Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Μανούλες Ιουνίου 2018


Recommended Posts

Λέτε ε; ο γιατρός δεν μου είπε κάτι αρνητικό απλά ότι είναι μπαμπατσικο μωρό.  Απλά επειδή τα μεγάλα μωρά συνάδουν κάποιες φορές και με τον διαβήτη κύησης έχω μπει σε σκέψεις. Όσο για τα γλυκά κι εγώ από κει που μέχρι πριν 2 βδομάδες δεν τα ήθελα τώρα τρώω βρε κορίτσια..


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Λέτε ε; ο γιατρός δεν μου είπε κάτι αρνητικό απλά ότι είναι μπαμπατσικο μωρό.  Απλά επειδή τα μεγάλα μωρά συνάδουν κάποιες φορές και με τον διαβήτη κύησης έχω μπει σε σκέψεις. Όσο για τα γλυκά κι εγώ από κει που μέχρι πριν 2 βδομάδες δεν τα ήθελα τώρα τρώω βρε κορίτσια..

Και εγώ θέλω κάθε μέρα σοκολάτα τώρα και με μαλωνει ο άντρας μου αλλά ο γιατρός του είπε αφού δεν πήρα πολλά κιλά να με αφήνει :-D Χαχαχα 

  • Μου αρέσει 1

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια,

Από χτες 26η εβδομάδα και είμαι φρέσκο κρεμμύδι χοχοχο. Farmakotriftena μην ανησυχείς, η γλυκόζη έχει εξελιχθεί και πίνεται ευχάριστα αλήθεια! Το δικο μου ήταν πριν μιάμιση εβδομάδα 750g και 25cm. Έχεις μεγάλο μωράκι αλλά δεν σημαίνει ότι έχεις και διαβήτη μην τρελαθούμε!

 

21 ώρες πρίν, mamSof είπε:

Καλημερα κοριτσια!

Τι κανετε;

Χθες .. αν και ο καιρος ηταν καλος και μια χαρα ηταν η βολτα μας στις παιδικες χαρες ... το βραδυ δεν ημουν καλα .. ενιωθα πολυ αβολα ... και σα να πονουσα στην κοιλια χαμηλα ... σα να ηταν σκληρη ... φοβηθηκα για συσπασεις ... ξαπλωσα μετα και σαν καπως να ηρεμησα ... και σημερα ευτυχως ολα καλα ... Ισως και να κουραστηκα γιατι το πρωι ειχα παει για ψωνια, για παιχνιδια για δωρα και για τον μικρο απο mothercare και ανεμη και μετα για παπουτσια μια που τωρα φορα το 30 πια, το 29 του ειναι μικρο και σιγουρα μαζευει τα δαχτυλα, και ειχαμε μονο 1 ζευγαρι και του πηρα αλλα 2 απο megaoutlet puma. Απο εκει παιρνουμε συνηθως τα παπουτσια μας εκτος αν βρω καποια καλη προσφορα απο αλλου οπως απο marks and spenser τα πανινα του. Μαγειρεψα μετα και ολο και κατι εκανα και δεν καθομουν ... οποτε μπορει να κουραστηκα ... Θα δειξει σημερα ... Διαβασα βεβαια για να καθησυχαστω και λιγο καπου στο ιντερνετ οτι καποια πονακια ειναι φυσιλογικα για την εβδομαδα που ειμαι -26η τωρα- ...

Απο που παιρνετε εσεις παιχνιδια για τα μεγαλυτερα παιδια σας και τι προτιμανε;

@Farmakotriftena, ποια ειναι αυτη η γερμανικη μαρκα για το καροτσι που λες;

Εγω εχω το xtra zapp quinny του 2012 που ειναι νομιζω 7 κιλα, με 3 ροδες μικρες, που λυνεται σε 2 κομματια και χωρα σε μικρο πορτ μπαγκαζ. Ειμαι πολυ ευχαριστημενη. Στην αρχη χρησιμοποιουσα τον σκελετο με το καθισματακι αυτοκινητου maxi-cosi που ειναι συμβατο. Το ιδιο λεει οτι ειναι απο 0+. Αλλα μας βολευε να μην τον βγαζουμε απο εκει και να μετακινουμε το καθισμα απο αυτοκινητο σε καροτσι. Το καθισμα ηταν αν θυμαμαι καλα μεχρι 13 κιλα ή 15 μηνων ... οτι φτασει πρωτο ... Εμεις το αλλαξαμε εκει στους 14 μηνες και πηραμε ενα 9-36 με ανακλησεις της γνωστης ιταλικης εταιρειας fotpκατι απο Λητω που το ειχε προσφορα καπου στα 140 ευρω. Νομιζω οτι το εχει και αυτη την εποχη προσφορα και μαλιστα με isofix. Το δικο μας αν δεν κανω λαθος ειναι χωρις. Και αν εχεις δεν το καταλαβαμε και το χρησιμοποιησαμε χωρις παντως.

Τα iglesina και τα peg perego ακριβα καροτσια μου φαινονται. Καποια σχεδια βεβαια ειναι πολυ ομορφα αλλα τα περισσοτερα πολυ κλασσικα. Εμενα μου αρεσουν τυπου quinny του κλασσικου του σχεδιου αλλα πανακριβο! Και η αλλη ακριβη μαρκα που κυκλοφορει αλλλα οχι το ψηλο μοντελο, το πιο καινουριο που ειναι χαμηλο. Αλλα λυπαμαι να δωσω τοσα χρηματα για ενα καροτσι ειναι η αληθεια. Αυτο που εχουμε μαζι με το καθισματακι, το πηραμε με χρηματα που εδωσε η προγιαγια του μικρου. Εγω εβλεπα να πω την αληθεια το chicco  liteway ή ενα παρομοιο μοντελο εκεινη την εποχη που ηταν γυρω στα 100-120 ευρω. Να φανταστειτε οτι το καθισμα αυτοκινητου το πηρε ο μπαμπας του οταν ειμασταν ακομη στην κλινικη, την επομενη που γεννηθηκε. Και το καροτσι το πηραμε 1,5 μηνα μετα αν θυμαμαι καλα μαζι με το ρηλαξ! Ευτυχως ο δικος μου μπαμπας ειχε φτιαξει το λικνο νωριτερα, κανα 2 βδομαδες απο την γεννα ... και ολα αυτα γιατι γεννησα μολις μπηκα στον μηνα μου μετα απο μια βδομαδα περιπου ... Το προηγουμενο βραδυ ειχα κανει την τσαντα του μαιευτηριου ... λες και ηξερα κατι :)

@katsif, καποιοι λενε οτι μπαινουμε και απο την 26η εβδομαδα ... δλδ εγω που σημερα ειμαι 25+4, διανυω την 26η εβδομαδα, εχω μπει ... αλλοι λενε 27η και αλλοι 28η ... ολα τα εχω διαβασει ... Με την ΠΗΤ και μηνα, μπαινω στον μηνα στις 16/3. Θα ειμαι τοτε 26ε6η...Ουσιαστικα θα εχει τελειωσει και η 27η εβδομαδα γιατι το Σαββατο 17/3 θα ειμαι ακριβως 27  οποτε θα εχω μπει στην 28η εβδομαδα ... Οπου θες λοιπον εισαι ... Τωρα που δεν μπορω να το κρυψω πια ...  λεω οτι ειμαι 5,5 μηνων ... Μετα τις 16 θα λεω 6 κτλ 

Ευα - και τα carello ειναι ομορφα και αρκετα οικονομικα αν θυμαμαι .... 

Ανναεφιν - κι εγω πιστευω οτι αν μπορεις κατι να παρεις απο καποιον να το κανεις και να το χρησιμοποιησεις και τα χρηματα που διαθετεις θα τα δωσεις για κατι αλλο που χρειαζεσαι για το μωρο. Το λικνο που εχουμε μας το εδωσαν ... τοτε μου εδωσαν θηλαστρο, θερμαντηρα, αποστειρωτη ... ρουχακια ... οτι μπορω να βρω η αληθεια ειναι οτι τα παιρνω ... κι εγω διαθετω τα χρηματα που μπορω σε αλλα πραγματα που χρειαζομαστε ... αναλωσιμα στην αρχη και μετα παιχνιδια και σιγουρα ρουχα γιατι σε καποια φαση θα σταματησουν να σου δινουν ... γιατι ας πουμε σε μας ο μικρος της κουμπαρας μου που μας εδινε φοραει το ιδιο νουμερο με μας  αν και 1,5 χρονο μεγαλυτερος ... Κι εγω με την σειρα μου τα δινω στον ανηψιο και με το καλο θα τα φορεσει μετα και η μπεμπα μας :)

 

Μια χαρα τα κιλα που πηρες ... να δω εχω τι θα δω στην ζυγαρια οταν θα το δω!

Με το καλο η εξεταση αυριο και καλα αποτελεσματα ...

Και με το καλο να ερθει και το μπεμπακι ... οντως 2,5 μηνες ακομη για σενα :) Εγω λεω οτι εχω +1 ακομη ... Η αληθεια ειναι οτι θα ηθελα να γεννησω ακριβως στην ΠΗΤ μου αυτη την φορα ... αλλα οταν θα ειναι ετοιμη η μικρη θα κανει την εμφανιση της ... Θελω να βγω σε αδεια την Πρωτομαγια ... Ολα καλα να πανε ευχομαι για μια ακομη φορα για ολες μας!

Και το βαρος του μωρου μια χαρα! Σε ποια εβδομαδα ειπαμε οτι εισαι;

 

Μολις προσεξα οτι εγινα στο τικερακι κουνουπιδι! χαχα! Παει η μικρη κολοκυθα :)

Βρε κοπελιά 6,5 μηνών είσαι αιντεεεεε έχασες το μέτρημα!:)

Χτες πήγα και εγώ marks and Spencer και ειχε την 7αδα με 25% έκπτωση αλλά να σου πω την αλήθεια φοβάμαι να του πάρω κάτι πριν γεννηθεί.... βλακεια ναι αλλά τέλος πάντων  θα παίξει πολύ Internet από το μαιευτήριο κιόλας χοχοχο

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα εδω είμαι σας διαβάζω

εγώ έκανα υπέρηχο τη προηγούμενη Πέμπτη 01/03 που ήμουν 25+3 και ήταν 825γρ.

 

επίσης μου είπε ότι τα αμνιακά είναι στο ανώτατο φυσιολογικό όριο....

σήμερα έκανα τσεκ απ αιματολογικό του μήνα...

 

κατα τα άλλα καλά...λίγο περίεργη διάθεση


Konstantinos 04/12/10 - Eirini 26/03/13 - Nikolas 25/08/15 - Athina 11/06/18

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Εχουμε ηλιο σημερα αλλα και πολλες δουλειες ... οποτε για την ωρα δεν εχει βολτες σε παρκα και τετοιο ... ισως να στειλω τον μικρο το απογευμα με τον μπαμπα του. 

Σημερα εχω να παω στην ενδοκρινολογο να δει τα αποτελεσματα των εξετασεων και τις μετρησεις μου και να δουμε τι θα μου πει ... ινσουλινη ναι ή οχι ... Τελευταια ειναι ανεβασμενη η πρωινη μετρηση νηστειας μου... Κι εκεινη την μερα που εφαγα μιση πιτσα και σαλατα του σεφ για μεσημερινο! χαχα! Παλι καλα που ηταν μονο 147 και οχι 187!

Σημερα ειχα πολλη δουλεια για την δουλεια μου και δεν πηρα ανασα ... επρεπε να παω και σε τραπεζες για μεταφορες χρηματων και πληρωμες υποχρεωσεων .. και τωρα εβαλα και το φαι στο φουρνο. Σημερα πηρα να κανω μπριζολες με πατατες που εχω να κανω παρα πολυ καιρο! Μονο το ΣΚ και σημερα μπορω να κανω ενα φαι και να το φαμε ζεστο και λιγο νωριτερα ... Τις αλλες μερες ειμαστε στο σπιτι στις 5 και συνηθως ζεσταινω οτι εχω μαγειρεψει νωριτερα ή απο αλλη μερα ... Εχουμε και ντελιβερι μια φορα την εβδομαδα και συνηθως Δευτερα ... 

Καλε δεν γινεται να μαι 6,5 μηνων ... Αλλαζω μηνα καθε 16, οποτε 16/3 θα μαι 6 μηνων ...ΠΗΤ 16/6. Τωρα με τις βδομαδες λιγο αλλαζουν αλλα οχι και τοσο ... 

Δες .. εκει που θα εισαι 7-8 μηνων νομιζω οτι μπορεις να αρχισεις να κανεις καποιες αγορες ... Αρχες Μαη θα εχει παλι εκπτωσεις και προσφορες! Κι εγω δεν ηθελα απο τοσο νωρις αλλα η κουμπαρα μου ηθελε να τα στειλει ... και να σου πω ... τα χαζευα οταν τα ανοιξα ... και να φανταστεις οτι ειναι απο τον γιο της που γεννηθηκε Μαη και 4-5 καινουρια κοριτσιστικα για δωρα για την μπεμπα ... που βρε παιδι μου ... το ξερω οτι θα θελω να τα παρω ολα τα κοριτσιστικα ... αχ αχ ... αλλα δεν θα το κανω ... ειναι χαζο να πετω τα χρηματα μου για να φορα ροζ ενω εχουμε ωραιοτατα ασπρα, μπλε, και αλλα χρωματα ... Τωρα με το καλο αν μεγαλωσει κι εχουμε διαφωνιες μπορει να διανθησουμε την γκαρνταρομπα της λιγο με κοριτσιστικα .... Καλα να ειμαστε ολοι ως τοτε και αυτο να ναι το μονο μας προβλημα :)

Τελικα τη γυναικολογο θα την δω την Δευτερα. Θα ναι εναν μηνα μετα την β επιπεδου. Θα παω με τις εξετασεις μου ολες ... θα δουμε και ποσο μεγαλωσε η μπεμπα μας ...

Όταν εχει ηλιο, αλλη διαθεση κυριαρχει τελικα ... μμμ .. Ανοιξη... αντε ελα! Και να φανταστειτε οτι το πρωι ηταν αφαντος και μαλιστα ψιχαλισε!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 13 λεπτά , mamSof είπε:

Καλε δεν γινεται να μαι 6,5 μηνων ... Αλλαζω μηνα καθε 16, οποτε 16/3 θα μαι 6 μηνων ...ΠΗΤ 16/6. Τωρα με τις βδομαδες λιγο αλλαζουν αλλα οχι και τοσο ... 

Δες .. εκει που θα εισαι 7-8 μηνων νομιζω οτι μπορεις να αρχισεις να κανεις καποιες αγορες ... Αρχες Μαη θα εχει παλι εκπτωσεις και προσφορες! Κι εγω δεν ηθελα απο τοσο νωρις αλλα η κουμπαρα μου ηθελε να τα στειλει ... και να σου πω ... τα χαζευα οταν τα ανοιξα ... και να φανταστεις οτι ειναι απο τον γιο της που γεννηθηκε Μαη και 4-5 καινουρια κοριτσιστικα για δωρα για την μπεμπα ... που βρε παιδι μου ... το ξερω οτι θα θελω να τα παρω ολα τα κοριτσιστικα ... αχ αχ ... αλλα δεν θα το κανω ... ειναι χαζο να πετω τα χρηματα μου για να φορα ροζ ενω εχουμε ωραιοτατα ασπρα, μπλε, και αλλα χρωματα ... Τωρα με το καλο αν μεγαλωσει κι εχουμε διαφωνιες μπορει να διανθησουμε την γκαρνταρομπα της λιγο με κοριτσιστικα .... Καλα να ειμαστε ολοι ως τοτε και αυτο να ναι το μονο μας προβλημα :)

Τελικα τη γυναικολογο θα την δω την Δευτερα. Θα ναι εναν μηνα μετα την β επιπεδου. Θα παω με τις εξετασεις μου ολες ... θα δουμε και ποσο μεγαλωσε η μπεμπα μας ...

Όταν εχει ηλιο, αλλη διαθεση κυριαρχει τελικα ... μμμ .. Ανοιξη... αντε ελα! Και να φανταστειτε οτι το πρωι ηταν αφαντος και μαλιστα ψιχαλισε!

16/3 γινεσαι 7 μηνων οχι 6. Μη ξεχνάς ότι οι 40 βδομάδες κυησης είναι 9 γεμάτοι μήνες. Δλδ 41 βδομάδες θα είσαι 10μηνων. Μπαίνουμε σε τελική ευθεία Σοφακιιιι!!! 

Εγώ κορίτσια έκανα την σιχαμερη εξέταση.  Βρήκα μικροβιολογικο που σου δίνει γλυκόζη με γεύση αντί της σκόνης που έχουμε στα φαρμακεία.  Ωραία γεύση δε λέω αλλά μετά από 2' μου'ρθε μια ζάλη και λίγο αργότερα  υπνηλία.  έκλειναν τα μάτια μου . Αύριο τα αποτελέσματα... 

Οι υπόλοιπες κοπέλες που εξαφανιστηκατε; @Diana. @fani_ @evaki_ και λοιπές πείτε μας τα νέα σας!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 5/3/2018 at 7:59 ΜΜ, katsif είπε:

Καλά αποτελέσματα κορίτσια!  Αντε να δούμε κι εμείς! 

Φιλενάδα θα πάρεις κάτι ελαφρύ άκου που σου λεω δεν θα το μετανιώσεις. Liteway chicco τα εξαρτήματα τα έβγαζα και τα έβαζα πλυντήριο μόνο αυτό σου λέω.  Λύνεται με ένα χέρι και χωράει παντού.  Ξαπλώνει για να κοιμάται το μωρό. Απίθανο. Και κατάλληλο από νεογέννητο!

Φιλεναδα το ειδα αυτο το καροτσι σε e shops και το Σαββατο ισως παω να το δω και απο κοντα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , fani_ είπε:

Φιλεναδα το ειδα αυτο το καροτσι σε e shops και το Σαββατο ισως παω να το δω και απο κοντα!

Κι εγώ το είδα στο internet και θα το δω και από κοντά.  Είναι αναστρέψιμο; μπρος πίσω ξερεις; Επίσης είδα ότι γίνεται μπαστούνι. 

Η κουμπάρα μου έχει inglesina  και είναι καταπληκτικό αλλά έχει τριπλάσια τιμή. 


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Farmakotriftena είπε:

16/3 γινεσαι 7 μηνων οχι 6. Μη ξεχνάς ότι οι 40 βδομάδες κυησης είναι 9 γεμάτοι μήνες. Δλδ 41 βδομάδες θα είσαι 10μηνων. Μπαίνουμε σε τελική ευθεία Σοφακιιιι!!! 

Εγώ κορίτσια έκανα την σιχαμερη εξέταση.  Βρήκα μικροβιολογικο που σου δίνει γλυκόζη με γεύση αντί της σκόνης που έχουμε στα φαρμακεία.  Ωραία γεύση δε λέω αλλά μετά από 2' μου'ρθε μια ζάλη και λίγο αργότερα  υπνηλία.  έκλειναν τα μάτια μου . Αύριο τα αποτελέσματα... 

Οι υπόλοιπες κοπέλες που εξαφανιστηκατε; @Diana. @fani_ @evaki_ και λοιπές πείτε μας τα νέα σας!

Κοριτσια και εμενα δεν μου παει να ψωνισω απο τωρα.Χθες μπηκα στα sites των h & m και zara και ειδα κατι φορμακια, τα εβαλα στο καλαθι αλλα μετα δεν προχωρησα την παραγγελια!

Συμφωνω οτι οσες ειμαστε 27+ διανυουμε τον εβδομο!!Ο εκτος ηταν μεχρι και την 26 εβδομαδα.

Πηρα και τα αποτελεσματα της καμπυλης και ειναι φυσιολογικα.

Εγω επαθα μεγαλο χουνερι με τη δυσκοιλιοτητα χθες....μετα απο 45 λεπτα στην τουαλεττα και αρκετο σφιξιμο δυστυχως, εκτοτε ποναω πολυ σε ολη την κοιλια και τη μεση μου και ειδικα πισω και δεν μπορω να καθισω...πηρα την μαια κ μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και μπορει να εγιναν συσπασεις απο το ζορισμα..και τωρα δεν ξερω, να παρω τον γιατρο να παω να μου ριξει μια ματια ή να περιμενω???

πρίν από 27 λεπτά , Farmakotriftena είπε:

Κι εγώ το είδα στο internet και θα το δω και από κοντά.  Είναι αναστρέψιμο; μπρος πίσω ξερεις; Επίσης είδα ότι γίνεται μπαστούνι. 

Η κουμπάρα μου έχει inglesina  και είναι καταπληκτικό αλλά έχει τριπλάσια τιμή. 

Δεν ξερω δυστυχως αν ειναι αναστρεψιμο, φαινεται πολυ βολικο παντως..εχω δει και εγω inglesina αλλα διαβασα και κριτικες και εχουν αρκετες αρνητικες για τοσα χρηματα και εχω προβληματιστει. Εχει καμια σας ακουσει για τα carello? 

Link to comment
Share on other sites

Αχ Φανή το είχα πάθει και εγώ 2 φορές αυτό με την δυσκοιλιοτητα στον 4ο-5ο μήνα, 1 ώρα την πρώτη φορά και μισή ώρα την δεύτερη, πολύ χάλια... Εγώ λέω να περιμένεις και αν δεις ότι συνεχίζεις να πονας και σε αγχώνει πήγαινε στο γιατρό για να χαλαρωσεις... 

Το είδα και εγώ το καρότσι που λέτε αλλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει κατεύθυνση μόνο προς τον δρόμο... Εγώ θα χρειαστώ και κάθισμα αυτοκινήτου, καλαθουνα λέω να μην πάρω γτ μου κάνανε δώρο ένα λικνο, συμφωνείτε ή θα χρειαστεί και η καλαθουνα;;;; 


Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , KarMar84 είπε:

Αχ Φανή το είχα πάθει και εγώ 2 φορές αυτό με την δυσκοιλιοτητα στον 4ο-5ο μήνα, 1 ώρα την πρώτη φορά και μισή ώρα την δεύτερη, πολύ χάλια... Εγώ λέω να περιμένεις και αν δεις ότι συνεχίζεις να πονας και σε αγχώνει πήγαινε στο γιατρό για να χαλαρωσεις... 

Το είδα και εγώ το καρότσι που λέτε αλλά το μόνο που με χαλάει είναι ότι έχει κατεύθυνση μόνο προς τον δρόμο... Εγώ θα χρειαστώ και κάθισμα αυτοκινήτου, καλαθουνα λέω να μην πάρω γτ μου κάνανε δώρο ένα λικνο, συμφωνείτε ή θα χρειαστεί και η καλαθουνα;;;; 

Μμμμ κι εγω λεω να περιμενω μεχρι και αυριο, αλλωστε ισως ειναι αναμενομενο να εχει στρεσαριστει η περιοχη με τοσο ζορισμα! Απο σημερα λεω καθε βραδυ να τρωω δαμασκηνα και καθε πρωι νηστικη ακτινιδια...να δω πώς θα παει. Μαλλον φταιει το οτι πλεον παιρνω 2 χαπια σιδηρου την ημερα γιατι αρχισε να πεφτει αρκετα ο αιματοκριτης μου. Και ο σιδηρος χειροτερευει ή και προκαλει δυσκοιλιοτητα..

Δεν εχω εμπειρια αλλα απ' ο, τι ψαχνω μαλλον αν εχεις λικνο δεν χρειαζεσαι καλαθουνα. Κι εγω λικνο λεω να αγορασω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Farmakotriftena είπε:

Λέτε ε; ο γιατρός δεν μου είπε κάτι αρνητικό απλά ότι είναι μπαμπατσικο μωρό.  Απλά επειδή τα μεγάλα μωρά συνάδουν κάποιες φορές και με τον διαβήτη κύησης έχω μπει σε σκέψεις. Όσο για τα γλυκά κι εγώ από κει που μέχρι πριν 2 βδομάδες δεν τα ήθελα τώρα τρώω βρε κορίτσια..

Γειά σας κορίτσια!άσε μια από τα ίδια Μπάμπατσικο κ το δικό μας!έκανα καμπύλη ζαχάρου όλα καλά!!!Ουφ γιατί κ εγώ γλυκά τωρα θέλω να φαω.κριμα δεν είμαστε εγκυουλες να τα στερηθούμε?μην αγχώνεσαι για το μωράκι σου ο γιος μου γεννήθηκε 4 φεύγα....είναι κ θέμα dna καμιά φορά κ όχι ζαχάρου...από αιματοκρίτη πως πάτε?εγώ τώρα πάλι 31... άλλαξα σίδηρο τώρα.επαιρνα βιοφερ κ τώρα Φέροσανολ μπας κ δούμε διαφορά εννοείται 2 την ημέρα...τι να πω κάποια στιγμή θα ανέβει δεν μπορεί!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, KarMar84 είπε:

. Εγώ θα χρειαστώ και κάθισμα αυτοκινήτου, καλαθουνα λέω να μην πάρω γτ μου κάνανε δώρο ένα λικνο, συμφωνείτε ή θα χρειαστεί και η καλαθουνα;;;; 

Αν έχεις λίκνο δε χρειάζεται να πάρεις καλαθουνα!! 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Melody90 είπε:

Γειά σας κορίτσια!άσε μια από τα ίδια Μπάμπατσικο κ το δικό μας!έκανα καμπύλη ζαχάρου όλα καλά!!!Ουφ γιατί κ εγώ γλυκά τωρα θέλω να φαω.κριμα δεν είμαστε εγκυουλες να τα στερηθούμε?μην αγχώνεσαι για το μωράκι σου ο γιος μου γεννήθηκε 4 φεύγα....είναι κ θέμα dna καμιά φορά κ όχι ζαχάρου...από αιματοκρίτη πως πάτε?εγώ τώρα πάλι 31... άλλαξα σίδηρο τώρα.επαιρνα βιοφερ κ τώρα Φέροσανολ μπας κ δούμε διαφορά εννοείται 2 την ημέρα...τι να πω κάποια στιγμή θα ανέβει δεν μπορεί!

Εγω ξεκινησα με αιματοκριτη 38, εδω και τρεις μηνες ηταν στο 35 και στις τελευταιες εξετασεις πηγε 33 και επεσε και η αιμοσφαιρινη λιγο πιο κατω απο το κατωτερο οριο. Τωρα παιρνω 2 gyno tardyferon..

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, fani_ είπε:

Μμμμ κι εγω λεω να περιμενω μεχρι και αυριο, αλλωστε ισως ειναι αναμενομενο να εχει στρεσαριστει η περιοχη με τοσο ζορισμα! Απο σημερα λεω καθε βραδυ να τρωω δαμασκηνα και καθε πρωι νηστικη ακτινιδια...να δω πώς θα παει. Μαλλον φταιει το οτι πλεον παιρνω 2 χαπια σιδηρου την ημερα γιατι αρχισε να πεφτει αρκετα ο αιματοκριτης μου. Και ο σιδηρος χειροτερευει ή και προκαλει δυσκοιλιοτητα..

Δεν εχω εμπειρια αλλα απ' ο, τι ψαχνω μαλλον αν εχεις λικνο δεν χρειαζεσαι καλαθουνα. Κι εγω λικνο λεω να αγορασω.

Κορίτσι ο σίδηρος φέρνει δυσκοιλιότητα.. Δυστυχώς. Κι αν είσαι ακόμα στο κρεβάτι είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα. 

Όμως αν κατάλαβα καλά, μήπως δεν είναι θέμα δυσκοιλιότητας αλλά θέμα σκληρότητας; γιατί συμβαίνει και αυτό στην εγκυμοσύνη.  Αν δλδ έχεις την ανάγκη να πας τουαλέτα αλλά δεν μπορείς να κάνεις μάλλον φταίει αυτό.  Εκεί μπορείς να πάρεις παραφινελαιο  (πόσιμο) ως μαλακτικό,  αν στο επιτρέψει ο γιατρός.

Όσο για τον πόνο είναι καθαρά απο το σφίξιμο.  Μη σε αγχωνει καθολου αυτο!!

πρίν από 7 λεπτά , fani_ είπε:

Εγω ξεκινησα με αιματοκριτη 38, εδω και τρεις μηνες ηταν στο 35 και στις τελευταιες εξετασεις πηγε 33 και επεσε και η αιμοσφαιρινη λιγο πιο κατω απο το κατωτερο οριο. Τωρα παιρνω 2 gyno tardyferon..

Κι εμένα, ξεκίνησα με 42 και έπεσε στο 31 ή 32 δεν θυμάμαι καλά. Όμως πολλές φορές είναι και πλασματικό το νούμερο γιατί αυξάνεται ο όγκος του αίματος. 

  • Μου αρέσει 1

yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...