Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Έχασα το μωρό μου 31 εβδομάδων


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Emilly είπε:

Ο θυμός είναι το πρώτο συναίσθημα.και με τον Θεό ακόμα.εγω κ στην φάση με το παιδί μου και στις τρεις εγκυμοσύνες που έχασα,τον πρώτο καιρό θυμωνα με τον Θεό και είχα κρίση πίστης.ελεγα νιώθω προδομένη από τον Θεό που τον αγαπούσα τόσο.την Παναγία δεν την έβαζα στο στόμα μου,είναι η αδυναμία μου.μετα περνούσε.τωρα έχω από τον Ιανουάριο τελευταία αποβολή κ είμαι ακόμα θυμωμένη με τον υψηστο.λεω παραγινε η γκαντεμια μου.τωρα για το θέμα του τι πήγε στραβά που λες,η αιματολογο που πήγα Θεσσαλονίκη λέει ότι έστω κ μια χαμένη εγκυμοσύνη σε προχωρημένο στάδιο πρέπει να διερευνάται η μητέρα πχ για αυτοάνοσα ηηη θρομβοφιλια.εγω αυτό έπαθα.δεν σου λέω ότι αυτό θα βρεις αλλα ότι κ αν είναι λύνεται.τυχαιο εντελώς δεν μπορεί να είναι,κάτι θα παίχτηκε θα το βρουν κ θα το λύσεις.προσπαθησε να αναρρωσεις,κοίτα την υγεία σου σε πρώτη φάση πάρε τις βιταμίνες σου γιατί η χάλια ψυχολογία ρίχνει το ανοσοποιητικό.ολα θα γίνουν.υπομονη και δύναμη μαζί με τον σύντροφό σου θα το ξεπεράσετε.επισης εγώ θα πρότεινα να πάρεις μια γνώμη αιματολογο τώρα στα κοντά,εγώ έχω πάει στην καλύτερη,και λέω τώρα στα κοντά γιατί αν έφταιξε πχ αυτοάνοσο ηηηη θρομβοφιλια θα πρέπει να εξεταστεις τώρα.σε λιγες μέρες τα αντισώματα αυτά των αυτοάνοσων της εγκυμοσύνης αν υπάρχουν χανονται.παρε έτσι μια γνώμη σου προτείνω.μην περιμένεις μόνο από γυναικολόγο να βγάλεις άκρη.

Το είχα κ εγώ στο μυαλό μου να πάω κ σε αιματολογο! Απλά έλεγα να βγουν τα αποτελέσματα της ιατροδικαστικής κ μετά! Τώρα για την θρομβοφιλια δεν ξέρω γτ διάβασα ότι δεν πρέπει να έχεις κάνει κάποια θεραπεία αντηπικτικη για να φανεί κ εγώ έκανα μετά την καισαρική! Τώρα δεν ξέρω να πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω δεν έχω να χάσω κάτι! Αλλά ήδη πέρασε ένας μήνας! Αν τις κάνεις πιο μετά απλά θα βγουν καθαρές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 232
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Nick_elena είπε:

Το είχα κ εγώ στο μυαλό μου να πάω κ σε αιματολογο! Απλά έλεγα να βγουν τα αποτελέσματα της ιατροδικαστικής κ μετά! Τώρα για την θρομβοφιλια δεν ξέρω γτ διάβασα ότι δεν πρέπει να έχεις κάνει κάποια θεραπεία αντηπικτικη για να φανεί κ εγώ έκανα μετά την καισαρική! Τώρα δεν ξέρω να πάρω ένα τηλέφωνο να ρωτήσω δεν έχω να χάσω κάτι! Αλλά ήδη πέρασε ένας μήνας! 

Ναι να πάρεις τηλεφωνο.ειναι άσχετο η αντιπηκτική αγωγή,οι τίτλοι που ανιχνεύονται στην θρομβοφιλια εγκυμοσύνης θα φανουν.δεν σου λέω τις απλές εξετάσεις πήξης πχ ινωδογονο χρόνος προθρομβινης κλπ...τα άλλα τα αυτοάνοσα θα ψάξεις.παρε τηλέφωνο κ αν σου πει να πας αμέσως να δεις.στο λέω γιατί λίγο το ότι το μωράκι ήταν μικρό,το είχε μια φίλη της βρήκαν στην αυχενική ανησυχητικά μικρό κ πήρε αγωγή θρομβοφιλιας κ στον β επιπέδου ήταν άλλο μωρό.και επειδή η θρομβοφιλια στην εγκυμοσύνη δεν καταλήγει απαραίτητα σε αποβολή,αλλά μπορεί να έχει λιποβαρες νεογνό,πρόωρο τοκετό,εκλαμψια μητέρας κ κίνδυνο ως την λοχεία θρομβοτικο επεισοδίου.μηπως δεν τρεφόταν;;έβλεπε ο γιατρός σου ότι είχε έλειπε ανάπτυξη κ δεν του δώσε σημασία;;συγνώμη που σε φορτώνω αλλά έχει κλονιστεί η εμπιστοσύνη μου στους γιατρούς παίζουν μερικοί κορώνα γράμματα τις ζωουλες κ έχει κ κάτι άλλους τσακάλια όπως της φίλης μου που τα πιάνουν στον αέρα.εγω στην τελευταία αποβολή της ζήτησα της γιατρού μήπως έκανα προληπτικά αντιπηκτικες επειδή είχα ξανά παλινδρομη πριν τρεις μήνες,μου είπε αυστηρά δεν δίνω για ψιλού πήδημα αγωγές,ενώ θα μπορούσε να με στείλει αμέσως αιματολογο κ ας έπαιρνα κ δύο μέρες αντιπηκτικά.μονο καλό θα μου έκαναν.τι πρόβλημα είχε η άχρηστη,μια συμβουλή θα μου δίνει κ ίσως εσωζα την εγκυμοσύνη μου.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πραγματικά έχω κάνει πολλά σενάρια που σε όλα κατηγορώ τον γιατρό!! Κ από την άλλη γτ δεν το έψαξα λίγο παραπάνω γτ δεν πήγα κ σε έναν αλλων!! Τώρα προς το τέλος με ειχε αγχώσει το θέμα ότι ήταν μικρό κ τον ρωτούσα κ μου έλεγε ότι απλά είναι ένα μικρό μωρό!! Στο ντομπλερ ήταν 1500 όπου κ εκείνος ο γιατρός που μου την έκανε μου είπε ότι είναι ένα φυσιολογικό βάρος! Θεωρω ότι ίσως ότι πρόβλημα προέκυψε εγν μετά;;;;;  Μετά την β επιπέδου το παιδί σταμάτησε να παίρνει;;; Δεν γίνεται στην β επιπέδου να είναι 1500 κ στη 36 βδομάδα που γέννησα να είναι 1800! Πάντως αυτός μου το έβγαζε  2000 κ υπολόγιζε μέχρι το τέλος να πάει 2500 κ απλά μου το έβγαζε ένα μικρό παιδί!!! Δεν ξέρω όσο τα γράφω συνεχίζω να τον κατηγορώ!! Παίζουν με ζωές κ απλά δεν δίνουν σημασία δεν ξέρω τι να πω!! Δεν ξέρω απλά δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά!! 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Nick_elena είπε:

Δεν ξέρω πραγματικά έχω κάνει πολλά σενάρια που σε όλα κατηγορώ τον γιατρό!! Κ από την άλλη γτ δεν το έψαξα λίγο παραπάνω γτ δεν πήγα κ σε έναν αλλων!! Τώρα προς το τέλος με ειχε αγχώσει το θέμα ότι ήταν μικρό κ τον ρωτούσα κ μου έλεγε ότι απλά είναι ένα μικρό μωρό!! Στο ντομπλερ ήταν 1500 όπου κ εκείνος ο γιατρός που μου την έκανε μου είπε ότι είναι ένα φυσιολογικό βάρος! Θεωρω ότι ίσως ότι πρόβλημα προέκυψε εγν μετά;;;;;  Μετά την β επιπέδου το παιδί σταμάτησε να παίρνει;;; Δεν γίνεται στην β επιπέδου να είναι 1500 κ στη 36 βδομάδα που γέννησα να είναι 1800! Πάντως αυτός μου το έβγαζε  2000 κ υπολόγιζε μέχρι το τέλος να πάει 2500 κ απλά μου το έβγαζε ένα μικρό παιδί!!! Δεν ξέρω όσο τα γράφω συνεχίζω να τον κατηγορώ!! Παίζουν με ζωές κ απλά δεν δίνουν σημασία δεν ξέρω τι να πω!! Δεν ξέρω απλά δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά!! 

Ναι κοριτσάκι μου τους γιατρούς κατηγορουμε γιατί πρέπει να τα προσέχουν όλα και να είναι σε εγρηγορση.μερικοι κοιμούνται όρθιοι δυστυχώς.ανθρωποι είναι κ λάθη κάνουν.απλα κακα τα ψέματα οι προχειρότητες εμενα με εκαψαν.κοιταζα να πάω σε όποιον να ναι αρκεί να είναι κοντά μου,οικονομικός ,ότι να ναι.κ τώρα που πήγα σε καλό γιατρό κ με έστειλε στην καλύτερη αιματολογο κ μου έδωσε γραμμη κ μπουσουλα κατάλαβα ότι για κάποιο λόγο πηγαίνουν στους καλυτερους οι γυναίκες κ όχι γιατί θέλουν να ξοδευτουν.ειδα υπευθυνότητα κοριτσάκι ενώ με είχαν σαν τσουβαλι.εναν υπέρηχο ένα λεπτό βιταμινες έπρεπε εγώ να ζητάω εξετάσεις τίποτα εννοώ ορμόνες κλπ προγεννητικός ότι εβδομάδα ήθελε τίποτα.μονη μου πήγαινα κ έκανα μαζί με την θετική χοριακη,μια καλλιέργεια κολπικού κ μια προγεστερονη,γιατρός έγινα για να καλύψω την ανευθυνότητα τους.κ ειπα αν δεν μείνω σε λίγους μήνες θα ρωτήσω τα κορίτσια εδώ κ θα πάω στον καλύτερο εξωσωματικο πλέον,την αιματολογο την έχω κ να μου βγάλει πρόγραμμα να τελειώνω.ναι να το ψάξεις αν κοιμόταν όρθιος ο γιατρός κ το μωράκι δεν τρεφονταν.δεν θέλω να σε φορτώνω αλλά υπάρχουν άρπα κόλα γιατροί εκεί έξω κ το έχω ζήσει που δεν έπρεπε να παίρνουν αυτήν την ευθύνη.να χάνονται μωράκια για αμέλεια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 4/7/2020 at 2:19 ΜΜ, Emilly είπε:

Ναι κοριτσάκι μου τους γιατρούς κατηγορουμε γιατί πρέπει να τα προσέχουν όλα και να είναι σε εγρηγορση.μερικοι κοιμούνται όρθιοι δυστυχώς.ανθρωποι είναι κ λάθη κάνουν.απλα κακα τα ψέματα οι προχειρότητες εμενα με εκαψαν.κοιταζα να πάω σε όποιον να ναι αρκεί να είναι κοντά μου,οικονομικός ,ότι να ναι.κ τώρα που πήγα σε καλό γιατρό κ με έστειλε στην καλύτερη αιματολογο κ μου έδωσε γραμμη κ μπουσουλα κατάλαβα ότι για κάποιο λόγο πηγαίνουν στους καλυτερους οι γυναίκες κ όχι γιατί θέλουν να ξοδευτουν.ειδα υπευθυνότητα κοριτσάκι ενώ με είχαν σαν τσουβαλι.εναν υπέρηχο ένα λεπτό βιταμινες έπρεπε εγώ να ζητάω εξετάσεις τίποτα εννοώ ορμόνες κλπ προγεννητικός ότι εβδομάδα ήθελε τίποτα.μονη μου πήγαινα κ έκανα μαζί με την θετική χοριακη,μια καλλιέργεια κολπικού κ μια προγεστερονη,γιατρός έγινα για να καλύψω την ανευθυνότητα τους.κ ειπα αν δεν μείνω σε λίγους μήνες θα ρωτήσω τα κορίτσια εδώ κ θα πάω στον καλύτερο εξωσωματικο πλέον,την αιματολογο την έχω κ να μου βγάλει πρόγραμμα να τελειώνω.ναι να το ψάξεις αν κοιμόταν όρθιος ο γιατρός κ το μωράκι δεν τρεφονταν.δεν θέλω να σε φορτώνω αλλά υπάρχουν άρπα κόλα γιατροί εκεί έξω κ το έχω ζήσει που δεν έπρεπε να παίρνουν αυτήν την ευθύνη.να χάνονται μωράκια για αμέλεια.

 

On 4/7/2020 at 2:48 ΠΜ, Nick_elena είπε:

Δεν ξέρω πραγματικά έχω κάνει πολλά σενάρια που σε όλα κατηγορώ τον γιατρό!! Κ από την άλλη γτ δεν το έψαξα λίγο παραπάνω γτ δεν πήγα κ σε έναν αλλων!! Τώρα προς το τέλος με ειχε αγχώσει το θέμα ότι ήταν μικρό κ τον ρωτούσα κ μου έλεγε ότι απλά είναι ένα μικρό μωρό!! Στο ντομπλερ ήταν 1500 όπου κ εκείνος ο γιατρός που μου την έκανε μου είπε ότι είναι ένα φυσιολογικό βάρος! Θεωρω ότι ίσως ότι πρόβλημα προέκυψε εγν μετά;;;;;  Μετά την β επιπέδου το παιδί σταμάτησε να παίρνει;;; Δεν γίνεται στην β επιπέδου να είναι 1500 κ στη 36 βδομάδα που γέννησα να είναι 1800! Πάντως αυτός μου το έβγαζε  2000 κ υπολόγιζε μέχρι το τέλος να πάει 2500 κ απλά μου το έβγαζε ένα μικρό παιδί!!! Δεν ξέρω όσο τα γράφω συνεχίζω να τον κατηγορώ!! Παίζουν με ζωές κ απλά δεν δίνουν σημασία δεν ξέρω τι να πω!! Δεν ξέρω απλά δεν μου πέρασε ποτέ από το μυαλό ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά!! 

Πως είσαι κοριτσάκι μου;;βγήκε κανένα πόρισμα;;;τώρα που είναι καλοκαιράκι αν μπορείς να χαλαρώσεις λίγο με την θάλασσα να αδειάσεις το μυαλό σου κ από τον χειμώνα να κάνεις μια καλή επανεκκίνηση με βιταμίνες και διατροφή και να ξεκινήσεις για μια υγιή εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

8 ώρες πρίν, Emilly είπε:

 

Πως είσαι κοριτσάκι μου;;βγήκε κανένα πόρισμα;;;τώρα που είναι καλοκαιράκι αν μπορείς να χαλαρώσεις λίγο με την θάλασσα να αδειάσεις το μυαλό σου κ από τον χειμώνα να κάνεις μια καλή επανεκκίνηση με βιταμίνες και διατροφή και να ξεκινήσεις για μια υγιή εγκυμοσύνη.

Καλησπέρα...καλά είμαι προσπαθώ κάθε μέρα! Όχι δεν έχουμε κάποιο αποτέλεσμα νομίζω είναι κ νωρίς ακόμα..ένας μήνας έχει περάσει! Δεν ξέρω πόσο κάνουν να βγουν αυτά αλλά σε μας, μας είπαν μέχρι κ 8 μήνες μου φαίνεται κάπως υπερβολικό!! Κοίτα δεν ξέρω τι επαθε το μωράκι μου αλλά κ αυτή υποτίθεται ότι ήταν μια υγιή εγκυμοσύνη!! Είμαι με τις ώρες μου...μια σκεφτομαι ότι ναι θέλω ξανά γτ νοιωθω εντελώς άδεια κ λέω μήπως μου απαλύνει αυτό που νοιωθω....κ από την άλλη μόνο στην ιδέα να περάσω τόσο γρήγορα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνη, στην ιδέα ακόμα μιας καισαρικής κ στη ιδέα ότι μπορεί να πραγματα να πάνε άσχημα πάλι τρομοκρατουμαι τόσο πολύ που δεν θέλω!! 

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nick_elena είπε:

Καλησπέρα...καλά είμαι προσπαθώ κάθε μέρα! Όχι δεν έχουμε κάποιο αποτέλεσμα νομίζω είναι κ νωρίς ακόμα..ένας μήνας έχει περάσει! Δεν ξέρω πόσο κάνουν να βγουν αυτά αλλά σε μας, μας είπαν μέχρι κ 8 μήνες μου φαίνεται κάπως υπερβολικό!! Κοίτα δεν ξέρω τι επαθε το μωράκι μου αλλά κ αυτή υποτίθεται ότι ήταν μια υγιή εγκυμοσύνη!! Είμαι με τις ώρες μου...μια σκεφτομαι ότι ναι θέλω ξανά γτ νοιωθω εντελώς άδεια κ λέω μήπως μου απαλύνει αυτό που νοιωθω....κ από την άλλη μόνο στην ιδέα να περάσω τόσο γρήγορα τα συμπτώματα της εγκυμοσύνη, στην ιδέα ακόμα μιας καισαρικής κ στη ιδέα ότι μπορεί να πραγματα να πάνε άσχημα πάλι τρομοκρατουμαι τόσο πολύ που δεν θέλω!! 

Όλες όσες έχουμε περάσει ότι περνάς εσύ τώρα τα ίδια έχουμε σκεφτεί....Και εγώ πέρυσι που έχασα το μωρό έλεγα δεν θα ξανά μείνω έγκυος,  έχω πάθει σηψαιμία στη μήτρα και δεν μου το λένε (Ήταν και πάνω από 6 μέρες μέσα μου που δεν ζουσε), ήμουν τυχερή που δεν έχασα μήτρα και εννοείται την ζωή μου αν έσπαγε ο σάκος. Φοβόμουν μην μείνω έγκυος και γίνει πάλι το ίδιο...έπαιρνα θάρρος όμως από κοπέλες που είχαν πάθει κάτι αντίστοιχο και μετά έκαναν παιδάκια...Ήταν απλά να τύχει...ήσουν εσύ η άτυχη τώρα,  του χρόνου η όποτε νιώσεις εσυ, θα είσαι εσυ η τυχερή....Δυστυχώς σε κάποιες κοπέλες συμβαίνει αυτό το κακό...εχω προσευχηθεί πολλές φορές να μην συμβεί ξανά σε άλλη κοπέλα γιατί είναι ότι χειρότερο να μένεις με άδεια αγκαλιά και να βλέπεις γύρω σου γεμάτες....θα κάνεις υπομονή και θα έρθει και η δικιά σου η σειρά....Και εγώ πέρυσι έκανα καισαρική,  έμαθα στις 6 το απόγευμα ότι το μωρό δεν ζει και στις 8.30 μου το είχαν πάρει ήδη...Στο χειρουργείο ήμουν ένα ρομπότ που απλά έκανα ότι κινήσεις μου έλεγαν, δεν είναι όμως όλες οι καισαρικές ίδιες...πες μου τώρα τι μου λες εσύ? Εγώ έχω τον πόνο μου τώρα...το ξέρω...Τον ίδιο πόνο είχα και εγώ,  είχα φτάσει σε σημείο να λέω καταστράφηκε η ζωή μου και πολλά άλλα κακα πράγματα...Η ζωή όμως συνεχίζεται,  θα είναι ότι χειρότερο μου συνέβη ποτέ,  ένα κομμάτι μου είναι άγγελος τώρα και άλλο ένα κοιμάται στην αγκαλιά μου...Έτσι θα έρθει και το δικό σου πλάσμα όταν εσύ νομίζεις πως είσαι έτοιμη...Εγώ δεν ξέρω τι με είχε πιάσει, μου είχαν πει μετά από 6 μήνες ξανά προσπάθειες γιατί πίστευαν ότι θα εμένα έγκυος μετά από δύο τρεις μήνες προσπαθειών,  στον τρίτο μήνα αφού είχα γεννήσει πήγα στο γιατρό και του λεω πότε μπορούμε να ξεκινήσουμε,  μου λέει άσε από τον επόμενο,  δεν τον άκουσα όμως,  ξεκινήσαμε στον τρίτο μήνα και τελικά στον πεμπτο μήνα έμεινα έγκυος και όλα πήγαν καλά...να έχεις θάρρος,  η ζωή πρέπει να συνεχιστεί,  θα έρθει το μωρό που τόσο θες και τότε το μυαλό σου θα σκέφτεται λιγότερο το αγγελάκι σου...Και εγώ σκέφτομαι τον άγγελο μου και το κακό που κάνω είναι ότι μιλάω στην κόρη μου για τον ανύπαρκτο αδερφό της και με φωνάζει ο άντρας μου...Έχει δίκιο,  δεν θέλω να μάθει ποτέ ότι πέρασα κάτι τέτοιο ώστε να μην έχει ψυχολογικό όπως είχα και εγώ από την μάνα μου....μάζεψε τα κομμάτια σου και προχωρά....Είναι καλοκαίρι,  βγες έξω,  πήγαινε διακοπές,  χαλάρωσε....πέρυσι χτύπησα τρία νησια το καλοκαίρι....Δεν με χώραγε ο τόπος και ο άντρας μου με είχε από πίσω να μου ανεβάζει την ψυχολογία,  να πάμε μαζί σε ψυχολόγο,  τα πάντα μαζί....Εγώ ότι και να θες να κουβεντιασεις είμαι εδώ...

Εμάς τα αποτελέσματα βγήκαν στους δύο μήνες αλλά δεν μας έδωσαν και καμία απάντηση...Ούτε πόσες μέρες ήταν νεκρό το μωρό...Στο περίπου όλα...Δεν περίμενα και καμία απάντηση,  δεν θα άλλαζε την κατάσταση,  ξέρω ότι ήταν λάθος του γιατρού και δικό μου....είχα έναν μήνα που χτυπιομουν γιατρέ δεν ακούω το μωρό....Μια χαρά είναι...ακούγεται η καρδιά,  πήγαινα ξανά την ίδια βδομάδα του έλεγα γιατρέ δεν ακούω το μωρό,  με έβαζε στο μηχάνημα,  ακούγαμε καρδιά,  μέχρι εκεί,  αυτό όμως ζοριζοταν και αν είχαμε κάνει καρδιοτοκογραφο θα το βλέπαμε...Και τώρα θα ήταν αλλιώς τα πράγματα......Αλλά μερικές φορές οι γιατροί νομίζουν ότι είμαστε υπερβολικές...

  • Ευχαριστώ 1
  • Λυπημένη/-ος 4

CRVnp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πάρα πολύ...μου δίνεται δυναμη να συνεχίσω κ ας ήθελα στην αρχή να πεθάνω...να σηκώνομαι ακόμα κ αν κλαίω συνέχεια λέγοντας ότι δεν αντέχω!!! Κάθε φορά που πέφτω μπαίνω κ διαβάζω τα μύνηματα σας κ περνώ δύναμη κ θάρρος!!! ♥️♥️♥️

  • Λυπημένη/-ος 2
Link to comment
Share on other sites

On 20/10/2017 at 7:25 ΜΜ, palmoira είπε:

Καλησπέρα σας,

η τύχη τα έφερε έτσι που από το θέμα μανούλες Δεκεμβρίου 2017 να πρέπει να γράφω εδώ. Λίγα λόγια για την ιστορία μου. 4 χρόνια παντρεμένη και στο 6μηνο ένα άσχημο προαίσθημα μας οδήγησε σε εξετάσεις. Εκεί ανακάλυψα ότι έχω μονοκερο μήτρα εκ γενετής, η αριστερή σάλπιγγα υπό πλασμένη και η δεξιά μη διαπερατή. Σοκ πρώτο, μπορείς να μείνεις έγκυος μόνο με εξωσωματική, μου είπε ο τότε γυναικολόγος μου. Εντάξει λέω, θα δοκιμάσουμε και θα τα καταφέρουμε, ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία είμαι. 3 προσπάθειες πέρασαν από τότε και μια μεταφορά κατεψυγμένων εμβρύων η οποία πέρυσι τον Αύγουστο μας έδωσε  το πρώτο θετικό τεστ. Δυστυχώς η χαρά μας κράτησε πολύ λίγο γιατί η κύηση παλινδρομήσε στις 8 εβδομάδες. Μάζεψα τα κομμάτια μου, αλλάξαμε γιατρό και με αισιοδοξία ξεκινήσαμε το Μάρτιο τη νέα προσπάθεια. Και ναι, όλα πήγαν επιτέλους καλά. Το μωρό μας ένα υγιέστατο αγοράκι μεγάλωνε φυσιολογικά. Αυχενική διαφάνεια τέλεια, Β επιπέδου το ίδιο. Τον Αύγουστο για προληπτικούς λόγους προχωρήσαμε σε περιδεση λόγω της μονοκερου μήτρας και κάναμε τις ωραιότερες διακοπές. Όνειρα και σκέψεις για το πως θα είναι η ζωή μας από εδώ και πέρα με ένα μωρό, πώς θα φτιάξουμε το δωμάτιο. Παρακολουθούσα σεμινάρια για το θηλασμό, τη φροντίδα του μωρού και σταμάτησα και τη δουλειά αμέσως μετά τις διακοπές γιατί δεν ήθελε ο γιατρός μου να κουράζομαι. Στις 19/9 πήγαμε προγραμματισμένα στο γιατρό να δούμε το μωρό μας. Όλα καλά. Πήρε βάρος, η αιμάτωση καλή, η καρδούλα του φυσιολογική. Θα γεννούσα στις 38 εβδομάδες με καισαρική και γενικά ήξερα ότι λόγω της μονοκερου μήτρας θα είχαμε ένα σχετικά μικρό μωράκι περίπου 2.5 κιλά. Λόγω έλλειψης χώρου δεν περιμένουμε κάποιο μεγάλο μωρό μου έλεγε ο γιατρός αλλά να μη στεναχωριέμαι 2.5 κιλά είναι ένα φυσιολογικοτατο μωράκι. Στις 3/10 , δυο εβδομάδες μετά,πήγαμε στο συνεργάτη του για Doppler. Εκεί χάσαμε τη γη κάτω από τα πόδια μας. Ενδομητριος θάνατος. Ένα νεκρό μωρό μέσα μου! Ένα νεκρό μωρό που επειδή επέπλεε στο αμνιακό υγρό και έκανε συσπάσεις και κινήσεις η μήτρα κουνιόταν μέσα μου με αποτέλεσμα να μην καταλάβω ότι ήταν νεκρό. Σε κατάσταση σοκ γυρίσαμε σπίτι μην πιστεύοντας αυτό που μας συμβαίνει. Ζούσα σε ένα παράλληλο σύμπαν και νόμιζα ότι κάποια στιγμή θα ξυπνήσω και θα είναι όλα ένας εφιάλτης. Το επόμενο πρωί πήγαμε στο μαιευτήριο και γέννησα με καισαρική. Μέχρι την τελευταία στιγμή είχα την ελπίδα ότι στον υπέρηχο πριν την καισαρική θα μου πουν ότι έχει γίνει λάθος. Έκλαιγα συνεχώς και το μόνο που ήθελα ήταν να τελειώσει αυτό το μαρτύριο. Μου έκαναν επισκληρίδειο και ελαφριά μέθη για να μη δω το μωρό την ώρα που έβγαινε. Όταν ξύπνησα το πρώτο που ρώτησα ήταν γιατί? Μου έδειξαν μια φωτογραφία με έναν κόμπο στον ομφάλιο λώρο. Αυτός ο κόμπος έσφιξε και έκοψε την παροχή οξυγόνου , αίματος και ταυτόχρονα ξερίζωσε ένα κομμάτι της καρδιάς μου. 31η εβδομάδα κύησης. Ολόκληρο παιδί που υπό άλλες συνθήκες θα μπορούσε να γεννηθεί πρόωρο και το χειρότερο να μείνει στη θερμοκοιτίδα για κάποιο διάστημα. Όμως όχι, η μοίρα μας ήταν να γεννηθεί νεκρό. Μετά από τόσες προσπάθειες έπρεπε η μοίρα να μας στερήσει ένα παιδί με τον πιο σκληρό τρόπο. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο δύσκολη, όχι μόνο για εμένα αλλά και για το σύζυγο μου. Οι διαδικασίες και η γραφειοκρατία αμείλικτη. Σε δυο μέρες γύρισα σπίτι. Τα πράγματα ειχε μαζέψει ο άντρας μου σε κούτες για να μην τα δω. Ακόμη σε κούτες τα έχω σε μια άκρη από το σαλόνι και αποφεύγω να περάσω μπροστά τους. Αρχίσαμε να ακυρώνουμε τα έπιπλα και όλες τις διαδικασίες ετοιμασίας του δωματίου. 10 ημέρες μετά έγινε και η ταφή. Εγώ δεν άντεξα να πάω, αποχαιρετίσα το παιδί που δεν γνώρισα με ένα σημείωμα και ατέλειωτες ημέρες κλαίγοντας , ο σύζυγος μου ήταν εκεί. Δεν είπαμε σε κανέναν άλλο για την ταφή. Δεν θέλαμε. Εχουν περάσει 16 ημέρες από τότε. Ακόμη δε λέω να το πιστέψω. Οι σωματικοί πόνοι της καισαρικης έχουν υποχωρήσει, τα σημάδια όμως της εγκυμοσύνης στο σώμα μου κάθε φορά που με βλέπω γυμνή φροντίζουν να μου θυμίζουν όλα όσα συνέβησαν. Δε θέλω να με κοιτάω ακόμη, είναι πολύ σκληρό για εμένα. Δε θέλω όμως και να ξεχάσω τι έχει συμβεί. Πώς να ξεχάσω?Ριχνω όλες τις ευθύνες στον εαυτό μου, όχι για αυτό που συνεβει,αλλά για το γεγονός ότι στερώ από τον άνθρωπό μου τη δυνατότητα να γίνει πατέρας.προσπαθω να φανώ δυνατή και να λέω στον εαυτό μου ότι πρέπει να ξανά δοκιμάσουμε. Ότι η επόμενη φορά θα έχει καλύτερο τέλος και θα κρατήσω αγκαλιά το μωρό μας. Είμαι με τις ώρες μου, άλλες φορές καλά άλλες χάλια. Πολύ νωρίς ακόμη μου λένε όλοι. Ευτυχώς έχουμε μεγάλη στήριξη από τις οικογένειες μας και από φίλους. Υπάρχουν μέρες που δε θέλω να ακούω και να βλέπω κανεναν. Μόνο ο άντρας μου είναι η παρηγοριά μου. Δεν ξέρω τι θα έκανα χωρίς εκείνον. 

τώρα το διάβασα, στεναχωρήθηκα τόσο πολύ σαν να είναι εγώ γιατί είμασταν μαζί έγκυες αν δεν κάνω λάθος στον 2ο γιο μου τότε...πιο πολύ σοκαρίστηκα με το πώς πέθανε το αγγελάκι σου!!!πραγματικά λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου,δυστυχώς δεν το ξεπερνάς απλά λίγο με τον καιρό θα είσαι λίγο καλύτερα!!!εύχομαι ο Θεός να σου δώσει χαρά και να σ δώσει 2 μωρά αυτή την φορά...ξέρω θα λες γιατί σε μένα να συμβεί?μα αυτό που καταλαβαίνω πια ότι η ζωή μας όλοι είναι μια δοκιμασία, δοκιμαζομαστε συνέχεια για την πίστη μας.Να έχεις πίστη κοριτσάκι μου ,να μην την χάσεις, μην ξεχνάς ότι γίνονται και θαύματα και μπορεί αυτή τη φορά το μωράκι να έρθει χωρίς εξωσωματική. να είσαι γερή και ευτυχισμένη με τον άντρα σου!!!

 

On 18/6/2020 at 4:03 ΜΜ, Nick_elena είπε:

Κορίτσια καλημέρα...μόλις χτες μπήκα στο φόρουμ έπεσα πάνω του καταλάθος...έψαχνα μια παρηγοριά κ εγώ! Αρνουμε προς το παρόν να πάω σε ψυχολόγο παρόλο που είμαι σε παρεμφερή επάγγελμα κ ξέρω ότι αν όχι στην αρχή θα βοηθήσει μετέπειτα! Παρολο που το ποστ είναι παλιό ενοιωσα την ανάγκη να γράψω την δικιά μου ιστορία σε άτομα που πραγματικά θα με καταλάβουν! Εγώ έφτασα 36 βδομάδων με κανένα απολύτως πρόβλημα όλες οι εξετάσεις μου καλές απλά ήταν μικρουλα κ ενοιωθα το μωράκι μου μέχρι τελευταία στιγμή! 7 Ιουνίου έσπασαν τα νερά μου κ πήγα στο νοσοκομείο με το μυαλό μου να σκέφτεται ότι θα γυρίσω πίσω με το μωράκι μου! Με βάζουν για καισαρική γτ το μωράκι ήταν μικρό για να μην το ζορισουν! Αυτό ήταν κ απλά ξεκίνησε η κόλαση δεν έκλαψε ποτέ δεν τα καταφερε η ψυχουλα μου! Δεν μας κάλυψε τπτ ούτε η γυναικολόγοι ούτε οι παιδίατροι ούτε αυτοί δεν ήξεραν τι εγν! Απλά περιμένουμε την νεκροψία μήπως μάθουμε ένα γιατί! Θα ήταν 11 ημερών σμρ! Αντί για αυτό την εθαψα! Πραγματικά μου δώσατε κάποια δύναμη! Αν κ δεν ξέρω αν θα βρω δύναμη να ξανά μπω στην διαδικασία! Κ αυτό που με τρελενει πιο πολύ είναι μικρή είσαι (είμαι 27) θα κάνεις αλλά! Ναι λες κ θα ξεχάσω ποτέ! 

Σας ευχαριστώ όλες....μέσα από τις ιστορίες σας ανακάλυψα ότι πραγματικά έχουμε πολύ δύναμη! Κ το δεν αντέχω να προσπαθήσω να το κάνω δύναμη! 

 

πόση δύναμη έχετε κορίτσια μου!!2ο σοκ που διάβασα μετά την @palmoira. πραγματικά τι να πω...λυπάμαι τόσο πολύ!!!τι έγινε,μάθατε τελικά?δεν μπορώ να το πιστέψω εν έτη 2020 να γίνεται κάτι τέτοιο...ο Θεός να σας δίνει δύναμη κορίτσι μου!!!Αλλά παιδάκια σίγουρα θα κάνεις, απλά θα θυμάσαι και το αγγελάκι σου που θα σας προστατεύει!

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

τώρα το διάβασα, στεναχωρήθηκα τόσο πολύ σαν να είναι εγώ γιατί είμασταν μαζί έγκυες αν δεν κάνω λάθος στον 2ο γιο μου τότε...πιο πολύ σοκαρίστηκα με το πώς πέθανε το αγγελάκι σου!!!πραγματικά λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου,δυστυχώς δεν το ξεπερνάς απλά λίγο με τον καιρό θα είσαι λίγο καλύτερα!!!εύχομαι ο Θεός να σου δώσει χαρά και να σ δώσει 2 μωρά αυτή την φορά...ξέρω θα λες γιατί σε μένα να συμβεί?μα αυτό που καταλαβαίνω πια ότι η ζωή μας όλοι είναι μια δοκιμασία, δοκιμαζομαστε συνέχεια για την πίστη μας.Να έχεις πίστη κοριτσάκι μου ,να μην την χάσεις, μην ξεχνάς ότι γίνονται και θαύματα και μπορεί αυτή τη φορά το μωράκι να έρθει χωρίς εξωσωματική. να είσαι γερή και ευτυχισμένη με τον άντρα σου!!!

 

Έγινε μανούλα το κορίτσι τον Μάρτιο του 2019 έχει ένα κοριτσάκι!!!!!

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Έγινε μανούλα το κορίτσι τον Μάρτιο του 2019 έχει ένα κοριτσάκι!!!!!

ααα....γι'αυτό θυμάμαι ότι είμασταν μαζί γιατί εγώ το 3ο μου το γέννησα Απρίλιο του 2019.δεν θυμάμαι πάντως ότι το είχε περάσει η κοπέλα αυτό.

  • Μου αρέσει 1

url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, *ζουζουνα*!!! είπε:

ααα....γι'αυτό θυμάμαι ότι είμασταν μαζί γιατί εγώ το 3ο μου το γέννησα Απρίλιο του 2019.δεν θυμάμαι πάντως ότι το είχε περάσει η κοπέλα αυτό.

Είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο αν και δεν έχω περάσει τίποτα αντίστοιχο.....κριμα


G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Είναι το πιο δύσκολο πράγμα στον κόσμο αν και δεν έχω περάσει τίποτα αντίστοιχο.....κριμα

Εσύ πως είσαι?Πώς τα πας με την μικρή σου?


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites

Just now, *ζουζουνα*!!! είπε:

Εσύ πως είσαι?Πώς τα πας με την μικρή σου?

Μεγαλώνουμε και ζωηρευουμε.....βιάστηκε να βγάλει τα δόντια και έχει μια γκρίνια πιο μεγάλη από το μπόι της τα έβγαλε όλα εκτός από τους 4 τραπεζιτες τέρμα πίσω έναν σε κάθε μεριά....τώρα ξεκινάει να μιλάει και μας τρελαίνει γενικά....τελους του χρόνου με το καλό θα ξεκινήσουμε προσπάθειες για 2ο.....τα δικά σου..??

  • Μου αρέσει 1

G0IYp3.png0Ivbp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Μεγαλώνουμε και ζωηρευουμε.....βιάστηκε να βγάλει τα δόντια και έχει μια γκρίνια πιο μεγάλη από το μπόι της τα έβγαλε όλα εκτός από τους 4 τραπεζιτες τέρμα πίσω έναν σε κάθε μεριά....τώρα ξεκινάει να μιλάει και μας τρελαίνει γενικά....τελους του χρόνου με το καλό θα ξεκινήσουμε προσπάθειες για 2ο.....τα δικά σου..??

ωωω κατάλαβα ...δύσκολα τα δόντια...τα τελευταία πίσω τα βγάζουν μετά τα 2 οπότε αν έχετε 16 δόντια είστε κομπλέ τώρα. .εμένα έχει 12 και έχουν μείνει οι κυνοδοντες κοντεύουν οι 2 κάτω κ ζορίζεται ...τα αλλα 2 ενταξει...καλα τωρα ειμαστε διακοπες και κανουμε καθε μερα μπανιο...εμεις κάναμε μια προσπάθεια για 4ο...θέλει ο άντρας μου και ο μεγάλος κι άλλο κορίτσι...χαχαχα το συζητήσαμε κ λέω άντε εντάξει ...απλά δεν θα το κυνηγήσω αν έρθει, ήρθε..  να σ πω εσύ θηλαζεις ακόμα?Εγώ ναι και δεν έχω σταθερή περίοδο...δεν είχα δλδ απλά τώρα από 33-35με 40 πήγε τώρα πάνω από 44 με 47 και τώρα αυτός δεν έχει έρθει ακόμα...να πάμε σε άλλο ποστ...για το τώρα είναι άσχετο το θέμα εδώ.


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...