Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Εγκυμοσύνη Κ πρόβλημα καρδιάς


Recommended Posts

Καλησπέρα...ξεκινησα να γράψω έν συντομία την δίκη μου ιστορία στην προσπάθεια απόκτησης ενός ακόμη παιδιου(ειμαι ήδη μαμα μιας υπεροχής εξάχρονης φατσουλας)μήπως Κ κάποια κοπέλα γνωρίζει η εχει περάσει κατι παρόμοιο.....Λοιπόν το 2006 σε ηλικια 22 χρόνων διαγνωστηκα με ανεπάρκεια μιτροειδούς βαλβίδας μεγάλου βαθμού με αποτέλεσμα να μπω στο χειρουργείο για αντικατάσταση...ως κοπέλα που θα δημιουργούσε κάποια στιγμή οικογενεια μου έβαλαν βιολογική βαλβίδα η οποία βέβαια εχει μικρή διάρκεια ζωής...στα επόμενα χρόνια γνώρισα τον άντρα μου Κ το 2011 χωρίς καμία απόλυτος προσπάθεια Κ εκεί που δεν το περίμεναμε καλωσορισαμε το σπουργιτάκι μας:)))είχαμε κάποια θέματα με την μικρή Κ ετσι ειχα βγάλει απο το μυαλό μου την απόκτηση ενός ακόμη παιδιού....Κ φτάνουμε καλοκαίρι του 2016 που ξεπεράστηκε το πρόβλημα με την μικρή μου Κ λέμε να βάλουμε μπρος για αδερφάκι που τόσο πολυ ζητουσε(υπήρχαν στιγμές που μου έλεγε:μαμα,εμάς ο θεός γιατι δεν μας στέλνει ένα αδερφάκι Κ για μένα όπως τα αλλα παιδάκια;;;)κανω όλες τις εξετάσεις εννοείται για να δω οτι ειμαι καλα απο κάθε άποψη παίρνω Κ το οκ του καρδιολόγου το βασικότερο Κ ξεκινάμε...απο Ιούνιο που ξεκινήσαμε μεχρι Κ Φεβρουάριο που πήρα στα χέρια μου το θετικό τεστ δεν μπορω να περιγράψω την χαρα που πήραμε μετα τις απογοητεύσεις των προηγούμενων μηνών...τελικά όμως είδαμε μονο σάκο χωρίς νινί...καθαρίζω Κ εννοείται προσέχω πολυ μην μείνω έγκυος απανωτά αλλα έλα που ενώ τόσους μήνες κάναμε τα πάντα 30 μέρες μετα απο απόξεση κρατάω θετικό τεστ;;με μια Κ μοναδική φορά που προσέχαμε Κ τόσο πολυ;;;;Απρίλιο έκανα απόξεση,τέλη Μαΐου ειμαι έγκυος...ολα Τελεια υπέροχα φανταστικά το είδαμε το μωράκι ολα όπως έπρεπε να ειναι....λιγο πριν κλείσω τον τρίτο άρχισα να μην μπορω να κανω βήμα Κ αλλα τόσα...για ακόμη μια φορά με έσωσε(;)η μαμα μου...με βουτάει κυριολεκτικά με το ζόρι Κ με πάει στον καρδιολόγο βραδιάτικα.απο εκεί Κ πέρα πέθανα.....εξετάσεις κόντρα στις εξετάσεις ένα σωρό γιατροί Κ η διάγνωση..εχει εκφυλιστεί η βαλβίδα δεν αντέχει η καρδιά την όλη εγκυμοσύνη παω για πνευμονικό οίδημα ανακοπή κλπ...πρέπει να πάρουν το μωρό....χάθηκε ο κόσμος μου τα πάντα...το μονο που σκεφτόμουνα ειναι να ΕΙΣΑΙ δυνατή για την μικρή μου...αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο σημείο που πρέπει να πάρω αποφάσεις..ποιες;;να σκεφτώ απ'οτι μου είπανε τι βαλβίδα θα ξανάβαλε γιατι άμα θελω να κανω παιδάκι πρέπει παλι βιολογική,αν όχι μεταλλική....Κ καταλήγω να ζητάω άμα κάποια κοπέλα εχει παρόμοια εμπειρία...άμα εχει καταφέρει να γεννήσει με μεταλλική βαλβίδα γιατι μου λένε οτι υπάρχει κίνδυνος για το μωρό λόγω του sindrom.σας ευχαριστω....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι πολύ δύσκολη η απόφαση σ, φαντάζομαι πόσο πολύ θες ένα ακόμα παιδάκι αλλά απ την άλλη αφού ήδη έχεις ένα δεν είναι προτιμότερο να είσαι υγιής?? Πάνω απ όλα για την κόρη σ, να είναι καλά η μαμά της.. Αν δεν είχες κανένα παιδάκι θα σ έλεγα να βάλεις βιολογική! Βέβαια δική σ απόφαση, συζητηστε με τον άντρα σ κ να πάρετε την απόφαση που πιστεύετε ότι θα είναι καλύτερη..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, xristinefi είπε:

Καλησπέρα...ξεκινησα να γράψω έν συντομία την δίκη μου ιστορία στην προσπάθεια απόκτησης ενός ακόμη παιδιου(ειμαι ήδη μαμα μιας υπεροχής εξάχρονης φατσουλας)μήπως Κ κάποια κοπέλα γνωρίζει η εχει περάσει κατι παρόμοιο.....Λοιπόν το 2006 σε ηλικια 22 χρόνων διαγνωστηκα με ανεπάρκεια μιτροειδούς βαλβίδας μεγάλου βαθμού με αποτέλεσμα να μπω στο χειρουργείο για αντικατάσταση...ως κοπέλα που θα δημιουργούσε κάποια στιγμή οικογενεια μου έβαλαν βιολογική βαλβίδα η οποία βέβαια εχει μικρή διάρκεια ζωής...στα επόμενα χρόνια γνώρισα τον άντρα μου Κ το 2011 χωρίς καμία απόλυτος προσπάθεια Κ εκεί που δεν το περίμεναμε καλωσορισαμε το σπουργιτάκι μας:)))είχαμε κάποια θέματα με την μικρή Κ ετσι ειχα βγάλει απο το μυαλό μου την απόκτηση ενός ακόμη παιδιού....Κ φτάνουμε καλοκαίρι του 2016 που ξεπεράστηκε το πρόβλημα με την μικρή μου Κ λέμε να βάλουμε μπρος για αδερφάκι που τόσο πολυ ζητουσε(υπήρχαν στιγμές που μου έλεγε:μαμα,εμάς ο θεός γιατι δεν μας στέλνει ένα αδερφάκι Κ για μένα όπως τα αλλα παιδάκια;;;)κανω όλες τις εξετάσεις εννοείται για να δω οτι ειμαι καλα απο κάθε άποψη παίρνω Κ το οκ του καρδιολόγου το βασικότερο Κ ξεκινάμε...απο Ιούνιο που ξεκινήσαμε μεχρι Κ Φεβρουάριο που πήρα στα χέρια μου το θετικό τεστ δεν μπορω να περιγράψω την χαρα που πήραμε μετα τις απογοητεύσεις των προηγούμενων μηνών...τελικά όμως είδαμε μονο σάκο χωρίς νινί...καθαρίζω Κ εννοείται προσέχω πολυ μην μείνω έγκυος απανωτά αλλα έλα που ενώ τόσους μήνες κάναμε τα πάντα 30 μέρες μετα απο απόξεση κρατάω θετικό τεστ;;με μια Κ μοναδική φορά που προσέχαμε Κ τόσο πολυ;;;;Απρίλιο έκανα απόξεση,τέλη Μαΐου ειμαι έγκυος...ολα Τελεια υπέροχα φανταστικά το είδαμε το μωράκι ολα όπως έπρεπε να ειναι....λιγο πριν κλείσω τον τρίτο άρχισα να μην μπορω να κανω βήμα Κ αλλα τόσα...για ακόμη μια φορά με έσωσε(;)η μαμα μου...με βουτάει κυριολεκτικά με το ζόρι Κ με πάει στον καρδιολόγο βραδιάτικα.απο εκεί Κ πέρα πέθανα.....εξετάσεις κόντρα στις εξετάσεις ένα σωρό γιατροί Κ η διάγνωση..εχει εκφυλιστεί η βαλβίδα δεν αντέχει η καρδιά την όλη εγκυμοσύνη παω για πνευμονικό οίδημα ανακοπή κλπ...πρέπει να πάρουν το μωρό....χάθηκε ο κόσμος μου τα πάντα...το μονο που σκεφτόμουνα ειναι να ΕΙΣΑΙ δυνατή για την μικρή μου...αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στο σημείο που πρέπει να πάρω αποφάσεις..ποιες;;να σκεφτώ απ'οτι μου είπανε τι βαλβίδα θα ξανάβαλε γιατι άμα θελω να κανω παιδάκι πρέπει παλι βιολογική,αν όχι μεταλλική....Κ καταλήγω να ζητάω άμα κάποια κοπέλα εχει παρόμοια εμπειρία...άμα εχει καταφέρει να γεννήσει με μεταλλική βαλβίδα γιατι μου λένε οτι υπάρχει κίνδυνος για το μωρό λόγω του sindrom.σας ευχαριστω....

 

Εχεις απόλυτο δίκιο Κ συνέχεια αυτο προσπαθώ να σκέφτομαι,αλλα δεν παυει να με τρώει όλο αυτο που έγινε....εχω απίστευτες τύψεις που δεν μπόρεσα να προστατέψω το μωρό.αυτο θα με τρώει μια ζωή....Κ απο την άλλη συμβαίνει να μπορω να κανω παιδί κ να απαγορεύεται να μείνω έγκυος:(((ειναι πολυ άσχημο το συναίσθημα..σε ευχαριστω πολυ mama16,να εισαι καλα:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα... Διαβασα την ιστορία σου και με αυγκινησες... Βεβαια,  οντας εξω απο τον χορο,  θα σου πω πως το σημαντικότερο αυτη τη στιγμη ειναι να φροντισεις να εισαι υγιης για να προσεχεις και να φροντιζεις το παιδακι που ηδη εχεις... Μπορει τωρα να μην το καταλαβαινει,  γιατι ειναι μικρουλι,  αλλα οταν μεγαλωσει θα εκτιμησει που εκανες τα παντα για να εισαι μαζι του στις σημαντικες ατιγμες της ζωης του κι ας ειναι μοναχοπαιδι... Αλλωστε ουτε το πρωτο θα ειναι,  ουτε το τελευταίο!!! Και στην τελικη,  αμα θελετε τοσο πολυ ενα δευτερο παιδακι,  υπάρχει και η λυση της αναδοχης ή της υιοθεσιας... Μην πελαγωνεις κοριτσι μου!!! Αν εισαι εσυ υγιης,  ολα μπορεις να τα καταφερεις!!!! Και να εισαι σιγουρη,  το παιδακι σου εχει αναγκη ΕΣΕΝΑ,  ΓΕΡΗ και ΔΥΝΑΤΗ.... 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Anemoni1989ετςι ειναι όπως τα λες ακριβώς...αλλα αισθάνομαι σαν να μου κόπηκαν τα φτερά....γιατι πάντα έλεγα οτι θελω να κανω παιδάκια Κ αλλα όχι απαραίτητα για να εχει το ένα το άλλο παρεα αλλα γιατι πραγματικά τρελενομαι για τα παιδιά...Κ πάντα έλεγα να έχουνε διαφορά ηλικίας για να μπορω να ρουφήξω κάθε τους στιγμή....Κ όταν κάθομαι Κ σκέφτομαι πόση τρέλα εχω εγω με την αδερφή μου κουτί ίσως η μικρή μου να μην εχει την τύχη να το νιώσει πληγώνομαι αφάνταστα...τις προάλλες είμασταν στο αμάξι Κ επειδή πάντα εχω κατι φαγώσιμο στο αμάξι για να δώσω σε κανένα παιδάκι που θα ζητιανεύει γυρνάει Κ μου λεει η μικρή:μαμα δεν μπορούμε να πάρουμε αυτο το παιδάκι να το κανω αδερφάκι μου;εγω θα το αγαπάω πολυ Κ θα το προσέχω..τι της λες μετα;;έχουμε εδώ ζευγάρι που ήθελε να υιοθετήσει περίμενε περίμενε περίμενε Κ αφού δεν έβγαζαν άκρη ποσά χρόνια υιοθέτησαν μιας κοπέλας απο Βουλγαρία το μωρό που μόλις είχε γεννηθεί...τωρα το πως δεν ξερω....ειναι μεγάλη ιστορία όλο αυτο το θέμα....Κ δεν ξερω το κατα ποσό λόγω των προβλημάτων μου οτι θα γινοτανε:(σε ευχαριστω παρά πολυ..τα λόγια που διαβάζουμε κακά τα ψέμματα ειναι Κ κατι....γιατι ακόμη δεν αντέχω ούτε με τους δικούς μου να το συζητάω.το βάζω στην άκρη όλη μέρα κάθε μέρα Κ μόλις τους κοιμηθώ όλους αρχίζει το βραδινό μαρτύριο της σκέψης.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, xristinefi είπε:

Anemoni1989ετςι ειναι όπως τα λες ακριβώς...αλλα αισθάνομαι σαν να μου κόπηκαν τα φτερά....γιατι πάντα έλεγα οτι θελω να κανω παιδάκια Κ αλλα όχι απαραίτητα για να εχει το ένα το άλλο παρεα αλλα γιατι πραγματικά τρελενομαι για τα παιδιά...Κ πάντα έλεγα να έχουνε διαφορά ηλικίας για να μπορω να ρουφήξω κάθε τους στιγμή....Κ όταν κάθομαι Κ σκέφτομαι πόση τρέλα εχω εγω με την αδερφή μου κουτί ίσως η μικρή μου να μην εχει την τύχη να το νιώσει πληγώνομαι αφάνταστα...τις προάλλες είμασταν στο αμάξι Κ επειδή πάντα εχω κατι φαγώσιμο στο αμάξι για να δώσω σε κανένα παιδάκι που θα ζητιανεύει γυρνάει Κ μου λεει η μικρή:μαμα δεν μπορούμε να πάρουμε αυτο το παιδάκι να το κανω αδερφάκι μου;εγω θα το αγαπάω πολυ Κ θα το προσέχω..τι της λες μετα;;έχουμε εδώ ζευγάρι που ήθελε να υιοθετήσει περίμενε περίμενε περίμενε Κ αφού δεν έβγαζαν άκρη ποσά χρόνια υιοθέτησαν μιας κοπέλας απο Βουλγαρία το μωρό που μόλις είχε γεννηθεί...τωρα το πως δεν ξερω....ειναι μεγάλη ιστορία όλο αυτο το θέμα....Κ δεν ξερω το κατα ποσό λόγω των προβλημάτων μου οτι θα γινοτανε:(σε ευχαριστω παρά πολυ..τα λόγια που διαβάζουμε κακά τα ψέμματα ειναι Κ κατι....γιατι ακόμη δεν αντέχω ούτε με τους δικούς μου να το συζητάω.το βάζω στην άκρη όλη μέρα κάθε μέρα Κ μόλις τους κοιμηθώ όλους αρχίζει το βραδινό μαρτύριο της σκέψης.

Οντως ειναι δυσκολο αυτο που περιγραφεις και ειναι φανερο πως σε πληγωνει πολυ... Εγω θα σου πρότεινα να δεις το θεμα της αναδοχης στο μελλον ή της φιλοξενιας παιδιων απο το Αλεξάνδρας,  τα οποια ειναι εγκαταλελειμενα... Ειναι φανερο πως εχεις πολυ αγαπη που θες να μοιρασεις,  αλλα πιστεψε με,  υπάρχουν τροποι διαφοροι... Επίσης,   δεν θα ηταν κακο να μιλησεις σε καποιον ειδικο για αυτο,  μιας και να το κρατας μεσα σου σε πνιγει και μόνο κακο σου κανει... 

Φιλικα οσα σου λεω και ελπιζω να εισαι γερη και δυνατη για πολλα χρονια ωστε να χαιρεσαι το παιδάκι σου και να σε χαίρεται και αυτο!!!  :)

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πρίν, xristinefi είπε:

Εχεις απόλυτο δίκιο Κ συνέχεια αυτο προσπαθώ να σκέφτομαι,αλλα δεν παυει να με τρώει όλο αυτο που έγινε....εχω απίστευτες τύψεις που δεν μπόρεσα να προστατέψω το μωρό.αυτο θα με τρώει μια ζωή....Κ απο την άλλη συμβαίνει να μπορω να κανω παιδί κ να απαγορεύεται να μείνω έγκυος:(((ειναι πολυ άσχημο το συναίσθημα..σε ευχαριστω πολυ mama16,να εισαι καλα:)

Πρέπει να σκέφτεσαι ότι δεν φταις εσύ για το μωρακι, εσύ έκανες ότι μπορούσες αλλά πάνω απ όλα πρέπει να είσαι υγιής για την κόρη σ.. Αυτή σε έχει περισσότερη ανάγκη.. Φανταζομαι βεβαια τι είναι πολύ δύσκολο γιατί μιλάω εκ του ασφαλούς εσύ μόνο ξέρεις τι περνάς!! Εύχομαι απ τα βάθη της καρδιάς μ να μπορεσεις να το ξεπεράσεις κ να κοιταξεις μπροστά το μέλλον σ μαζί με την οικογένειά σ γιατί για τους δικού σ ανθρώπους εσύ είσαι πιο σημαντική από ένα παιδάκι που δεν έχει έρθει στον κόσμο.. Κ η κόρη σ μεγαλώνοντας θα καταλάβει γιατί δεν είχε άλλο αδερφακι κ θα σε ευγνωμονει που τλκ ήταν μοναχοκορη γιατί πάνω απ όλα είχε εσένα στη ζωή της να την φροντίζεις κ να την συμπαραστέκεσαι σε τυχόν δυσκολίες που εύχομαι βέβαια να μην έχει.. Κ όπως είπε η anemoni1989 ένας ειδικός ίσως σε βοηθούσε κ το θέμα της αναδοχης αν τα καταφέρετε είναι μία καλή λύση. Γιατί δεν χρειάζεται να είναι δικό σ παιδί για να το αγαπήσεις, είσαι ένας υπεροχος άνθρωπος που έχεις πολύ αγάπη μέσα σ! :)

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κορίτσια Για ολα αυτα που μου είπατε...έχετε τόσο δίκιο,απλά ακόμη μου ειναι πολυ δύσκολο να βαλω την λογική Κ το αυτονόητο στο μυαλό μου.πραγματικα χίλια ευχαριστω

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι χρειαζεσαι χρόνο για να τα σκεφτείς όλα αυτά κ να βάλεις την λογική πάνω απ όλα αλλά έτσι πρέπει να γίνει.. Ότι χρειαζεσαι να γράφεις εδώ, το φόρουμ είναι ψυχοθεραπεία κ υπάρχουν χιλιάδες άνθρωποι που σε καταλαβαίνουν κ είναι δίπλα σ!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...