Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Έχασα το μωρό 29 εβδομαδων


Recommended Posts

Θα ήθελα να μου πείτε αν είχε κάποια παρόμοια περίπτωση η να γνωρίζει κάτι.

Είμαι 27 χρονών ήμουν έγκυος στις 27 εβδομάδες περίπου όταν σταμάτησα να νιώθω το μωρό έντονα όπως το ένιωθα. Εκεί που ήταν ζωηρό Κ όλο κουνιόταν μέρα με την μέρα σταμάτησε η κινητικότητα του. Παρόλο που ανησυχούσα δεν πήρα τον γιατρό να του το πω γιατί σε όποιον το έλεγα μου έλεγαν είναι φυσιολογικό μεγαλώνει Κ μικραίνει ο χώρος. Όταν το είπα πια του γιατρού 29 εβδομάδων μου είπε να πάω αμέσως να δούμε καρδιακούς παλμούς. Πήγα Κ όλα ήταν καλά. Την επόμενη μέρα βάρυνε η κοιλιά μου κ δεν κούνησε όλη μέρα. Πήγα ξανά να το δω Κ δεν υπήρχε παλμός. Μπήκα χειρουργείο έκανα καισαρική Κ μου το πήραν. Ο γιατρός μου είπε μαλλον για προεκλαψια γιατί βρήκαν λίγο λεύκωμα στα ούρα Κ είχα οίδημα επίσης πίεση αλλά μόνο εκεινη την μέρα (σε όλη την διάρκεια είχα χαμηλη). Στείλαμε το έμβρυο για νεκροψία Κ εκεί διαπιστώσαμε ότι τα 2/3 του πλακούντα ήταν νεκρά. Είχε σταματήσει η τροφοδοσία του εμβρύου. Κ μου έγραφαν συνισταται έλεγχος για θρομβοφιλικη νόσος. Έχω απογοητευτεί τόσο πολυ που δεν θέλω να κάνω τίποτα. Φοβάμαι στην ιδέα να ξανά μείνω έγκυος ο γιατρός λέει πως Κ θρομβοφιλια να ναι θα κάνουμε αντιπικτικες Κ όλα καλά θα πάνε αλλά εγώ φοβάμαι. Δεν ξέρω τι να κάνω Κ αν έχω θρομβοφιλια τι θα κάνω Κ αν δεν έχω τι μπορεί να έφταιξε. Είμαι πολύ απογοητευμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 32 λεπτά , Anthoula90 είπε:

Θα ήθελα να μου πείτε αν είχε κάποια παρόμοια περίπτωση η να γνωρίζει κάτι.

Είμαι 27 χρονών ήμουν έγκυος στις 27 εβδομάδες περίπου όταν σταμάτησα να νιώθω το μωρό έντονα όπως το ένιωθα. Εκεί που ήταν ζωηρό Κ όλο κουνιόταν μέρα με την μέρα σταμάτησε η κινητικότητα του. Παρόλο που ανησυχούσα δεν πήρα τον γιατρό να του το πω γιατί σε όποιον το έλεγα μου έλεγαν είναι φυσιολογικό μεγαλώνει Κ μικραίνει ο χώρος. Όταν το είπα πια του γιατρού 29 εβδομάδων μου είπε να πάω αμέσως να δούμε καρδιακούς παλμούς. Πήγα Κ όλα ήταν καλά. Την επόμενη μέρα βάρυνε η κοιλιά μου κ δεν κούνησε όλη μέρα. Πήγα ξανά να το δω Κ δεν υπήρχε παλμός. Μπήκα χειρουργείο έκανα καισαρική Κ μου το πήραν. Ο γιατρός μου είπε μαλλον για προεκλαψια γιατί βρήκαν λίγο λεύκωμα στα ούρα Κ είχα οίδημα επίσης πίεση αλλά μόνο εκεινη την μέρα (σε όλη την διάρκεια είχα χαμηλη). Στείλαμε το έμβρυο για νεκροψία Κ εκεί διαπιστώσαμε ότι τα 2/3 του πλακούντα ήταν νεκρά. Είχε σταματήσει η τροφοδοσία του εμβρύου. Κ μου έγραφαν συνισταται έλεγχος για θρομβοφιλικη νόσος. Έχω απογοητευτεί τόσο πολυ που δεν θέλω να κάνω τίποτα. Φοβάμαι στην ιδέα να ξανά μείνω έγκυος ο γιατρός λέει πως Κ θρομβοφιλια να ναι θα κάνουμε αντιπικτικες Κ όλα καλά θα πάνε αλλά εγώ φοβάμαι. Δεν ξέρω τι να κάνω Κ αν έχω θρομβοφιλια τι θα κάνω Κ αν δεν έχω τι μπορεί να έφταιξε. Είμαι πολύ απογοητευμένη.

Κοριτσι μου,  λυπάμαι πραγματικά πολυ για την απώλεια σου... Εγω εχασα ενα μωρακι στην 9η εβδομαδα κια ειμαι 28 ετων... Ειμαστε και οι 2 μικρουλες και δυστυχώς δεν σκέφτεσαι ποτε πως οταν εισαι τοσο νεα κατι μπορει να παει στραβα..  Δεν μπορω καν να φανταστω τι περνας... Ξερω ομως πως δεν υπάρχουν λογια παρηγοριας και για αυτο δεν θα προσπαθήσω να σου πω κατι αντιστοιχο...

Να κανεις τις εξετάσεις που σου ειπε ο γιατρος σου... Απο οτι καταλαβα τα ευρηματα συνηγορουν υπερ της θρομβοφιλίας,  οποτε ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ αμεσως μολις νιωσεις ψυχολογικα ετοιμη... Αν βγεις θετικη,  δεν εχεις να φοβασαι τιποτα.. Θα κανεις τις ενεσουλες ηπαρινης και ολα θα πανε τελεια την επομενη φορα... Αν παλι βγεις αρνητικη (που το θεωρω απιθανο με βαση τα ευρηματα),  ο γιατρός σου θα σε κατευθυνει καταλληλα για να βρειτε το αιτιο και να μην επαναληφθει... Δυστυχώς η θρομβοφιλια ειναι μια υπουλη νοσος,  η οποια στην πλειονότητα των περιπτωσεων γινεται αντιληπτη αφου εχουν τερματιστει μια ή περισσότερες (συνήθως περισσότερες)  εγκυμοσυνες... 

  • Ευχαριστώ 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/12/2017 at 9:26 ΜΜ, Anthoula90 είπε:

Θα ήθελα να μου πείτε αν είχε κάποια παρόμοια περίπτωση η να γνωρίζει κάτι.

Είμαι 27 χρονών ήμουν έγκυος στις 27 εβδομάδες περίπου όταν σταμάτησα να νιώθω το μωρό έντονα όπως το ένιωθα. Εκεί που ήταν ζωηρό Κ όλο κουνιόταν μέρα με την μέρα σταμάτησε η κινητικότητα του. Παρόλο που ανησυχούσα δεν πήρα τον γιατρό να του το πω γιατί σε όποιον το έλεγα μου έλεγαν είναι φυσιολογικό μεγαλώνει Κ μικραίνει ο χώρος. Όταν το είπα πια του γιατρού 29 εβδομάδων μου είπε να πάω αμέσως να δούμε καρδιακούς παλμούς. Πήγα Κ όλα ήταν καλά. Την επόμενη μέρα βάρυνε η κοιλιά μου κ δεν κούνησε όλη μέρα. Πήγα ξανά να το δω Κ δεν υπήρχε παλμός. Μπήκα χειρουργείο έκανα καισαρική Κ μου το πήραν. Ο γιατρός μου είπε μαλλον για προεκλαψια γιατί βρήκαν λίγο λεύκωμα στα ούρα Κ είχα οίδημα επίσης πίεση αλλά μόνο εκεινη την μέρα (σε όλη την διάρκεια είχα χαμηλη). Στείλαμε το έμβρυο για νεκροψία Κ εκεί διαπιστώσαμε ότι τα 2/3 του πλακούντα ήταν νεκρά. Είχε σταματήσει η τροφοδοσία του εμβρύου. Κ μου έγραφαν συνισταται έλεγχος για θρομβοφιλικη νόσος. Έχω απογοητευτεί τόσο πολυ που δεν θέλω να κάνω τίποτα. Φοβάμαι στην ιδέα να ξανά μείνω έγκυος ο γιατρός λέει πως Κ θρομβοφιλια να ναι θα κάνουμε αντιπικτικες Κ όλα καλά θα πάνε αλλά εγώ φοβάμαι. Δεν ξέρω τι να κάνω Κ αν έχω θρομβοφιλια τι θα κάνω Κ αν δεν έχω τι μπορεί να έφταιξε. Είμαι πολύ απογοητευμένη.

Λυπάμαι παρά πολύ για την απώλεια σου, ότι κ να πω είναι λίγο σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη..  Να κανεις οτι εξεταση χρειαστει κ ολα θα πανε καλα σε επομενη εγκυμοσυνη. Στο doppler δεν φαινόταν ότι δεν γινοταν σωστή αιμάτωση?

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόλαβα να το κανω. Γίνεται μετά από τις 30 βδομάδες. Εκανα ένα απλό υπέρηχο που εκει απλά μου ειπαν ότι δεν είναι πολύ βαρύ το μωρό. Αλλά όλα καλά. Αυτά ήταν τα λόγια τους. Μετά από 2 βδομάδες πέθανε.

  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Anthoula90 είπε:

Δεν πρόλαβα να το κανω. Γίνεται μετά από τις 30 βδομάδες. Εκανα ένα απλό υπέρηχο που εκει απλά μου ειπαν ότι δεν είναι πολύ βαρύ το μωρό. Αλλά όλα καλά. Αυτά ήταν τα λόγια τους. Μετά από 2 βδομάδες πέθανε.

Καλησπέρα,

εγω έχασα ένα μωρό 31 εβδομάδων. Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Κάνε όλες τις εξετάσεις που σου πρότεινε ο γιατρός σου. Λογικά θα περιμένεις και κάποια αποτελέσματα από τη νεκροψία του μωρου ή από ιστολογική εάν το έχετε ζητήσει. Δεν αλλάζει κάτι, απλά την επόμενη φορά θα ξέρεις και εσυ και ο γιατρός σου περισσότερα πράγματα και θα φτάσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια σε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Καλό κουραγιο εύχομαι και στους δυο σας και μη χάνεις την ελπίδα σου.


preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 6/12/2017 at 12:12 ΜΜ, mama16 είπε:

Λυπάμαι παρά πολύ για την απώλεια σου, ότι κ να πω είναι λίγο σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη..  Να κανεις οτι εξεταση χρειαστει κ ολα θα πανε καλα σε επομενη εγκυμοσυνη. Στο doppler δεν φαινόταν ότι δεν γινοταν σωστή αιμάτωση?

 

5 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα,

εγω έχασα ένα μωρό 31 εβδομάδων. Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Κάνε όλες τις εξετάσεις που σου πρότεινε ο γιατρός σου. Λογικά θα περιμένεις και κάποια αποτελέσματα από τη νεκροψία του μωρου ή από ιστολογική εάν το έχετε ζητήσει. Δεν αλλάζει κάτι, απλά την επόμενη φορά θα ξέρεις και εσυ και ο γιατρός σου περισσότερα πράγματα και θα φτάσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια σε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Καλό κουραγιο εύχομαι και στους δυο σας και μη χάνεις την ελπίδα σου.

Λυπάμαι πολύ πραγματικά είναι πολύ άσχημο όλο αυτό. Πώς είσαι τώρα εσύ ξέρεις γιατί εγινε; 

5 ώρες πρίν, palmoira είπε:

Καλησπέρα,

εγω έχασα ένα μωρό 31 εβδομάδων. Καταλαβαίνω πως νιώθεις. Κάνε όλες τις εξετάσεις που σου πρότεινε ο γιατρός σου. Λογικά θα περιμένεις και κάποια αποτελέσματα από τη νεκροψία του μωρου ή από ιστολογική εάν το έχετε ζητήσει. Δεν αλλάζει κάτι, απλά την επόμενη φορά θα ξέρεις και εσυ και ο γιατρός σου περισσότερα πράγματα και θα φτάσεις με μεγαλύτερη ασφάλεια σε μια τελειομηνη εγκυμοσυνη. Καλό κουραγιο εύχομαι και στους δυο σας και μη χάνεις την ελπίδα σου.

Κορίτσι μου τώρα διάβασα την δική σου ιστορία Κ πραγματικά λυπάμαι πολύ. Σε καταλαβαίνω απόλυτα είναι πολύ βαρύς ο πόνος στο μυαλό σου γυρνάει μόνιμος ένα γιατί. Πώς θα ήταν τώρα αν δεν το είχα χάσει... όσο πλησιάζουν οι μέρες της Π.η.τ γίνεται δυσκολότερο. Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά. Κ εμένα ότι Κ να μου λένε είναι λες κ δεν τα ακούω. Δεν υπάρχει παρηγοριά σε τίποτα. Εμένα ήταν νεκρός ο πλακουντας τα 2/3 του. Δεν ξέρουμε γιατί πρέπει να κανω ένα σωρό εξετασεις να δούμε την αιτία να ξέρουμε στο επόμενο. Δεν ξέρω φοβάμαι. Όλα να είναι καλα Κ τέλεια στις πιο σοβαρές εξετασεις Κ να γίνεται αυτό Κ να μην ξέρεις τι φταίει. Ώρες ώρες Ρίχνω στον εαυτό μου ευθύνες. Άλλες πάλι λέω ο Θεός μπορεί να ξέρει τι κανει. Από την άλλη πάλι λέω μήπως δεν θέλει να γίνω μάνα. Δεν ξέρω πονάνε όλα τόσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με ολα τα κοριτσια και σε συμπονω.....να δεις την επομενη φορα θα πανε ολα τελεια

κι εγω διανυω μια πολυ επικινδυνη κυηση, καθε μερα αγωνιω κι ειμαι κρεβατι. Και σκεψου οτι μου προεκυψε μετα απο πολυ κοπο και πονο

 

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...