Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Συμπτώματα ή εικασίες?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Εδώ και δύο μήνες σταμάτησα τα αντισυλληπτικά και έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου. Τις τελευταίες τρεις βδομάδες έχω συμπτώματα όπως ζαλάδες, ναυτίες, πονοκεφάλους, κούραση και πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Μου ήρθε όμως περίοδος κανονικά 30/11 και μάλιστα με έντονους πόνους. Χθες 6/12 τελείωσε η περίοδος, αλλα τα συμπτώματα που ανέφερα συνεχίζουν.. Να σημειώσω επίσης ότι έχω πάαααρα πολλά νεύρα!

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης παρόλο που μου ήρθε περίοδος; Να κάνω τεστ; Ή απλά είναι όλα στο μυαλό μου λόγω άγχους;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 5 λεπτά , AnnaMariaa είπε:

Καλησπέρα,

Εδώ και δύο μήνες σταμάτησα τα αντισυλλιπτικά και έχω ελεύθερες επαφές με τον σύντροφό μου. Τις τελευταίες τρεις βδομάδες έχω συμπτώματα όπως ζαλάδες, ναυτίες, πονοκεφάλους, κούραση και πονάκια χαμηλά στην κοιλιά. Μου ήρθε όμως περίοδος κανονικά 30/11 και μάλιστα με έντονους πόνους. Χθες 6/12 τελείωσε η περίοδος, αλλα τα συμπτώματα που ανέφερα συνεχίζουν.. Να σημειώσω επίσης ότι έχω πάαααρα πολλά νεύρα!

Υπάρχει περίπτωση εγκυμοσύνης παρόλο που μου ήρθε περίοδος; Να κάνω τεστ; Ή απλά είναι όλα στο μυαλό μου λόγω άγχους;

Γειά σου Άννα Μαρία. 

Αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις μπορεί βέβαια να είναι σωματοποιημενο άγχος αν περνάς μια αγχωτικη περίοδο.  

Επίσης μπορεί να είναι αποτέλεσμα των ορμονική αλλαγών που σου συμβαίνουν λόγω της διακοπής των αντισυλληπτικων. Ειδικά αν τα έπαιρνες για καιρό οι πρώτοι μήνες θα είναι πάρα πολύ έντονοι μια που το σώμα σου είχε ξεσυνηθισει την επίδραση διάφορων ορμονών που εκκρινονται σε διάφορες φάσεις ενός φυσιολογικου κύκλου.  Σου το λέω από δική μου εμπειρία. 

Για εγκυμοσύνη θα υπήρχε πιθανότητα αν η περίοδος σου δεν ήταν η συνηθισμένη. Αλλά εφόσον ήταν όπως πάντα είναι κάπως δύσκολο να συμβαίνει αυτό.  

Αν ωστόσο σου έχει μπει η ιδέα γιατί δεν κάνεις ένα τεστ για να βεβαιωθεις?


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 7/12/2017 at 6:14 PM, Τονι@ said:

Γειά σου Άννα Μαρία. 

Αυτά τα συμπτώματα που αναφέρεις μπορεί βέβαια να είναι σωματοποιημενο άγχος αν περνάς μια αγχωτικη περίοδο.  

Επίσης μπορεί να είναι αποτέλεσμα των ορμονική αλλαγών που σου συμβαίνουν λόγω της διακοπής των αντισυλληπτικων. Ειδικά αν τα έπαιρνες για καιρό οι πρώτοι μήνες θα είναι πάρα πολύ έντονοι μια που το σώμα σου είχε ξεσυνηθισει την επίδραση διάφορων ορμονών που εκκρινονται σε διάφορες φάσεις ενός φυσιολογικου κύκλου.  Σου το λέω από δική μου εμπειρία. 

Για εγκυμοσύνη θα υπήρχε πιθανότητα αν η περίοδος σου δεν ήταν η συνηθισμένη. Αλλά εφόσον ήταν όπως πάντα είναι κάπως δύσκολο να συμβαίνει αυτό.  

Αν ωστόσο σου έχει μπει η ιδέα γιατί δεν κάνεις ένα τεστ για να βεβαιωθεις?

Πιθανόν να φταίει η διακοπή των αντισυλληπτικών όπως είπες. Έπαιρνα 1,5 χρόνο. Όταν λες οι πρώτοι μήνες; Στη δίκη σου εμπειρία τι αλλά συμπτώματα υπήρχαν;

Επισης παρατηρώ μεταπτώσεις στην ψυχολογία μου -χωρίς κάποιον λόγο και σε άσχετες στιγμές- το οποίο έχει αρχίσει να με επηρεάζει στην καθημερινότητα μου.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , AnnaMariaa είπε:

Πιθανόν να φταίει η διακοπή των αντισυλληπτικών όπως είπες. Έπαιρνα 1,5 χρόνο. Όταν λες οι πρώτοι μήνες; Στη δίκη σου εμπειρία τι αλλά συμπτώματα υπήρχαν;

Επισης παρατηρώ μεταπτώσεις στην ψυχολογία μου -χωρίς κάποιον λόγο και σε άσχετες στιγμές- το οποίο έχει αρχίσει να με επηρεάζει στην καθημερινότητα μου.

 

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά θυμάμαι καλά ότι είχα γενικά πολύ φορτισμένη ψυχολογία.  Επίσης τις ημέρες της ωορηξιας είχα φοβερή αϋπνία.  Μου κράτησε κανένα εξάμηνο 


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Τονι@ said:

Έχουν περάσει αρκετά χρόνια αλλά θυμάμαι καλά ότι είχα γενικά πολύ φορτισμένη ψυχολογία.  Επίσης τις ημέρες της ωορηξιας είχα φοβερή αϋπνία.  Μου κράτησε κανένα εξάμηνο 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Μάλλον πρέπει να οπλιστώ με υπομονή και εγώ και οι γύρω μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, AnnaMariaa είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Μάλλον πρέπει να οπλιστώ με υπομονή και εγώ και οι γύρω μου!!

Χαχαχα καταλαβαίνω τι εννοείς. ..Απλά προσπαθησε να το εξηγήσεις και στους δικούς σου ανθρώπους για να υπάρχει κάποια κατανόηση.  Αν δεις ότι περνάνε 6 μήνες και δε στρώνει η κατάσταση μπορείς να το συζητήσεις με το γυναικολόγο σου. Αλλα νομίζω δε θα χρειαστεί.

  • Ευχαριστώ 1

DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...