Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Τι υποκοριστικό;


Recommended Posts

Γειά σας κορίτσια!!!
Παλιότερο συνφορουμάκι εδώ που χάθηκε για χίλιους δύο λόγους αλλά επανήλθε δριμύτερο στην όμορφη παρεούλα!!!
Ας μπω λοιπόν στο θέμα μου.
Έχω μία μπεμπούλα 5 μηνών σχεδόν και θα την βαπτίσουμε πιθανότατα Ευαγγελία απο την πεθερά μου.
Εμένα μου αρέσει έτσι ολόκληρο το όνομα και θα το ήθελα πολύ, στον σύζηγο μου όμως δεν αρέσει.
Όπως επίσης δεν του αρέσουν τα Βαγγελιώ και Λίτσα που είναι τα πιο συνηθισμένα, διότι τα έχει συνδιάσει με μεγαλύτερες σε ηλικία γυναίκες (μητέρα του και συγγενή του αντίστοιχα), κι έτσι έχουμε στο μυαλό μας πλέον μερικά υποκοριστικά στα οποία δυσκολευόμαστε να καταλήξουμε διότι μας αρέσουν όλα εξίσου.
Την κοιτάμε και τα λέμε μήπως και της ταιριάζει κάποιο παραπάνω όμως της ταιριαζουν όλα (κουκουβάου χαχαχα :D:P ).
Αυτά λοιπόν τα υποκοριστικά είναι τα εξής:
Εύα, Εβελίνα, Ελίνα και Εβίτα.
Ποιά είναι η γνώμη σας;
Ο άντρας μου κλείνει σε ένα απο αυτά λίιιιγο περισσότερο σε σχέση με εμένα που μου αρέσουν όλα εξίσου, οπότε είπαμε να πάρουμε και την βοήθεια του "κοινού".
Αν έχετε και άλλο υποκοριστικό υπ'όψιν "καλοδεχούμενο" χιχι.

Περιμένω απόψειιις!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλές γιορτές με υγεία πάνω απ'όλα!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

4 ώρες πρίν, Mama Marinoula είπε:

Γειά σας κορίτσια!!!
Παλιότερο συνφορουμάκι εδώ που χάθηκε για χίλιους δύο λόγους αλλά επανήλθε δριμύτερο στην όμορφη παρεούλα!!!
Ας μπω λοιπόν στο θέμα μου.
Έχω μία μπεμπούλα 5 μηνών σχεδόν και θα την βαπτίσουμε πιθανότατα Ευαγγελία απο την πεθερά μου.
Εμένα μου αρέσει έτσι ολόκληρο το όνομα και θα το ήθελα πολύ, στον σύζηγο μου όμως δεν αρέσει.
Όπως επίσης δεν του αρέσουν τα Βαγγελιώ και Λίτσα που είναι τα πιο συνηθισμένα, διότι τα έχει συνδιάσει με μεγαλύτερες σε ηλικία γυναίκες (μητέρα του και συγγενή του αντίστοιχα), κι έτσι έχουμε στο μυαλό μας πλέον μερικά υποκοριστικά στα οποία δυσκολευόμαστε να καταλήξουμε διότι μας αρέσουν όλα εξίσου.
Την κοιτάμε και τα λέμε μήπως και της ταιριάζει κάποιο παραπάνω όμως της ταιριαζουν όλα (κουκουβάου χαχαχα :D:P ).
Αυτά λοιπόν τα υποκοριστικά είναι τα εξής:
Εύα, Εβελίνα, Ελίνα και Εβίτα.
Ποιά είναι η γνώμη σας;
Ο άντρας μου κλείνει σε ένα απο αυτά λίιιιγο περισσότερο σε σχέση με εμένα που μου αρέσουν όλα εξίσου, οπότε είπαμε να πάρουμε και την βοήθεια του "κοινού".
Αν έχετε και άλλο υποκοριστικό υπ'όψιν "καλοδεχούμενο" χιχι.

Περιμένω απόψειιις!!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλές γιορτές με υγεία πάνω απ'όλα!! :)

Καλησπέρα!! Κατ'αρχάς να σου ζήσει η μπεμπούλα. Προσωπικά είμαι της άποψης τα ονόματα να είναι ολόκληρα και να μην τα κόβουμε, όμως από τη στιγμή που αποφασίσατε να δώσετε υποκοριστικό θα πρότεινα αυτό που θυμίζει περισσότερο το αρχικό όνομα, δηλαδή το Εύα. Επίσης είμαι πολύ υπέρ της άποψης να δίνουμε το όνομα παππούδων και γιαγιάδων (εφόσον φυσικά τους εκτιμούμε και έχουμε πολύ καλές σχέσεις μαζί τους), οπότε και σε αυτό θα επέμενα ότι από τη στιγμή που αποφασίζετε να δώσετε το όνομα της γιαγιάς να την φωνάζετε όπως και τη γιαγιά. Εμένα τη μητέρα μου λένε Ευαγγελία όμως τη φωνάζουν από μικρή Λίλιαν. Η ανηψιά μου που έχει πάρει το όνομά της τη φωνάζουν Λίλη (με τη λογική να ακούγεται σαν της γιαγιάς). Επίσης, μην πηγαίνετε στα πιο ψαγμένα. Πραγματικά πάμε πλέον στις παιδικές χαρές και όλα τα μωρά τα λένε με περίεργα ονόματα! Πασχίζεις να βρεις μια Ελένη και μια Κατερίνα!! Μου φαίνεται πως κι αυτό έχει γίνει λίγο γελοίο πια... Προσωπικές μου απόψεις όμως!! Και πάλι να σας ζήσει και με το καλό να την βαφτίσετε!!

  • Μου αρέσει 1

TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , CME2205 είπε:

Καλησπέρα!! Κατ'αρχάς να σου ζήσει η μπεμπούλα. Προσωπικά είμαι της άποψης τα ονόματα να είναι ολόκληρα και να μην τα κόβουμε, όμως από τη στιγμή που αποφασίσατε να δώσετε υποκοριστικό θα πρότεινα αυτό που θυμίζει περισσότερο το αρχικό όνομα, δηλαδή το Εύα. Επίσης είμαι πολύ υπέρ της άποψης να δίνουμε το όνομα παππούδων και γιαγιάδων (εφόσον φυσικά τους εκτιμούμε και έχουμε πολύ καλές σχέσεις μαζί τους), οπότε και σε αυτό θα επέμενα ότι από τη στιγμή που αποφασίζετε να δώσετε το όνομα της γιαγιάς να την φωνάζετε όπως και τη γιαγιά. Εμένα τη μητέρα μου λένε Ευαγγελία όμως τη φωνάζουν από μικρή Λίλιαν. Η ανηψιά μου που έχει πάρει το όνομά της τη φωνάζουν Λίλη (με τη λογική να ακούγεται σαν της γιαγιάς). Επίσης, μην πηγαίνετε στα πιο ψαγμένα. Πραγματικά πάμε πλέον στις παιδικές χαρές και όλα τα μωρά τα λένε με περίεργα ονόματα! Πασχίζεις να βρεις μια Ελένη και μια Κατερίνα!! Μου φαίνεται πως κι αυτό έχει γίνει λίγο γελοίο πια... Προσωπικές μου απόψεις όμως!! Και πάλι να σας ζήσει και με το καλό να την βαφτίσετε!!

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά και για τις ευχές.
Κι εσύ εύχομαι ό,τι ποθείς!! :)
Μου αρέσει πολύ κι εμένα η παράδοση "παππουδό" ονόματος και γι αυτό θέλω να την κάνω πράξη.
Αυτό ακριβώς που λες με τις παιδικές χαρές έλεγα στον άντρα μου πριν λίγο...
Τον ρώτησα συγκεκριμένα πότε άκουσε τελευταία φορά σε παιδάκι το όνομα Ελένη, Μαρία ή και το δικό μας υποψήφιο το Εύα (γιατί αν και είναι το πιο κοινό υποκοριστικό του Ευαγγελία τείνει να γίνει το πιο σπάνιο).
Δες όμως...
Κι απ'την άλλη, το Λίλιαν είναι αρκετά πιο ψαγμένο για το Ευαγγελία (φαντάσου δεν πήγε κάν το μυαλό μας ενώ το έχουμε ακουστά σαν όνομα) όμως είναι τόοοοσο χαριτωμένο, όπως εξίσου και το Λίλη της μικρούλας που με παραπέμπει σε κάτι πολύ γλυκό!! :)
Εγώ θα ήθελα να το κρατήσουμε ολόκληρο διότι έχει και όμορφη σημασία σαν όνομα αλλά δυστυχώς όσες Ευαγγελίες έτυχε να ξέρουμε τις φωνάζουν Βαγγελίτσες οι συγγενείς, το οποίο παραπέμπει στο Βαγγελιώ που δεν αρέσει στο σύζηγο και μου το έχει ξεκόψει πολύ πριν μάθουμε το φύλο (όπως και το Λίτσα) διότι του θυμίζει μεγαλύτερες ηλικίες και δεν του κολλάει λέει σε μία μπεμπούλα.
Εμένα πάλι δεν με νοιάζει τόσο μιάς και δεν έχω Βαγγελιώ στην οικογένεια άρα δεν το έχω συνδιάσει με κάτι, αλλά δεν υπάρχει και λόγος να φωνάζουμε το μικρούλη με ένα όνομα που αρέσει μόνο στον έναν, μιάς και υπάρχουν εξίσου όμορφα υποκοριστικά που θυμίζουν και το βαπτιστικό!
Την γιαγιά βέβαια την φωνάζουν Βαγγελιώ αλλά ούτως ή άλλως το όνομα της, που είναι Ευαγγελία, θα είναι και της μικρής οπότε ουσιαστικά τιμάται η γιαγιάκα όπως και να'χει!!! :)


Μία ψήφος υπέρ του Εύα λοιπόν!!
Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι για την άποψη σου!! :):)
Καλές γιορτέεεες!!! :wub:

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει κ με το καλο να παρετε κ το ονομα σας

Κ μας αν το δευτερο εβγαινε κοριτσι ευαγγελια θα βαπτιζοταν

Θα το χρησιμοποιουσαμε κ ολοκληρο αλλα σαν υποκοριστικο ειχαμε πει εβελινα

Το εβιτα δ μου αρεσει πολυ προσωπικα.εννοειται οχι λιτσα,βαγγελιτσα,βαγγελιω

Το ευα ειναι αλλο ονομα,βεβαια χαρην γρηγοραδας σου ξεφευγει καμια φορα

Το λιλιαν,λιλιανα κ λιλη επισης ωραια.μπορεις δλδ στις ζουζουνιες να τα χρησιμοποιεις

Εχω ακουσει κ αγγελα,αγγελικη,αγγελινα αλλα κριμα χανεται το ονομα

Ευαγγελινα,λινα,ευη

Ειναι τελειο ονομα για υποκοριστικα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

Να σας ζησει κ με το καλο να παρετε κ το ονομα σας

Κ μας αν το δευτερο εβγαινε κοριτσι ευαγγελια θα βαπτιζοταν

Θα το χρησιμοποιουσαμε κ ολοκληρο αλλα σαν υποκοριστικο ειχαμε πει εβελινα

Το εβιτα δ μου αρεσει πολυ προσωπικα.εννοειται οχι λιτσα,βαγγελιτσα,βαγγελιω

Το ευα ειναι αλλο ονομα,βεβαια χαρην γρηγοραδας σου ξεφευγει καμια φορα

Το λιλιαν,λιλιανα κ λιλη επισης ωραια.μπορεις δλδ στις ζουζουνιες να τα χρησιμοποιεις

Εχω ακουσει κ αγγελα,αγγελικη,αγγελινα αλλα κριμα χανεται το ονομα

Ευαγγελινα,λινα,ευη

Ειναι τελειο ονομα για υποκοριστικα

Γειά σου Βίκυ μου.
Σε ευχαριστώ πολύ κι εσύ να χαίρεσαι την οικογένεια σου την όμορφη!!
Τα λέγαμε και παλαιότερα εμείς στο τόπικ για τα συμπτώματα εγκυμοσύνης κλπ δεν ξέρω αν με θυμάσαι! :)
Πραγματικά είναι το τέλειο όνομα για υποκοριστικά και τα περισσότερα είναι και πανέμορφα οπότε τρέχα γύρευε!! :-P
Το Εύα πρόσφατα έμαθα ότι είναι άλλο όνομα αλλά πραγματικά όσες γνωρίζω, Ευαγγελίες ή Ευανθίες είναι!! :?
Όπως και τα κατά τα άλλα υπέροχα Αγγελίνα και Αγγέλα που είπες παραπέμπουν σε άλλο όνομα γι αυτό και δεν είναι στις επιλογές μας (αν και προσωπικά τρελαίνομαι για το Αγγελίνα).
Τα Λίλιαν, Λιλιάννα κλπ πάλι, δεν μας θυμίζουν καθόλου το βαπτιστικό για κάποιο λόγο αλλά για τις γλύκες είναι ότι πρέπει!!!!!
Κρατάω λοιπόν την "ψήφο" για το Εβελίνα και κρατάω υπ'όψιν μου τα υπόλοιπα!!
Σε ευχαριστώ!!! :):) 
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, mama16 είπε:

Σαν υποκοριστικό υπάρχει κ το Βαλια κ το Γκελυ.. Προσωπικά βέβαια δεν μ αρέσουν, εγώ προτιμώ το Ευα κ το Εβελινα.. Στο Ευα όμως κλινω περισσότερο!!!!! :mad::mad::mad:

Καλημέρα mama16 και σε ευχαριστώ για την επιλογή αλλά και για τις προτάσεις!!
Για να σου πω την αλήθεια και εμείς σε αυτά τα 2 ανάμεσα είμαστε, απλά ο ένας τείνει προς το ένα και ο άλλος προς το άλλο :-P .

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπερα,δεν ξερω πλεον κατα ποσο εχει νοημα να απαντησω αλλα επειδη και εμενα την κορη μου την λεμε ευα απο το ευαγγελια,σχετικα και ομορφα ειναι και τα ''παλιοτερα''υποκοριστικα λιλα,λιλιαν,λιλη,λια που ειχαμε στην δικια μας γενια.

ελινα,εβιτα,εβελινα,βαλια,γκελυ κτλ νομιζω ειναι παντελως ασχετα και χανεις λιγο και το νοημα οτι απο το ευαγγελια ακουγεται μονο το ε,δηλαδη η πραξη σας να σκεφτειτε και την γιαγια θα φαινεται μονο στα χαρτια...

Σαφως και ειναι δικαιωμα του καθε ανθρωπου πως ονομαζει και φωναζει το παιδι του αλλα ειναι κριμα ενα τοσο ομορφο ονομα που σημαινει και κατι τοσο ωραιο να το κανεις πχ γκελυ η ελινα που ειναι χιλιοφοροεμενα και πλεον ακους ενα ονομα και εχει βγει απο το μαρια-λαμπρινη-αγγελικη-αφροξυλανθη

οπως και να εχει οτι και να αποφασισατε να σας ζησει το παιδακι σας!

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...