Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 8 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      Εγώ είχα στην κατάψυξη 2 όταν πέρασα απο την επιτροπή και απλά δεν το δήλωσα κάπου. Το μόνο κακό ειναι ότι δεν θα μπορέσεις να πάρεις πχ κάποιο ιστορικό απο την κλινική που έχεις τα έμβρυα (εφόσων δεν θέλεις να αναφερθούν τα εναπομείναντα)

      Έχεις δίκιο..θα ρωτήσω το γιατρό μου όταν πάω και πιστεύω θα βρεθει λύση.Ισως είναι καλύτερα να κάνω πρώτα διέγερση ξανά,θα δούμε 

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, Antiopi87 είπε:

Γεια σας κορίτσια τι ωραία τα ονόματα και οι σκέψεις αυτές.εγω σήμερα μπήκα νοσοκομείο ήμουν χαλια.ελπιζω να βγω γρήγορα γιατί με έχει πάρει από κάτω λίγο...

Περαστικά σου κορίτσι μου να βγεις γρήγορα και ολα να πάνε καλά λίγο έμεινε!


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, 2angels είπε:

@Antiopi87 πως είσαι; Έπεσε η πίεση; 

Πόσο δίκιο έχεις.....

Ναι γτ ποιος θα έμπαινε στον κόπο να την μετρήσει? Εδώ ακόμα και στην γυναικολόγο μου εγώ της το ζήτησα..

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Ναι γτ ποιος θα έμπαινε στον κόπο να την μετρήσει? Εδώ ακόμα και στην γυναικολόγο μου εγώ της το ζήτησα..

Περαστικά!! Εύχομαι να βγεις γρήγορα! Τι σου είπαν τελικά; Είσαι καλύτερα τώρα;

 

Άντε λιγο μας έμεινε ακόμα!! Κ εγώ έχω διαφορά θεματάκια αλλά θα με δει ο γιατρός μετά τις 20/8 που θα είμαι στον 9ο..

 

εύχομαι ξανά σε όλες μας τα καλύτερα κ να πάνε όλα καλά!! Να σφίξουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας! 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό,όλα καλά, 35 και 4 σήμερα και η μπουμπου 2680!Αναρωτιέμαι πόσο θα φτάσει,και έχω και μυωπία δε θελω να παω για καισαρική μόνο και μόνο γιατί θα είναι λίγο τσουπωτη και δε θέλουμε να ζοριστω.Κατά τα άλλα με έχει ταράξει στα κλωτσιδια,βασικά τεντώνεται συνέχεια γιατι δε βολευεται.

Κάναμε και το πρώτο nst μια χαρά,θα κάνω αλλο ενα την επόμενη εβδομάδα και μετά βλέπω τον γιατρό 3/9.Μέχρι τότε όχι περπάτημα,όχι ορθοστασία και κούραση,όχι τρέλες γενικότερα μην έχουμε καμία έκπληξη.

Τροφοδοτειται πολύ καλά από τις αρτηρίες γι αυτό εχει πάρει βάρος ευτυχώς δεν είναι θέμα διαβήτη,και τα αμνιακα είναι φυσιολογικα.

Εύχομαι καλό υπόλοιπο σε όλες μας!

  • Μου αρέσει 3

aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Marmat είπε:

Μόλις γυρίσαμε από το γιατρό,όλα καλά, 35 και 4 σήμερα και η μπουμπου 2680!Αναρωτιέμαι πόσο θα φτάσει,και έχω και μυωπία δε θελω να παω για καισαρική μόνο και μόνο γιατί θα είναι λίγο τσουπωτη και δε θέλουμε να ζοριστω.Κατά τα άλλα με έχει ταράξει στα κλωτσιδια,βασικά τεντώνεται συνέχεια γιατι δε βολευεται.

Κάναμε και το πρώτο nst μια χαρά,θα κάνω αλλο ενα την επόμενη εβδομάδα και μετά βλέπω τον γιατρό 3/9.Μέχρι τότε όχι περπάτημα,όχι ορθοστασία και κούραση,όχι τρέλες γενικότερα μην έχουμε καμία έκπληξη.

Τροφοδοτειται πολύ καλά από τις αρτηρίες γι αυτό εχει πάρει βάρος ευτυχώς δεν είναι θέμα διαβήτη,και τα αμνιακα είναι φυσιολογικα.

Εύχομαι καλό υπόλοιπο σε όλες μας!

Μπράβο κορίτσια μου! Μην αγχώνεσαι για το βάρος... Η δικιά μου είναι πιο βαρια, στο λέω για να παίρνεις κουράγιο.  Γιατί όχι περπάτημα ;;; Συνήθως το συστήνουν.

Οφθαλμίατρο πηγες; Αν δεν έχεις πάει πάρε να τον ρωτήσεις αν χρειαζεται να κάνεις κάτι .


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 34 λεπτά , 2angels είπε:

Μπράβο κορίτσια μου! Μην αγχώνεσαι για το βάρος... Η δικιά μου είναι πιο βαρια, στο λέω για να παίρνεις κουράγιο.  Γιατί όχι περπάτημα ;;; Συνήθως το συστήνουν.

Οφθαλμίατρο πηγες; Αν δεν έχεις πάει πάρε να τον ρωτήσεις αν χρειαζεται να κάνεις κάτι .

Πήγα έκανα και βυθοσκοπηση και βγήκε οκ αλλά παρόλα αυτά επειδή έχω 6 μυωπία ο γιατρός μου έχει τις επιφυλάξεις του,ειδικα αν είναι μεγαλοσωμη η μικρή.Περπάτημα πρίν την 38 μου είπε όχι,καλά και ναι να μου έλεγε δεν μπορώ με τραβάει πολύ ο αφαλος και χθες ανεβοκατεβηκα κάτι σκάλες και έπαθα τραβηγμα στους αστραγαλους δεν μπορουσα να πατήσω.Ερείπιο!

Κάνα δύο φορμακια που μου πήρε η μητέρα μου 0-1 δε βλέπω να τα φοραμε!


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Marmat είπε:

Πήγα έκανα και βυθοσκοπηση και βγήκε οκ αλλά παρόλα αυτά επειδή έχω 6 μυωπία ο γιατρός μου έχει τις επιφυλάξεις του,ειδικα αν είναι μεγαλοσωμη η μικρή.Περπάτημα πρίν την 38 μου είπε όχι,καλά και ναι να μου έλεγε δεν μπορώ με τραβάει πολύ ο αφαλος και χθες ανεβοκατεβηκα κάτι σκάλες και έπαθα τραβηγμα στους αστραγαλους δεν μπορουσα να πατήσω.Ερείπιο!

Κάνα δύο φορμακια που μου πήρε η μητέρα μου 0-1 δε βλέπω να τα φοραμε!

 

πρίν από 54 λεπτά , 2angels είπε:

Μπράβο κορίτσια μου! Μην αγχώνεσαι για το βάρος... Η δικιά μου είναι πιο βαρια, στο λέω για να παίρνεις κουράγιο.  Γιατί όχι περπάτημα ;;; Συνήθως το συστήνουν.

Οφθαλμίατρο πηγες; Αν δεν έχεις πάει πάρε να τον ρωτήσεις αν χρειαζεται να κάνεις κάτι .

Καλησπερα σας κορίτσια! Χτες πήγα στο νοσοκομείο γτ είχα λιγο πόνο.. δε μου σχολίασαν κάτι..

 κ εγώ 35 ακριβώς, 2700.. αγοράκι είναι εμενα.. μου είπαν ότι είναι μεγάλο κ το βγάζει στον υπέρηχο 38 εβδομάδων.. κ ότι έχει μεγάλο κεφάλι.. ένα σοκ το έπαθα.. αγχώθηκα λιγο γτ με ρώτησε 2-3 φορές για σάκχαρο αλλά δεν έχω πάνω από τα όρια.. το μετράω κάθε μέρα.. ανυπομονώ να με δει ο δικός μου γιατρός να μάθω τι γίνεται τελικά.. ξερει κάποια ποσό θα επρεπε να είναι; Αν έχετε γνώση σε κάτι με βάρος πείτε μου..

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Metaxi είπε:

Περαστικά!! Εύχομαι να βγεις γρήγορα! Τι σου είπαν τελικά; Είσαι καλύτερα τώρα;

 

Άντε λιγο μας έμεινε ακόμα!! Κ εγώ έχω διαφορά θεματάκια αλλά θα με δει ο γιατρός μετά τις 20/8 που θα είμαι στον 9ο..

 

εύχομαι ξανά σε όλες μας τα καλύτερα κ να πάνε όλα καλά!! Να σφίξουμε στην αγκαλιά μας τα μωράκια μας! 

Η @Antiopi87 μπήκε Νοσοκομείο.. περαστικά να ναι. Περαστικά και σε σένα όμως θα χουμε λίγα πονακια παραπάνω τώρα λογικό είναι. Ανοίγουμε είναι και τα μωρά η κοιλιά που μεγαλώνει δηλαδή.. 

Και εγώ στις 20 έχω γυναικολόγο και λογικά 25 θα πάω για nst..

Όσο για το βάρος 35η βδομάδα ένας πίνακας ενδεικτικός τα βγάζει 2383 αλλού ως 2400 κάπου εκεί παίζει πάντως..

 

Όσο για περπάτημα κορίτσια εμένα μου το συνέστησαν για να προετοιμάσω το σώμα μου..

 

 

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Metaxi είπε:

 

Καλησπερα σας κορίτσια! Χτες πήγα στο νοσοκομείο γτ είχα λιγο πόνο.. δε μου σχολίασαν κάτι..

 κ εγώ 35 ακριβώς, 2700.. αγοράκι είναι εμενα.. μου είπαν ότι είναι μεγάλο κ το βγάζει στον υπέρηχο 38 εβδομάδων.. κ ότι έχει μεγάλο κεφάλι.. ένα σοκ το έπαθα.. αγχώθηκα λιγο γτ με ρώτησε 2-3 φορές για σάκχαρο αλλά δεν έχω πάνω από τα όρια.. το μετράω κάθε μέρα.. ανυπομονώ να με δει ο δικός μου γιατρός να μάθω τι γίνεται τελικά.. ξερει κάποια ποσό θα επρεπε να είναι; Αν έχετε γνώση σε κάτι με βάρος πείτε μου..

 

 

 

 

Τώρα ξαφνικά δείχνει 3 εβδομάδες μεγαλύτερο ή και σε προηγουμενους υπέρηχους?Εμένα για παράδειγμα δεν δείχνει μεγαλύτερο στις μετρήσεις στο σώμα της παρά μόνο στα γραμμάρια που είναι στα ανώτερα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Μίλα με το γιατρό σου για αυτό αλλά θεωρώ πώς αν υπήρχε θέμα δε θα είχε φανεί?Ποτε κάνατε τελευταίο υπέρηχο?Κάποια παιδάκια είναι πιο τσουπωτα και μεγαλοσωμα τι να κάνουμε?Ο άντρας μου γεννήθηκε 3800 κι εγώ 3200 αν παίζει ρόλο αυτό,κάπου στο μέσο όρο θα είμαστε.

Ξαναλέω μιλα με το γιατρό σου γιατί ίσως οι ειδικευομένοι κάνουν λάθος.Εμένα με είχε βγάλει με ολιγαμνιο 6ο μήνα κι έκλαιγα μια βδομάδα .


aP0gp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Marmat είπε:

Τώρα ξαφνικά δείχνει 3 εβδομάδες μεγαλύτερο ή και σε προηγουμενους υπέρηχους?Εμένα για παράδειγμα δεν δείχνει μεγαλύτερο στις μετρήσεις στο σώμα της παρά μόνο στα γραμμάρια που είναι στα ανώτερα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.

Μίλα με το γιατρό σου για αυτό αλλά θεωρώ πώς αν υπήρχε θέμα δε θα είχε φανεί?Ποτε κάνατε τελευταίο υπέρηχο?Κάποια παιδάκια είναι πιο τσουπωτα και μεγαλοσωμα τι να κάνουμε?Ο άντρας μου γεννήθηκε 3800 κι εγώ 3200 αν παίζει ρόλο αυτό,κάπου στο μέσο όρο θα είμαστε.

Ξαναλέω μιλα με το γιατρό σου γιατί ίσως οι ειδικευομένοι κάνουν λάθος.Εμένα με είχε βγάλει με ολιγαμνιο 6ο μήνα κι έκλαιγα μια βδομάδα .

Εγώ κ ο σύζυγος γεννηθήκαμε πάνω απο 4 κιλά.. ο γιατρός με είδε πριν ένα μήνα περίπου κ θα με ξαναδεί μετά τις 20.. πριν δυο μήνες ήταν πάλι μεγαλύτερο.. πριν ένα μήνα στα φυσιολογικά.. τον πήρα κ μου είπε να μην ανησυχώ.. αλλά μέχρι να με εξετάσει ανησυχώ.. έλεγα μήπως ξέρει καμία παρόμοια ιστορία κάποια από εσάς.. επίσης έκανα πριν δυο βδομαδες εξετάσεις αίματος κ ήταν μια χαρά κ το σάκχαρο κ η γλυκοζυλιωμενη.. 

 

εχεις δίκιο στο τελευταίο.. δεν είναι ειδικευόμενος ο συγκεκριμένος αλλά σίγουρα θα βγάζει αλλα αποτελέσματα το μηχάνημα του από του γιατρού μου.. τι να κάνω .. υπομονή κ θετική σκέψη..

 

ευχαριστω για την απάντηση!!

1 hour ago, Sofaki91 είπε:

Η @Antiopi87 μπήκε Νοσοκομείο.. περαστικά να ναι. Περαστικά και σε σένα όμως θα χουμε λίγα πονακια παραπάνω τώρα λογικό είναι. Ανοίγουμε είναι και τα μωρά η κοιλιά που μεγαλώνει δηλαδή.. 

Και εγώ στις 20 έχω γυναικολόγο και λογικά 25 θα πάω για nst..

Όσο για το βάρος 35η βδομάδα ένας πίνακας ενδεικτικός τα βγάζει 2383 αλλού ως 2400 κάπου εκεί παίζει πάντως..

 

Όσο για περπάτημα κορίτσια εμένα μου το συνέστησαν για να προετοιμάσω το σώμα μου..

Δεν έχω μάθει ακόμα πως απαντάς.. μάλλον απάντησα σε άλλη κοπέλα το περαστικά εεε;;; Πφφφ.. Στην @Antiopi87 απευθυνόταν το μήνυμα.. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 22 λεπτά , Metaxi είπε:

Εγώ κ ο σύζυγος γεννηθήκαμε πάνω απο 4 κιλά.. ο γιατρός με είδε πριν ένα μήνα περίπου κ θα με ξαναδεί μετά τις 20.. πριν δυο μήνες ήταν πάλι μεγαλύτερο.. πριν ένα μήνα στα φυσιολογικά.. τον πήρα κ μου είπε να μην ανησυχώ.. αλλά μέχρι να με εξετάσει ανησυχώ.. έλεγα μήπως ξέρει καμία παρόμοια ιστορία κάποια από εσάς.. επίσης έκανα πριν δυο βδομαδες εξετάσεις αίματος κ ήταν μια χαρά κ το σάκχαρο κ η γλυκοζυλιωμενη.. 

 

εχεις δίκιο στο τελευταίο.. δεν είναι ειδικευόμενος ο συγκεκριμένος αλλά σίγουρα θα βγάζει αλλα αποτελέσματα το μηχάνημα του από του γιατρού μου.. τι να κάνω .. υπομονή κ θετική σκέψη..

 

ευχαριστω για την απάντηση!!

 

Την έχω πατήσει και γω έτσι, σε άλλο γιατρό και άλλο μηχάνημα μου την έβγαζε 2 βδομάδες μεγαλύτερη και πολύ περισσότερο βάρος. Πάνε αναλογικά φαντάζομαι. 

Και μας στο βάρος είναι στο μεγαλύτερο φυσιολογικό. Ο άντρας μου γεννήθηκε 4100! Εγώ 3300.

Όσο για το περπάτημα ένα μισάωρο τη μερα και μένα μου είπαν να το κάνω .... και ο γιατρός μου και η εμβρυολογος.    Βασικά το ρώτησα γιατί το ήθελα πολύ μετά από τόση ξάπλα, είπαν και οι δύο "εννοείτε"! Τι να πω; Θα ξαναρωτήσω..... 21 του μηνός είναι να πάμε να μας δεί . 

Ρε κορίτσια ο βραδυνος ύπνος γίνεται μαρτύριο.....χαχαχαχααχ. πρέπει να σηκωθώ και να αλλάξω πλευρό. Να γυρίσω δεν γίνεται πλέον! Είμαι υπερβολικη η και σεις έτσι είστε; 

@Marmat τα φορμακια αν θα τα βάλεις μια φορά στο μαιευτήριο, αχχαχαχχ, τι να κάνουμε; Εγώ ένα έχω 0-1. Ερείπιο,ε; Εμένα το βάρος στη κοιλιά με ενοχλεί πολύ....κατά τα άλλα ακόμα είμαι μια χαρα

  • Μου αρέσει 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites

Εγω πήγα σήμερα νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφημα ,όλα καλά μου είπανε. Θα πάω την άλλη Τετάρτη να βγάλω τον πέσσο και ελπίζω να γεννήσω εκείνη τη μέρα. Δεν μπορώ να γυρίσω στο κρεββάτι -ξυπναω. Πάω κάθε 2 ώρες το πολύ για κατούρημα. Τα πόδια πρησμένα τούμπανο. Πάω σαν πιγκουίνος,κουράζομαι με το παραμικρό ,έχω δύσπνοια όταν είμαι ανάσκελα.και πολύ μπούκωμα που δεν φεύγει με φυσιολογικο όρο. Απορώ αυτές που πάνε 40-41 βδομαδων πως αντέχουν, ηρωίδες... Ελπίζω σε όλες σας να ξεπεράσατε τα τυχόν προβλήματακια που είχατε.

  • Μου αρέσει 2

MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

Εγω πήγα σήμερα νοσοκομείο για καρδιοτοκογραφημα ,όλα καλά μου είπανε. Θα πάω την άλλη Τετάρτη να βγάλω τον πέσσο και ελπίζω να γεννήσω εκείνη τη μέρα. Δεν μπορώ να γυρίσω στο κρεββάτι -ξυπναω. Πάω κάθε 2 ώρες το πολύ για κατούρημα. Τα πόδια πρησμένα τούμπανο. Πάω σαν πιγκουίνος,κουράζομαι με το παραμικρό ,έχω δύσπνοια όταν είμαι ανάσκελα.και πολύ μπούκωμα που δεν φεύγει με φυσιολογικο όρο. Απορώ αυτές που πάνε 40-41 βδομαδων πως αντέχουν, ηρωίδες... Ελπίζω σε όλες σας να ξεπεράσατε τα τυχόν προβλήματακια που είχατε.

Μακάρι τότε να γεννήσεις εκείνη τη μέρα να ηρεμήσεις..στο εύχομαι.. πόση ώρα κράτησε η εξέταση στον καρδιοτοκογραφο??


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

@λιλιτο θα είναι Αυγούστιατικη η μπεμπουλα! Λες να μην κρατηθεί ούτε μέρα παραπάνω; Θα είσαι η πρώτη που θα ανοίξει τον κύκλο του Σεπτεμβρίου! Πρωτη και καλότυχη εύχομαι πάντα!  

Ανάσκελα δεν κάθομαι καιρό τώρα, η αν εχει ζέστη είναι φυσιολογικό να έχουμε δύσπνοια. 

@Sofaki91 η εξέταση στον καρδιοτοκογραφο διαρκεί 20 λεπτά. Όλη την ώρα ακούς τη καρδιά του μωρού. Και στον τοκετό σε έχουν μονίμως συνδεδεμένη. Βγάζει ένα χαρτί σαν του καρδιογραφηματος. Δείχνει τις συσπάσεις και τη κινητικότητα της μήτρας όπως επίσης και το Ρυθμό της καρδιάς του εμβρύου.

πρίν από 1 λεπτό , ναντια δε είπε:

Εμένα πάλι με τραβάει πολύ ο άγαμος μου τεντώνει παρα πολυ κ έχω φαγουρααα...

Βάλε κρέμα συνεχώς

  • Ευχαριστώ 1

l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...