Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Angot είπε:

      καλημερα κορίτσια σήμερα μπήκα 30η εβδομάδα! 🙏

      το θέμα είναι ότι μάλλον είμαι θεότρελη … εχω προσπαθήσει τόσο γι αυτό το μωρο και τώρα που κοντεύω να τα καταφέρω , νιώθω ότι δε μπορώ να το χαρώ και ειμαι καθηλωμένη στο κρεβάτι και ένα σωρό αλλά! πχ μου εστειλε πριν ένα βιντεάκι ο άντρας μου με αναμνήσεις από τις διακοπές μας κλπ τα τελευταία χρόνια και αντί να χαρώ και να πω κοιτα τα καταφέραμε , εγώ έκλαιγα με μαύρο δάκρυ ότι κοιτα τι καλα περνούσαμε και τώρα δεν περναμε και δεν κάνουμε τπτ, και πως είναι κλπ ! ε αφού ηρέμησα τώρα πάλι κλαίω γιατί εχω τύψεις που το σκέφτηκα, αμαρτία !  😔 και δεν ξέρω  πφφφ 

      Καλημέρα κορίτσι μου! Δεν είσαι καθόλου τρελή,έχεις περάσει πολλά,είσαι στο κρεβάτι ζώντας με την αβεβαιότητα.Μολις έρθει ο μπέμπης,θα δεις πόσο πιο όμορφη θα γίνει η ζωή σας και όλα αυτά ούτε που θα τα θυμάσαι.Με το καλό να περάσουν οι εβδομάδες και να κρατήσεις στην αγκαλιά σου τον μπέμπη ❤️

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

1 ώρα πρίν, λιλιτο είπε:

Μπιμπερο πήρε ελάχιστο. Με τη πιπίλα καμία σύγχυση .όταν πεινάει τη φτύνει και αρχίζει και γλύφεται.χαχα γενικά είναι απαιτητική όταν πεινάει και όταν θέλει αγκαλιά μας φωνάζει , δεν κλαίει, σαν να μας μαλώνει. Αποχή δεν κάνω, σκέφτηκα να αρχίσω μήπως για αυτό έχει δυσκοιλιότητα .αλλά βλέπω ότι μειώνονται οι γουλιες όσο περνάει ο καιρός. Ξέρω ότι αν δώσεις σιρόπι για τις αναγωγές και σύνεχιζιυν οι Εμετοί τότε ξεκινάς αποχή γτ μαλλον οφείλεται σε αλλεργία . Αλλά η παιδίατρος είπε 1 στα τρία παιδιά έχει ήπια παλινδρόμηση , αν δεν κάνει συνέχεια εμετούς και κυρίως μέσα σε ένα 10 λεπτό αφού φαει η να τεντώνεται την ώρα του φαγητού σαν τοξο η να αρνείται να φάει και φυσικά βάζει βάρος δεν ανησυχούμε. Εμένα βγαζει αν ρευτει πολύ δυνατά, αν σφιχτει για κακά / αέρια η αν τρώει πολύ ώρα γτ είναι και λάιμαργη.και δεν αφήνει τι στήθος αν δεν κοιμηθεί. Οπότε τρωει και αποβάλλει το περισιό.ο παιδίατρος σας έστειλε για υπέρηχο?

Εμένα από το τηλ μου το είπε.. Ούτε καν μου μίλησε έτσι όπως εσένα.. Το βράδυ σου μουγκριζει καθόλου ή κοιμάται ήσυχα??

1 hour ago, ΦαιηΚατς είπε:

Αχ βρε κορίτσια θέλω τη γνώμη σας... Σήμερα ξεκίνησα δουλειά, ξυπνάω στις 5:30 το πρωί (αν δεν είμαι ήδη ξύπνια και θηλάζω) και γυρίζω σπίτι κατά τις 11:30. Το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνω να ξεκουραστώ καθόλου όλη την ημέρα και το βράδυ ξυπνάω και θηλάζω το νινι οπότε θα κοιμάμαι ελάχιστα και κάποια στιγμή σίγουρα θα τα παιξω. Τον μεγάλο που δεν τον θηλασμό του έκανα πρόγραμμα και κόψαμε το βραδινό γάλα και κοιμόταν σερί από τις 40 μέρες περιπου. Τον μπέμπη όμως επειδή θηλάζει και δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο τρώει θα είναι δύσκολο πολύ. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω όμως, μου αρέσει και έχω γάλα αρκετό... Τι να κάνω;;;;;

 

Υπομονή θα έκανα κορίτσι μου.. στον θηλασμό δεν υπάρχουν προγράμματα πας κατ' απαίτηση του παιδιού.. Και εφόσον λες το βασικό πως σου αρέσει συνέχισε το για όσο μπορείς ακόμα..


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

16 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Υπομονή θα έκανα κορίτσι μου.. στον θηλασμό δεν υπάρχουν προγράμματα πας κατ' απαίτηση του παιδιού.. Και εφόσον λες το βασικό πως σου αρέσει συνέχισε το για όσο μπορείς ακόμα..

Μωρέ είναι που έχω και τον μεγάλο και δεν στέκομαι όλη μέρα! Θα δω πως θα τα συνδιασω... Δεν το βάζω κάτω εύκολα πάντως!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΦαιηΚατς είπε:

Μωρέ είναι που έχω και τον μεγάλο και δεν στέκομαι όλη μέρα! Θα δω πως θα τα συνδιασω... Δεν το βάζω κάτω εύκολα πάντως!

Γι'αυτό λέω για όσο μπορείς ακόμα γτ έχεις κιαλλο παιδάκι που χρειάζεται τη μαμά του.. Σήμερα πως είσαι ?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Γι'αυτό λέω για όσο μπορείς ακόμα γτ έχεις κιαλλο παιδάκι που χρειάζεται τη μαμά του.. Σήμερα πως είσαι ?

Σήμερα είμαι ξύπνια από τις 4:30 το πρωί, πήγα για δουλειά (στο κυλικείο που έχει ο άντρας μου και ανεβοκατεβαίνω 3 ορόφους 6 ώρες) γύρισα σπίτι, έβαλα πλυντήριο,σιδερωσα, μαγείρεψα, έχω το νινακι το μικρό και σε λίγο θα πάω να πάρω τον μεγάλο από το σχολείο! Με καινε λίγο τα μάτια μου αλλά... Τι να κάνουμε;

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Σήμερα είμαι ξύπνια από τις 4:30 το πρωί, πήγα για δουλειά (στο κυλικείο που έχει ο άντρας μου και ανεβοκατεβαίνω 3 ορόφους 6 ώρες) γύρισα σπίτι, έβαλα πλυντήριο,σιδερωσα, μαγείρεψα, έχω το νινακι το μικρό και σε λίγο θα πάω να πάρω τον μεγάλο από το σχολείο! Με καινε λίγο τα μάτια μου αλλά... Τι να κάνουμε;

κουραγιο..μονο αυτο εχω να σου πω!

εχω σκεφτει κ γω να εγκαταλειψω αλλα το παλευω!

πριν λιγο εγω εζησα παλι ενα δραμα! ταιζα το μωρο και προσπαθουσα να κοιμησω τον "μεγαλο" και επειδη ειναι συναχωμενος 1η μερα σημερα..δε μπορουσε να κοιμηθει και εκνευρισμενος προσπαθουσε να πεσει πανω στο μωρο! οσο τον απωθουσα και του λεγα να σταματησει,τοσο εκνευριζοταν και ουρλιαζε και κλαιγε! καθαρη ζηλια! σου λεει εγω υποφερω και συ κρατας το μωρο! με σωσε ο αντρας μου που μας ακουσε και πηρε τη μικρη.μετα απο κανα δεκαλεπτο κανακεματος..εκεινος να με σπρωχνει και να μου κανει μουτρα κ γω να τον χαιδολογω..πειστηκε και αφεθηκε στην αγκαλια μου κ αποκοιμηθηκε! τωρα εχω τη μικρη να με βασανιζει..δε κοιμαται..εχει πιαστει το χερι μου απ το απογευμα αγκαλια!

σκεφτομαι οτι θα κυλισει ο χρονος..θα μεγαλωσουν και αυτα που ζω θα ναι αναμνησεις!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, sweet mommy είπε:

κουραγιο..μονο αυτο εχω να σου πω!

εχω σκεφτει κ γω να εγκαταλειψω αλλα το παλευω!

πριν λιγο εγω εζησα παλι ενα δραμα! ταιζα το μωρο και προσπαθουσα να κοιμησω τον "μεγαλο" και επειδη ειναι συναχωμενος 1η μερα σημερα..δε μπορουσε να κοιμηθει και εκνευρισμενος προσπαθουσε να πεσει πανω στο μωρο! οσο τον απωθουσα και του λεγα να σταματησει,τοσο εκνευριζοταν και ουρλιαζε και κλαιγε! καθαρη ζηλια! σου λεει εγω υποφερω και συ κρατας το μωρο! με σωσε ο αντρας μου που μας ακουσε και πηρε τη μικρη.μετα απο κανα δεκαλεπτο κανακεματος..εκεινος να με σπρωχνει και να μου κανει μουτρα κ γω να τον χαιδολογω..πειστηκε και αφεθηκε στην αγκαλια μου κ αποκοιμηθηκε! τωρα εχω τη μικρη να με βασανιζει..δε κοιμαται..εχει πιαστει το χερι μου απ το απογευμα αγκαλια!

σκεφτομαι οτι θα κυλισει ο χρονος..θα μεγαλωσουν και αυτα που ζω θα ναι αναμνησεις!

Αχ τα παθαίνω και εγώ αυτά με τις ζημιές αλλά εμένα μου τα λέει στα ίσα καιε κάνει κομμάτια " γιατι μαμά δεν μου διαβάζεις παραμύθι και ταιζεις τον μπέμπη; Τον αγαπάς πιο πολύ από εμένα;" Και γι'αυτό και εγώ η εεεερμη μάνα έχω αγκαλιά τον μπέμπη με το ένα χέρι στο στήθος στο κρεβάτι, στο άλλο χέρι το παραμύθι και δίπλα ξαπλωμένο τον μεγάλο!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2018 at 2:44 ΜΜ, ΦαιηΚατς είπε:

Σπάνια μου τρώει πριν το 2ωρο... Το περισσότερο που κάνει είναι 5 ώρες. Συνήθως μετά το μπανάκι του το βράδυ εκεί γύρω στις 8 που τον κάνω, τρώει και μου κοιμάται στο στήθος, μετά ξανά ξυπνάει γύρω στις 2 παρά και μετά το πάει ανά 3ωρο συνήθως μέχρι το πρωί.τι κάνετε 

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς πάλι κάναμε υπερυχο κ τελικά έχουμε παλινδρόμηση μετρίου βαθμού.η παιδίατρος Μ έδωσε τ almiron ha έχετε άποψη για αυτό; Βέβαια κάνω μικτή διατροφή κ αν θα πάρει ξένο θα πάρει 2 με 3γευμΑτα πήρα κ θηλαστρο κ βγάζω γάλα κ μερικές φορές τ δίνω κ το δικό μας.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 6:51 ΜΜ, Sofaki91 είπε:

Εμένα από το τηλ μου το είπε.. Ούτε καν μου μίλησε έτσι όπως εσένα.. Το βράδυ σου μουγκριζει καθόλου ή κοιμάται ήσυχα??

Υπομονή θα έκανα κορίτσι μου.. στον θηλασμό δεν υπάρχουν προγράμματα πας κατ' απαίτηση του παιδιού.. Και εφόσον λες το βασικό πως σου αρέσει συνέχισε το για όσο μπορείς ακόμα..

μερικες φορες μουγκριζει αλλαοχι συνεχεια, συνηθως τη βλεπω να σφιγγεται μεσα στον υπνο της γιατι εχει αερια μολις κανει πριτσ ηρεμει και ξανακοιμαται. τι εγινε με τον υπερηχο. εχει τωρα κανα δυο μερες δεν μου  βγαζει σχεδον καθολου γουλιες!!θαυμα χαχαχα αλλαζαμε ρουχα δυο τρεις φορες τη μερα. ειχα σιχαθει να βαζω πλυντηρια και σιδερο

 

πρίν από 49 λεπτά , ναντια δε είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς πάλι κάναμε υπερυχο κ τελικά έχουμε παλινδρόμηση μετρίου βαθμού.η παιδίατρος Μ έδωσε τ almiron ha έχετε άποψη για αυτό; Βέβαια κάνω μικτή διατροφή κ αν θα πάρει ξένο θα πάρει 2 με 3γευμΑτα πήρα κ θηλαστρο κ βγάζω γάλα κ μερικές φορές τ δίνω κ το δικό μας.

δεν ξερω για γαλα. εγω εχω το humana για τις εκτακτες περιστασεις που θα χρειαστει να λειψω και θα πεινασει. πως γνεται ο υπερηχος? τι σου ειπε για το μετριο βαθμο παλινδρομησης.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, λιλιτο είπε:

μερικες φορες μουγκριζει αλλαοχι συνεχεια, συνηθως τη βλεπω να σφιγγεται μεσα στον υπνο της γιατι εχει αερια μολις κανει πριτσ ηρεμει και ξανακοιμαται. τι εγινε με τον υπερηχο. εχει τωρα κανα δυο μερες δεν μου  βγαζει σχεδον καθολου γουλιες!!θαυμα χαχαχα αλλαζαμε ρουχα δυο τρεις φορες τη μερα. ειχα σιχαθει να βαζω πλυντηρια και σιδερο

 

δεν ξερω για γαλα. εγω εχω το humana για τις εκτακτες περιστασεις που θα χρειαστει να λειψω και θα πεινασει. πως γνεται ο υπερηχος? τι σου ειπε για το μετριο βαθμο παλινδρομησης.

Τελικά δεν τον έκανα.. θα περιμένω πως θα πάει είναι καλύτερα πάντως.. Δεν θέλω να την βάλω σ'αυτή  την διαδικασία ακόμα.. Ναι και εμένα κάνει πριτς ή όταν τη βλέπω τη βοηθάω και συνεχίζει τον ύπνο της.. 

 

8 ώρες πρίν, ναντια δε είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς πάλι κάναμε υπερυχο κ τελικά έχουμε παλινδρόμηση μετρίου βαθμού.η παιδίατρος Μ έδωσε τ almiron ha έχετε άποψη για αυτό; Βέβαια κάνω μικτή διατροφή κ αν θα πάρει ξένο θα πάρει 2 με 3γευμΑτα πήρα κ θηλαστρο κ βγάζω γάλα κ μερικές φορές τ δίνω κ το δικό μας.

Εσείς τι είχατε και έχετε μέτρια παλινδρόμηση?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

On 29/10/2018 at 12:18 ΠΜ, elise είπε:

απο μανουλες νοεβριου ειμαι !

εχω ερωτηση για ολες,... για πειτε μου εσεις που γεννησατε ήδη και καποιες ειχατε ήδη και άλλα παιδάκια... τι γινεται με την επιλοχεια, baby blues, γενικα την επαναφορα των ορμονων και της ψυχολογικης καταστασης.... επειδή εχω μια ευαισθησία, με τρομαζει και με αγχωνει αφάνταστα το θεμα αυτο !! ειχατε κατι αναλογο μετα τη γεννα ? ποσο κρατησε πως το αντιμετωπισατε, τι συνεβη ? και επισης η τεράστια αλλαγη ειδικα στο πρώτο παιδί τί απηχηση ειχε γενικά ?

Στην πρωτη μου εγκυμοσυνη περσυ οι ορμονες μου  εκαναν παρτυ! εκλαιγα και γω με το παραμικρο (με τις ακαρδες νοσοκομες που δε βρισκαν φλεβα κ με τρυπουσαν π.χ συνεχεια)...φετος πηγα πιο προετοιμασμενη για ολα! Με τη λογικη οτι ολο αυτο θα κρατησει 4-5 μερες κ μετα θα παω σπιτι μου. Εμενα μονη πολλες ωρες στο νοσοκομειο μιας κ η μανα μου φυλαγε το πρωτο μου παιδακι κ ο αντρας μου δουλευε! πραγματικα αυτη την φορα ημουν πιο ψυχραιμη κ δινοντας κουραγιο στον εαυτο μου τα βγαλα περα!  

Για το πως το πηρε το πρωτο παιδι που ρωτας... εχουμε δραματα εμεις. Παρα την μικρη διαφορα τους(18 μηνες) ο γιος μου ζηλευει πολυ την μπεμπα.Εχει επιχειρησει να της πεταξει παιχνιδια, να την τσιμπησει,να πεσει με φορα πανω της να την πλακωσει.... και ειναι κατι ωρες που τον πιανουν κρισεις θυμου και δεν μπορουμε να τον ηρεμησουμε με τιποτα! Με τον καιρο θα ομαλυνθει η κατασταση θελω να πιστευω! Του χρονου τετοια εποχη θα παιζουν μαζι! 

Κουραγιο και με το καλο το μωρακι σου!


e2Obp2.png87dnp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 24/10/2018 at 2:44 ΜΜ, ΦαιηΚατς είπε:

Σπάνια μου τρώει πριν το 2ωρο... Το περισσότερο που κάνει είναι 5 ώρες. Συνήθως μετά το μπανάκι του το βράδυ εκεί γύρω στις 8 που τον κάνω, τρώει και μου κοιμάται στο στήθος, μετά ξανά ξυπνάει γύρω στις 2 παρά και μετά το πάει ανά 3ωρο συνήθως μέχρι το πρωί.τι κάνετε 

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς πάλι κάναμε υπερυχο κ τελικά έχουμε παλινδρόμηση μετρίου βαθμού.η παιδίατρος Μ έδωσε τ almiron ha έχετε άποψη για αυτό; Βέβαια κάνω μικτή διατροφή κ αν θα πάρει ξένο θα πάρει 2 με 3γευμΑτα πήρα κ θηλαστρο κ βγάζω γάλα κ μερικές φορές τ δίνω κ το δικό μας.

Πόσες ώρες μένουν τα μωράκια σας ξύπνια μετά το φαγητό κ γενικά πιο είναι το πρόγραμμα τους; Εμένα όταν θα τον κάνω μπάνιο κατά τις 8 θα κοιμηθεί γύρω στις 10.30 μετά θα ξυπνήσει κατά τη μια κ μετά θα ξανακοιμηθεί γύρω στις 4 μετά θα ξυπνήσει 9 το πρωί και την υπόλοιπη μέρα μέχρι νωρίς το απόγευμα θα είναι ξύπνιο.πως θα τον κάνω να κοιμάται κ το μεσημέρι μάθετε ένα πεντάωρο περίπου ξυπνιος


...:-D

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 41 λεπτά , ναντια δε είπε:

Τι κάνετε κορίτσια;;; Εμείς πάλι κάναμε υπερυχο κ τελικά έχουμε παλινδρόμηση μετρίου βαθμού.η παιδίατρος Μ έδωσε τ almiron ha έχετε άποψη για αυτό; Βέβαια κάνω μικτή διατροφή κ αν θα πάρει ξένο θα πάρει 2 με 3γευμΑτα πήρα κ θηλαστρο κ βγάζω γάλα κ μερικές φορές τ δίνω κ το δικό μας.

Πόσες ώρες μένουν τα μωράκια σας ξύπνια μετά το φαγητό κ γενικά πιο είναι το πρόγραμμα τους; Εμένα όταν θα τον κάνω μπάνιο κατά τις 8 θα κοιμηθεί γύρω στις 10.30 μετά θα ξυπνήσει κατά τη μια κ μετά θα ξανακοιμηθεί γύρω στις 4 μετά θα ξυπνήσει 9 το πρωί και την υπόλοιπη μέρα μέχρι νωρίς το απόγευμα θα είναι ξύπνιο.πως θα τον κάνω να κοιμάται κ το μεσημέρι μάθετε ένα πεντάωρο περίπου ξυπνιος

Εμένα κορίτσια μου ο μικρός χθες πρώτη φορά έφαγε στις 8:30 το βράδυ μετά το μπάνιο του και μου ξύπνησε στις 3:30! Μετά ξύπνησε στις 7:30 αλλά επειδή εγώ ειχα φύγει για δουλειά δεν τον ταισα από τις 3:30 και δεν το έβγαλα η χαζή και έγινα τούμπανο! Γύρισα πριν μισή ώρα σπίτι και έβγαλα σχεδόν 300γρ και από τα 2!!! Κόντεψα να σκάσω μέχρι να γυρίσω να το βγάλω!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι νέα στο φόρουμ και έχω έναν μπεμπουλη 33 ημερών. Σήμερα πήγαμε στη παιδίατρο και καθως έχει κολικούς μου έδωσε κάτι σταγονιτσες να του δίνω 5 την ημέρα. Θέλω να μου πείτε αν έχετε και εσείς κάτι αντίστοιχο και αν όντως κάνουν δουλειά; Σας ευχαριστώ


CKejp2.pngsvqcp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Evangeliaaa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, είμαι νέα στο φόρουμ και έχω έναν μπεμπουλη 33 ημερών. Σήμερα πήγαμε στη παιδίατρο και καθως έχει κολικούς μου έδωσε κάτι σταγονιτσες να του δίνω 5 την ημέρα. Θέλω να μου πείτε αν έχετε και εσείς κάτι αντίστοιχο και αν όντως κάνουν δουλειά; Σας ευχαριστώκ

Καλωσόρισες!!! Να σου ζήσει το μωράκι σου εμάς είναι 49 ημερών ξεκίνησαν οι κολικοί από την 25 η μέρα μας έδωσε αντικολικ σιροπΑΚΙ ΠΡΙΣΩΠΙΚΑ ΕΜΑς δεν μας βοήθησε καθόλου φάση είναι κ θα περάσει θέλει πολύ υπομονή εμένα εδώ κ λίγες μέρες είναι καλύτερα 


...:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...