Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Eflenew είπε:

      Δε ξερει γιατι παιρνω αρνητικες ή χαμηλές δεδομένου οτι αυτη και 2 προηγουμενες ειναι με δανεικα και με αριστο ενδονητριο. Εχω κάνει έλεγχο μικροβιώματος και θεραπεια, υστεροσκοπησείς, εχω κάνει όλες τις εξετάσεις σε αιματολόγο, εχω ελέγξει θρομβοφιλία, εχουμε ελέγξει ορμόνες, έχουμε ελέγξει σπέρμα (οξειδωτικό στρες & καλλιέργεια για μικρόβιο). Δευτέρα....θα φανεί...ουφ!

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

Μανουλες Σεπτεμβριου 2018


Recommended Posts

On 26/10/2018 at 8:26 ΜΜ, Sofaki91 είπε:

Εμείς την Τρίτη έχουμε να κάνουμε μια εξέταση στομάχου οισοφάγου επειδή υποψιάζομαι γοπ και πρέπει να μην έχει φάει 2μιση ωρες πριν..λίγο δύσκολα να τα καταφέρω.. και πρότεινε ο παιδίατρος πιπίλα αλλά φοβάμαι..θα μου πειτε για λίγο τι έγινε..Το βράδυ μουγκριζουν και εσάς?? Σα να είναι βραχνιασμενη κάνει.. γτ συμβαίνει αυτό??

 

Εμενα χθες το βραδυ εβγαλε ρουκετα...Πρωτη φορα μας το κανει...Τωρα προσπαθω να τον θηλαζω σε πιο ορθια θεση αλλα δεν ειναι και βολικο..Μουγκριζει φουλ, καμια φορα βηχει σαν να πνιγεται και πολυ ρουθουνισμα. Στους υπνουε δε που κανει μεσα στη μερα πορει να κλαψει γαι 1 με 2 λεπτα με κλειστα τα ματια και να σταματησει για να συνεχισει τον υπνο του.


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 37 λεπτά , lenoutso είπε:

Εμενα χθες το βραδυ εβγαλε ρουκετα...Πρωτη φορα μας το κανει...Τωρα προσπαθω να τον θηλαζω σε πιο ορθια θεση αλλα δεν ειναι και βολικο..Μουγκριζει φουλ, καμια φορα βηχει σαν να πνιγεται και πολυ ρουθουνισμα. Στους υπνουε δε που κανει μεσα στη μερα πορει να κλαψει γαι 1 με 2 λεπτα με κλειστα τα ματια και να σταματησει για να συνεχισει τον υπνο του.

1 ρουκέτα μια στο τόσο δεν είναι κάτι μου είπε η παιδίατρος, ίσως είναι επειδή έχει κολικούς και σφίγγεται πολύ και βγάζει το γάλα. Τα κάνει και εμένα αυτά που λες αλλά θεωρώ ότι είναι από τους κολικούς.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Ο μεγάλος έπινε το humana δεν θυμάμαι ποιο, θυμάμαι ότι είχε 14€ το κουτί και περνουσα κάτι λιγότερο από 3 μέρες. Με αυτό δεν μου είχε κάνει  ποτέ γουλιτσα, είχα δοκιμάσει στην  αρχή το sanilac, το novalac και το Frezylac και μου έκανε εμετούς ρουκέτες με όλα! Μετά τους 6 μήνες έπινε το Frisolac. Το sling ήταν αυτό με τον κρίκο, ούτε αυτό θυμάμαι ποιο είχα πάρει, το αστεράκι κάτι μου λέει αλλά μην σου πω ψέματα, ο μάρσιπος ήταν ο κλασικός τον οποίο βολευτικα πάρα πολύ!

Καλησπέρα και από έμενα,

Και στον μπέμπη μας πάντως δίναμε το Humana Ac, δεν τον είχε πειράξει καθόλου. Προσωπικά δεν έχουμε εμπειρία από άλλα, το συγκεκριμένο πάντως το πήραμε καθ όλη της διαρκεια της πρώτης του ανάπτυξης. Το σταματήσαμε σχετικά πρόσφατα γιατί βγαίνει για όλα τα στάδια ανάπτυξης. 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Αχ μωρέ κοριτσάκι μου εσύ τραβάς αυτά που τράβηξα εγώ με τον μεγάλο μου! Είχα λαλήσει τελείως! Έκλαιγε όλη τη νύχτα και σταματούσε 5-6 το πρωί! Στον μεγάλο με είχε βοηθήσει πολύ το ινφακολικ... 3 μέρες αφού το ξεκίνησα ηρέμησε τελείως! 

εμας δν κανει τπτ... η παιδιατρος μου ειπε να παω να κανει υπερυχο μην ειναι καμια παλινδρομηση.


...:-D

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Σάκης είπε:

Καλησπέρα και από έμενα,

Και στον μπέμπη μας πάντως δίναμε το Humana Ac, δεν τον είχε πειράξει καθόλου. Προσωπικά δεν έχουμε εμπειρία από άλλα, το συγκεκριμένο πάντως το πήραμε καθ όλη της διαρκεια της πρώτης του ανάπτυξης. Το σταματήσαμε σχετικά πρόσφατα γιατί βγαίνει για όλα τα στάδια ανάπτυξης. 

Η αλήθεια είναι ότι ήταν το καλύτερο και το πιο νόστιμο από όλα γιατί τα δοκίμασα και εγώ πριν του τα δώσω. Μου το είχε προτείνει η παιδίατρος και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. 

πρίν από 55 λεπτά , ναντια δε είπε:

εμας δν κανει τπτ... η παιδιατρος μου ειπε να παω να κανει υπερυχο μην ειναι καμια παλινδρομηση.

Ωχ μωρέ η ψυχούλα μου... Σου είπε μήπως υπάρχει περίπτωση να μην της κάθεται καλά το μητρικό γάλα; Θηλαζεις ε;

Εγώ σήμερα κορίτσια ξεκίνησα τις αντλήσεις γιατί αύριο θα πάω για δουλειά και σε 2 αντλήσεις εβγαλα μόνο 100ml... Μάλλον πρέπει να αντλώ πιο συχνά, ίσως και μετά από κάθε γεύμα για να μπορώ να αφήνω στο σπίτι 300ml που υπολόγιζα.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

απο μανουλες νοεβριου ειμαι !

εχω ερωτηση για ολες,... για πειτε μου εσεις που γεννησατε ήδη και καποιες ειχατε ήδη και άλλα παιδάκια... τι γινεται με την επιλοχεια, baby blues, γενικα την επαναφορα των ορμονων και της ψυχολογικης καταστασης.... επειδή εχω μια ευαισθησία, με τρομαζει και με αγχωνει αφάνταστα το θεμα αυτο !! ειχατε κατι αναλογο μετα τη γεννα ? ποσο κρατησε πως το αντιμετωπισατε, τι συνεβη ? και επισης η τεράστια αλλαγη ειδικα στο πρώτο παιδί τί απηχηση ειχε γενικά ?


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

Εμένα είναι το πρώτο μου..γενικά ειμαι αισιόδοξος άνθρωπος..διάβαζα για καταθλιψη, μελαγχολία κλπ κι έλεγα σιγά μη μου συμβεί..Την τρίτη μέρα μετά τον τοκετό άρχισα να κλαίω χωρίς λόγο..μια βδομάδα περίπου μέσα στη μελαγχολία..μετά έστρωσα!!


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , lenoutso είπε:

Εμένα είναι το πρώτο μου..γενικά ειμαι αισιόδοξος άνθρωπος..διάβαζα για καταθλιψη, μελαγχολία κλπ κι έλεγα σιγά μη μου συμβεί..Την τρίτη μέρα μετά τον τοκετό άρχισα να κλαίω χωρίς λόγο..μια βδομάδα περίπου μέσα στη μελαγχολία..μετά έστρωσα!!

εγω παλι θεωρω οτι εχω μια ευαισθησια σ αυτο το θεμα και φοβαμαι παρα πολυ... νοιωθω οτι δε θα τη γλυτώσω,.. και φοβαμαι μην πεσω στα πολύ βαθιά και πως θα βγω εξω παλι στην επιφανεια... 


g1Knp1.png
 
E09Up1.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , elise είπε:

εγω παλι θεωρω οτι εχω μια ευαισθησια σ αυτο το θεμα και φοβαμαι παρα πολυ... νοιωθω οτι δε θα τη γλυτώσω,.. και φοβαμαι μην πεσω στα πολύ βαθιά και πως θα βγω εξω παλι στην επιφανεια... 

Θέλει να έχεις υποστηρικτικό περιβάλλον..


hCvxp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


12 ώρες πρίν, lenoutso είπε:

Την καθε αντληση την αποθηκευεις σε διαφορετικο σακουλακι;

Περιμένω να πάει σε θερμοκρασία δωματίου, μετά το βάζω ψυγείο και μόλις κρυώσει το βάζω σε ένα όλο μαζί. 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Νειχα μέρες ν ;μπω και δεν σας προλαβαίνω .λοιπόν εμείς μεγαλώνουμε και αλλάζουμε καθημερινά .άρχισε να κοιμάται από 5 ως 7 ώρες το βράδυ σερί . Και μετά συνεχίζει ένα τρίωρο μέχρι τις 8-9. Έχει πολλά αέρια και ζοριζεται γενικά με τα κακά κάνει κάθε 2-3 μέρες. Και για αυτό το λογο μου βγάζει και αρκετές γουλιες και μερικές φορές ρουκέτες όταν σφίγγεται πολύ .η παιδίατρος είπε ότι έχει και ήπια ΓΟΠ η οποία θα φύγει μεγαλώνοντας. Ην κρατάμε σε όρθια θέση 20 λεπτά μετά το φαγητό και κοιμάται με κλίση. Αν και τελευταία άρχισα να στην κοιμιχω μπρούμυτα και σταμάτησε να της ανεβαίνει το γάλα στον ύπνο της και να πνίγεται . Τελευταία όλο μας γελάει και κάνει φωμουλες, έχουμε τρελαθεί από τη χαρά μας. Αλλά δνενξαθεται μόνη πουθενά θέλει συνέχεια αγκαλιά η έστω να είναι δίπλα της κάποιος να της μιλάει. Τώρα θα πάρουμε γυμναστήριο μήπως και αρχίσει να κάθεται. Στο ριλαξ κάθεται 5' λεπτά. Δεν με έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα ο ερχομός του μωρού. Βγήκα ε και μερικές φορές για ψώνια κ καφε την κραταει η πεθερά μου ήπιε ξένο γάλα και άρχισα δίνω και πιπίλα αλλιώς είναι μόνιμα πάνω μου και θέλει στήθος μόλις με μυρίσει , ( εγώ δεν είμαι μαμά εγώ είμαι το σνακ της) ενώ με την πιπίλα ηρεμεί και στις γιαγιάδες και στο μπαμπά της.


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, elise είπε:

απο μανουλες νοεβριου ειμαι !

εχω ερωτηση για ολες,... για πειτε μου εσεις που γεννησατε ήδη και καποιες ειχατε ήδη και άλλα παιδάκια... τι γινεται με την επιλοχεια, baby blues, γενικα την επαναφορα των ορμονων και της ψυχολογικης καταστασης.... επειδή εχω μια ευαισθησία, με τρομαζει και με αγχωνει αφάνταστα το θεμα αυτο !! ειχατε κατι αναλογο μετα τη γεννα ? ποσο κρατησε πως το αντιμετωπισατε, τι συνεβη ? και επισης η τεράστια αλλαγη ειδικα στο πρώτο παιδί τί απηχηση ειχε γενικά ?

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά Ίσως να παραεγινα λίγο πιο ευαίσθητη αυτό μόνο.. με τον ερχομό της μικρής μπορώ να πω δεν άλλαξε τίποτα ήμουν ίδια..

πρίν από 28 λεπτά , λιλιτο είπε:

Νειχα μέρες ν ;μπω και δεν σας προλαβαίνω .λοιπόν εμείς μεγαλώνουμε και αλλάζουμε καθημερινά .άρχισε να κοιμάται από 5 ως 7 ώρες το βράδυ σερί . Και μετά συνεχίζει ένα τρίωρο μέχρι τις 8-9. Έχει πολλά αέρια και ζοριζεται γενικά με τα κακά κάνει κάθε 2-3 μέρες. Και για αυτό το λογο μου βγάζει και αρκετές γουλιες και μερικές φορές ρουκέτες όταν σφίγγεται πολύ .η παιδίατρος είπε ότι έχει και ήπια ΓΟΠ η οποία θα φύγει μεγαλώνοντας. Ην κρατάμε σε όρθια θέση 20 λεπτά μετά το φαγητό και κοιμάται με κλίση. Αν και τελευταία άρχισα να στην κοιμιχω μπρούμυτα και σταμάτησε να της ανεβαίνει το γάλα στον ύπνο της και να πνίγεται . Τελευταία όλο μας γελάει και κάνει φωμουλες, έχουμε τρελαθεί από τη χαρά μας. Αλλά δνενξαθεται μόνη πουθενά θέλει συνέχεια αγκαλιά η έστω να είναι δίπλα της κάποιος να της μιλάει. Τώρα θα πάρουμε γυμναστήριο μήπως και αρχίσει να κάθεται. Στο ριλαξ κάθεται 5' λεπτά. Δεν με έχει δυσκολέψει ιδιαίτερα ο ερχομός του μωρού. Βγήκα ε και μερικές φορές για ψώνια κ καφε την κραταει η πεθερά μου ήπιε ξένο γάλα και άρχισα δίνω και πιπίλα αλλιώς είναι μόνιμα πάνω μου και θέλει στήθος μόλις με μυρίσει , ( εγώ δεν είμαι μαμά εγώ είμαι το σνακ της) ενώ με την πιπίλα ηρεμεί και στις γιαγιάδες και στο μπαμπά της.

Αχ και εμένα βγάζει γουλιές και μερικές φορές ρουκέτες αύριο θα της κάνουμε και έναν υπέρηχο στομάχου οισοφάγου .. γνωρίζω για την γοπ πως πρέπει να κάνουμε αποχή από γαλακτοκομικά..1 μήνα σίγουρα φανερά κρυφά ίχνη.. γέλιο φωνές έχουμε και εμείς όπως και ότι πρέπει κάποιος να ναι δίπλα της και να της μιλάει..τώρα την έχω στο μάρσιπο και κοιμάται.. ήσυχο μωράκι γενικώς..το βράδυ σφίγγεται και μουγκριζει όμως.. κενώσεις έχουμε κάθε μέρα.. Χαχα και εμένα με θέλει όλη την ώρα..με την πιπίλα όλα καλά δε σου έπαθε καμία σύγχυση Όπως και με το μπιμπερό?


bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Sofaki91 είπε:

Εγώ σε όλη την εγκυμοσύνη ήμουν μια χαρά Ίσως να παραεγινα λίγο πιο ευαίσθητη αυτό μόνο.. με τον ερχομό της μικρής μπορώ να πω δεν άλλαξε τίποτα ήμουν ίδια..

Αχ και εμένα βγάζει γουλιές και μερικές φορές ρουκέτες αύριο θα της κάνουμε και έναν υπέρηχο στομάχου οισοφάγου .. γνωρίζω για την γοπ πως πρέπει να κάνουμε αποχή από γαλακτοκομικά..1 μήνα σίγουρα φανερά κρυφά ίχνη.. γέλιο φωνές έχουμε και εμείς όπως και ότι πρέπει κάποιος να ναι δίπλα της και να της μιλάει..τώρα την έχω στο μάρσιπο και κοιμάται.. ήσυχο μωράκι γενικώς..το βράδυ σφίγγεται και μουγκριζει όμως.. κενώσεις έχουμε κάθε μέρα.. Χαχα και εμένα με θέλει όλη την ώρα..με την πιπίλα όλα καλά δε σου έπαθε καμία σύγχυση Όπως και με το μπιμπερό?

Μπιμπερο πήρε ελάχιστο. Με τη πιπίλα καμία σύγχυση .όταν πεινάει τη φτύνει και αρχίζει και γλύφεται.χαχα γενικά είναι απαιτητική όταν πεινάει και όταν θέλει αγκαλιά μας φωνάζει , δεν κλαίει, σαν να μας μαλώνει. Αποχή δεν κάνω, σκέφτηκα να αρχίσω μήπως για αυτό έχει δυσκοιλιότητα .αλλά βλέπω ότι μειώνονται οι γουλιες όσο περνάει ο καιρός. Ξέρω ότι αν δώσεις σιρόπι για τις αναγωγές και σύνεχιζιυν οι Εμετοί τότε ξεκινάς αποχή γτ μαλλον οφείλεται σε αλλεργία . Αλλά η παιδίατρος είπε 1 στα τρία παιδιά έχει ήπια παλινδρόμηση , αν δεν κάνει συνέχεια εμετούς και κυρίως μέσα σε ένα 10 λεπτό αφού φαει η να τεντώνεται την ώρα του φαγητού σαν τοξο η να αρνείται να φάει και φυσικά βάζει βάρος δεν ανησυχούμε. Εμένα βγαζει αν ρευτει πολύ δυνατά, αν σφιχτει για κακά / αέρια η αν τρώει πολύ ώρα γτ είναι και λάιμαργη.και δεν αφήνει τι στήθος αν δεν κοιμηθεί. Οπότε τρωει και αποβάλλει το περισιό.ο παιδίατρος σας έστειλε για υπέρηχο?


MBIdp2.png00R4p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια θέλω τη γνώμη σας... Σήμερα ξεκίνησα δουλειά, ξυπνάω στις 5:30 το πρωί (αν δεν είμαι ήδη ξύπνια και θηλάζω) και γυρίζω σπίτι κατά τις 11:30. Το θέμα είναι ότι δεν προλαβαίνω να ξεκουραστώ καθόλου όλη την ημέρα και το βράδυ ξυπνάω και θηλάζω το νινι οπότε θα κοιμάμαι ελάχιστα και κάποια στιγμή σίγουρα θα τα παιξω. Τον μεγάλο που δεν τον θηλασμό του έκανα πρόγραμμα και κόψαμε το βραδινό γάλα και κοιμόταν σερί από τις 40 μέρες περιπου. Τον μπέμπη όμως επειδή θηλάζει και δεν μπορώ να υπολογίσω πόσο τρώει θα είναι δύσκολο πολύ. Δεν θέλω να σταματήσω να θηλάζω όμως, μου αρέσει και έχω γάλα αρκετό... Τι να κάνω;;;;;

 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...