Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 11 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Ευχαριστώ πολύ ❤️ Φοβάμαι πως η επόμενη ωοληψια δεν θα είναι καθόλου εύκολη.Ο οργανισμός μου δεν ανταποκρίνεται καλα στα φάρμακα της διέγερσης..στα 36 μου πήραμε δέκα ωάρια και έγιναν πέντε βλαστοκυστες,εκ των οποίων έπιασε μόνο η κορούλα μου(μέχρι στιγμής)Δλδ 25% επιτυχίας.Μου μένει άλλο ένα,δεν ξέρω αν θα πετύχει.Τωρα είμαι 39,οπότε σίγουρα θα είναι πολύ πιο δύσκολη η όλη διαδικασία..Αυτό που ελπίζω,είναι για αρχή να μην έχουμε αύριο δυσάρεστα απροοπτα με εξωμητριο...

      Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου κορίτσι μου❤️Η ιστορία σου μου δίνει κουράγιο να συνεχίσω και ελπίζω να μπορέσω να κάνω ένα ακόμη παιδάκι και εγώ ❤️

      Όλα καλά πιστεύω πως θα είναι....το πιο πιθανό να είναι βιοχημικη κύηση! 

      Να σκέφτεσαι το στόχο σου! Εγώ το πρώτο παιδάκι μου το έκανα το 2020 (37 ετων) με έμβρυα του 2016 (3η εμβρυομεταφορα) και τα διδυμάκια στα 41 μου! Δεν το πίστευα πως θα συμβεί...

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

15 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Προγεστερόνη πρέπει να βάζεις κολπικά για τον τράχηλο!απο το στόμα δεν βοηθάει σε κάτι!εγω βάζω κολπικά vasclor και παίρνω και τοκολυτικά γιατί εχω συσπάσεις!καλό είναι να ακούσεις τον γιατρό γιατί δεν ξέρεις πόσο μπορεί να μειωθεί!μην βάζεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη σου!εγω με την κρέμα και την ξάπλα εχω καταφέρει προς το παρόν να μείνει σταθερός στο 2,5!αν μικρύνει όμως έστω και λίγο θα μου βάλει πεσσό!εχω φοβηθεί πάρα πολύ γιατί ακόμα είναι πολυ νωρίς!

 

Επίσης αυτό πρώτη φορά το ακούω!γιατί η προγεστερόνη είναι μια ορμόνη που στην εγκυμοσύνη είναι πολύ αυξημένη!υπάρχει στον οργανισμό μας ούτως ή άλλως!

Η rapounzel τα λέει πολύ σωστά!!! Άκουσε την kiki!Κι εγώ βάζω vasclor ανελλιπώς από 14η εβδομάδα, λόγω προωρότητας στο παρελθόν. Επίσης, να τσεκαρεις αν έχεις συσπάσεις,γιατί οι συσπάσεις κονταινουν τον τράχηλο.

Rapounzel, εσύ βάζεις καθόλου τα πόδια ψηλά? Το είχα δει σε κάποιο νοσοκομείο να το κάνουν στη χοάνη και βοηθούσε πολύ.Η γνωστή μου έφτασε με χοάνη από 26η εβδ. να γεννήσει 40 εβδ. Εγώ όσο μπορώ το ακολουθώ πάντως.

Αυτό με την προγεστερόνη το έχω ακούσει,αλλά μιλάμε για υψηλές δόσεις,γύρω στα 600 mg την ημέρα.Και συνήθως αυτό γίνεται όταν η προγεστερόνη χορηγείται από το στόμα.Η κολπική εφαρμογή δε νομίζω ότι έχει τέτοιες παρενέργειες, καθώς απορροφάται μόνο τοπικά στον τράχηλο και δεν περνάει στο αίμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 19 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Γεια σου αγάπη!!!πέμπτη εχω πάλι γιατρό!σημαντικο το ραντεβου γιατι θα δουμε αν θα βαλω πεσσο!ελπιζω να μην χρειαστει!αυτές οι δυο βδομάδες μου φαίνονται οτι πέρασαν πιο γρήγορα!

Ναι!!!!μπήκα στον 7ο επιτέλους!Και σε 5 μέρες 28η!και προχωράμε ακαθεκτες!!!

Εσύ πως είσαι;;;

Μπραβο κοριτσακι μουυυ...ολα θα πανε καλα!!!

Αντε να φυγει και αυτο το ραντεβου καλα και μετα ανασουλες....

Εγω σκατα...δεν μπορω αλλο.

Δεν κοιμαμαι.

Ποναω παντου και κυριως τα κοκκαλα σε λεκανη και μπικινι...ζεσταινομαι συνεχεια και γενικα, μπορω να γκρινιαζω μεχρι αυριο!!! Θα περασει ποτε ο καιρος?

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, iwanna24 είπε:

Μπραβο κοριτσακι μουυυ...ολα θα πανε καλα!!!

Αντε να φυγει και αυτο το ραντεβου καλα και μετα ανασουλες....

Εγω σκατα...δεν μπορω αλλο.

Δεν κοιμαμαι.

Ποναω παντου και κυριως τα κοκκαλα σε λεκανη και μπικινι...ζεσταινομαι συνεχεια και γενικα, μπορω να γκρινιαζω μεχρι αυριο!!! Θα περασει ποτε ο καιρος?

 

Θα περάσει ο καιρός.... κουράγιο....

Αυτοί οι πόνοι πάντως σε λεκάνη, θώρακα, πλάτη δεν παλεύονται με τίποτα. Εγώ σφαδαζω όλη μέρα...αλλά εμένα είναι από τη συνεχή ξάπλα τόσους μήνες τώρα!!!

Καλή δύναμη να έχουμε,να περνούν οι μέρες κορίτσια, τίποτα άλλο!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , katia2018 είπε:

Η rapounzel τα λέει πολύ σωστά!!! Άκουσε την kiki!Κι εγώ βάζω vasclor ανελλιπώς από 14η εβδομάδα, λόγω προωρότητας στο παρελθόν. Επίσης, να τσεκαρεις αν έχεις συσπάσεις,γιατί οι συσπάσεις κονταινουν τον τράχηλο.

Rapounzel, εσύ βάζεις καθόλου τα πόδια ψηλά? Το είχα δει σε κάποιο νοσοκομείο να το κάνουν στη χοάνη και βοηθούσε πολύ.Η γνωστή μου έφτασε με χοάνη από 26η εβδ. να γεννήσει 40 εβδ. Εγώ όσο μπορώ το ακολουθώ πάντως.

Αυτό με την προγεστερόνη το έχω ακούσει,αλλά μιλάμε για υψηλές δόσεις,γύρω στα 600 mg την ημέρα.Και συνήθως αυτό γίνεται όταν η προγεστερόνη χορηγείται από το στόμα.Η κολπική εφαρμογή δε νομίζω ότι έχει τέτοιες παρενέργειες, καθώς απορροφάται μόνο τοπικά στον τράχηλο και δεν περνάει στο αίμα.

Κάτια μου αυτο με τα πόδια ψηλά δεν το ήξερα!απο μόνη μου εβαζα λίγο τα πόδια μου πάνω στην πλάτη του καναπέ οταν είμαι ξαπλωμένη γιατί πιανομαι!τώρα που μου το είπες θα το κάνω πιο συχνά!!!:)

Είναι αισιόδοξος ο γιατρός μου!αν δεν έχει μικρύνει ούτε μεθαύριο που θα παω,μου είπε με την Vasclor και την ξάπλα μπορεί να φτάσουμε και τις 40 βδομάδες!

Χαίρομαι που είσαι σταθερή 3 βδομάδες, πολύ σημαντικό!!!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , katia2018 είπε:

Θα περάσει ο καιρός.... κουράγιο....

Αυτοί οι πόνοι πάντως σε λεκάνη, θώρακα, πλάτη δεν παλεύονται με τίποτα. Εγώ σφαδαζω όλη μέρα...αλλά εμένα είναι από τη συνεχή ξάπλα τόσους μήνες τώρα!!!

Καλή δύναμη να έχουμε,να περνούν οι μέρες κορίτσια, τίποτα άλλο!!!

Τιποτα ευχομαι σε 10 μερες που μπαινω στο μηνα μου, να γεννησω. Τιποτα λιγοτερο!!!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , elenistam είπε:

ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΕΣ ΣΑΣ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΟΝΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΡΙΝ???????

Εγώ επειδή ήμουν υποψιασμένη,τον μετρούσα ήδη κάθε εβδομάδα και ήταν καλός.Δηλαδη,δεν είχε πέσει ποτέ κάτω από 4εκ. Ξαφνικά στην 21η εβδ.,πριν κάνω τον Β'ΕΠΙΠΕΔΟΥ μου τον βρίσκει 2,1 εκ. τρελάθηκα. Είχα χάσει 3 εκ. σε μια εβδομάδα. Μετά, επανήλθε στα φυσιολογικά και μετά την 25η έπεσε στο 1,5 εκ και είναι εκεί 3 εβδομάδες τώρα. Όλα έγιναν ξαφνικά, χωρίς σύμπτωμα κανένα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , iwanna24 είπε:

Μπραβο κοριτσακι μουυυ...ολα θα πανε καλα!!!

Αντε να φυγει και αυτο το ραντεβου καλα και μετα ανασουλες....

Εγω σκατα...δεν μπορω αλλο.

Δεν κοιμαμαι.

Ποναω παντου και κυριως τα κοκκαλα σε λεκανη και μπικινι...ζεσταινομαι συνεχεια και γενικα, μπορω να γκρινιαζω μεχρι αυριο!!! Θα περασει ποτε ο καιρος?

 

Χαχαχαχα!!!ελα γκρινιαρα μου,σε ενα μήνα θα έχουν περάσει όλα!!!οι τελευταίες μέρες πρέπει να περνάνε δραματικά αργά!και εγω έτσι θα κανω, σαν και εσένα!

Εδω με πονάει από τώρα η λεκάνη μου και όλη η πυελικη περιοχή, ειδικά από τότε που είμα ξάπλα!και βογκαω για να σηκωθω!

Εξετάσεις αίματος έκανες;;;

πρίν από 15 λεπτά , elenistam είπε:

ΠΑΙΔΙΑ ΟΣΕΣ ΣΑΣ ΜΕΤΡΗΣΑΝ ΤΟΝ ΤΡΑΧΗΛΟ ΚΟΝΤΟ ΕΙΧΑΤΕ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ ΠΡΙΝ???????

Ο τράχηλος είναι κατι πολύ σημαντικό και πρέπει όλοι οι γιατροί να τον μετράνε συστηματικά!εμένα μου είπε ο γιατρός μου οτι από την 18η βδομάδα θα τον μετράμε σε κάθε ραντεβού!(καθε 3 βδομάδες που πήγαινα)και είδαμε οτι πήγε 3 εκ.!οπότε ήθελε προσοχή και παρακολούθηση!21η βδομάδα ηταν 3 και 22η στην β'επιπεδου πήγε 2,5 ξαφνικά!οπότε και ξεκίνησα αγωγή και ακινησία!πρέπει να ελέγχεται γιατι δεν έχεις σύμπτωμα οτι κάτι δεν πάει καλά!εμείς που είναι και το πρώτο μωρό δεν ξέρουμε τι γίνεται γιατί δεν υπάρχει ιστορικό για να ξέρει ο γιατρός απο την αρχή τι πρέπει να γίνει!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Χαχαχαχα!!!ελα γκρινιαρα μου,σε ενα μήνα θα έχουν περάσει όλα!!!οι τελευταίες μέρες πρέπει να περνάνε δραματικά αργά!και εγω έτσι θα κανω, σαν και εσένα!

Εδω με πονάει από τώρα η λεκάνη μου και όλη η πυελικη περιοχή, ειδικά από τότε που είμα ξάπλα!και βογκαω για να σηκωθω!

Εξετάσεις αίματος έκανες;;;

Ηταν να παω σημερα αλλα δεν πηγα. Θα παω αυριο...

Καλε ναι..ενα κινουμε πτωμα ειμαι που εχει φαει ενα αρνι...

Εχω μονιμα τρελα νευρα...και φυσικα ΜΟΝΟ γκρινιαζω...τιιιιποτα αλλο. Γκρινια και νευρα.

 


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , iwanna24 είπε:

Ηταν να παω σημερα αλλα δεν πηγα. Θα παω αυριο...

Καλε ναι..ενα κινουμε πτωμα ειμαι που εχει φαει ενα αρνι...

Εχω μονιμα τρελα νευρα...και φυσικα ΜΟΝΟ γκρινιαζω...τιιιιποτα αλλο. Γκρινια και νευρα.

 

Γκρίνια, νεύρα και φαι!!!!!εγω η καημένη δεν γκρινιαζω σε κανέναν!μόνη μου γκρινιαζω!και λίγο οταν πάω στον γιατρουλη μου για συμπαράσταση!!!Χαχαχα 

  • Χαχα 1

Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Γκρίνια, νεύρα και φαι!!!!!εγω η καημένη δεν γκρινιαζω σε κανέναν!μόνη μου γκρινιαζω!και λίγο οταν πάω στον γιατρουλη μου για συμπαράσταση!!!Χαχαχα 

Εισαι καλη εσυ...εγω ειμαι φυγοπονη...γκρινιαρα και γενικα απαπα..

Δεν θα με αντεχα ουτε με ζαναξ!

  • Χαχα 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 11 λεπτά , iwanna24 είπε:

Εισαι καλη εσυ...εγω ειμαι φυγοπονη...γκρινιαρα και γενικα απαπα..

Δεν θα με αντεχα ουτε με ζαναξ!

Χαχαχαχα!!!θα προτιμούσα να ήμουν έτσι και να τα άκουγαν οι υπόλοιποι!!!μόνο στην μανούλα μου φωνάζω που έρχεται Ν βοηθήσει και φυσικά το μετανιώνω σε 5 λεπτά!αλλά εχω εκνευρισμο το τελευταίο διάστημα!


Qqe8p2.png

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, rapounzel_rapounzel είπε:

Προγεστερόνη πρέπει να βάζεις κολπικά για τον τράχηλο!απο το στόμα δεν βοηθάει σε κάτι!εγω βάζω κολπικά vasclor και παίρνω και τοκολυτικά γιατί εχω συσπάσεις!καλό είναι να ακούσεις τον γιατρό γιατί δεν ξέρεις πόσο μπορεί να μειωθεί!μην βάζεις σε κίνδυνο την εγκυμοσύνη σου!εγω με την κρέμα και την ξάπλα εχω καταφέρει προς το παρόν να μείνει σταθερός στο 2,5!αν μικρύνει όμως έστω και λίγο θα μου βάλει πεσσό!εχω φοβηθεί πάρα πολύ γιατί ακόμα είναι πολυ νωρίς!

 

Επίσης αυτό πρώτη φορά το ακούω!γιατί η προγεστερόνη είναι μια ορμόνη που στην εγκυμοσύνη είναι πολύ αυξημένη!υπάρχει στον οργανισμό μας ούτως ή άλλως!

Όταν λες τοκολυτικα εννοείς το μαγνήσιο;;; Ναι παίρνω ένα φακελάκι πρωί ένα.βραδυ... τώρα είπε για την προγεστερόνη ότι θα το τσεκαρουμε.μια βδομάδα να δούμε πως.θα πάει κ αν είναι ξεκινάω λίγο αργότερα...απλώς όσο μπορώ να το αποφύγω λίγο ακόμα...κ εγώ όσο μπορώ.ξεκουραζομαι ξάπλα όχι περπάτημα μόνο για να πάω στη δουλειά... Αυτα.  ...


fu9Ip3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , rapounzel_rapounzel είπε:

Χαχαχαχα!!!θα προτιμούσα να ήμουν έτσι και να τα άκουγαν οι υπόλοιποι!!!μόνο στην μανούλα μου φωνάζω που έρχεται Ν βοηθήσει και φυσικά το μετανιώνω σε 5 λεπτά!αλλά εχω εκνευρισμο το τελευταίο διάστημα!

Αχου...καλε και γω μετανιωνω. Αλλα μετα το ξεχναω και παλι γκρινιαζω...ωστοσο, δεν εχω κανενα δικο μου εδω. Μονο τον αντρα μου.

Εν τω μεταξυ δεν σου ειπα. Εκοψα χτες τα φαρμακα. Ουτρο και μαγνησιο...και λιγο φοβαμαι!


fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , iwanna24 είπε:

Αχου...καλε και γω μετανιωνω. Αλλα μετα το ξεχναω και παλι γκρινιαζω...ωστοσο, δεν εχω κανενα δικο μου εδω. Μονο τον αντρα μου.

Εν τω μεταξυ δεν σου ειπα. Εκοψα χτες τα φαρμακα. Ουτρο και μαγνησιο...και λιγο φοβαμαι!

τι φοβασαι καλε δεν ειπαμε θελουμε να γεννησουμε αρχες ιουνιου? τα φαρμακα δεν φευγει αμεσως η επιδραση μεχρι να πεσουν οι τιμες στον οργανισμο αργεις τωρα εισαι φουλ ακομα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...