Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2018


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! 

Εγώ με το τοξόπλασμα είμαι χαλαρή... Σκέφτομαι πόσα καλοκαίρια πέρασα αγκαλιά με τις γάτες στο χωριό της γιαγιάς μου και δεν κόλλησα τπτ... χιχιιχι Τώρα θα κολλήσω; εννοείται βέβαια ότι προσέχω τώρα στην εγκυμοσύνη απλά το θεωρώ πολύ δύσκολο να κολλήσεις κάτι τέτοιο. Πιο πολύ φοβάμαι τα ωμά κρέατα που μπορεί να κολλήσεις λιστερια αλλά και πάλι σκέφτομαι τι κρέατα έχω φάει τόσα χρόνια και δεν έπαθα τπτ... 

Στη δουλειά σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά να κάτσω μέχρι τέλος Ιουλίου. Γιατί αν πάρω καμιά αναρρωτική θα σκάσω σπίτι όλη μέρα μόνη.... :-)


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 4,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, Maraki2018 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Εγώ με το τοξόπλασμα είμαι χαλαρή... Σκέφτομαι πόσα καλοκαίρια πέρασα αγκαλιά με τις γάτες στο χωριό της γιαγιάς μου και δεν κόλλησα τπτ... χιχιιχι Τώρα θα κολλήσω; εννοείται βέβαια ότι προσέχω τώρα στην εγκυμοσύνη απλά το θεωρώ πολύ δύσκολο να κολλήσεις κάτι τέτοιο. Πιο πολύ φοβάμαι τα ωμά κρέατα που μπορεί να κολλήσεις λιστερια αλλά και πάλι σκέφτομαι τι κρέατα έχω φάει τόσα χρόνια και δεν έπαθα τπτ... 

Στη δουλειά σκέφτομαι αν όλα πάνε καλά να κάτσω μέχρι τέλος Ιουλίου. Γιατί αν πάρω καμιά αναρρωτική θα σκάσω σπίτι όλη μέρα μόνη.... :-)

Να ρωτήσω κάτι... μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά θα ρωτήσω! Τοξόπλασμα κολλάς μόνο αν είναι μολυσμένο το κρέας ή μπορεί να προσβληθεις αν γενικά είναι αψητο/ωμο;

@modena Δεν ήθελα να σας κάνω να ζηλεψετε την μπριζολιτσα! Δες τι έπαθα εγώ! Καφέ δεν πίνεις καθόλου;; κ εγώ με το που έμαθα την εγκυμοσύνη μου τον έκοψα αλλά η γιατρός μου είπε μπορώ να πίνω έναν καφέ όπως το θέλω μέσα στη μέρα!


hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Agusta είπε:

Να ρωτήσω κάτι... μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά θα ρωτήσω! Τοξόπλασμα κολλάς μόνο αν είναι μολυσμένο το κρέας ή μπορεί να προσβληθεις αν γενικά είναι αψητο/ωμο;

@modena Δεν ήθελα να σας κάνω να ζηλεψετε την μπριζολιτσα! Δες τι έπαθα εγώ! Καφέ δεν πίνεις καθόλου;; κ εγώ με το που έμαθα την εγκυμοσύνη μου τον έκοψα αλλά η γιατρός μου είπε μπορώ να πίνω έναν καφέ όπως το θέλω μέσα στη μέρα!

Φαντάζομαι ότι θέλουμε καλό ψήσιμο έτσι ώστε να καυτηριάζονται τα κρέατα με το να ψήνονται παραπάνω χρόνο. Υποθέτω ότι τρώγοντας κάτι medium έχεις πάντα το ρίσκο να κολλήσεις αλλά ο οργανισμός μπορεί να δεχτεί μια αντιβιωση για να το αντιμετωπίσεις. Στην προκειμένη περίπτωση δεν μπορούμε ούτε παυσίπονο που λέει ο λόγος να πάρουμε.

Εμένα μου είπε ο γιατρός μου οτι αν έχεις μεγάλο ζόρι πίνε έναν καφε, αλλά οφείλω να σου πω ότι αν τον κόψεις είναι καλύτερα. Δεν είμαι από μόνη μου συζητησιμη για να είμαι ειλικρινής για την δική μου εγκυμοσύνη καθαρά. Εννοώ ότι όταν ακούω να μου τα μασάει ο γιατρός τύπου αν ζοριστεις πιες ένα παυσίπονο ή ένα κρασί γιατί δεν μπορείς να αντισταθείς οκ, τότε δεν το κάνω γιατί καταλαβαίνω ότι δεν είναι κ ότι καλύτερο για το μικρό μου. Ξέρω ότι έτσι κ αλλιώς είναι 9 μήνες όλοι κ ολοι. Οπότε τα κόβω κ πείθω τον εαυτό μου να περιμένει να γεννησω. Ίσως είναι απόλυτο πολύ και δεν λέω ότι όλες πρέπει να το κάνουμε, αλλά εγώ έτσι νιώθω καλά με μένα κ την συνείδηση μου.


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Agusta είπε:

Να ρωτήσω κάτι... μπορεί να είναι χαζή η ερώτηση αλλά θα ρωτήσω! Τοξόπλασμα κολλάς μόνο αν είναι μολυσμένο το κρέας ή μπορεί να προσβληθεις αν γενικά είναι αψητο/ωμο;

@modena Δεν ήθελα να σας κάνω να ζηλεψετε την μπριζολιτσα! Δες τι έπαθα εγώ! Καφέ δεν πίνεις καθόλου;; κ εγώ με το που έμαθα την εγκυμοσύνη μου τον έκοψα αλλά η γιατρός μου είπε μπορώ να πίνω έναν καφέ όπως το θέλω μέσα στη μέρα!

Τοξόπλασμα κολλάς από τις γάτες και  από λαχανικά που δεν εχουν πλυθεί καλά και στα οποία έχει καθίσει το παράσιτο αυτό. Γι'αυτό και γυναίκες οι οποίες ζούνε σε αγροτικές περιοχές είναι πιο ευάλωτες να κολλήσουν τοξόπλασμα.

Από ωμά κρέατα κολλάς λιστερια το οποίο είναι μικρόβιο αρκετά επικίνδυνο. 

Τα σύμπτωμα και στις δυο περιπτωσεις είναι αυτά του κοινού κρυολογήματος και αυτό που προκαλούν είναι κυριως βλάβες στο ΚΝΣ του εμβρυου, κοφωση κλπ.

Ας με διορθώσει κάποια κοπέλα αν κάνω λάθος.


ZWS3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια...έρχομαι από τις μανούλες Ιουνίου να σας πω να μην έχετε άγχος με το τοξόπλασμα ... 

Απλά να τρώτε καλά ψημένα κρέατα ή κατεψυγμένα...το μικρόβιο πεθαίνει στους 0 και κάτω βαθμούς.

Ακόμα για να κολλήσεις από τις γάτες πρέπει να φας τα κακά τους... Γι 'αυτό και στην Ελλάδα που πάντου υπάρχουν γάτες οι περισσότερες δεν έχουμε κολλήσει.

Ακόμα τα λαχανικά, τα περισσότερα πλεόν είναι πολύ καθαρά...φυσικά τα πλένουμε καλά..

Τέλος προσοχή λίγο στα μη παστεριωμένα τυράκια τύπου μπρι, ροκφόρ κτλ.

Σας τα λέω γω που είχα πάθει ψύχωση με το τοξόπλασμα. 

Με το καλό τα μπεμπάκια μας :):cool:

  • Ευχαριστώ 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , iwanna24 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...έρχομαι από τις μανούλες Ιουνίου να σας πω να μην έχετε άγχος με το τοξόπλασμα ... 

Απλά να τρώτε καλά ψημένα κρέατα ή κατεψυγμένα...το μικρόβιο πεθαίνει στους 0 και κάτω βαθμούς.

Ακόμα για να κολλήσεις από τις γάτες πρέπει να φας τα κακά τους... Γι 'αυτό και στην Ελλάδα που πάντου υπάρχουν γάτες οι περισσότερες δεν έχουμε κολλήσει.

Ακόμα τα λαχανικά, τα περισσότερα πλεόν είναι πολύ καθαρά...φυσικά τα πλένουμε καλά..

Τέλος προσοχή λίγο στα μη παστεριωμένα τυράκια τύπου μπρι, ροκφόρ κτλ.

Σας τα λέω γω που είχα πάθει ψύχωση με το τοξόπλασμα. 

Με το καλό τα μπεμπάκια μας :):cool:

Ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις πληροφορίες!! Με το καλό το μικρακι σας!!! 

Κορίτσια μου θέλετε να κάνουμε πινακακι να μαζευτούμε σιγά σιγά?στείλτε μου ΠΗΤ. :-D

  • Χαχα 1

XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, χθες έκανα 6 τσιγάρα γιατί ανακατεύομαι γενικά με τον καπνό αλλά η άτιμη η συνήθεια δε με αφήνει να μην το ανάψω καν το ρημάδι. Καφές επίσης με ανακατεύει, μόνο ο καπουτσίνο μαρεσει που έχει γάλα Κ κανέλα. Να, πρωί πρωί τώρα τσιγάρο και γάλα. :/

Εγω γύρισα στη δουλειά όταν η Μπέμπα μου ήταν 3 μηνών κι έκλαιγα στο δρόμο. Μέχρι που μου περνούσαν από το μυαλό ιδέες να σταματήσω δια παντός και να αφιερωθω στο μεγάλωμα της. Παρόλο που εργάζομαι ελάχιστες ώρες την ημέρα (6 το πολύ). Με "ξύπνησαν" ο άντρας μου Κ ιδιαιτέρως η μαμά μου. Μόλις πέρασε το εξάμηνο μου φαινόταν αδιανόητο να μην πηγαίνω στη δουλειά μου. Εκεί τότε μου έκατσε μια πολύ καλή επαγγελματική ευκαιρία, όνειρο πολλών ετών, και δεν το θεώρησα καθόλου τυχαίο. 

Μολις γεννήσω στις 40 μέρες θα επιστρέψω για 2-3 ώρες και στο δίμηνο πλέον κανονικά. Εύχομαι να τα καταφέρω να δουλεύω ως το τέλος της εγκυμοσύνης. Ίσως δυσκολευτώ σωματικά αλλά θα πηγαίνω ώρες μόνο.. Θα δείξει μέχρι τότε...

ΠΑντως υπερβολές όσο τίποτα. Γενικά! Και με τις ιώσεις φοβόμουν την εντυνα σα κουνουπίδι και μου αρρώστησε 3 φορές τον πρωτο χρόνο. Μόλις χαλάρωσα το παιδί δεν ξανά αρρώστησε! Τώρα μόνο που έρχεται σε επαφή με παιδιά!

γενικα χαλάρωσα μόλις η Μπέμπα έφτασε 18 μηνών. Εκεί νομίζω ηρεμούμε όλες που πλέον επικοινωνούμε με το παιδί και μας δείχνει τι θέλει..

Νομιζω είναι φυσιολογικό κι όλες μας την περνάμε αυτή τη φάση...

12 ώρες πρίν, modena είπε:

Ευχαριστούμε πάρα πολυ για τις πληροφορίες!! Με το καλό το μικρακι σας!!! 

Κορίτσια μου θέλετε να κάνουμε πινακακι να μαζευτούμε σιγά σιγά?στείλτε μου ΠΗΤ. :-D

24/8 αλλά λίγο μπέρδεμα με εμένα. Για 15 πάω με καισαρική αλλά κανείς δεν ξέρει...


tf9Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

@Nefeli2014 Καλημέρα!! Νωρίς θα γυρίσεις στη δουλειά. Λογικό στην αρχή να πανικοβληθεις νομίζω. Εμάς γυρίζουν γύρω στο 7μηνο μετά τη γέννα. Γιατί καισαρική αν επιτρέπεται?


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!!!! Χάθηκα λιγάκι αλλά με τον μικρό Ταρζάν στο σπίτι ούτε χρόνο να ακουμπήσω το κινητό δεν έχω!!! Κ έχω φανταστείτε κ βοήθεια! Πολύ όμορφα τα νέα σας!!!! Με το καλό να υποδεχτειτε το αγοράκι σας αγουστα!!! 

Το μικρακι μας κ εμάς μεγαλώνει!! Έχω κλείσει αυχενική 14 Φεβρουαρίου! Οι ανακατωσουρες μειώθηκαν αλλά κ πάλι τα απογεύματα είμαι χάλια!!!

Εγώ Πητ έχω 27 Αυγούστου αλλά λόγω της καισαρικής λογικά υπολογίζω καμιά 10ρια μέρες νωρίτερα!

  • Ευχαριστώ 1

OFubp3.png

TyB7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! @modena συμφωνα με την αυχενική μου η ΠΗΤ μου είναι 5/8! Ευχαριστώ πολύ @marakiinlove! Με το καλό η αυχενική και σε σένα!

Εγώ πάντως κορίτσια επειδή δουλεύω 8ωρο 6 μέρες την εβδομάδα δν ξέρω τι θα γίνει με τη δουλειά.. Μπορεί τώρα να είμαι εντάξει, να σκέφτομαι ότι δν θα μπορέσω να μη δουλεύω για ένα μήνα το λιγότερο αλλά θα εξαντλησω οοολη την άδεια που δικαιούμαι γιατί κ τώρα ζοριζομαι κάποιες φορές με αυτό το ωράριο κ γυρνάω σπίτι πτώμα..


hutep2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


14 ώρες πρίν, iwanna24 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια...έρχομαι από τις μανούλες Ιουνίου να σας πω να μην έχετε άγχος με το τοξόπλασμα ... 

Απλά να τρώτε καλά ψημένα κρέατα ή κατεψυγμένα...το μικρόβιο πεθαίνει στους 0 και κάτω βαθμούς.

Ακόμα για να κολλήσεις από τις γάτες πρέπει να φας τα κακά τους... Γι 'αυτό και στην Ελλάδα που πάντου υπάρχουν γάτες οι περισσότερες δεν έχουμε κολλήσει.

Ακόμα τα λαχανικά, τα περισσότερα πλεόν είναι πολύ καθαρά...φυσικά τα πλένουμε καλά..

Τέλος προσοχή λίγο στα μη παστεριωμένα τυράκια τύπου μπρι, ροκφόρ κτλ.

Σας τα λέω γω που είχα πάθει ψύχωση με το τοξόπλασμα. 

Με το καλό τα μπεμπάκια μας :):cool:

Καλημέρα @iwanna24! Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες! Εγώ που λες άνοιξα τη συζήτηση γιατί έφαγα μοσχαρίσια μπριζόλα κ βρήκα λίγο ροζ στη μέση κ κατααγχωθηκα! Τη μπριζόλα αυτή την είχα στην κατάψυξη πριν τη μαγειρέψω κ τώρα είδα που έγραψες ότι το μικρόβιο πεθαίνει κάτω απο 0 βαθμούς. Να σταματήσω να αγχώνομαι;;;


hutep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...το μοσχάρι είναι κόκκινο κρέας..όπως το αρνί, το κατσίκι και το χοιρινό...και 8 ώρες να το ψήσεις λίγο ροζάκι θα μείνει :oops:

Επίσης, ναι...εφόσον το είχες καταψύξει δεν υπάρχει κανένα μικρόβιο...και γω χτες έφαγα μπριζόλα χοιρινή...την έψησε ο άντρας μου στους 200 στο φούρνο για 1 ώρα και 45 λεπτά...κι όμως ήταν λίγο ροζ σε κάποια σημεία διότι έίναι κόκκινο κρέας :-D

Να βλέπεις να μην έχει αίμα προφανώς...τώρα λίγο ροζ θα είναι σίγουρα...

  • Μου αρέσει 1

fH1Pp2.png

Link to comment
Share on other sites

@Agusta και εγώ 7ωρη και 6 μέρες την βδομάδα και θα την εξαντλήσω την άδεια που δικαιούμαι σίγουρα γιατί νομίζω θα το χρειαστώ. Και εγώ ειδικά όταν είμαι πρωινή σερνομαι κατά τη διάρκεια της ημέρας. 

@Χαρά Τριανταφυλλακι. Πες μας ΠΗΤ να φτιάξω το πινακακι. Πότε έχεις την αυχενική είπες εσύ? Πρέπει να κοντοζυγωνει η μέρα φαντάζομαι.


XM9Hp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...