Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 hours ago, Eflenew said:

      Σήμερα είναι 9η ημέρα.. ήταν να κάνω αύριο χοριακη αλλά λόγω Κυριακής θα την κάνω Δευτέρα. Την προηγούμενη Παρασκευή εβαλα 2 βλαστοκυστες. Ξέρεις όμως τι με προβληματίζει? Ότι βγήκε τόσο αχνό 9η ημέρα...δεδομένου ότι κανονικά αύριο θα γινόταν η χοριακη θα έπρεπε να είχε πολύ πιο σκούρη γραμμή. Όχι τόσο αχνη μια μέρα πριν τη χοριακη...

      Δεν είναι καθόλου αχνό …. Είναι μια ωραιότατη γραμμή εγκυμοσύνης … εγώ έκανα σήμερα και είναι αχνη που κε το ζόρι φαίνεται και πέρασαν οι ώρες και φαίνεται ακόμα λίγοτερο σχεδόν καθόλου … με το καλό . Σπυ εύχομαι ολόψυχα μια μεγάλη χοριακη γιατί το αξίζεις και νομίζω ήρθε η ώρα να λάβεις το πολυπόθητο πλασματάκι σου ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Εννοείται πως θα ενημερώσω,αν και δεν βλέπω να προχωράει..Και εγώ πιστεύω πως το τεστ της @Eflenewδεν είναι απλά αχνό και θα δείξει καλή χοριακη🥰

      Άσε τα δεν βλέπω να προχωράει … θέλω αισιοδοξία … ολα καλα θα πάνε ! Εμένα μου έχουν μείνει κατάψυξη 4 βλαστοκυστες εκ των οποίων η μια είναι άριστη όπως αυτή που έβαλα όπως συζητήσαμε εάν δεν έχω επιτυχία τώρα θα έχω την επόμενη ! Αλλά ούτε έτσι θέλω να σκέφτομαι … γιατί να μην προσχωρήσουν βρε κορίτσια μου τα εμβρυακια μας ; Άντε να πάρουμε τα πάνω μας λίγο !! Εύχομαι αύριο μια γερη χοριακη !!!

Cafe Σεπτέμβριος 2011


Συντονιστής Org

Recommended Posts

Kαλημέρα κορίτσια και απο μένα. Ελπίζω να είστε όλες καλά.

Νεφελάκι μη στενοχωριεσαι για τα κιλά. Εγω στις προηγουμενες εγκυμοσύνες εβαζα τα πολλά κιλά στον 5ο, 6ο και 7ο . Στον 8ο και 9ο ζητημα να εβαλα 2-3 κιλά. Οποτε μην εισαι σιγουρη οτι θα βαζεις καθε μηνα 3 κιλά. Η αληθεια ειναι οτι εβαζα συνολικα περιπου 15. Σαυτη εδω την εγκυμοσύνη παω θαυμασια...ομως ξεκινάω ήδη με τα παραπανω μου κιλά και δεν εχω περιθώρια. Προσεχω παρα πολύ, εχω και απιστευτη γαστροοισογαγική παλλινδρόμηση οποτε δεν εχω βαλει ακομα τιποτα. Αντιθέτως διατηρώ περιπου το -1,5 κιλό του πρωτου τριμήνου. Όμως προσεχω πολύ. Ξαναλέω ομως οτι δεν ξεκινησα απο τα 60 κιλά που ειχα στα αλλα μου παιδιά.

Κατα τ'άλλα πως τα πατε κοριτσια;


XEMUp2.png

xIp9p2.png

Ih5yp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια!! Τι κάνετε;;; Εμείς χτες είχαμε τη β επιπέδου!! Όλα ήταν τέλεια αν κ δεν είχα άγχος γτ ουσιαστικά μια επανάληη της αυχενικής είναι. Να ρωτήσω κάτι δίνουν κ στη β επιπέδου πιθανότητες για προβλήματα γτ εμάς δεν έλεγε τίποτα. Anyway δεν έχει σημασία αφού είναι όλα καλά τέλος. Η μπέμπα είναι 495 γραμμάρια!!! Θρεφτάρι μου φαίνεται!! Την είδαμε κ τρισδιάστατη πλάκα είχε νομίζω μου μοιάζει!!


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοπέλες!!!

Εγώ ακόμα εκπέμπω από τον καναπέ! Δυστυχώς ο γιατρός είπε να παραμείνω σπίτι και απόλυτη ξεκούραση. Είμαι ολη μέρα στον υπολογιστή για τη δουλειά και μετά πάλι κάθομαι, ευτυχώς βοηθάει ο άντρας μου πολύ με τη μικρή και τις δουλειές. Φαγητό από τη μάμα.

Από κιλά πρέπει να είμαι στα συν επτά. Έχω κόψει τα παγωτά, τα ψωμιά, ότι μπορώ να κόψω, τρώω όσο λιγότερο μπορώ γιατί με την ακινησία τώρα... καταλαβαίνετε....

Νεφελάκι μην στεναχωριέσαι, εσύ νομίζω ξεκίνησες κι "ελαφριά", με λίγα κιλάκια δηλαδή, μερικά είναι απαραίτητα για τον οργανισμό. Απλά πρόσεξε λίγο με τις υπερβολές. Συγχαρητήρια και για την καλή β' επιπέδου!! Όχι δεν δίνουν στατιστικά. Απλά ελέγχουν όλα τα όργανα από το μπεμπάκι!

Elly εσύ παιδί μου πρέπει να είσαι κορμάρα!!! με 2 εγκυμοσύνες και μόνο 60 στον 6ο μήνα, σουπερ ντούπερ!!

Ελσούλα πότε πας γιατρό?

Τι κάνετε οι άλλες? που χαθήκατε??

Link to comment
Share on other sites

Kαλό μου Καλλιοπάκι αν ήμουν 60 κιλά θα ειχα παρει 10 κιλα μεχρι τον 6ο. Δεν προσεξες το "δεν". 60-65 κιλά ήμουν στα προηγουμενα δυο παιδια πριν απο 10 χρονια. Δυστυχως ξεκινάω με αρκετά πιο πανω...αλλα τουλαχιστον προσεχω και δεν θα παρω πολλά.

Μπράβο Νεφελη για το β' επιπεδου. Ολα καλα !!!!

Τα υπόλοιπα κοριτσια πως τα πατε;


XEMUp2.png

xIp9p2.png

Ih5yp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Καλλιοπάκι ελπίζω να σηκωθείς σύντομα γτ δεν αντέχεται ειδικά με τόση ζέστη κλεισμένη μέσα!! Καλέ τι δουλειά κάνεις κ μπορείς να δουλεύεις από το σπίτι;; Α να σας ρωτήσω η μπέμπα μου 21w k 6d ήταν 495 ειναι οκ;;; Εμένα μου φαίνεται θρεφταράκι!!!

Πάντως βρε κορίτσια αυτό με τον πλακούντα που ναι χαμηλά με ζόρισε αφενώς γτ πρέπει να προσέχω πολύ κ ε'ιχα συνηθίσει να λυσσάω από τοτε που τέλειωσαν ολα με την αποκόλληση κ αφετέρου γτ αν δεν ανέβει θα πρέπει να κάνω καισαρική. Πάντως μου κάνει εντύπωση γτ ο γιατρός μου κάθε φορά μου λεγε οτι είναι πίσω κ ηλά κ αυτό είναι καλό τι έγινε τώρα κατέβηκε ή ο γιατρός μου είναι άσχετος;

Καλλιοπάκι αυτό με τη στέρηση παγωτού κ γλυκών είναι μαρτύριο. Εγώ είμαι συνηθισμένη να τρώω παγωτό όλο το χρόνο κ το καλοκαίρι 2 τη μέρα η μισο οικογενειακο μόνη μου. Τώρα όποτε ενδίδω κ με τον ενα η τον άλλο τρόπο ολο κ θα ενδωσω σε κατι γλυκο κάθε μέρα μετά με πιάνουν τύεις οτι από τωρα δεν ειμαι καλή μανα. Ακούω κ άλλες που λένε οτι σε ολη την εγκυμοσυνη δεν έφαγαν τπτ κ νιώθω πιο άχρηστη.


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.

Συγχαρητήρια για όλα τα κορίτσια που τέλειωσαν με την Β΄Επιπέδου και καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν.

Εγώ χθές έκανα την Β΄ Επιπέδου στις 22+1 εβδομάδες.

Όλα τα ευρήματα φυσιολογικά εκτός απο τις μετρήσεις των άνω και κάτω άκρων του εμβρύου όπου τον προβλημάτησαν κάπως. Όπως μας εξήγησε είναι στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα γι΄αυτό θα πρέπει να τα ξαναμετρήσουμε σε 4 εβδομάδες. Το πιο πιθανό να πρόκειται για μικροκαμωμένο μωρό είπε αλλά πρέπει να απκλείσουμε οποιαδήποτε άλλα προβλήματα.

Όπως καταλαβαίνετε έχω πανικοβληθεί. Περίμενα αυτή την εξέταση για να ηρεμήσω αλλά δεν το βλέπω.................

Σας γράφω τα αποτελέσματα και αν έχετε παρόμοια εμπειρία please δώστε μου τα φώτα σας, ή τουλάχιστον κάποιες από τις μετρήσεις σας για να συγκρίνω.

Το ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά θα τρελαθώ απο την αγωνία μου .............

Βάρος 412 γρ

HC/AC 1.11

Mηριαίο Οστό (FL) 34.2mm

Biparietal diameter (BPD) 52.2mm

Head Circumference (HC) 185.4mm

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα!!!!

SAVIA!!!!to το δικο μου ειναι πιο μικρο!!!!!!!!!!!!! δεν μου ειπε κατι ο γιατρος ισα ισα μου ειπε πως εχει υψος.

σου δινω τις μετρησεις οπως και την εβδομαδα που εγινε ο ελεγχος

βαρος-352 γρ

hc/ha-1.13

fl-29,7

hc-168.5

bpd-49,1

οταν εκανα β επιπεδου η μουν ημερολογιακα 21 εβδομαδων και ο υπερυχος με εβγαλε 19 εβδ και 5 ημερων.

εσυ και ο αντρας σου πως πατε απο υψος? κατι κληρονομικο θα ειναι καλε

!

θα ξαναπληρωστε την επομενη επισκεψη?σορυ που ρωταω αλλα μαυτα που βλεπω εκει παει το μυαλο μου!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλε μονο εγω εβαλα παλι τοοοοσα κιλα ειμαι στα 10 ζωη να χουν και προσεχω παρα παρα πολυ....που να μην προσεχα!!!!!!28 ειχα βαλει στην πρωτη εγκυμοσυνη και τετοια εποχη ειχα 15 και γιαυτο λεω πως ειμαι πολυ πολυ καλα !!!!!!

θελω να φαω κανα παγωτακι η καημενουλα αλλα εχω βαλει προγραμμα 2 την εβδομαδα!!!!που και να μην ειχα!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΝΙ-ΚΥΡΙΑΚΗ σε ευαριστώ για την απάντηση σου.

Τι να πω και εγώ. Είσαι και μαι εβδομάδα πίσω αλλά πάλι κοντά είμαστε. Κάπως ηρέμησα τώρα. Ίσως ήταν λίγο υπερβολικός αλλά ίσως τον τρέλλανα και εγώ με τις απορίες μου.

Το πιο πιθανό είπε να είναι μίκρουλι αφού δεν είμαι και εγώ ψηλή. Ο άντρας μου είναι κανονονικός προς ψηλός 1,78.

Απο κιλά εγώ μόνο 3 έχω βάλει αλλά τώρα άρχισα να τρώω γιατί είχα εμετούς μέχρι πριν λίγες εβδομάδες. Είχα χάσει 6 κιλά απο τους εμετούς.

Κάποια άλλη με τις μετρήσεις της??????

Τελικά πόσο καλό μας κάνει αυτό το φόρουμ..............

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι μου!! Να το ξανακοιτάξετε αλλά μην αγχώνεσαι απότι βλέπω πρόκειται για μικρό μωρό κ αφου κ εσύ δεν είσαι ηλη.. Ούτε ο άντρας σου θεωρείται ηλός. Για άντρας μικρό ύος εχει. Λοιπόν, εγώ ειμαι 1.74 κ ο αντρας μου 1.94. Το μωρό στις 21w k 6 d ήταν 495 γραμ. αμφφιβρ. διαμ. BPD 55,0

περιμ. κεφ. μηκος μηριαιου 38,8

Ηc/Αc 1,13


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια καλε μονο εγω εβαλα παλι τοοοοσα κιλα ειμαι στα 10 ζωη να χουν και προσεχω παρα παρα πολυ....που να μην προσεχα!!!!!!28 ειχα βαλει στην πρωτη εγκυμοσυνη και τετοια εποχη ειχα 15 και γιαυτο λεω πως ειμαι πολυ πολυ καλα !!!!!!

θελω να φαω κανα παγωτακι η καημενουλα αλλα εχω βαλει προγραμμα 2 την εβδομαδα!!!!που και να μην ειχα!!![/

ΔΕ θελω να σε αγχώσω αλλά τόσα έπρεπε να χες βάλει σε όλη την εγκυμοσύνη. Παρόλα αυτά κι εγώ σε πλησιάζω γτ είσαι 2 βδομάδες μεγαλύτερη από μενα κ με τους ρυθμούς που πάω οχι μονο θα σε φτασω αλλα θα σε περάσω κιόλας. Ασε κ να φανταστείς οτι πρωτο τριμηνο δεν ειχα παρει τιποτα. Με τα παγωτα δυστυχως δεν κρατιεμια τρωω καθε μερα. Μπαβο σου δείχνεις αυτοσυγκράτηση!!! Πάντως απο τις μετρήσεις σου βλέπω οτι πας για μεγάλο μωρό κι εσύ!! Να δω πως θα τα βγάλουμε!!


b5vNp2.png

6SMBp2.png

Link to comment
Share on other sites

savia γιαυτο ειμαστε εδω.....!!!

nefel και εγω ειμαι 22 εβδομαδων 24 ειμαι ημερολογιακα και τοτε που εκανα το τικερακι δεν το ηξερα ακομη!!!!

βασικα αυτο που σκεφτομαι ειναι πως ειμαι 29 χρονων και εχω ελπιδες να τα χασω μετα... βεβαια θελω να κανω κιαλλο μωρακι....πρωτα ο θεος!!!!


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

nefel δεν νομιζω να βγει μεγαλο το δικο μου παρολα αυτα εγω δεν θα ζοριστω ειναι σιγουρη η καισαρικη αλλα η Κυριακη στον μεγαλο υπερυχο ηταν μεγαλυτερη απο τον παιδαρο και γεννηθηκε 3760γρ υπολογιζω να ειναι λιγο μικροτερος ο παιδαρος!!!!αν κρινω απο τον β επιπεδου αλλα σιγουρα κανεις δεν ξερει.

Στην πρωτη εγκυμοσυνη τετοια εποχη ημουν πολυ προισμενη στα ποδια και το λευκωμα χτυπουσε κοκκινα!!!!!τωρα δωξα το θεο ειμαι πολυ καλα και δεν φουσκωσα καθολου το λευκωμα γενικοτερα βγαζει μεγαλα μωρα οποτε φανταζομαι πως επηρεασε και αυτο τις μεχρι τωρα μετρησεις.


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια εγω εχω αλλο αγχος αυτη την εποχη!!!θα φυγει ο αντρας μου σε επαγγελματικο ταξιδι και εγω δεν θελω καθολου....θα φυγω και εγω θα παω στην μανα μου στην πεθερα ....απλα βαριεμαι αυτες τις βαλιτσες και δεν ειναι τωρα εποχες που σιδερωνουν και πλενουν......ασε οταν γυρισουμε ολοι μαζι ποσα θα εχω να κανω παλι...μολις εστρωσα τα καλοκαιρινα και ειπα ωραια τελος τσουπ!!!ηρθε η ανακοινωση και δεν ξερω και ποσες μερες θα μεινει 5-7

σημερα με επιασε το παραπονο.....δεν θελουμε και πολυ.... ευτυχως δεν με πηρε χαμπαρι η Κυριακη...σαυτη την φαση ειναι δυσκολο να μην ειναι εδω και να πρεπει να μετακομισω και εγω και η Κυριακη


nuidsoz2w.png

vnqfr9cay.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλό μου Καλλιοπάκι αν ήμουν 60 κιλά θα ειχα παρει 10 κιλα μεχρι τον 6ο. Δεν προσεξες το "δεν". 60-65 κιλά ήμουν στα προηγουμενα δυο παιδια πριν απο 10 χρονια. Δυστυχως ξεκινάω με αρκετά πιο πανω...αλλα τουλαχιστον προσεχω και δεν θα παρω πολλά.

Μπράβο Νεφελη για το β' επιπεδου. Ολα καλα !!!!

Τα υπόλοιπα κοριτσια πως τα πατε;

Ουουουπς! γράψε λάθος!

Αχ βρε Καλλιοπάκι ελπίζω να σηκωθείς σύντομα γτ δεν αντέχεται ειδικά με τόση ζέστη κλεισμένη μέσα!! Καλέ τι δουλειά κάνεις κ μπορείς να δουλεύεις από το σπίτι;; Α να σας ρωτήσω η μπέμπα μου 21w k 6d ήταν 495 ειναι οκ;;; Εμένα μου φαίνεται θρεφταράκι!!!

Καλλιοπάκι αυτό με τη στέρηση παγωτού κ γλυκών είναι μαρτύριο. Εγώ είμαι συνηθισμένη να τρώω παγωτό όλο το χρόνο κ το καλοκαίρι 2 τη μέρα η μισο οικογενειακο μόνη μου. Τώρα όποτε ενδίδω κ με τον ενα η τον άλλο τρόπο ολο κ θα ενδωσω σε κατι γλυκο κάθε μέρα μετά με πιάνουν τύεις οτι από τωρα δεν ειμαι καλή μανα. Ακούω κ άλλες που λένε οτι σε ολη την εγκυμοσυνη δεν έφαγαν τπτ κ νιώθω πιο άχρηστη.

Δουλεύω σε διοικητική θέση σε εταιρία πληροφορικής, οπότε έχω απομακρυσμένη πρόσβαση στον υπολογιστή και όλα γίνονται... με λίγη καλή θέληση βέβαια...

Σχετικά με τις τύψεις, ΞΕΧΑΣΕ το. Η διατροφή σου κατά τα άλλα είναι ισορροπημένη? Αυτό έχει σημασία. Το παγωτάκι απλώς σου δίνει έξτρα θερμίδες από ζάχαρη που δεν κάνουν κακό στο μωράκι σου, απλά βάζεις εσύ κιλάκια!

Γεια σας κορίτσια.

Συγχαρητήρια για όλα τα κορίτσια που τέλειωσαν με την Β΄Επιπέδου και καλά αποτελέσματα σε όσες περιμένουν.

Εγώ χθές έκανα την Β΄ Επιπέδου στις 22+1 εβδομάδες.

Όλα τα ευρήματα φυσιολογικά εκτός απο τις μετρήσεις των άνω και κάτω άκρων του εμβρύου όπου τον προβλημάτησαν κάπως. Όπως μας εξήγησε είναι στα κατώτατα φυσιολογικά επίπεδα γι΄αυτό θα πρέπει να τα ξαναμετρήσουμε σε 4 εβδομάδες. Το πιο πιθανό να πρόκειται για μικροκαμωμένο μωρό είπε αλλά πρέπει να απκλείσουμε οποιαδήποτε άλλα προβλήματα.

Όπως καταλαβαίνετε έχω πανικοβληθεί. Περίμενα αυτή την εξέταση για να ηρεμήσω αλλά δεν το βλέπω.................

Σας γράφω τα αποτελέσματα και αν έχετε παρόμοια εμπειρία please δώστε μου τα φώτα σας, ή τουλάχιστον κάποιες από τις μετρήσεις σας για να συγκρίνω.

Το ξέρω πως δεν είναι σωστό αλλά θα τρελαθώ απο την αγωνία μου .............

Βάρος 412 γρ

HC/AC 1.11

Mηριαίο Οστό (FL) 34.2mm

Biparietal diameter (BPD) 52.2mm

Head Circumference (HC) 185.4mm

Ψυχραιμία κορίτσι!! Είδα και παρακάτω ότι υπάρχουν και άλλες κοντινές μετρήσεις. Αμάν αυτοί οι αγχωτικοί γιατροί. Σόρρυ αλλά κι εμένα το μυαλό μου πάει στη δεύτερη επίσκεψη επί πληρωμή. Μην αγχώνεσαι, θα αγχωθεί και το μωράκι σου κι έχεις 4 εβδομάδες να περιμένεις. Σκέψου την εναλλακτικη να κάνεις μία μέτρηση αλλού (αφού είναι να πληρώσεις ξανά)

αχ βρε κοριτσια εγω εχω αλλο αγχος αυτη την εποχη!!!θα φυγει ο αντρας μου σε επαγγελματικο ταξιδι και εγω δεν θελω καθολου....θα φυγω και εγω θα παω στην μανα μου στην πεθερα ....απλα βαριεμαι αυτες τις βαλιτσες και δεν ειναι τωρα εποχες που σιδερωνουν και πλενουν......ασε οταν γυρισουμε ολοι μαζι ποσα θα εχω να κανω παλι...μολις εστρωσα τα καλοκαιρινα και ειπα ωραια τελος τσουπ!!!ηρθε η ανακοινωση και δεν ξερω και ποσες μερες θα μεινει 5-7

σημερα με επιασε το παραπονο.....δεν θελουμε και πολυ.... ευτυχως δεν με πηρε χαμπαρι η Κυριακη...σαυτη την φαση ειναι δυσκολο να μην ειναι εδω και να πρεπει να μετακομισω και εγω και η Κυριακη

Ωχ βρε κορίτσι, τρέξιμο σε περιμένει... Δεν υπάρχει δυνατότητα να έρθει κάποιος σε εσένα αντί να φεύγεις εσύ με το μικράκι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...