Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

καλημέρα... ευχάριστα νέα πάλι.. τι καλά.. αντε βρε κορίτσια.. να προχωράμε έτσι κ να έχουμε όμορφα νέα μέχρι το τέλος.. αυξήθηκαν κ τα κοριτσάκια μας λοιπόν!! μπράβο!!

Εγώ την νιώθω λιγο κ καθιστή.. αλλά όχι συνέχεια.. χθες δε την ένιωσα καθολου.. ούτε ξαπλωμένη.. κ λίγο φοβήθηκα.. αλλα σκέφτηκα ότι ακόμα έχει χώρο μπόλικο.. σήμερα όμως μόλις έφαγα την έκανε την εμφάνιση.. 

ρε κορίτσια?? υπάρχει περίπτωση να μικραίνει η κοιλιά μου?? κουφό ε? το παρατήρησα χθες κ γω κ σμρ μου το είπε κ μια θεία μ.. λεει σα να ξεπρήζεσαι αντι να φουσκώνεις.. κ λίγο αγχώθηκα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Καλημερα κοριτσια,

@irinikavala καλε μην αγχωνεσαι. Πρηζομαστε κ ξεπρηζομαστε αναλογα τι τρωμε. Εγω το πρωι ειμαι λες κ ειμαι 2-3 μηνων, το βραδυ ομως... ειμαι λιγο «καλα μονο 5 μηνων εισαι;;;» Χαχαχα

@Ασία τι ωραια νεα! Να σου ζησει ο κοριτσαρος! Φουστανακια κ πλεξουδες! Εμεις θα πηξουμε στο σωβρακο... γερα να ειναι τα ζουζουνακια μας και ευτυχισμενα!

@Μάντη καλύτερα νωρις η καμπύλη. Ολα καλα θα πανε γιατι ειναι το πρωτο σου παιδακι και εισαι και μικρουλα. Οποτε το πολυ πολυ καμια διατροφουλα. Όσο μεγαλωνεις ειναι πιο δυσκολα με το σακχαρο.

Ελπιζω να ανεβει ο πλακουντας. Κι εγω θα ξερω την αλλη εβδομαδα. Νομιζω το πιθανοτερο  ειναι να ανεβει μεχρι την 24η εβδομαδα.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια πως ειστε σημερα?

@eamo μου υπομονη με την ξαπλα και να μπαινεις να μας λες τα νεα σου... Ξερεις τι πιστευω για το γιοκα σου? Οτι δεν θελει να κουραζεται απο τωρα και βρηκε τροπο να ειστε χαλαροι και ξεκουραστοι ;)

12 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Κοριτσια, νιωθει καμια το μωρο και καθιστη? Εγω κλεινω την 17η εβδομάδα αλλα το νιωθω μονο ανασκελα και αφου εχω φαει λιγο... Βεβαια πλεον πιο αισθητα και πιο συχνα, αλλα ανησυχώ μηπως έπρεπε να το καταλαβαίνω συχνότερα... 

Καλε μην κανεις τετοιες ερωτησεις κι αγχωνομαι... εγω νιωθω κατι περιεργα να συμβαινουν εκει μεσα αλλα δεν μπορω να πω οτι το εχω νιωσει το μωρο ακομα.

23 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Καλημέρα κορίτσια,

@zina7777 το ανάσκελα λέει δεν είναι καλό (κρίμα). Καλύτερα αριστερό πλευρό, αλλά όπως σε βολεύει. Το νινι είναι προστατευμένο.

Κορίτσια, πήγα ενδοκρινολογο, που ειπε να ξεκινησω ινσουλίνες. Με σακχαρο 90-100 (νηστείας). Σε κανα δυο εβδομάδες, μου ειπε, αναλογα τις μετρήσεις. Δεν θέλω γιατί σε κάποια μαιευτήρια το μωρο μετα τη γέννα το βάζουν στη μονάδα για παρακολούθηση. Θα δω για δεύτερη γνωμη και θα ρωτήσω και τον γιατρο μ την Πέμπτη που θα πάω. Ωωωω, πολλά νεύρα.... Τι ξερετε για την ινσουλίνη και την εγκυμοσύνη;

Θα σου ελεγα οπως και τα υπολοιπα κοριτσια, να προσεξεις λιγο τη διατροφη σου και να παρεις και καμια δευτερη γνωμη για το θεμα της ινσουλινης πριν μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Alekk είπε:

Καλημερα κοριτσια,

@irinikavala καλε μην αγχωνεσαι. Πρηζομαστε κ ξεπρηζομαστε αναλογα τι τρωμε. Εγω το πρωι ειμαι λες κ ειμαι 2-3 μηνων, το βραδυ ομως... ειμαι λιγο «καλα μονο 5 μηνων εισαι;;;» Χαχαχα

@Ασία τι ωραια νεα! Να σου ζησει ο κοριτσαρος! Φουστανακια κ πλεξουδες! Εμεις θα πηξουμε στο σωβρακο... γερα να ειναι τα ζουζουνακια μας και ευτυχισμενα!

@Μάντη καλύτερα νωρις η καμπύλη. Ολα καλα θα πανε γιατι ειναι το πρωτο σου παιδακι και εισαι και μικρουλα. Οποτε το πολυ πολυ καμια διατροφουλα. Όσο μεγαλωνεις ειναι πιο δυσκολα με το σακχαρο.

Ελπιζω να ανεβει ο πλακουντας. Κι εγω θα ξερω την αλλη εβδομαδα. Νομιζω το πιθανοτερο  ειναι να ανεβει μεχρι την 24η εβδομαδα.

Καλημέρα!!!! Ετσι μου είπε και η γυναικολόγος ότι ίσως χρειαστώ διατροφή που έτσι και αλλιώς κάνω!!! Αλλά έχω την ελπίδα ότι θα είναι εντάξει γτ πάντα είχα πάνω 90 σακχάρο και πριν την εγκυμοσύνη...!!! 

  • Μου αρέσει 1

jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερουδια.

Συγχαρητηρια @Ασία για τη μπουμπου σου.Με το καλο και μ ενα πονο.

Στο θεμα ζαχαρου κοριτσια βρηκα τι βοηθαει.Λεμονι!!!!! Εγω πινω λεμονονερο για τις καουρες...εξου και χαμηλο το ζαχαρο..ειπα κι εγω τι παιχτηκε.Οποτε αν θελετε εφαρμοστε καθημερινα ροφημα με λεμονι και νερο.

Ηθελα να με διαφωτισουν οι τσουπρες για το μαξιλαρι που πηρατε και ποσα λεφτα δωσατε.Ειδα γυρω στα 22 στο ιντερνετ.Ακριβο ή φθηνο και μοιαζει με αμβλεια γωνια.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Μαρία1430 προσέχω πάρα πολύ... αυτό είναι και το πρόβλημα, ότι δεν φτιάχνει με τη διατροφή... Αλλα θα πάω πρώτα στο γυναικολογό μου και μετα σε άλλο ενδοκρινολογο για δευτερη γνώμη.

@zina7777 λεμονόνερο ε; Θα το δοκιμάσω!!!! Όσο για το μαξιλάρι εγώ το είχα πάρει πριν 3 χρόνια από τα Λητω, έχουν σελίδα στο ιντερνετ, ριξε μια ματια γιατί έχει απ΄όλα τα μαξιλάρια, οπότε θα δεις ποιο σου αρεσει και μετα ψάχνεις ανάλογα στο νετ. :wink:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

 

@zina7777 λεμονόνερο ε; Θα το δοκιμάσω!!!! Όσο για το μαξιλάρι εγώ το είχα πάρει πριν 3 χρόνια από τα Λητω, έχουν σελίδα στο ιντερνετ, ριξε μια ματια γιατί έχει απ΄όλα τα μαξιλάρια, οπότε θα δεις ποιο σου αρεσει και μετα ψάχνεις ανάλογα στο νετ. :wink:

Εγω ξεκινησα με ζαχαρο 82-83 καπου εκει δε θυμαμαι ακριβως.Και πηγα προχτες τελευταια μετρηση σκεψου 16 φλεβαρη. Και το βρισκουν 69.διαβαζω γιατι συνεβει και λεει οτι το λεμονι κοβει το ζαχαρο στο αιμα.Εγω λογω που εχω καουρες πινω σχεδον καθημερινα λεμονονερο.Με βοηθαει και ρευομαι σαν να χω πιει κοκακολα.Θα ελεγα να το δοκιμασετε αν το αντεχετε σα γευση παντα..μη σας αναγουλιασει περισσοτερο....

Δωσε μου και μια τιμη που το πηρες.αν δε σε πειραζει,για το μαξιλαρακι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Alekk είπε:

@Μαρία1430 προσέχω πάρα πολύ... αυτό είναι και το πρόβλημα, ότι δεν φτιάχνει με τη διατροφή... Αλλα θα πάω πρώτα στο γυναικολογό μου και μετα σε άλλο ενδοκρινολογο για δευτερη γνώμη.

@zina7777 λεμονόνερο ε; Θα το δοκιμάσω!!!! Όσο για το μαξιλάρι εγώ το είχα πάρει πριν 3 χρόνια από τα Λητω, έχουν σελίδα στο ιντερνετ, ριξε μια ματια γιατί έχει απ΄όλα τα μαξιλάρια, οπότε θα δεις ποιο σου αρεσει και μετα ψάχνεις ανάλογα στο νετ. :wink:

Ευχομαι να μην χρειαστουν τελικα οι ενεσεις... κι εγω προσεχω αν και δεν μου αρεσει. Πιστευα οτι κατα την εγκυμοσυνη θα τρωω αυτα που θελω χωρις να με πολυενδιαφερει. και ζηταω συνεχεια παγωτο αλλα δεν τρωω γκρρρρρρρρ


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Ευχομαι να μην χρειατσεουν τελικα οι ενεσεις... κι εγω προσεχω αν και δεν μου αρεσει. Πιστευα οτι κατα την εγκυμοσυνη θα τρωω αυτα που θελω χωρις να με πολυενδιαφερει. και ζηταω συνεχεια παγωτο αλλα δεν τρωω γκρρρρρρρρ

χαχαχ.. κ γω έτσι νόμιζα.. οτι με το που μαθω την εγκυμοσύνη θα κάνω σύνδεση με το ζαχαροπλαστείο της γειτονιας κ τον φούρνο κ θα τρώω οτι θέλω.. κ απο τότε με έχουν χάσει.. όχι να προσέχουμε τα γλυκα.. όχι τα αλμυρα, όχι τα λιπαρα.. όχι απέξω σουβλακια για τοξόπλασμα. κτλ.. χαχαχ.. χαλάλι τους φυσικα. έχω κ αυστηρο γιατρο με τα κιλα.. άστα.. :)

πρίν από 35 λεπτά , zina7777 είπε:

Εγω ξεκινησα με ζαχαρο 82-83 καπου εκει δε θυμαμαι ακριβως.Και πηγα προχτες τελευταια μετρηση σκεψου 16 φλεβαρη. Και το βρισκουν 69.διαβαζω γιατι συνεβει και λεει οτι το λεμονι κοβει το ζαχαρο στο αιμα.Εγω λογω που εχω καουρες πινω σχεδον καθημερινα λεμονονερο.Με βοηθαει και ρευομαι σαν να χω πιει κοκακολα.Θα ελεγα να το δοκιμασετε αν το αντεχετε σα γευση παντα..μη σας αναγουλιασει περισσοτερο....

Δωσε μου και μια τιμη που το πηρες.αν δε σε πειραζει,για το μαξιλαρακι.

θα το ξεκινήσω αυτο με το λεμονόνερο.. μαρεσει κ ειναι κ υγιεινό.. εγω έχω πάθει λατρεια με την Fanta λεμόνι.. αλλά έχει ζαχαρη.. θα το κάνω.. κ για βιταμινη c.. ευχαριστουμε για την ιδέα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

εγω εχω φοβια με την καισαρικη.Και εχω αρχισει και κοιταω κατι βιντεακια στο Youtube σε περιπτωση που ειναι αναποδα το μωρο πως μπορω με ασκησεις να το γυρισω.

Εχει καμια φοβους γεννας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@zina7777 νομίζω γυρω στα 30-40 ευρώ, αλλά πάνε 3 χρόνια τωρα. Λοιπον αν πιάσει αυτό με το λεμονόνερο θα στο κάνω δώρο το μαξιλάρι!!!! Χαχαχα

@Μαρία1430 πως σε καταλαβαίνω... Κι εχω μια λατρεια στα παγωτα. Υπάρχουν παγωτα με στεβια, για μια φορά το τόσο... Θα φτιάξω και μόνη μου γρανίτες με στέβια γιατί διαφορετικά θα πέσει πολύ γκρίνια το καλοκαίρι...

Κοριτσια αρχικά θα ξεκινήσω το λεμονονερο το βράδυ κιόλας, κι αν πάει καλα θα φτιάξω και λεμονάδα (με στέβια, μην ξεχνιόμαστε) για να πίνω και μέσα στη μέρα...

 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, zina7777 είπε:

εγω εχω φοβια με την καισαρικη.Και εχω αρχισει και κοιταω κατι βιντεακια στο Youtube σε περιπτωση που ειναι αναποδα το μωρο πως μπορω με ασκησεις να το γυρισω.

Εχει καμια φοβους γεννας?

εγω επειδή πριν λίγους μήνες έζησα μια καισαρική με ολική αναισθησία κιόλας κ 2 ώρες χειρουργείο λόγω προχωρημένου εξωμητρίου, κ στα καλα καθούμενα κιόλας.. δεν φοβάμαι καθόλου.. μεσα σε 1 μέρα μπηκα χειρουργείο οποτε τώρα σκέφτομαι το πολύ πολύ να το ξαναζήσω.. αλλά στο τέλος θα έχω το μωράκι μου στα χέρια μου..

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Να προσεχετε γιατι το λεμόνι ριχνει την πιεση... Εγω πχ που ειμαι υποτασικη δεν κανει να πινω πολυ συχνα... 

πρίν από 3 λεπτά , zina7777 είπε:

εγω εχω φοβια με την καισαρικη.Και εχω αρχισει και κοιταω κατι βιντεακια στο Youtube σε περιπτωση που ειναι αναποδα το μωρο πως μπορω με ασκησεις να το γυρισω.

Εχει καμια φοβους γεννας?

Εγω εχω ηδη φρικαρει για τον τοκετο... Αλλα ειναι αναποφευκτο κακο!!!  :p

Να προσέχεις με αυτες τις ασκησεις.. Γιατί βιάζεσαι τοσο? Τα μωρα μετα τη β επιπέδου παιρνουν θεση και πολλες φορες αλλαζουν και τελευταία στιγμη... 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Να προσεχετε γιατι το λεμόνι ριχνει την πιεση... Εγω πχ που ειμαι υποτασικη δεν κανει να πινω πολυ συχνα... 

Εγω εχω ηδη φρικαρει για τον τοκετο... Αλλα ειναι αναποφευκτο κακο!!!  :p

Να προσέχεις με αυτες τις ασκησεις.. Γιατί βιάζεσαι τοσο? Τα μωρα μετα τη β επιπέδου παιρνουν θεση και πολλες φορες αλλαζουν και τελευταία στιγμη... 

Καλημερα.οχιιιιι δε θελω για τωρα...λεω κοντα στην 32η αν δεν εχει γυρισει..

Φοβαμαι τι να κανω...εχω χεστει απανω μου.εζησα 4.2 της αδερφης 2 της νυφης..δε μπορωωωω...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια! τελεια τα νεα σας! 

@Μάντη τελεια τα νεα σου ! 

@Ασία τελεια ! με το καλο η μπουμπου σας! τραχηλο σου μετρησε? 

@zina7777μην τα σκεφτεσαι απο τωρα. και εγω φοβαμαι αλλα ειναι νωρις ακομα .. κ δεν θελω να αγχωθω

εμεις πηγαμε χθες κ ειδαμε στα kiddo για καροτσια , σεντονια ,κουβερτες κ τα παντα  γενικα..

αποφασισα οτι σιγουρα θα παρω καθισμα αυτοκινητου απο 0 εως 36 , ενα ρηλαξ κουνια κ ενα λικνο που θα το κανει ο  αντρας μου! 

απο σεντονακια κ παντες μου φανηκαν πολυ ακριβα (παντα 100 ευρω αποτελουμενη απο 3 μαξιλαρια στην ουσια..,ελεος ) αλλα βλεπω στο ιντερνετ οτι εχει σετ πολυ οικονομικα.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...