Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Eflenew said:

      Μπράβο!!!! Συγχαρητήρια!!! 🥰 Είδες που στο είχα πει? Αχνη γραμμη + καφέ = θετικη χοριακη.  Τώρα το πάμε βήμα βήμα....εγώ έχω επαναληπτική την Τετάρτη...το ίδιο άγχος θα έχω πάλι...

      Απαράδεκτη συμπεριφορά και γιατρού και μαιας. Οφείλουν να έχουν παραπάνω ενσυναισθηση και αν κάτι τους ενοχλεί να παίρνουν τηλ σαν άνθρωποι και να μιλάνε με ευγένεια και ενδιαφέρον. Θα βρεις σίγουρα γιατρό!!!! Σκέψου αν θέλεις σίγουρα να αλλάξεις. Σκέψου τι θα σε στρεσάρει λιγότερο...να είσαι με αυτόν και να φοβασαι να ρωτήσεις κάτι ξανά ή να αλλάζεις γιατρό? Εσύ ξέρεις το καλύτερο για σένα! Αν αποφασίσεις να αλλάξεις σε οποια πόλη μένεις ρώτησε φίλες και γνωστές και θα δεις ποιον προτείνουν οι περισσότερες. 

      Και να ξέρεις σε καταλαβαίνω...και γω συγκρατημένα αισιόδοξη ήμουν στην πρώτη χοριακη...στη δεύτερη το χάρηκα πιο πολυ. Όλα θα μας πανε μια χαρά!! ❤️

      Μακάρι να πάνε όλα καλα !!! Χοριακη δεν ξέρω αλλά μάλλον όχι …. Θα με πάρουν το μεσημεράκι να μου πουν πως προχωράμε αλλά ρώτησα στην γραμματεία κ μ είπαν το επόμενο βήμα είναι σκαν στην 7η εβδομάδα…

      25 minutes ago, Faith22 said:

       

       

       

      Καλημέρα κορίτσια!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατανόηση!

      Πήρε ο άντρας μου χθες κ τους δύο τηλ, με τον γιατρό δεν μίλησε πολύ,μου ξαναεστειλε μηνύματα,με την μαία μίλησα κ εγώ.Απλα προσπάθησαν να κατευνάσουν τα πράγματα.

      Αθήνα είμαι αν έχετε κάποιον γιατρό να προτείνετε...Ξαναλέω τον εμπιστεύομαι τυφλά αλλα δεν ξέρω πως θα τους αντικρυσω ξανά.Ειμαι 3 χρόνια μαζί του,εκείνος με βοήθησε να έχω τα δίδυμακια στην κοιλίτσα μου...πολλά περίεργα κ διαφορετικά συναισθήματα.Αχ τι σου κάνουν οι ορμόνες 😳

      @Lila ki συγχαρητήρια ♥️Όλα θα πάνε καλά αυτή την φορά!Θα κάνεις χοριακη?

      Καλή Ανάσταση να έχουμε!Του χρόνου όλες αγκαλιά με τα θαύματα μας♥️

      Καλή Ανασταση να έχουμε με υγεία να λέμε μόνο ευχάριστα !!! Χοριακη δεν θα κάνω μάλλον …. Μ είπαν για σκαν υην 7η εβδομάδα θα με πάρουν το μεσημεράκι να με ενημερώσουν ! 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 2 λεπτά , eamo είπε:

@Μάντη μου υπομονή και ξάπλα , θα περάσει και αυτό . Σίγουρα από τον πλακούντα θα είναι , να δεις που στην επόμενη εξέταση θα έχει ανεβεί περισσότερο .

@ada32 η νύφη μου στην 1η εγκυμοσύνη είχε από τα μέσα του 7ου και ως το τέλος τρελλη φαγούρα . Είχε κάνει εξετάσεις τίποτα . Ο γιατρός της είχε πει τυχαίνει , είναι αντίδραση του οργανισμού . Νομιζω της είχε δώσει μια κρέμα για ανακούφιση μόνο . Ελπίζω το δικό σου να είναι παροδικό .

Εγώ κορίτσια εχω μια ενόχληση στον κόλπο χαμηλά σαν να έχει πρηστεί! Ευτυχώς μου έχει γράψει ο γιατρός καλλιέργεια . Θα τις έκανα την άλλη βδομάδα για να έχει περάσει ένας μήνας από τις προηγούμενες , αλλά λέω να τις κάνω τώρα να δω μήπως είναι κάτι .

αχ μακαρι να μην ειναι τιποτα γτ τρομαξα .. σημερα θα τον δω κ θα του το πω.. κανε νωριτερα την εξεταση για να μην εχεις αμφιβολιες.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 10 λεπτά , eamo είπε:

@Μάντη μου υπομονή και ξάπλα , θα περάσει και αυτό . Σίγουρα από τον πλακούντα θα είναι , να δεις που στην επόμενη εξέταση θα έχει ανεβεί περισσότερο .

@ada32 η νύφη μου στην 1η εγκυμοσύνη είχε από τα μέσα του 7ου και ως το τέλος τρελλη φαγούρα . Είχε κάνει εξετάσεις τίποτα . Ο γιατρός της είχε πει τυχαίνει , είναι αντίδραση του οργανισμού . Νομιζω της είχε δώσει μια κρέμα για ανακούφιση μόνο . Ελπίζω το δικό σου να είναι παροδικό .

Εγώ κορίτσια εχω μια ενόχληση στον κόλπο χαμηλά σαν να έχει πρηστεί! Ευτυχώς μου έχει γράψει ο γιατρός καλλιέργεια . Θα τις έκανα την άλλη βδομάδα για να έχει περάσει ένας μήνας από τις προηγούμενες , αλλά λέω να τις κάνω τώρα να δω μήπως είναι κάτι .

Ακριβως αυτα υπομονη και ξαπλα... μακαρι να ανέβει!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου τί κάνετε?? εγώ 31 Ιουλίου έχω ντομπλερ καί περιμένω πως και πως νά έρθει η μέρα.... από ψώνια ελάχιστα έχω κάνει κάτι φορμακια τής μπέμπας ... καρότσι είδα  τρία σέ ένα  300 ευρώ κάπου εκεί θά καταλήξω... νοσοκομείο νυχτικά θά πάρω μόνο λέω αλλά τό θετικό είναι ότι τό νοσοκομείο πού θά γεννήσω είναι δίπλα στο σπίτι μου οπότε ότι χρειαστώ θά μου τό φέρουν... κούνια θα μου δώσει η κουνιάδα μου μαζί με συρταριερα ολοκαίνουργια ο μικρός της δεν έχει κοιμηθεί ούτε ένα βράδυ εκεί γιατί όλο μαζί τής στο κρεβάτι είναι..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Μάντη τι να πω βρε κοριτσι μου? Ειναι η θεση του πλακουντα, κοιτα και η προγεστερονη, τη στιγμη που ειναι θεμα πλακουντα, δε θα σου εκανε τιποτα. Μην κουραζεσαι καθολου, αστα ολα να γινουν ρημαδιο κι εσυ καναπε-κρεβατι. Θα περασει κι αυτο. Πως παει τωρα; Συνεχιζεις με καφετια;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Alekk είπε:

@Μάντη τι να πω βρε κοριτσι μου? Ειναι η θεση του πλακουντα, κοιτα και η προγεστερονη, τη στιγμη που ειναι θεμα πλακουντα, δε θα σου εκανε τιποτα. Μην κουραζεσαι καθολου, αστα ολα να γινουν ρημαδιο κι εσυ καναπε-κρεβατι. Θα περασει κι αυτο. Πως παει τωρα; Συνεχιζεις με καφετια;

Ακριβως γι αυτό δεν μου δινει... τα αφησα ολα θα ερθει μετα η πεθερα μ να βαλει ενα χερι! Ναι τώρα καφετια ευτυχώς...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Μάντη είπε:

Ακριβως γι αυτό δεν μου δινει... τα αφησα ολα θα ερθει μετα η πεθερα μ να βαλει ενα χερι! Ναι τώρα καφετια ευτυχώς...

Ναι αστα Μαντη! Θα βοηθησει οποιος μπορει και ας μεινουν κι ετσι στην τελικη. Εχουμε τα ζουζουνια μας να σκεφτουμαι. Ξεκουρασου κι ολα καλα! Υπομονη μεχρι τον 8ο, που θα σταματησει το πολυ αγχος...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Μάντη υπομονή και κουράγιο θα πάνε ολα καλά θα δεις. Εσύ να ξαπλώνεις μην κάνεις τίποτα, ο πλακούντας θέλει ξεκούραση. Και εγώ ξαπλώνω, παρόλο που ο γιατρός μου είπε οτι ο πλακούντας εχει μετακινηθεί λίγο προς τα πάνω. Φοβάμαι και δεν κανω τίποτα. Η νύφη μου ειχε τρελλές αιμορραγιες απο τον 5ο μηνα, ειχε και αυτη χαμηλο πλακουντα, νοσηλευτηκε στο νοσοκομειο απο Αυγουστο μεχρι Δεκεβριο και τελικα την 37η εβδομαδα θυμηθηκε ο πλακουντας να ανεβει. Γεννησε την 40η εβδομαδα φυσιολογικα ενα υγιεστατο μωρό. Θελει υπομονη!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Elenaki5186 είπε:

@Μάντη υπομονή και κουράγιο θα πάνε ολα καλά θα δεις. Εσύ να ξαπλώνεις μην κάνεις τίποτα, ο πλακούντας θέλει ξεκούραση. Και εγώ ξαπλώνω, παρόλο που ο γιατρός μου είπε οτι ο πλακούντας εχει μετακινηθεί λίγο προς τα πάνω. Φοβάμαι και δεν κανω τίποτα. Η νύφη μου ειχε τρελλές αιμορραγιες απο τον 5ο μηνα, ειχε και αυτη χαμηλο πλακουντα, νοσηλευτηκε στο νοσοκομειο απο Αυγουστο μεχρι Δεκεβριο και τελικα την 37η εβδομαδα θυμηθηκε ο πλακουντας να ανεβει. Γεννησε την 40η εβδομαδα φυσιολογικα ενα υγιεστατο μωρό. Θελει υπομονη!

Την αφησαν με αιμοραγια και χαμηλο πλακουντα να φτασει τις 40 εβδομάδες;;;


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μάντη είπε:

Την αφησαν με αιμοραγια και χαμηλο πλακουντα να φτασει τις 40 εβδομάδες;;;

Το μωρο τωρα ειναι 10 χρονων δεν ξέρω πως λειτουργουσαν τοτε οι γιατροι. Την ειχαν μεσα και την παρακολουθουσαν καθε μερα με υπερηχο. Να σημειωσω πως μετα τον 7ο οι αιμορραγιες σταμάτησαν δεν ξαναειχε και ηθελαν να πάρουν την κυηση οσο πηγαινε. Και τελικα εκει προς το τελος μερα με τη μερα ανεβαινε πιο πολυ ο πλακουντας και εφτασε η κυηση ως το τελος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 34 λεπτά , Elenaki5186 είπε:

Το μωρο τωρα ειναι 10 χρονων δεν ξέρω πως λειτουργουσαν τοτε οι γιατροι. Την ειχαν μεσα και την παρακολουθουσαν καθε μερα με υπερηχο. Να σημειωσω πως μετα τον 7ο οι αιμορραγιες σταμάτησαν δεν ξαναειχε και ηθελαν να πάρουν την κυηση οσο πηγαινε. Και τελικα εκει προς το τελος μερα με τη μερα ανεβαινε πιο πολυ ο πλακουντας και εφτασε η κυηση ως το τελος.

Ααα καταλαβα! Τωρα εχουν αλλαξει νομιζω λιγο τα πραγματα!!! Σημασια εχει να γεννιούνται υγιεί τα μωράκια... θελω να ειμαι αισιόδοξη και να φτασω και εγω στο τελος με ενα γερο μωράκι...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Ααα καταλαβα! Τωρα εχουν αλλαξει νομιζω λιγο τα πραγματα!!! Σημασια εχει να γεννιούνται υγιεί τα μωράκια... θελω να ειμαι αισιόδοξη και να φτασω και εγω στο τελος με ενα γερο μωράκι...

Φυσικά και να είσαι αισιόδοξη. Οι μανουλες ειναι δυνατές και τα εμβρυακια ακόμα πιο δυνατα. Το ιδιο και το εμβρυακι σου. Υπομονή θα περάσουν οι δύσκολες μερες και σε λίγους μήνες δεν θα τις θυμασαι καν.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα 

Μίας κ έχετε κάνει β επιπέδου έχει καμία να μου πει για τη μέτρηση του ρινικου οστόυ; βγήκε 3.9 κ μας συνέστησαν αμνιοπαρακεντηση. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , Μαρουλακι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Μίας κ έχετε κάνει β επιπέδου έχει καμία να μου πει για τη μέτρηση του ρινικου οστόυ; βγήκε 3.9 κ μας συνέστησαν αμνιοπαρακεντηση. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; 

Δεν χάνεις κάτι να παρεις και  δεύτερη γνώμη αλλά αν θέλεις να είσαι σίγουρη,  για το τι γινεται με το μωρο σου, υπάρχει πλέον μια μη επεμβατική μεθοδος οπου 99% σου βγάζει αν το μωρό εχει συνδρομο down και δεν ειναι καθολου επικίνδυνη οσο η αμνιοπαρακεντηση. Το μόνο που κανουν ειναι να παρουν απλα 1 μπουκαλακι αιμα απο την μητέρα και το στελνουν σε ειδικο τόπο για εξεταση. Απο το αιμα της μητέρας οι ειδικοι ξεχωριζουν τα κύτταρα του εμβρυου και κανοντας αναλυση του DNA μπορουν να βρουν τις χρωμοσωμικες ανωμαλίες 21, 18 και 13. Για ρώτησε τον γιατρό σου. Η αμνιοπαρακεντηση έχει αρχίσει να εγκαταλειπεται σαν μέθοδος.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Μαρουλακι είπε:

Κορίτσια καλησπέρα 

Μίας κ έχετε κάνει β επιπέδου έχει καμία να μου πει για τη μέτρηση του ρινικου οστόυ; βγήκε 3.9 κ μας συνέστησαν αμνιοπαρακεντηση. Έχει κάποια αντίστοιχη εμπειρία; 

Να κάνεις την εξέταση και όλα να σου πάνε καλά. Οτιδήποτε αλλο είναι προγνωστικό και όχι διαγνωστικό. Δεν υπάρχει πιο έγκυρη εξέταση . Λόγω εξειδίκευσης πλέον είναι ελάχιστος ο κίνδυνος. Και δεν πονάει και καθόλου. Απλά μετά κάθησε 2-3 μέρες ξάπλα. Αυτό τουλάχιστον έκανα εγώ. Θα κοιτάξεις όμως ο εμβρυολογος να είναι πιστοποιημένος. Έχω ακούσει καλά λόγια και για το τμήμα του Έλενα. Μην φοβάσαι τίποτα.... Θετική σκέψη. Ίσως απλά να έχετε μικρή μυτούλα! 


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...