Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ πάντως κορίτσια έκανα ένα τεστ πριν καμία ώρα αλλά είχα πιει νερό βέβαια και δεν ήταν πολύ σκουρα τα  ουρα και βγήκε πιο αχνη από χθες η γραμμή … και τσάμπα τώρα μπηκα σε αυτή τη διαδικασία . Θα κάνω ένα τη Παρασκευή κ ας γίνει ότι θέλει π θεός γιατί βαρέθηκα κ κουράζω κ εσάς τσάμπα που έχει η κάθε μια τις σκέψεις και τις έννοιες της … 

      Αχ αυτά τα τεστ!Τζάμπα στεναχώρια πήρες τώρα ρε συ..μπορεί να είναι όλα καλά και απλά λόγω του ότι είναι βράδυ,να έδειξε πιο αχνό.. Πότε εχεις χοριακη?Εγώ το πήρα απόφαση πάντως,δεν θα ξανακάνω τεστ πριν τη χοριακη,είχα σαλταρει τελείως! 

      Και φυσικά δεν κουράζεις καμία από εμάς,πάλι καλά που υπάρχει το φορουμ και συζητάμε ο,τι μας προβληματίζει 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 35 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια μου ερώτηση.. Από χάπια και συμπληρώματα αυτό το διάστημα τι παίρνεται δλδ τώρα το τελευταίο τρίμηνο πρέπει να πάρουμε τίποτα άλλο πέραν από τα βασικά.. Εγώ ως τώρα παίρνω σίδηρο μαγνήσιο ασβέστιο και filicine.. 

Τα ίδια παίρνω και εγώ, εκτός από filicine... Νομίζω δεν αλλάζει κάτι, εκτός κι αν μας τα κόψουν προς το τέλος...

Ερώτηση: Σας είπαν οι γιατροί σας αν τα ραντεβού γίνονται πιο τακτικά τώρα προς το τέλος? Ή απλά μετα την 36η εβδομάδα και μέχρι να γεννήσουμε θα πηγαίνουμε για nst 1 φορά τη βδομάδα? Θα τον ρωτήσω το δικό μου την Παρασκευή που έχω ραντεβού, απλά επειδή το είχα απορία, είπα μήπως κάποια ξέρει...


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 39 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια μου ερώτηση.. Από χάπια και συμπληρώματα αυτό το διάστημα τι παίρνεται δλδ τώρα το τελευταίο τρίμηνο πρέπει να πάρουμε τίποτα άλλο πέραν από τα βασικά.. Εγώ ως τώρα παίρνω σίδηρο μαγνήσιο ασβέστιο και filicine.. 

Εγώ ασβέστιο δεν παίρνω γιατί κάνω συσπάσεις εδώ και 2 μήνες και μου είπε ο γιατρός μου ότι το ασβέστιο πολλές φορές συνδέεται με συσπάσεις... Παίρνω όλα τα άλλα συν τα φάρμακα της υπέρτασης και για τις ταχυπαλμιες!

πρίν από 4 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Τα ίδια παίρνω και εγώ, εκτός από filicine... Νομίζω δεν αλλάζει κάτι, εκτός κι αν μας τα κόψουν προς το τέλος...

Ερώτηση: Σας είπαν οι γιατροί σας αν τα ραντεβού γίνονται πιο τακτικά τώρα προς το τέλος? Ή απλά μετα την 36η εβδομάδα και μέχρι να γεννήσουμε θα πηγαίνουμε για nst 1 φορά τη βδομάδα? Θα τον ρωτήσω το δικό μου την Παρασκευή που έχω ραντεβού, απλά επειδή το είχα απορία, είπα μήπως κάποια ξέρει...

Όταν μπαίνεις στο μήνα σου πρέπει να κάνεις nst μια φορά τη βδομάδα! Ανάλογα τον γιατρό κάνουν και υπέρηχο κάποιοι... Εμένα ο δικός μου κάνει μετά το nst και υπέρηχο.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ ασβέστιο δεν παίρνω γιατί κάνω συσπάσεις εδώ και 2 μήνες και μου είπε ο γιατρός μου ότι το ασβέστιο πολλές φορές συνδέεται με συσπάσεις... Παίρνω όλα τα άλλα συν τα φάρμακα της υπέρτασης και για τις ταχυπαλμιες!

Όταν μπαίνεις στο μήνα σου πρέπει να κάνεις nst μια φορά τη βδομάδα! Ανάλογα τον γιατρό κάνουν και υπέρηχο κάποιοι... Εμένα ο δικός μου κάνει μετά το nst και υπέρηχο.

Αυτό το γνωρίζω για τον τελευταίο μήνα... Η απορία μου είναι για τον 8ο... Κάνεις ένα ραντεβού και τέλος ή είναι κάθε 10 μέρες πχ?

 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Τα ίδια παίρνω και εγώ, εκτός από filicine... Νομίζω δεν αλλάζει κάτι, εκτός κι αν μας τα κόψουν προς το τέλος...

Ερώτηση: Σας είπαν οι γιατροί σας αν τα ραντεβού γίνονται πιο τακτικά τώρα προς το τέλος? Ή απλά μετα την 36η εβδομάδα και μέχρι να γεννήσουμε θα πηγαίνουμε για nst 1 φορά τη βδομάδα? Θα τον ρωτήσω το δικό μου την Παρασκευή που έχω ραντεβού, απλά επειδή το είχα απορία, είπα μήπως κάποια ξέρει...

Α ωραία μια χαρά.. Την ίδια απορία έχω κ εγώ για τις πιο συχνές επισκέψεις.. Και πότε ξεκινάνε 

πρίν από 17 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Εγώ ασβέστιο δεν παίρνω γιατί κάνω συσπάσεις εδώ και 2 μήνες και μου είπε ο γιατρός μου ότι το ασβέστιο πολλές φορές συνδέεται με συσπάσεις... Παίρνω όλα τα άλλα συν τα φάρμακα της υπέρτασης και για τις ταχυπαλμιες!

Όταν μπαίνεις στο μήνα σου πρέπει να κάνεις nst μια φορά τη βδομάδα! Ανάλογα τον γιατρό κάνουν και υπέρηχο κάποιοι... Εμένα ο δικός μου κάνει μετά το nst και υπέρηχο.

Τωρα που είπες για υπέρταση και ταχυπαλμιες.. Έχω προσέξει όταν μετραω την πίεση μου ότι ενώ είναι κανονική και ίσως μερικές φορές λίγο πιο χαμηλή έχω ανεβασμένους παλμούς δεν έδωσα σημασία κ πίστευα ότι απλά έτυχε αλλά το παρατηρώ συχνά.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αυτό το γνωρίζω για τον τελευταίο μήνα... Η απορία μου είναι για τον 8ο... Κάνεις ένα ραντεβού και τέλος ή είναι κάθε 10 μέρες πχ?

 

Όταν όλα πάνε καλά δεν χρειάζεται πριν μπεις στο μήνα σου να κάνεις επίσκεψη πιο συχνά.

  • Ευχαριστώ 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 58 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσια μου ερώτηση.. Από χάπια και συμπληρώματα αυτό το διάστημα τι παίρνεται δλδ τώρα το τελευταίο τρίμηνο πρέπει να πάρουμε τίποτα άλλο πέραν από τα βασικά.. Εγώ ως τώρα παίρνω σίδηρο μαγνήσιο ασβέστιο και filicine.. 

κι εγώ τα ίδια, δεν μου είπε ο γιατρός να προσθέσω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Marimarv είπε:

Α ωραία μια χαρά.. Την ίδια απορία έχω κ εγώ οαντ ε για τις πιο συχνές επισκέψεις.. Και πότε ξεκινάνε 

Τωρα που είπες για υπέρταση και ταχυπαλμιες.. Έχω προσέχει όταν μετραω την πίεση μου ότι ενώ είναι κανονική και ίσως μερικές φορές λίγο πιο χαμηλή έχω ανεβασμένους παλμούς δεν έδωσα σημασία κ πίστευα ότι απλά έτυχε αλλά το παρατηρώ συχνά.. 

Να το πεις στο γιατρό σου... Ίσως χρειαστεί να το κοιτάξεις λιγο!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Αυτό το γνωρίζω για τον τελευταίο μήνα... Η απορία μου είναι για τον 8ο... Κάνεις ένα ραντεβού και τέλος ή είναι κάθε 10 μέρες πχ?

 

Εγώ νομίζω πως στον όγδοο έχουμε δύο ραντεβού, ανά 2 εβδομάδες δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Να το πεις στο γιατρό σου... Ίσως χρειαστεί να το κοιτάξεις λιγο!

Μήπως ξέρεις πόσο περίπου πρέπει να είναι οι φυσιολογικοί παλμοί μας? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Marimarv είπε:

Μήπως ξέρεις πόσο περίπου πρέπει να είναι οι φυσιολογικοί παλμοί μας? 

Μέχρι 80 είναι καλα... Από εκεί και πάνω υπάρχει θεμα. Αλλά θέλει παρακολούθηση τουλάχιστον με 3-5 μετρήσεις μέσα στη μέρα για να δεις αν είναι συνεχές ή έτυχε σε μια μέτρηση. Εγώ που έχω θεμα μετράω 3 φορές τη μέρα και κάθε φορά κάνω 3 μετρήσεις που βγάζω μέσο όρο και ενημερώνω τον καρδιολόγο 1 φορά τη βδομάδα αν δεν ανεβαίνει.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , ΦαιηΚατς είπε:

Μέχρι 80 είναι καλα... Από εκεί και πάνω υπάρχει θεμα. Αλλά θέλει παρακολούθηση τουλάχιστον με 3-5 μετρήσεις μέσα στη μέρα για να δεις αν είναι συνεχές ή έτυχε σε μια μέτρηση. Εγώ που έχω θεμα μετράω 3 φορές τη μέρα και κάθε φορά κάνω 3 μετρήσεις που ηγαζ

Ναι κατάλαβα.. Θα το κοιτάξω όλη μέρα σήμερα και αύριο κ μετά θα μιλήσω με τν γιατρό μου.. Σε ευχαριστώ.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Μέχρι 80 είναι καλα... Από εκεί και πάνω υπάρχει θεμα. Αλλά θέλει παρακολούθηση τουλάχιστον με 3-5 μετρήσεις μέσα στη μέρα για να δεις αν είναι συνεχές ή έτυχε σε μια μέτρηση. Εγώ που έχω θεμα μετράω 3 φορές τη μέρα και κάθε φορά κάνω 3 μετρήσεις που βγάζω μέσο όρο και ενημερώνω τον καρδιολόγο 1 φορά τη βδομάδα αν δεν ανεβαίνει.

Σιγουρα κοριτσι μου μεχρι 80; εγω που πηγα στον καρδιολογο μου ειπε στην εγκυμοσυνη μεχρι 120. Για μη εγκυο εως 80. Κ μου το επιβεβαιωσε κ ο γιατρος.. εγω εχω απο 80-95. Κ ο γιατρος το θεωρει οκ. Πιεση κανονικη. Δεν ξερω.. ο καθενας τα δικα του εχει;

5 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Καλημερα ειρηνη μου! Σκεψου οτι εμενα χθες ηταν κανονικα σε θεση και μετα απο 20 λεπτα μου ξανα εκανε υπέρηχο να δει παλι τις μετρήσεις και ειχε γυρίσει εντελως...αφου τρομαξε και ο γιατρος!

Αχ ωραια. Ηρεμησα τωρα γιατι η μαια με αγχωσαι. Λεει δεν εχει πλεον χωρο να γυρισει.. σβουρα το δικο σου παντως ε;; χαχα.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , irinikavala είπε:

Σιγουρα κοριτσι μου μεχρι 80; εγω που πηγα στον καρδιολογο μου ειπε στην εγκυμοσυνη μεχρι 120. Για μη εγκυο εως 80. Κ μου το επιβεβαιωσε κ ο γιατρος.. εγω εχω απο 80-95. Κ ο γιατρος το θεωρει οκ. Πιεση κανονικη. Δεν ξερω.. ο καθενας τα δικα του εχει;

Αχ ωραια. Ηρεμησα τωρα γιατι η μαια με αγχωσαι. Λεει δεν εχει πλεον χωρο να γυρισει.. σβουρα το δικο σου παντως ε;; χαχα.. 

Ναι και η πλακα ειναι οτι εγω δεν κατάλαβα τιποτα περα απο λιγες κινήσεις... ολόκληρη στροφη και εγω δεν το ένιωσα!!! Μην εχεις αγχος εχουμε χρονο ακομα! Σου ειπαν για αλλες εξετάσεις; εμενα οχι μονο τα αιματολογικά και ουρα εκανα σημερα!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irinikavala είπε:

Σιγουρα κοριτσι μου μεχρι 80; εγω που πηγα στον καρδιολογο μου ειπε στην εγκυμοσυνη μεχρι 120. Για μη εγκυο εως 80. Κ μου το επιβεβαιωσε κ ο γιατρος.. εγω εχω απο 80-95. Κ ο γιατρος το θεωρει οκ. Πιεση κανονικη. Δεν ξερω.. ο καθενας τα δικα του εχει;

Όταν είναι μου είπε όλη μέρα πάνω από 80 υπάρχει θέμα... Το να πηγαίνει μια στο τόσο δεν πειράζει αλλά αν λειτουργεί όλη μέρα σε τέτοιους ρυθμούς είναι θέμα.... Τώρα δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η ηλικία της κύησης γιατί εγώ είχα θέμα από την αρχή της εγκυμοσύνης. Πάντως και όταν δούλευα σε γυναικολόγο όταν είχαν πάνω 80 τους έλεγε να το παρακολουθήσουν και αν ήταν συνεχές τους παρέπεμπε σε καρδιολόγο.


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

20 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Να σου πω με ξεαγχωνει λιγο οτι θα παω προγραμματισμένα και θα ξερω λιγο πολυ τι μου γίνετε! Ευχομαι ολα να πανε καλα γι ολες μας και ανεξάρτητα απο το τροπο γέννησης να εχουμε υγιή μωράκια. ..

Ένα θα σου πω η αδερφή μου που πήγε φυσιολογικά αλλά κατέληξε καισαρική πέρασε όλου τους πόνους ενώ η ανηψια μου που πήγε προγραμματισμένη καισαρική σε ένα τέταρτο γέννησε και με το που βγήκε λέει πάω και για δεύτερο καπάκι δεν κατάλαβε τίποτα ούτε πόνο ούτε τίποτα!!! Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια και να κρατήσεις γερό μωράκι αγκαλίτσα!!! 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...