Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, Lila ki είπε:

      Εγώ χθες δ ήμουν καλα κάθισα σπιτι  είχα τραβήγματα στις ωοθήκες  …. Ναι εκεί 4 εβδομάδων κ κάτι ήμαστε … σήμερα τα τραβήγματα έρχονται κ φεύγουν …παίρνω για θρομβοφιλια παίρνω προγεστερονη μόνο κολπικά φολικο οξυ βιταμίνη d και από μόνη μ παίρνω μαγνήσιο γενικά εγώ το έχω χαμηλό και παθαίνω Ονείρωξη όλη την ώρα σα να κάνει συσπάσεις η μητρα ρε γαμωτο και έτσι πήρα μαγνήσιο .. εαυ το δοσολογία μαγνήσιο παίρνεις ;;; 

      Εμένα στο ίντερνετ με βγάζει 4 εβδομάδων και 5 ημερών.

      Παίρνω cyclacur άσπρα, προγεστερονη και με utrogestan και με vasclor, filicine, salospir, βιταμίνη D, προβιοτικα, κορτιζόνη (την θέλει η αιματολογος). Και τώρα ξεκίνησα και μαγνήσιο solumag Forte 243,4 MG. Μου είπαν να προσέχω πολυ τις ιώσεις που ακομα υπαρχουν γιατί δε θέλουμε να ανεβάσει πυρετό ο οργανισμός. Άρα σε μέρη με πολυ κόσμο φοράω μάσκα και με κοίτανε κάπως...😄 λέω ότι είχα γρίπη...

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

On 26/9/2018 at 10:31 ΜΜ, Nightwish είπε:

Κοριτσάκια μου γλυκά χαίρομαι που είστε καλά και συζητάτε για τον φυσιολογικό τοκετό...

Εγώ δυστυχώς θα μπω αύριο στο νοσοκομείο και θα κάνω καισαρική η' αύριο το βραδυ η' μεθαύριο το πρωί και νιώθω μεγάλη απογοητευση... Αυτό θα γίνει γιατί η μικρή σταμάτησε να αναπτύσσεται και ο γιατρός θέλει να το πάρει. Αυτό δε με νοιάζει αλλα λέει πως επειδή ειναι 2700 θεωρείται μικρή και δεν θέλει να την ταλαιπωρήσει με φυσιολογικό τοκετο. Δεν ξέρω γιατί αλλα το θεωρώ υπερβολή και είμαι να σκάσω... 

Τι έγινε?? Μπηκες για καισαρική τελικά??

On 25/9/2018 at 11:56 ΠΜ, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κοριτσια καλημερα σας! Ειμαι απο τις μανουλες Δεκεμβριου και το εχω για καλο να γραφω σε καθε ομαδα π φτανει κοντα στο πολυποθητο να γινουν μανουλες! Ευχομαι να πανε ολα καλα για ολες τωρα που φτασατε στο τελος με εναν πονο ή και με κανεναν!!! Να κρατησετε γερα μωρακια στις αγγαλιτσες σας!!!Να ζησουν τα μπεμπακια στις ηδη μανουλες!! Να μας ευλογει ο Θεος να φτασουμε κ εμεις μεχρι το τελος να γινουμε μανουλες!:wub:❤❤❤

Βαλεντίνα μου ευχαριστούμε πολύ. Με το καλό να υποδεχτείς και εσυ το μωράκι σου. Περνα γρήγορα ο καιρος 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 46 λεπτά , Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα...

Τελευταίο ραντεβού με την αιματολογο σήμερα κι ενιωσα πολύ περιεργα. Αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες και ημερολογιακα και παλι δεν λεω να χωνέψω ότι φτάνουμε στο τέλος. Φανταστείτε ότι πηγα για ψωνια μεταξυ αιμοληψίας και ραντεβού με την αιματολογο. Πηρα δωράκια για κάποια ανιψακια μου που τα έβλεπα πρώτη φορά και πηρα και για εμένα κάτι ψιλοπραγματα.

Το μόνο κακο είναι ότι φορεσα κλειστα παπούτσια και με χτυπησαν.

Όσον αφορά το θηλασμό η μαια μου ζήτησε να παρω μονο κοχύλια και επιθέματα. Για θήλαστρο ειπε να περιμένουμε να δούμε πως θα ξεκινήσουμε και αν χρειαστεί να παρω μετα τη γέννα.

Τις συσπάσεις πως τις αισθανεστε; εγω νομίζω δεν εχω καθόλου.

Κι οσον αφορά το άγχος για τις κινήσεις κι εμένα πολλές φορές μου την κανει κι είναι ήσυχος ειδικά τα πρωινά. Αλλά παντα περιμένω μέχρι το βράδυ που πάντα μου κάνει την τιμη να μου δίνει το παρόν εστω και λίγο.

Καλε ποσα έγραψα;;;; σας ζαλισα

Εσυ κοριτσι θα πας με καισαρική? Δε θυμαμαι καθόλου!! Όντως είναι περίεργο που πλησιάζει ο καιρός!!! 

@Nightwish τι έγινε τελικά!? Μαλλον θα εχεις ήδη την κορούλα σου αγκαλια!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Marimarv είπε:

Βλέπω κορίτσια ότι πολλές κάνετε ραντεβού με αιματολογο εγώ δεν έχω κάνει καθόλου.. Είναι απαραίτητο? 

Εγω εχω θρομβοφιλια και με βλέπει αιματολογος. Δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο για όλες τις εγκύους

1 hour ago, anemoni1989 είπε:

Εσυ κοριτσι θα πας με καισαρική? Δε θυμαμαι καθόλου!! Όντως είναι περίεργο που πλησιάζει ο καιρός!!! 

@Nightwish τι έγινε τελικά!? Μαλλον θα εχεις ήδη την κορούλα σου αγκαλια!!! :)

Για φυσιολογικό τοκετό παμε εκτός απροόπτου βέβαια

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Κορίτσια μου επειδή σας διαβάζω και έχω γεννήσει εδώ και 2 εβδομάδες θα σας πω την εμπειρία μου και ότι θέλετε κρατήστε! Τα επιθέματα που όλες πήραμε δεν βοηθάνε καθόλου γιατί δεν αφήνουν τις θηλές να αναπνέουν και δεν στεγνώνουν, η καλύτερη λύση είναι τα κοχύλια! Οι ψευτοθηλες μου είπε η μαία δεν είναι καλές γιατί τις συνηθίζει το μωρό και κάνει συχγυση θηλών... Το θηλαστρο εμένα μου το έφερε μια φίλη πριν γεννήσω και της έλεγα ότι δεν το θέλω και τι να το κάνω... Όταν λοιπόν με πλήγωσε ο μπεμπακος μου για μια μέρα το έβγαζα με το θηλαστρο μέχρι να ηρεμήσει η θηλη μου και όταν μένει γάλα από τον μπέμπη το βγάζω και το βάζω κατάψυξη... Από κρέμες μόνο λανολινη, επουλώνει και δεν χρειάζεται να ξεπλύνουμε για θηλασμό! Αυταααααα... Ελπίζω να βοήθησα! ;) Με το καλό σε όλες!!! Γερά μωράκια και υγιής μανουλες!

Ευχαριστούμε!!αρα κοχυλια οπωσδηποτε.να σου ζήσει ,γερο κ κακοτυχο να είναι!

 

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια...κι εγώ έχω αρχίσει να έχω το άγχος για την γέννα. Σήμερα έκανα κολπική καλλιέργεια κ πόνεσα, τι θα γίνει στην γέννα??? θέλω κ Κ χωρίς επισκληριδιο να φανταστείτε, σιγά μην αντέξω χαχαχα λοιπόν κάναμε υπέρηχο σήμερα κ το μωρό φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο... απογοητευτηκα, μου ήρθε ξαφνικό... Ο πλακούντας είχε ωρίμανση 2.Είμαι 35+5 κ θεωρείται οριακά φυσιολογικός μου είπαν. θα με παρακολουθεί ο γιατρός πιο συχνά γιατί γιατί αν δούμε πως δεν αναπτύσσεται από δω κ πέρα καλά θα χρειαστεί να κάνω πρόκληση πιο νωρίς. Εκεί που όλα πήγαιναν τέλεια, ξαφνικά σήμερα άκουσα αυτό... πριν 3 εβδομάδες, στο προηγούμενο ραντεβού που έκανα ντοπλερ μου είπε πως όλα είναι τέλεια απλά είναι λεπτό μωρό.είχα δει πως φαίνεται μια εβδομάδα πιο μικρό αλλά δεν έδωσα καν σημασία αφού κ ο γιατρός δεν σχολίασε κάτι. Σήμερα όμως που φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο μας ανησυχησε!!ίσως κάνω τις ενέσεις για τα πνευμόνια κ μπω κ 2-3 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση, να δούμε πως αναπτύσσεται, θα δούμε αύριο που θα ξαναπάω στο γιατρό. εν τω μεταξύ ο τράχηλος 2,8 εκ. πράγμα που σημαίνει πως αργεί η γέννα μου είπε. εσάς πόσο είναι ο τράχηλος? βέβαια στην περίπτωση μου με συμφέρει πάρα πολύ να αργήσει η γέννα κ να πάρω όλον τον ένατο ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο.κι εκεί που έβλεπα τις πολλές συσπάσεις κι έλεγα πως θα γεννήσω πιο νωρίς... ελπίζουμε μόνο να συνεχίσει να αναπτύσσεται έτσι γιατί αν δούμε πως όσο περνάει ο καιρός η διαφορά στην ηλικία μεγαλώνει(πχ φανεί 3 εβδομάδες μικρότερο) θα μου το πάρουν σύντομα κ δεν θέλω γιατί θα είναι μικρούλι. το υπολογίσαμε 2250 περίπου. Είμαι 35+5 και το μωρό φαινόταν 33+4 περίπου!!!!! νομίζω πάνω κάτω ίδια περίπτωση με την @Nightwish τι έγινε με σένα κορίτσι μου?? μπήκες καισαρική? όλα καλά? πήρες αγκαλιά το κοριτσάκι σου? περιμένουμε νέα σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια...κι εγώ έχω αρχίσει να έχω το άγχος για την γέννα. Σήμερα έκανα κολπική καλλιέργεια κ πόνεσα, τι θα γίνει στην γέννα??? θέλω κ Κ χωρίς επισκληριδιο να φανταστείτε, σιγά μην αντέξω χαχαχα λοιπόν κάναμε υπέρηχο σήμερα κ το μωρό φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο... απογοητευτηκα, μου ήρθε ξαφνικό... Ο πλακούντας είχε ωρίμανση 2.Είμαι 35+5 κ θεωρείται οριακά φυσιολογικός μου είπαν. θα με παρακολουθεί ο γιατρός πιο συχνά γιατί γιατί αν δούμε πως δεν αναπτύσσεται από δω κ πέρα καλά θα χρειαστεί να κάνω πρόκληση πιο νωρίς. Εκεί που όλα πήγαιναν τέλεια, ξαφνικά σήμερα άκουσα αυτό... πριν 3 εβδομάδες, στο προηγούμενο ραντεβού που έκανα ντοπλερ μου είπε πως όλα είναι τέλεια απλά είναι λεπτό μωρό.είχα δει πως φαίνεται μια εβδομάδα πιο μικρό αλλά δεν έδωσα καν σημασία αφού κ ο γιατρός δεν σχολίασε κάτι. Σήμερα όμως που φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο μας ανησυχησε!!ίσως κάνω τις ενέσεις για τα πνευμόνια κ μπω κ 2-3 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση, να δούμε πως αναπτύσσεται, θα δούμε αύριο που θα ξαναπάω στο γιατρό. εν τω μεταξύ ο τράχηλος 2,8 εκ. πράγμα που σημαίνει πως αργεί η γέννα μου είπε. εσάς πόσο είναι ο τράχηλος? βέβαια στην περίπτωση μου με συμφέρει πάρα πολύ να αργήσει η γέννα κ να πάρω όλον τον ένατο ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο.κι εκεί που έβλεπα τις πολλές συσπάσεις κι έλεγα πως θα γεννήσω πιο νωρίς... ελπίζουμε μόνο να συνεχίσει να αναπτύσσεται έτσι γιατί αν δούμε πως όσο περνάει ο καιρός η διαφορά στην ηλικία μεγαλώνει(πχ φανεί 3 εβδομάδες μικρότερο) θα μου το πάρουν σύντομα κ δεν θέλω γιατί θα είναι μικρούλι. το υπολογίσαμε 2250 περίπου. Είμαι 35+5 και το μωρό φαινόταν 33+4 περίπου!!!!! νομίζω πάνω κάτω ίδια περίπτωση με την @Nightwish τι έγινε με σένα κορίτσι μου?? μπήκες καισαρική? όλα καλά? πήρες αγκαλιά το κοριτσάκι σου? περιμένουμε νέα σου!!!!!

Καλημέρα!!! Αππ οτι βλέπω τα μωρακια του Οκτωβρίου μας ταλαιπωρουν και μας αγχωνουν!!! Ευτυχώς που η επιστήμη εχει εξελιχθεί και μπορούμε και τα παρακολουθουμε ολα αυτα!!! Πάντως Ασία μου αν πιασει τα 2500 κιλα τουλάχιστον γλιτωνετε τη θερμοκοιτιδα, να πιασετε και τις 36 εβδομάδες τουλάχιστον και ολα θα ναι καλα, θα δεις, αν και καταλαβαίνω το σοκ σου, αφου ειναι δυσκολο οταν πριν λίγες μέρες σου λενε "όλα τέλεια" και μετα προκύπτει θεματακι... Αλλα τωρα είμαστε στην τελικη ευθεία, ολα θα πανε μια χαρά :)

Εν τ μεταξυ και εγω χωρίς επισκληριδιο θέλω να παω και ειμαι απο τωρα λίγο σφιγμενη, αλλα λεω να μην φρικαρω απο τωρα!!! Θα δω εκείνη την στιγμή πως θα μου βγει!! Αν και οταν σκέφτομαι πως το φάρμακο περνάει στο μωρο, ειμαι ακόμα πιο αποφασισμένη να τα καταφερω και πεισμωνω πολύ! Ελπίζω να τα καταφερω!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Αππ οτι βλέπω τα μωρακια του Οκτωβρίου μας ταλαιπωρουν και μας αγχωνουν!!! Ευτυχώς που η επιστήμη εχει εξελιχθεί και μπορούμε και τα παρακολουθουμε ολα αυτα!!! Πάντως Ασία μου αν πιασει τα 2500 κιλα τουλάχιστον γλιτωνετε τη θερμοκοιτιδα, να πιασετε και τις 36 εβδομάδες τουλάχιστον και ολα θα ναι καλα, θα δεις, αν και καταλαβαίνω το σοκ σου, αφου ειναι δυσκολο οταν πριν λίγες μέρες σου λενε "όλα τέλεια" και μετα προκύπτει θεματακι... Αλλα τωρα είμαστε στην τελικη ευθεία, ολα θα πανε μια χαρά :)

Εν τ μεταξυ και εγω χωρίς επισκληριδιο θέλω να παω και ειμαι απο τωρα λίγο σφιγμενη, αλλα λεω να μην φρικαρω απο τωρα!!! Θα δω εκείνη την στιγμή πως θα μου βγει!! Αν και οταν σκέφτομαι πως το φάρμακο περνάει στο μωρο, ειμαι ακόμα πιο αποφασισμένη να τα καταφερω και πεισμωνω πολύ! Ελπίζω να τα καταφερω!!! 

Είναι σίγουρο πως το φάρμακο περνάει στο μωρό ε? κι εγώ δεν θέλω καθόλου αλλά σκέφτομαι πως αν ο τοκετός είναι δύσκολος κ κρατήσει ώρες, θα αντέξω? μακάρι!!!!ένα σωρό γυναίκες άντεξαν τόσα χρονια, εμείς γιατί όχι? να είμαστε τυχερές να είναι γρήγορος ο τοκετός και εύκολος!! πάντως για τις εβδομάδες που λες, εκεί που έλεγα άντε να κλείσω κ την 37η να είμαι εντελώς-εντελώς άνετη, τώρα λέω να κλείσω κ την 39η για να είμαι εντελώς άνετη μιας κ τότε το μωρό θα έχει ανάπτυξη 37ης εβδομάδας (αν όλα πάνε καλά κ συνεχίσει να αναπτύσσεται με αυτό το ρυθμό κ όχι με αργότερο).οπότε θέλω να πιστεύω πως θα κρατήσω κανένα μήνα ακόμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!:).. Πήγα γιατρό χθές 37+2 μου τον έβγαλε ο υπέρηχος 2.800 αλλά ο γιατρός μου είπε 2.600. Μας είπε όλα καλά ο μπεμπακος, Τετάρτη βράδυ κάνω την τελευταία ένεση και Παρασκευή μεσάνυχτα μπαίνω Ιασώ για να γεννήσω Σάββατο 06/10. Είπα στη μαία να ελέγξει τον τράχηλο μου είναι λίγο ψηλά μου είπε αλλά μαλακός.( Δε πόνεσα καθόλου να μη το φοβάστε) Όσο αναφορά τη διαδικασία μου είπαν ότι θα πάω θα με ετοιμάσουν θα μου βάλουν το υπόθετο και θα πάω στις οδινες να κοιμηθούμε με τον άντρα μου (που λέει ο λόγος να κοιμηθούμε) και κατά τις εφτά το πρωί θα μου σπάσουν τα νερά.. Εκτός αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία πιο πριν από μόνη της.Αντε όσες μείναμε να έχουμε γρήγορα τα μωράκια μας αγκαλιά!!:x

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , stella92 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!:).. Πήγα γιατρό χθές 37+2 μου τον έβγαλε ο υπέρηχος 2.800 αλλά ο γιατρός μου είπε 2.600. Μας είπε όλα καλά ο μπεμπακος, Τετάρτη βράδυ κάνω την τελευταία ένεση και Παρασκευή μεσάνυχτα μπαίνω Ιασώ για να γεννήσω Σάββατο 06/10. Είπα στη μαία να ελέγξει τον τράχηλο μου είναι λίγο ψηλά μου είπε αλλά μαλακός.( Δε πόνεσα καθόλου να μη το φοβάστε) Όσο αναφορά τη διαδικασία μου είπαν ότι θα πάω θα με ετοιμάσουν θα μου βάλουν το υπόθετο και θα πάω στις οδινες να κοιμηθούμε με τον άντρα μου (που λέει ο λόγος να κοιμηθούμε) και κατά τις εφτά το πρωί θα μου σπάσουν τα νερά.. Εκτός αν έχει ξεκινήσει η διαδικασία πιο πριν από μόνη της.Αντε όσες μείναμε να έχουμε γρήγορα τα μωράκια μας αγκαλιά!!:x

Καλημερα!!! Γιατί θα πας με πρόκληση??? Σορυ αλλα δε θυμαμαι αν το εχεις αναφέρει ξανα

1 hour ago, Ασία είπε:

Είναι σίγουρο πως το φάρμακο περνάει στο μωρό ε? κι εγώ δεν θέλω καθόλου αλλά σκέφτομαι πως αν ο τοκετός είναι δύσκολος κ κρατήσει ώρες, θα αντέξω? μακάρι!!!!ένα σωρό γυναίκες άντεξαν τόσα χρονια, εμείς γιατί όχι? να είμαστε τυχερές να είναι γρήγορος ο τοκετός και εύκολος!! πάντως για τις εβδομάδες που λες, εκεί που έλεγα άντε να κλείσω κ την 37η να είμαι εντελώς-εντελώς άνετη, τώρα λέω να κλείσω κ την 39η για να είμαι εντελώς άνετη μιας κ τότε το μωρό θα έχει ανάπτυξη 37ης εβδομάδας (αν όλα πάνε καλά κ συνεχίσει να αναπτύσσεται με αυτό το ρυθμό κ όχι με αργότερο).οπότε θέλω να πιστεύω πως θα κρατήσω κανένα μήνα ακόμη.

Ναι περναει!!! Μας το ειχαν πει και στα μαθήματα ανώδυνου και το επιβεβαίωσαν και η μαια και ο γιατρός μου... Το εψαξα και στο διαδίκτυο και να σου πω έχει και μια λογική.... Αφού ακόμα και αυτά που αναπνέουμε περνάνε στο μωρό, δεν θα περνάει η αναλγησία??? Ολα καλα θα πάνε!!!! Και θα αντέξουμε και ο μπεμπάκος σου θα είναι μια χαρά όποτε και να γεννηθεί, αν και εύχομαι να επανέλθει ο ρυθμός ανάπτυξής του και να παραμείνει βολεμένος για κανα μήνα ακόμα στην κοιλίτσα της μαμας του!!! <3

29zina7777      28/8     ΑΓΟΡΑΚΙ!!   2370 γρ.

ναντια δε          14/9     ΑΓΟΡΑΚΙ!!   2700γρ. 

arous                 30/9         ****         2ο     Λητώ

41ZiliHer           3/10      αγοράκι    2o  Μητέρα Κρήτη

32irinikavala     6/10     κοριτσάκι  1ο  κλιν.Καβάλα

melina92           6/10      αγοράκι    1o

40Nightwish     7/10     κοριτσάκι  1o   Αρεταίειο

38eamo             21/09   ΑΓΟΡΑΚΙ!!   2600γρ.

SwimmingMom6/10                         1o

34Μαρθα Κ       10/10   κοριτσάκι  1ο  δημ.νοσ.

32ada32            12/10    αγοράκι     1o  νοσ.Θεσ/κη

Χριστίνα2119   14/10    αγοράκι     1o

36Alekk              16/10    αγοράκι     2o   Ρέα

26stella92          06/10    αγοράκι     1o   Ιασώ -  Αθήνα

27Μάντη            21/10   αγοράκι      1o    Ρέα 

31Βικτώρια1987 22/10κοριτσάκι  1o   Ιασώ-Αθήνα

34Μαρία1430    22/10    αγοράκι    1ο    Ιασώ-Αθήνα

29Anastasia05   22/10   αγοράκι    1ο   Λητώ

29anemoni1989 23/10 κοριτσάκι  1o    Αλεξάνδρας

depyfr                  26/10   αγοράκι      2o    Ρέα

Marimarv            29/10   κοριτσάκι   1ο

28Ασία                 1/11    κοριτσάκι   1o   ΠΓΝΛ

bella32                 4/11    αγοράκι      1ο  Αρεταίειο

36Maria_ath        8/11   κοριτσάκι    1o     Γαία

Με το καλό τα μωράκια μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@anemoni1989 Κάνω αντιπηκτικες και πρέπει να τις σταματήσω 2 μέρες πρίν. Μακάρι από Πέμπτη να ξεκινήσουν μόνα τους τα συμπτώματα που θα έχω σταματήσει τις ενέσεις ώστε να μη χρειαστεί η πρόκληση..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 24 λεπτά , stella92 είπε:

@anemoni1989 Κάνω αντιπηκτικες και πρέπει να τις σταματήσω 2 μέρες πρίν. Μακάρι από Πέμπτη να ξεκινήσουν μόνα τους τα συμπτώματα που θα έχω σταματήσει τις ενέσεις ώστε να μη χρειαστεί η πρόκληση..

Στο εύχομαι!!! Πρώτο παιδάκι σου είναι??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια...κι εγώ έχω αρχίσει να έχω το άγχος για την γέννα. Σήμερα έκανα κολπική καλλιέργεια κ πόνεσα, τι θα γίνει στην γέννα??? θέλω κ Κ χωρίς επισκληριδιο να φανταστείτε, σιγά μην αντέξω χαχαχα λοιπόν κάναμε υπέρηχο σήμερα κ το μωρό φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο... απογοητευτηκα, μου ήρθε ξαφνικό... Ο πλακούντας είχε ωρίμανση 2.Είμαι 35+5 κ θεωρείται οριακά φυσιολογικός μου είπαν. θα με παρακολουθεί ο γιατρός πιο συχνά γιατί γιατί αν δούμε πως δεν αναπτύσσεται από δω κ πέρα καλά θα χρειαστεί να κάνω πρόκληση πιο νωρίς. Εκεί που όλα πήγαιναν τέλεια, ξαφνικά σήμερα άκουσα αυτό... πριν 3 εβδομάδες, στο προηγούμενο ραντεβού που έκανα ντοπλερ μου είπε πως όλα είναι τέλεια απλά είναι λεπτό μωρό.είχα δει πως φαίνεται μια εβδομάδα πιο μικρό αλλά δεν έδωσα καν σημασία αφού κ ο γιατρός δεν σχολίασε κάτι. Σήμερα όμως που φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο μας ανησυχησε!!ίσως κάνω τις ενέσεις για τα πνευμόνια κ μπω κ 2-3 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση, να δούμε πως αναπτύσσεται, θα δούμε αύριο που θα ξαναπάω στο γιατρό. εν τω μεταξύ ο τράχηλος 2,8 εκ. πράγμα που σημαίνει πως αργεί η γέννα μου είπε. εσάς πόσο είναι ο τράχηλος? βέβαια στην περίπτωση μου με συμφέρει πάρα πολύ να αργήσει η γέννα κ να πάρω όλον τον ένατο ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο.κι εκεί που έβλεπα τις πολλές συσπάσεις κι έλεγα πως θα γεννήσω πιο νωρίς... ελπίζουμε μόνο να συνεχίσει να αναπτύσσεται έτσι γιατί αν δούμε πως όσο περνάει ο καιρός η διαφορά στην ηλικία μεγαλώνει(πχ φανεί 3 εβδομάδες μικρότερο) θα μου το πάρουν σύντομα κ δεν θέλω γιατί θα είναι μικρούλι. το υπολογίσαμε 2250 περίπου. Είμαι 35+5 και το μωρό φαινόταν 33+4 περίπου!!!!! νομίζω πάνω κάτω ίδια περίπτωση με την @Nightwish τι έγινε με σένα κορίτσι μου?? μπήκες καισαρική? όλα καλά? πήρες αγκαλιά το κοριτσάκι σου? περιμένουμε νέα σου!!!!!

Καλημέρα κορίτσι μου.. Και εγώ 35+3 και έχω ωρίμανση πλακούντα 2 αλλά είμαι έτσι από 31 εβδομάδες.. Σου είπαν γτ γίνεται αυτό γτ δεν έχει την αναμενόμενη ανάπτυξη?? 

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Ασία είπε:

Γεια σας κορίτσια...κι εγώ έχω αρχίσει να έχω το άγχος για την γέννα. Σήμερα έκανα κολπική καλλιέργεια κ πόνεσα, τι θα γίνει στην γέννα??? θέλω κ Κ χωρίς επισκληριδιο να φανταστείτε, σιγά μην αντέξω χαχαχα λοιπόν κάναμε υπέρηχο σήμερα κ το μωρό φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο... απογοητευτηκα, μου ήρθε ξαφνικό... Ο πλακούντας είχε ωρίμανση 2.Είμαι 35+5 κ θεωρείται οριακά φυσιολογικός μου είπαν. θα με παρακολουθεί ο γιατρός πιο συχνά γιατί γιατί αν δούμε πως δεν αναπτύσσεται από δω κ πέρα καλά θα χρειαστεί να κάνω πρόκληση πιο νωρίς. Εκεί που όλα πήγαιναν τέλεια, ξαφνικά σήμερα άκουσα αυτό... πριν 3 εβδομάδες, στο προηγούμενο ραντεβού που έκανα ντοπλερ μου είπε πως όλα είναι τέλεια απλά είναι λεπτό μωρό.είχα δει πως φαίνεται μια εβδομάδα πιο μικρό αλλά δεν έδωσα καν σημασία αφού κ ο γιατρός δεν σχολίασε κάτι. Σήμερα όμως που φάνηκε δύο εβδομάδες μικρότερο μας ανησυχησε!!ίσως κάνω τις ενέσεις για τα πνευμόνια κ μπω κ 2-3 μέρες στο νοσοκομείο για παρακολούθηση, να δούμε πως αναπτύσσεται, θα δούμε αύριο που θα ξαναπάω στο γιατρό. εν τω μεταξύ ο τράχηλος 2,8 εκ. πράγμα που σημαίνει πως αργεί η γέννα μου είπε. εσάς πόσο είναι ο τράχηλος? βέβαια στην περίπτωση μου με συμφέρει πάρα πολύ να αργήσει η γέννα κ να πάρω όλον τον ένατο ώστε να αναπτυχθεί περισσότερο.κι εκεί που έβλεπα τις πολλές συσπάσεις κι έλεγα πως θα γεννήσω πιο νωρίς... ελπίζουμε μόνο να συνεχίσει να αναπτύσσεται έτσι γιατί αν δούμε πως όσο περνάει ο καιρός η διαφορά στην ηλικία μεγαλώνει(πχ φανεί 3 εβδομάδες μικρότερο) θα μου το πάρουν σύντομα κ δεν θέλω γιατί θα είναι μικρούλι. το υπολογίσαμε 2250 περίπου. Είμαι 35+5 και το μωρό φαινόταν 33+4 περίπου!!!!! νομίζω πάνω κάτω ίδια περίπτωση με την @Nightwish τι έγινε με σένα κορίτσι μου?? μπήκες καισαρική? όλα καλά? πήρες αγκαλιά το κοριτσάκι σου? περιμένουμε νέα σου!!!!!

Ασία μου εγώ έχω πρόωρη γήρανση 3 από τις 30 εβδομάδες. Μέχρι 34+2 που πήγα γιατρό εξακολουθεί και μεγαλώνει, έχουμε φτάσει 2700. Ο πλακούντας μου δεν πάει άλλο είναι όλο ασβεστωμένος αλλά κοιτάει και ένα PI, αιμάτωση κεφαλιού και ομφάλιο λώρου που πάνε καλά λέει. Με κοιτάει κάθε εβδομάδα, και μετά τα 2200 και 36+1 μου είπε είμαστε μια χαρά για γέννα. Από εκεί και πέρα κάθε γραμμάριο και κάθε μέρα είναι κέρδος. Βέβαια σχετικά με την ανάπτυξη είμαστε εντός ορίων. Ο γιατρός μου λέει οτι όσο με παρακολουθεί συχνά και εχουμε μόνο το συγκεκριμένο θέμα είμαστε ασφαλής να μην αγχώνομαι!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοιλίτσες! βροχερή μέρα σήμερα και με δυνατό αέρα!

βγήκαν κ μένα οι εξετάσεις μου για τη πηξη του αίματος και μου είπε η αιματολογος να σταματήσω τη σαλοσπιρή μεθαύριο, που θα κλείσω την 35! ένα χάπι λιγότερο! εμένα δε μου έδωσε τελικά ποτέ ηπαρίνη, μείναμε στη σαλοσπιρή!

@Ασία μου μην αγχώνεσαι,  εννοείται το ιδανικό να πάρεις όλο το μηνα, όμως στα 2500 και κλείνοντας την 35η είσαι και πάλι μια χαρά.  μου το τόνιζαν συνέχεια στο νοσοκομείο!εγώ έχω αποκτήσει άνεση με τις κολπικές πλέον! ανα 20 μέρες κολποδιαστολεας! στην αρχή πονούσα πολύ αλλά μετά όχι. φταίει που από την αρχή της κυησης μου απαγορέψε επαφές οπότε έχει στενέψει η περιοχή...

@anemoni1989 κγω έτσι έχω ακούσει για επισκληρηδιο.. ότι περνάει στο μωρο και μπορεί να γεννηθεί κάπως " ληθαργικο ". κγω λέω δεν θα κάνω αλλά δεν είμαι απόλυτη σε τπτ.. αν δω ότι δεν αντέχω από πόνο θα κάνω..ξέρω επίσης ότι καθυστερεί την όλη διαδικασία..οποτε αν πχ έχω διαστολή 8 και δεν αντέχω άλλο τότε,  ε θα κάνω υπομονή για λίγο..αλλά αν από διαστολή 3 σφαδαζω...Ίσως και να κάνω..

@stella92 με το καλό να πάνε όλα και να ξεκινήσουν φυσιολογικά τα συμπτώματα. μπράβο σου που άντεξες όλους αυτούς τους μήνες με ενέσεις ηπαρίνης.  εγώ το είχα μεγάλο άγχος και ένιωσα ανακούφιση όταν με άφησαν μόνο με χαπακι..φοβάμαι πολύ τις βελόνες...

@Marimarv πως είσαι κορίτσι μου; το θετικό με τον πλακούντα σου είναι ότι μένει σταθερός. οκ, ωρίμασε,  αλλά συνεχίζει και τρέφει το μωρό, και με τόση συχνή παρακολούθηση που κάνουμε όλες,  δεν αφήνουμε τπτ στη τύχη!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

@bella32 καλημέρα κορίτσι μου.. Καλά είμαι τώρα το βράδυ είχα κάτι πονακια βέβαια πάλι.. Αλλά τώρα πέρασαν κρεβάτι όλη μέρα την βγάζω.. Να περάσει αυτή η βρόμα να μην έχω το άγχος τουλάχιστον.. Τώρα έχω γιατρό Δευτέρα και καρδιολόγο.. Θα ρωτήσω κ για τον αιματολογο γτ βλέπω οι πιο πολλές έχουν κάνει αυτές τις εξετάσεις ενώ εμένα δεν μου έχουν πει κτ τέτοιο.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...