Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Άρα κάτι σαν ανεξήγητη υπογονιμότητα όπως το περιγράφεις.Ελπιζω αυτή τη φορά να είσαι έγκυος,να έχεις μια όμορφη εγκυμοσύνη και να αφήσεις πίσω σου όλη την ταλαιπωρία που πέρασες ❤️

      Σε ευχαριστώ 😍μακάρι αν και κρατώ μικρό καλάθι....δεν πειράζει..θα ειναι 2-3 μερες δυσκολες μετα θα επανελθω...όπως λέω πάντα έχουμε δικαίωμα να πέσουμε αλλά υποχρέωση να σηκωθούμε! Αν θέλει ο Θεός θα γίνει!

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

1 ώρα πρίν, Marimarv είπε:

Κορίτσια έχει πάρει καμία σας θήλαστρο?? 

Θηλαστρο δε θα πάρω, θα δω πρώτα πως θα πάει με το θηλασμό κι αν χρειαστεί θα πάρω μετά.

Μόνο κρεμα και επιθεματα έχω παρει. Ίσως πάρω κ κοχύλια.

 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Βρε κορίτσια τι είναι αυτό το άγχος. Σήμερα δεν ένιωσα καθόλου την μπέμπα μου και πήρα τον γιατρό και πήγα και με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο και εκεί είδαμε οτι είναι ολα καλά, ταμπούρλο η καρδουλα :-) αυτό θα έχουμε τις τελευταιες βδομάδες λέω και εγώ; Εχω ενα αγχος και μια ανησυχία. Νομίζω θα ηρεμήσω μόνο αν την πάρω αγκαλιά και δω οτι όλα είναι καλά. Εισαστε και εσείς ετσι πανω κατω εε??

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Κοριτσια τι κάνετε;; Απο οτι διαβαζω ολες έχουμε λίγες συσπασουλες και άγχος. Εγώ σήμερα είχα ραντεβού στον γιατρό και ειδαμε οτι εχει 2 περιτυλιξεις το μωρό μια στον λαιμό και μια στα ματάκια. Ρώτησα τον γιατρό αν αποτελεί ενδειξη καισαρικής και μου ειπε το οτι είναι στον λαιμό ειναι πρόβλημα, κάποια μωράκια γεννιουνται φυσιολογικά ενώ καποια αλλα δεν τα καταφέρνουν και ο τοκετος καταληγει σε καισαρική. Ημουν και στον καρδιοτοκογραφο μιαμιση ωρα στην αρχή ηταν χαμηλοι οι παλμοι, μετά με γυρισανε στο αριστερό πλευρό και πηρε μπρος. Θα το παρακολουθουμε μου ειπε και τους παλμους και την περιτυλιξη και θα πραξουμε αναλόγως. Εγω δεν θελω την καισαρική αλλά φυσικά θα επιλεξω το καλυτερο για το μωρό. Εχει τυχει σε καμια να περιτυλιχτει το μωρό;;

Ειναι πολυ φυσιολογικο να ειναι τυλιγμενα στο λαιμο. Τα περισσοτερα ειναι. Και μια και δυο και τρεις φορες, κατα κανονα δεν ειναι προβλημα, μονο σε σπανιες περιπτωσεις που ειναι κοντος ο λωρος. Ετσι μου ειπε ο γιατρος μου.


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Elenaki5186 είπε:

Βρε κορίτσια τι είναι αυτό το άγχος. Σήμερα δεν ένιωσα καθόλου την μπέμπα μου και πήρα τον γιατρό και πήγα και με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο και εκεί είδαμε οτι είναι ολα καλά, ταμπούρλο η καρδουλα :-) αυτό θα έχουμε τις τελευταιες βδομάδες λέω και εγώ; Εχω ενα αγχος και μια ανησυχία. Νομίζω θα ηρεμήσω μόνο αν την πάρω αγκαλιά και δω οτι όλα είναι καλά. Εισαστε και εσείς ετσι πανω κατω εε??

Ακριβώς τα ίδια είχα κ εγώ την προηγούμενη βδομάδα δεν την άκουγα πήγα γιατρό αν κ μου είπε ότι είναι όλα καλά εγώ δεν ηρέμησα μέχρι να αρχίσει να κουνιέται πάλι.. Τώρα με έχει πιάσει και το άγχος της γεννας.. Αλλά αυτό που είπες εάν δεν την πάρω αγκαλιά και να μου πουν ότι είναι όλα καλά δν θα ησυχάσω.. Όλες μας νομίζω.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , bella32 είπε:

@Marimarv και μένα θα μου δώσουν της Μαντέλα.  πάντως μπορείς να ζητήσεις από νοσοκομείο αν μπορείς να δανειστεις,αλλιώς να ξέρεις ότι και μέσω ίντερνετ μπορείς να νοικιάσεις. εγώ είχα δει ότι είναι 2 ευρώ τη μέρα και αν κλείσεις για 3μηνο το δίνουν 1.80. το ηλεκτρονικό φυσικά με τη διπλή αντλία. 

@anemoni1989 αγόρασες και το εξάρτημα που κρατάει ζεστό το μπουκαλάκι και δικές σου αντλίες; είπε θα μου το στείλει μια ξαδέρφη μου αλλά δεν είδα ακόμη τι έχει μέσα το πακετάκι της!!

@ada32 τι είναι οι ψευτοθηλες; εγώ πήρα επιθέματα στήθους και μια κρεμουλα για για τις θηλές.  τα επιθέματα εννοείς;

Πατά στο ίντερνετ να δεις. Καλύπτεις τη  θηλη με μια θήκη σιλικόνης κ από κει θηλάζει το μωρο. Αυτό το κάνεις σε περίπτωση  που σε πληγώσει το μωρο.

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, bella32 είπε:

@Marimarv και μένα θα μου δώσουν της Μαντέλα.  πάντως μπορείς να ζητήσεις από νοσοκομείο αν μπορείς να δανειστεις,αλλιώς να ξέρεις ότι και μέσω ίντερνετ μπορείς να νοικιάσεις. εγώ είχα δει ότι είναι 2 ευρώ τη μέρα και αν κλείσεις για 3μηνο το δίνουν 1.80. το ηλεκτρονικό φυσικά με τη διπλή αντλία. 

@anemoni1989 αγόρασες και το εξάρτημα που κρατάει ζεστό το μπουκαλάκι και δικές σου αντλίες; είπε θα μου το στείλει μια ξαδέρφη μου αλλά δεν είδα ακόμη τι έχει μέσα το πακετάκι της!!

@ada32 τι είναι οι ψευτοθηλες; εγώ πήρα επιθέματα στήθους και μια κρεμουλα για για τις θηλές.  τα επιθέματα εννοείς;

Θερμαντηρα εννοείς?? Οχι καλε! Τα θεωρώ πεταμενα λεφτά!! Ουτως ή αλλως αν βγαλω γαλα εν τέλει με το θηλαστρο θα ειναι για να κάνω τράπεζα για ώρα αναγκης και οχι για καθε μερα.. Ετσι λεω τωρα βεβαια! 

1 ώρα πρίν, Elenaki5186 είπε:

Βρε κορίτσια τι είναι αυτό το άγχος. Σήμερα δεν ένιωσα καθόλου την μπέμπα μου και πήρα τον γιατρό και πήγα και με εβαλε στον καρδιοτοκογραφο και εκεί είδαμε οτι είναι ολα καλά, ταμπούρλο η καρδουλα :-) αυτό θα έχουμε τις τελευταιες βδομάδες λέω και εγώ; Εχω ενα αγχος και μια ανησυχία. Νομίζω θα ηρεμήσω μόνο αν την πάρω αγκαλιά και δω οτι όλα είναι καλά. Εισαστε και εσείς ετσι πανω κατω εε??

Προχθές δεν ετρεχα και εγω για καρδιοτοκογραφο?? Αχαχαχαχαχα 

Μας τρολαρουν από την κοιλια τα σκατουλια!!! :x


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Θερμαντηρα εννοείς?? Οχι καλε! Τα θεωρώ πεταμενα λεφτά!! Ουτως ή αλλως αν βγαλω γαλα εν τέλει με το θηλαστρο θα ειναι για να κάνω τράπεζα για ώρα αναγκης και οχι για καθε μερα.. Ετσι λεω τωρα βεβαια! 

κγω αυτό λέω αλλά με έχουν ζαλίσει..και πως θα ζεσταίνεις το γάλα από την κατάψυξη όταν βγάζεις τα σακουλάκια; ηδη ξεκινησα να ακουω "συμβουλές " και φαντασου ξερουβ ελαχιστοι για την εγκυμοσύνη μου!μετα λογικα ολοι θα εχουν γνωμη και άποψη !!!

γενικά το θήλαστρο εγώ το σκέφτηκα και για ώρα ανάγκης που λες αλλά και για περίπτωση που έχω πολύ γάλα ( λέμε τωρα) και πρέπει να αδειάζει το στήθος για αποφυγή μαστιτιδας! 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου επειδή σας διαβάζω και έχω γεννήσει εδώ και 2 εβδομάδες θα σας πω την εμπειρία μου και ότι θέλετε κρατήστε! Τα επιθέματα που όλες πήραμε δεν βοηθάνε καθόλου γιατί δεν αφήνουν τις θηλές να αναπνέουν και δεν στεγνώνουν, η καλύτερη λύση είναι τα κοχύλια! Οι ψευτοθηλες μου είπε η μαία δεν είναι καλές γιατί τις συνηθίζει το μωρό και κάνει συχγυση θηλών... Το θηλαστρο εμένα μου το έφερε μια φίλη πριν γεννήσω και της έλεγα ότι δεν το θέλω και τι να το κάνω... Όταν λοιπόν με πλήγωσε ο μπεμπακος μου για μια μέρα το έβγαζα με το θηλαστρο μέχρι να ηρεμήσει η θηλη μου και όταν μένει γάλα από τον μπέμπη το βγάζω και το βάζω κατάψυξη... Από κρέμες μόνο λανολινη, επουλώνει και δεν χρειάζεται να ξεπλύνουμε για θηλασμό! Αυταααααα... Ελπίζω να βοήθησα! ;) Με το καλό σε όλες!!! Γερά μωράκια και υγιής μανουλες!

  • Ευχαριστώ 4

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσια μ τι κανετε; Εμεις εχουμε το ΟΚ απο τον γιατρο και κανουμε δουλιτσες (εντος και εκτος σπιτιου). Ξεκινησαν οι -πολυ αραιες ειναι αληθεια - συσπασεις! Γιουπι!!! Περιμενουμε πως και πως τον νεο ενοικο!

Για πειτε νεα!

πρίν από 32 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Κορίτσια μου επειδή σας διαβάζω και έχω γεννήσει εδώ και 2 εβδομάδες θα σας πω την εμπειρία μου και ότι θέλετε κρατήστε! Τα επιθέματα που όλες πήραμε δεν βοηθάνε καθόλου γιατί δεν αφήνουν τις θηλές να αναπνέουν και δεν στεγνώνουν, η καλύτερη λύση είναι τα κοχύλια! Οι ψευτοθηλες μου είπε η μαία δεν είναι καλές γιατί τις συνηθίζει το μωρό και κάνει συχγυση θηλών... Το θηλαστρο εμένα μου το έφερε μια φίλη πριν γεννήσω και της έλεγα ότι δεν το θέλω και τι να το κάνω... Όταν λοιπόν με πλήγωσε ο μπεμπακος μου για μια μέρα το έβγαζα με το θηλαστρο μέχρι να ηρεμήσει η θηλη μου και όταν μένει γάλα από τον μπέμπη το βγάζω και το βάζω κατάψυξη... Από κρέμες μόνο λανολινη, επουλώνει και δεν χρειάζεται να ξεπλύνουμε για θηλασμό! Αυταααααα... Ελπίζω να βοήθησα! ;) Με το καλό σε όλες!!! Γερά μωράκια και υγιής μανουλες!

Ακριβως οπως τα λεει η Φαιη. Ετσι κι εγω στον πρωτο. Εμενα δε, δεν με βολεψε καν το θηλαστρο γιατι δεν ειχα πολυ γαλα, ισα που καλυπταμε τις αναγκες του μικρου δλδ. Κατα τ´αλλα κοχυλια-λανολινη. Τα επιθεματα μαλιστα καποια κολλανε στις θηλες και ειναι χαλιαααα!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Alekk είπε:

Κοριτσια μ τι κανετε; Εμεις εχουμε το ΟΚ απο τον γιατρο και κανουμε δουλιτσες (εντος και εκτος σπιτιου). Ξεκινησαν οι -πολυ αραιες ειναι αληθεια - συσπασεις! Γιουπι!!! Περιμενουμε πως και πως τον νεο ενοικο!

Για πειτε νεα!

Ακριβως οπως τα λεει η Φαιη. Ετσι κι εγω στον πρωτο. Εμενα δε, δεν με βολεψε καν το θηλαστρο γιατι δεν ειχα πολυ γαλα, ισα που καλυπταμε τις αναγκες του μικρου δλδ. Κατα τ´αλλα κοχυλια-λανολινη. Τα επιθεματα μαλιστα καποια κολλανε στις θηλες και ειναι χαλιαααα!

Αααααααχχχχχχ τι έπαθα την πρώτη και τελευταία φορά που έβαλα, κόλλησε το γάλα και όπως άνοιξα το σουτιέν επειδή είχε βαρύνει ξεκόλλησε και ετσουξε πολύ!!! Τότε μου είπε η μαία να μην ξαναβάλω ποτέ και μου πρότεινε τα κοχύλια γιατί εγώ τον πρώτο μου δεν τον θηλασα επειδή έπαιρνα φάρμακα για πίεση... Οπότε τώρα στο δεύτερο τα κάνω για πρώτη φορά αυτά!

 

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΦαιηΚατς είπε:

Κορίτσια μου επειδή σας διαβάζω και έχω γεννήσει εδώ και 2 εβδομάδες θα σας πω την εμπειρία μου και ότι θέλετε κρατήστε! Τα επιθέματα που όλες πήραμε δεν βοηθάνε καθόλου γιατί δεν αφήνουν τις θηλές να αναπνέουν και δεν στεγνώνουν, η καλύτερη λύση είναι τα κοχύλια! Οι ψευτοθηλες μου είπε η μαία δεν είναι καλές γιατί τις συνηθίζει το μωρό και κάνει συχγυση θηλών... Το θηλαστρο εμένα μου το έφερε μια φίλη πριν γεννήσω και της έλεγα ότι δεν το θέλω και τι να το κάνω... Όταν λοιπόν με πλήγωσε ο μπεμπακος μου για μια μέρα το έβγαζα με το θηλαστρο μέχρι να ηρεμήσει η θηλη μου και όταν μένει γάλα από τον μπέμπη το βγάζω και το βάζω κατάψυξη... Από κρέμες μόνο λανολινη, επουλώνει και δεν χρειάζεται να ξεπλύνουμε για θηλασμό! Αυταααααα... Ελπίζω να βοήθησα! ;) Με το καλό σε όλες!!! Γερά μωράκια και υγιής μανουλες!

Ευχαριστούμε!!! Και να σ ζησει το νεο μελος!!! 

Και εγω κοχυλια πηρα γτ μ πε η μαια είναι καλύτερα , απλα για τ μαιευτηριο πηρα και επιθεματα για ευκολια! Αλλα απο οτι κατάλαβα τζαμπα! Αχχαχαχαχαχαχα  χαλαλι! 

@bella32 κατω απο την βρύση στο ζεστό ή σε μπεν μαρι στο γκαζακι! Εγω αν εχω τοσο πολυ γαλα σκεφτόμουν μηπως τ εδινα κιολας στο ΕΛΕΝΑΣ σα δωρεά στην μοναδα με τα προωρα

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα...

Τελευταίο ραντεβού με την αιματολογο σήμερα κι ενιωσα πολύ περιεργα. Αύριο κλείνω τις 36 εβδομάδες και ημερολογιακα και παλι δεν λεω να χωνέψω ότι φτάνουμε στο τέλος. Φανταστείτε ότι πηγα για ψωνια μεταξυ αιμοληψίας και ραντεβού με την αιματολογο. Πηρα δωράκια για κάποια ανιψακια μου που τα έβλεπα πρώτη φορά και πηρα και για εμένα κάτι ψιλοπραγματα.

Το μόνο κακο είναι ότι φορεσα κλειστα παπούτσια και με χτυπησαν.

Όσον αφορά το θηλασμό η μαια μου ζήτησε να παρω μονο κοχύλια και επιθέματα. Για θήλαστρο ειπε να περιμένουμε να δούμε πως θα ξεκινήσουμε και αν χρειαστεί να παρω μετα τη γέννα.

Τις συσπάσεις πως τις αισθανεστε; εγω νομίζω δεν εχω καθόλου.

Κι οσον αφορά το άγχος για τις κινήσεις κι εμένα πολλές φορές μου την κανει κι είναι ήσυχος ειδικά τα πρωινά. Αλλά παντα περιμένω μέχρι το βράδυ που πάντα μου κάνει την τιμη να μου δίνει το παρόν εστω και λίγο.

Καλε ποσα έγραψα;;;; σας ζαλισα

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...