Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 3 λεπτά , Alekk είπε:

Οχι καισαρικη εκανα λογω ανωτερας βιας αφου εφτασα διαστολη 10 (τελεια νομιζω τη λενε). Επεφταν πολυ οι παλμοι του μικρου και εκανε μηκωνιο ετσι απαγορευοταν να περιμενουμε να κατεβει τελειως ή να σπρωξω. Οποτε τωρα vbac! 

Γενικα δεν καταλαβαινουμε κατι οταν ανοιγει ο τραχηλος, το μονο που ειχα ως σημαδι ηταν οτι τις προηγουμενες μερες εφυγε η τραχιλικη βλεννα (το πωμα). Ενα πραγμα σα ζελες. Τιποτα αλλο, αλλα γενικα ημουν και λιγο αναισθητη, αφου εσπασαν τα νερα αρχισα να ποναω...

ααααααααααα δεν το θυμόμουν αυτό!!! Τέλεια!!!! Να μας γράψεις την εμπειρία σου μετά!!!! :)

Κατάλαβα.... ελεγα μην τυχόν νιώθαμε τίποτα να ανοιγει απο κάτω!!! αχαχαχαχχαχαχα Βέβαια τωρα που το σκέφτομαι μάλλον κοτσάνα σκεφτηκα, αφού αν ήταν έτσι θα μας έφευγε το παιδί χωρίς να το καταλάβουμε! :P

  • Χαχα 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

πρίν από 34 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ναι τον καρδιοτοκογραφο λέμε...

Το πιο σημαντικό δεν κάνεις βρε!!! Αλλά με τέτοιο καιρό, και να θες να βγεις δεν μπορεις!!! Σκάλες δεν έχεις σπίτι σου??? Εχω διαβάσει και μας είχε πει και η μαια στα μαθήματα ανωδυνου πως είναι θαυματουργο το ανεβοκατεβασμα σκαλας!!! Μπορει να ενεργοποιησει συσπάσεις πολύ άμεσα!!! Αν το δοκιμάσεις και πιάσει πάντως να μας πεις!!! :P

Ναι ισχύει για τις σκάλες γτ εμένα μου είπαν να μην ανεβαίνω καθόλου σκάλες.. Στ σπίτι που μένω είμαι στον 3ο όροφο χωρίς ασανσέρ και μου είπαν ούτε καν να μην σκεφτώ να γυρίσω εκεί.. Πρέπει να κάνουν δουλειά ή σκάλες για όσες θέλουν τις συσπασεις.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

Φυσικα και έχω ασφάλεια... Φαντάζομαι και ελπίζω πως για τους άπορους θα είναι δωρεάν.... Δεν ξέρω γιατί, μάλλον είναι ακριβή και εξειδικευμένη εξέταση και για αυτό είναι τόσο η συμμετοχή... Φαντάζομαι βέβαια αν νοσηλευεσαι δεν πληρωνεις κάτι, αλλα και πάλι σε σύγκριση με τις τιμές που άκουσα στα ιδιωτικά είναι πάρα πολύ καλα!!! Εσυ το πληρωνεις το nst ή ειναι στην τιμή της επίσκεψης ή του τοκετού??

Εμένα πάντως μου έκανε τρομερή εντύπωση και μ ακούστηκε εξαιρετικά ανεύθυνο να μην παρακολουθείται έστω 1 φορά στις 10 μερες πιο εκτενώς το νεογνό... Τον τελευταίο ειδικά μήνα που όλα αλλάζουν από τη μία μέρα στην άλλη!

Δεν πληρωνω τιποτα παω στο μαιευτήριο και μου το κανουν... αλλα ακομα κ στο νησι στο νοσοκομείο δεν το πληρώνεις απ οτι ξερω.... καλα εννοείται οτι ειναι πολυ ανεύθυνο να μην κανεις το θεωρω πολυ σημαντικό... εμενα ο γιατρός μου ειχε πει οτι αν πηγαίναμε φυσιολογικα μετα τις 38 εβδομάδες θα εκανα ανα 3 μερες nst...

1 ώρα πρίν, Marimarv είπε:

Κ εγώ έχω καρδιογραφημα την Δευτέρα.... Εσύ έχεις δει αιματολογο? 

Ναι ειδα αιματολογο για να είμαστε ετοιμη για τη καισαρική!!!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Μάντη είπε:

Δεν πληρωνω τιποτα παω στο μαιευτήριο και μου το κανουν... αλλα ακομα κ στο νησι στο νοσοκομείο δεν το πληρώνεις απ οτι ξερω.... καλα εννοείται οτι ειναι πολυ ανεύθυνο να μην κανεις το θεωρω πολυ σημαντικό... εμενα ο γιατρός μου ειχε πει οτι αν πηγαίναμε φυσιολογικα μετα τις 38 εβδομάδες θα εκανα ανα 3 μερες nst...

Ναι ειδα αιματολογο για να είμαστε ετοιμη για τη καισαρική!!!

Απορώ γτ εμένα δεν μου έχουν πει για αιματολογο ακόμα αφού κ εγώ πάω για καισαρική 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Μάντη είπε:

Δεν πληρωνω τιποτα παω στο μαιευτήριο και μου το κανουν... αλλα ακομα κ στο νησι στο νοσοκομείο δεν το πληρώνεις απ οτι ξερω.... καλα εννοείται οτι ειναι πολυ ανεύθυνο να μην κανεις το θεωρω πολυ σημαντικό... εμενα ο γιατρός μου ειχε πει οτι αν πηγαίναμε φυσιολογικα μετα τις 38 εβδομάδες θα εκανα ανα 3 μερες nst...

Ναι ειδα αιματολογο για να είμαστε ετοιμη για τη καισαρική!!!

Μα και εμένα μου φάνηκε πολύ κουλό!!! Αν είναι δυνατόν, δηλαδή! Τεσπα, τι να πεις? Ο καθεις όπως νομιζει!!!

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 11 λεπτά , Marimarv είπε:

Απορώ γτ εμένα δεν μου έχουν πει για αιματολογο ακόμα αφού κ εγώ πάω για καισαρική 

Πας προγραμματισμένη;;; ισως ειναι νωρις ακομα γι αυτο... εμενα ηταν σημαντικό να γινει η διασταύρωση αιματος γτ ο χαμηλος πλακούντας κανει μεγαλη αιμορραγία συν οτι εχω χαμηλι αιματοκρίτη θελουν να ειναι ολα έτοιμα...


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Μάντη είπε:

Πας προγραμματισμένη;;; ισως ειναι νωρις ακομα γι αυτο... εμενα ηταν σημαντικό να γινει η διασταύρωση αιματος γτ ο χαμηλος πλακούντας κανει μεγαλη αιμορραγία συν οτι εχω χαμηλι αιματοκρίτη θελουν να ειναι ολα έτοιμα...

Το πιο πιθανό είναι πως πάω προγραμματισμένη την Δευτέρα θα μου πουν αλλά μέχρι τώρα για καισαρική πάμε.. Θα ρωτήσω βέβαια την Δευτέρα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , Marimarv είπε:

Το πιο πιθανό είναι πως πάω προγραμματισμένη την Δευτέρα θα μου πουν αλλά μέχρι τώρα για καισαρική πάμε.. Θα ρωτήσω βέβαια την Δευτέρα.. 

Πρωτα θα κλείσεις το ραντεβού και μετα θα σου πουν για εξετάσεις!!! Αφου ακομα δεν ειναι σιγουρο!


jgJqp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Στο εύχομαι!!! Πρώτο παιδάκι σου είναι??? 

Ναι πρώτο!! Ανυπομονώ θέλω να πάω να τελειώσουν όλα και να γυρίσουμε σπίτι!!! Τι ωραία που θα ήταν όντως να τα έφερνε ο πελαργός απευθείας στην κούνια μέσα!!:P:lol:

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Ασία είπε:

Ναι!!έχεις δίκιο!!Όλα τέλεια θα πάνε κ όλες μας θα έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά σε λίγο καιρό. Καλά λες, το θέμα είναι να μην ταλαιπωρηθεί το μωρό κ αν είναι καλύτερο να γεννηθεί πιο νωρίς ας γεννηθεί. σημασία έχει να είμαστε κι εμείς και το μωρό καλά.πάντως εγώ νιώθω πως θα εξάντλησω τον μήνα! είχα συσπάσεις κ έλεγα θα γεννήσω πιο νωρίς κ μακάρι να πάρω λίγες μέρες από τον ένατο, αλλά τώρα που είδα πως ο τράχηλος μου είναι ακόμη 2,8 εκ πιστεύω πως θα κρατήσω 3-4 εβδομάδες ακόμη σίγουρα!!!

 

σου την έδειχνε από το πρώτο τρίμηνο δηλαδή δύο εβδομάδες πιο μικρή. είχες μεγάλο κύκλο? έκανες τεστ ωορρηξίας?

κι εγώ τα έχω αυτά!σε μένα πάντως δεν ήταν τίποτα. χθες που πήγα στον γιατρό κ το ανέφερα μου είπε πως τα θέλουμε αυτά τα πονάκια γιατί προετοιμάζουν για τον τοκετό.

Ναι κοριτσάκι από την αρχή μου είπε ο γιατρός ότι η μικρή βάση υπέρηχο είναι 2 εβδομάδες μικρότερη.. Άστα η περίοδος μου ήταν χάλια πάντα έχω κύκλο πολύ άστατο και την μικρή την έπιασα μετά από δέκα μήνες προσπάθειες στην τυχη εκείνο τον μήνα είχα ηρεμηση κσι έλεγα οπότε έρθει και με μια αντε δύο επαφές έμεινα έγκυος στο μωράκι μου. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , Μαρθα Κ είπε:

Ναι κοριτσάκι από την αρχή μου είπε ο γιατρός ότι η μικρή βάση υπέρηχο είναι 2 εβδομάδες μικρότερη.. Άστα η περίοδος μου ήταν χάλια πάντα έχω κύκλο πολύ άστατο και την μικρή την έπιασα μετά από δέκα μήνες προσπάθειες στην τυχη εκείνο τον μήνα είχα ηρεμηση κσι έλεγα οπότε έρθει και με μια αντε δύο επαφές έμεινα έγκυος στο μωράκι μου. 

κατάλαβα!έτσι ήμουν κι εγώ με τον κύκλο μου, εντελώς ότι να ναι!κ μόνο εκείνο τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν περίμενα πως είμαι χαχαχαχα σημασία έχει πως από την αρχή ξέρεις πάνω κάτω πότε πιάστηκε το μωρό κ η ανάπτυξη του πάει καλά. είσαι πάρα πάρα πολύ κοντά στην μεγάλη συνάντηση με την μικρούλα σου!!!με το καλό!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , stella92 είπε:

Ναι πρώτο!! Ανυπομονώ θέλω να πάω να τελειώσουν όλα και να γυρίσουμε σπίτι!!! Τι ωραία που θα ήταν όντως να τα έφερνε ο πελαργός απευθείας στην κούνια μέσα!!:P:lol:

Ναι και εγώ θα το ήθελα ένα βράδυ που κοιμόμασταν να το έπαιρνε από την κοιλιά μας και το πρωί να το βρίσκαμε στην κούνια δίπλα μας. Χα χα χα χα χα χα 

πρίν από 1 λεπτό , Ασία είπε:

κατάλαβα!έτσι ήμουν κι εγώ με τον κύκλο μου, εντελώς ότι να ναι!κ μόνο εκείνο τον μήνα που έμεινα έγκυος δεν περίμενα πως είμαι χαχαχαχα σημασία έχει πως από την αρχή ξέρεις πάνω κάτω πότε πιάστηκε το μωρό κ η ανάπτυξη του πάει καλά. είσαι πάρα πάρα πολύ κοντά στην μεγάλη συνάντηση με την μικρούλα σου!!!με το καλό!!!

Το ίδιο και εγώ να φανταστείς ότι έκανα τεστ μετά από 12 μέρες Τσικνοπέμπτη ήταν το θυμάμαι σαν τώρα... Ξέρεις οτι πολλές γυναίκες με άστατο κύκλο μετά την εγκυμοσύνη φτιάχνει ρολόι. 

πρίν από 3 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Ναι και εγώ θα το ήθελα ένα βράδυ που κοιμόμασταν να το έπαιρνε από την κοιλιά μας και το πρωί να το βρίσκαμε στην κούνια δίπλα μας. Χα χα χα χα χα χα 

Το ίδιο και εγώ να φανταστείς ότι έκανα τεστ μετά από 12 μέρες Τσικνοπέμπτη ήταν το θυμάμαι σαν τώρα... Ξέρεις οτι πολλές γυναίκες με άστατο κύκλο μετά την εγκυμοσύνη φτιάχνει ρολόι. 

Ευχαριστώ πάρα πολύ ναι είμαι πολύ κοντά αλλά οι μέρες φαίνονται αιώνας.. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, anemoni1989 είπε:

ααααααααααα δεν το θυμόμουν αυτό!!! Τέλεια!!!! Να μας γράψεις την εμπειρία σου μετά!!!! :)

Κατάλαβα.... ελεγα μην τυχόν νιώθαμε τίποτα να ανοιγει απο κάτω!!! αχαχαχαχχαχαχα Βέβαια τωρα που το σκέφτομαι μάλλον κοτσάνα σκεφτηκα, αφού αν ήταν έτσι θα μας έφευγε το παιδί χωρίς να το καταλάβουμε! :P

Εγω παντως ενιωθα να ανοιγω, στο προηγουμενο, προκληση που κατεληξε σε καισαρικη γιατι επεφταν οι παλμοι του παιδιου.

Εγω ειμαι 40 εβδομαδες, πολυ καλα σε γενικη κατασταση, θα περιμενουμε μεχρι 42 το πολυ. Ελπιζω να αρχισω να εχω συμπτωματα οτι πλησιαζω στον τοκετο, ως τωρα τιποτα!

3 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Σε δημοσιο νοσοκομείο;;;; γτ;;; δεν εχεις ασφάλεια;;; δεν το εχω ακουσει ξανα.... και εμενα ιδιώτης ειναι ο γιατρός μου αλλα nst μου βαζει απο 35 εβδομάδων...

Εχω κανει κι εγω nst στο Αλεξανδρα και οντως το χρεωνουν. Αλλα δεν ειναι αληθεια οτι οι ιδιωτες το χεωνουν τοσο, ο ιδιωτης γιατρος μου το κανει δωρεαν καθε βδομαδα- ή καθε 3 μερες τωρα που περναω τις 40.

 

2 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Γεια σας κοριτσια! Οταν λετε nst εννοειται τον καρδιοτοκογραφο; Αν ναι εμενα μου κανει απο την 36η εβδομαδα καθε εβδομαδα στο ιατρειο του. Νομιζω πως και αυτο ειναι θεμα γιατρου, ο δικος μ εχει το μηχανημα στο ιατρειο και κανει καθε φορα, μαλιστα προς το τελος κανει καθε 3 μερες. 

Παντως οι κολλητες ζητημα να εκαναν εστω εναν μεχρι να γεννησουν και η πιο προσφατη εκανε εναν στο μαιευτηριο 3 μερες πριν την ΠΗΤ της.

Αντε κοριτσια εγω παρακαλω για τις συσπασεις για να γεννησω φυσιολογικα, πινω ροφηματα, κανω μπαλα, μονο περπατημα δεν εχω καταφερει ακομα. Αυριο που θα κανω γενικη στο σπιτι ελπιζω για το θαυμα!!!

Τι ροφηματα; Εγω δεν εχω τιποτα απο συσπασεις αλλα μια φορα που εβαλα στο φαγητο κροκο κοζανης νομιζα οτι θα γεννησω... οποτε οταν περασουν οι μερες θα το ξαναδοκιμασω!

11 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

Καλημέρα!!! Αππ οτι βλέπω τα μωρακια του Οκτωβρίου μας ταλαιπωρουν και μας αγχωνουν!!! Ευτυχώς που η επιστήμη εχει εξελιχθεί και μπορούμε και τα παρακολουθουμε ολα αυτα!!! Πάντως Ασία μου αν πιασει τα 2500 κιλα τουλάχιστον γλιτωνετε τη θερμοκοιτιδα, να πιασετε και τις 36 εβδομάδες τουλάχιστον και ολα θα ναι καλα, θα δεις, αν και καταλαβαίνω το σοκ σου, αφου ειναι δυσκολο οταν πριν λίγες μέρες σου λενε "όλα τέλεια" και μετα προκύπτει θεματακι... Αλλα τωρα είμαστε στην τελικη ευθεία, ολα θα πανε μια χαρά :)

Εν τ μεταξυ και εγω χωρίς επισκληριδιο θέλω να παω και ειμαι απο τωρα λίγο σφιγμενη, αλλα λεω να μην φρικαρω απο τωρα!!! Θα δω εκείνη την στιγμή πως θα μου βγει!! Αν και οταν σκέφτομαι πως το φάρμακο περνάει στο μωρο, ειμαι ακόμα πιο αποφασισμένη να τα καταφερω και πεισμωνω πολύ! Ελπίζω να τα καταφερω!!! 

Δεν περναει στο μωρο το φαρμακο, μη σε νοιαζει, τουλαχιστον οχι σε ποσοτητα σαν αυτη που θα περνουσε αν σου εκαναν ενεση. Απειροελαχιστη ποσοτητα που δε θα επηρεασει καθολου το μωρο, ειδικα αν ο αναισθησιολογος κανει χαμηλη δοση ( περιπατητικη επισκληριδιο) Το αρνητικο για μενα ειναι οτι αν κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω ορο και καθετηρα. Θα το αποφασισω εκεινη τη στιγμη ομως...

On 27/9/2018 at 5:28 ΜΜ, Anastasia05 είπε:

Θηλαστρο δε θα πάρω, θα δω πρώτα πως θα πάει με το θηλασμό κι αν χρειαστεί θα πάρω μετά.

Μόνο κρεμα και επιθεματα έχω παρει. Ίσως πάρω κ κοχύλια.

 

Εγω παντως θα νοικιασω νοσοκομειακο.


e97556d272.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια σήμερα νιώθω από κάτω λες και με τρυπαει βελόνα τώρα το είπα στον γιατρό μου και είπε να κάτσω φρόνιμα γιατί λείπει σε σεμινάριο Αθήνα.. Λέτε να βγει η ευχή μου και να γεννήσω 1 Οκτωβρίου στην επέτειο γάμου μου!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , arous είπε:

Εγω παντως ενιωθα να ανοιγω, στο προηγουμενο, προκληση που κατεληξε σε καισαρικη γιατι επεφταν οι παλμοι του παιδιου.

Εγω ειμαι 40 εβδομαδες, πολυ καλα σε γενικη κατασταση, θα περιμενουμε μεχρι 42 το πολυ. Ελπιζω να αρχισω να εχω συμπτωματα οτι πλησιαζω στον τοκετο, ως τωρα τιποτα!

Εχω κανει κι εγω nst στο Αλεξανδρα και οντως το χρεωνουν. Αλλα δεν ειναι αληθεια οτι οι ιδιωτες το χεωνουν τοσο, ο ιδιωτης γιατρος μου το κανει δωρεαν καθε βδομαδα- ή καθε 3 μερες τωρα που περναω τις 40.

 

Τι ροφηματα; Εγω δεν εχω τιποτα απο συσπασεις αλλα μια φορα που εβαλα στο φαγητο κροκο κοζανης νομιζα οτι θα γεννησω... οποτε οταν περασουν οι μερες θα το ξαναδοκιμασω!

Δεν περναει στο μωρο το φαρμακο, μη σε νοιαζει, τουλαχιστον οχι σε ποσοτητα σαν αυτη που θα περνουσε αν σου εκαναν ενεση. Απειροελαχιστη ποσοτητα που δε θα επηρεασει καθολου το μωρο, ειδικα αν ο αναισθησιολογος κανει χαμηλη δοση ( περιπατητικη επισκληριδιο) Το αρνητικο για μενα ειναι οτι αν κανω επισκληριδιο θα πρεπει να εχω ορο και καθετηρα. Θα το αποφασισω εκεινη τη στιγμη ομως...

Εγω παντως θα νοικιασω νοσοκομειακο.

Λοιπον εμενα μου εχει πει η μαια για βασιλικο, κανελα και δικταμο. Ρωτα κι εσυ τον γιατρο σου να βεβαιωθεις. Κανει και ο κροκος; Ήξερα οτι απαγορευεται στην εγκυμοσυνη, λες να κανει τις τελευταιες εβδομαδες οπως το δικταμο; Γιατι κι αυτο απαγορευεται μεχριτον τελευταιο μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...