Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Blue Velvet είπε:

      Εννοείται πως θα τους παίρνεις τηλέφωνο όταν δεν νιώθεις καλά,δεν χρειάζονται ντροπες!Άντε μερικές εβδομάδες έμειναν και σε λίγο καιρό θα κρατάς τον μπέμπη αγκαλίτσα 🥰 ❤️Μοναδικό συναίσθημα ❤️

      μμμ δεν ξέρω για βδομαδες…. με προβλημάτισαν τα πονάκια αυτά! το μωρο επισης είναι τρομερά υπερκινητικό και δεν μπορώ να καταλάβω αν κάμω συσπάσεις ! 

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Μάντη είπε:

Κορίτσια μου πολυ δυσκολες για μενα οι πρωτες μερες μετα τη καισαρική σημερα αρχισα να νιωθω καλύτερα.. με το θηλασμο παμε χαλια δεν εχω σταγονα γαλα κ δίνω έτοιμο δυστυχώς.. μου εκανε κ τις θηλες μεσα στο αιμα...

Μάντη μου θα περάσουν οι μέρες και ολα αυτα δεν θα τα θυμάσαι καν. Οσον αφορά τον θηλασμό οταν πας σπίτι με το καλό μπορείς να ασχοληθείς πιο εντατικα και σιγά σιγά να μειώσεις το ξένο. Αν οχι δεν πειράζει. Σημασια εχει να είσαστε εσείς καλά.

πρίν από 25 λεπτά , E_Glyfada είπε:

Hellο κορίτσια!

Είμαι νέα στην παρέα. Και εμείς κορίτσια του Οκτώβρη είμαστε.

Αύριο θα βγούμε με καισαρική! Send over good vibes!  <3

Περιμένουμε πως και πως να ειδωθούμε με την μπεμπούλα!

 

Να σας ζήσουν σε όλες τα μωράκια σας! 

Καλωσόρισες και με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου. Αν επιτρέπεται γιατί καισαρικη;; Σε ρωτώ γιατί μαλλον και εγώ προς τα εκεί οδευω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 ώρα πρίν, Alekk είπε:

Μάντη μη ξεχνας οτι ειχες μια δυσκολη εγκυμοσυνη και σε συνδυασμο με τις ορμονες, φανταζομαι δεν θα ειναι η καλυτερη περιοδος... Κοιτα, εγω στον μεγαλο καταταλαιπωρηθηκα. Με πειραξε η αντιβιωση στο μαιευτηριο και εκανα διαρροιες για μερες, γαλα ειχα ελαχιστο και οι «καλες» μου μαιες αντι να με βοηθουν μου τον εφερναν ταισμενο... Αποτελεσμα: τα βρηκα παλουκια οταν γυρισα σπιτι... Επαθα και μια μαστιτιδα στις 20 μερες και ηρθα κι εδεσα... 

Για τις θηλες οπως στα ειπαν: κοχυλια και medela purelan, καπως ετσι λεγεται. Δες και για συμβουλο θηλασμου, εμενα με ειχε βοηθησει πολυ η μαια μου γιατι ερχοταν σπιτι και μου εδειχνε διαφορα.

Θελει υπομονη τρελη, δινε ξενο γαλα αλλα πρωτα να κανεις μια προσπαθεια παντα στον θηλασμο. Εγω αυτο εκανα, ωσπου πεταξαμε τελειως το ξενο. Τον θηλαζα κ το βραδυ μετα τον θηλασμο του εδινα ξενο. Σε 20 μερουλες περιπου ο μικρος σταματησε τελειως να πινει το ξενο απο μονος του... 

Η καισαρικη ειναι λιγο μανικι σε ολη αυτη την διαδικασια, περπατα κι ολα καλα θα πανε. Να σκεφτεσαι παντα πως ειναι οι χαζοορμονες τωρα! Υπομονη κοπελα μ.

Αχ σε ζαλισα, αλλα διαβασα το μηνυμα σου και θυμηθηκα τα δικα μου...

Πες μας λεπτομερειες για το μικρο!

Κορίτσι μου πες μου λίγο για την κρέμα της μαντελα που λες.. Εγώ έχω πάρει μια της φρεζιντερμ αλλά δεν ξέρω εάν πήρα την κατάλληλη.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Marimarv είπε:

Κορίτσι μου πες μου λίγο για την κρέμα της μαντελα που λες.. Εγώ έχω πάρει μια της φρεζιντερμ αλλά δεν ξέρω εάν πήρα την κατάλληλη.. 

κγω από φρεζιντερμ πήρα! είναι ειδική για της θηλές έλεγε! μόνο κοχύλι δεν πήρα,  δεν ήξερα καν τι είναι! από εδώ το έμαθα 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσι μου πες μου λίγο για την κρέμα της μαντελα που λες.. Εγώ έχω πάρει μια της φρεζιντερμ αλλά δεν ξέρω εάν πήρα την κατάλληλη.. 

Και η frezyderm εχει καλες κρεμες!!! Η Αλεκ μιλαει για την purelan της medela... Εχει πολυ καλες κριτικες και εμενα αυτη μ προτειναν! Και δε χρειάζεται να καθαρίσει το στήθος για να θηλασεις... Ειναι ακακη

πρίν από 23 λεπτά , bella32 είπε:

κγω από φρεζιντερμ πήρα! είναι ειδική για της θηλές έλεγε! μόνο κοχύλι δεν πήρα,  δεν ήξερα καν τι είναι! από εδώ το έμαθα 

Να αγοράσεις κοχυλια! Με τα επιθεματα μπορεί να παθεις μυκητες και να κολλήσει το μωρο λογω του οτι μενει βρεγμενο πανω στο στήθος και δεν αναπνεει... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 4/10/2018 at 7:58 ΜΜ, bella32 είπε:

@Marimarv κλασικη ατακα! Όπως και το κοιμήσου τώρα που μπορείς! μωρέ προσπαθούν να μας εμψυχώσουν αλλά από ένα σημείο και μετά δε θες να ακούς τπτ! εμένα μου έχουν πει κ το εξής: για σενα είναι η ζωή..αραλικι και καθισιο όλη μέρα! ούτε δουλειά ούτε τπτ! ένιωσα πολύ άσχημα...και άχρηστη..ότι όλη μέρα δεν κάνω τπτ και δεν πρόσφερω στο σπίτι. και από άτομα που ξέρουν πόσο μου στοίχισε που παραιτήθηκα από τη δουλειά μου...τι να πεις! 

Εγώ άκουσα από τον άντρα μου ότι όλη μέρα την βγάζω στον καναπέ! που τα πρωινά που είμαι σπίτι κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού που έκανα κ πριν εκτός από το πλυντήριο, το άπλωμα ρούχων κ το μαγείρεμα και τα απογεύματα δουλεύω!!όλοι μου λένε να μην κουράζομαι όσο μπορώ(γιατί η αλήθεια είναι πως θα μπορούσα να μην κουράζομαι τόσο) κ ο άντρας μου θεωρεί ότι κάθομαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 30 λεπτά , bella32 είπε:

κγω από φρεζιντερμ πήρα! είναι ειδική για της θηλές έλεγε! μόνο κοχύλι δεν πήρα,  δεν ήξερα καν τι είναι! από εδώ το έμαθα 

Ποια πήρες εγώ έχω πάρει την nipple care emollient.. Λεει οτι ειναι και για προετοιμασία των θηλων. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Marimarv είπε:

Κορίτσι μου πες μου λίγο για την κρέμα της μαντελα που λες.. Εγώ έχω πάρει μια της φρεζιντερμ αλλά δεν ξέρω εάν πήρα την κατάλληλη.. 

Ναι αυτη που λεει η anemoni ειναι. Καθαρη λανολινη που δεν πειραζει το μωρο κ επουλωνει αμεσα τις θηλες. Medela purelan τη λενε, το επιβεβαιωσα. Βεβαια εμπιστευομαι γενικα και frezyderm, αλλα η κρεμα της για τις θηλες η ροζ δε με ειχε βοηθησει. Τωρα ειδα οτι εβγαλε και για τραυματισμενες θηλες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Alekk είπε:

Ναι αυτη που λεει η anemoni ειναι. Καθαρη λανολινη που δεν πειραζει το μωρο κ επουλωνει αμεσα τις θηλες. Medela purelan τη λενε, το επιβεβαιωσα. Βεβαια εμπιστευομαι γενικα και frezyderm, αλλα η κρεμα της για τις θηλες η ροζ δε με ειχε βοηθησει. Τωρα ειδα οτι εβγαλε και για τραυματισμενες θηλες.

Καταλαβα.. Τότε θα πάρω κ εγώ αυτή που λέτε ίσως με βοηθήσει πιο πολύ 

πρίν από 13 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Και η frezyderm εχει καλες κρεμες!!! Η Αλεκ μιλαει για την purelan της medela... Εχει πολυ καλες κριτικες και εμενα αυτη μ προτειναν! Και δε χρειάζεται να καθαρίσει το στήθος για να θηλασεις... Ειναι ακακη

Να αγοράσεις κοχυλια! Με τα επιθεματα μπορεί να παθεις μυκητες και να κολλήσει το μωρο λογω του οτι μενει βρεγμενο πανω στο στήθος και δεν αναπνεει... 

Θα πάρω κ αυτή τότε να την έχω.. Κοχύλια έχω πάρει τς chicco

Κορίτσια από αναλώσιμα γενικά πάνες μωρομαντιλα κρέμες κ τέτοια έχετε πάρει ποσότητες μεγάλες η όχι ακόμα? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Alekk είπε:

Ναι αυτη που λεει η anemoni ειναι. Καθαρη λανολινη που δεν πειραζει το μωρο κ επουλωνει αμεσα τις θηλες. Medela purelan τη λενε, το επιβεβαιωσα. Βεβαια εμπιστευομαι γενικα και frezyderm, αλλα η κρεμα της για τις θηλες η ροζ δε με ειχε βοηθησει. Τωρα ειδα οτι εβγαλε και για τραυματισμενες θηλες.

@Marimarv εγώ πήρα αυτή για τις τραυματισμένες θηλές  ( restructuring) είναι με καφέ πλαίσιο, ούτε αυτή χρειάζεται να πλύνεις στήθος πριν το θηλασμό. 

@anemoni1989 θα πάρω σίγουρα κοχύλια! ήδη μπήκα στο online φαρμακείο που παραγγέλνω!! μη φτάσω τελευταία στιγμή και τρέχω!

@Ασία μου σε βλέπουν στο πόδι και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τπτ που είσαι έγκυος!! καλά δεν είπα να μας αντιμετωπίζουν ως άρρωστες,  ειδικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη,  αλλά όχι κ να περιμένουν ότι θα κάνουμε τα πάντα!!!δλδ τι άλλο θα έπρεπε να κάνεις;;;άφησες και τπτ;;; όλη μέρα δουλειές στο σπίτι και το απόγευμα στη δουλειά;!!!βάλτου τιμωρία να σου κάνει μασαζακι στα πόδια! σίγουρα θα πονάνε με τέτοια καθημερινότητα που έχεις 


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ασία είπε:

Εγώ άκουσα από τον άντρα μου ότι όλη μέρα την βγάζω στον καναπέ! που τα πρωινά που είμαι σπίτι κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού που έκανα κ πριν εκτός από το πλυντήριο, το άπλωμα ρούχων κ το μαγείρεμα και τα απογεύματα δουλεύω!!όλοι μου λένε να μην κουράζομαι όσο μπορώ(γιατί η αλήθεια είναι πως θα μπορούσα να μην κουράζομαι τόσο) κ ο άντρας μου θεωρεί ότι κάθομαι!

Ασία μου θα σου πω ότι σε καταλαβαίνω απόλυτα όμως.. Κ εγώ συνέχεια γκρίνια άκουγα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 12 λεπτά , Marimarv είπε:

Καταλαβα.. Τότε θα πάρω κ εγώ αυτή που λέτε ίσως με βοηθήσει πιο πολύ 

Θα πάρω κ αυτή τότε να την έχω.. Κοχύλια έχω πάρει τς chicco

Κορίτσια από αναλώσιμα γενικά πάνες μωρομαντιλα κρέμες κ τέτοια έχετε πάρει ποσότητες μεγάλες η όχι ακόμα? 

εγώ πήρα μια κούτα πάνες,  είπα να μη πάρω παραπάνω για να τεσταρω αν τις σηκώνει το δερματακι του! έχω διαβάσει από κοπέλες στο φόρουμ ότι παιδευτηκαν να βρουν πανα που να βολεύει στο μωρό τους.  άλλες έμεναν ευχαριστημένες από τη μια εταιρεία  σε άλλες έβγαζε σπυράκια!! οπότε πήρα δόκιμαστικα και θα δω πως θα πάει!από κρέμες πήρα όλη τη σειρά της frezyderm και όταν τελειώσει θα ξαναπάρω! δεν έχω κ πολύ χώρο στο σπίτι!! τώρα για μωρομαντηλα,  θέλω όσο μπορώ να τα αποφεύγω..καλύτερα να το ξεπλένω με νεράκι το πωπουδακι του! πήρα βέβαια, αλλά λίγες!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 18 λεπτά , Marimarv είπε:

Καταλαβα.. Τότε θα πάρω κ εγώ αυτή που λέτε ίσως με βοηθήσει πιο πολύ 

Θα πάρω κ αυτή τότε να την έχω.. Κοχύλια έχω πάρει τς chicco

Κορίτσια από αναλώσιμα γενικά πάνες μωρομαντιλα κρέμες κ τέτοια έχετε πάρει ποσότητες μεγάλες η όχι ακόμα? 

Μωρομαντηλα πηρα κανα 2 πακετα αλλα για το μαιευτηριο μονο... Στο σπίτι θα χρησιμοποιω μονο νερο... Δεν τα θέλω καθολου!!! Πανες πηρα  6πακετα νο1 γιατί τα βρηκα σε πολυ καλη προσφορά (η τελική τιμή ήταν σαν να αγοραζα 2 πακετα απο το σούπερ μάρκετ)  ! Υπολογιζω να με βγαλουν κανα μηνα 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Μωρομαντηλα πηρα κανα 2 πακετα αλλα για το μαιευτηριο μονο... Στο σπίτι θα χρησιμοποιω μονο νερο... Δεν τα θέλω καθολου!!! Πανες πηρα  6πακετα νο1 γιατί τα βρηκα σε πολυ καλη προσφορά (η τελική τιμή ήταν σαν να αγοραζα 2 πακετα απο το σούπερ μάρκετ)  ! Υπολογιζω να με βγαλουν κανα μηνα 

@bella32 αααα εντάξει κορίτσια κ εγώ στα ίδια είμαι αυτά έχω πάρει κ για τα μωρομαντιλα 3 πακέτα έχω πάρει απλά για να υπάρχουν.. σπίτι μας εννοείται νεράκι.. Και από πάνες το νούμερο1 έχω πάρει 3 πακέτα κ ένα της αγνοτης για δοκιμή.. Και από σαμπουαν κ λαδάκι όλη την σειρά μετά ξανά παίρνω... Κ εγώ αυτή την άποψη έχω να πάρω λίγα για αρχή κ μετά βλέπω αλλά λέω μήπως κάνω λάθος και πρέπει να έχω αποθέματα.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Marimarv είπε:

@bella32 αααα εντάξει κορίτσια κ εγώ στα ίδια είμαι αυτά έχω πάρει κ για τα μωρομαντιλα 3 πακέτα έχω πάρει απλά για να υπάρχουν.. σπίτι μας εννοείται νεράκι.. Και από πάνες το νούμερο1 έχω πάρει 3 πακέτα κ ένα της αγνοτης για δοκιμή.. Και από σαμπουαν κ λαδάκι όλη την σειρά μετά ξανά παίρνω... Κ εγώ αυτή την άποψη έχω να πάρω λίγα για αρχή κ μετά βλέπω αλλά λέω μήπως κάνω λάθος και πρέπει να έχω αποθέματα.. 

Οχι καλε!! Ασε που αμα βγει μεγάλο κ χρειαστεί να αλλάξει νούμερο θα σ μείνουν αμανατι!! Εγω 2 πακετα παμπερς  ειχα σκοπο να παρω, αλλα επειδη τα ειχε προσφορά πηρα 3+είχε 3 δώρο! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, bella32 είπε:

@Marimarv εγώ πήρα αυτή για τις τραυματισμένες θηλές  ( restructuring) είναι με καφέ πλαίσιο, ούτε αυτή χρειάζεται να πλύνεις στήθος πριν το θηλασμό. 

@anemoni1989 θα πάρω σίγουρα κοχύλια! ήδη μπήκα στο online φαρμακείο που παραγγέλνω!! μη φτάσω τελευταία στιγμή και τρέχω!

@Ασία μου σε βλέπουν στο πόδι και θεωρούν ότι δεν έχει αλλάξει τπτ που είσαι έγκυος!! καλά δεν είπα να μας αντιμετωπίζουν ως άρρωστες,  ειδικά αν δεν υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη,  αλλά όχι κ να περιμένουν ότι θα κάνουμε τα πάντα!!!δλδ τι άλλο θα έπρεπε να κάνεις;;;άφησες και τπτ;;; όλη μέρα δουλειές στο σπίτι και το απόγευμα στη δουλειά;!!!βάλτου τιμωρία να σου κάνει μασαζακι στα πόδια! σίγουρα θα πονάνε με τέτοια καθημερινότητα που έχεις 

πλάκα πλάκα εδώ και δύο μέρες σα να έχουν πρηστει τα πόδια μου. αφήνουν οι κάλτσες σημάδια, ενώ παλιά δεν άφηναν κ προχθές που μέτρησα πίεση ήταν 11,7 ενώ πάντα είχα ως 10,5.μικρή θεωρείται πάλι αλλά για τα δεδομένα μου μπορεί να θεωρείται κ ανεβασμένη.

κορίτσια, εμένα το μωρό φαίνεται 10 μέρες πιο μικρό. Έχει καμία άλλη το ίδιο θέμα?πάντα φαινόταν στην εβδομάδα που είμαι, αλλά έχουμε ένα μήνα τώρα που φαίνεται μικρότερο ενώ τρέφεται μια χαρά απ ότι λέει ο γιατρός.

Δεν ξέρω ποια θα είναι η επόμενη μανούλα στο πίνακακι μας, εγώ μπορεί να είμαι κ η τελευταία γιατί μου είπε ο γιατρός πως θα εξάντλησω όλο το μήνα, έχω τράχηλο 2,8 εκ ακόμη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...