Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 ώρες πρίν, Blue Velvet είπε:

      Οπότε απ' όσο καταλαβαίνω,αυτό μπορεί να συμβεί και με τον προεμφυτευτικο.Να είναι ένα έμβρυο τσεκαρισμενο υγιές και κατά τη διαίρεση να προκύψει κάποια ανωμαλία..άρα είναι τελείως θέμα τύχης..

      Προεμφυτευτικός γίνεται συνήθως σε βλαστοκυστες όπου έχουν γίνει οι διαιρέσεις και βλέπει το έμβρυο για χρωμοσωμικες ανωμαλίες. Από εκεί και πέρα η φύση αποβάλει όσα έμβρυα δεν είναι καλά, κάποιες φορές όμως (ελάχιστες ευτυχώς) καταφέρνουν και προχωράνε. Αυτά ή χάνονται στις πρώτες εβδομάδες της κύησης ή γεννούνται με τα προβλήματα που ξέρουμε. Εσυ είχες ένα υγιές έμβρυο στα τέσσερα, στατιστικά πολύ καλά. Είσαι σε πολύ φυσιολογικά πλαίσια. Δεν μπορεί όλο τα έμβρυα να είναι καλά. Μην αγχώνεσαι, απλά μην αφήσεις πολύ τον καιρό να περάσει!

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

πρίν από 4 λεπτά , Μαρθα Κ είπε:

Ρε δεν θα ήταν περισσότερα?? Μπορεί όμως να σπάνε λίγο λίγο ξέρω περιπτώσεις τέτοιες!! 

Οχι δεν ειναι απαραίτητο... Μπορει να μεινουν λιγα μεσα... Αμα τρεξαν στα ποδια σ και σ πατωμα, νερα ηταν!!! Τελειαααα!!! Γεννας!!!!! :x


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 hour ago, bella32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου!! μόλις μπήκα και θα σας διαβάσω σε λίγο.  έφυγε ο γιατρός που ήρθε να δει το πόδι μού. ευτυχώς δεν είναι από τη μέση. μου είπε είναι φλεγμονή. θα περιμένουμε άλλο ένα 24ωρο αν θα ηρεμήσει και αν όχι ξεκινάω βελονισμό. Επίσης του είπα πως αν καθήσω λίγο παραπάνω πονάει πολύ η ουρίτσα μου και μου είπε οπωσδήποτε να το αναφέρω στον γυναικολόγο γτ είναι πολύ σημαντικό για το αν θα με βάλει καισαρική... λέτε τελικά να μη μπορώ να πάω φυσιολογικά; 

Κ εμένα με πιάνει πόνος σε αυτό το σημείο αλλά κ εγώ δεν έδωσα σημασία το θεώρησα φυσιολογικό.. Φαντάσου ότι πλέον δεν κάθομαι σε καρέκλα ούτε για να φάω στον καναπέ τρώω.. Θα το αναφέρω στον γιατρό μου αν κ πάω για καισαρική έτσι κ αλλιώς αλλά θα του το πω για να το γνωρίζει να δω και τι θα μου πει.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Οχι δεν ειναι απαραίτητο... Μπορει να μεινουν λιγα μεσα... Αμα τρεξαν στα ποδια σ και σ πατωμα, νερα ηταν!!! Τελειαααα!!! Γεννας!!!!! :x

Τοτε πρέπει να πιάσουν οι πόνοι τώρα οι δυνατοί σε λίγο? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Marimarv είπε:

Κ εμένα με πιάνει πόνος σε αυτό το σημείο αλλά κ εγώ δεν έδωσα σημασία το θεώρησα φυσιολογικό.. Φαντάσου ότι πλέον δεν κάθομαι σε καρέκλα ούτε για να φάω στον καναπέ τρώω.. Θα το αναφέρω στον γιατρό μου αν κ πάω για καισαρική έτσι κ αλλιώς αλλά θα του το πω για να το γνωρίζει να δω και τι θα μου πει.. 

α κατάλαβα! κσυ έκανες τον καναπέ τραπέζι!!! αχ ναι ρωτα τον και πες μου τι θα σου απαντήσει! να δω τι θα μου πει κ ο δικός μου!

πρίν από 1 λεπτό , Μαρθα Κ είπε:

Τοτε πρέπει να πιάσουν οι πόνοι τώρα οι δυνατοί σε λίγο? 

Μάρθα μου δεν είναι απαραίτητο να τρέξουν καταρράκτες! έτσι μου είχε πει η μαία! απαλή ροή, που δεν μπορείς να σταματήσεις από μόνη σου όπως πχ κάνεις όταν πας τουαλετα! Επίσης είχε και το ροζ χρώμα!! μου είχε πει να κάνω ένα ντουζάκι, να φάω κάνα τοστάκι να πάρω δυνάμεις, ανάσα και νοσοκομείο με ψυχραιμία γτ θα χει ξεκινήσει η πρώτη φάση τοκετού!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , bella32 είπε:

α κατάλαβα! κσυ έκανες τον καναπέ τραπέζι!!! αχ ναι ρωτα τον και πες μου τι θα σου απαντήσει! να δω τι θα μου πει κ ο δικός μου!

Μάρθα μου δεν είναι απαραίτητο να τρέξουν καταρράκτες! έτσι μου είχε πει η μαία! απαλή ροή, που δεν μπορείς να σταματήσεις από μόνη σου όπως πχ κάνεις όταν πας τουαλετα! Επίσης είχε και το ροζ χρώμα!! μου είχε πει να κάνω ένα ντουζάκι, να φάω κάνα τοστάκι να πάρω δυνάμεις, ανάσα και νοσοκομείο με ψυχραιμία γτ θα χει ξεκινήσει η πρώτη φάση τοκετού!

Τωρα έστειλα στον γιατρό μήνυμα γιαυτό και περιμένω να μου απαντήσει!!!! Μακάρι να αρχίζει γιατί αυτή η αναμονή δεν παλεύεται!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μ φανηκε πως ειδα και εγω λίγο ροζ σ τουαλέτα αλλα δεν ειμαι σιγουρη απο που ηταν, γτ σ επομενο σκουπισμα δν ξαναδα κατι.. Για να δουμε.... 

@Μαρθα Κ, συμφωνώ με τη @bella32 τα ιδια μ ειπε και εμενα ο γιατρος... Δεν ειναι απαραίτητο να σε πιασουν δυνατοι πονοι... Φιλη μου, ενω της σπασαν τα νερα, επειδή δεν ξεκινουσαν οι πονοι, προχώρησε με τεχνητους! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Μαρθα Κ έσπασαν τα νερά, σε 12 ώρες το πολύ θα έχεις γεννήσει!!!με το Καλό!!! @anemoni1989 μπερδεύτηκα λίγο... Εσύ δεν έχεις ΠΗΤ κατά τις 23/10? λάθος θυμάμαι? γιατί περιμένουμε να γεννήσεις τόσο νωρίς? θέλω να πω πως ξέρω πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να σε πιάσουν πόνοι εφόσον είσαι στο μήνα σου, αλλά είδα ότι λες πως μέχρι Δευτέρα υπάρχουν πολλές πιθανότητες. προέκυψε κάτι κ περιμένουμε τόσο σύντομα να έρθει η γέννα? μπορεί να το ανέφερες κ να μην το κατάλαβα πιο πριν. θυμάμαι που είπες για τον γιατρό που σου είπε για πρόκληση, αλλά εσύ αν κατάλαβα καλά λες ότι περιμένεις να γεννήσεις από μόνη σου τόσο σύντομα, να σπάσουν τα νερά η να σε πιάσουν πόνοι ξαφνικά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , Ασία είπε:

@Μαρθα Κ έσπασαν τα νερά, σε 12 ώρες το πολύ θα έχεις γεννήσει!!!με το Καλό!!! @anemoni1989 μπερδεύτηκα λίγο... Εσύ δεν έχεις ΠΗΤ κατά τις 23/10? λάθος θυμάμαι? γιατί περιμένουμε να γεννήσεις τόσο νωρίς? θέλω να πω πως ξέρω πως ανά πάσα στιγμή μπορεί να σε πιάσουν πόνοι εφόσον είσαι στο μήνα σου, αλλά είδα ότι λες πως μέχρι Δευτέρα υπάρχουν πολλές πιθανότητες. προέκυψε κάτι κ περιμένουμε τόσο σύντομα να έρθει η γέννα? μπορεί να το ανέφερες κ να μην το κατάλαβα πιο πριν. θυμάμαι που είπες για τον γιατρό που σου είπε για πρόκληση, αλλά εσύ αν κατάλαβα καλά λες ότι περιμένεις να γεννήσεις από μόνη σου τόσο σύντομα, να σπάσουν τα νερά η να σε πιάσουν πόνοι ξαφνικά.

Ναι 23/10 εχω πητ, αλλα κουραστηκα, βαρεθηκα και θελω το πολυ μέχρι την αλλη βδομαδα να εχω γεννησει!!! Δε βρίσκω το λόγο να υπομεινω και τις 40 εβδομάδες!!! 38-39 εβδομάδες εγκυμοσυνης ειναι παααααρα πολλές!! Για αυτό περπαταω, κανω δουλειες, σεξ και ελπίζω κάτι από αυτά να δουλέψει 

  • Μου αρέσει 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

@stella92 να σου ζήσει ο μπεμπακος , υγιής και τυχερός! Μπράβο που τα καταφέρατε και έκανες φτ. Τώρα αρχίζουν τα καλύτερα !

@Μαρθα Κ άρχισε η αντίστροφη μέτρηση , με το καλό όλα να πάνε τέλεια ! Τα νερα πάντως δε φεύγουν πάντα με τη μια ! Εμενα που έφυγε ποσότητα στην αρχή (δεν χωρούσε αμφιβολία για το τι ήταν ) έτρεχαν και αρκετή ώρα αφού έφτασα στο νοσοκομείο  και είχαν και ροζ. Εμένα τα λίγα πονάκια πο πρόλαβα να καταλάβω άρχισαν μετά από καμία ώρα ! Περιμένουμε τα ευχάριστα !


CNqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 37 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Ναι 23/10 εχω πητ, αλλα κουραστηκα, βαρεθηκα και θελω το πολυ μέχρι την αλλη βδομαδα να εχω γεννησει!!! Δε βρίσκω το λόγο να υπομεινω και τις 40 εβδομάδες!!! 38-39 εβδομάδες εγκυμοσυνης ειναι παααααρα πολλές!! Για αυτό περπαταω, κανω δουλειες, σεξ και ελπίζω κάτι από αυτά να δουλέψει 

Α κατάλαβα πως το λες τότε.σε καταλαβαίνω...Εγώ νιώθω πως ακόμη έχω καιρό κ πιστεύω πως το μωρό δεν θα είναι ακόμη έτοιμο να γεννηθεί. Ίσως έχω επηρεαστεί που μου είπε ο γιατρός πως φαίνεται 10 μέρες μικρότερο στις μετρήσεις.Θέλω να πάρω όλον τον μήνα, όσο κι αν δεν αντέχω άλλο, μόνο κ μόνο για να είμαι σίγουρη πως έχει αναπτυχθεί κι άλλο. το προτιμώ μικροκαμωμένο, αλλά ανησύχησα που ξαφνικά φαίνεται πιο μικρό, ενώ πάντα φαινόταν η ανάπτυξη του στην εβδομάδα που ήμουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Ασία είπε:

Α κατάλαβα πως το λες τότε.σε καταλαβαίνω...Εγώ νιώθω πως ακόμη έχω καιρό κ πιστεύω πως το μωρό δεν θα είναι ακόμη έτοιμο να γεννηθεί. Ίσως έχω επηρεαστεί που μου είπε ο γιατρός πως φαίνεται 10 μέρες μικρότερο στις μετρήσεις.Θέλω να πάρω όλον τον μήνα, όσο κι αν δεν αντέχω άλλο, μόνο κ μόνο για να είμαι σίγουρη πως έχει αναπτυχθεί κι άλλο. το προτιμώ μικροκαμωμένο, αλλά ανησύχησα που ξαφνικά φαίνεται πιο μικρό, ενώ πάντα φαινόταν η ανάπτυξη του στην εβδομάδα που ήμουν.

Μηπως να τον ρωτουσες σ επομενο ραντεβού μήπως φταίει ο πλακουντας για αυτο? Ξερω πως αν καθυστερει η ανάπτυξη είναι λογω κακης θρεψης μεσω πλακουντα, αλλα μπορεί και να μην θυμάμαι καλά... Σ εχει πει grade? 

Υποφερω! Νιωθω η κοιλια μ θα σκιστει στα 2...μονο εγω ειμαι τοσο γκρινιαρα??? 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Μηπως να τον ρωτουσες σ επομενο ραντεβού μήπως φταίει ο πλακουντας για αυτο? Ξερω πως αν καθυστερει η ανάπτυξη είναι λογω κακης θρεψης μεσω πλακουντα, αλλα μπορεί και να μην θυμάμαι καλά... Σ εχει πει grade? 

Υποφερω! Νιωθω η κοιλια μ θα σκιστει στα 2...μονο εγω ειμαι τοσο γκρινιαρα??? 

μου είχε πει ωρίμανση 2 πριν μια εβδομάδα. κ πριν δύο μέρες μου είπε πως έχουμε καλή αιμάτωση να μην ανησυχώ.τρώει καλά λέει.

Υπάρχει άλλη κοπέλα που κάνει σεξ ρε κορίτσια?? εγώ αύριο μπαίνω στην 38η κ σκέφτομαι να το επιχειρήσω μπας κ μαλακώσει ο τράχηλος σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Ασία είπε:

Α κατάλαβα πως το λες τότε.σε καταλαβαίνω...Εγώ νιώθω πως ακόμη έχω καιρό κ πιστεύω πως το μωρό δεν θα είναι ακόμη έτοιμο να γεννηθεί. Ίσως έχω επηρεαστεί που μου είπε ο γιατρός πως φαίνεται 10 μέρες μικρότερο στις μετρήσεις.Θέλω να πάρω όλον τον μήνα, όσο κι αν δεν αντέχω άλλο, μόνο κ μόνο για να είμαι σίγουρη πως έχει αναπτυχθεί κι άλλο. το προτιμώ μικροκαμωμένο, αλλά ανησύχησα που ξαφνικά φαίνεται πιο μικρό, ενώ πάντα φαινόταν η ανάπτυξη του στην εβδομάδα που ήμουν.

Δεν ξέρω αν θα σε καθησυχάσω αλλά και εμένα πάντα έβγαινε 1 βδομάδα μεγαλύτερος, στις 34 βδομάδες μου είπε ότι βγαίνει ακριβώς όσο είναι και ότι είχε πάρει ελάχιστα, στις 36 βδομάδες ότι είναι 5 μέρες μικρότερος σε μετρήσεις και μια μέρα πριν γεννήσω μου τον έβγαζε 2700. Γέννησα την επόμενη και ο μπέμπης ήταν 3460!!! Πολύ μεγάλη αποκλιση!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Μηπως να τον ρωτουσες σ επομενο ραντεβού μήπως φταίει ο πλακουντας για αυτο? Ξερω πως αν καθυστερει η ανάπτυξη είναι λογω κακης θρεψης μεσω πλακουντα, αλλα μπορεί και να μην θυμάμαι καλά... Σ εχει πει grade? 

Υποφερω! Νιωθω η κοιλια μ θα σκιστει στα 2...μονο εγω ειμαι τοσο γκρινιαρα??? 

Όχι δεν είσαι η μόνη κ εγώ έτσι νιώθω με δυσκολεύουν όλα πλέον... Και ειδικά το βράδυ πραγματικά είναι απίστευτα δύσκολο για μένα.. Εντωμεταξύ η μικρή μου άρχισε πάλι τα κόλπα της γτ όλη μέρα είναι υπερβολικά ήρεμη.. Την έχω νιώσει ελάχιστα.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...