Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, stella92 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου!! Εμάς τρώει από αρχές του μήνα αχλαδι-μηλο-μπανανα ( και κάποιες φορές του βάζω λίγο ακτινίδιο). Όταν ξεκίνησε όμως την κρέμα βανίλια το απόγευμα άρχισε να μη μου τρώει πολύ καλά τη φρουτοκρεμα το πρωί! Τελικά κατέληξα στο σημείο ότι την βανίλια την έτρωγε γτ ήταν πιο πηχτή και ζεστή. Έτσι πλέον του φτιάχνω τη φρουτοκρεμα και τη ζεσταίνω για δύο λεπτά. Βέβαια εγώ έχω θερμομιξ και την φτιάχνω εκεί άσε που γίνεται και πιο πηχτή. Σήμερα έφαγε σχεδόν 200γρ. Εσύ αν θες προσπάθησε να τη ζεστάνεις σε Μπεν Μαρί να δεις αν την τρώει.

Καλησπέρα. Εμένα από τον προηγούμενο μήνα μπαίνουν 565.

 

7 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Α καλα αν γελασω παει δε θα φαει τιποτα. Σημερα εφαγε 100 φρουτοκρεμα, του εβαλα περισσοτερη μπανανα αλλα και παλι μετα τις πρωτες κουταλιες σταματησε να ανοιγει στομα. 

Μακαρι να κανα 20 λεπτα. Χθες το απογευμα ετρωγε χαλαρα μια ωρα...

Δυσκοιλιοτητα μου κανει κι εμενα. Κανει καθε μερα απο λιγο αλλα την τριτη μερα δεν προλαβαινω τις πανες...

Επισης σταματησα να τον θηλαζω μετα το φαγητο γιατι στραβοκαταπιε μια μερα και μου τα βγαλε ολα. Μη σου πω οτι απο εκει κι επειτα στραβωσε με τις κρεμες... 

Πολυ απογοητευτηκα κι εγω και ξεκινησαμε τοοοοσοοοο καλα... το ματιασα το παιδι μου...

Εβαλα περισσοτερη μπανανα σημερα καπως καλυτερα αλλα μη φανταστεις μεγαλη διαφορα...

Ο γιατρος μου εχει πει οτι τους αρεσουν τα ξινα γιατι μοιαζουν με το γαλα της μαμας. Η αληθεια ειναι οτι τη χορτοσουπα μονο με πολυ λεμονι τρωμε λιγη

Μου πε η μανα μ οτι αν ειναι κρυα τα φρούτα δεν το τρωνε γτ έχουν συνηθίσει απο το γαλα που εχει θερμοκρασια σωματος... Για αυτο μ προτεινε να βγαλω τα μηλα απο το ψυγείο απο σημερα και σκεφτηκα να προσθεσω νερακι απο το βραστηρα για να τ δοκιμασω!!! Αύριο ξεκιναμε και εμεις!!!! :)

Σημερα παντως εκανα τσατσια και της εδωσα λιγη μπανανα στη γλωσσα!!! Θεωρειται και αυτό εισαγωγη??? Αχαχαχαχαχα 

Δυσκοιλιοτητα εμενα εχει ηδη και σκεφτόμουν να της βαλω ακτινιδιο παροτι η παιδιατρος με απετρεψε... Εχει καμια αλλη εμπειρία εκτός από την Στέλλα ? @stella92 το τρωει ευχάριστα?? Να υποθέσω δεν ειχατε θέμα με αλλεργιες? 

  • Μου αρέσει 2

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Μου πε η μανα μ οτι αν ειναι κρυα τα φρούτα δεν το τρωνε γτ έχουν συνηθίσει απο το γαλα που εχει θερμοκρασια σωματος... Για αυτο μ προτεινε να βγαλω τα μηλα απο το ψυγείο απο σημερα και σκεφτηκα να προσθεσω νερακι απο το βραστηρα για να τ δοκιμασω!!! Αύριο ξεκιναμε και εμεις!!!! :)

Σημερα παντως εκανα τσατσια και της εδωσα λιγη μπανανα στη γλωσσα!!! Θεωρειται και αυτό εισαγωγη??? Αχαχαχαχαχα 

Δυσκοιλιοτητα εμενα εχει ηδη και σκεφτόμουν να της βαλω ακτινιδιο παροτι η παιδιατρος με απετρεψε... Εχει καμια αλλη εμπειρία εκτός από την Στέλλα ? @stella92 το τρωει ευχάριστα?? Να υποθέσω δεν ειχατε θέμα με αλλεργιες? 

Ο παιδίατρος μας είπε για ακτινίδιο γτ μέχρι να ξεκινήσει τροφές έκανε ανά 3-4 μέρες. Τα πρώτα φρούτα συνήθως δεν κάνουν αλλεργίες. Το ακτινίδιο ανήκει στα αλλεργιογόνα αλλά μας είπε ι γιατρός ότι δε θα έχουμε πρόβλημα. Τώρα το έχω σταματήσει γτ είναι αρκετά ξινά κ δε του αρέσει πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Elenaki5186 είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ. Οσες θηλαζετε αδιαθετησατε ή ακόμα;;

Μέτα από ένα μνα μου ήρθε και έχω πολύ άστατο κύκλο με πολύ έντονη ροή. 

Κορίτσια πήγαμε σήμερα παιδίατρο και μας είπε για στερεές να ξεκινήσουμε μια βδομάδα πριν κλείσει τον 6ο με φρούτα μήλο αχλάδι μαζί κ μετά όχι μπανάνα αλλά πορτοκαλί.. Εσάς τι σας έχουν πει.? Νόμιζα ότι το πορτοκαλί πάει πιο μετά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Μέτα από ένα μνα μου ήρθε και έχω πολύ άστατο κύκλο με πολύ έντονη ροή. 

Κορίτσια πήγαμε σήμερα παιδίατρο και μας είπε για στερεές να ξεκινήσουμε μια βδομάδα πριν κλείσει τον 6ο με φρούτα μήλο αχλάδι μαζί κ μετά όχι μπανάνα αλλά πορτοκαλί.. Εσάς τι σας έχουν πει.? Νόμιζα ότι το πορτοκαλί πάει πιο μετά. 

επειδη ειναι εποχης μπορεις να το βαλεις αρκει να μην ειναι ξινο. εμενα αυτο μου ειπε να το.δοκιμαζω πρωτα. βεβαια μετα την.μπανανα το εδωσα νομιζω μικρη σημασια εχει

17 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

 

Μου πε η μανα μ οτι αν ειναι κρυα τα φρούτα δεν το τρωνε γτ έχουν συνηθίσει απο το γαλα που εχει θερμοκρασια σωματος... Για αυτο μ προτεινε να βγαλω τα μηλα απο το ψυγείο απο σημερα και σκεφτηκα να προσθεσω νερακι απο το βραστηρα για να τ δοκιμασω!!! Αύριο ξεκιναμε και εμεις!!!! :)

Σημερα παντως εκανα τσατσια και της εδωσα λιγη μπανανα στη γλωσσα!!! Θεωρειται και αυτό εισαγωγη??? Αχαχαχαχαχα 

Δυσκοιλιοτητα εμενα εχει ηδη και σκεφτόμουν να της βαλω ακτινιδιο παροτι η παιδιατρος με απετρεψε... Εχει καμια αλλη εμπειρία εκτός από την Στέλλα ? @stella92 το τρωει ευχάριστα?? Να υποθέσω δεν ειχατε θέμα με αλλεργιες? 

για την δυσκιλιοτητα να βαζεις σε αναλογια περισσοτερο αχλαδι πολυ ωριμο ομως. τα φρουτα ολα εκτος ψηγειου για να ωριμαζουν κ ναι στην αρχη βαζε λιγο ζεστο νερακι ετσι κ αλλιως δεν πολτοποιουνται ευκολα χωρις νερακι. επισης αντι για ακτινιδιο εμενα μου ειχε πει να βραζω δαμασκηνα κ να βαζω το.ζουμακι τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, linaa είπε:

επειδη ειναι εποχης μπορεις να το βαλεις αρκει να μην ειναι ξινο. εμενα αυτο μου ειπε να το.δοκιμαζω πρωτα. βεβαια μετα την.μπανανα το εδωσα νομιζω μικρη σημασια εχει

για την δυσκιλιοτητα να βαζεις σε αναλογια περισσοτερο αχλαδι πολυ ωριμο ομως. τα φρουτα ολα εκτος ψηγειου για να ωριμαζουν κ ναι στην αρχη βαζε λιγο ζεστο νερακι ετσι κ αλλιως δεν πολτοποιουνται ευκολα χωρις νερακι. επισης αντι για ακτινιδιο εμενα μου ειχε πει να βραζω δαμασκηνα κ να βαζω το.ζουμακι τους. 

Αααα ωραιο κολπο αυτο με τα δαμασκηνα!!! Στη φρουτοκρεμα το βαζεις το ζουμι??? 

Εμεις κορίτσια ξεκινησαμε με μηλο σήμερα!! Δεν τρελαθηκε!!! Κανονικα ειναι να της δωσω για κανα 2 μερες ακομα μηλο, μετα αχλαδι και μετα μπανανα, αλλα μαλλον αύριο θα της τα βαλω ολα μαζι, αφου μπανανα έχω ηδη δωσει απο μονη μ και με το μηλο σήμερα ολα καλα!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

Αααα ωραιο κολπο αυτο με τα δαμασκηνα!!! Στη φρουτοκρεμα το βαζεις το ζουμι??? 

Εμεις κορίτσια ξεκινησαμε με μηλο σήμερα!! Δεν τρελαθηκε!!! Κανονικα ειναι να της δωσω για κανα 2 μερες ακομα μηλο, μετα αχλαδι και μετα μπανανα, αλλα μαλλον αύριο θα της τα βαλω ολα μαζι, αφου μπανανα έχω ηδη δωσει απο μονη μ και με το μηλο σήμερα ολα καλα!!! 

χα χα γιατι βιαζεσε καλε? ναι στην φρουτοκρεμα λιγο ζουμακι. μπορεις κ στο γαλα της αλλα δεν ξερω απο γευση πως θα βγει. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πήρα στην τράπεζα εναν φίλο κι εμαθα τι ήταν αυτα τα λεφτά. Μπήκαν απο λαθος καποιου ταμια. Κάποιος ανθρώπος τα περιμενε και καποια υπάλληλος που έκανε λάθος θα τα πληρωνε απο το μισθο της. Οπότε τα επέστρεψα κι ολα καλα

  • Μου αρέσει 1

iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ. Οσες θηλαζετε αδιαθετησατε ή ακόμα;;

 Ο μικρός μου είναι 5μηνων κ 4 ημερών κ ακόμη περιμένω περίοδο.. θηλάζω αποκλειστικά


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Μαρία1430 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Πήρα στην τράπεζα εναν φίλο κι εμαθα τι ήταν αυτα τα λεφτά. Μπήκαν απο λαθος καποιου ταμια. Κάποιος ανθρώπος τα περιμενε και καποια υπάλληλος που έκανε λάθος θα τα πληρωνε απο το μισθο της. Οπότε τα επέστρεψα κι ολα καλα

Μπράβο σου Μαρία!!! Δεν θα το εκαναν πολλοι αυτό!!! 

  • Ευχαριστώ 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κορίτσια ! @AlekkΚ   Εγώ μάλλον το ματιαξα. εκεί που έτρωγε τα φρούτα ,ξαφνικά τρώει λίγο κ σφραγιζει το στόμα του. Κ τα κάνει τα κακακια πιο σκληρα γτ προφανώς Εγώ δε βάζω ώριμα φρουτα . νόμιζα ότι τα σκληρά φρουτα είναι πιο καλά .εννοείται εκτός ψυγείου γτ αλλιώς κρυο δεν το τρώει. 

Επίσης κ το ριζαλευρο μια το τρώει μια Όχι. Απλα δεν πιεζω ακόμα ,όσο φάει..Κ θηλάζει περισσότερο..δεν ξέρω αν περνάμε αλμα.

@anemoni1989 Εγώ έδωσα αχλάδι την πρώτη μερα κ μετά όλα μαζί. Απλα να είναι ώριμα κ όχι πολύ μπανάνα γτ κάνει δυσκοιλιοτητα Τελικά.καλη επιτυχία.

 

Από χθες γυρίζει συνέχεια μπρούμυτα ,στο πλάι κ Επειδή θηλάζει ξαπλωμενος στο κρεβατι στο πλάι ,μου πιάνει το στήθος κ μου το τσιμπάει άσχημα κ με τα δύο χέρια.

6 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ. Οσες θηλαζετε αδιαθετησατε ή ακόμα;;

Όταν έγινε 4 μηνων μου ήρθε με πολύ αίμα κ ξανά μετά από 34 μέρες


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ada32 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια ! @AlekkΚ   Εγώ μάλλον το ματιαξα. εκεί που έτρωγε τα φρούτα ,ξαφνικά τρώει λίγο κ σφραγιζει το στόμα του. Κ τα κάνει τα κακακια πιο σκληρα γτ προφανώς Εγώ δε βάζω ώριμα φρουτα . νόμιζα ότι τα σκληρά φρουτα είναι πιο καλά .εννοείται εκτός ψυγείου γτ αλλιώς κρυο δεν το τρώει. 

Επίσης κ το ριζαλευρο μια το τρώει μια Όχι. Απλα δεν πιεζω ακόμα ,όσο φάει..Κ θηλάζει περισσότερο..δεν ξέρω αν περνάμε αλμα.

@anemoni1989 Εγώ έδωσα αχλάδι την πρώτη μερα κ μετά όλα μαζί. Απλα να είναι ώριμα κ όχι πολύ μπανάνα γτ κάνει δυσκοιλιοτητα Τελικά.καλη επιτυχία.

 

Από χθες γυρίζει συνέχεια μπρούμυτα ,στο πλάι κ Επειδή θηλάζει ξαπλωμενος στο κρεβατι στο πλάι ,μου πιάνει το στήθος κ μου το τσιμπάει άσχημα κ με τα δύο χέρια.

Όταν έγινε 4 μηνων μου ήρθε με πολύ αίμα κ ξανά μετά από 34 μέρες

τα κακακια παντως τωρα με τις στερεες θα γινουν σαν πλαστελινη ειναι φυσιολογικο δεν ειναι δυσκιλιοτητα. αφου τα κανει καθε μερα . 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ούτε εγω εχω αδιαθετησει ακομα αλλα αισθάνομαι ότι κάτι πάει να γίνει εκεί μεσα.

Όσον αφορα τις κρεμες, εμένα συνήθως τρώει εύκολα στην αρχη. Μόλις αρχίσει να γεμίζει το στομάχι του δεν ανοίγει το στομα βάζει και τη γλωσσα μπροστά και βαζω-βγαζει την καθε κουταλια 5-6φορές τουλάχιστον. Πολυ κουραστικο και μου ανεβάζει την πίεση. Περάσαμε μια φαση που εκλαιγε με τη φρουτοκρεμα, του αύξησα κι εγω την μπανανα κι ηρθε κι εστρωσε.

Πλεον θηλάζει πρωι, μεσημέρι βράδυ και καποιες φορες μετα την κρέμα για να ξεδιψάσει γτ νερό δεν μας επέτρεψε ακόμα


iH9Rp3.png GaAwp3.png 

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, Elenaki5186 είπε:

Κορίτσια σας χαιρετώ. Οσες θηλαζετε αδιαθετησατε ή ακόμα;;

Καλημέρα!! μου ήρθε μόνο 2 φορές,  Δεκέμβριο κ Ιανουάριο..μετά τπτ! ωστόσο,  οωρηξια υπάρχει κανονικά μ ειπε ο γιατρός οπότε προσοχή!!!!


Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...