Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 2 hours ago, Katiamaxiking said:

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

      Σε ευχαριστω πάρε πολύ !!!! Να είσαι καλα να σας πάνε και εσάς όλα δεξιά ! 

      2 hours ago, Blue Velvet said:

      Δεν έκανα άλλο,την Παρασκευή έχω τη χοριακη,οπότε ο,τι είναι να γίνει,θα γίνει.Κραταω μικρό καλάθι,φοβάμαι το αποτέλεσμα της εξέτασης..

      Να δεις θετική χοριακη σου εύχομαι !!!! Δεν έμεινε πολύ !!!!! Άσε από φόβο άλλο τίποτα αλλά θα πάνε όλα καλα !

      • Ευχή 1

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

 Είναι για τη γαστρεντερίτιδα, δεν ανήκει στα υποχρεωτικά! Είναι πόσιμο!:)

Εμβολιασμός για γαστρεντερίτιδα από ροταϊό

Η πρόληψη της οξείας γαστρεντερίτιδας από ροταϊό στα βρέφη και μικρά νήπια είναι ιδιαίτερα σημαντική. Η λοίμωξη από ροταϊό ευθύνεται για περίπου μισό εκατομμύριο θανάτους σε παιδιά ηλικίας κάτω των 5 ετών, κυρίως σε χαμηλού και μέσου εισοδήματος χώρες. Επιπλέον, σε όλες τις χώρες ο ροταϊός ευθύνεται για το 10% των επεισοδίων οξείας γαστρεντερίτιδας έως την ηλικία των 5 ετών. To 80% των παιδιών μέχρι την ηλικία των 5 ετών εμφανίζουν οξεία γαστρεντερίτιδα από ροταϊό. Επιπρόσθετα, τα βρέφη και παιδιά με λοίμωξη από ροταϊό έχουν συνήθως πιο σοβαρά συμπτώματα από παιδιά ίδιας ηλικίας με γαστρεντερίτιδα που οφείλεται σε άλλα παθογόνα. Μεταξύ αυτών των συμπτωμάτων, η οξεία γαστρεντερίτιδα από ροταϊό μπορεί να προκαλέσει σοβαρή αφυδάτωση κυρίως σε παιδιά ηλικίας 4-23 μηνών. Επιπλέον, ο ροταϊός ευθύνεται για το 30-50% των εισαγωγών για γαστρεντερίτιδα σε νοσοκομείο, που προσεγγίζει το 70% στην περίοδο της αυξημένης κυκλοφορίας του. Να σημειωθεί ότι η πρώτη λοίμωξη από ροταϊό προκαλεί μερική μόνο ανοσία στα βρέφη και ουσιαστικά η βαρύτητα των επεισοδίων είναι αυτή που σταδιακά μειώνεται στα επόμενα επεισόδια.

Προσπάθειες για πρόληψη της οξείας γαστρεντερίτιδας από ροταϊό ξεκίνησαν ήδη από τη δεκαετία του ‘90, οπότε και εγκρίθηκε (1998) στις ΗΠΑ για κυκλοφορία εμβόλιο κατά του ροταϊού. Το πρώτο εμβόλιο από την εταιρεία Wyeth (Rotashield®), ήταν τετραδύναμο, με σύσταση να γίνεται σε 3 δόσεις στις ηλικίες των 2, 4 και 6 μηνών. Ένα χρόνο μετά την ευρεία κυκλοφορία του στις ΗΠΑ, έγινε διακοπή της χορήγησής του λόγω συσχέτισής του με αυξημένα επεισόδια εγκολεασμού.

Σήμερα τα εγκεκριμένα εμβόλια από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) που συνιστώνται για τον ροταϊό διεθνώς αλλά και στη χώρα μας είναι δύο και περιέχουν ζώντες εξασθενημένους ιούς που χορηγούνται από το στόμα. Συγκεκριμένα:

  1. Μονοδύναμο εμβόλιο που περιέχει ζωντανό εξασθενημένο στέλεχος ανθρώπινου ροταϊού (RV1, GSK, Rotarix®). Είναι πόσιμο εμβόλιο και χορηγείται σε δύο δόσεις (1ml ανά δόση).
  2. Πενταδύναμο εμβόλιο που περιέχει ανασυνδυασμένα ανθρώπεια και βόεια στελέχη (RV5, Merck, Rotateq®). Είναι πόσιμο εμβόλιο και χορηγείται σε 3 δόσεις (2ml ανά δόση).

Λεπτομέρειες για τα χαρακτηριστικά τους, τις μελέτες που έγιναν για την έγκρισή τους καθώς και το δοσολογικό σχήμα φαίνονται στον πίνακα 1.

Πίνακας 1: Σύγκριση των δύο εμβολίων κατά του ροταϊού

  Rotarix® RotaTeq®
Χαρακτηριστικό Μονοδύναμο Πενταδύναμο
Στέλεχος Ανθρώπινο στέλεχος 89-12 Βόιο στέλεχος WC3
Σύνθεση G1P1A[8] G1x WC3, G2x WC3, G3x WC3, G4x WC3, P1A[8]x WC3
Ποσότητα >106 2-2,8 x 106
Μορφή Κόνις και διαλύτης για πόσιμο εναιώρημα Πόσιμο υγρό χωρίς ανάγκη ανασύστασης
Κλινικές μελέτες φάσης ΙΙΙ
Χώρα μελέτης ΗΠΑ και Φιλανδία Λατινική Αμερική και Φινλανδία
Συνολικός αριθμός βρεφών που έλαβαν μέρος στη μελέτη 70.301 63.225
Αποτελεσματικότητα για την οξεία γαστρεντερίτιδα από ρoταϊό 98% 85-100%
Αποτελεσματικότητα ως προς την οξεία γαστρεντερίτιδα από όλες τις αιτίες 59% των νοσηλειών για διάρροια από κάθε αιτία 42% των νοσηλειών για σοβαρή οξεία γαστρεντερίτιδα από κάθε αιτία
Δοσολογικό σχήμα
Δόσεις 2 3
Προτεινόμενη ηλικία χορήγησης 2 και 4 μήνες 2, 4 και 6 μήνες
Ελάχιστη ηλικία χορήγησης της 1ηςδόσης 6 εβδομάδες 6 εβδομάδες
Μέγιστη ηλικία χορήγησης της 1ηςδόσης 15 εβδομάδες 15 εβδομάδες
Ελάχιστο μεσοδιάστημα μεταξύ των δόσεων 4 εβδομάδες 4 εβδομάδες
Μέγιστη ηλικία για την τελευταία δόση 8 μήνες 8 μήνες

 

Σύμφωνα με τις συστάσεις που υπάρχουν στην Ευρώπη και στην Αμερική, προτείνονται τα ακόλουθα:

  • Ο εμβολιασμός κατά του ροταϊού μπορεί να γίνεται ταυτόχρονα με άλλα εμβόλια της βρεφικής ηλικίας. Σύμφωνα με τα υπάρχοντα δεδομένα η χορήγηση του εμβολίου κατά του ροταϊού δεν επηρεάζει την ανοσιακή απάντηση σε άλλα εμβόλια.
  • Βρέφη που έχουν οξεία γαστρεντερίτιδα από ροταϊό μπορούν να ξεκινήσουν ή αν έχουν λάβει κάποιες δόσεις του εμβολίου να ολοκληρώσουν το σχήμα εμβολιασμού σύμφωνα με την ηλικία και το προτεινόμενο δοσολογικό σχήμα. Η οξεία γαστρεντερίτιδα από ροταϊό μπορεί να προκαλέσει μερική μόνο ανοσία σε μελλοντικές υποτροπές.
  • Βρέφη με παροδική ήπια λοίμωξη με χαμηλού βαθμού ή χωρίς πυρετική κίνηση μπορούν να εμβολιαστούν με το εμβόλιο για το ροταϊό.
  • Τα πρόωρα βρέφη μπορούν να εμβολιαστούν με το εμβόλιο κατά του ροταϊού όταν συμπληρώσουν την 6ηχρονολογική εβδομάδα ζωής τους.
  • Οι συστάσεις για τον εμβολιασμό κατά του ροταϊού είναι οι ίδιες για τα θηλάζοντα και μη θηλάζοντα βρέφη.
  • Το εμβόλιο κατά του ροταϊού μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε χρονική στιγμή πριν, κατά τη διάρκεια αλλά και μετά τη χορήγηση προϊόντων αίματος στα βρέφη. Σε αυτά περιλαμβάνονται και τα προϊόντα που περιέχουν αντισώματα, όπως είναι η γ-σφαιρίνη.
  • Σε περίπτωση νοσηλείας βρέφους που έχει προσφάτως εμβολιασθεί για τον ροταϊό δε χρειάζονται επιπρόσθετες προφυλάξεις εκτός από τις βασικές.
  • Η παρουσία εγκύου στο περιβάλλον του βρέφους δεν αποτελεί αντένδειξη εμβολιασμού. Η έγκυος σε αυτήν την περίπτωση είναι πολύ πιθανό να έχει αντισώματα. Ο κίνδυνος μόλυνσης από το εξασθενημένο στέλεχος του εμβολίου είναι πολύ μικρός.
  • Η παρουσία ατόμου με ανοσοκαταστολή στο περιβάλλον του νεογνού επίσης δεν αποτελεί αντένδειξη εμβολιασμού. Αν και ο κίνδυνος είναι πολύ μικρός, συνιστώνται μέτρα υγιεινής των χεριών κατά την περιποίηση του βρέφους (κυρίως στην αλλαγή της πάνας).
  • Σε περίπτωση εμέτου-αναγωγής κατά τη διάρκεια της χορήγησης του εμβολίου ή αμέσως μετά, δεν χορηγείται ξανά η ίδια δόση. Ο εμβολιασμός συνεχίζει σύμφωνα με το πρόγραμμα εμβολιασμού του κάθε εμβολίου.
  • Ο εμβολιασμός συστήνεται να ολοκληρώνεται με το ίδιο εμβόλιο (RV1 ή RV5). Σε έλλειψη του ενός εμβολίου κατά του ροταϊού, μπορεί να χρησιμοποιηθεί το άλλο.
  • Σε περίπτωση που έχει ξεκινήσει ο εμβολιασμός και είναι άγνωστο ποιο εμβόλιο χρησιμοποιήθηκε, θα πρέπει να χορηγηθούν συνολικά 3 δόσεις εμβολίου κατά του ροταϊού.

Ειδικά για την αποτελεσματικότητα του εμβολίου, τα μέχρι σήμερα δεδομένα δείχνουν ότι αυτή μεταβάλλεται ανάλογα με την παιδική θνησιμότητα στις χώρες όπου εφαρμόζεται ο εμβολιασμός. Παρά το γεγονός ότι η αποτελεσματικότητα του εμβολίου φαίνεται να μειώνεται στις χώρες με υψηλή θνησιμότητα, εξαιτίας του μεγάλου αριθμού των λοιμώξεων από ροταϊό, το όφελος είναι υψηλότερο στις χώρες αυτές. Στον πίνακα 2 αναφέρεται η αποτελεσματικότητα του εμβολιασμού κατά του ροταϊού σε διάφορες χώρες, ανάλογα με τη θνησιμότητα παιδιών ηλικίας κάτω των 5 ετών.   Όντως δεν είναι στα υποχρεωτικά ωστόσο εμάς το έγραφε μέσα στο βιβλιάριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

1 hour ago, Anastasia05 είπε:

Έχουμε αναφερθεί σε αυτό ξανά πιο αναλυτικά, γι αυτό το είπα ετσι κι όχι με όλο το όνομα .

Ασία ρωτά και το γιατρό σου και θα σε ενημερωσει κι αυτός. Εμείς το κάναμε κ σε λίγες μέρες έχουμε τη δεύτερη δόση.

 

Σορυ!!! Αλτσχαιμερ!!!! Αχχαχαχαχαχαχα 

  • Χαχα 1

cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι κανετε;

Πως παει με τις στερεες τροφες οσες ξεκινησατε τα μπομπιρακια; 

Εμεις μια χαρα. Ο μικρος πολυ δεκτικος, εγω του βαζω λιγο γιατι τις πρωτες μερες εκανε μεγαλες γουλιτσες. Αυριο λογικα θα φαμε 150 κ την Κυριακη (μια εδβομαδα απ οταν ξεκινησαμε) 200. Αυτος ειναι ο στοχος δλδ.

Γενικα φαινεται οτι του αρεσει, ανοιγει καλα το στομα και τραβαει προς στο στοματακι το κουταλακι και δε μου εχει κλαψει ποτε! Ευτυχως!!! 

Θηλαζω παντα 20 λεπτα μετα το φαγητο και δε λεει ποτε οχι... ω ρε φιλε... θα μας φαει ολους λεμε!

Σημερα εδωσα και νερακι, ξυνισε τα μουτρακια αλλα ηπιε δυο γουλιτσες.

Για πειτε και τα δικα σας... 

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Alekk είπε:

Κοριτσια τι κανετε;

Πως παει με τις στερεες τροφες οσες ξεκινησατε τα μπομπιρακια; 

Εμεις μια χαρα. Ο μικρος πολυ δεκτικος, εγω του βαζω λιγο γιατι τις πρωτες μερες εκανε μεγαλες γουλιτσες. Αυριο λογικα θα φαμε 150 κ την Κυριακη (μια εδβομαδα απ οταν ξεκινησαμε) 200. Αυτος ειναι ο στοχος δλδ.

Γενικα φαινεται οτι του αρεσει, ανοιγει καλα το στομα και τραβαει προς στο στοματακι το κουταλακι και δε μου εχει κλαψει ποτε! Ευτυχως!!! 

Θηλαζω παντα 20 λεπτα μετα το φαγητο και δε λεει ποτε οχι... ω ρε φιλε... θα μας φαει ολους λεμε!

Σημερα εδωσα και νερακι, ξυνισε τα μουτρακια αλλα ηπιε δυο γουλιτσες.

Για πειτε και τα δικα σας... 

 

Τι τρώτε τώρα?? 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Κοριτσια τι κανετε;

Πως παει με τις στερεες τροφες οσες ξεκινησατε τα μπομπιρακια; 

Εμεις μια χαρα. Ο μικρος πολυ δεκτικος, εγω του βαζω λιγο γιατι τις πρωτες μερες εκανε μεγαλες γουλιτσες. Αυριο λογικα θα φαμε 150 κ την Κυριακη (μια εδβομαδα απ οταν ξεκινησαμε) 200. Αυτος ειναι ο στοχος δλδ.

Γενικα φαινεται οτι του αρεσει, ανοιγει καλα το στομα και τραβαει προς στο στοματακι το κουταλακι και δε μου εχει κλαψει ποτε! Ευτυχως!!! 

Θηλαζω παντα 20 λεπτα μετα το φαγητο και δε λεει ποτε οχι... ω ρε φιλε... θα μας φαει ολους λεμε!

Σημερα εδωσα και νερακι, ξυνισε τα μουτρακια αλλα ηπιε δυο γουλιτσες.

Για πειτε και τα δικα σας... 

 

Κι εμείς μια απ' τα ίδια! Εγώ με τη ποσότητα δε το έχω βρει.. επειδή το χαιρόταν πολύ , έδινα λίγο παραπάνω, αλλά τώρα μαζεύτηκα! Τι του αρέσει? Ο δικός μου τρελαίνεται για μπανανα! Τρέλα όμως!! Με φωνές, γέλια και ποδαρισματα! 

Κ μένα πίνει κ λίγο γαλατάκι μετά από κάνα 15'. 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Τι τρώτε τώρα?? 

Μηλο-μπανανα-αχλαδι. Ξεκινησατε εσεις;

 

2 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Κι εμείς μια απ' τα ίδια! Εγώ με τη ποσότητα δε το έχω βρει.. επειδή το χαιρόταν πολύ , έδινα λίγο παραπάνω, αλλά τώρα μαζεύτηκα! Τι του αρέσει? Ο δικός μου τρελαίνεται για μπανανα! Τρέλα όμως!! Με φωνές, γέλια και ποδαρισματα! 

Κ μένα πίνει κ λίγο γαλατάκι μετά από κάνα 15'. 

Χαχαχα! Τα ιδια κι εγω. Αν δε μου εκανε γουλιτσες τις πρωτες μερες και δεν τον σταματουσα εγω θα ετρωγε ανετα 200 ml! Ξεκινησαμε με μηλο-μπανανα-αχλαδι ολα μαζι σιγα σιγα, λοιπον και χθες φαγαμε 100 ml (αν ειχα παραπανω θα την ετρωγε).

Την Κυριακη ξεκιναμε πατατα-καροτο-κολοκυθι. Για να δουμε αν θα του αρεσει...

Εσεις τι εχετε δοκιμασει μεχρι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Alekk είπε:

Μηλο-μπανανα-αχλαδι. Ξεκινησατε εσεις;

 

Χαχαχα! Τα ιδια κι εγω. Αν δε μου εκανε γουλιτσες τις πρωτες μερες και δεν τον σταματουσα εγω θα ετρωγε ανετα 200 ml! Ξεκινησαμε με μηλο-μπανανα-αχλαδι ολα μαζι σιγα σιγα, λοιπον και χθες φαγαμε 100 ml (αν ειχα παραπανω θα την ετρωγε).

Την Κυριακη ξεκιναμε πατατα-καροτο-κολοκυθι. Για να δουμε αν θα του αρεσει...

Εσεις τι εχετε δοκιμασει μεχρι τωρα;

Όλα μαζί???? Και πως καταλαβαίνεις αν τον ενοχλήσει κάτι από τα 3? Εμείς ένα ένα!

Πρώτα του έδωσα αχλάδι 4 μέρες, μετά μπανάνα άλλες 4. Μετά μπανανα-αχλαδι(τεεεελειο) 2 μέρες. Μετά 3 μέρες γλυκοπατάτα αλλα τη τρίτη μέρα τον ενόχλησε κ έκανε αρκετές αναγωγες.. Σήμερα λιγάκι καρότο πρώτη μέρα!

Τι ηλικία ξεκινήσατε? Κ τι ώρα τρώει συνήθως?


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Όλα μαζί???? Και πως καταλαβαίνεις αν τον ενοχλήσει κάτι από τα 3? Εμείς ένα ένα!

Πρώτα του έδωσα αχλάδι 4 μέρες, μετά μπανάνα άλλες 4. Μετά μπανανα-αχλαδι(τεεεελειο) 2 μέρες. Μετά 3 μέρες γλυκοπατάτα αλλα τη τρίτη μέρα τον ενόχλησε κ έκανε αρκετές αναγωγες.. Σήμερα λιγάκι καρότο πρώτη μέρα!

Τι ηλικία ξεκινήσατε? Κ τι ώρα τρώει συνήθως?

Ναι ναι ολα μαζι. Και τη χορτοσουπα ετσι πατατα-καροτο-κολοκυθι μαζι. Ο γιατρος υποστηριζει οτι αυτα δεν κανουν αλλεργιες ευκολα οποτε ειναι σχετικα αθωα και ξεκιναμε απο πολυ λιγο 4 κουταλακια μετα 7 μετα 10, μετα 50 ml, μετα 100 (ταβανι ειναι το 200).

Τωρα οτιδηποτε αλλο μπαινει ξεχωριστα με τον κανονα των 3 ημερων πχ φραουλα τρεις μερες στη φρουτοκρεμα, μετα κοτοπουλο τρεις μερες στη χορτοσουπα κοκ (οχι με αυτη τη σειρα τυχαια τα λεω).

Ξεκινησαμε 5+. Εσεις; 

Μολις φαγαμε τη φρουτοκρεμα 150 ml!! Γιει!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alekk είπε:

Ναι ναι ολα μαζι. Και τη χορτοσουπα ετσι πατατα-καροτο-κολοκυθι μαζι. Ο γιατρος υποστηριζει οτι αυτα δεν κανουν αλλεργιες ευκολα οποτε ειναι σχετικα αθωα και ξεκιναμε απο πολυ λιγο 4 κουταλακια μετα 7 μετα 10, μετα 50 ml, μετα 100 (ταβανι ειναι το 200).

Τωρα οτιδηποτε αλλο μπαινει ξεχωριστα με τον κανονα των 3 ημερων πχ φραουλα τρεις μερες στη φρουτοκρεμα, μετα κοτοπουλο τρεις μερες στη χορτοσουπα κοκ (οχι με αυτη τη σειρα τυχαια τα λεω).

Ξεκινησαμε 5+. Εσεις; 

Μολις φαγαμε τη φρουτοκρεμα 150 ml!! Γιει!!!

Εμείς 5 παρά 5 μέρες ξεκινήσαμε. Είναι ανεπτυγμενο παιδάκι όμως..  έφαγε αμέσως. Κάνει κ τη κίνηση σαν να μασάει κ καταπίνει πολυ καλά.

Οπότε τέτοια ώρα τρώτε? Μια χαρά!! Μπράβο, φαγανο το παιδάκι σου!! Φαίνεται πως τους αρέσουν πολύ τα φρούτα!

Θηλασμους πόσους κάνετε? Εμείς ακριβώς όσους κ πριν! 12-14 την ημέρα. 

Τη σούπα τη φτιάχνεις κ τη κάνεις μερίδες κ την αποθηκεύεις? Πως το κάνεις? 


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anastasia05 είπε:

Εμείς 5 παρά 5 μέρες ξεκινήσαμε. Είναι ανεπτυγμενο παιδάκι όμως..  έφαγε αμέσως. Κάνει κ τη κίνηση σαν να μασάει κ καταπίνει πολυ καλά.

Οπότε τέτοια ώρα τρώτε? Μια χαρά!! Μπράβο, φαγανο το παιδάκι σου!! Φαίνεται πως τους αρέσουν πολύ τα φρούτα!

Θηλασμους πόσους κάνετε? Εμείς ακριβώς όσους κ πριν! 12-14 την ημέρα. 

Τη σούπα τη φτιάχνεις κ τη κάνεις μερίδες κ την αποθηκεύεις? Πως το κάνεις? 

Θηλασμους οσους κ πριν γυρω στους 7-8. Πολλους θηλασμους κανεις βρε παιδι μου... πωπω!!! Κουραγιο!

Κοιτα σε πρωτη φαση θα βραζω λιγα λιγα λαχανικα, μιση πατατα, ενα καροτακι, λιγο κολοκυθι και τα αλλα μισα με ζελοφαν στο ψυγειο. Οταν πλεον θα τρωει κανονικα θα κανω σουπα-πουρε για δυο μερες. Ετσι εκανα και στον μεγαλο. Αν εμενε κ για 3 μερα ηταν περιεργο και δεν το καλοετρωγε. Απλα θελουν λιωσιμο ζεστα γιατι η πατατα δε λιωνει καλα κρυα.

Μια χαρα τρωει και το δικο σου! Τελεια! Ναι κι εμενα κανει τις κινησεις!  Τον προηγουμενο μηνα εβγαλε κ δοντακια οποτε ειμαστε ετοιμοι για το μπριζολιδι

Το ειχα αγχος να σου πω την αληθεια γιατι ο μεγαλος ηταν δυσκολος.. και ακομα ειναι αλλα δεν του περναει!!! Μπουαχαχαχα

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


4 ώρες πρίν, Anastasia05 είπε:

Εμείς 5 παρά 5 μέρες ξεκινήσαμε. Είναι ανεπτυγμενο παιδάκι όμως..  έφαγε αμέσως. Κάνει κ τη κίνηση σαν να μασάει κ καταπίνει πολυ καλά.

Οπότε τέτοια ώρα τρώτε? Μια χαρά!! Μπράβο, φαγανο το παιδάκι σου!! Φαίνεται πως τους αρέσουν πολύ τα φρούτα!

Θηλασμους πόσους κάνετε? Εμείς ακριβώς όσους κ πριν! 12-14 την ημέρα. 

Τη σούπα τη φτιάχνεις κ τη κάνεις μερίδες κ την αποθηκεύεις? Πως το κάνεις? 

 

4 ώρες πρίν, Alekk είπε:

Θηλασμους οσους κ πριν γυρω στους 7-8. Πολλους θηλασμους κανεις βρε παιδι μου... πωπω!!! Κουραγιο!

Κοιτα σε πρωτη φαση θα βραζω λιγα λιγα λαχανικα, μιση πατατα, ενα καροτακι, λιγο κολοκυθι και τα αλλα μισα με ζελοφαν στο ψυγειο. Οταν πλεον θα τρωει κανονικα θα κανω σουπα-πουρε για δυο μερες. Ετσι εκανα και στον μεγαλο. Αν εμενε κ για 3 μερα ηταν περιεργο και δεν το καλοετρωγε. Απλα θελουν λιωσιμο ζεστα γιατι η πατατα δε λιωνει καλα κρυα.

Μια χαρα τρωει και το δικο σου! Τελεια! Ναι κι εμενα κανει τις κινησεις!  Τον προηγουμενο μηνα εβγαλε κ δοντακια οποτε ειμαστε ετοιμοι για το μπριζολιδι

Το ειχα αγχος να σου πω την αληθεια γιατι ο μεγαλος ηταν δυσκολος.. και ακομα ειναι αλλα δεν του περναει!!! Μπουαχαχαχα

Απο την αρχη που ξεκινησατε φρούτα ξεκινησατε και λαχανικά??? Και πως τα δινετε?? Φρουτοκρεμα πρωί και λαχανικα απόγευμα??? 

Και εμενα ετσι μ ειπε η γιατρός θα ξεκινήσουμε αλλα δεν μ ειπε λεπτομέρειες, αφου θα ξεκινήσουμε την ερχομενη εβδομάδα μετα το εμβολιο, αλλα με εχει φαει η απορια!!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Απο την αρχη που ξεκινησατε φρούτα ξεκινησατε και λαχανικά??? Και πως τα δινετε?? Φρουτοκρεμα πρωί και λαχανικα απόγευμα??? 

Και εμενα ετσι μ ειπε η γιατρός θα ξεκινήσουμε αλλα δεν μ ειπε λεπτομέρειες, αφου θα ξεκινήσουμε την ερχομενη εβδομάδα μετα το εμβολιο, αλλα με εχει φαει η απορια!!! :)

εγω δεν τα ξεκινησα μαζι. εδωσα πρωτα ανα τρεις μερες ενα διαφορετικο φρουτο 3-4 κουταλιτσες την φορα. περιπου για 10 μερες ειχα βαλει τρια φρουτα. κ μετα απο καμια εβδομαδα εβαλα λαχανικα . ειναι ευαισθητο το εντερακι τους κ μπορει να σου κανει δυσκιλιοτητα ολα μαζι. 

μετα το.πρωινο γαλα γυρω στις 11 δινεις τα φρουτα κ.το μεσημερι τα λαχανικα οχι απογευμα λαχανικα γιατι πεφτουν βαρια. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anemoni1989 είπε:

 

Απο την αρχη που ξεκινησατε φρούτα ξεκινησατε και λαχανικά??? Και πως τα δινετε?? Φρουτοκρεμα πρωί και λαχανικα απόγευμα??? 

Και εμενα ετσι μ ειπε η γιατρός θα ξεκινήσουμε αλλα δεν μ ειπε λεπτομέρειες, αφου θα ξεκινήσουμε την ερχομενη εβδομάδα μετα το εμβολιο, αλλα με εχει φαει η απορια!!! :)

Οπως βλεπεις ο καθε γιατρος εχει τη δικη του χρυση συνταγη. Εμεις ξεκινησαμε πρωτα φρουτα ολα μαζι αλλα λιγο λιγο και μετα απο μια εβδομαδα τα λαχανικα παλι ολαμαζι αλλα λιγο λιγο. Δεκατιανο φρουτα και μεσημεριανο λαχανικα. Αυτο μεχρι το επομενο εμβολιο. Τον αλλο μηνα τα υπολοιπα σταδιακα

Ελαφρα δυσκοιλιοτητα μου εκανε εμενα. Καθε μερα εκανε αλλα μικρη ποσοτητα κ λιγο πιο στερεα... Σημερα βεβαια του εδωσε και καταλαβε οποτε εικαζω οτι περασε. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anemoni1989 είπε:

 

Απο την αρχη που ξεκινησατε φρούτα ξεκινησατε και λαχανικά??? Και πως τα δινετε?? Φρουτοκρεμα πρωί και λαχανικα απόγευμα??? 

Και εμενα ετσι μ ειπε η γιατρός θα ξεκινήσουμε αλλα δεν μ ειπε λεπτομέρειες, αφου θα ξεκινήσουμε την ερχομενη εβδομάδα μετα το εμβολιο, αλλα με εχει φαει η απορια!!! :)

Εγω ξεκίνησα με ένα γεύμα το μεσημέρι.. μέσα σε δέκα μέρες είχα δώσει δύο φρούτα!Σταδιακά ανά 4 μέρες. Κ κάποιες μέρες μαζί αυτά τα δύο φρούτα. Την 11η έδωσα γλυκοπατάτα (που ίσως τον ενόχλησε) για 3 μέρες κ σήμερα καρότο. 

Ένα γεύμα δίνω(λιγες κουταλιές), μέχρι να ξαναπάμε γιατρό, όπου φαντάζομαι πως θα μπει κι άλλο??? Δεν γνωρίζω. Ότι μας πει!

Ότι κ να είναι πάντως το περιμένει με μεγάλη λαχτάρα! Θα φάει κι εμάς στο τέλος!!! Εχει κ τον έρωτα με το ποτηράκι του... Με το που το δει, το βουτάει κ το βάζει στο στόμα να πιει!

Κ μας θα φάει στο τέλος!!!


Q1jtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. τι κάνετε? τα μωράκια σας πως είναι? εμένα βάζει τα πάντα στο στόμα με μανία και έχει γκρίνια για τα ούλα της.τι μπορώ να της πάρω για να τη βοηθήσω? αυτά τα μασητικά σας βοήθησαν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...