Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

Μανούλες Οκτωμβρίου 2018!!


melina92

Recommended Posts

Just now, Marimarv είπε:

Την θηλάζω μέχρι τώρα αλλά θα επιστρέψω στην δουλειά σε λιγότερο από μήνα και θέλω να κάνω μεικτή διατροφή δεν έχω το κουράγιο για θήλαστρο και τράπεζα και 2 φορές την βδομάδα θα δουλεύω 11 ωρες. Επίσης πο γιαγιάδες δεν θα έχουν την υπομονή με σύριγγα και κουταλάκι έχω αγχωθεί πολύ γτ δεν πίνει κανέναν γάλα.. Της δοκίμασα το almiron HA λες να έχει διαφορά στην γεύση από το κανονικό?? Πάντως αυτο δεν το ήθελε.. 

μηπως δεν θελει κ το συγκεκριμενο μπιμπερο?εχεις αλλαξει θηλες κ μαρκες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 11,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • anemoni1989

    1357

  • ada32

    1111

  • Marimarv

    1077

  • Μάντη

    1011

Just now, linaa είπε:

μηπως δεν θελει κ το συγκεκριμενο μπιμπερο?εχεις αλλαξει θηλες κ μαρκες?

Ναιιιιι έχω mam με πλατιά θηλη nuk και το κανονικό και καουτσούκ και ένα μπιμπερό θηλασμού αλλά τίποτα.. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να δοκιμάσω.. Εγώ πιστεύω δεν της αρέσει η γεύση στ γάλα γτ κάνει έκφραση αηδίας όταν τρέχει το γάλα.. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Όταν λες με medioum θηλή έχεις να μου προτείνεις κάποιο για ξένο?? 

Εγώ έχω nuk μπιμπερό αλλά η εταιρεία βγάζει άλλη θήλη για μητρικό γάλα κ νερο (small)και αλλη για ξενο(medium).Δεν ξέρω να σου προτείνω τι να πάρεις γτ ο δικός Μου τα πιανει σχεδόν όλα. Εγώ από γάλα επαθρνα το ναν ,του έδωσα κ novalac  κ frezylac. Το novalac εχει πιο γλυκια φευση που δοκιμασα κ δεν βρωμαει τοσο

  • Μου αρέσει 1

hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ναιιιιι έχω mam με πλατιά θηλη nuk και το κανονικό και καουτσούκ και ένα μπιμπερό θηλασμού αλλά τίποτα.. Δεν ξέρω τι άλλο πρέπει να δοκιμάσω.. Εγώ πιστεύω δεν της αρέσει η γεύση στ γάλα γτ κάνει έκφραση αηδίας όταν τρέχει το γάλα.. 

το ναν εχει ουδετερη γευση . το sanilac ειναι γλυκο κ ωραιο το frezylac επισης το πινουν πολλα μωρα. νομιζω πως απλα θελει λιγο χρονο. γιατι ετσι κ αλλιως τωρα θα ξεκινησετε διαφορες γευσεις. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, linaa είπε:

το ναν εχει ουδετερη γευση . το sanilac ειναι γλυκο κ ωραιο το frezylac επισης το πινουν πολλα μωρα. νομιζω πως απλα θελει λιγο χρονο. γιατι ετσι κ αλλιως τωρα θα ξεκινησετε διαφορες γευσεις. 

 

Ναι όντως  μου έχουν ξανά πει για το sanilac ότι είναι πιο γλυκό..

Ψάχνοντας στ ίντερνετ διάβασα για ένα γάλα που δέχονται πολλά παιδάκια μετά τον αποθηλασμο το guigoz έχεις ακούσει τίποτα για αυτό το γάλα? Είναι το πιο ωραίο σε γεύση λένε το πιο γλυκό.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Marimarv είπε:

Ναι όντως  μου έχουν ξανά πει για το sanilac ότι είναι πιο γλυκό..

Ψάχνοντας στ ίντερνετ διάβασα για ένα γάλα που δέχονται πολλά παιδάκια μετά τον αποθηλασμο το guigoz έχεις ακούσει τίποτα για αυτό το γάλα? Είναι το πιο ωραίο σε γεύση λένε το πιο γλυκό.. 

δεν το εχω δει πουθενα να σου πω την αληθεια. δοκιμασε βασικα πρωτα αυτα που θα μπορεις να βρισκεις ευκολα γιατι κ συνεχεια παραγγελιες ειναι ανχωτικο.  

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Marimarv είπε:

Την θηλάζω μέχρι τώρα αλλά θα επιστρέψω στην δουλειά σε λιγότερο από μήνα και θέλω να κάνω μεικτή διατροφή δεν έχω το κουράγιο για θήλαστρο και τράπεζα και 2 φορές την βδομάδα θα δουλεύω 11 ωρες. Επίσης πο γιαγιάδες δεν θα έχουν την υπομονή με σύριγγα και κουταλάκι έχω αγχωθεί πολύ γτ δεν πίνει κανέναν γάλα.. Της δοκίμασα το almiron HA λες να έχει διαφορά στην γεύση από το κανονικό?? Πάντως αυτο δεν το ήθελε.. 

Καλημέρα αν δεν εχει πιει ποτε απο μπουκάλι μπορει να ας δυσκολεψει και να πιασει το μπουκάλι και να δεχτει αλλο γαλα. Δοκιμασε το μπορει να εχει αλλη γευση. Πάρε μπιμπερο που είναι σαν τι θηλη όπως ειναι τα mr. Browns τα αvene και οι πιπιλα του μπουκαλιού ενα νουμερο μικροτερο απο την ηλικια που ειναι το μωρο γιατι αν μαθει το μπουκαλι θα κοψει τελείως το θηλασμό. 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex. Arap είπε:

Καλημέρα αν δεν εχει πιει ποτε απο μπουκάλι μπορει να ας δυσκολεψει και να πιασει το μπουκάλι και να δεχτει αλλο γαλα. Δοκιμασε το μπορει να εχει αλλη γευση. Πάρε μπιμπερο που είναι σαν τι θηλη όπως ειναι τα mr. Browns τα αvene και οι πιπιλα του μπουκαλιού ενα νουμερο μικροτερο απο την ηλικια που ειναι το μωρο γιατι αν μαθει το μπουκαλι θα κοψει τελείως το θηλασμό. 

Καλημέρα... Της έχω δοκιμάσει το mimijumi πολύ ακριβό και δεν της αρέσει καθόλου και το comotomo αυτά είναι υποτίθεται για σύγχυση θηλων και μιμούνται τον θηλασμό αυτά είναι τα χειρότερα της δυσκολεύεται πολύ να τα πιάσει.. Θα δοκιμάσω κ με almiron το απλό ίσως κάτι καταφέρω.. Όσο πλησιάζουν κ οι μέρες για την δουλειά τόσο πιο πολύ αγχώνομαι που βλέπω ότι δεν το θέλει με τίποτα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Καλημέρα... Της έχω δοκιμάσει το mimijumi πολύ ακριβό και δεν της αρέσει καθόλου και το comotomo αυτά είναι υποτίθεται για σύγχυση θηλων και μιμούνται τον θηλασμό αυτά είναι τα χειρότερα της δυσκολεύεται πολύ να τα πιάσει.. Θα δοκιμάσω κ με almiron το απλό ίσως κάτι καταφέρω.. Όσο πλησιάζουν κ οι μέρες για την δουλειά τόσο πιο πολύ αγχώνομαι που βλέπω ότι δεν το θέλει με τίποτα. 

Παρτο να δεις αν της αρεσει και βλεπεις.ειναι ανχος αυτο τωρα με τι δουλειά κρεμες έχετε ξεκινησει; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! Εγώ του ξεκινησα φρουτα το πρωί κ ριζαλευρο το απόγευμα! Έχει πολύ πλάκα ,του εδωσα αχλαδι κ ξυνιζε τα μούτρα του αλλά μετά το ήθελε πολύ!!κ εγώ μονίμως μπερδευομαι με τους μήνες. Δηλ εμένα που είναι 5 μηνών κ 5 μερών ,θεωρείτε ότι μπήκαμε στον 6ο κ πρεπει να του αλλάξω το γάλα @ΦαιηΚατς?

@Ασία εμένα μου ήρθε 14.2  με πολύ αιμα κ δεν μου έχει έρθει ακόμα. Κ πρεπει να πάω για τεστ παπ κ εγώ κ όλο το Αναβαλω..

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει σύγχυση θηλων πλέον . κ για τις θήλες από τα μπιμπερό υπάρχουν τα αντίστοιχα για μητρικό γάλα ,Για ξένο...το αναφέρω γτ έβαλα εγώ Στον δικο μου θήλη για μητρικό γάλα Κατάλαθος κ δεν μπορούσε να πιει το ξένο κ νευριασε!!!( το ξενο θέλει medium) θήλη

Ποιο εκπαιδευτικό ποτηράκι θα πάρεις; σκέφτομαι κ εγώ Για αυτό. Γτ του έδωσα νερακι μετά το αχλάδι κ το ήθελε

Καλημέρα!!! Εμάς μας είπε ο παιδίατρος ότι αλλάζει γάλα μόλις κλείσει τον 6. Ρώτησε και εσύ τον δικό σου!

19 ώρες πρίν, Ασία είπε:

έχω ακούσει πως αν το παιδί είναι φάγανο κ του αρέσουν οι στέρεες τότε πολύ γρήγορα δεν θα χρειάζεται να δίνεις γάλα όλη μέρα. θα πίνει μόνο πρωί κ βράδυ.Δεν ξέρω αν ισχύει αυτό, αλλά μου φαίνεται λογικό.οπότε μακάρι να είστε τέτοια περίπτωση κ να μην έχετε θέμα. κρίμα είναι να χάσεις την δουλειά. εμένα κάθε απόγευμα πίνει από μπιμπερό το δικό μου γάλα γιατί δουλεύω.δουλεύω.σε ένα μήνα θα ξεκινήσουμε φαγητά κ ελπίζω να τρώει πολύ ώστε να μην χρειάζεται να θηλάζει τόσο συχνά κ να γλιτώσω το καθημερινό θήλαστρο.περισσότερο με έχει κουράσει το άγχος αν θα βγάλω αρκετό γάλα κ θα φτάσει για το  απόγευμα, γιατί δεν βγάζω πάντα πολύ.

 

Είναι αλήθεια πως πρέπει να έρθει περίοδος πρώτα κ μετά να κάνουμε τεστ Παπ?

νερό δίνουμε όταν ξεκινήσουμε κ τις τροφές? η αρκεί το γάλα για να μην διψάνε?

κάπου είχα διαβάσει πως άλλος είναι ο λόγος που γίνεται η αποστείρωση, κάτι με το γάλα, δεν θυμάμαι ακριβώς.κι εγώ νόμιζα πως δεν χρειάζεται να συνεχιστεί επειδή βάζει χέρια κ παιχνίδια στο στόμα αλλά μετά διάβασα πως έχει να κάνει με βακτήρια νομίζω στο γάλα... θα το ψάξω κι αν το βρω θα το γράψω εδώ.

Εκτός από μπιμπερό τι άλλο αποστείρωνες στην αρχή? Εγώ μόνο μπουκάλια κ θήλαστρο αποστείρωνω.

ξεκινήσατε φαγητό κι εσείς? πόσο είστε?4,5 δεν είστε κι εσείς μαζί με εμάς ή δεν θυμάμαι καλά?

Καλημέρα!!! Στην ουσία αυτό που κάνουμε δεν είναι αποστείρωση, γιατί αποστείρωση θεωρείται στους 500 βαθμούς. Την κάνουμε μη τυχόν και μείνουν υπολείμματα από το γάλα αν δεν πλυθούν καλά, τουλάχιστον αυτό είχα διαβάσει. Από τη στιγμή που κάνει και το εμβόλιο (το πόσιμο) για γαστρεντερίτιδα δε χρειάζεται.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


15 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Καλημερα! τελικα νομιζω οτι εχεις δικιο!!! ο δικος μου θα φαει τα φρουτα κ εμενα μαζι !! οχι δεν θελω να μειωθει η παραγωγη μου αλλα ελεγα μηπως με τα φρουτα κ το ριζαλευρο δεν πινει στα 2 αυτα γευματα κ δεν ειμαι συνεχεια με το βυζι απεξω!!! σημερα εδωσα μισο μηλο κ μισο αχλαδι , βεβαια τον αφησα μια ωρα να περασει απο τον τελευταιο θηλασμο κ εφαγε ολο το μπολ κ ηπιε κ απο μενα .. ουφ..  μεχρι 8 μηνων θα ειμαι σπιτι οποτε θα τον θηλαζω συνεχεια , μετα θα γυρισω στην δουλεια κ θα τον θηλαζω πρωι , απογευμα , βραδυ κ μου ειπαν οτι οσο θα βαζω το μωρο στο στηθος , τοσο γαλα θα εχω .. λες δλδ αν δεν πινει 2 φορες απο τωρα που τρωει να μειωθει η παραγωγη μου ? βεβαια εχω παρει κ θηλαστρο κ βγαζω οταν δν πινει απο μενα ( πχ οταν ειμαι εξω βολτα) . εσενα ποσο ειναι το μωρο σου ?

αα νερακι εδωσα χθες μετα το αχλαδι κ του αρεσε πολυ ! βεβαια 10 μλ ηπιε!

θα παρω κ εγω ! σημερα εκανα πειραματα! εβγαζα γαλα απο το στηθος κ το εβαζα στο κουταλακι του κ του το εδινα κ το επινε!!!  δεν θελω να συνηθησει συνεχεια με το μπιμπερο  κ θα παρω σιγουρα αυτο εκπαιδευτικο 

βασικα θα περιμενω να τελειωσει το κουτι που εχω ακομα μισο , κ σε 2 βδομαδες θα παρω το ν2  που θα ειναι κ 5 ,5 μηνων . 

οκ! αυτο με τους μηνες κ βδομαδες με μπερδευουν!!χαχαχαχ

ειναι κ στο μωρο τελικα! αλλα εσενα ηταν κ μεγαλο οποτε του αρεσε το ευκολο μαλλον ! εμενα ο δικος μου που πινει τα βραδια συμπληρωμα κ στηθος μαζι απο μικρος , μαλλον το συνηθησε !! αλλα το βυζι δεν το αφηνει ακομα!!!χαχαχα 

σκεφτομουν ποτε περασε ο καιρος κ εγινε 5 μηνων κ τωρα τον ταιζω! θελω αν μπορεσω να το κρατησω εως 12 μηνων να θηλασει  αλλα νιωθω κ μια  ζεστη αστα να πανε με τους θηλασμους , ειδικα στις 5 το πρωι που πινει , εγω καιγομαι ! εννοειται οτι ολο τον χειμωνα την εβγαλα με φανελακι .. απορω αυτη η ζεστη που νιωθω θα φυγει ? γτ αν ειμαι ετσι το καλοκαιρι , δεν θα μπορεσω να  συνεχισω τον θηλασμο . θα σκασω!!!!

Καλημερα Αντα, χαχαχα γελάω που λες θα φαει κ εσενα.. δεν υπάρχει λογος να μη πινει γαλατακι αλλωστε συμπληρωματικά λειτουργούν οι τροφές αν εφαγε εχει καλως εσυ θα προσφέρεις γαλατακι..αν θηλαζεις για πρωι απογευμα βραδυ η παραγωγή σου θα ρυθμιστει για 3 φορες κ ετσι αν το μωρο θελησει αλλες 2 3 πχ η θελήσεις εσυ να δωσεις πολυ πιθανό να μη του φτασει..κάτω απο το έτος δε θέλουμε να πέσουμε κάτω απο 6 με 8 θηλασμούς..οποτε οι 3 ειναι πολυυυυυ λιγοι εφοσον εγω θα το ξαναπω κ επιμενω σαυτο η βασικη τροφή του μωρου ειναι το γαλα ως το ετος...ισως με συμπλήρωμα να μην ισχύει τοσο πολυ λογω του οτι πεφτει βαρυ στο στομαχακι τους και δεν χρειαζεται τοσο συχνα αλλα στο θηλασμο είναι αλλιώς..εμενα εγινε στις 8 του μηνα 6 μηνών..νερακι δε δινω οταν το θυμηθώ κ αν γτ.δεν τρωει κ αλεσμενα να πω ααα εφαγε κ θελει νερακι χαχα..παντως εχω ποτηράκι με σκληρο στόμιο δεν ειναι ανάγκη να δίνεις μπιμπερο μη τρέχεις κ για σύγχυση τωρα..οπως διαβασα κ με κουταλάκι μια χαρα ειναι

12 ώρες πρίν, bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσια μου! λοιπόν,  εγώ αδιαθετησα 2 φορές, με λίγο αίμα, τον Δεκέμβριο κ Ιανουάριο.  μετά τπτ! ρώτησα γιατρό κ μ ειπε είναι φυσιολογικό εφόσον θηλάζω.  ούτε εμένα μ έκανε Παπ.  μόνο υπέρηχο.  τον Μάιο μου είπε να κλείσω ραντεβού κ ήδη σκέφτομαι ότι θα πονέσω..

για τα μπιμπερό,  ο δικός μου αναγουλιαζει σε όσα δοκίμασα. με σύριγγα ούτε εμένα έχει θέμα αλλά σιγά μη καθίσει ο σύζυγός να τον ταΐσει..Επίσης ρε κορίτσια..πόσο γάλα βγάζετε με θηλαστρο; εγώ με το ζόρι 40ml. κ όταν το πιέζω μόνη μου τρέχει σαν ποταμι το γάλα.  δεν είναι ότι θα επιστρέψω άμεσα δουλειά, αλλά καμία φορά θέλω να έχω καβατζα.. πολύ δύσκολο τελικα...

Οσο για το θήλαστρο ειναι δυσκολο γτ το στήθος σου δεν εχει συνηθίσει σ'αυτήν την διαδικασία και εννοειτε δεν ειναι αντιπροσωπευτικό της παραγωγής σου 

  • Μου αρέσει 1

bzCDp2.png
 
SRQyp2.png
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Alex. Arap είπε:

Παρτο να δεις αν της αρεσει και βλεπεις.ειναι ανχος αυτο τωρα με τι δουλειά κρεμες έχετε ξεκινησει; 

Ναι πάρα πολύ άγχος ρε συ που να φύγω κ να την αφησω έτσι δεν τρώει τίποτα το περισσότερο βτγαν 90μλ κ αυτά στον ύπνο της.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ναι πάρα πολύ άγχος ρε συ που να φύγω κ να την αφησω έτσι δεν τρώει τίποτα το περισσότερο βτγαν 90μλ κ αυτά στον ύπνο της.. 

Ειναι προβλημα το ξερω εντομεταξυ ειναι πανεξυπνα κανουν οτι θέλουν η δικια μου σημερα ηθελε να φαι μονη της της εδινα εγω και εκλεινε το στόμα επερνε μονη της το ανοιγε και ετρωγε με τρελανε ευτυχως εφαγε. Δωστεις απο τωρα ξενο να μαθενει γιατι θα σε παδεύσει ουτε φαγητο γιατι δεν της αρεσει η δεν εχετε δώσει ακομα; 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex. Arap είπε:

Ειναι προβλημα το ξερω εντομεταξυ ειναι πανεξυπνα κανουν οτι θέλουν η δικια μου σημερα ηθελε να φαι μονη της της εδινα εγω και εκλεινε το στόμα επερνε μονη της το ανοιγε και ετρωγε με τρελανε ευτυχως εφαγε. Δωστεις απο τωρα ξενο να μαθενει γιατι θα σε παδεύσει ουτε φαγητο γιατι δεν της αρεσει η δεν εχετε δώσει ακομα;

Ναιιιιι είναι πάρα πολύ έξυπνα τα άτιμα χαχαχαχα μάλλον δεν χουμε βρει ακόμα το κατάλληλο μπιμπερό ούτε το κατάλληλο γάλα.. Εσένα ποια θηλη έπιασε.??? Πριν λίγες μέρες έκλεισε 5 οπότε δεν τρώει ακόμα.. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Marimarv είπε:

Ναιιιιι είναι πάρα πολύ έξυπνα τα άτιμα χαχαχαχα μάλλον δεν χουμε βρει ακόμα το κατάλληλο μπιμπερό ούτε το κατάλληλο γάλα.. Εσένα ποια θηλη έπιασε.??? Πριν λίγες μέρες έκλεισε 5 οπότε δεν τρώει ακόμα.. 

Α ειναι μικρουλη δεν τρωει ακομα. Εμένα την πρωτο ξεκινησα με της nuk αλλα δεν τις ηθελε της τσαλακωνε και χυνωταν το γαλα μετα πηρα τα mr. Browns αυτα εχω και τωρα ουτε περνουν αερα ουτε τιποτα τα βαζεις και απο οποια μερια θες δεν ειναι σαν τα nuk που θελουν απο την μια. Και τα avene λενε ειναι καλα θελω να παρω να δοκιμάσω. Εσεμα μεψπιο ειπιε τα 90 ml? 


5mtvp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...