Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ?


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια...Μολις εκανα εγγραφη και προσπαθω να μαθω πως λειτουργει το forum...Ειμαι 42 ετων με απελπιστικη ΑΜΗ και υψηλη fsh... Η περιοδος μου τους τελευταιους μηνες αστατη και με μεγαλες καθυστερησεις....Θελουμε μωρακι με τον αντρουλι μου αλλα το κεντρο εξωσωματικης που επισκεφθηκαμε μας εδωσε σχεδον μηδενικες ελπιδες για μωρο με δικα μου ωαρια...Ειμαι σε φαση κλιμακτηριου....Εχω πεσει στα πατωματα ψυχολογικα, δεν ξερω πως να το διαχειριστω, δεν ξερω που να ψαξω και τι...( μενω Θεσσαλονικη)... Μας προτεινε να δοκιμασουμε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου ειναι μαλλον αδυνατο να παραξω δικα μου ωαρια...Καθε αναλογη εμπειρια, οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυτιμη αυτες τις δυσκολες στιγμες...ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια στον αγωνα σας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα! Δεν μπορω προσωπικά να σε βοηθήσω στο συγκεκριμένο θέμα, αλλά να ξέρεις υπάρχει ένα θέμα "ΜΕ ΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ ΚΑΙ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΑΝΟΥΛΑ ΘΑ ΓΙΝΩ" που υπάρχουν κοπέλες με παρόμοιες περιπτώσεις σαν τη δικιά σου! Τα κορίτσια είναι πολύ υποστηρικτικά και βοηθάνε πολύ!!!!

εγώ με τη σειρά μου θα σου ευχηθώ ότι καλύτερο και με το καλό σύντομα να κρατήσεις το όνειρό σου αγκαλιά!!!


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάνω πανω έχει ένα κουμπακι που γραφει νεες δημοσιεύσεις, αν το πατησεις θα στο πεταξει σχετικα πανω πανω γιατι είναι ενεργο! Αλλά νομιζω μπορεις να το βρεις και από την αναζητηση (πατα πανω στον μεγεθυντικο φακο που είναι πανω πανω στη σελίδα και γραφεις τον τίτλο του θέματος)...! Ελπίζω να βοήθησα!! :)


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 ώρες πρίν, bella_dona είπε:

Καλησπερα κοριτσια...Μολις εκανα εγγραφη και προσπαθω να μαθω πως λειτουργει το forum...Ειμαι 42 ετων με απελπιστικη ΑΜΗ και υψηλη fsh... Η περιοδος μου τους τελευταιους μηνες αστατη και με μεγαλες καθυστερησεις....Θελουμε μωρακι με τον αντρουλι μου αλλα το κεντρο εξωσωματικης που επισκεφθηκαμε μας εδωσε σχεδον μηδενικες ελπιδες για μωρο με δικα μου ωαρια...Ειμαι σε φαση κλιμακτηριου....Εχω πεσει στα πατωματα ψυχολογικα, δεν ξερω πως να το διαχειριστω, δεν ξερω που να ψαξω και τι...( μενω Θεσσαλονικη)... Μας προτεινε να δοκιμασουμε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου ειναι μαλλον αδυνατο να παραξω δικα μου ωαρια...Καθε αναλογη εμπειρια, οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυτιμη αυτες τις δυσκολες στιγμες...ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια στον αγωνα σας...

Καλημέρα,

καταρχας ψυχραιμία θα σου συνιστούσα...Πάρε και μια δεύτερη γνώμη από άλλο κέντρο. Μην χάνεις όμως χρόνο να σκέφτεσαι και να στεναχωριέσαι. Νομίζω ότι πρέπει να πάρεις γρήγορες αποφάσεις και να προχωρήσεις σε πράξεις. Η AMH  από μόνη της δεν λέει κάτι. Εγώ έχω μια παρα πολύ καλή AMH και fsh για την ηλικία μου, 39, παρόλα τα τα ωάριά μου είναι χάλια ποιοτικά. Σκέψου όλες τις πιθανές δυνατότητες και προχώρα. Μην απορρίπτεις και τη λύση των ξένων ωαριων. Ενημερώσου όμως σωστά για την όλη διαδικασία. Αυτή τη στιγμή στα κέντρα ένα πολύ μεγάλο ποσοστό γυναικών προχωρά με ξένα ωάρια. Δυστυχώς είμαι Αθήνα και δεν ξέρω να σου προτείνω κάποιο κέντρο. 


preg.png

Link to comment
Share on other sites

On 31/3/2018 at 1:29 ΜΜ, bella_dona είπε:

Καλησπερα κοριτσια...Μολις εκανα εγγραφη και προσπαθω να μαθω πως λειτουργει το forum...Ειμαι 42 ετων με απελπιστικη ΑΜΗ και υψηλη fsh... Η περιοδος μου τους τελευταιους μηνες αστατη και με μεγαλες καθυστερησεις....Θελουμε μωρακι με τον αντρουλι μου αλλα το κεντρο εξωσωματικης που επισκεφθηκαμε μας εδωσε σχεδον μηδενικες ελπιδες για μωρο με δικα μου ωαρια...Ειμαι σε φαση κλιμακτηριου....Εχω πεσει στα πατωματα ψυχολογικα, δεν ξερω πως να το διαχειριστω, δεν ξερω που να ψαξω και τι...( μενω Θεσσαλονικη)... Μας προτεινε να δοκιμασουμε εξωσωματικη με φυσικο κυκλο αλλα συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου ειναι μαλλον αδυνατο να παραξω δικα μου ωαρια...Καθε αναλογη εμπειρια, οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυτιμη αυτες τις δυσκολες στιγμες...ευχομαι σε ολες σας καλη επιτυχια στον αγωνα σας...

Καλησπέρα κορίτσι με το όμορφο όνομα και καλό μήνα!

Συμφωνώ σε όλα όσα ήδη αναφέρθηκαν τα κορίτσια.Αν θέλεις την ταπεινή μου γνώμη,μην απογοητεύεσαι και μην παραδιδεις την ψυχολογία σου.

Έχεις κάνει κάποια προσπάθεια με φ.κ και δεν υπάρχουν ωάρια η δεν γονιμοποιουνται?Αν δεν έχετε προσπαθήσει,πως ξέρετε αν είναι αδύνατο?Η διαδικασία είναι χρονοβόρα ,θελει ψυχραιμία και υπομονή.Ξερω για παράδειγμα κοπέλα που μάζεψε 3 έμβρυα μέσα σε ένα χρόνο με φ.κ,εκανε εμβρυομεταφορα και έμεινε έγκυος.Ακουγε εμάς που μιλάγαμε για 7-8-10 ωάρια/ωοληψια και απογοητευοταν και όμως έμεινε ψύχραιμη και υπομονετική και τώρα κρατάει αγκαλιά το μωρό της!Να  ξέρεις από μόνες τους οι εξετάσεις δεν λένε κάτι,θέλω να πω οκ υπάρχουν ενδειξεις,όπως όμως και υπάρχουν περιπτώσεις πολυ δύσκολες που τα κατάφεραν,γιατί όχι και εμείς?

Ότι αλλο θελήσεις,μην διστάσεις!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλο μηνα κοριτσια μου καλα και σας ευχαριστω για την εμψυχωση...Προσπαθεια δεν καναμε καμια ειμαστε στο ψαξιμο κεντρου, εχω πελαγωσει ειλικρινα...Τα ιδια με το κεντρο μου ειπαν και οι γυναικολογοι που επισκεφτηκα οταν αρχισαν οι ανωμαλιες του κυκλου και εμαθα οτι οι ορμονες μου με προδωσαν...Το πως νιωθω δεν μπορω να το περιγραψω γιατι την ευθυνη για την καθυστερηση της τεκνοποιησης την φερω αποκλειστηκα εγω και το κουφιο μου κεφαλι! Απο το κεντρο μου ειπαν πως ειναι σχεδον απιθανο να κανω δικα μου ωαρια αλλα ας το προσπαθησω λεει μηπως και.... Τα συναισθηματα τραγικα...απο τη μια η στεναχωρια για την κατασταση και απο την αλλη και οι τυψεις που αφησα χρονο να παει χαμενο και στερω στον υπεροχο ανθρωπο μου την δυνατοτητα να αποκτησει το δικο ΜΑΣ παιδι...και το παιδακι απο δωρεα παλι δικο μας θα ειναι φυσικα και θα το αγαπαμε εξισου,  αλλα βρε κοριτσια οπως και να το κανουμε αυτο το μαραζι για το ποια ειναι η βιολογικη μανα παντα πιστευω θα υπαρχει.... Χωρια που αισθανομαι ακομη πιο ασχημα που υποβαλλω τον ανθρωπο μου σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια ενω αν ειχα αποφασισει καποιο καιρο πριν, ολα να ειχαν ερθει ομορφα και ομαλα οπως στα περισσοτερα ζευγαρια.... Βιωνω καποιου ειδους πενθος αυτη τη στιγμη πριν ακομη ξεκινησουμε τη διαδικασια γιατι δυστυχως δεν βλεπω καμια αισιοδοξια απο ιατρικης πλευρας....

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, bella_dona είπε:

Καλο μηνα κοριτσια μου καλα και σας ευχαριστω για την εμψυχωση...Προσπαθεια δεν καναμε καμια ειμαστε στο ψαξιμο κεντρου, εχω πελαγωσει ειλικρινα...Τα ιδια με το κεντρο μου ειπαν και οι γυναικολογοι που επισκεφτηκα οταν αρχισαν οι ανωμαλιες του κυκλου και εμαθα οτι οι ορμονες μου με προδωσαν...Το πως νιωθω δεν μπορω να το περιγραψω γιατι την ευθυνη για την καθυστερηση της τεκνοποιησης την φερω αποκλειστηκα εγω και το κουφιο μου κεφαλι! Απο το κεντρο μου ειπαν πως ειναι σχεδον απιθανο να κανω δικα μου ωαρια αλλα ας το προσπαθησω λεει μηπως και.... Τα συναισθηματα τραγικα...απο τη μια η στεναχωρια για την κατασταση και απο την αλλη και οι τυψεις που αφησα χρονο να παει χαμενο και στερω στον υπεροχο ανθρωπο μου την δυνατοτητα να αποκτησει το δικο ΜΑΣ παιδι...και το παιδακι απο δωρεα παλι δικο μας θα ειναι φυσικα και θα το αγαπαμε εξισου,  αλλα βρε κοριτσια οπως και να το κανουμε αυτο το μαραζι για το ποια ειναι η βιολογικη μανα παντα πιστευω θα υπαρχει.... Χωρια που αισθανομαι ακομη πιο ασχημα που υποβαλλω τον ανθρωπο μου σε μια τετοια ψυχοφθορα διαδικασια ενω αν ειχα αποφασισει καποιο καιρο πριν, ολα να ειχαν ερθει ομορφα και ομαλα οπως στα περισσοτερα ζευγαρια.... Βιωνω καποιου ειδους πενθος αυτη τη στιγμη πριν ακομη ξεκινησουμε τη διαδικασια γιατι δυστυχως δεν βλεπω καμια αισιοδοξια απο ιατρικης πλευρας....

Καλησπερα....Μην απελπιζεσαι! Η ιατρικη εχει προχωρησει και βρισκονται λυσεις! Να εχεις πιστη και θα τα καταφερετε...Μια γνωστη μου προσπαθουσε για παιδακι δεκα ολοκληρα χρονια..Απο τα 32 εως τωρα που ειναι 42...Οι γιατροι σε Ελλαδα και εξωτερικο της ειχαν αποκλεισει καθε πιθανοτητα συλληψης ακομα και με εξωσωματικη! Ετσι λοιπον αποφασισε να υιοθετησει ενα παιδακι..Εκαναν την αιτηση υιοθεσιας τα Χριστουγεννα και πριν λιγες μερες εμαθε οτι ειναι εγκυος!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ Κελυ32 ποσο κουραγιο μου δινεις!!!! Να της πανε ολα καλα ευχομαι!!!! Εξαρταται το προβλημα που εχει η καθεμια ομως καλη μου...Με προωρη εμμηνοπαυση (η περιπτωση μου) τα προγνωστικα δεν ειναι καλα δυστυχως....Ξερεις τι προβλημα ειχε η κοπελα και με ποιο τροπο τα καταφερε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , bella_dona είπε:

Αχ Κελυ32 ποσο κουραγιο μου δινεις!!!! Να της πανε ολα καλα ευχομαι!!!! Εξαρταται το προβλημα που εχει η καθεμια ομως καλη μου...Με προωρη εμμηνοπαυση (η περιπτωση μου) τα προγνωστικα δεν ειναι καλα δυστυχως....Ξερεις τι προβλημα ειχε η κοπελα και με ποιο τροπο τα καταφερε?

Δεν ξερω τι ακριβως ειχε..ομως ξερω οτι ειχε κατι πολυ σοβαρο για το οποιο της ειχαν αποκλεισει καθε πιθανοτητα! Οποτε να πιστευεις!!!! Μην απελπιζεσαι!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Κελυ 32 είπε:

Δεν ξερω τι ακριβως ειχε..ομως ξερω οτι ειχε κατι πολυ σοβαρο για το οποιο της ειχαν αποκλεισει καθε πιθανοτητα! Οποτε να πιστευεις!!!! Μην απελπιζεσαι!

κελυ μου σε ευχαριστω.... κανονικα δεν πρεπει να απελπιζομαι, αλλα ειναι που με πιεζει ο χρονος τοοοοοοσο πολυ και δεν εχω ιδεα για την ολη διαδικασια, μονο οτι διαβαζω στο νετ και τα λιγα που μου ειπαν απο το κεντρο....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @bella_dona καταρχήν πρέπει να ηρεμίσεις. Εγώ θα σου πρότεινα να επισκεφθείς και άλλα κέντρα (δεν μπορώ τους γιατρούς που προδικάζουν μία κατάσταση χωρίς καν να κάνουν μία προσπάθεια). Επέλεξε τον γιατρό που θα σου προτείνει μία σωστή επιστημονικά λύση και όχι τον γιατρό που θα σου πει αυτό που θες να ακούσεις. Αν πράγματι η κατάσταση είναι δύσκολη τότε ίσως χρειαστεί να σκεφτείς κ την λύση των ξένων ωαρίων,  βιολογικά πάλι δικό σας θα είναι το παιδί, εσύ θα του δώσεις εσύ, εσύ θα το γεννήσεις, εσύ θα είσαι η μητέρα του. Εκτός αν είναι τόσο πολύ σημαντικό για σένα το θέμα dna τότε τι να πω...πάω πάσο.

 

Ζύγισε τα πράγματα και σκέψου η κάθε λύση που σου προτείνουν τι κόστος έχει, οικονομικό και ψυχικό, φυσικά πρέπει να γνωρίζεις τι  πιθανότητες επιτυχίας έχει η εκάστοτε λύση.

 

Εύχομαι καλή επιτυχία σε ότι και αν επιλέξετε.

 


 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...