Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Καλημέρα σε όλες! Θα χρειαστώ την βοήθεια από κοπέλες που έχουν προχωρήσει με δωρεά ωαριων στην Θεσσαλονίκη. Χρειάζομαι πληροφορίες (σε προσωπικο μήνυμα αν είναι εύκολο καθώς δεν ξέρω αν επιτρεπεται η δημόσια αναφορά)για γιατρούς και κέντρα καθώς δεν γνωρίζω καθόλου.Επίσης ο γιατρός είναι προτιμότερο να είναι του κέντρου η εξωτερικός συνεργάτης;ευχαριστώ πολύ και ευχομαι σε όλες ότι καλυτερο! 

Βαλίτσα Μαιευτηρίου....


Papaki6

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι 20 εβδομάδων και σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω να ετοιμάζω την βαλίτσα Μαιευτηρίου..... Καθότι έχουμε και μονήρη ομφαλική αρτηρία.... Και δε ξέρω τί απρόοπτο μπορεί να συμβεί.....

Και θέλω να ρωτήσω.... Έχω βρει αυτή τη λίστα https://www.google.gr/amp/s/apomamasemama.com/2016/03/18/valitsa-maieytiriou/amp/

Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εντάξει.... Γιατί πχ γνωστό μου άτομο μου είπε να έχω γύρω στα 12 (τα διπλά δηλαδή από όσα γράφει η λίστα) και έτσι θα ήθελα τη συμβουλή σας τί να πάρω και κυρίως γύρω στα ποσά κομμάτια για να είμαι καλυμμένη.... Επίσης εσείς πότε ξεκινήσατε την ετοιμασία της βαλίτσας μαιευτηρίου; Και τι μέγεθος βαλίτσας θέλω; :/

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το λινκ που εβαλες δ ανοιγει,οποτε δ ξερω τι ειναι αυτα τα 12που λες

Εξαρταται αν θα γεννησεις σε δημοσιο η ιδιωτικο μαιευτηριο

Θα σου βαλω κ λινκ αλλα θα αργησουν λιγο να φανουν λογικα

Link to comment
Share on other sites

https://parents.org.gr/forum/topic/6336-valitsa-moroy-gia-dimosio-nosokomeio/?page=2

Εδω συζητανε καποια πραγματα για δημοσιο μαιευτηριο

Σε ιδιωτικο μπορεις να ρωτησεις εκει απευθειας να σου που τι να εχεις μαζι

Δ ξερω ακριβως τι επικινδυνοτητα εχεις για προωρο τοκετο αλλα νομιζω ειναι νωρις πολυ γενικα

Σε μια καλα εξελισσομενη κυηση η βαλιτσα ειναι ετοιμη οταν μπεις στον μηνα σου

Μπορεις μετα τη β επ να ψωνισεις ο,τι χρειαζεται,κ στο κατω κατω αν κτ γινει απλα σου τα μαζευουν κ στα φερνουν

Με το καλο,με τελειομηνες εγκυμοσυνες κ γερα μωρακια!

Link to comment
Share on other sites

 

Δεν μπορώ να ανοίξω το λινκ αλλά θα σου πρότεινα να πάρεις ένα μεγάλο σάκο με λίγα και καλά πράγματα.

Από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να μην πάρεις mp3,βιβλία κτλ γιατι δε θα έχεις καθόλου χρόνο και μυαλό για αυτα.

Πάρε μαζί σου βασικά είδη περιποίησης  (αφρόλουτρο,σαμπουάν,χτενα),νυχτικές που είναι άνετες και βοηθάνε στους γιατρούς να σε εξετάζουν,σουτιέν θηλασμού(αν σκοπεύεις να θηλασεις)Όχι όμως επιθέματα γιατί το γάλα έρχεται την 3η μέρα και θα είσαι μάλλον ήδη στο σπίτι.

Πολλά εσώρουχα και σερβιέτες λοχείας,πετσέτα μπανιου,παντόφλες και ένα ανετο ρούχο εξοδου

Για το μωρό πάρε πάνες και κάνα 2 φορμακια-φανελακια.

Γενικά μη  τρελαίνεσαι γιατί και να ξεχάσεις κάτι κάποιος μπορεί να πεταχτεί να στο φερει

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, Papaki6 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια....

Είμαι 20 εβδομάδων και σκέφτομαι σιγά σιγά να ξεκινήσω να ετοιμάζω την βαλίτσα Μαιευτηρίου..... Καθότι έχουμε και μονήρη ομφαλική αρτηρία.... Και δε ξέρω τί απρόοπτο μπορεί να συμβεί.....

Και θέλω να ρωτήσω.... Έχω βρει αυτή τη λίστα https://www.google.gr/amp/s/apomamasemama.com/2016/03/18/valitsa-maieytiriou/amp/

Ωστόσο δεν ξέρω κατά πόσο είναι εντάξει.... Γιατί πχ γνωστό μου άτομο μου είπε να έχω γύρω στα 12 (τα διπλά δηλαδή από όσα γράφει η λίστα) και έτσι θα ήθελα τη συμβουλή σας τί να πάρω και κυρίως γύρω στα ποσά κομμάτια για να είμαι καλυμμένη.... Επίσης εσείς πότε ξεκινήσατε την ετοιμασία της βαλίτσας μαιευτηρίου; Και τι μέγεθος βαλίτσας θέλω; :/

Ευχαριστώ!

ειναι παρα πολυ νωρις να φτιαξεις βαλιτσουλα..... τιποτα δεν θα παει στραβα βρε κοριτσι κ θα γεννησεις στην ωρα σου ενταξει μπορει να μην φτασεις 41 εβδομαδες αλλα οκ τις 36-37 τις εχεις για πλακα οποτε μην το σκεφτεσε εχεις ακομα πολυ δρομο!!! κ οπως ειπαν κ τα κοριτσια εκτος απο εσωρουχα σερβιετες  σαπουνακια κ καμια νυχτικια ολα τα αλλα πεταγονται κ στα περνουν εχει κ το μαιευτηριο μεσα ενα σωρο πραγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Σε ιδιωτικό σκεφτόμαι..., μονήρης ομφαλική αρτηρία σημαίνει ότι ο ομφάλιος λώρος έχει μια αντί για δύο αρτηρίες :( και φοβάμαι μην τυχόν και έχουμε κανένα σταμάτημα της ανάπτυξης και εκεί θα πρέπει να το πάρουν νωρίτερα.... Ή προκύψει πρόωρος τοκετός....

Για το 12 παράληψή μου... ^.^ 12 κορμάκια εννοούσα... Μου είπαν ότι λερώνεται και ίσως να θέλει συχνά αλλάγματα.... 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κ για καισαρικη που μενεις 4μερες 12φορμακια ειναι υπερβολη

Στο κατω κατω αν λερωθουν δυο απο τα 4πχ τα δινεις να στα πλυνουν κ να στα φερουν

Αλλα ρωτησε στην κλινικη που θες να γεννησεις τι παρεχουν δωρεαν

Επισης 12φανελακια κ 12φορμακια ειναι τα νορμαλ που θα χρειαστεις γενικα για να αγορασεις για να εχεις στο σπιτι

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Papaki6 είπε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!!!

Σε ιδιωτικό σκεφτόμαι..., μονήρης ομφαλική αρτηρία σημαίνει ότι ο ομφάλιος λώρος έχει μια αντί για δύο αρτηρίες :( και φοβάμαι μην τυχόν και έχουμε κανένα σταμάτημα της ανάπτυξης και εκεί θα πρέπει να το πάρουν νωρίτερα.... Ή προκύψει πρόωρος τοκετός....

Για το 12 παράληψή μου... ^.^ 12 κορμάκια εννοούσα... Μου είπαν ότι λερώνεται και ίσως να θέλει συχνά αλλάγματα.... 

 

να μην φοβασαι την καθηστερηση αναπτυξης την βλεπουν στην 32 εβδομαδα δηλαδη εχεις ακομα δυο μηνες απο εκει κ περα θα το παρακολουθητε καθε εβδομαδα με dobler θα κανετε κ ενεσεις κορτιζονης κ σιγουρα θα φτασεις τις 37 εβδομαδες οποτε μην ανχωνεσε! ειναι πολλες οι κοπελες που ειχαν το ιδιο θεμα πριν τις 34 εβδομαδες δεν γεννησε καμια!!! 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, linaa είπε:

να μην φοβασαι την καθηστερηση αναπτυξης την βλεπουν στην 32 εβδομαδα δηλαδη εχεις ακομα δυο μηνες απο εκει κ περα θα το παρακολουθητε καθε εβδομαδα με dobler θα κανετε κ ενεσεις κορτιζονης κ σιγουρα θα φτασεις τις 37 εβδομαδες οποτε μην ανχωνεσε! ειναι πολλες οι κοπελες που ειχαν το ιδιο θεμα πριν τις 34 εβδομαδες δεν γεννησε καμια!!! 

Αχ αλήθεια.....; Δε το ήξερα..... Με καθυσηχασες πολύ..... Η αλήθεια είναι ότι κάτι μου πέταξε ο γιατρός μου..... Ότι μπορεί να συμβεί.... και σε τέτοιες περιπτώσεις, χτυπά ξύλο, θα παρέμβουν και θα επέμβουν άμεσα με άλλα μετρα... Κοινός κατάλαβα ότι θα το πάρουν ίσως και νωρίτερα..... Προς το παρόν είμαστε σε όλα τα άλλα μια χαρά και στην ανάπτυξη απλά εγώ με μένα δεν τα νιώθω πολύ καλά τα πράγματα..... Δηλαδή έχω συχνούς και κάποιες φορές πολύ έντονους πόνους.... που μάλλον δεν πρέπει να είναι νορμάλ..... Γιατι διάβαζα διαφορά και εμένα  ψύχραιμη.... αλλά όταν πηγα μου είπε δεν είναι νορμάλ.... μου έγραψε και μια τσάντα φάρμακα και  αν συνεχίσω θα του το πω  να αυξήσει τις δόσεις και δυστυχώς συνεχίζω.... Κάποιες φορές δεν μπορώ να κουνήσω καν... Ευτυχώς σταμάτησα τη δουλειά..... Αλλά ανησυχώ για διάφορα...... :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια άλλη μια, λίγο χαζή ερώτηση... :p Έχω πάρει κάποια πραγματάκια καινούργια και είναι στα πακέτα τους να τα ανοίξω και να τα πλυνω ή να τα αφήσω όπως είναι στα κουτιά τους και στις συσκευασίες τους; Και αν τα πλύνω με τί απορρυπαντικό λέτε;

Επίσης τα ζιπουνάκια για το μαιευτήριο να τα πάρω με κοντό μανικάκι; (Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω αναμένεται να γεννήσω αρχές Σεπτεμβρη σε Κρήτη.... που συνήθως η ζέστη και το καλοκαίρι κρατάνε αρκετά....) Και να πάρω αυτά που ανοίγουν μόνο από κάτω ή να ανοίγουν και στο πλάι;

Και τέλος το μωρό μόλις γεννηθεί μου είπαν το  καθαρίζουν με κάτι πανάκια που λογικά πρέπει να κρατάω εγώ; Πώς λέγονται αυτά; 

ΥΓ. Ποιο άσχετη δε πάει.......... : /

 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Κορίτσια άλλη μια, λίγο χαζή ερώτηση... :p Έχω πάρει κάποια πραγματάκια καινούργια και είναι στα πακέτα τους να τα ανοίξω και να τα πλυνω ή να τα αφήσω όπως είναι στα κουτιά τους και στις συσκευασίες τους; Και αν τα πλύνω με τί απορρυπαντικό λέτε;

Επίσης τα ζιπουνάκια για το μαιευτήριο να τα πάρω με κοντό μανικάκι; (Όπως έχω αναφέρει πιο πάνω αναμένεται να γεννήσω αρχές Σεπτεμβρη σε Κρήτη.... που συνήθως η ζέστη και το καλοκαίρι κρατάνε αρκετά....) Και να πάρω αυτά που ανοίγουν μόνο από κάτω ή να ανοίγουν και στο πλάι;

Και τέλος το μωρό μόλις γεννηθεί μου είπαν το  καθαρίζουν με κάτι πανάκια που λογικά πρέπει να κρατάω εγώ; Πώς λέγονται αυτά; 

ΥΓ. Ποιο άσχετη δε πάει.......... : /

 

Αν μιλάς για βρεφικά ρούχα και κ δικά σου καλύτερα να τα πλύνεις με βρεφικό απορρυπαντικό

Δ θυμάμαι πόσο είσαι αλλά κατά τον 8ο μην σκονιζονται στα συρτάρια

Ζιπουνακια-φανελακια;κοντομανικα κ αμανικα μπορεις.απο πάνω τα φορμακια καλό είναι να έχεις μακρυμάνικα αλλά λεπτη ύφανση.με τα κουμπιά τα σταυρωτά μπροστά βολεύει αν κάνει πολλά κακά κ ξεχειλίσει να μην λερωθεί όλο το μωρό καθώς το ξεντυνεις

Όταν γεννηθεί το μωρό το καθαρίζουν οι μαίες,δ έδωσα εγώ πανιά η πετσέτες.απλα τα ρουχακια που θα του έβαζαν(ίσως σε ιδιωτικό να τους φοράνε δικά τους ρούχα)

(Μπανιο το μωρό είναι καλύτερα να το κάνουν μετά το πρώτο 24ωρο)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ώραια ευχαριστώ πολύ..... Επίσης βλέπω τα κορμάκια και λένε 0-1 τα οποία θα βάλει και λιγότερο και 0-3, τα 0-3 είναι πιο οικονομικα ενώ τα 0-1 πιο ακριβά.... αλλά μήπως πρέπει για το μαιευτήριο να πάρω τα 0-1; Μήπως τα άλλα του είναι πιο φαρδιά και δεν κάνει; 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Papaki6 είπε:

Ώραια ευχαριστώ πολύ..... Επίσης βλέπω τα κορμάκια και λένε 0-1 τα οποία θα βάλει και λιγότερο και 0-3, τα 0-3 είναι πιο οικονομικα ενώ τα 0-1 πιο ακριβά.... αλλά μήπως πρέπει για το μαιευτήριο να πάρω τα 0-1; Μήπως τα άλλα του είναι πιο φαρδιά και δεν κάνει; 

Τα 0-1 ειναι πραγματικα αχρηστα, δεν θα τα βαλει πανω απο 10 μερες. Εξαρταται βεβαια και σε τι διαστασεις θα γεννηθει το μωρο. Ο δικος μου που γεννηθηκε 4200 τα 0-1 δεν του εκαναν απο την αρχη. Μας τα ειχαν φερει δωρο και τα αλλαξα ολα. Δες και φορμακια που απο κατω ειναι σαν φουστανακια και δενουν με κορδονι. Δεν θα αγχωθεις με το νουμερο και βολευουν πολυ τις πρωτες μερες.


TQjIp3.pngj1MYp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κ εγώ δ πήρα στην κόρη μου 0-1ηταν μεγαλουτσικος μωρόστον μικρό τα 0-3ηταν λίγο φαρδιουτσικα αλλά μέχρι τον μήνα ήταν μια χαρά.αλλα είχα κ λίγα 0-1απο τον ανηψιος.μπορεις να πάρεις δύο 0-1,έτσι κ αλλιώς μετά τη β'επ μπορείς λίγο να προβλέψεις μέγεθος μωρου

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...