Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 6 λεπτά , Fay_ είπε:

      Ο γιατρός μου κάθε φορά μου λέει η δίδυμη κύηση έχει καφέ και μπορεί να δεις και αίμα και μην κανεις τίποτα κτλ. Γι αυτό δεν θέλω να τον πάρω..

      Ακούγεται να μην ανησυχεί. Αν εσυ όμως ανησυχεις, πηγαινε να σε δει ή ξεκουράσου και παρακολούθησε το. 

      • Ευχαριστώ 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

2 hours ago, Dream_on said:

Ο πιο κοντινός συναυλιακός προορισμός για μένα είναι η Θεσσαλονίκη! Έχω εισιτήρια για  madrugada και dead can dance! Όμως, όσο περισσότερο κόσμο έχει η συναυλία, τόσο μαγικό το αποτέλεσμα! Οι συναυλίες στην Αθήνα έχουν αυτό το προνόμιο!! Α ρε τυχεροί Αθηναίοι!!! Τι έχετε κοντά σας και παραπονιέστε!!!:-D

Όσο για το πρώτο μέρος του μηνύματός σου, μπορώ να πω ότι ο πόνος όταν μοιράζεται με ανθρώπους που τον έχουν νιώσει, γίνεται πιο διαχειρίσιμος, γιατί συνειδητοποιείς ότι δεν είσαι ο μόνος! Μεγάλη εφεύρεση τα fora! Είδες η επιστήμη θαύματα;;;

Α ρε κορίτσια! Να κάνουμε ένα πάρτυ!! Κατεβαίνω και στην Αθήνα για αυτό!!

Κατεβαίνω από Παρίσι για το πάρτυ!!! Είπαμε, θα γεννησουμε όλες κ τότε θα κάνουμε τη γιορτή με τις σαμπάνιες. Όλε κοριτσια μου , σας φιλώ πολύ!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 4 λεπτά , lennio είπε:

Κατεβαίνω από Παρίσι για το πάρτυ!!! Είπαμε, θα γεννησουμε όλες κ τότε θα κάνουμε τη γιορτή με τις σαμπάνιες. Όλε κοριτσια μου , σας φιλώ πολύ!

@Dream_on εγώ λέω να κατέβω Ιούνιο για τον Iggy! Θα είμαι λίγο φούσκα αλλά δε θέλω να τον χάσω! @lennio φιλιά ρε Γαλλάκι μου!!!!!!!!!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 8:56 ΜΜ, Τουτουνι είπε:

Ταρζανιτσα μου γλυκιά, μη δίνεις σημασία!!! Για όσα κορίτσια δεν με ξέρουν είμαι το τούτουνι, σήμερα έκλεισα τα 33 και μπήκα στα 34. Έχω κάνει 3 εξωσωματικες και είχα μια βιοχημική! Το πρόβλημα σε μας είναι η κακή ποιότητα ωαρίων μας! Να σας πω την αλήθεια κι εμένα το επόμενο βήμα μου θα είναι τα δανικα! Ο γιατρός ακόμα δεν με αφήνει όμως εμένα αυτό είναι το αποκουμπι μου!!! Θα κάνω κάποιες προσπάθειες με τα δικά μου και μετά με δανικα!! Είμαι πολύ ευτυχισμένη που υπάρχει και αυτή η λύση και αν τα καταφέρω με αυτό τον τρόπο θα είμαι πολύ πολύ υπερήφανη!!!!!

Τουτουνακι πως ξερεις οτι δεν ειναι καλα τα ωαριακια σου??


 

Link to comment
Share on other sites

@Daphne259Είμαι έγκυος κσι μόλις μπηκα 7ο μήνα.Περιμένω την μπουμπού μου και ανυπομονώ.Εσύ πως είσαι; 

Η ενότητα εδω μου έδωσε πολυ κουράγιο και τωρα παρακολουθω και τα άλλα κορίτσια με τις χαρές και τις λύπες τους.

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2019 at 9:05 ΜΜ, wannabe είπε:

@titipapa μπαίνω στον κόπο να σου γράψω θέλοντας να μείνω όχι στην κακή σου πρόθεση αλλά στην άγνοιά σου. Έρχεσαι με το θράσος της νεότητας (γιατί ναι, σε σύγκριση με τις γυναίκες που προσπαθούν εδώ μέσα κι εμάς τις υπόλοιπες που παρακολουθούμε είσαι εξαιρετικά νέα) να κρίνεις κάτι που δεν το έχεις βιώσει. Μου θυμίζεις κάποια άλλα θέματα που ανοίγουν κοπέλες για να θρηνήσουν το ότι πέρασαν έξι μήνες που προσπαθούν και δεν έχουν ακόμα μείνει έγκυες. Δεν θρηνούν στην πραγματικότητα, ούτε εσύ. Μπορεί να μετανιώνεις για την έκτρωσή σου, να λυπάσαι για την παλίνδρομη αλλά βαθιά μέσα σου ξέρεις πως δεν είσαι καλά - καλά 30 χρονών κι έχεις όλον τον χρόνο μπροστά σου.

Σου δίνει ενδεχομένως και μια αίσθηση ανωτερότητας το ότι εσύ έχεις πάρει τη "σωστή" απόφαση, δεν έβαλες την καριέρα σου μπροστά από τη δημιουργία οικογένειας και το σύμπαν θα σ' αποζημιώσει σε σχέση με τις άλλες επιπόλαιες, σιχαμερές γιάπισες που φτάσανε στα 40 γλεντώντας και τώρα θέλουν μωρό. Δεν έχεις ιδέα πόσο περίπλοκη μπορεί να είναι η ζωή.

Εγώ έμεινα έγκυος και γέννησα στα 42 μου όχι γιατί είμαι στέλεχος πολυεθνικής αλλά γιατί γνώρισα τον άντρα μου στα 39 μου κι επί τρία χρόνια δεν είχαμε σταθεί τυχεροί. 

Υπάρχουν γυναίκες που αργούν να συναντήσουν τον σύντροφο της ζωής τους.

Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν λεφτά για τις προσπάθειες και τα μαζεύουν δεκάρα - δεκάρα, αφήνοντας αναγκαστικά να περάσουν μεγάλα χρονικά διαστήματα.

Υπάρχουν γυναίκες που έχουν σοβαρά γυναικολογικά προβλήματα (κλειστές σάλπιγγες, χείριστη ποιότητα ωαρίων, ενδομήτρια να τα κλαις, ενδομητριώσεις, πρόωρη εμμηνόπαυση κλπ.) και η δωρεά ωαρίων είναι η μόνη λύση να γίνουν μητέρες.

 

Η άγνοιά σου συνεχίζεται και στο θέμα των υιοθεσιών. Γιατί αν ήσουν έστω και λίγο υποψιασμένη θα ήξερες ότι είναι πολύ δύσκολο να βρεις παιδί να υιοθετήσεις στην Ελλάδα. Γίνεται πιο εύκολο αν θελήσεις να υιοθετήσεις παιδί με πρόβλημα υγείας. Όσο μεγαλύτερο το πρόβλημα τόσο μικρότερο το διάστημα αναμονής. Κάτσε και ρώτα στα σοβαρά τον εαυτό σου πόσο έτοιμη θα ήσουν εσύ να πάρεις ένα παιδάκι με σύνδρομο down ή αυτισμό ή συγγενή καρδιοπάθεια. Και να είσαι ειλικρινής με την απάντηση που θα δώσεις.

 

Ελπίζω σε σένα όλα να έρθουν εύκολα. Γιατί καμιά γυναίκα δεν αξίζει να βασανίζεται τόσο για να γίνει μάνα. Αλλά μην έχεις έπαρση. 

Κι όταν με το καλό γίνεις μάνα, έλα και πες μας στους πρώτους μήνες του μωρού σου, αν σου λέγανε ότι έγινε λάθος κι άλλο είναι το βιολογικό σου παιδί, αν θα ήσουν ικανή να το δώσεις πίσω για να πάρεις το "σωστό". Τότε θα έχεις και την απάντηση τι σημαίνει βιολογικό υλικό τελικά.

ΥΓ. Το ρεπορτάζ που επικαλείσαι (το μόνο που υπάρχει) το έχω δει. Αν θέλεις την άποψή μου είναι προχειροφτιαγμένο. Μιλάει για ένα μόνο κέντρο στη Θεσσαλονίκη. Μια έρευνα δηλαδή που δεν στηρίζεται σε τόσα στοιχεία όσος ο ντόρος που ήθελε να προκαλέσει. Το να λέμε ότι αυτές τις γυναίκες τις φέρνουν αλυσοδεμένες για να δώσουν τα ωάριά τους είναι ακραίο και αφελές. Δεν ισχυρίζομαι ότι όλα είναι αγγελικά πλασμένα αλλά στην πραγματική ζωή τίποτα, πουθενά δεν είναι.

Εξαιρετικό κείμενο αλλά σε λάθος αποστολέα.....δε χρειάζεται ιδιαίτερη μόρφωση να εξηγήσεις σε μια γυναίκα τι σημαίνει μητρότητα...όσες το ζούμε ( ανεξάρτητα με το πόσο κ πως το παλέψαμε ) το γνωρίζουμε πολύ καλά..έχοντας ή όχι πτυχία...

Έναν τοίχο γεμάτο έχω με πρώτες δεύτερες σχολές μεταπτυχιακά διδακτορικο...και;; Την ώρα του πονου ή της χαράς ένιωθα ακριβώς το ίδιο με όλες...αυτό που ποτέ δεν θα κ;ταλαβει η κυρία είναι ότι δίπλα στην προσευχή μου για το παιδί μου κ τα χαμένα μου εγώ έχω κ το όνομα του γιατρού μου κι εσείς της δοτριας...

  • Μου αρέσει 5
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

18 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Τουτουνακι πως ξερεις οτι δεν ειναι καλα τα ωαριακια σου??

Μου το είπε ο γιατρός μου!!! Αν δεν κάνω λάθος είδε τη ΑΜΗ μου σε συνδιασμό με την FSH και το κατάλαβε!!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

κ σε εμένα το ίδιο έκανε...συν τις 5 κλούβιες ωοληψιες που έκανα...Αυτό Μ με κ ο δικος μ....τέρμα τα δικά μ αυγα.......

Κι όμως των προς τα κει θα τι παω... Θα κανω άλλη μια με τα δικά μου, για να του κάνω το χατίρι και μετά πάω με δανικα!


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Τουτουνι είπε:

Κι όμως των προς τα κει θα τι παω... Θα κανω άλλη μια με τα δικά μου, για να του κάνω το χατίρι και μετά πάω με δανικα!

το ίδιο θα κανω κ γω...αν κ αυτό θα γίνει με φάρμακα σε μένα..κ αν δεν κ γω ακολουθώ μαζί σ από πίσω με δανεικά...σιγά μην σκάσω εγω για τα αυγα μ...Δεν μπα να κουρευονται.παλι καλα που εχουμε κ άλλες λύσεις...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , Rafaelatarzan είπε:

το ίδιο θα κανω κ γω...αν κ αυτό θα γίνει με φάρμακα σε μένα..κ αν δεν κ γω ακολουθώ μαζί σ από πίσω με δανεικά...σιγά μην σκάσω εγω για τα αυγα μ...Δεν μπα να κουρευονται.παλι καλα που εχουμε κ άλλες λύσεις...

Δεν το συζηταω καθόλου!!! Τι δικά μας τι δανικα!!! Παιδάκι θα γίνει???? Αυτό έχει σημασία!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 25 λεπτά , Τουτουνι είπε:

Δεν το συζηταω καθόλου!!! Τι δικά μας τι δανικα!!! Παιδάκι θα γίνει???? Αυτό έχει σημασία!!!

μωρέ κ θα παραγίνει παιδάκι....κ γρηγορα μαλιστα ....Πολύ χαίρομαι που ειμαστε μαζι σε όλο αυτό.. ( με την καλή έννοια ετσι δεν υπονοώ κάτι κακο...Μην μ.με παρεξηγήσεις.) 

εννοώ ότι οι περιπτώσεις είναι ίδιες κ χαίρομαι που σε βρήκα....

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Rafaelatarzan είπε:

μωρέ κ θα παραγίνει παιδάκι....κ γρηγορα μαλιστα ....Πολύ χαίρομαι που ειμαστε μαζι σε όλο αυτό.. ( με την καλή έννοια ετσι δεν υπονοώ κάτι κακο...Μην μ.με παρεξηγήσεις.) 

εννοώ ότι οι περιπτώσεις είναι ίδιες κ χαίρομαι που σε βρήκα....

Κι εγώ ταρζανιτσα μου χαίρομαι πάρα πολύ και φυσικά δεν σε παρεξηγώ καθόλου!! Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς!!! Μακάρι να περάσει γρήγορα ο καιρός και να έχουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά μας σύντομα!!!! 

Εγώ ακόμα περιμένω να αδιαθετησω....


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδή  γνώρισα τον άνθρωπο μου σε πιο μεγάλη ηλικία ήμουν σίγουρη ότι θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Και όμως ... Οι γιατροί με διαβεβαίωναν αρχικά ότι θα μείνω έγκυος  εύκολα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δυστυχώς, μετά από τρία χρόνια, άπειρες εξετάσεις, 3 αποτυχημένες  εξωσωματικές με δανεικά ωάρια και μια προσπάθεια διέγερσης που δεν προχώρησε είμαι ακόμα εδώ και προσπαθώ... Για μένα δεν παίζει ρόλο αν το παιδί θα φέρει τα γονίδια μου ή όχι. Δε δίστασα ούτε στιγμή μπροστά στο άκουσμα <<δανεικά ωάρια>>. Ίσα ίσα ευγνωμονώ την επιστήμη και την εκάστοτε δότρια. Και ας μην έχουμε πετύχει ακόμη το στόχο. Ο μόνος λόγος που στράφηκα στα δανεικά ήταν ότι ήθελα να χαρίσω ένα παιδί στο σύζυγό μου, που στάθηκε βράχος δίπλα μου, πονάει μαζί μου αν και προσπαθεί να μην το δείχνει, που προσπαθεί να με σηκώσει μετά από κάθε αρνητική χοριακή. Ακόμα και αν δε συμβεί αυτό, η υιοθεσία ανοίγεται μπροστά μας. Οφείλω όμως στον εαυτό μου και στο σύζυγό μου να το προσπαθήσω... Όσες έχουν δυσκολευτεί να συλλάβουν, τρέχουν συνεχώς σε εξετάσεις, υποβάλλουν το σώμα τους και την ψυχή τους σε εξωσωματικές, έχουν βιώσει αρνητικές χοριακές ή ακόμη χειρότερα διακοπές κύησης μπορούν να με νιώσουν. Κανείς άλλος. Και ζευγάρια στον κύκλο μας τα έχουν καταφέρει. Από αυτά τα ζευγάρια και από τα κορίτσια που διαβάζω αντλώ αισιοδοξία και δύναμη για μια νέα προσπάθεια. Από την μία πλευρά υπάρχει το σώμα γεμάτο ορμόνες, η ψυχή  που υποφέρει, τα οικονομικά προβλήματα , φόβοι και από την άλλη ελπίδα... Και εγώ θα προσπαθήσω ακόμη μια φορά.

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν αιματολόγο-ανοσολόγο δημόσιου νοσοκομείου; Έχω αποφασίσει, αν και ο γιατρός μου το αποδίδει σε τύχη ή σε λοίμωξη του ενδομητρίου , να επισκεφτώ ένα γιατρό και αυτής της ειδικότητας

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tania43 είπε:

Επειδή  γνώρισα τον άνθρωπο μου σε πιο μεγάλη ηλικία ήμουν σίγουρη ότι θα δυσκολευτώ να μείνω έγκυος. Και όμως ... Οι γιατροί με διαβεβαίωναν αρχικά ότι θα μείνω έγκυος  εύκολα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δυστυχώς, μετά από τρία χρόνια, άπειρες εξετάσεις, 3 αποτυχημένες  εξωσωματικές με δανεικά ωάρια και μια προσπάθεια διέγερσης που δεν προχώρησε είμαι ακόμα εδώ και προσπαθώ... Για μένα δεν παίζει ρόλο αν το παιδί θα φέρει τα γονίδια μου ή όχι. Δε δίστασα ούτε στιγμή μπροστά στο άκουσμα <<δανεικά ωάρια>>. Ίσα ίσα ευγνωμονώ την επιστήμη και την εκάστοτε δότρια. Και ας μην έχουμε πετύχει ακόμη το στόχο. Ο μόνος λόγος που στράφηκα στα δανεικά ήταν ότι ήθελα να χαρίσω ένα παιδί στο σύζυγό μου, που στάθηκε βράχος δίπλα μου, πονάει μαζί μου αν και προσπαθεί να μην το δείχνει, που προσπαθεί να με σηκώσει μετά από κάθε αρνητική χοριακή. Ακόμα και αν δε συμβεί αυτό, η υιοθεσία ανοίγεται μπροστά μας. Οφείλω όμως στον εαυτό μου και στο σύζυγό μου να το προσπαθήσω... Όσες έχουν δυσκολευτεί να συλλάβουν, τρέχουν συνεχώς σε εξετάσεις, υποβάλλουν το σώμα τους και την ψυχή τους σε εξωσωματικές, έχουν βιώσει αρνητικές χοριακές ή ακόμη χειρότερα διακοπές κύησης μπορούν να με νιώσουν. Κανείς άλλος. Και ζευγάρια στον κύκλο μας τα έχουν καταφέρει. Από αυτά τα ζευγάρια και από τα κορίτσια που διαβάζω αντλώ αισιοδοξία και δύναμη για μια νέα προσπάθεια. Από την μία πλευρά υπάρχει το σώμα γεμάτο ορμόνες, η ψυχή  που υποφέρει, τα οικονομικά προβλήματα , φόβοι και από την άλλη ελπίδα... Και εγώ θα προσπαθήσω ακόμη μια φορά.

Μπορείτε να μου προτείνετε έναν αιματολόγο-ανοσολόγο δημόσιου νοσοκομείου; Έχω αποφασίσει, αν και ο γιατρός μου το αποδίδει σε τύχη ή σε λοίμωξη του ενδομητρίου , να επισκεφτώ ένα γιατρό και αυτής της ειδικότητας

 

Μπορώ να σε νιώσω κ να σε καταλάβω μιας κ περνάω παρόμοιο πρόβλημα, όπως κ πολλά κορίτσια εδώ μέσα. Η αποτυχία με τα δανεικά βιώνεται πιο δύσκολα γιατί συνήθως οι γιατροί δημιουργούν υψηλές προσδοκίες κ μιλούν για πολύ ψηλά ποσοστά ΄επιτυχίας που δεν ξέρω αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα εφόσον κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ κάθε περίπτωση μοναδική. Άλλωστε η ιατρική δεν είναι στατιστική. Το σπέρμα σας είναι καλό; Γιατί οι εξωσωματικοί δίνουν μεγάλη σημασία στο ωάριο προσπερνώντας τα προβλήματα στο σπέρμα. Κατακερματισμό DNA έχετε κάνει; Πολλές φορές σπέρμα που εμφανίζεται υγιές παρουσιάζει κατακερματισμό. Βέβαια μετά την τρίτη μέρα συνήθως που εκφράζεται το πατρικό DNA δεν προχωρούν σε βλαστοκύστες. Κι εγώ με δανεικά 1η προσπάθεια επιτυχής αλλά εξωμήτρια κύηση και 2η προσπάθεια αποτυχημένη κ ψάχνω να βρω τι φταίει. Κατάτμηση σπέρματος δεν κάναμε , δεν μας τη ζήτησαν , ολιγοασθενοσπερμία αλλά με καλή μορφολογία χωρίς ανώμαλες μορφές. Μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω στον άντρα μου να κάνει την εξέταση να δω αν αυτό έφταιξε αλλά τι θα κερδίσω;  Σε μας βέβαια προχώρησαν τα πιο πολλά σε βλάστοκύστες. Σε ποιο γιατρό είσαι; Tι λέει για τις αποτυχίες σου;Αιματολόγο ξέρω τη Λευκού. Καλή επιτυχία να έχεις στη νέα σου προσπάθεια

 

 

 

 

 

 

 

 

Just now, Mary H είπε:

Μπορώ να σε νιώσω κ να σε καταλάβω μιας κ περνάω παρόμοιο πρόβλημα, όπως κ πολλά κορίτσια εδώ μέσα. Η αποτυχία με τα δανεικά βιώνεται πιο δύσκολα γιατί συνήθως οι γιατροί δημιουργούν υψηλές προσδοκίες κ μιλούν για πολύ ψηλά ποσοστά ΄επιτυχίας που δεν ξέρω αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα εφόσον κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ κάθε περίπτωση μοναδική. Άλλωστε η ιατρική δεν είναι στατιστική. Το σπέρμα σας είναι καλό; Γιατί οι εξωσωματικοί δίνουν μεγάλη σημασία στο ωάριο προσπερνώντας τα προβλήματα στο σπέρμα. Κατακερματισμό DNA έχετε κάνει; Πολλές φορές σπέρμα που εμφανίζεται υγιές παρουσιάζει κατακερματισμό. Βέβαια μετά την τρίτη μέρα συνήθως που εκφράζεται το πατρικό DNA δεν προχωρούν σε βλαστοκύστες. Κι εγώ με δανεικά 1η προσπάθεια επιτυχής αλλά εξωμήτρια κύηση και 2η προσπάθεια αποτυχημένη κ ψάχνω να βρω τι φταίει. Κατάτμηση σπέρματος δεν κάναμε , δεν μας τη ζήτησαν , ολιγοασθενοσπερμία αλλά με καλή μορφολογία χωρίς ανώμαλες μορφές. Μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω στον άντρα μου να κάνει την εξέταση να δω αν αυτό έφταιξε αλλά τι θα κερδίσω;  Σε μας βέβαια προχώρησαν τα πιο πολλά σε βλάστοκύστες. Σε ποιο γιατρό είσαι; Tι λέει για τις αποτυχίες σου;Αιματολόγο ξέρω τη Λευκού. Καλή επιτυχία να έχεις στη νέα σου προσπάθεια

 

 

Just now, Mary H είπε:

 

Μπορώ να σε νιώσω κ να σε καταλάβω μιας κ περνάω παρόμοιο πρόβλημα, όπως κ πολλά κορίτσια εδώ μέσα. Η αποτυχία με τα δανεικά βιώνεται πιο δύσκολα γιατί συνήθως οι γιατροί δημιουργούν υψηλές προσδοκίες κ μιλούν για πολύ ψηλά ποσοστά ΄επιτυχίας που δεν ξέρω αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα εφόσον κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός κ κάθε περίπτωση μοναδική. Άλλωστε η ιατρική δεν είναι στατιστική. Το σπέρμα σας είναι καλό; Γιατί οι εξωσωματικοί δίνουν μεγάλη σημασία στο ωάριο προσπερνώντας τα προβλήματα στο σπέρμα. Κατακερματισμό DNA έχετε κάνει; Πολλές φορές σπέρμα που εμφανίζεται υγιές παρουσιάζει κατακερματισμό. Βέβαια μετά την τρίτη μέρα συνήθως που εκφράζεται το πατρικό DNA δεν προχωρούν σε βλαστοκύστες. Κι εγώ με δανεικά 1η προσπάθεια επιτυχής αλλά εξωμήτρια κύηση και 2η προσπάθεια αποτυχημένη κ ψάχνω να βρω τι φταίει. Κατάτμηση σπέρματος δεν κάναμε , δεν μας τη ζήτησαν , ολιγοασθενοσπερμία αλλά με καλή μορφολογία χωρίς ανώμαλες μορφές. Μπαίνω στον πειρασμό να ζητήσω στον άντρα μου να κάνει την εξέταση να δω αν αυτό έφταιξε αλλά τι θα κερδίσω;  Σε μας βέβαια προχώρησαν τα πιο πολλά σε βλάστοκύστες. Σε ποιο γιατρό είσαι; Tι λέει για τις αποτυχίες σου;Αιματολόγο ξέρω τη Λευκού. Καλή επιτυχία να έχεις στη νέα σου προσπάθεια

 

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε έναν από τους πιο γνωστούς της Ελλάδος. Αυτός το αποδίδει σε τύχη ή σε ενδομητρίτιδα. Για να να μην έχω ενοχές ότι δεν έψαξα το θέμα, λέω να επισκεφτώ και ένα αιματολόγο για Ν.Κ., θρομβοφιλία. Στο παρελθόν έχω διαβάσει για την κυρία Βάρλα στο νοσοκομείο Έλενα. Όσον αφορά το σπέρμα έχουμε βρει υψηλό κατακερματισμό. Ο σύζυγος πήρε πολύμηνη θεραπεία και τελικά είχαμε 3 βλαστοκύστες, από τις οποίες έχει απομείνει μια για την επόμενη προσπάθεια

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...