Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 13 λεπτά , Eflenew είπε:

      @Blue Velvet συμφωνώ με το Σπορακι. Ειναι 1 στα 3,5 ή 1 στα 4 στη δικη σου ηλικια. Θα υο πετυχεις το καλο εμβρυακι ισως ειναι αυτο που ειναι καταψυξη.

       Σε ξενο επιστημονικό άρθρο του 2023 αναφερει: 

      Το ποσοστό ευπλοειδίας (σωστα χρωμοσωμικα) εμβρύων μειώνεται όσο αυξάνεται η ηλικία του ασθενούς, είναι 73% για έμβρυα καλής ποιότητας σε ασθενείς κάτω των 35 ετών, 54% σε ασθενείς μεταξύ 35-36, 37% σε ασθενείς μεταξύ 37-38, 31% σε ασθενείς μεταξύ 39-40, 23% σε ασθενείς μεταξύ 41-42, 5% σε ασθενείς μεταξύ 43-44 και 0 % σε ασθενείς μεταξύ 45-46 ετών. 
       
       

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Καλημέρα όμορφε,ς προπαρασκευή φεύγω για δουλειά. Καλημέρα στις μανούλες , στα μωράκια, στα κρεβατάκια, στα καροτσάκια, στις κοιλίτσες, στα παγωτίνια στην κατάψυξη

 

  • Μου αρέσει 6

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

29 minutes ago, alina80 said:

@Dream_on αν δεν σε βάζουμε σε μεγάλο κόπο θα το ήθελα και εγώ (εναλλακτικα αν έγραφες το site εδώ με κάνα κενό να μην χρειάζεται έγκριση;

@Georgia1972 Κοντεύουν να χρονισουν τα μικρά σου; Σαν χθες νομίζω διάβαζα που περίμενες δότρια. Να σου ζήσουν! Και ευχαριστώ τόσο πολύ για τις συμβουλές (τις σημειώνω όλες να ξέρεις). 

Καλημέρα όμορφες! Προ-παρασκευή σήμερα!

κορίτσια καλημέρα...το βρήκα το άρθρο απλά κάντε copy paste το κειμενάκι στο google και θα σας το βρει.... φιλάκια

  • Μου αρέσει 4
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Markella72 είπε:

κορίτσια καλημέρα...το βρήκα το άρθρο απλά κάντε copy paste το κειμενάκι στο google και θα σας το βρει.... φιλάκια

Μπράβο Μαρκέλλα. Ευχαριστούμε πολυ!

Κορίτσια να ρωτήσω; Η εγκυμοσύνη χαζεύει; Εγώ πραγματικά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το iq μου χάνει μονάδες συνέχεια. Μαζί με κάποιες συλλαβές που μπορεί να χάνω όταν μιλάω και όταν διαβάζω (το πόδια να το διαβάζω παιδιά και τέτοια...).

 

 

  • Μου αρέσει 2
  • Χαχα 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Μπράβο Μαρκέλλα. Ευχαριστούμε πολυ!

Κορίτσια να ρωτήσω; Η εγκυμοσύνη χαζεύει; Εγώ πραγματικά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το iq μου χάνει μονάδες συνέχεια. Μαζί με κάποιες συλλαβές που μπορεί να χάνω όταν μιλάω και όταν διαβάζω (το πόδια να το διαβάζω παιδιά και τέτοια...).

 

 

Χαχαχα, έχεις δίκιο. Ονομάζεται pregnancy brain ή momnesia!

  • Μου αρέσει 5

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 said:

Μπράβο Μαρκέλλα. Ευχαριστούμε πολυ!

Κορίτσια να ρωτήσω; Η εγκυμοσύνη χαζεύει; Εγώ πραγματικά τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να πιστεύω ότι το iq μου χάνει μονάδες συνέχεια. Μαζί με κάποιες συλλαβές που μπορεί να χάνω όταν μιλάω και όταν διαβάζω (το πόδια να το διαβάζω παιδιά και τέτοια...).

 

 

χαχαχα μήπως σε χαζεύει η ευτυχία? :)

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβαρά κορίτσια; Ιδέα δεν είχα γι' αυτο!

Alina μου να με ρωτάς ο, τι θέλεις. Δεν ξέρω όμως τι να σε συμβουλεψω για το θήλαστρο. Το μόνο που μπορώ να πω και που σ' εμένα κανεις δεν το είπε, είναι πως σε περίπτωση που γεννηθεί κάποιο μωρό πρόωρα (και στα διδυμα σίγουρα γιατί είναι πάντα πρόωρα), χρειάζεται να έχετε προμηθευτει θήλαστρο γιατί δεν μπορούν να πιάσουν τη θηλή. Εάν δεν προλάβετε για κάποιον λόγο, υπάρχουν και καταστήματα στα μαιευτήρια που μπορείτε να αγοράσετε και να ζητήσετε από τις νοσηλευτριες να το πλυνουν και να το αποστειρωσουν. Μπορείτε και να νοικιάσετε του μαιευτηριου αλλά κοστίζει ακριβότερα από το να το αγοράσεις. Να κοιτάξετε με τη μαία σας αν η χοάνη είναι κατάλληλη για το στήθος σας και εάν δεν είναι να πάρετε τη σωστή. Επίσης το έχω ξαναπεί και το ξαναλέω για τις μελλουσες μανούλες: Να ξεζουμισετε τις μαιες σας στις ερωτήσεις. Εκείνες δεν πρόκειται να σας πουν ούτε τα βασικά. Τουλαχιστον αυτό συνέβη σε μένα και σε φίλες μου. Σου κρατάνε το χέρι στον τοκετό και ως εκεί. Επίσης μπορείτε να ζητήσετε να έρθουν στο σπίτι όταν βγείτε από το μαιευτήριο, με το αζημίωτο βέβαια.

Ή εκείνη που συνεργάζεται με τον γιατρό ή κάποια άλλη αν τη θεωρείτε πιο κατάλληλη.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , alina80 είπε:

Πες μου ότι επανέρχεσαι μετα!

Μετά χαζεύεις με το μωρό...

Σχετικα με θηλαστρο θα σου πω την δική μου εμπειρία. Εγώ δεν είχα προμηθευτεί κάτι γιατί με τη σύμβουλο θηλασμου που το είχαμε συζητήσει μου είχε πει να μην αγοράσω κάτι μέχρι να δούμε τι ανάγκες θα έχω. Οντως δεν αγόρασα. Στο μαιευτήριο όταν πήγαν τη μικρή στη μονάδα κατευθείαν νοικιάσαμε το νοσοκομειακό μέσα από το μαιευτήριο. Ξεκίνησα αντλήσεις κάθε 3 ώρες και πραγματικά με βοήθησε παρα πολύ στη συνέχεια. Στην αρχή οι αντλήσεις δεν ήταν για να σιτίζεται το μωρό αφού την είχαν με όρο και οξυγόνο. Ήταν για να ενεργοποιηθεί το στηθος μου όπως θα γινοταν εάν είχα το μωρό να θηλάζει. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο, επέλεξα να συνεχίσουμε το ενοίκιο του νοσοκομειακού και στο σπίτι και δεν το μετάνιωσα. Τουλάχιστον για το πρώτο διάστημα θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση μέχρι να εγκατασταθεί η γαλουχία. Εγώ πλέον ελάχιστα το χρησιμοποιώ για το μωρό πλέον αφού τα καταφέραμε και θηλαζουμε απευθείας στο στηθος αποκλειστικά πλέον. Αντλώ όταν μου παραλείπει γεύματα. Τώρα θα ξεκινήσω πιο συστηματικές αντλήσεις για να κάνω και τράπεζα γάλακτος στο σπίτι. Τελειώνοντας το ενοίκιο αυτή τη φορά θα κοιτάξω να αγοράσω ένα οικιακό για τη χρήση που σου είπα, της τράπεζας. Θα σε συμβούλευα να μην το ρισκάρεις στην αρχή. 

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Μετά χαζεύεις με το μωρό...

Σχετικα με θηλαστρο θα σου πω την δική μου εμπειρία. Εγώ δεν είχα προμηθευτεί κάτι γιατί με τη σύμβουλο θηλασμου που το είχαμε συζητήσει μου είχε πει να μην αγοράσω κάτι μέχρι να δούμε τι ανάγκες θα έχω. Οντως δεν αγόρασα. Στο μαιευτήριο όταν πήγαν τη μικρή στη μονάδα κατευθείαν νοικιάσαμε το νοσοκομειακό μέσα από το μαιευτήριο. Ξεκίνησα αντλήσεις κάθε 3 ώρες και πραγματικά με βοήθησε παρα πολύ στη συνέχεια. Στην αρχή οι αντλήσεις δεν ήταν για να σιτίζεται το μωρό αφού την είχαν με όρο και οξυγόνο. Ήταν για να ενεργοποιηθεί το στηθος μου όπως θα γινοταν εάν είχα το μωρό να θηλάζει. Βγαίνοντας από το μαιευτήριο, επέλεξα να συνεχίσουμε το ενοίκιο του νοσοκομειακού και στο σπίτι και δεν το μετάνιωσα. Τουλάχιστον για το πρώτο διάστημα θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση μέχρι να εγκατασταθεί η γαλουχία. Εγώ πλέον ελάχιστα το χρησιμοποιώ για το μωρό πλέον αφού τα καταφέραμε και θηλαζουμε απευθείας στο στηθος αποκλειστικά πλέον. Αντλώ όταν μου παραλείπει γεύματα. Τώρα θα ξεκινήσω πιο συστηματικές αντλήσεις για να κάνω και τράπεζα γάλακτος στο σπίτι. Τελειώνοντας το ενοίκιο αυτή τη φορά θα κοιτάξω να αγοράσω ένα οικιακό για τη χρήση που σου είπα, της τράπεζας. Θα σε συμβούλευα να μην το ρισκάρεις στην αρχή. 

Συγχαρητηρια για την επιτυχη εδραιωση αποκλειστικου θηλασμου!!! Δεν ειναι παντα ευκολο και απαιτει πολλη δουλεια απο την μαμα!!

Θα συμφωνησω οτι για την εδραιωση το πρωτο καιρο ΜΟΝΟ τα νοσοκομειακα θηλαστρα που ενοικιαζονται ειναι καταλληλα.... ακομα κ αβ δεν υπαρχει διαθεσιμο στ νοσοκομειο καλεις στην εταιρεια , ερχεται ο υπαλληλος στο φερνει  και σου δινει κ οδηγιες χρήσης...

Καποιες μαιες είναι καταλληλα εκπαιδευμένες ενω καποιες δινουν ακομα τις οδηγιες του 1950..." το γαλα κατεβαινει την τριτη μερα, ή βαζε το μωρο πεντε λεπτα στο  στηθος  κλπ".

Για σωστη ενημερωση αναζητηστε στο ιντερνετ το προγραμμα Αλκυόνη..του Ινστιτουτου Υγειας του Παιδιου.. εχει ολοκληρη ιστοσελιδα με απειρες εγκυρες κατευθυντηριες οδηγιες...

Καλους θηλασμούς κοριτσια!!

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

@palmoira και @Georgia1972 σας ευχαριστώ πολύ. Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

Εγώ δεν έχω μαία και με δεδομένο ότι θα κάνω προγραμματισμενη καισαρική αποφάσισα να μην πάρω (ο γιατρός μου δεν έχει στο ιατρείο του). Το ταμείο μου μού προσφέρει μέχρι τέσσερις επισκέψεις μαίας στο σπίτι μετά τη γέννα και σκέφτομαι να το αξιοποιήσω. Έχω βρει και μια σύμβουλο θηλασμού σε περίπτωση που μου χρειαστεί. 

Για θηλαστρο η αλήθεια είναι σκεφτόμουν να το πάω βλέποντας και κάνοντας. Θα δω πως θα νιώθω πιο ασφαλής όταν πλησιάζει η γέννα. 

Προς το παρόν έχω αύριο την καμπύλη (αηδιάζω από τώρα) και όπως έχω πει είναι η πρώτη εξέταση μέχρι τώρα που έχω άγχος για το αποτέλεσμα! (Ούτε στην αυχενική τόσο. Άμα λέω έχω χαζεψει...έχω χαζέψει). 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, alina80 είπε:

@palmoira και @Georgia1972 σας ευχαριστώ πολύ. Οι συμβουλές σας είναι πολύτιμες.

Εγώ δεν έχω μαία και με δεδομένο ότι θα κάνω προγραμματισμενη καισαρική αποφάσισα να μην πάρω (ο γιατρός μου δεν έχει στο ιατρείο του). Το ταμείο μου μού προσφέρει μέχρι τέσσερις επισκέψεις μαίας στο σπίτι μετά τη γέννα και σκέφτομαι να το αξιοποιήσω. Έχω βρει και μια σύμβουλο θηλασμού σε περίπτωση που μου χρειαστεί. 

Για θηλαστρο η αλήθεια είναι σκεφτόμουν να το πάω βλέποντας και κάνοντας. Θα δω πως θα νιώθω πιο ασφαλής όταν πλησιάζει η γέννα. 

Προς το παρόν έχω αύριο την καμπύλη (αηδιάζω από τώρα) και όπως έχω πει είναι η πρώτη εξέταση μέχρι τώρα που έχω άγχος για το αποτέλεσμα! (Ούτε στην αυχενική τόσο. Άμα λέω έχω χαζεψει...έχω χαζέψει). 

Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτε η καμπύλη. Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι οι ώρες αναμονής...


preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Μην ανησυχείς δεν είναι τίποτε η καμπύλη. Το χειρότερο κατά τη γνώμη μου είναι οι ώρες αναμονής...

Έχω κάνει παλιότερα (χωρίς να ειμαι έγκυος). Μη μου βγάλει κάνα υψηλό αποτέλεσμα ανησυχώ. Θα δούμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, eleni17 είπε:

Συγχαρητηρια για την επιτυχη εδραιωση αποκλειστικου θηλασμου!!! Δεν ειναι παντα ευκολο και απαιτει πολλη δουλεια απο την μαμα!!

Θα συμφωνησω οτι για την εδραιωση το πρωτο καιρο ΜΟΝΟ τα νοσοκομειακα θηλαστρα που ενοικιαζονται ειναι καταλληλα.... ακομα κ αβ δεν υπαρχει διαθεσιμο στ νοσοκομειο καλεις στην εταιρεια , ερχεται ο υπαλληλος στο φερνει  και σου δινει κ οδηγιες χρήσης...

Καποιες μαιες είναι καταλληλα εκπαιδευμένες ενω καποιες δινουν ακομα τις οδηγιες του 1950..." το γαλα κατεβαινει την τριτη μερα, ή βαζε το μωρο πεντε λεπτα στο  στηθος  κλπ".

Για σωστη ενημερωση αναζητηστε στο ιντερνετ το προγραμμα Αλκυόνη..του Ινστιτουτου Υγειας του Παιδιου.. εχει ολοκληρη ιστοσελιδα με απειρες εγκυρες κατευθυντηριες οδηγιες...

Καλους θηλασμούς κοριτσια!!

Ήμουν τυχερή γιατί συνεργάστηκε πολύ καλά η μικρή. Εάν δεν τα καταφέρναμε το πρώτο διάστημα θα είχα συνεχίσει με το μπουκάλι. Πραγματικά οι μανούλες που ταΐζουν είτε δικό τους είτε με ξένο γάλα με μπιμπερό είναι ηρωίδες. Η κούραση είναι πολύ μεγάλη με τα συνεχή πλυσιματα και αποστειρωσεις. Σημασία έχει όποιον τρόπο και εάν καταλήξουμε να ταΐζουμε τα μωρά μας, να είμαστε και εμεις καλά και αυτά 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, palmoira είπε:

Ήμουν τυχερή γιατί συνεργάστηκε πολύ καλά η μικρή. Εάν δεν τα καταφέρναμε το πρώτο διάστημα θα είχα συνεχίσει με το μπουκάλι. Πραγματικά οι μανούλες που ταΐζουν είτε δικό τους είτε με ξένο γάλα με μπιμπερό είναι ηρωίδες. Η κούραση είναι πολύ μεγάλη με τα συνεχή πλυσιματα και αποστειρωσεις. Σημασία έχει όποιον τρόπο και εάν καταλήξουμε να ταΐζουμε τα μωρά μας, να είμαστε και εμεις καλά και αυτά 

Το δυσκολο περασε τωρα!! Μπραβο σας τα καταφερατε!!Να ειστε γερες και οι δυο σας!!:x


 

Link to comment
Share on other sites

On 4/9/2019 at 3:36 PM, Clue said:

Καλημέρα! Μόλις πήρα τηλ στο κέντρο να μάθω την ηλικία της δότριας για την Αυχενική. Ημερομηνία γέννησης:2000!!! Δεν περίμενα ότι θα ήταν 18....

 

Just now, eleni17 said:

Το δυσκολο περασε τωρα!! Μπραβο σας τα καταφερατε!!Να ειστε γερες και οι δυο σας!!:x

κοριτσακια μου γλυκα, παλαιοτερες και νεες να ειστε ολες καλα

πεταγομαι και εγω απο το πουθενα για αλλη μια φορα δεν ειμαι καλα κοριτσια δεν ξερω τι εχω παθει τη μια ειμαι καλα την αλλη εχω φοβερο αγχος εχω μερικα βραδια τωρα δεν μπορω να κοιμηθω

ξαπλωνω για 2 ωρες η τρεις και μετα ξυπναω ξημερωματα και παιζω ζωακια στο ταμπλετ μεχρι να ξυπνησω τον συζυγο για δουλεια

εχω κανα 2 ερωτησεις να σας κανω αν θελετε να μου απαντησετε σας ευχαριστω

με εχει πιασει ενας φοβος για το αγνωστο θα φερω στον κοσμο ενα μωρο θα ειμαι υπευθυνη θα ειμαι σωστη μητερα εχω τρομοκρατηθει δεν ξερω πως να το πω βρε κοριτσια 

και αλλη μια ερωτηση σημαντικη που ισως η πρωτη πηγαζει απο την δευτερη ερωτηση που θα σας κανω εδω που ειμαι με τον συζυγο ειμαστε μονοι οταν θα ερθει το μικρο θαυμα τι θα κανω δεν εχω καμια εμπειρια ουτε εγω ουτε ο συζυγος 

πως θα το ταισω θα πιανει ρωγα αν χρειαστει μπιμπερο??? πως θα το πιασω για να το κανω μπανιο 3 κιλα ανθρωπακι πως θα αποστειρωνω τα μπουκαλια του αν κατι δεν πρεπει να κανω πως θα το ξερω θα τρελαθω ολα αυτα σκεφτομαι και και και 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...