Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Οχι θα κανω υστεροσκοπηση για διαφραγμα κ πολυποδα κ μετά

Και θα δεις πως όλα.θα πάνε καλά!!! Κι εγώ πριν 3 μήνες περίπου έκανα υστεροσκοπιση διαγνωστική και τώρα θα είναι η πρώτη μου προσπάθεια μετά απ' την επέμβαση!

Just now, eleni17 είπε:

Αχ αυτη την " γυναικεια" πειθω να την ειχα που τοσο την θαυμαζω!!! 

Που οταν νιωθω οτι με πνιγει το δικιο κ ο καημος μου μπορω να τα κανω ολα μπουρλοτο!!!

Δεν με διακρινει η υπομονη κ η καρτερικοτητα....προσπαθω αλλα δεν το χω.. 

Λογικό το βρησκω ειναι η επιθυμία σου μεγάλη και επειδή εσύ το θεωρείς αυτονόητο ότι θες να προσπαθήσεις με κάθε τρόπο ίσως γι αυτό δεν έχεις την απαιτούμενη υπομονή και διπλωματια!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

8 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Δεν ειμαι τοσο σιγουρη οτι θα δεχτει...ειναι ενας ανθρωπος εξαιρετικος ο οποιος ομως δεν ειναι καλος στα " δυσκολα"....

Φοβαται απο που θα προερχεται το ωαριο κλπ.... και επισης δεν ειναι σαν κ μενα που λαχταραω να κανω μωρο και ειμαι διατεθειμενη να κανω τα παντα για να το αποκτησω...

Αρα ο φοβος του σε συνδυασμο με το οτι και να μην κανουμε παιδι δεν θα τον στενοχωρησει....δεν μας βοηθουν στην παρουσα φαση....

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε αρκεί να σκέφτεσαι θετικά! 

Εμένα ο δικός μου μόλις αρχίσαμε να το ψάχνουμε και του είπε ο γιατρός ότι η μόνη λύση για να αποκτήσουμε παιδί είναι τα δανεικά ωάρια, στην αρχή δεν μίλησε... κλείστηκα κι εγώ στον εαυτό μου και μετά μου είπε να πάμε πάλι στον γιατρό, και του έκανε ένα κάρο ερωτήσεις. Ότι μπορείς να φανταστείς! Και τώρα περιμένει κι εκείνος πότε θα μας πάρει ο γιατρός για να ξεκινήσω την προετοιμασία του ενδομητρίου.

Θεωρώ ότι αν ρωτήσει αυτά που τον ανησυχούν η στάση του θα αλλάξει!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Marmav85 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Όλα καλά θα πάνε αρκεί να σκέφτεσαι θετικά! 

Εμένα ο δικός μου μόλις αρχίσαμε να το ψάχνουμε και του είπε ο γιατρός ότι η μόνη λύση για να αποκτήσουμε παιδί είναι τα δανεικά ωάρια, στην αρχή δεν μίλησε... κλείστηκα κι εγώ στον εαυτό μου και μετά μου είπε να πάμε πάλι στον γιατρό, και του έκανε ένα κάρο ερωτήσεις. Ότι μπορείς να φανταστείς! Και τώρα περιμένει κι εκείνος πότε θα μας πάρει ο γιατρός για να ξεκινήσω την προετοιμασία του ενδομητρίου.

Θεωρώ ότι αν ρωτήσει αυτά που τον ανησυχούν η στάση του θα αλλάξει!

Σίγουρα θα βρείτε και σύντομα μάλιστα, καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια..μαμαδες κ μελλουσες μαμαδες.  Σας παρακολουθω ,δεν γραφω συχνα , γιατι παραλληλα με τους φυσικους επεξεργαζομαι στο μυαλο μου κ την περιπτωση της δωρεας εαν χρειαστει τελικα...

Ηθελα να σας ρωτησω κατι..μια φιλη μου που το αποφασισε κ εχει γιατρο τον Σφακ.... στο Γενεσις , την παρεπεμψαν σε ενα αλλο κεντρο με την δικαιολογια οτι εκει γινονται οι εμβρυομεταφορες του συγκεκριμενου γιατρου οταν προκειται για εμβρυα απο δωρεα...εχει καμμια κοπελα εμπειρια σχετικη?

Ο γιατρος ειναι εξαιρετικος αλλα αυτο την προβληματισε....Ρωταω εκ μερους της γιατι δεν ειναι στο φορουμ αυτο..αλλα κ γιατι ισως βρεθω κ εγω στην θεση της σε λιγο καιρο...

Αν καποια κοπελα εχει διαθεση ,θα με ενδιεφερε επισης να μου πει τι ανησυχιες ειχε αρχικα και πως της ξεπερασε τελικα..ακομα κ σε προσωπικο μηνυμα ...θα χαρω πολυ κ θα με βοηθησετε..

Εχω κ τον συντροφο  ο οποιος ειναι αρνητικος μεχρις στιγμης....ελπιζω αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη για εμας, να αλλαξει γνωμη...οι δικοι σας πως το αντιμετωπισαν?

Καλο βραδυ σε όλες! Σας φιλω!

 

 

Ούτε εμένα είχε θέμα με τα δανεικά....βασικά κανένας απο την οικογένια μ...ίσα ίσα που μ λέγανε να πάω κ πιο νωρίς...κ αυτό έκανα.. βέβαια δεν εχω κάνει μετά φορά ακόμα κ ούτε ξέρω πότε....Αλλά τα έχω όλα έτοιμα. 

δώσε τ χρόνο...κ ξέρεις ρι πιστεύω αν εσύ μέσα σ το έχεις αποδεχτεί θα το πέρασεις κ στον άντρα σ.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Αχ αυτη την " γυναικεια" πειθω να την ειχα που τοσο την θαυμαζω!!! 

Που οταν νιωθω οτι με πνιγει το δικιο κ ο καημος μου μπορω να τα κανω ολα μπουρλοτο!!!

Δεν με διακρινει η υπομονη κ η καρτερικοτητα....προσπαθω αλλα δεν το χω.. 

Ελένη μου μην προδικάζεις πώς θα αντιδράσει ο άντρας σου, όσο ακόμα είναι θεωρητικό το θέμα. Θα σου πω δυο προσωπικές ιστορίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Εγώ ξέροντας το πρόβλημα μου από μικρή είχα συμβιβαστεί και με το γεγονός ότι μπορεί και να μην κάνω παιδί. Ο άντρας μου από την άλλη ήταν σε καποια συζητηση ξεκάθαρος ότι δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του χωρίς παιδί. Πέρασα μια δυσκολη περίοδο, έφτασα να σκέφτομαι τον χωρισμό (δεν είχαμε κάνει ακόμα καμιά προσπάθεια) αφενός για να κάνει εκείνος οικογένεια με άλλη αφετέρου γιατί ένιωθα ότι για εκείνον οι δύο μας δεν ήμασταν αρκετοί ενώ για εμένα ήμασταν. Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι ήθελε να το προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρναμε θα ήταν οk. Δηλαδή θεωρητικά ήθελε οπωσδήποτε παιδιά, στην πράξη όμως θα μπορούσε να είμαστε οι δύο μας και να είναι καλά με αυτό.

Πάμε τώρα στα δανεικά. Μόλις ακόμα είχα ξεκινήσει την απόπειρα διέγερσης (γιατί ωράριο τελικά δεν πήραμε ποτέ) συζητούσα με μια φίλη και της έλεγα ότι θα κάνω αν χρειαστεί και άλλες προσπάθειες, τρεις τέσσερις και ότι τα δανεικά ωάρια ήταν η κόκκινη γραμμή μου. Δεν ήταν λύση αυτό για εμένα. Ούτε δύο βδομάδες μετά, μετά την αποτυχημένη ωοληψια ενός μόνο ωοθυλάκιου το οποίο ήταν κενό, όταν οι γιατροί μου μού είπαν "ή παίρνεις απόφαση ότι δεν θα αποκτήσεις παιδί ή θα πας με τη λύση των δανεικών. Σκέψου και αποφάσισε", η αυτόματη απάντηση που μου ήρθε ήταν να πω ναι, πάμε με δανεικά. Λίγες μέρες νωρίτερα που ακόμα το ερώτημα ήταν θεωρητικό ήμουν αρνητική! 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν θα συναινέσει ή όχι ο άντρας σου μόνο όταν τεθεί το θέμα πραγματικά θα το δεις. Και επίσης αν εσύ είσαι σίγουρη για αυτο το βήμα, νομιζω ότι θα το δει και εκείνος διαφορετικά. 

Δεν πιστεύω σε "γυναικείες τεχνικές πειθούς". Είναι άκρως σεξιστικό και κατ'επεκταση προσβλητικό τόσο για εμάς όσο και για τους άντρες. 

19 ώρες πρίν, Sofoulis είπε:

Κορίτσια καλησπέρα, σας έχω μια ερώτηση! Στα 13 ωάρια που πήραμε δανικα με πόσα γονιμοποιημένα είμαστε ευχαριστημένοι???

Σοφούλη 13 πήραμε και εμείς δανεικά, γονιμοποιηθηκαν τα 6 και προχώρησαν τα 5. Ο γιατρός μας είπε τότε ότι ήταν καλό νούμερο. 

Ωστόσο αυτό εξαρτάται και από το σπερμα. Μην αγχώνεσαι όμως κατ εμέ για τον αριθμό των εμβρύων. Το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά έμβρυα ώστε να επιτευχθεί  εμφύτευση και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Καλή επιτυχία!

11 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Ηθελα να σας ρωτησω κατι..μια φιλη μου που το αποφασισε κ εχει γιατρο τον Σφακ.... στο Γενεσις , την παρεπεμψαν σε ενα αλλο κεντρο με την δικαιολογι

Κυκλοφορεί μια φήμη ότι ο συγκεκριμένος γιατρός θα αποχωρήσει από τη Γένεσις και θα συνεργαστεί με έναν Ισπανό εξωσωματικό που θα ανοίξει στην Ελλάδα ένα μεγάλο κέντρο, αντίστοιχο αυτου του Παντού.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτή η φήμη ή και να είναι αν συνδέεται με αυτό που είπαν στη φίλη σου. 

11 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Εχω κ τον συντροφο  ο οποιος ειναι αρνητικος μεχρις στιγμης....ελπιζω αν δεν υπαρχει αλλη επιλογη για εμας, να αλλαξει γνωμη...οι δικοι σας πως το αντιμετωπισαν

Ο σύντροφός μου δεν είχε κανένα θέμα. Οι γονείς μου ήταν "μην το σκέφτεσαι καθόλου προχωρά", καθώς και όσοι δικοί μου άνθρωποι το συζητησα. 

11 ώρες πρίν, Καντι είπε:

Καλα κι ο δικος μου ηταν κάθετα αρνητικός και οπως ακριβως περιγράφεις τον δικο σου. Μετα την 7η αποτυχία μου που του ειπα οτι θα συζητήσω και αυτο το ενδεχόμενο με τον γιατρο μου πε οκ;;;; Δεν το περίμενα.

 Ακομα ομως κρατάει αντιστάσεις ως προς την υιοθεσία, εντελώς αρνητικός!

Και ο δικός μου είναι αρνητικός προς την υιοθεσία. Και μάλιστα του είχα θυμώσει για αυτό, δεν το περίμενα, σαν να "έπεσε" κάπως στα μάτια μου. Μέχρι που μου εξήγησε (δεν είναι και πολύ ομιλητικός, θα είχαμε γλιτώσει πολλές παρεξηγήσεις στη σχέση μας, χαχα) ότι δεν είναι το DNA του το θέμα, αλλά ότι ήθελε να μπει στο σπίτι μας ένα μωρό, νεογέννητο , να το ζήσει από το πρώτο λεπτό και ταυτόχρονα να μην αγχώνεται για το τι έχει περάσει αυτό το παιδάκι τους πρώτους μήνες της ζωής του και τι καταγραφές έχει. Επίσης η μεγάλη αναμονή και γραφειοκρατία λειτουργούσε για εκείνον πολύ αποτρεπτικά. 

Και ενώ εξακολουθώ εγώ να είμαι υπέρ της υιοθεσίας, και αν συμφωνούσε και εκείνος θα το έκανα με κλειστά μάτια αύριο κιόλας, τώρα που έχω ζήσει με το μωρό αυτούς τους δυόμισι μήνες νιωθα μεγάλη ευτυχία που έχω δει το το πρώτο χαμόγελο του, έχω ακούσει την πρώτη φωνουλα, τον είδα να προσπαθεί να στηρίξει το κεφαλάκι του και τελικά να τα καταφέρνει και τόσα άλλα ακόμα. 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το χω πει κι αλλες φορες και θα το ξαναπω!

Κοριτσια ειστε θησαυροι!! Ευχαριστω για τα λογια παρηγοριας, για το χρονο που αφιερωσατε να τα γραψετε ολα αυτα!!

Καποιες στιγμες καταρρεω..μου φαινονται ολα βουνο οποτε χρειαζομαι τις γνωμες σας  .. ειδικα απο γυναικες που εχουν περασει τα ιδια!! Ενα φιλι σε ολες σας!!

@alina80 και εγω διαφωνω με τον σεξιστικο χαρακτηρισμο κ μεχρι τωρα το θεωρουσα γυναικεια " κατινια" και θυμωνα...αυτο που θα ηθελα ειναι να μην με παρασυρει το συναισθημα κ να δινω χωρο κ στον αλλο να επεξεργαστει τα θεματα του.....να βρισκω τα σωστα επιχειρηματα, να μπορω να τον κανω να δει με τα δικα μου ματια...οχι να τον χειραγωγησω με " γυναικεια " τεχνασματα...

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

@alina80 πίστεψε με δεν παίζει ρόλο το βιολογικό περιβάλλον του παιδιού που θα υιοθετηθεί όσο το θετό του περιβάλλον το έχω ξαναπεί άλλωστε πολλοί γονείς πριν γίνουν γονείς νομίζουν ότι το παιδί θα είναι "περίπατος" όμως παιδί δεν είναι μόνο θηλασμός μπιμπερό και κρέμα κινόα το παιδί αρχίζει το "ζόρι" όσο μεγαλώνει φυσικά κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στην μητρότητα αλλά πιστεύω ακράδαντα πως πριν από κάθε δικαίωμα κάθε ενήλικα προτεραιότητα έχει το δικαίωμα ΟΛΩΝ των παιδιων να έχουν οικογένεια την δικιά τους οικογένεια τα DNA μιτοχονδριακα ή όχι είναι ψιλά γράμματα. Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα υιοθετούσα χθες δεν κουνάω κανένα δάχτυλο αν κάποια κοπέλα θέλει σε πμ μπορώ να αναλύσω πιο συγκεκριμένα. Φυσικά και τα δανεικά είναι μια υπέροχη λύση αλλά και η υιοθεσία δεν είναι του "πεταματου" σώζεις ένα παιδί που δεν έχει οικογένεια και το κάνεις παιδί σου. 

 

Να προσθέσω ότι στο χαμόγελο του παιδιού γίνονται πιο άμεσα οι διαδικασίες σε σύγκριση με το μητέρα στο Ιλιον. 

  • Μου αρέσει 1

Χάρη σε σας ο κόσμος μου παίρνει χρώμα...
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Ελένη μου μην προδικάζεις πώς θα αντιδράσει ο άντρας σου, όσο ακόμα είναι θεωρητικό το θέμα. Θα σου πω δυο προσωπικές ιστορίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Εγώ ξέροντας το πρόβλημα μου από μικρή είχα συμβιβαστεί και με το γεγονός ότι μπορεί και να μην κάνω παιδί. Ο άντρας μου από την άλλη ήταν σε καποια συζητηση ξεκάθαρος ότι δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του χωρίς παιδί. Πέρασα μια δυσκολη περίοδο, έφτασα να σκέφτομαι τον χωρισμό (δεν είχαμε κάνει ακόμα καμιά προσπάθεια) αφενός για να κάνει εκείνος οικογένεια με άλλη αφετέρου γιατί ένιωθα ότι για εκείνον οι δύο μας δεν ήμασταν αρκετοί ενώ για εμένα ήμασταν. Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι ήθελε να το προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρναμε θα ήταν οk. Δηλαδή θεωρητικά ήθελε οπωσδήποτε παιδιά, στην πράξη όμως θα μπορούσε να είμαστε οι δύο μας και να είναι καλά με αυτό.

Πάμε τώρα στα δανεικά. Μόλις ακόμα είχα ξεκινήσει την απόπειρα διέγερσης (γιατί ωράριο τελικά δεν πήραμε ποτέ) συζητούσα με μια φίλη και της έλεγα ότι θα κάνω αν χρειαστεί και άλλες προσπάθειες, τρεις τέσσερις και ότι τα δανεικά ωάρια ήταν η κόκκινη γραμμή μου. Δεν ήταν λύση αυτό για εμένα. Ούτε δύο βδομάδες μετά, μετά την αποτυχημένη ωοληψια ενός μόνο ωοθυλάκιου το οποίο ήταν κενό, όταν οι γιατροί μου μού είπαν "ή παίρνεις απόφαση ότι δεν θα αποκτήσεις παιδί ή θα πας με τη λύση των δανεικών. Σκέψου και αποφάσισε", η αυτόματη απάντηση που μου ήρθε ήταν να πω ναι, πάμε με δανεικά. Λίγες μέρες νωρίτερα που ακόμα το ερώτημα ήταν θεωρητικό ήμουν αρνητική! 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν θα συναινέσει ή όχι ο άντρας σου μόνο όταν τεθεί το θέμα πραγματικά θα το δεις. Και επίσης αν εσύ είσαι σίγουρη για αυτο το βήμα, νομιζω ότι θα το δει και εκείνος διαφορετικά. 

Δεν πιστεύω σε "γυναικείες τεχνικές πειθούς". Είναι άκρως σεξιστικό και κατ'επεκταση προσβλητικό τόσο για εμάς όσο και για τους άντρες. 

Σοφούλη 13 πήραμε και εμείς δανεικά, γονιμοποιηθηκαν τα 6 και προχώρησαν τα 5. Ο γιατρός μας είπε τότε ότι ήταν καλό νούμερο. 

Ωστόσο αυτό εξαρτάται και από το σπερμα. Μην αγχώνεσαι όμως κατ εμέ για τον αριθμό των εμβρύων. Το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά έμβρυα ώστε να επιτευχθεί  εμφύτευση και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Καλή επιτυχία!

Κυκλοφορεί μια φήμη ότι ο συγκεκριμένος γιατρός θα αποχωρήσει από τη Γένεσις και θα συνεργαστεί με έναν Ισπανό εξωσωματικό που θα ανοίξει στην Ελλάδα ένα μεγάλο κέντρο, αντίστοιχο αυτου του Παντού.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτή η φήμη ή και να είναι αν συνδέεται με αυτό που είπαν στη φίλη σου. 

Ο σύντροφός μου δεν είχε κανένα θέμα. Οι γονείς μου ήταν "μην το σκέφτεσαι καθόλου προχωρά", καθώς και όσοι δικοί μου άνθρωποι το συζητησα. 

Και ο δικός μου είναι αρνητικός προς την υιοθεσία. Και μάλιστα του είχα θυμώσει για αυτό, δεν το περίμενα, σαν να "έπεσε" κάπως στα μάτια μου. Μέχρι που μου εξήγησε (δεν είναι και πολύ ομιλητικός, θα είχαμε γλιτώσει πολλές παρεξηγήσεις στη σχέση μας, χαχα) ότι δεν είναι το DNA του το θέμα, αλλά ότι ήθελε να μπει στο σπίτι μας ένα μωρό, νεογέννητο , να το ζήσει από το πρώτο λεπτό και ταυτόχρονα να μην αγχώνεται για το τι έχει περάσει αυτό το παιδάκι τους πρώτους μήνες της ζωής του και τι καταγραφές έχει. Επίσης η μεγάλη αναμονή και γραφειοκρατία λειτουργούσε για εκείνον πολύ αποτρεπτικά. 

Και ενώ εξακολουθώ εγώ να είμαι υπέρ της υιοθεσίας, και αν συμφωνούσε και εκείνος θα το έκανα με κλειστά μάτια αύριο κιόλας, τώρα που έχω ζήσει με το μωρό αυτούς τους δυόμισι μήνες νιωθα μεγάλη ευτυχία που έχω δει το το πρώτο χαμόγελο του, έχω ακούσει την πρώτη φωνουλα, τον είδα να προσπαθεί να στηρίξει το κεφαλάκι του και τελικά να τα καταφέρνει και τόσα άλλα ακόμα. 

Ευχαριστώ αλινα μου, μακάρι να πάνε όλα καλά!!!!!! Έχω αγωνία η αλήθεια είναι αλλά εντάξει 3 μέρες έμειναν για να πάρω τα μωράκια μου στο σπίτι!!! 

Να ρωτήσω κάτι...θα βάλω βλαστοκυστες...και θα ταξιδέψω την ίδια μέρα, ο γιατρός λέει δεν πειράζει, εσείς τι λέτε???

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, boukitsa123 είπε:

@alina80 πίστεψε με δεν παίζει ρόλο το βιολογικό περιβάλλον του παιδιού που θα υιοθετηθεί όσο το θετό του περιβάλλον το έχω ξαναπεί άλλωστε πολλοί γονείς πριν γίνουν γονείς νομίζουν ότι το παιδί θα είναι "περίπατος" όμως παιδί δεν είναι μόνο θηλασμός μπιμπερό και κρέμα κινόα το παιδί αρχίζει το "ζόρι" όσο μεγαλώνει φυσικά κάθε γυναίκα έχει δικαίωμα στην μητρότητα αλλά πιστεύω ακράδαντα πως πριν από κάθε δικαίωμα κάθε ενήλικα προτεραιότητα έχει το δικαίωμα ΟΛΩΝ των παιδιων να έχουν οικογένεια την δικιά τους οικογένεια τα DNA μιτοχονδριακα ή όχι είναι ψιλά γράμματα. Αν δεν μπορούσα να κάνω παιδιά θα υιοθετούσα χθες δεν κουνάω κανένα δάχτυλο αν κάποια κοπέλα θέλει σε πμ μπορώ να αναλύσω πιο συγκεκριμένα. Φυσικά και τα δανεικά είναι μια υπέροχη λύση αλλά και η υιοθεσία δεν είναι του "πεταματου" σώζεις ένα παιδί που δεν έχει οικογένεια και το κάνεις παιδί σου. 

 

Να προσθέσω ότι στο χαμόγελο του παιδιού γίνονται πιο άμεσα οι διαδικασίες σε σύγκριση με το μητέρα στο Ιλιον. 

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Παρέθεσα απλώς τις ανησυχίες του άντρα μου που τον καθιστούν αρνητικό στην υιοθεσία προς το παρόν. 

Just now, Sofoulis είπε:

Ευχαριστώ αλινα μου, μακάρι να πάνε όλα καλά!!!!!! Έχω αγωνία η αλήθεια είναι αλλά εντάξει 3 μέρες έμειναν για να πάρω τα μωράκια μου στο σπίτι!!! 

Να ρωτήσω κάτι...θα βάλω βλαστοκυστες...και θα ταξιδέψω την ίδια μέρα, ο γιατρός λέει δεν πειράζει, εσείς τι λέτε???

Δεν πειράζει καθόλου. Φίλη μου ταξίδεψε την ίδια μέρα και είναι τώρα έγκυος. Όταν έκανα την έμβρυομεταφορα μαζί μου ήταν μια κυρία από την Αυστραλία που θα έφευγε το ίδιο βράδυ για Αυστραλία! Θεωρώ ότι μία στο εκατομμύριο να μπορούσε να επηρεάσει την εξέλιξη κάτι τέτοιο δεν θα την άφηναν οι γιατροί να φύγει την ίδια μέρα. Ούτε εκείνη θα το έκανε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Συμφωνώ μαζί σου απόλυτα. Παρέθεσα απλώς τις ανησυχίες του άντρα μου που τον καθιστούν αρνητικό στην υιοθεσία προς το παρόν. 

Δεν πειράζει καθόλου. Φίλη μου ταξίδεψε την ίδια μέρα και είναι τώρα έγκυος. Όταν έκανα την έμβρυομεταφορα μαζί μου ήταν μια κυρία από την Αυστραλία που θα έφευγε το ίδιο βράδυ για Αυστραλία! Θεωρώ ότι μία στο εκατομμύριο να μπορούσε να επηρεάσει την εξέλιξη κάτι τέτοιο δεν θα την άφηναν οι γιατροί να φύγει την ίδια μέρα. Ούτε εκείνη θα το έκανε. 

Με το καλό αλινα μoυ να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!!! 


bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, alina80 είπε:

Ελένη μου μην προδικάζεις πώς θα αντιδράσει ο άντρας σου, όσο ακόμα είναι θεωρητικό το θέμα. Θα σου πω δυο προσωπικές ιστορίες για να καταλάβεις τι εννοώ. Εγώ ξέροντας το πρόβλημα μου από μικρή είχα συμβιβαστεί και με το γεγονός ότι μπορεί και να μην κάνω παιδί. Ο άντρας μου από την άλλη ήταν σε καποια συζητηση ξεκάθαρος ότι δεν μπορεί να φανταστεί τον εαυτό του χωρίς παιδί. Πέρασα μια δυσκολη περίοδο, έφτασα να σκέφτομαι τον χωρισμό (δεν είχαμε κάνει ακόμα καμιά προσπάθεια) αφενός για να κάνει εκείνος οικογένεια με άλλη αφετέρου γιατί ένιωθα ότι για εκείνον οι δύο μας δεν ήμασταν αρκετοί ενώ για εμένα ήμασταν. Στην πορεία όμως κατάλαβα ότι ήθελε να το προσπαθήσουμε και αν δεν τα καταφέρναμε θα ήταν οk. Δηλαδή θεωρητικά ήθελε οπωσδήποτε παιδιά, στην πράξη όμως θα μπορούσε να είμαστε οι δύο μας και να είναι καλά με αυτό.

Πάμε τώρα στα δανεικά. Μόλις ακόμα είχα ξεκινήσει την απόπειρα διέγερσης (γιατί ωράριο τελικά δεν πήραμε ποτέ) συζητούσα με μια φίλη και της έλεγα ότι θα κάνω αν χρειαστεί και άλλες προσπάθειες, τρεις τέσσερις και ότι τα δανεικά ωάρια ήταν η κόκκινη γραμμή μου. Δεν ήταν λύση αυτό για εμένα. Ούτε δύο βδομάδες μετά, μετά την αποτυχημένη ωοληψια ενός μόνο ωοθυλάκιου το οποίο ήταν κενό, όταν οι γιατροί μου μού είπαν "ή παίρνεις απόφαση ότι δεν θα αποκτήσεις παιδί ή θα πας με τη λύση των δανεικών. Σκέψου και αποφάσισε", η αυτόματη απάντηση που μου ήρθε ήταν να πω ναι, πάμε με δανεικά. Λίγες μέρες νωρίτερα που ακόμα το ερώτημα ήταν θεωρητικό ήμουν αρνητική! 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν θα συναινέσει ή όχι ο άντρας σου μόνο όταν τεθεί το θέμα πραγματικά θα το δεις. Και επίσης αν εσύ είσαι σίγουρη για αυτο το βήμα, νομιζω ότι θα το δει και εκείνος διαφορετικά. 

Δεν πιστεύω σε "γυναικείες τεχνικές πειθούς". Είναι άκρως σεξιστικό και κατ'επεκταση προσβλητικό τόσο για εμάς όσο και για τους άντρες. 

Σοφούλη 13 πήραμε και εμείς δανεικά, γονιμοποιηθηκαν τα 6 και προχώρησαν τα 5. Ο γιατρός μας είπε τότε ότι ήταν καλό νούμερο. 

Ωστόσο αυτό εξαρτάται και από το σπερμα. Μην αγχώνεσαι όμως κατ εμέ για τον αριθμό των εμβρύων. Το πιο σημαντικό είναι να είναι καλά έμβρυα ώστε να επιτευχθεί  εμφύτευση και τελειόμηνη εγκυμοσύνη. Καλή επιτυχία!

Κυκλοφορεί μια φήμη ότι ο συγκεκριμένος γιατρός θα αποχωρήσει από τη Γένεσις και θα συνεργαστεί με έναν Ισπανό εξωσωματικό που θα ανοίξει στην Ελλάδα ένα μεγάλο κέντρο, αντίστοιχο αυτου του Παντού.

Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια αυτή η φήμη ή και να είναι αν συνδέεται με αυτό που είπαν στη φίλη σου. 

Ο σύντροφός μου δεν είχε κανένα θέμα. Οι γονείς μου ήταν "μην το σκέφτεσαι καθόλου προχωρά", καθώς και όσοι δικοί μου άνθρωποι το συζητησα. 

Και ο δικός μου είναι αρνητικός προς την υιοθεσία. Και μάλιστα του είχα θυμώσει για αυτό, δεν το περίμενα, σαν να "έπεσε" κάπως στα μάτια μου. Μέχρι που μου εξήγησε (δεν είναι και πολύ ομιλητικός, θα είχαμε γλιτώσει πολλές παρεξηγήσεις στη σχέση μας, χαχα) ότι δεν είναι το DNA του το θέμα, αλλά ότι ήθελε να μπει στο σπίτι μας ένα μωρό, νεογέννητο , να το ζήσει από το πρώτο λεπτό και ταυτόχρονα να μην αγχώνεται για το τι έχει περάσει αυτό το παιδάκι τους πρώτους μήνες της ζωής του και τι καταγραφές έχει. Επίσης η μεγάλη αναμονή και γραφειοκρατία λειτουργούσε για εκείνον πολύ αποτρεπτικά. 

Και ενώ εξακολουθώ εγώ να είμαι υπέρ της υιοθεσίας, και αν συμφωνούσε και εκείνος θα το έκανα με κλειστά μάτια αύριο κιόλας, τώρα που έχω ζήσει με το μωρό αυτούς τους δυόμισι μήνες νιωθα μεγάλη ευτυχία που έχω δει το το πρώτο χαμόγελο του, έχω ακούσει την πρώτη φωνουλα, τον είδα να προσπαθεί να στηρίξει το κεφαλάκι του και τελικά να τα καταφέρνει και τόσα άλλα ακόμα. 

Μια απο τα ίδια και ο δικος μου, τον τρομάζουν οι έλεγχοι που ενδεχομένως θα υποστούμε και οταν θα πρεπει να μιλήσουμε σε αυτο το παιδί για τους βιολογικούς του γονείς οτι θα ανοίξουμε τους ασκούς του αιολου.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofoulis είπε:

Με το καλό αλινα μoυ να πάρεις στην αγκαλιά σου το μωράκι σου!!!!! 

Το έχω εδώ κ δυόμισι μήνες και λιώνω! 

Εύχομαι καλή επιτυχία στην έμβρυομεταφορα!

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, alina80 είπε:

Το έχω εδώ κ δυόμισι μήνες και λιώνω! 

Εύχομαι καλή επιτυχία στην έμβρυομεταφορα!

Α!!!! Να σου ζήσει!! Τι ωραία!!! Μπράβο!!!!!!!! Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Sofoulis είπε:

Ευχαριστώ αλινα μου, μακάρι να πάνε όλα καλά!!!!!! Έχω αγωνία η αλήθεια είναι αλλά εντάξει 3 μέρες έμειναν για να πάρω τα μωράκια μου στο σπίτι!!! 

Να ρωτήσω κάτι...θα βάλω βλαστοκυστες...και θα ταξιδέψω την ίδια μέρα, ο γιατρός λέει δεν πειράζει, εσείς τι λέτε???

Και εγώ βλαστοκυστη εβαλα! Και μετά πήγα σε τραπέζι και το απόγευμα ταξίδεψα και μέχρι να φτάσω σπίτι καταχτυπηθηκα με τις βρωμολακουβες στους δρόμους!!! Μην ανησυχεις, το έμβρυο δεν έχει βάρος! Άκου το γιατρό σου!!! Καλή καλή επιτυχία!!!

  • Μου αρέσει 1

tvXOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ele@n είπε:

Και εγώ βλαστοκυστη εβαλα! Και μετά πήγα σε τραπέζι και το απόγευμα ταξίδεψα και μέχρι να φτάσω σπίτι καταχτυπηθηκα με τις βρωμολακουβες στους δρόμους!!! Μην ανησυχεις, το έμβρυο δεν έχει βάρος! Άκου το γιατρό σου!!! Καλή καλή επιτυχία!!!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου, μακάρι να πάνε όλα καλα!!!! Κι εγώ 8 ώρες θα ταξιδεύω μετά με πλοίο και λεωφορείο!

  • Μου αρέσει 1

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...