Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 23 λεπτά , Fay_ είπε:

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

      Αυτές που είπες στο πάνω σχόλια μου τις έκανε η οικονομ αυτές που κες τώρα δεν μ θυμίζουν κάτι θα το ψάξω γιατί εκείνη μ έδωσε το οκ πως δεν έχω κάτι 

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Anania είπε:

Καλησπέρα την ίδια μέρα θα κάνουνε χοριακη!!! Καλή μας επιτυχία!! Εγώ εκτός από καριωτυπο δεν έχω κάνει κάτι άλλο καη την εξέταση του Νικά την γνωστή. Τώρα αν δεν πετύχω θα τα κάνω όλα !!! Αναγκαστικά! Σε ποιο κέντρο είσαι;; 

Η εξέταση του Νίκα τι είναι και τί δείχνει; Πώς γίνεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

πρίν από 10 λεπτά , dimitra19 είπε:

Καλησπέρα σε όλες .. 

Οι περισσότερες δεν με ξέρετε . Συμμετείχα παλαιότερα στην συζυτηση αλλα απ 'όσο βλέπω οι παλαιότερες που γνώριζα μάλλον δεν συμμετέχουν πια στην κουβεντα. 

Να σας πω με λίγα λόγια ότι μεσα σε 9 μήνες περίπου είναι στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής με δωρεά ωαρίου 

1η προσπάθεια : 01/2019 ( 2 εμβρυα  3 ημερων) -  πετυχε αλλά παλινδρόμησε λίγες μέρες μετά την αυχενική ... αρχές Απρίλη( πριν το Πασχα)  έκανα τον καθαρισμό . Οι εξετάεις του εμβρύου δεν έδειξαν κατι.  Καναμε και εξετάσεις Καρυότυπου οπου επίσης δεν έδειξαν κάτι . 

2η προσπάθεια : 06/2019 (  2 βλαστοκύστες ) - δεν πετυχε καν . Πριν μπω για εμβρυομεταφορά τσακώθηκα με την εμβρυολόγο .. εγινε χαμός ... παραλίγο να την πλακωσω στο ξύλο . Αυτό βεβαια είχε ως αποτελεσμα να μην εχω καν θετικη χοριακή. 

ο γιατρός ελεγε οτι απλά δεν ηταν γραφτό...., με δικές μας πιεσεις έκανα εξετάσεις θρομβοφιλίας και βγηκαν αρνητικές. επιπλέον λίγο πριν την 3η προσπάθεια μου έκανε ενα καθαρισμό στο ενδομητριο και μια μικρή διάνοιξη τραχήλου ... 

3η προσπαθεια : 10/10/2019 ( 2 βλαστοκύστες ) - εν αναμονή. Στις 19/10 δηλ σε 6 μέρες θα πάω για την χοριακή .

Εχω λίγα δεκατα σχεδόν καθε μερα και κάποιες φορές ζεσταίνομαι πολύ αλλά δεν ξερω πια σε τι να ελπίζω. Εχω κάτι πονάκια χαμηλά αλλά μεχρι στιγμής δεν εχω δει καθόλου αίμα. Παρακαλάω κι ευχομαι το καλύτερο . 

Ομολογω ότι δεν είμαι πολύ αισιόδοξη ... δεν ξέρω ... 

Εσεις εχετε κάνει αλλες ειδότερες εξετάσεις ?

 

Καλησπερα κοριτσι  μου. Πολυ καλη επιτυχια σου ευχομαι!Αυτο που θα σου ελεγα ειναι να μην απελπιζεσαι. Οσο για επιπλεον εξετασεις θα σου ελεγα να κανεις υστεροσκοπηση. Σου το λεω γιατι ψαχνοντας τοσο καιρο κ ρωτωντας ειδα ότι αιτια παλινδρομης ή αποβολών μπορει να ειναι καποια φλεγμονή ή καποια ανατομικη ανωμαλια μητρας, πχ διαφραγμα, δικερως ,κλπ. Σε μενα ας πουμε στον υπερηχο κ σαλπιγγογραφια δε φαινοταν τιποτε κ τελικα ειδαμε καποια περιοχη στο ενδομητριο που μοιαζει ή με διαφραγμα μικρο ή με υποβλενογονια ινομυωματα. Αυτα σε καποιες περιπτωσεις δημιουργουν αποτυχια εξωσωματικης ή αποβολες.Κι εφοσον φυσικα το εμβρυακι που εχασες δεν ειχε καποια χρωμοσωμ. ανωμαλια/

Ευχομαι φυσικα να μην χρειαστει ν κανεις τιποτα κ ν εισαι εγκυουλα!

Just now, Taggeris είπε:

Η εξέταση του Νίκα τι είναι και τί δείχνει; Πώς γίνεται;

Φλεγμονή στη μητρα, αλλα δε χρειαζεται αν εχεις κανει υστεροσκοπηση ή βιοψια ενδομητριου! Κοριτσι δε θυμομουν την πρωτη βιοχημικη σου. ηταν με δανεικα κ αυτή?

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Καλησπερα κοριτσι  μου. Πολυ καλη επιτυχια σου ευχομαι!Αυτο που θα σου ελεγα ειναι να μην απελπιζεσαι. Οσο για επιπλεον εξετασεις θα σου ελεγα να κανεις υστεροσκοπηση. Σου το λεω γιατι ψαχνοντας τοσο καιρο κ ρωτωντας ειδα ότι αιτια παλινδρομης ή αποβολών μπορει να ειναι καποια φλεγμονή ή καποια ανατομικη ανωμαλια μητρας, πχ διαφραγμα, δικερως ,κλπ. Σε μενα ας πουμε στον υπερηχο κ σαλπιγγογραφια δε φαινοταν τιποτε κ τελικα ειδαμε καποια περιοχη στο ενδομητριο που μοιαζει ή με διαφραγμα μικρο ή με υποβλενογονια ινομυωματα. Αυτα σε καποιες περιπτωσεις δημιουργουν αποτυχια εξωσωματικης ή αποβολες.Κι εφοσον φυσικα το εμβρυακι που εχασες δεν ειχε καποια χρωμοσωμ. ανωμαλια/

Ευχομαι φυσικα να μην χρειαστει ν κανεις τιποτα κ ν εισαι εγκυουλα!

Φλεγμονή στη μητρα, αλλα δε χρειαζεται αν εχεις κανει υστεροσκοπηση ή βιοψια ενδομητριου! Κοριτσι δε θυμομουν την πρωτη βιοχημικη σου. ηταν με δανεικα κ αυτή?

Ναι Μαίρη μου.... Με δανεικά ωάρια ήταν

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 49 λεπτά , Taggeris είπε:

Δήμητρα Ελπίζω αυτή να είναι η τρίτη σου προσπάθεια και τυχερή... Περίπου στην ίδια κατάσταση βρίσκομαι και εγώ με δύο προσπάθειες και δύο βιοχημικές κυήσεις.... Σε ποιο κέντρο κανείς τις προσπάθειες αν επιτρέπεται και πως δικαιολόγησαν τις δύο αποτυχίες; Επίσης ποσο χρονων είσαι αν θέλεις μας λες...

Πριν λίγες μερες έκλεισα τα 38 και μπήκα στα 39 . 

Δεν μου έχουν πει τίποτα ιδιαίτερο . Σε ότι αφορά την 1η που παλινδρομησε ( είχε αυξημένο καρδιακό παλμό ) εγιναν όλες οι εξετάσεις τόσο στο έμβρυο όσο σε εμένα και στον άντρα μου και δεν βρέθηκε τίποτα οπότε μου είπαν ... τυχαίο γεγονός. 

Σε ότι αφορά την 2η ... παλι δεν ειπώθηκε κάτι . Ο άντρας μου κι εγώ θεωρήσαμε ότι ενδεχομένως έπαιξε ρόλο ότι εκνευρίστηκα πάαααααααρα πολύ λίγα λεπτά πριν μπω για την εμβρυομεταφορά. Μια διαιτολόγος μου είπε ότι αυξάνονται τα επιπεδα της κορτιζόλης ..... και κάτι αλλα που δεν τα θυμαμαι και λειτουργουν αρνητικά.  Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά δεν έκατσε . Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος .. " λες εγώ να μην θέλω να μείνεις έγκυος " ? Αυτό μου λέει συνέχεια... 

Ο γιατρός μου συνεργάζεται με το Medimall στον Πύργο Αθηνών . Οπότε εκεί έχω κάνει όλες τις προσπάθειες. 

Τωρα εκανα και την 3η και βλέπουμε... 

Με σένα τι έχει γίνει ακριβώς ? Ηλικία, κέντρο ? Τι σου είπαν ? Μιλάμε πάντα για δωρεά έτσι  ? 

 

 

Αντε καλή μας επιτυχία . Σάββατο πρωί πρωί θα πάω και όταν μάθω θα σας γράψω νέα ! 

Ποια είναι η εξεταση του Νικα? Τι είναι αυτό ? 

Πάω στο Medimall ? Εσυ ?  

πρίν από 21 λεπτά , Anania είπε:

Καλησπέρα την ίδια μέρα θα κάνουνε χοριακη!!! Καλή μας επιτυχία!! Εγώ εκτός από καριωτυπο δεν έχω κάνει κάτι άλλο καη την εξέταση του Νικά την γνωστή. Τώρα αν δεν πετύχω θα τα κάνω όλα !!! Αναγκαστικά! Σε ποιο κέντρο είσαι;; 

@Anania

Αντε καλή μας επιτυχία . Σάββατο πρωί πρωί θα πάω και όταν μάθω θα σας γράψω νέα ! 

Ποια είναι η εξεταση του Νικα? Τι είναι αυτό ? 

Τι εννοείς αν δεν πετύχεις θα τα κάνεις όλα... ? Μια εξέταση αίματος είναι .. για θρομβοφιλια . Εννοείς και κάτι άλλο ? 

Πάω στο Medimall ? Εσυ ? 

Just now, Mary H είπε:

Καλησπερα κοριτσι  μου. Πολυ καλη επιτυχια σου ευχομαι!Αυτο που θα σου ελεγα ειναι να μην απελπιζεσαι. Οσο για επιπλεον εξετασεις θα σου ελεγα να κανεις υστεροσκοπηση. Σου το λεω γιατι ψαχνοντας τοσο καιρο κ ρωτωντας ειδα ότι αιτια παλινδρομης ή αποβολών μπορει να ειναι καποια φλεγμονή ή καποια ανατομικη ανωμαλια μητρας, πχ διαφραγμα, δικερως ,κλπ. Σε μενα ας πουμε στον υπερηχο κ σαλπιγγογραφια δε φαινοταν τιποτε κ τελικα ειδαμε καποια περιοχη στο ενδομητριο που μοιαζει ή με διαφραγμα μικρο ή με υποβλενογονια ινομυωματα. Αυτα σε καποιες περιπτωσεις δημιουργουν αποτυχια εξωσωματικης ή αποβολες.Κι εφοσον φυσικα το εμβρυακι που εχασες δεν ειχε καποια χρωμοσωμ. ανωμαλια/

Ευχομαι φυσικα να μην χρειαστει ν κανεις τιποτα κ ν εισαι εγκυουλα!

Φλεγμονή στη μητρα, αλλα δε χρειαζεται αν εχεις κανει υστεροσκοπηση ή βιοψια ενδομητριου! Κοριτσι δε θυμομουν την πρωτη βιοχημικη σου. ηταν με δανεικα κ αυτή?

@Mary H

H σαλπιγγογραφια που χρησιμευει ειδικά με εμάς που πάμε με δωρεά ωαρίων ? 

Κορίτσια σχετικά με την εξέταση του Νικα . Το γκουγκαλaρα και αναφέρεται στα NK κύτταρα που ενδεχομένως εμποδίζουν την εμφυτευση . 

Δεν ξερω στα κέντρα που πάτε εσείς αλλά στο Medimall , προληπτικά προφανώς 2 μέρες πριν την Εμβρυομεταφορα κάνουμε την λεγόμενη προετοιμασία. 

Η προετοιμασία περιλαμβανει κάποιες ενέσεις στην κοιλιά καθώς και σε ορό το Intralipids .

Ο ορός κάνει αυτήν την δουλειά. ... καταστρέφει τα ΝΚ κύτταρα . Αν η χοριακή βγει θετική , την ίδια μέρα σε κρατανε και σου ξαναβάζουν τον ορό . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

Πριν λίγες μερες έκλεισα τα 38 και μπήκα στα 39 . 

Δεν μου έχουν πει τίποτα ιδιαίτερο . Σε ότι αφορά την 1η που παλινδρομησε ( είχε αυξημένο καρδιακό παλμό ) εγιναν όλες οι εξετάσεις τόσο στο έμβρυο όσο σε εμένα και στον άντρα μου και δεν βρέθηκε τίποτα οπότε μου είπαν ... τυχαίο γεγονός. 

Σε ότι αφορά την 2η ... παλι δεν ειπώθηκε κάτι . Ο άντρας μου κι εγώ θεωρήσαμε ότι ενδεχομένως έπαιξε ρόλο ότι εκνευρίστηκα πάαααααααρα πολύ λίγα λεπτά πριν μπω για την εμβρυομεταφορά. Μια διαιτολόγος μου είπε ότι αυξάνονται τα επιπεδα της κορτιζόλης ..... και κάτι αλλα που δεν τα θυμαμαι και λειτουργουν αρνητικά.  Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά δεν έκατσε . Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος .. " λες εγώ να μην θέλω να μείνεις έγκυος " ? Αυτό μου λέει συνέχεια... 

Ο γιατρός μου συνεργάζεται με το Medimall στον Πύργο Αθηνών . Οπότε εκεί έχω κάνει όλες τις προσπάθειες. 

Τωρα εκανα και την 3η και βλέπουμε... 

Με σένα τι έχει γίνει ακριβώς ? Ηλικία, κέντρο ? Τι σου είπαν ? Μιλάμε πάντα για δωρεά έτσι  ? 

 

 

Αντε καλή μας επιτυχία . Σάββατο πρωί πρωί θα πάω και όταν μάθω θα σας γράψω νέα ! 

Ποια είναι η εξεταση του Νικα? Τι είναι αυτό ? 

Πάω στο Medimall ? Εσυ ?  

@Anania

Αντε καλή μας επιτυχία . Σάββατο πρωί πρωί θα πάω και όταν μάθω θα σας γράψω νέα ! 

Ποια είναι η εξεταση του Νικα? Τι είναι αυτό ? 

Τι εννοείς αν δεν πετύχεις θα τα κάνεις όλα... ? Μια εξέταση αίματος είναι .. για θρομβοφιλια . Εννοείς και κάτι άλλο ? 

Πάω στο Medimall ? Εσυ ? 

@Mary H

H σαλπιγγογραφια που χρησιμευει ειδικά με εμάς που πάμε με δωρεά ωαρίων ? 

Δειχνει διαβατοτητα σαλπιγγων- που μπορει να αποτρεψει εξωμητριο, κ ανατομικες ανωμαλιες μητρας. Σε μενα ομως δεν εδειξε τιποτα κ τα ανακαλυψα στην υστεροσκοπηση

Just now, Taggeris είπε:

Ναι Μαίρη μου.... Με δανεικά ωάρια ήταν

Πως νομιζα οτι ηταν με τα δικα σου αβγα! Οι γιατροι τελικα που τις απεδωσαν?


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mary H είπε:

Δειχνει διαβατοτητα σαλπιγγων- που μπορει να αποτρεψει εξωμητριο, κ ανατομικες ανωμαλιες μητρας. Σε μενα ομως δεν εδειξε τιποτα κ τα ανακαλυψα στην υστεροσκοπηση

@Mary H

ρε συ συγγνώμη αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίνω ... 

Ο γιατρός βάζει τα έμβρια μεσα στο ενδομήτριο . Οι σάλπιγγες είναι στα πλάγια ... δεξιά κι αριστερά . Το ενδομήτριο είναι στο κέντρο . 

Τι σχέση έχουν οι σάλπιγγες αν δεν πιάσει η εμφυτευση αυτό δεν καταλαβαίνω ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

@Mary H

ρε συ συγγνώμη αλλά δεν τα πολυκαταλαβαίνω ... 

Ο γιατρός βάζει τα έμβρια μεσα στο ενδομήτριο . Οι σάλπιγγες είναι στα πλάγια ... δεξιά κι αριστερά . Το ενδομήτριο είναι στο κέντρο . 

Τι σχέση έχουν οι σάλπιγγες αν δεν πιάσει η εμφυτευση αυτό δεν καταλαβαίνω ... :blink:

Επειδή στην πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα επαθα εξωμητριο κι εγω δεν μπορουσα να το καταλαβω το εψαξα λιγο παραπανω. λοιπόν οταν βαζουν τα εμβρυα στην εμβρυομεταφορα αυτά αιωρουνται μεχρι να βρουν καπου βολικα κ να κατσουν . Αν τωρα μια σαπιγγα ειναι παθολογικη μπορει να τα ρουφηξει κ να γινει εξωμητριο. Επισης μπορει τα φαρμακα της εξωσωματικης- τα οιστρογονα , να κανουν εξωμητριο. Οι σαλπιγγες στην εξωσωματικη δεν χρειαζονται, αλλα αν υπαρχουν κ εχουν καποιο θεμ αμπορει να κανουν ζημια. Επισης μπορει να ειναι υδροσαλπιγγες κ να βλαψουν το εμβρυο


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Δειχνει διαβατοτητα σαλπιγγων- που μπορει να αποτρεψει εξωμητριο, κ ανατομικες ανωμαλιες μητρας. Σε μενα ομως δεν εδειξε τιποτα κ τα ανακαλυψα στην υστεροσκοπηση

Πως νομιζα οτι ηταν με τα δικα σου αβγα! Οι γιατροι τελικα που τις απεδωσαν?

Τυχαίο.....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Επειδή στην πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα επαθα εξωμητριο κι εγω δεν μπορουσα να το καταλαβω το εψαξα λιγο παραπανω. λοιπόν οταν βαζουν τα εμβρυα στην εμβρυομεταφορα αυτά αιωρουνται μεχρι να βρουν καπου βολικα κ να κατσουν . Αν τωρα μια σαπιγγα ειναι παθολογικη μπορει να τα ρουφηξει κ να γινει εξωμητριο. Επισης μπορει τα φαρμακα της εξωσωματικης- τα οιστρογονα , να κανουν εξωμητριο. Οι σαλπιγγες στην εξωσωματικη δεν χρειαζονται, αλλα αν υπαρχουν κ εχουν καποιο θεμ αμπορει να κανουν ζημια. Επισης μπορει να ειναι υδροσαλπιγγες κ να βλαψουν το εμβρυο

@Mary H

ααα εσύ ξερεις πολλά ... 

Ωραία απο την στιγμή που δεν παίζει εξωμήτριο , ουτε εχω υδροσαλπιγγες ... ( αν κ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ) και κάνω εξωσωματική η σαλπιγγοργραφία δεν μου χρησιμεύει κάπου ... μου χρησιμεύει ? Σε ποια περίπτωση δηλ θα πρέπι να ζητήσω σαλπιγγογραφία ? Σε περίπτωση που μείνω εγκυος αλλά κατι στραβώσει ? Σε περίπτωση που δεν μείνω κάν εγκυος ? 

Just now, dimitra19 είπε:

@Mary H

ααα εσύ ξερεις πολλά ... 

Ωραία απο την στιγμή που δεν παίζει εξωμήτριο , ουτε εχω υδροσαλπιγγες ... ( αν κ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ) και κάνω εξωσωματική η σαλπιγγοργραφία δεν μου χρησιμεύει κάπου ... μου χρησιμεύει ? Σε ποια περίπτωση δηλ θα πρέπι να ζητήσω σαλπιγγογραφία ? Σε περίπτωση που μείνω εγκυος αλλά κατι στραβώσει ? Σε περίπτωση που δεν μείνω κάν εγκυος ? 

Που τα ' μαθες όλα αυτά ? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H said:

Επειδή στην πρωτη μου προσπαθεια με δανεικα επαθα εξωμητριο κι εγω δεν μπορουσα να το καταλαβω το εψαξα λιγο παραπανω. λοιπόν οταν βαζουν τα εμβρυα στην εμβρυομεταφορα αυτά αιωρουνται μεχρι να βρουν καπου βολικα κ να κατσουν . Αν τωρα μια σαπιγγα ειναι παθολογικη μπορει να τα ρουφηξει κ να γινει εξωμητριο. Επισης μπορει τα φαρμακα της εξωσωματικης- τα οιστρογονα , να κανουν εξωμητριο. Οι σαλπιγγες στην εξωσωματικη δεν χρειαζονται, αλλα αν υπαρχουν κ εχουν καποιο θεμ αμπορει να κανουν ζημια. Επισης μπορει να ειναι υδροσαλπιγγες κ να βλαψουν το εμβρυο

Ειχα υδροσαλπιγγες. Είναι βασικα μπουκωμενες με τοξικο υγρο. Και να μείνεις έγκυος δε θα το καταλάβεις γιατι το σκοτωνουν. Η λύση ειναι η αφαίρεση τους. Όπως και εκανα. Εκανα μια απόπειρα εξωσωματικής έχοντας τις σάλπιγγες δεν έπιασε.... τις βγαλαμε.... εκανα αλλες δυο εμβρυομεταφορες με επιτυχία.

Ειναι το μεσο οι σάλπιγγες ( αυτες που σου φέρνουν απο την ωοθηκη το ωαριο προς τη μήτρα και καπου εκει συναντά το σπερματοζωάριο και σιγα σιγα κυλα για εμφύτευση στη μήτρα.)

Με την εμβρυομεταφορα ειτε τις εχεις ειτε δεν τις εχεις απλα μπαινουν στην μητρα κατευθείαν και παρακάμπτεται η διαδικασία 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, dimitra19 είπε:

@Mary H

ααα εσύ ξερεις πολλά ... 

Ωραία απο την στιγμή που δεν παίζει εξωμήτριο , ουτε εχω υδροσαλπιγγες ... ( αν κ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ) και κάνω εξωσωματική η σαλπιγγοργραφία δεν μου χρησιμεύει κάπου ... μου χρησιμεύει ? Σε ποια περίπτωση δηλ θα πρέπι να ζητήσω σαλπιγγογραφία ? Σε περίπτωση που μείνω εγκυος αλλά κατι στραβώσει ? Σε περίπτωση που δεν μείνω κάν εγκυος ? 

Που τα ' μαθες όλα αυτά ? 

Σε ποιο κεντρο πηγαίνεις ? Τι ηλικία έχεις κ πόσες προσπάθειες έχεις κάνει ? Τι σου λένε ?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 said:

@Mary H

ααα εσύ ξερεις πολλά ... 

Ωραία απο την στιγμή που δεν παίζει εξωμήτριο , ουτε εχω υδροσαλπιγγες ... ( αν κ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ) και κάνω εξωσωματική η σαλπιγγοργραφία δεν μου χρησιμεύει κάπου ... μου χρησιμεύει ? Σε ποια περίπτωση δηλ θα πρέπι να ζητήσω σαλπιγγογραφία ? Σε περίπτωση που μείνω εγκυος αλλά κατι στραβώσει ? Σε περίπτωση που δεν μείνω κάν εγκυος ? 

 

Σαλπιγγογραφια κανεις απο πριν για να δεις τη διαβατοτητα των σαλπίγγων. Βασικα να δεις αν ειναι ανοικτες για να μπορεί να παει το σπερμα μεχρι μεσα. Αλλιως ισως απλα ειναι λιγο μπουκωμενες και με το υγρό που σου βαζουν ανοίξουν κατευθειαν αλλιως αν δεν ανοίξουν εκεινη την βρα μιλαμε για υδροσαλπιγγες 


uVwPp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, dimitra19 είπε:

@Mary H

ααα εσύ ξερεις πολλά ... 

Ωραία απο την στιγμή που δεν παίζει εξωμήτριο , ουτε εχω υδροσαλπιγγες ... ( αν κ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό ) και κάνω εξωσωματική η σαλπιγγοργραφία δεν μου χρησιμεύει κάπου ... μου χρησιμεύει ? Σε ποια περίπτωση δηλ θα πρέπι να ζητήσω σαλπιγγογραφία ? Σε περίπτωση που μείνω εγκυος αλλά κατι στραβώσει ? Σε περίπτωση που δεν μείνω κάν εγκυος ? 

Δεν ξερεις αν εχεις υδροσαλπιγγες. Στη σαλπιγγογραφία φαινεται. Επισης εκει φαινονται οι ανατομικες ανωμαλιες μητρας που ευθυνονται για αποβολες ή παλινδρομες. Αυτα μου τα εχουν εξηγησει οι γιατροι δεν ειναι δικα μου. Οποτε αν δε γινει τιποτα τωρα κ εχεις 2 αποτυχιες κ μια παλινδρομη πιθανως ο γιατρος να σου ζητησει σαλπιγγογραφια ή και υστεροσκοπηση για αποκλεισει καποιος παραγοντες αποτυχιας.Δεν θα χρειαστει ομως γιατι θα εισαι εγκυουλα :)

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Ειχα υδροσαλπιγγες. Είναι βασικα μπουκωμενες με τοξικο υγρο. Και να μείνεις έγκυος δε θα το καταλάβεις γιατι το σκοτωνουν. Η λύση ειναι η αφαίρεση τους. Όπως και εκανα. Εκανα μια απόπειρα εξωσωματικής έχοντας τις σάλπιγγες δεν έπιασε.... τις βγαλαμε.... εκανα αλλες δυο εμβρυομεταφορες με επιτυχία.

Ειναι το μεσο οι σάλπιγγες ( αυτες που σου φέρνουν απο την ωοθηκη το ωαριο προς τη μήτρα και καπου εκει συναντά το σπερματοζωάριο και σιγα σιγα κυλα για εμφύτευση στη μήτρα.)

Με την εμβρυομεταφορα ειτε τις εχεις ειτε δεν τις εχεις απλα μπαινουν στην μητρα κατευθείαν και παρακάμπτεται η διαδικασία 

@Ginpuam, Παρολαυτά και δεδομένου ότι σε εμάς παρακάμπτεται και πάλι μπορεί να κανουν κακό δλδ. Συμπτώματα δεν υπάρχουν ? Απλα είτε δεν πετυχαίνει η εμβρυομεταφορα είτε αν πετύχει δεν προχωρά ... ?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Ginpuam είπε:

Ειχα υδροσαλπιγγες. Είναι βασικα μπουκωμενες με τοξικο υγρο. Και να μείνεις έγκυος δε θα το καταλάβεις γιατι το σκοτωνουν. Η λύση ειναι η αφαίρεση τους. Όπως και εκανα. Εκανα μια απόπειρα εξωσωματικής έχοντας τις σάλπιγγες δεν έπιασε.... τις βγαλαμε.... εκανα αλλες δυο εμβρυομεταφορες με επιτυχία.

Ειναι το μεσο οι σάλπιγγες ( αυτες που σου φέρνουν απο την ωοθηκη το ωαριο προς τη μήτρα και καπου εκει συναντά το σπερματοζωάριο και σιγα σιγα κυλα για εμφύτευση στη μήτρα.)

Με την εμβρυομεταφορα ειτε τις εχεις ειτε δεν τις εχεις απλα μπαινουν στην μητρα κατευθείαν και παρακάμπτεται η διαδικασία 

Ναι αυτο γινεται στη φυσικη συλληψη. Οταν ειναι εξωσωματική δεν χρησιμευουν αλλά αν ειναι παθολογικες μπορει να κανουν παλι ζημια- υδροσαλπιγγες ή εξωμητριο

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...