Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 1 λεπτό , Eflenew είπε:

      Συγχαρητήρια σε σένα!!! 😍 εγω το 58 μια χαρα το βρίσκω. Απο οτι ξερω θεωρουν καλο πάνω από 50. Δε ξέρω αν επιτρέπεται να λέμε μάρκες έκανα το Clea****e early. Εσύ ποιο έκανες? Το αστείο είναι ότι ενω πηραμε πολύ συγκρατημένη χαρά με την αχνη γραμμη μπήκα στο skroutz να δω αξιολογήσεις για το συγκεκριμένο τεστ και έλεγαν ένα χρόνο πριν πολλές γυναίκες ότι πήραν θετικά αποτελέσματα ενώ τελικά είχαν χοριακες 0. Ίσως ήταν λάθος παρτίδα βέβαια...δε ξέρω.....

      Και εγώ τα clearblue πρώιμης ανίχνευσης έκανα,την τρίτη και την Τετάρτη έβγαιναν αχνά θετικά και χθες που έκανα χοριακη,ήταν 58. Ο γιατρός είπε οτι είναι λίγο χαμηλή και να σου πω την αλήθεια είμαι αρκετά στεναχωρημένη,φοβάμαι πως θα πάω αύριο και θα πάρω μεγάλη απογοήτευση..Σχετικά με τις αξιολογήσεις στο Σκρουτζ,δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται να βγει θετικό και να πάρεις μηδενική χοριακη,μου φαίνεται αδιανόητο.Το να βγει ομως αρνητικό και να είσαι έγκυος,τότε ναι,έχει λογική.Κανε και αύριο ένα τεστ και δες αν η γραμμουλα είναι πιο σκούρη

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, eleni17 said:

Μιας και αναφέρθηκε...το πως οι σύντροφοι αντιμετωπίζουν την εξωσωματικη ή την δωρεά ωαρίων...θα θέλατε να μου πείτε πως αντιμετωπίσατε την άρνηση τους?

Τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλά με την υστεροσκοπηση,  θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα...Έχω μαζέψει 7 έμβρυα από φυσικούς...

Ξέρω ότι ίσως προτρέπω, αλλά επειδή πάτησα τα 43..Θέλω φέτος αν δεν καταφέρω με τα δικά μου εγκυμοσύνη να προχωρήσω  με δανεικά ...

Ο σύντροφος μου είναι αρνητικός.. Είναι ο χαρακτήρας του να φοβάται να κάνει κάτι " πέρα από τα συνηθισμενα" ,και επίσης συμφώνησε στην προσπάθεια για παιδί  μόνο για χάρη μου...Είναι υπέροχος σύντροφος σε όλα τα άλλα επίπεδα...φοβάμαι ότι θα φτάσουμε σε ρήξη αν χρειαστούμε δανεικά....

 

Εγώ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα.Αλλά είχα αρχίσει να το λέω καιρό πριν και ίσως αυτό να βοήθησε. Νομίζω ότι έχουμε κουραστεί και οι δύο και βλέπουμε τα δανεικά ωάρια "σαν μια κάποια λύση".

Γνωρίζω όμως ένα ζευγάρι που ενώ παιδεύονται πολλά χρόνια, δεν προχωρούν με δανεικά. Ίσως να ξέρεις τα "κουμπιά" του και να μπορείς να ενεργοποιήσεις μια πιο θετική αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Andri M είπε:

Καλησπέρα σου @Tsini,  όχι, είπαν ωάρια. Αυτό ήταν το περίεργο. Όχι, είμαι με τον Κουμ@ντ@κη. Και είμαι πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό. Ναι, διάβασα για τον Σφακ ότι συνεργάζεται με το Ιάκεντρο. Είσαι ευχαριστημένη από το ιάκεντρο?

 

λιγα δίνουν σε αυγα μα σ πω την αλήθεια..εγω τις πήραν 12 ..11 γονοιμοποιηθηκαν 10 βλαστοκυστες εχω ..έβαλα κ 2 κιολας...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

καλέ έχεις 7 έμβρυα δικαα σ κ ακομα δεν τα εχεις βάλει.τι δανεικα λες εσύ??? αστο μην σκας με αυτά εσύ.σεν υπάρχει λόγος....ρο παιδιά σ ειναι εκεί μεσα

 

ρε τι γέλιο εχω κάνει σήμερα.

:)

Just now, Rafaelatarzan said:

λιγα δίνουν σε αυγα μα σ πω την αλήθεια..εγω τις πήραν 12 ..11 γονοιμοποιηθηκαν 10 βλαστοκυστες εχω ..έβαλα κ 2 κιολας...

 

Το δικό σου νούμερο είναι σοβαρο και είχαν τα περισσότερα καλή εξέλιξη. Ξέρεις τί μου κακοφάνηκε? Οτι προδιαγράφουν πόσα ωάρια θα προκύψουν με μία διακύμανση 50%! Αν μου έλεγε, όσα ωάρια προκύψουν θα είναι δικά σου, τότε θα ήταν διαφορετικά. Θα την ρωτούσα πόσα περίπου ωάρια δίνει μία μέση δότρια και μία καλή και θα κάναμε μία συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

καλέ έχεις 7 έμβρυα δικαα σ κ ακομα δεν τα εχεις βάλει.τι δανεικα λες εσύ??? αστο μην σκας με αυτά εσύ.σεν υπάρχει λόγος....ρο παιδιά σ ειναι εκεί μεσα

 

ρε τι γέλιο εχω κάνει σήμερα.

Ταρζανιτσα δεν με παίρνεις  σοβαρα!!! Φυσικά αγαπάω τα εμβρυακια μου κ εύχομαι να ναι κάποιο τυχερό...

Όμως ξέρω ότι τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου...Και θέλω να μαι έτοιμη να προχωρήσω...


 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

:)

Το δικό σου νούμερο είναι σοβαρο και είχαν τα περισσότερα καλή εξέλιξη. Ξέρεις τί μου κακοφάνηκε? Οτι προδιαγράφουν πόσα ωάρια θα προκύψουν με μία διακύμανση 50%! Αν μου έλεγε, όσα ωάρια προκύψουν θα είναι δικά σου, τότε θα ήταν διαφορετικά. Θα την ρωτούσα πόσα περίπου ωάρια δίνει μία μέση δότρια και μία καλή και θα κάναμε μία συζήτηση.

σωστή καλά λες...συνηθως η δότριες πρέπει να παράγουν από 8 εως 15 ..για μα σ μείνουν τα μισά βλαστοκυστες. εγω πχ.τα πήρα ολα κ γι'αυτό ειχα τόσα...

Just now, eleni17 είπε:

Ταρζανιτσα δεν με παίρνεις  σοβαρα!!! Φυσικά αγαπάω τα εμβρυακια μου κ εύχομαι να ναι κάποιο τυχερό...

Όμως ξέρω ότι τα στατιστικά δεν είναι με το μέρος μου...Και θέλω να μαι έτοιμη να προχωρήσω...

στα σοβαρά σε παίρνω φυσικά...αλλα δεν βρισκω τον λογο να ανχωνεσαι για κάτι μακρινό...που δεν ξέρεις καν αν γίνει...

 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Rafaelatarzan said:

σωστή καλά λες...συνηθως η δότριες πρέπει να παράγουν από 8 εως 15 ..για μα σ μείνουν τα μισά βλαστοκυστες. εγω πχ.τα πήρα ολα κ γι'αυτό ειχα τόσα...

εσύ Ταρζανάκι έκανες την προσπάθειά σου στο μητέρα, σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Όχι, μέχρι σήμερα δεν είχα κάνει άλλο ραντεβού, παρότι γυρόφερνα την ιδέα στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, και ευτυχώς ο σύντροφος είναι πολύ δεκτικός, σήμερα ήταν η πρώτη μου εμπειρία.

Στο γένεσις φαίνεται να είναι στον αυτόματο πιλότο η όλη διαδικασία. Μιλήσαμε με μία κοπέλα που είναι υπεύθυνη για τα δανεικά ωάρια. Πέρασε στην καρτέλα μας ύψος και χρώμα μαλλιών/ματιών και ομάδες αίματος (εγώ Α+ και ο σύντροφος 0+).

Μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε καινούρια συμβολαιογραφική πράξη, η οποία θα αναφέρει τη δωρεά ωαρίων.

Από εξετάσεις, ζήτησαν την κυστική ίνωση από τον σύντροφό μου (περίεργο γιατί καθώς είπαν οι δότριες κάνουν αυτή την εξέταση - το 100%).

Επειδή ουκ ολίγα συμβαίνουν με το σπέρμα, και παρότι έχουμε κάνει κατακερματισμό και μας είχαν πει ότι είναι πρώτης ποιότητας (¨)), ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε καλλιέργεια και οι δύο και συμφώνησε η κοπέλα. 

Αναμονή δεν έχει, ίσως γιατί η ομάδα αίματός μου, καθώς και τα χαρακτηριστικά μου είναι αρκετά κοινά. Μας είπε ότι σε 1 μήνα θα έχουν δότρια, αλλά καθότι έρχομαι από απόξεση, θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας κύκλος.

Αυτό όμως που μου χτύπησε πολλά καμπανάκια ήταν η αναφορά που έκανε η συντονίστρια στον αριθμό των ωαρίων: "θα πάρετε 5-10 ωάρια". Ρώτησα αν τα ωάρια μοιράζονται σε πολλές λήπτριες και ήταν κατηγορηματική πως όχι. Αλλά ξέρω πως αυτό δεν είναι αλήθεια. Για να λένε 5-10 ωάρια, φαντάζομαι ότι το maximum που δίνουν είναι το 10. Άρα θα πάρω λιγότερα. Αν πάρω 5 ωάρια, είναι πιθανό να καταλήξω με 2 βλαστοκύστες, δηλαδή να μπορώ να κάνω μόνο μία προσπάθεια. Δεν μου αρέσει αυτή η προοπτική.

Για το οικονομικό μας είπε να περάσουμε από το λογιστήριο. Τελικά το λογιστήριο μας είπε ότι πρέπει να μιλήσουμε με το γιατρό μας. Επομένως, δεν ξέρουμε ακόμη την τιμή. Η συζήτηση δεν κόστισε κάτι.

Μας έδωσε και το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθήσω για την προετοιμασία. Θα πρέπει να τους ενημερώσω ένα κύκλο πριν ότι θέλω να προχωρήσω.

Εμένα δε μου υπεσχέθηκαν ποτέ τόσα πολλά ωαρια. Μου είπαν (όχι ότι το πίστεψα κιόλας) οτι ανάλογα πόσα ωαρια θα έχει η κοπέλα που θα κάνει εξωσωματικη, θα δούμε πόσα θα μας δώσει. Με ενημέρωσαν ότι είχα 4 γονιμοποιημενα και μετά από 5 μέρες με ειδοποίησαν ότι έμειναν 2 στο στάδιο βλαστοκυστης. 

Από ότι έχω διαβάσει μοιράζουν σε τρεις ληπτριες τα ωαρια της κάθε δοτρια. 

Από άποψη αναμονής  είχα μπει στη λίστα 6 μήνες πριν χωρισω( μου είχαν πει ότι έπρεπε να περιμένω τρεις μήνες γιατί αίμα και χρώμα ματιών ήταν δύσκολο)

Όντως μετά το 3μηνο με ειδοποιησαν

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 said:

Εμένα δε μου υπεσχέθηκαν ποτέ τόσα πολλά ωαρια. Μου είπαν (όχι ότι το πίστεψα κιόλας) οτι ανάλογα πόσα ωαρια θα έχει η κοπέλα που θα κάνει εξωσωματικη, θα δούμε πόσα θα μας δώσει. Με ενημέρωσαν ότι είχα 4 γονιμοποιημενα και μετά από 5 μέρες με ειδοποίησαν ότι έμειναν 2 στο στάδιο βλαστοκυστης. 

Από ότι έχω διαβάσει μοιράζουν σε τρεις ληπτριες τα ωαρια της κάθε δοτρια. 

Από άποψη αναμονής  είχα μπει στη λίστα 6 μήνες πριν χωρισω( μου είχαν πει ότι έπρεπε να περιμένω τρεις μήνες γιατί αίμα και χρώμα ματιών ήταν δύσκολο)

Όντως μετά το 3μηνο με ειδοποιησαν

 

Σε ποιό κέντρο είσαι και με ποιόν γιατρό? Έχεις προχωρήσει σε εμβρυομεταφορά? 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, Andri M είπε:

Σε ποιό κέντρο είσαι και με ποιόν γιατρό? Έχεις προχωρήσει σε εμβρυομεταφορά? 

Στο Μαστρομηνα είμαι. Περιμένω να ξημερώσει Σάββατο να κάνω χοριακη #€&-'/??) =%%=:€#@(το κέρατο μου!) 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 είπε:

Στο Μαστρομηνα είμαι. Περιμένω να ξημερώσει Σάββατο να κάνω χοριακη #€&-'/??) =%%=:€#@(το κέρατο μου!) 

το κέρατο μ λέει...χαχαχαχα καλε δεν έχεις...είσαι απ τις τυχερες..κλοσσαααααααααααααααα

  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

το κέρατο μ λέει...χαχαχαχα καλε δεν έχεις...είσαι απ τις τυχερες..κλοσσαααααααααααααααα

Ρε μ@λ@κ@ μου έχω βγάλει και κέρατα και ουρά εγώ δικά μου (διαόλου δλδ) 

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 said:

Στο Μαστρομηνα είμαι. Περιμένω να ξημερώσει Σάββατο να κάνω χοριακη #€&-'/??) =%%=:€#@(το κέρατο μου!) 

Κοντεύεις!!!! Εντάξει, συνέχισε το πλέξιμο, και μέχρι να τελειώσεις κάτι θα έχουν περάσει οι ημέρες! Σου έυχομαι μία πολύ καλή χοριακή!!

Νομίζω κάποιο κορίτσι από την παρέα είχε πάει ραντεβού στο Μαστρομηνά και είχε σχολιάσει τη συζήτηση. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η Sofoulis. 

Just now, Stamatia123 said:

Ρε μ@λ@κ@ μου έχω βγάλει και κέρατα και ουρά εγώ δικά μου (διαόλου δλδ) 

Χαχαχα! Ειστε σκέτη απόλαυση!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 είπε:

Ρε μ@λ@κ@ μου έχω βγάλει και κέρατα και ουρά εγώ δικά μου (διαόλου δλδ) 

χαχαχαχαχαχαχα είσαι διαόλου κάλτσα δηκ εσύ Ε???? 

 

Just now, Stamatia123 είπε:

Ρε μ@λ@κ@ μου έχω βγάλει και κέρατα και ουρά εγώ δικά μου (διαόλου δλδ) 

βγάλε κ κλοσσα ταυτοχρονα ..ολα τα μπορείς 

Just now, Andri M είπε:

Κοντεύεις!!!! Εντάξει, συνέχισε το πλέξιμο, και μέχρι να τελειώσεις κάτι θα έχουν περάσει οι ημέρες! Σου έυχομαι μία πολύ καλή χοριακή!!

Νομίζω κάποιο κορίτσι από την παρέα είχε πάει ραντεβού στο Μαστρομηνά και είχε σχολιάσει τη συζήτηση. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η Sofoulis. 

Χαχαχα! Ειστε σκέτη απόλαυση!

πιο πλέξιμο καλε τις λες κ συ ...θα φαει τις κλοστες σ λεω...λύσαξε.χαχαχαχαχα

Just now, Andri M είπε:

Κοντεύεις!!!! Εντάξει, συνέχισε το πλέξιμο, και μέχρι να τελειώσεις κάτι θα έχουν περάσει οι ημέρες! Σου έυχομαι μία πολύ καλή χοριακή!!

Νομίζω κάποιο κορίτσι από την παρέα είχε πάει ραντεβού στο Μαστρομηνά και είχε σχολιάσει τη συζήτηση. Αν δεν κάνω λάθος ήταν η Sofoulis. 

Χαχαχα! Ειστε σκέτη απόλαυση!

Ναι η Σοφούλης ηταν

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...