Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • Just now, Angot είπε:

      ναι αλλά όσο περνάνε οι βδομαδες ειμαι πιο σίγουρη ! τώρα είμαι εκει που με ήθελε ο γιατρός υποτίθεται στις 30 ! και αντί να χαιρομαι περισσότερο νιώθω ότι μ φταίνε όλα! 

      Είναι η επίδραση των ορμονών,σε συνδυασμό με τους πόνους και την ψυχική κόπωση. Ο,τι νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό.Ακομα και αν ξυπνήσεις μια μέρα και θέλεις να δείρεις όλο τον κόσμο,πάλι νορμάλ θα είναι. Είσαι σε καλό δρόμο,λίγες εβδομάδες έμειναν,κάνε υπομονή❤️

      • Λυπημένη/-ος 1

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Rafaelatarzan said:

κ μεις πριν παίρναμε απο άλλες κοπελες πιο παλιες...κ συ θα δίνεις κουράγιο σε άλλες που θα έρθουν....Πόσο είσαι??? 

μικροκοπέλα και εγώ! 41 :) Τικ-τακ τικ-τακ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Andri M είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Τις τελευταίες εβδομάδες διάβασα όλες τις αναρτήσεις σας και ένιωσα την αγωνία σας, την απογοήτευση, τη ματαίωση αλλά και την ευτυχία σας. Έχω γελάσει πολύ με τα αστειάκια σας, να όπως τώρα με τη @Stamatia123

Είμαι και εγώ μία από τις πολλές κοπέλες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες. Σε λίγους μήνες θα πατήσω τα 41 και αποφάσισα ότι η επόμενη προσπάθεια θα είναι με δανεικά ωάρια.

Το βιογραφικό μου πλούσιο... Η δική μου ιστορία ξεκίνησε το 2015. Έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Τότε έμενα στην Ελβετία.

Την 9η εβδομάδα απέβαλλα. Είχα αιμοραγία και πήγα στα επείγοντα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Με εξέτασαν υπερηχογραφικά, είδαν ότι το έμβρυο είναι ακόμη ζωντανό και με έστειλαν σπίτι. Μου είπαν ότι η φύση θα αποφασίσει και ότι θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Όταν γύρισα σπίτι, άρχισε μια τρομακτική αιμοραγία, συνοδευόμενη από αφόρητο πόνο. Το πρωί ξαναπήγα για υπέρηχο στα επείγοντα και είδαμε ότι το εμβρυάκι είχε φύγει. Μου είπαν οτι δεν χρειάζεται καθαρισμός και ότι η φύση θα αναλάβει και η μήτρα θα καθαρίσει απο μόνη της . 10 ημέρες υπέφερα από πόνους και αποφάσισα να έρθω στην Ελλάδα, στη γυναικολόγο μου. Με καθάρισε και μου είπε ότι λίγο έλειψε να πάθω σηψαιμία. Από εκεί ξεκίνησαν οι περιπέτειές μου.

Το 2016, με φυσική σύλληψη, προέκυψε εξωμήτριο. Ήμουν ακόμη στην Ελβετία. Πήγα πάλι στα επείγοντα με πόνους, και με πολύ ψάξιμο, υποψιάστηκαν ότι το έμβρυο ήταν στην σάλπιγγα. Πραγματικά, είδαν ένα "δαχτυλιδάκι". Ξεκίνησα ένα πρωτόκολλο μεθοτρεξάτης, και με επαναλαμβανόμενες εξετάσεις β-χοριακής παρακολουθούσαμε την εξέλιξη. Με είχαν προειδοποιήσει να μην φύγω από την πόλη, να μην κάνω άσκηση και αν νιώσω οξύ πόνο να πάω αμέσως στα επείγοντα. Τελικά έτσι έγινε. Μπήκα στο χειρουργείο, και καθώς είχε πέσει μέρος της κύησης στην κοιλιακή χώρα, έκαναν squiz-out τον υπόλοιπο ιστό και αποφάσισαν να μην μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα.

Το 2017, στην Ελλάδα πια, προέκυψε από φυσική σύλληψη και δεύτερο εξωμήτριο, στην άλλη σάλπιγγα, η οποία αφαιρέθηκε χειρουργικά.

Μονόδρομος πια η εξωσωματική, στο τέλος του 2018, κάναμε την προσπάθειά μας, από τα 8 ωάρια κατέληξα στην εμβρυομεταφορά με 2 ωάρια 3ης ημέρας τα οποία έδωσαν ένα ωραιότατο μηδενικό. Ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε ότι δεν θα ήταν τόσο απλό όσο φανταζόμασταν.

Το 2019, έκανα άλλες 2 διεγέρσεις και πολλούς φυσικούς κύκλους. Στη μία πήρα μόλις 3 ωάρια, 2 από τα οποία μπήκαν στην κατάψυξη την 1η ημέρα. Στη δεύτερη πήρα 9 ωάρια, και κατέληξα να έχω 2 άριστες βλαστοκύστες. Οι φυσικοί κύκλοι δεν έδωσαν ούτε ένα έμβρυο. Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένου και του κ.Νίκα που οδήγησαν σε 2 σετ εγχύσεων στο ενδομήτριο, ισορροπημένο θυροειδή, προχωρήσαμε το Δεκέμβριο του 2019 στην εμβρυομεταφορά τριών εμβρύων. Χοριακή την 14η ημέρα. Περιττό να μιλήσω για αυτές τις 14 ημέρες.Όλες ξέρουμε πόσο δύσκολα περνούν. Η χοριακή μου: 1396. Συγκρατημένοι περιμέναμε να δούμε την εξέλιξη: 15η ημέρα η χοριακή σκαρφάλωσε στις 2590 μονάδες. Την 17η ημέρα έπεσε στις 2100 για να ξανανέβει στις 2500. Καταφέραμε και ακούσαμε καρδούλα, ήταν ένα εμβρυάκι. Έτσι υποθέσαμε ότι το ευτυχές σενάριο είναι να ήταν δύο εμβρυάκια και το ένα να μην άντεξε. Όταν άρχισα να χαίρομαι, λίγο πριν το δεύτερο υπέρηχο, στην 8η εβδομάδα, έφυγε και αυτο. Απέβαλλα. Έγινε καθαρισμός και εκείνη την ώρα, μέσα στον πόνο μας, αποφασίσαμε ότι την επόμενη φορά θα κάνουμε την προσπάθειά μας με δανεικά ωάρια. 

Έτσι, ψάχνοντας, σας βρήκα! Και νιώθω πολύ τυχερή για αυτό! Θυμάμαι ότι η @palmoira είχε πει ότι είναι γουρλίδικο αυτό το παρεάκι και το πιστεύω μιας και πολλά κορίτσια τα κατάφεραν, και άλλα περιμένουν τη σειρά τους!

Είμαι στο Γένεσις, πρώτη προσπάθεια με τον Πάντο, αλλά δεν μου ταιριάζει και η εμβρυομεταφορά ήταν μία εφιαλτική εμπειρία. Συγχρόνως συζητούσαμε με τον Γιώργο Κουμαντάκη. Μας ταιριάζει και μας προσέχει. Η εμβρυομεταφορά ήταν ένα όνειρο μαζί του. Όλα γλυκά και ήρεμα. 

Καθόσον θα προχωρήσουμε με δανεικά, είπαμε να κάνουμε κάποια ραντεβού για να δούμε πώς χειρίζεται το κάθε κέντρο αυτή τη διαδικασία. Σήμερα έκανα ένα ραντεβού στο Γένεσις, και το Σάββατο έχω ραντεβού με τον Τσιριγώτη.

Αυτή είναι η δική μου ιστορία! 

 

 

 

 

Μπουμπουκακι είσαι ακόμα αν σκεφτείς ότι εγώ είμαι 48 και έχω ζήσει 11 ζωες... Γάμους κηδείες αρραβώνες εγκυμοσύνες, σύνδρομο down... 6 εξωσωματικες και κάθε φορά μετά από κάθε αποτυχία το κεφάλι ψηλά, πιο δυνατή. 15 χρόνια παντρεμένη και ο άντρα μου δεν μπορούσε να κάνει παιδιά και δεν συζητούσε και για εξωσωματική... Πέθανε όταν εγώ ήμουν 34....έφτασα τα 40 για να  ορθοποδησω και να αποφασίσω να συνεχίσω τη ζωή μου.... Μένω έγκυος και κάνω σσυνδρομο down και κάνω διακοπή κύησης στην 20η εβδομαδα(γέννα κανονική δλδ) 

Χωρίζω γιατί η μαμά του συντρόφου μου τότε του έλεγε ότι είμαι μεγάλη και δε θα μπορέσω να κάνω παιδιά..... Τον έστειλα στο διαολο γιατί δεν άντεχα την γκρίνια του. Και κάνω σχέση με κάποιον μικρότερο μου που έχει πάλι προβλημα με το σπέρμα....χα χα χα χα.... 6 χρόνια προσπάθειες και όλες   πέφτανε στο κενό... Τραγικό σπερμοδιαγραμμα... Ακίνητα όλα... Δυσμορφικα.... Εν τω μεταξύ μεγάλωσα και γω και έφτασα αισίως τα 48..

Οσο και να αγαπάω τον σύντροφο μου όταν δεν παίρνει απόφαση ότι εγώ έχω πολύ αγάπη μέσα μου να δώσω και σ αυτον αλλά και σε ένα παιδί και θέλω να γίνω μαμά  δεν χαρίζομαι σε κανέναν και για κανεναν λόγο. Μάζεψα τα πράγματα μου σε ένα πρωινό και μετακομισα, το επόμενο πρωί ήμουν στο κέντρο εξωσωματικής σε μια βδομάδα παρειγγειλα το σπέρμα τελείωσα όλες τις διαδικασίες με συμβολαιογράφο και χαρτιά και ξεκίνησα να κάνω όνειρα και πάλι. 

Κράτα το όνειρο και προχώρα μέχρι εκεί που το επιτρέπει η υγεία σου (μόνο αυτό να έχεις σαν οδηγό) 

Και εφόσον έχεις και τον άντρα σου για στήριγμα είναι ακόμα πιο ωραίο αυτό το ταξίδι. 

Και για μένα το να κάνω παιδί όχι με δοτρια ωαρίων τόσο όσο με δότη σπέρματος δεν είναι το ιδανικό αλλά ούτε και η ζωή είναι ιδανική. Έχω μάθει  να ζω  την ζω όπως έρχεται και όχι όπως την σχεδιάζω. 

Δύναμη εύχομαι και μακάρι όλο αυτό να σας ενώσει ακόμα περισσότερο. 

 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:
Just now, Andri M είπε:

μικροκοπέλα και εγώ! 41 :)

 

μια χαρα ηλικια εχεις.38 εγω .εχεις ξανακάνει ραντεβού για δανεικα με αλλο γιατρο??? 

πες μας εσυ πως νιώθεις για ολο αυτο???

Just now, Stamatia123 είπε:

Μπουμπουκακι είσαι ακόμα αν σκεφτείς ότι εγώ είμαι 48 και έχω ζήσει 11 ζωες... Γάμους κηδείες αρραβώνες εγκυμοσύνες, σύνδρομο down... 6 εξωσωματικες και κάθε φορά μετά από κάθε αποτυχία το κεφάλι ψηλά, πιο δυνατή. 15 χρόνια παντρεμένη και ο άντρα μου δεν μπορούσε να κάνει παιδιά και δεν συζητούσε και για εξωσωματική... Πέθανε όταν έρθω ήμουν 34....έφτασα τα 40 για να  ορθοποδησω και να αποφασίσω να συνεχίσω τη ζωή μου.... Μένω έγκυος και κάνω σσυνδρομο down και κάνω διακοπή κύησης στην 20η εβδομαδα(γέννα κανονική δλδ) 

Χωρίζω γιατί η μαμά του συντρόφου μου τότε του έλεγε ότι είμαι μεγάλη και δε θα μπορέσω να κάνω παιδιά..... Τον έστειλα στο διαολο γιατί δεν άντεχα την γκρίνια του. Και κάνω σχέση με κάποιον μικρότερο μου που έχει πάλι προβλημα με το σπέρμα....χα χα χα χα.... 6 χρόνια προσπάθειες και όλες   πέφτανε στο κενό... Τραγικό σπερμοδιαγραμμα... Ακίνητα όλα... Δυσμορφικα.... Εν τω μεταξύ μεγάλωσα και γω και έφτασα αισίως τα 48..

Οσο και να αγαπάω τον σύντροφο μου όταν δεν παίρνει απόφαση ότι εγώ έχω πολύ αγάπη μέσα μου να δώσω και σ αυτον αλλά και σε ένα παιδί και θέλω να γίνω μαμά  δεν χαρίζομαι σε κανέναν και για κανεναν λόγο. Μάζεμα τα πράγματα μου σε ένα πρωινό και μετακομισα, το επόμενο πρωί ήμουν στο κέντρο εξωσωματικής σε μια βδομάδα παρειγγειλα το σπέρμα τελείωσα όλες τις διαδικασίες με συμβολαιογράφο και χαρτιά και ξεκίνησα να κάνω όνειρα και πάλι. 

Κράτα το όνειρο και προχώρα μέχρι εκεί που το επιτρέπει η υγεία σου (μόνο αυτό να έχεις σαν οδηγό) 

Και εφόσον έχεις και τον άντρα σου για στήριγμα είναι ακόμα πιο ωραίο αυτό το ταξίδι. 

Και για μένα το να κάνω παιδί όχι με δοτρια ωαρίων τόσο όσο με δότη σπέρματος δεν είναι το ιδανικό αλλά ούτε και η ζωή είναι ιδανική. Έχω μάθει  να ζω  την ζω όπως έρχεται και όχι όπως την σχεδιάζω. 

Δύναμη εύχομαι και μακάρι όλο αυτό να σας ενώσει ακόμα περισσότερο. 

 

γεια σ θεα Σταματίνα...τι γυναικάρα είσαι...προχωρά μπροστά..έκανες αυτό που ήθελες...μπραβο σ.

  • Μου αρέσει 2
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

@Stamatia123 εισαι τιτανομεγιστη.... Θελει πολυ κουραγιο να πεις οτι προχωρας για παιδι μονη σου!! Σου ευχομαι ολα να πανε καλα κ να κρατησεις 2 μωρα υγιεστατα κ υπεροχα!!!

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Είσαι πραγματικά θεά όπως λέει και το Ταρζανάκι @Stamatia123

Θαυμάζω το κουράγιο σου και το πείσμα σου! Ναι η ζωή δεν είναι ιδανική, και πραγματικά εσύ την έχεις πιάσει από τα κέρατα (όπως λέμε)!!!

Θα τα καταφέρεις και θα γίνεις πολύ καλή μανούλα! 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Andri M είπε:

Είσαι πραγματικά θεά όπως λέει και το Ταρζανάκι @Stamatia123

Θαυμάζω το κουράγιο σου και το πείσμα σου! Ναι η ζωή δεν είναι ιδανική, και πραγματικά εσύ την έχεις πιάσει από τα κέρατα (όπως λέμε)!!!

Θα τα καταφέρεις και θα γίνεις πολύ καλή μανούλα! 

Ναι ρε... Σήμερα ξεκίνησα και  μαθήματα πλεξίματος από το  youtube 

Γενικά επειδή μεγάλωσα και πολύ δύσκολα, μόνο με την μητέρα μου και τις δύο αδερφές μου εχώ σαν δείγμα μια γυναίκα μαμά μαχητρια. 

Δεν τα γράφω όλα αυτά για να πάρω ευσημα αλλά για να πάρετε κουράγιο και να κυνηγάτε τα όνειρα σας όλες σας. Και κάτι ακόμα.... Όσο κάνετε την προσπάθεια σας μην είστε μέσα στην μιζέρια... Χαμογελάστε... Διακομωδειστε (αυτό τώρα έχει σωστή ορθογραφία άραγε;;) την κατάσταση... 

 

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

Just now, DIMITRAS είπε:

Ειναι καλο σημαδι θα δεις...εμενα ηρθε η θεια μου που χασαμε πριν 9 μηνες ημασταν σπιτι της κ κραταγα στα χερια μου 1 μικρη εικονα του Αη Γιωργη που καιγοταν κ την εσβησα κ της ειπα παλι το καντηλι ολο φωτιες θα βαζεις βρε θεια αλλα τα χρειαστηκα με την εικονα ουφ ασε μη το σκεφτομαι ανατριχιασα..κ την τελευταια φορα που ειδα την νονα που εχασα παραμονη Πρωτοχρονιας της ειπα θα παω να κανω το μωρακι μας κ μου ειπε γιατι αφησες το παιδι κ ηρθες εδω τι να πω αστα 

Σε μας έγινε το εξής. Λίγο πριν την τελευταία ετ μου κεει ο αντρας μου είδα όνειρο πολύ έντονο σαν να ναι αλήθεια. Είδα να έχω αγκαλια ένα μωράκι κοριτσάκι πολύ γλυκουλι κ του είπα ευτυχώς η μαμά σου επέμενε να κάνει κ 3η ετ κ δεν με άκουσε. Ήταν η μόνη φορά που είδε τέτοιο όνειρο. 

Έπισης λίγο πριν το εξωμητριο πρόπερσι είχα δει ότι κρατούσα ένα μωρό κ ήρθε μια γυναίκα κ μου το πήρε σπ τα χέρια 

  • Μου αρέσει 2

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan είπε:

μια χαρα ηλικια εχεις.38 εγω .εχεις ξανακάνει ραντεβού για δανεικα με αλλο γιατρο??? 

πες μας εσυ πως νιώθεις για ολο αυτο???

γεια σ θεα Σταματίνα...τι γυναικάρα είσαι...προχωρά μπροστά..έκανες αυτό που ήθελες...μπραβο σ.

Να σας πω ότι μόνο σε ένα κέντρο επέλεξα να πάω και μ αυτό συνέχισα. Από επιλογή. Ξέροντας ότι μεγάλωσα και ότι δεν είναι θέμα το κέντρο αλλά η ηλικία μου δεν μπορούσα να τα ρίξω όλα στο γιατρο. (εφόσον είχα επιλέξει ήδη κάποιο με καλό όνομα και η αντιμετώπιση ηταν αυτή που μου ταιριάζει) 

Ο γιατρος μου επέμενε ότι επειδή έχω πολύ καλή ΑΜΗ και κάθε φορά καλή ανταπόκριση και βιολογικά πιο νέα από την ηλικία μου μπορώ να τα καταφέρω μόνη μου. Αλλά το σκέφτηκα και είπα ότι για μένα δε έχει σημασία το παιδι να γίνει κουκλάκι όπως εγώ (χα χα χα χα) ... Τα παιδιά εκπαιδευονται και μας μοιάζουν στα υπόλοιπα... Στο χαρακτήρα στις συνήθειες στον τρόπο ζωής. Αυτά με ενδιαφέρουν εμένα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Rafaelatarzan said:

μια χαρα ηλικια εχεις.38 εγω .εχεις ξανακάνει ραντεβού για δανεικα με αλλο γιατρο??? 

πες μας εσυ πως νιώθεις για ολο αυτο???

γεια σ θεα Σταματίνα...τι γυναικάρα είσαι...προχωρά μπροστά..έκανες αυτό που ήθελες...μπραβο σ.

Όχι, μέχρι σήμερα δεν είχα κάνει άλλο ραντεβού, παρότι γυρόφερνα την ιδέα στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, και ευτυχώς ο σύντροφος είναι πολύ δεκτικός, σήμερα ήταν η πρώτη μου εμπειρία.

Στο γένεσις φαίνεται να είναι στον αυτόματο πιλότο η όλη διαδικασία. Μιλήσαμε με μία κοπέλα που είναι υπεύθυνη για τα δανεικά ωάρια. Πέρασε στην καρτέλα μας ύψος και χρώμα μαλλιών/ματιών και ομάδες αίματος (εγώ Α+ και ο σύντροφος 0+).

Μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε καινούρια συμβολαιογραφική πράξη, η οποία θα αναφέρει τη δωρεά ωαρίων.

Από εξετάσεις, ζήτησαν την κυστική ίνωση από τον σύντροφό μου (περίεργο γιατί καθώς είπαν οι δότριες κάνουν αυτή την εξέταση - το 100%).

Επειδή ουκ ολίγα συμβαίνουν με το σπέρμα, και παρότι έχουμε κάνει κατακερματισμό και μας είχαν πει ότι είναι πρώτης ποιότητας (¨)), ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε καλλιέργεια και οι δύο και συμφώνησε η κοπέλα. 

Αναμονή δεν έχει, ίσως γιατί η ομάδα αίματός μου, καθώς και τα χαρακτηριστικά μου είναι αρκετά κοινά. Μας είπε ότι σε 1 μήνα θα έχουν δότρια, αλλά καθότι έρχομαι από απόξεση, θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας κύκλος.

Αυτό όμως που μου χτύπησε πολλά καμπανάκια ήταν η αναφορά που έκανε η συντονίστρια στον αριθμό των ωαρίων: "θα πάρετε 5-10 ωάρια". Ρώτησα αν τα ωάρια μοιράζονται σε πολλές λήπτριες και ήταν κατηγορηματική πως όχι. Αλλά ξέρω πως αυτό δεν είναι αλήθεια. Για να λένε 5-10 ωάρια, φαντάζομαι ότι το maximum που δίνουν είναι το 10. Άρα θα πάρω λιγότερα. Αν πάρω 5 ωάρια, είναι πιθανό να καταλήξω με 2 βλαστοκύστες, δηλαδή να μπορώ να κάνω μόνο μία προσπάθεια. Δεν μου αρέσει αυτή η προοπτική.

Για το οικονομικό μας είπε να περάσουμε από το λογιστήριο. Τελικά το λογιστήριο μας είπε ότι πρέπει να μιλήσουμε με το γιατρό μας. Επομένως, δεν ξέρουμε ακόμη την τιμή. Η συζήτηση δεν κόστισε κάτι.

Μας έδωσε και το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθήσω για την προετοιμασία. Θα πρέπει να τους ενημερώσω ένα κύκλο πριν ότι θέλω να προχωρήσω.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Stamatia123 είπε:

Μπουμπουκακι είσαι ακόμα αν σκεφτείς ότι εγώ είμαι 48 και έχω ζήσει 11 ζωες... Γάμους κηδείες αρραβώνες εγκυμοσύνες, σύνδρομο down... 6 εξωσωματικες και κάθε φορά μετά από κάθε αποτυχία το κεφάλι ψηλά, πιο δυνατή. 15 χρόνια παντρεμένη και ο άντρα μου δεν μπορούσε να κάνει παιδιά και δεν συζητούσε και για εξωσωματική... Πέθανε όταν εγώ ήμουν 34....έφτασα τα 40 για να  ορθοποδησω και να αποφασίσω να συνεχίσω τη ζωή μου.... Μένω έγκυος και κάνω σσυνδρομο down και κάνω διακοπή κύησης στην 20η εβδομαδα(γέννα κανονική δλδ) 

Χωρίζω γιατί η μαμά του συντρόφου μου τότε του έλεγε ότι είμαι μεγάλη και δε θα μπορέσω να κάνω παιδιά..... Τον έστειλα στο διαολο γιατί δεν άντεχα την γκρίνια του. Και κάνω σχέση με κάποιον μικρότερο μου που έχει πάλι προβλημα με το σπέρμα....χα χα χα χα.... 6 χρόνια προσπάθειες και όλες   πέφτανε στο κενό... Τραγικό σπερμοδιαγραμμα... Ακίνητα όλα... Δυσμορφικα.... Εν τω μεταξύ μεγάλωσα και γω και έφτασα αισίως τα 48..

Οσο και να αγαπάω τον σύντροφο μου όταν δεν παίρνει απόφαση ότι εγώ έχω πολύ αγάπη μέσα μου να δώσω και σ αυτον αλλά και σε ένα παιδί και θέλω να γίνω μαμά  δεν χαρίζομαι σε κανέναν και για κανεναν λόγο. Μάζεψα τα πράγματα μου σε ένα πρωινό και μετακομισα, το επόμενο πρωί ήμουν στο κέντρο εξωσωματικής σε μια βδομάδα παρειγγειλα το σπέρμα τελείωσα όλες τις διαδικασίες με συμβολαιογράφο και χαρτιά και ξεκίνησα να κάνω όνειρα και πάλι. 

Κράτα το όνειρο και προχώρα μέχρι εκεί που το επιτρέπει η υγεία σου (μόνο αυτό να έχεις σαν οδηγό) 

Και εφόσον έχεις και τον άντρα σου για στήριγμα είναι ακόμα πιο ωραίο αυτό το ταξίδι. 

Και για μένα το να κάνω παιδί όχι με δοτρια ωαρίων τόσο όσο με δότη σπέρματος δεν είναι το ιδανικό αλλά ούτε και η ζωή είναι ιδανική. Έχω μάθει  να ζω  την ζω όπως έρχεται και όχι όπως την σχεδιάζω. 

Δύναμη εύχομαι και μακάρι όλο αυτό να σας ενώσει ακόμα περισσότερο. 

 

Μπραβο ρε συ εισαι μαχήτρια! Σωστή κ δυναμική! 

Ρε κορίτσια τι γίνεται μ ολους τους άντρες τους σημερινούς κ είναι όλοι με τζούφιο σπερμα; Τι στο καλό συμβαίνει ;

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


 

 

Just now, Mary H said:

Μπραβο ρε συ εισαι μαχήτρια! Σωστή κ δυναμική! 

Ρε κορίτσια τι γίνεται μ ολους τους άντρες τους σημερινούς κ είναι όλοι με τζούφιο σπερμα; Τι στο καλό συμβαίνει ;

Μόνο το σπέρμα είναι τζούφιο??? Χαχαχαχα!

  • Χαχα 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Andri M είπε:

Όχι, μέχρι σήμερα δεν είχα κάνει άλλο ραντεβού, παρότι γυρόφερνα την ιδέα στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, και ευτυχώς ο σύντροφος είναι πολύ δεκτικός, σήμερα ήταν η πρώτη μου εμπειρία.

Στο γένεσις φαίνεται να είναι στον αυτόματο πιλότο η όλη διαδικασία. Μιλήσαμε με μία κοπέλα που είναι υπεύθυνη για τα δανεικά ωάρια. Πέρασε στην καρτέλα μας ύψος και χρώμα μαλλιών/ματιών και ομάδες αίματος (εγώ Α+ και ο σύντροφος 0+).

Μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε καινούρια συμβολαιογραφική πράξη, η οποία θα αναφέρει τη δωρεά ωαρίων.

Από εξετάσεις, ζήτησαν την κυστική ίνωση από τον σύντροφό μου (περίεργο γιατί καθώς είπαν οι δότριες κάνουν αυτή την εξέταση - το 100%).

Επειδή ουκ ολίγα συμβαίνουν με το σπέρμα, και παρότι έχουμε κάνει κατακερματισμό και μας είχαν πει ότι είναι πρώτης ποιότητας (¨)), ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε καλλιέργεια και οι δύο και συμφώνησε η κοπέλα. 

Αναμονή δεν έχει, ίσως γιατί η ομάδα αίματός μου, καθώς και τα χαρακτηριστικά μου είναι αρκετά κοινά. Μας είπε ότι σε 1 μήνα θα έχουν δότρια, αλλά καθότι έρχομαι από απόξεση, θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας κύκλος.

Αυτό όμως που μου χτύπησε πολλά καμπανάκια ήταν η αναφορά που έκανε η συντονίστρια στον αριθμό των ωαρίων: "θα πάρετε 5-10 ωάρια". Ρώτησα αν τα ωάρια μοιράζονται σε πολλές λήπτριες και ήταν κατηγορηματική πως όχι. Αλλά ξέρω πως αυτό δεν είναι αλήθεια. Για να λένε 5-10 ωάρια, φαντάζομαι ότι το maximum που δίνουν είναι το 10. Άρα θα πάρω λιγότερα. Αν πάρω 5 ωάρια, είναι πιθανό να καταλήξω με 2 βλαστοκύστες, δηλαδή να μπορώ να κάνω μόνο μία προσπάθεια. Δεν μου αρέσει αυτή η προοπτική.

Για το οικονομικό μας είπε να περάσουμε από το λογιστήριο. Τελικά το λογιστήριο μας είπε ότι πρέπει να μιλήσουμε με το γιατρό μας. Επομένως, δεν ξέρουμε ακόμη την τιμή. Η συζήτηση δεν κόστισε κάτι.

Μας έδωσε και το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθήσω για την προετοιμασία. Θα πρέπει να τους ενημερώσω ένα κύκλο πριν ότι θέλω να προχωρήσω.

Μηπως ειπαν 5-10 εμβρυα κ οχι ωαρια; 5 ωαρια λιγα ειναι.... Με τον Π@ντο εισαι; Εγω ειμαι με τον Σφακ,αλλα για δωρεα δεν συνεργαζεται με το Γενεσις αλλα με το Ιακεντρο

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε...το πως οι σύντροφοι αντιμετωπίζουν την εξωσωματικη ή την δωρεά ωαρίων...θα θέλατε να μου πείτε πως αντιμετωπίσατε την άρνηση τους?

Τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλά με την υστεροσκοπηση,  θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα...Έχω μαζέψει 7 έμβρυα από φυσικούς...

Ξέρω ότι ίσως προτρέπω, αλλά επειδή πάτησα τα 43..Θέλω φέτος αν δεν καταφέρω με τα δικά μου εγκυμοσύνη να προχωρήσω  με δανεικά ...

Ο σύντροφος μου είναι αρνητικός.. Είναι ο χαρακτήρας του να φοβάται να κάνει κάτι " πέρα από τα συνηθισμενα" ,και επίσης συμφώνησε στην προσπάθεια για παιδί  μόνο για χάρη μου...Είναι υπέροχος σύντροφος σε όλα τα άλλα επίπεδα...φοβάμαι ότι θα φτάσουμε σε ρήξη αν χρειαστούμε δανεικά....

 

  • Μου αρέσει 2

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini said:

Μηπως ειπαν 5-10 εμβρυα κ οχι ωαρια; 5 ωαρια λιγα ειναι.... Με τον Π@ντο εισαι; Εγω ειμαι με τον Σφακ,αλλα για δωρεα δεν συνεργαζεται με το Γενεσις αλλα με το Ιακεντρο

Καλησπέρα σου @Tsini,  όχι, είπαν ωάρια. Αυτό ήταν το περίεργο. Όχι, είμαι με τον Κουμ@ντ@κη. Και είμαι πολύ ευχαριστημένη από το γιατρό. Ναι, διάβασα για τον Σφακ ότι συνεργάζεται με το Ιάκεντρο. Είσαι ευχαριστημένη από το ιάκεντρο?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, eleni17 είπε:

Μιας και αναφέρθηκε...το πως οι σύντροφοι αντιμετωπίζουν την εξωσωματικη ή την δωρεά ωαρίων...θα θέλατε να μου πείτε πως αντιμετωπίσατε την άρνηση τους?

Τον άλλο μήνα αν όλα πάνε καλά με την υστεροσκοπηση,  θα κάνω την πρώτη μου εμβρυομεταφορα...Έχω μαζέψει 7 έμβρυα από φυσικούς...

Ξέρω ότι ίσως προτρέπω, αλλά επειδή πάτησα τα 43..Θέλω φέτος αν δεν καταφέρω με τα δικά μου εγκυμοσύνη να προχωρήσω  με δανεικά ...

Ο σύντροφος μου είναι αρνητικός.. Είναι ο χαρακτήρας του να φοβάται να κάνει κάτι " πέρα από τα συνηθισμενα" ,και επίσης συμφώνησε στην προσπάθεια για παιδί  μόνο για χάρη μου...Είναι υπέροχος σύντροφος σε όλα τα άλλα επίπεδα...φοβάμαι ότι θα φτάσουμε σε ρήξη αν χρειαστούμε δανεικά....

 

καλέ έχεις 7 έμβρυα δικαα σ κ ακομα δεν τα εχεις βάλει.τι δανεικα λες εσύ??? αστο μην σκας με αυτά εσύ.σεν υπάρχει λόγος....ρο παιδιά σ ειναι εκεί μεσα

 

Just now, Andri M είπε:

 

 

Μόνο το σπέρμα είναι τζούφιο??? Χαχαχαχα!

ρε τι γέλιο εχω κάνει σήμερα.

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...