Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 12 λεπτά , Titti είπε:

      Την 10η μέρα είχα 268,2 και είχα βάλει βλαστοκύστες 5 ημερών. Εσύ τι έχεις βάλει; Πότε είναι να κάνεις την χοριακή; (Συγγνώμη αν τα έχεις ήδη αναφέρει, μπαίνω λίγο στο φόρουμ και βγαίνω, δεν παρακολουθώ ενεργά)

      Καλημέρα! 9η ημέρα είχες αχνη και 10η 268?? Άρα και τα τεστ εγκυμοσυνης είναι λίγο ότι να ναι...😁. Εβαλα 2 βλαστοκυστες 5ης ημερας. Σημερα ειναι η 11η μέρα, έδωσα το πρωί αίμα, έτρεμε πρώτη φορά το χέρι μου και δε μπορούσαν να πάρουν. Κατά τις 11 θα ξέρω!

      Σε ποια εβδομαδα είσαι??? Όλα με το καλό 🥰

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Rafaelatarzan said:

χαχαχαχαχαχαχα είσαι διαόλου κάλτσα δηκ εσύ Ε???? 

βγάλε κ κλοσσα ταυτοχρονα ..ολα τα μπορείς 

πιο πλέξιμο καλε τις λες κ συ ...θα φαει τις κλοστες σ λεω...λύσαξε.χαχαχαχαχα

χαχαχα!!!

  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

8 ώρες πρίν, Andri M είπε:

 

 

Μόνο το σπέρμα είναι τζούφιο??? Χαχαχαχα!

Ε είπα να το πω κομψα:lol:

9 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Τις τελευταίες εβδομάδες διάβασα όλες τις αναρτήσεις σας και ένιωσα την αγωνία σας, την απογοήτευση, τη ματαίωση αλλά και την ευτυχία σας. Έχω γελάσει πολύ με τα αστειάκια σας, να όπως τώρα με τη @Stamatia123

Είμαι και εγώ μία από τις πολλές κοπέλες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες. Σε λίγους μήνες θα πατήσω τα 41 και αποφάσισα ότι η επόμενη προσπάθεια θα είναι με δανεικά ωάρια.

Το βιογραφικό μου πλούσιο... Η δική μου ιστορία ξεκίνησε το 2015. Έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Τότε έμενα στην Ελβετία.

Την 9η εβδομάδα απέβαλλα. Είχα αιμοραγία και πήγα στα επείγοντα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Με εξέτασαν υπερηχογραφικά, είδαν ότι το έμβρυο είναι ακόμη ζωντανό και με έστειλαν σπίτι. Μου είπαν ότι η φύση θα αποφασίσει και ότι θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Όταν γύρισα σπίτι, άρχισε μια τρομακτική αιμοραγία, συνοδευόμενη από αφόρητο πόνο. Το πρωί ξαναπήγα για υπέρηχο στα επείγοντα και είδαμε ότι το εμβρυάκι είχε φύγει. Μου είπαν οτι δεν χρειάζεται καθαρισμός και ότι η φύση θα αναλάβει και η μήτρα θα καθαρίσει απο μόνη της . 10 ημέρες υπέφερα από πόνους και αποφάσισα να έρθω στην Ελλάδα, στη γυναικολόγο μου. Με καθάρισε και μου είπε ότι λίγο έλειψε να πάθω σηψαιμία. Από εκεί ξεκίνησαν οι περιπέτειές μου.

Το 2016, με φυσική σύλληψη, προέκυψε εξωμήτριο. Ήμουν ακόμη στην Ελβετία. Πήγα πάλι στα επείγοντα με πόνους, και με πολύ ψάξιμο, υποψιάστηκαν ότι το έμβρυο ήταν στην σάλπιγγα. Πραγματικά, είδαν ένα "δαχτυλιδάκι". Ξεκίνησα ένα πρωτόκολλο μεθοτρεξάτης, και με επαναλαμβανόμενες εξετάσεις β-χοριακής παρακολουθούσαμε την εξέλιξη. Με είχαν προειδοποιήσει να μην φύγω από την πόλη, να μην κάνω άσκηση και αν νιώσω οξύ πόνο να πάω αμέσως στα επείγοντα. Τελικά έτσι έγινε. Μπήκα στο χειρουργείο, και καθώς είχε πέσει μέρος της κύησης στην κοιλιακή χώρα, έκαναν squiz-out τον υπόλοιπο ιστό και αποφάσισαν να μην μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα.

Το 2017, στην Ελλάδα πια, προέκυψε από φυσική σύλληψη και δεύτερο εξωμήτριο, στην άλλη σάλπιγγα, η οποία αφαιρέθηκε χειρουργικά.

Μονόδρομος πια η εξωσωματική, στο τέλος του 2018, κάναμε την προσπάθειά μας, από τα 8 ωάρια κατέληξα στην εμβρυομεταφορά με 2 ωάρια 3ης ημέρας τα οποία έδωσαν ένα ωραιότατο μηδενικό. Ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε ότι δεν θα ήταν τόσο απλό όσο φανταζόμασταν.

Το 2019, έκανα άλλες 2 διεγέρσεις και πολλούς φυσικούς κύκλους. Στη μία πήρα μόλις 3 ωάρια, 2 από τα οποία μπήκαν στην κατάψυξη την 1η ημέρα. Στη δεύτερη πήρα 9 ωάρια, και κατέληξα να έχω 2 άριστες βλαστοκύστες. Οι φυσικοί κύκλοι δεν έδωσαν ούτε ένα έμβρυο. Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένου και του κ.Νίκα που οδήγησαν σε 2 σετ εγχύσεων στο ενδομήτριο, ισορροπημένο θυροειδή, προχωρήσαμε το Δεκέμβριο του 2019 στην εμβρυομεταφορά τριών εμβρύων. Χοριακή την 14η ημέρα. Περιττό να μιλήσω για αυτές τις 14 ημέρες.Όλες ξέρουμε πόσο δύσκολα περνούν. Η χοριακή μου: 1396. Συγκρατημένοι περιμέναμε να δούμε την εξέλιξη: 15η ημέρα η χοριακή σκαρφάλωσε στις 2590 μονάδες. Την 17η ημέρα έπεσε στις 2100 για να ξανανέβει στις 2500. Καταφέραμε και ακούσαμε καρδούλα, ήταν ένα εμβρυάκι. Έτσι υποθέσαμε ότι το ευτυχές σενάριο είναι να ήταν δύο εμβρυάκια και το ένα να μην άντεξε. Όταν άρχισα να χαίρομαι, λίγο πριν το δεύτερο υπέρηχο, στην 8η εβδομάδα, έφυγε και αυτο. Απέβαλλα. Έγινε καθαρισμός και εκείνη την ώρα, μέσα στον πόνο μας, αποφασίσαμε ότι την επόμενη φορά θα κάνουμε την προσπάθειά μας με δανεικά ωάρια. 

Έτσι, ψάχνοντας, σας βρήκα! Και νιώθω πολύ τυχερή για αυτό! Θυμάμαι ότι η @palmoira είχε πει ότι είναι γουρλίδικο αυτό το παρεάκι και το πιστεύω μιας και πολλά κορίτσια τα κατάφεραν, και άλλα περιμένουν τη σειρά τους!

Είμαι στο Γένεσις, πρώτη προσπάθεια με τον Πάντο. Δεν μας ταιριάζει. Και η εμβρυομεταφορά ήταν μία εφιαλτική εμπειρία μαζί του. Γνωρίζουμε τον Γιώργο Κουμαντάκη και αποφασίσαμε να πάμε μαζί του. Μας ταιριάζει και μας προσέχει. Η εμβρυομεταφορά ήταν ένα όνειρο μαζί του. Όλα γλυκά και ήρεμα. 

Καθόσον θα προχωρήσουμε με δανεικά, είπαμε να κάνουμε κάποια ραντεβού για να δούμε πώς χειρίζεται το κάθε κέντρο αυτή τη διαδικασία. Σήμερα έκανα ένα ραντεβού στο Γένεσις, και το Σάββατο έχω ραντεβού με τον Τσιριγώτη.

Αυτή είναι η δική μου ιστορία up to now! 

 

 

 

 

Καλώς όρισες! Έχεις περάσει κ Εσυ πολλά κ ευχομαι αυτή τη φορά να πανε όλα πολύ πολύ καλά! Έχω περάσει εξωμητριο κ ξερω την ταλαιπωρία κ τον πόνο. Όταν λες για τον Παντού εφιαλτική ετ μαζί του τι εννοείς;

8 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Όχι, μέχρι σήμερα δεν είχα κάνει άλλο ραντεβού, παρότι γυρόφερνα την ιδέα στο μυαλό μου εδώ και πολύ καιρό, και ευτυχώς ο σύντροφος είναι πολύ δεκτικός, σήμερα ήταν η πρώτη μου εμπειρία.

Στο γένεσις φαίνεται να είναι στον αυτόματο πιλότο η όλη διαδικασία. Μιλήσαμε με μία κοπέλα που είναι υπεύθυνη για τα δανεικά ωάρια. Πέρασε στην καρτέλα μας ύψος και χρώμα μαλλιών/ματιών και ομάδες αίματος (εγώ Α+ και ο σύντροφος 0+).

Μας είπε ότι πρέπει να κάνουμε καινούρια συμβολαιογραφική πράξη, η οποία θα αναφέρει τη δωρεά ωαρίων.

Από εξετάσεις, ζήτησαν την κυστική ίνωση από τον σύντροφό μου (περίεργο γιατί καθώς είπαν οι δότριες κάνουν αυτή την εξέταση - το 100%).

Επειδή ουκ ολίγα συμβαίνουν με το σπέρμα, και παρότι έχουμε κάνει κατακερματισμό και μας είχαν πει ότι είναι πρώτης ποιότητας (¨)), ρώτησα αν πρέπει να κάνουμε καλλιέργεια και οι δύο και συμφώνησε η κοπέλα. 

Αναμονή δεν έχει, ίσως γιατί η ομάδα αίματός μου, καθώς και τα χαρακτηριστικά μου είναι αρκετά κοινά. Μας είπε ότι σε 1 μήνα θα έχουν δότρια, αλλά καθότι έρχομαι από απόξεση, θα πρέπει να περάσει τουλάχιστον ένας κύκλος.

Αυτό όμως που μου χτύπησε πολλά καμπανάκια ήταν η αναφορά που έκανε η συντονίστρια στον αριθμό των ωαρίων: "θα πάρετε 5-10 ωάρια". Ρώτησα αν τα ωάρια μοιράζονται σε πολλές λήπτριες και ήταν κατηγορηματική πως όχι. Αλλά ξέρω πως αυτό δεν είναι αλήθεια. Για να λένε 5-10 ωάρια, φαντάζομαι ότι το maximum που δίνουν είναι το 10. Άρα θα πάρω λιγότερα. Αν πάρω 5 ωάρια, είναι πιθανό να καταλήξω με 2 βλαστοκύστες, δηλαδή να μπορώ να κάνω μόνο μία προσπάθεια. Δεν μου αρέσει αυτή η προοπτική.

Για το οικονομικό μας είπε να περάσουμε από το λογιστήριο. Τελικά το λογιστήριο μας είπε ότι πρέπει να μιλήσουμε με το γιατρό μας. Επομένως, δεν ξέρουμε ακόμη την τιμή. Η συζήτηση δεν κόστισε κάτι.

Μας έδωσε και το πρωτόκολλο που πρέπει να ακολουθήσω για την προετοιμασία. Θα πρέπει να τους ενημερώσω ένα κύκλο πριν ότι θέλω να προχωρήσω.

Εμενα φίλες μου 30 ετών είχαν δώσει 20 ωάρια η μια και γύρω στα 10 η άλλη. Αποκλείεται 5-10 ωάρια να δώσει νέα γυναίκα. Προφανώς τα μοιράζουν. Και προφανώς μας δουλεύουν...

8 ώρες πρίν, Stamatia123 είπε:

Εμένα δε μου υπεσχέθηκαν ποτέ τόσα πολλά ωαρια. Μου είπαν (όχι ότι το πίστεψα κιόλας) οτι ανάλογα πόσα ωαρια θα έχει η κοπέλα που θα κάνει εξωσωματικη, θα δούμε πόσα θα μας δώσει. Με ενημέρωσαν ότι είχα 4 γονιμοποιημενα και μετά από 5 μέρες με ειδοποίησαν ότι έμειναν 2 στο στάδιο βλαστοκυστης. 

Από ότι έχω διαβάσει μοιράζουν σε τρεις ληπτριες τα ωαρια της κάθε δοτρια. 

Από άποψη αναμονής  είχα μπει στη λίστα 6 μήνες πριν χωρισω( μου είχαν πει ότι έπρεπε να περιμένω τρεις μήνες γιατί αίμα και χρώμα ματιών ήταν δύσκολο)

Όντως μετά το 3μηνο με ειδοποιησαν

 

Γιατί τόσα λίγα; Θεωρητικά εφόσον πας με δανεικό υλικό έπρεπε να είναι περισσότερα. Σε μας που η δότρια ήταν 29  και ο σύζυγος με θέμα στο σπερμα πήραμε 10 ωραία γονιμοπ. τα 8 κ είχαμε 6 βλαστοκυστες. Σε ποιο γιατρό εισαι;

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Andri M είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια,

Τις τελευταίες εβδομάδες διάβασα όλες τις αναρτήσεις σας και ένιωσα την αγωνία σας, την απογοήτευση, τη ματαίωση αλλά και την ευτυχία σας. Έχω γελάσει πολύ με τα αστειάκια σας, να όπως τώρα με τη @Stamatia123

Είμαι και εγώ μία από τις πολλές κοπέλες που προσπαθούν να γίνουν μανούλες. Σε λίγους μήνες θα πατήσω τα 41 και αποφάσισα ότι η επόμενη προσπάθεια θα είναι με δανεικά ωάρια.

Το βιογραφικό μου πλούσιο... Η δική μου ιστορία ξεκίνησε το 2015. Έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη. Τότε έμενα στην Ελβετία.

Την 9η εβδομάδα απέβαλλα. Είχα αιμοραγία και πήγα στα επείγοντα στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Με εξέτασαν υπερηχογραφικά, είδαν ότι το έμβρυο είναι ακόμη ζωντανό και με έστειλαν σπίτι. Μου είπαν ότι η φύση θα αποφασίσει και ότι θα με πάρουν το πρωί τηλέφωνο. Όταν γύρισα σπίτι, άρχισε μια τρομακτική αιμοραγία, συνοδευόμενη από αφόρητο πόνο. Το πρωί ξαναπήγα για υπέρηχο στα επείγοντα και είδαμε ότι το εμβρυάκι είχε φύγει. Μου είπαν οτι δεν χρειάζεται καθαρισμός και ότι η φύση θα αναλάβει και η μήτρα θα καθαρίσει απο μόνη της . 10 ημέρες υπέφερα από πόνους και αποφάσισα να έρθω στην Ελλάδα, στη γυναικολόγο μου. Με καθάρισε και μου είπε ότι λίγο έλειψε να πάθω σηψαιμία. Από εκεί ξεκίνησαν οι περιπέτειές μου.

Το 2016, με φυσική σύλληψη, προέκυψε εξωμήτριο. Ήμουν ακόμη στην Ελβετία. Πήγα πάλι στα επείγοντα με πόνους, και με πολύ ψάξιμο, υποψιάστηκαν ότι το έμβρυο ήταν στην σάλπιγγα. Πραγματικά, είδαν ένα "δαχτυλιδάκι". Ξεκίνησα ένα πρωτόκολλο μεθοτρεξάτης, και με επαναλαμβανόμενες εξετάσεις β-χοριακής παρακολουθούσαμε την εξέλιξη. Με είχαν προειδοποιήσει να μην φύγω από την πόλη, να μην κάνω άσκηση και αν νιώσω οξύ πόνο να πάω αμέσως στα επείγοντα. Τελικά έτσι έγινε. Μπήκα στο χειρουργείο, και καθώς είχε πέσει μέρος της κύησης στην κοιλιακή χώρα, έκαναν squiz-out τον υπόλοιπο ιστό και αποφάσισαν να μην μου αφαιρέσουν τη σάλπιγγα.

Το 2017, στην Ελλάδα πια, προέκυψε από φυσική σύλληψη και δεύτερο εξωμήτριο, στην άλλη σάλπιγγα, η οποία αφαιρέθηκε χειρουργικά.

Μονόδρομος πια η εξωσωματική, στο τέλος του 2018, κάναμε την προσπάθειά μας, από τα 8 ωάρια κατέληξα στην εμβρυομεταφορά με 2 ωάρια 3ης ημέρας τα οποία έδωσαν ένα ωραιότατο μηδενικό. Ξαφνικά συνειδητοποιήσαμε ότι δεν θα ήταν τόσο απλό όσο φανταζόμασταν.

Το 2019, έκανα άλλες 2 διεγέρσεις και πολλούς φυσικούς κύκλους. Στη μία πήρα μόλις 3 ωάρια, 2 από τα οποία μπήκαν στην κατάψυξη την 1η ημέρα. Στη δεύτερη πήρα 9 ωάρια, και κατέληξα να έχω 2 άριστες βλαστοκύστες. Οι φυσικοί κύκλοι δεν έδωσαν ούτε ένα έμβρυο. Μετά από πάρα πολλές εξετάσεις, συμπεριλαμβανομένου και του κ.Νίκα που οδήγησαν σε 2 σετ εγχύσεων στο ενδομήτριο, ισορροπημένο θυροειδή, προχωρήσαμε το Δεκέμβριο του 2019 στην εμβρυομεταφορά τριών εμβρύων. Χοριακή την 14η ημέρα. Περιττό να μιλήσω για αυτές τις 14 ημέρες.Όλες ξέρουμε πόσο δύσκολα περνούν. Η χοριακή μου: 1396. Συγκρατημένοι περιμέναμε να δούμε την εξέλιξη: 15η ημέρα η χοριακή σκαρφάλωσε στις 2590 μονάδες. Την 17η ημέρα έπεσε στις 2100 για να ξανανέβει στις 2500. Καταφέραμε και ακούσαμε καρδούλα, ήταν ένα εμβρυάκι. Έτσι υποθέσαμε ότι το ευτυχές σενάριο είναι να ήταν δύο εμβρυάκια και το ένα να μην άντεξε. Όταν άρχισα να χαίρομαι, λίγο πριν το δεύτερο υπέρηχο, στην 8η εβδομάδα, έφυγε και αυτο. Απέβαλλα. Έγινε καθαρισμός και εκείνη την ώρα, μέσα στον πόνο μας, αποφασίσαμε ότι την επόμενη φορά θα κάνουμε την προσπάθειά μας με δανεικά ωάρια. 

Έτσι, ψάχνοντας, σας βρήκα! Και νιώθω πολύ τυχερή για αυτό! Θυμάμαι ότι η @palmoira είχε πει ότι είναι γουρλίδικο αυτό το παρεάκι και το πιστεύω μιας και πολλά κορίτσια τα κατάφεραν, και άλλα περιμένουν τη σειρά τους!

Είμαι στο Γένεσις, πρώτη προσπάθεια με τον Πάντο. Δεν μας ταιριάζει. Και η εμβρυομεταφορά ήταν μία εφιαλτική εμπειρία μαζί του. Γνωρίζουμε τον Γιώργο Κουμαντάκη και αποφασίσαμε να πάμε μαζί του. Μας ταιριάζει και μας προσέχει. Η εμβρυομεταφορά ήταν ένα όνειρο μαζί του. Όλα γλυκά και ήρεμα. 

Καθόσον θα προχωρήσουμε με δανεικά, είπαμε να κάνουμε κάποια ραντεβού για να δούμε πώς χειρίζεται το κάθε κέντρο αυτή τη διαδικασία. Σήμερα έκανα ένα ραντεβού στο Γένεσις, και το Σάββατο έχω ραντεβού με τον Τσιριγώτη.

Αυτή είναι η δική μου ιστορία up to now! 

 

 

 

 

Καλως μας ηρθες κοριτσι!!  'ΠΟΛΥΤΑΞΙΔΕΜΕΝΗ' κ εσυ...!!μπραβο σου εισαι πολυ δυνατη!και πηρες τη σωστη αποφαση...!καλη σου επιτυχια..να γινεις γρηγορα μια υπεροχη μανουλα!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H said:

Ε είπα να το πω κομψα:lol:

Καλώς όρισες! Έχεις περάσει κ Εσυ πολλά κ ευχομαι αυτή τη φορά να πανε όλα πολύ πολύ καλά! Έχω περάσει εξωμητριο κ ξερω την ταλαιπωρία κ τον πόνο. Όταν λες για τον Παντού εφιαλτική ετ μαζί του τι εννοείς;

Εμενα φίλες μου 30 ετών είχαν δώσει 20 ωάρια η μια και γύρω στα 10 η άλλη. Αποκλείεται 5-10 ωάρια να δώσει νέα γυναίκα. Προφανώς τα μοιράζουν. Και προφανώς μας δουλεύουν...

Γιατί τόσα λίγα; Θεωρητικά εφόσον πας με δανεικό υλικό έπρεπε να είναι περισσότερα. Σε μας που η δότρια ήταν 29  και ο σύζυγος με θέμα στο σπερμα πήραμε 10 ωραία γονιμοπ. τα 8 κ είχαμε 6 βλαστοκυστες. Σε ποιο γιατρό εισαι;

Καλημέρα σου Mary, 

έχω παρακολουθήσει τον αγώνα σου, συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου και σου εύχομαι να είναι το υπόλοιπο όσο το δυνατόν πιο εύκολο! Με το καλό να πάρεις τα διδυμάκια σου αγκαλιά!

Εννοώ ότι εγώ έτσι το βίωσα...Και να εξηγηθώ:

Ο Πάντος είναι ένας γιατρός περιζήτητος. Έχει πάρα πολλές ασθενείς, και πρέπει να είναι γρήγορος (προφανώς και αποτελεσματικός). Για εμένα, η όλη διαδικασία της εμβρυομεταφοράς, ήταν άγνωστη. Επομένως είχα και εγώ το δικό μου άγχος να διαχειριστώ. Στο Γένεσις, (φαντάζομαι και σε άλλα κέντρα) περιμένει η ασθενής σε ένα μικρό δωματιάκι που έχει την γνωστή καρέκλα, μαζί με το σύντροφο. Ε, ήρθε αρχικά ο γλυκύτατος Γιώργος (ο άλλος γιατρός με τον οποίο μιλούσα), με χαιρέτησε, μου είπε καλή επιτυχία και μετά περίμενα την αφεντιά του. Μπούκαρε μέσα ο Πάντος, χραπ χρουπ, ούτε να εξηγήσει, ούτε υπέρηχο βεβαίως βεβαίως. Ήρθε και ο καθετήρας, χραπ χρουπ, μου δίνει ένα χαιδευτικό ταπ ταπ στο γόνατο, και μου είπε ότι μου τα έβαλε σε καλό σημείο(????). Μου είπε να παραμείνω ξαπλωμένη για 30 λεπτάκια και βουρ έφυγε για την επόμενη. Για εμένα αυτό δεν ήταν ευχάριστο. Σφίχτηκε όχι μόνο η καρδιά μου αλλά όλο μου το σώμα.

Μετά από αυτή την εμπειρία είχα φόβο για τη δεύτερη εμβρυομεταφορά. Το προηγούμενο βράδυ λοιπόν, πήρα τηλέφωνο το γιατρό και τον ρώτησα τί μπορώ να πάρω από φάρμακα για να είμαι χαλαρή. Απόρησε ο άνθρωπος και κατέληξε να μου προτείνει να πάρω καμία βαλεριάνα. Τελικά τα ουτροτζεστάν έκανε από μόνο του τη δουλειά και η όλη διαδικασία ήταν πολύ ωραία. Συγκρίνοντας και εκ των υστέρων τις δύο αυτές εμπειρίες, θεωρώ ότι η πρώτη ήταν μια βιαστική και απότομη διαδικασία.

  • Μου αρέσει 2
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Ε είπα να το πω κομψα:lol:

Καλώς όρισες! Έχεις περάσει κ Εσυ πολλά κ ευχομαι αυτή τη φορά να πανε όλα πολύ πολύ καλά! Έχω περάσει εξωμητριο κ ξερω την ταλαιπωρία κ τον πόνο. Όταν λες για τον Παντού εφιαλτική ετ μαζί του τι εννοείς;

Εμενα φίλες μου 30 ετών είχαν δώσει 20 ωάρια η μια και γύρω στα 10 η άλλη. Αποκλείεται 5-10 ωάρια να δώσει νέα γυναίκα. Προφανώς τα μοιράζουν. Και προφανώς μας δουλεύουν...

Γιατί τόσα λίγα; Θεωρητικά εφόσον πας με δανεικό υλικό έπρεπε να είναι περισσότερα. Σε μας που η δότρια ήταν 29  και ο σύζυγος με θέμα στο σπερμα πήραμε 10 ωραία γονιμοπ. τα 8 κ είχαμε 6 βλαστοκυστες. Σε ποιο γιατρό εισαι;

Στο Μαστρομηνα είμαι... Γιατί δεν μιλησαν ξεκάθαρα ότι πληρώνουμε μια δοτρια για να μας δώσει ότι έχει και δεν έχει... Υποτίθεται ότι κάνει η ίδια εξωσωματική και δίνει και σε μένα. 

Την πρώτη φορά που με ειδοποίησαν ότι θα μπω σε έναν κύκλο και ξεκινησα προετοιμασία ενδομητριου την ημέρα που έκανε ωοληψια η δοτρια (με είχαν ενημερώσει) μου τηλεφώνησε η συντονίστρια και μου σταμάτησε τα φάρμακα γιατί δεν ήταν ευχαριστημένη με την ποιότητα αυτών που είχαν. Τον επόμενο μήνα μπήκα σε άλλο κύκλο. 

5 μου έδωσε, 4 γονιμοποιηθηκαν και περπάτησαν μέχρι τις 3 μέρες και τελικά βλαστοκυστες πήρα 2.

Μπήκαν καταψυξη μέχρι να κάνω την προετοιμασία και μετά ετρεμα μήπως δεν αντέξουν στο ξεπαγωμα.... Μου τηλεφώνησαν μια μερα πριν την ωοληψια για να μου αλλάξουν την ώρα του ραντεβού και γω μόνο που δεν λυποθημισα όταν είδα κλίση από το κέντρο... 

Βασανιστικά όλα. Και κάθε περιπτωση διαφορετική και δεν είναι να τα μετράς όλα για να βγάλει συμπεράσματα για τον εαυτό της η κάθε μία  γιατί στο τέλος θα βγεις τρελή

Εγώ πάντως είπα στον Έμβρυολόγο όταν μου τα έδωσε... Σταυρωσετα, κάντα και ένα ξεματιασμα γιατί αν δεν πάνε καλά θα έρθω κάτω από το σπίτι σου. Η χειροδικια είναι ο δρόμος... Δεν το λες και λύση γιατί εμένα του λέω θα με βγάλει ο δρόμος στο τμήμα αλλά εσένα δεν ξέρω από που θα σε μαζέψουν. Χα χα χα

 

  • Μου αρέσει 1
  • Χαχα 2
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Stamatia123 είπε:

Στο Μαστρομηνα είμαι... Γιατί δεν μιλησαν ξεκάθαρα ότι πληρώνουμε μια δοτρια για να μας δώσει ότι έχει και δεν έχει... Υποτίθεται ότι κάνει η ίδια εξωσωματική και δίνει και σε μένα. 

Την πρώτη φορά που με ειδοποίησαν ότι θα μπω σε έναν κύκλο και ξεκινησα προετοιμασία ενδομητριου την ημέρα που έκανε ωοληψια η δοτρια (με είχαν ενημερώσει) μου τηλεφώνησε η συντονίστρια και μου σταμάτησε τα φάρμακα γιατί δεν ήταν ευχαριστημένη με την ποιότητα αυτών που είχαν. Τον επόμενο μήνα μπήκα σε άλλο κύκλο. 

5 μου έδωσε, 4 γονιμοποιηθηκαν και περπάτησαν μέχρι τις 3 μέρες και τελικά βλαστοκυστες πήρα 2.

Μπήκαν καταψυξη μέχρι να κάνω την προετοιμασία και μετά ετρεμα μήπως δεν αντέξουν στο ξεπαγωμα.... Μου τηλεφώνησαν μια μερα πριν την ωοληψια για να μου αλλάξουν την ώρα του ραντεβού και γω μόνο που δεν λυποθημισα όταν είδα κλίση από το κέντρο... 

Βασανιστικά όλα. Και κάθε περιπτωση διαφορετική και δεν είναι να τα μετράς όλα για να βγάλει συμπεράσματα για τον εαυτό της η κάθε μία  γιατί στο τέλος θα βγεις τρελή

Εγώ πάντως είπα στον Έμβρυολόγο όταν μου τα έδωσε... Σταυρωσετα, κάντα και ένα ξεματιασμα γιατί αν δεν πάνε καλά θα έρθω κάτω από το σπίτι σου. Η χειροδικια είναι ο δρόμος... Δεν το λες και λύση γιατί εμένα του λέω θα με βγάλει ο δρόμος στο τμήμα αλλά εσένα δεν ξέρω από που θα σε μαζέψουν. Χα χα χα

 

Και ποσα λεφτα σου ζητησε γι αυτα τα δυο? Γιατι εγω για τα 6 πληρωσα 5500 με ολα μεσα φαρμακα εξετασεις κλπ. Ξερεις τι δε θελω να σε αγχωνω τωρα ιδιως. Αλλα ειναι μεγαλο αγχος τα δυο. Αν κατι δεν παει καλα , ξανα λεφτα, που ειναι κ πανακριβα. Εγω ας πουμε αν δεν ειχα 6 τωρα θα ημουν ατεκνη, λεφτα γιοκ. Δεν ξερω γιατι το κανουν ετσι στο Μαστρομηνα. Απαραδεκτο το βρισκω. Σου ευχομαι να πιασει καποιο εμβρυακι ή και τα δυο και να τα λεμε κ να γελαμε. Στο ευχομαι ολοψυχα

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Και ποσα λεφτα σου ζητησε γι αυτα τα δυο? Γιατι εγω για τα 6 πληρωσα 5500 με ολα μεσα φαρμακα εξετασεις κλπ. Ξερεις τι δε θελω να σε αγχωνω τωρα ιδιως. Αλλα ειναι μεγαλο αγχος τα δυο. Αν κατι δεν παει καλα , ξανα λεφτα, που ειναι κ πανακριβα. Εγω ας πουμε αν δεν ειχα 6 τωρα θα ημουν ατεκνη, λεφτα γιοκ. Δεν ξερω γιατι το κανουν ετσι στο Μαστρομηνα. Απαραδεκτο το βρισκω. Σου ευχομαι να πιασει καποιο εμβρυακι ή και τα δυο και να τα λεμε κ να γελαμε. Στο ευχομαι ολοψυχα

συμφωνω μαζι σου μαιρη.κ μενα μου μιλησαν για τουλαχιστον 10ωαρια με τουλαχιστον τα μισα γονιμοποιημενα..τα λεφτα λιγοτερα..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Βρε πως γράφετε έτσι δε σας προλαβαίνω!!! Χαχα

Αρχικά καλή επιτυχία σε όλες και στις νέες αφίξεις. Εμένα δε με πήρε τηλ χθες ο γιατρός μπορεί να νόμιζε ο άνθρωπος ότι έκλαιγα και τσίριζα αλλά καμμια σχέση, έχω μάθει. 

Θα περιμένω λίγες μέρες κι αν δε με πάρει θα τηλ γιατί θέλω να ρωτήσω κάποια πράγματα. 

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

συμφωνω μαζι σου μαιρη.κ μενα μου μιλησαν για τουλαχιστον 10ωαρια με τουλαχιστον τα μισα γονιμοποιημενα..τα λεφτα λιγοτερα..

Η λογικη του egg -sharing ειναι μοιραζεται καποια τα αυγα της ενω κανει κ ιδια εξωσωματικη αλλα τα λεφτα ειναι πολυ λιγοτερα

Just now, Stamatia123 είπε:

Στο Μαστρομηνα είμαι... Γιατί δεν μιλησαν ξεκάθαρα ότι πληρώνουμε μια δοτρια για να μας δώσει ότι έχει και δεν έχει... Υποτίθεται ότι κάνει η ίδια εξωσωματική και δίνει και σε μένα. 

Την πρώτη φορά που με ειδοποίησαν ότι θα μπω σε έναν κύκλο και ξεκινησα προετοιμασία ενδομητριου την ημέρα που έκανε ωοληψια η δοτρια (με είχαν ενημερώσει) μου τηλεφώνησε η συντονίστρια και μου σταμάτησε τα φάρμακα γιατί δεν ήταν ευχαριστημένη με την ποιότητα αυτών που είχαν. Τον επόμενο μήνα μπήκα σε άλλο κύκλο. 

5 μου έδωσε, 4 γονιμοποιηθηκαν και περπάτησαν μέχρι τις 3 μέρες και τελικά βλαστοκυστες πήρα 2.

Μπήκαν καταψυξη μέχρι να κάνω την προετοιμασία και μετά ετρεμα μήπως δεν αντέξουν στο ξεπαγωμα.... Μου τηλεφώνησαν μια μερα πριν την ωοληψια για να μου αλλάξουν την ώρα του ραντεβού και γω μόνο που δεν λυποθημισα όταν είδα κλίση από το κέντρο... 

Βασανιστικά όλα. Και κάθε περιπτωση διαφορετική και δεν είναι να τα μετράς όλα για να βγάλει συμπεράσματα για τον εαυτό της η κάθε μία  γιατί στο τέλος θα βγεις τρελή

Εγώ πάντως είπα στον Έμβρυολόγο όταν μου τα έδωσε... Σταυρωσετα, κάντα και ένα ξεματιασμα γιατί αν δεν πάνε καλά θα έρθω κάτω από το σπίτι σου. Η χειροδικια είναι ο δρόμος... Δεν το λες και λύση γιατί εμένα του λέω θα με βγάλει ο δρόμος στο τμήμα αλλά εσένα δεν ξέρω από που θα σε μαζέψουν. Χα χα χα

 

Μαλλον αν δεν παει καλα τον μεγαλογιατρο πρεπει να κυνηγας. Τι φταιει ο ερμος ο εμβρυολογος, 5 αβγα του δωσανε, να τα αυγατισει, να τα πολλαπλασιασει κ να τα κανει 10 οπως ο Χριστος με τα ψωμια? Να γινει Χουντινι? Τι να κανει ο χριστιανος.......

  • Χαχα 6

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Η λογικη του egg -sharing ειναι μοιραζεται καποια τα αυγα της ενω κανει κ ιδια εξωσωματικη αλλα τα λεφτα ειναι πολυ λιγοτερα

Μαλλον αν δεν παει καλα τον μεγαλογιατρο πρεπει να κυνηγας. Τι φταιει ο ερμος ο εμβρυολογος, 5 αβγα του δωσανε, να τα αυγατισει, να τα πολλαπλασιασει κ να τα κανει 10 οπως ο Χριστος με τα ψωμια? Να γινει Χουντινι? Τι να κανει ο χριστιανος.......

οχι το ρωτησαμε αυτο και μας ειπε οτι οτι βγαλει εμεις θα τα παρουμε μονο..τωρα αν λενε ψεμματα τι να πω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμένα όταν με πήρε η εμβρυολογος και μου είπε ότι το εμβρυακι δεν προχώρησε ήταν μαγκωμένο της λέω δεν πειράζει, ένα έχω, θα γυρίσει κάποια στιγμή και για εμένα δε θα γυρίσει?? Τι να κάνει κι αυτή??? Οκ, γονιμοποιηθηκε, μετά μπήκε στον κλιβανο και περίμεναν να το ανοίξουν... Εφόσον δεν... Δεν


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

οχι το ρωτησαμε αυτο και μας ειπε οτι οτι βγαλει εμεις θα τα παρουμε μονο..τωρα αν λενε ψεμματα τι να πω...

Δεκα τουλαχιστον ειναι καλος αριθμος ωαριων.

Just now, Thia1985 είπε:

Εμένα όταν με πήρε η εμβρυολογος και μου είπε ότι το εμβρυακι δεν προχώρησε ήταν μαγκωμένο της λέω δεν πειράζει, ένα έχω, θα γυρίσει κάποια στιγμή και για εμένα δε θα γυρίσει?? Τι να κάνει κι αυτή??? Οκ, γονιμοποιηθηκε, μετά μπήκε στον κλιβανο και περίμεναν να το ανοίξουν... Εφόσον δεν... Δεν

Ετσι ειναι εχεις δικιο.


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mary H είπε:

Δεκα τουλαχιστον ειναι καλος αριθμος ωαριων.

Ετσι ειναι εχεις δικιο.

ναι αυτο ειπα κ εγω...γτ ειχα ακουσει κ ολα αυτα εδω μεσα κ φοβομουν τι θα μου πουν.εστω τα μισα να γινουν βλαστοκυστες θα ειμαι τρισευτυχισμενη...!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, natassaki2006 είπε:

ναι αυτο ειπα κ εγω...γτ ειχα ακουσει κ ολα αυτα εδω μεσα κ φοβομουν τι θα μου πουν.εστω τα μισα να γινουν βλαστοκυστες θα ειμαι τρισευτυχισμενη...!!

Ναι οταν ξεκινας με 10 ωαρια , συνηθως εχεις τουλαχιστον 4 βλαστοκυστες


Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως

Γιατί έχω διαβάσει για κοπέλα που δεν είχε καμμια.. Εκεί τι φταίει? Το σπ? Τα ωαρια? Εγώ αυτό τρέμω επειδή έχουμε Κ θέμα με αντρικό παράγοντα... Μην πάω με δότρια Κ δεν έχω καμμια βλαστοκυστη. Είναι πολλά που θα ρωτήσω τον γιατρό αν τελικά το κάνω. Έχω μια ακόμη Ωοληψια με δικά μου και μετά βλέποντας. 


ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...