Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 7 λεπτά , Bluee19 είπε:

      Άρα αυτές που μας κάνει η οικονομ δεν είναι όλες για την θρόμβο φιλία;; Γιατί αγχώθηκα 

      Μην αγχώνεσαι γιατι απο όσο έχω διαβάσει κάποιες κοπέλες της ξεκινούν μετά τη πρώτη τρίμηνο όλα καλά θα πάνε 

      Νομίζω πως κρίνει βάσει ιστορικού για το τι θα κάνει. Ο πλήρης έλεγχος έχω καταλάβει ότι είναι γονιδιακός και δείχνει ετεροζυγωτια ομοζυγωτια. Οι βασικές γονιδιακές νομίζω είναι fv, το γονίδιο προθρομβινης και μια άλλη που δεν την θυμάμαι. Αν τα έχεις κάνει αυτά είσαι οκ νομίζω.. τι να πω έχω μπερδευτεί κ εγω..

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

Just now, Mary H είπε:

Ναι καταλαβαίνω τι λες κ εγω παντα ήμουν αυτής της λογικής παντα. Αλλά ποιος μου λέει ότι το παιδι μου/ σου θα το ερμηνεύσει τόσο ώριμα όσο Εσυ τώρα το αναλύεις; Πως ξερω ότι δεν θα το μπερδέψει; Ότι δεν θα του δημιουργήσει κενό; Ότι όταν μπει στην προεφηβεια δε θα μου φτύσει στα μούτρα ότι θα κάνει ότι γουστάρει κ δεν θ ακούσει την 58 ετών μάνα του που δεν είναι κ τόσο μάνα του γιατί έτσι το βολεύει κ γιατί πρέπει ν αντιδράσει κ γιατί δεν το καταλαβαίνω κ γιατί οι άλλες μαμάδες είναι 35 ετών; Όλες μου οι φίλες έχουν μεγαλώσει τα παιδιά τους τόσο ανοιχτόμυαλα με τόση προσοχή κ αγαπη , κ όμως στην εφηβεία δεν μπορείτε να φανταστείτε τι ακουν. Και ποσό πληγώνει όλο αυτό. 

Αυτά που γράφω είναι δικές μου ανησυχίες δεν έχω κατασταλάξει ακόμη για το τι θα κανω κ φυσικα σέβομαι κ εκτιμώ τις απόψεις σας ασχέτως αν είναι διαφορετικές

Στην εφηβεία, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις τι θα γυρίσει να σου πει ή τι ακραία αντίδραση μπορεί να έχει ένα παιδί, άσχετα με το αν είναι δικό σου ή από δότη/δότρια... Δεν γίνεται να κινείσαι μόνο με βάση μια υποθετική αντίδραση στην εφηβεία του παιδιού σου σε 15 χρόνια από τώρα... Ούτε μπορείς έτσι να προφυλάξεις τον εαυτό σου ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά, γιατί μπορεί να βρει χίλιους δυο άλλους λόγους που ούτε καν φαντάζεσαι τώρα και να σε πληγώσει με κάτι που θα πει... Απόλαυσε κι ευλόγησε το ότι θα γίνεις μητέρα και τον τρόπο που θα σε κάνει μητέρα... Δεν έχει τίποτα το κακό που θα στραφεί εναντίον σου...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

Just now, Tsini είπε:

Ουτε κ εγω εχω καταληξει -εφ οσον καταφερω να κανω παιδια- αν θα το πω... Ομως συμφωνω με την Καντι : τον δωρητη νεφρου,καρδιας κλπ κλπ θα θελατε να τον ξερετε; Απο την αλλη αποτελει κ ενα βασιμο επιχειρημα στο εφηβο παιδι μας,οτι οπως καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιουν ενα οργανο απο δωρητη προκειμενου να ζησουν, ετσι εγω πηρα ενα κυτταρο προκειμενου να σε εχω!! Επισης ειμαι της αποψης να το μαθει οταν θα εχει περασει την εφηβεια. Δυσκολο μεν,αλλα αν εχει προηγηθει "ανοιχτομυαλη" δουλεια στο χτισιμο της προσωπικοτητας του, σιγουρα θα το δει πιο ωριμα κ θα μπορει να μπει στην θεση μας. Ακομα ειμαι της αποψης να μην το πω, γενικα μονο ο αντρας μου το ξερει. Ομως μετα απο μερικα χρονια πιστευω πως δεν θα θεωρειται ταμπου! Σε καθε περιπτωση ομως ειμαι της αποψης να μην το γνωριζει ο περιγυρος γτ οπως κ να το κανουμε ειναι μια ευαισθητη κ προσωπικη πληροφορια του παιδιου που θα γεννηθει- κ μετα δικη μου. Οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να το γνωριζει ο οποιοσδηποτε αλλος.

Σε οτι κ αν αποφασισουμε,μας ευχομαι καλα μυαλα... Κ να κανω κ ενα update, εχω 6 βλαστοκυστες!!! Αλλα η υστεροσκοπηση μου δεν ηταν καλη,οποτε η ετ θα περιμενει.... :oops: ελπιζω βεβαια καποια στιγμη να γινει.... Ατιμη ενδομητριτιδα!!!!

Με το μάτι δεν ηταν καλη ή στείλατε καπου δείγμα; Γενικως σπερμα εχετε καλο;


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Pagotoula είπε:

Στην εφηβεία, έτσι κι αλλιώς δεν ξέρεις τι θα γυρίσει να σου πει ή τι ακραία αντίδραση μπορεί να έχει ένα παιδί, άσχετα με το αν είναι δικό σου ή από δότη/δότρια... Δεν γίνεται να κινείσαι μόνο με βάση μια υποθετική αντίδραση στην εφηβεία του παιδιού σου σε 15 χρόνια από τώρα... Ούτε μπορείς έτσι να προφυλάξεις τον εαυτό σου ότι όλα θα κυλήσουν ομαλά, γιατί μπορεί να βρει χίλιους δυο άλλους λόγους που ούτε καν φαντάζεσαι τώρα και να σε πληγώσει με κάτι που θα πει... Απόλαυσε κι ευλόγησε το ότι θα γίνεις μητέρα και τον τρόπο που θα σε κάνει μητέρα... Δεν έχει τίποτα το κακό που θα στραφεί εναντίον σου...

Εμενα αυτό θα με πείραζε παρά πολύ αν μου το έλεγε. Και πιστεύω κι εσας θα σας πείραζε κ θα σας πλήγωνε. Ένα παιδακι στα νήπια είναι συνήθως πιο αγνό κ πιο συναισθηματικό. Μετά στο δημοτικό γίνονται πολύ σκληρά.

Just now, Clue είπε:

 

Το καταλαβαίνω το άγχος σου. Στην εφηβεία τα παιδιά τα πάντα μπορούν να σου γυρίσουν. Το γιατί με έκανες μεγάλη, γιατί ήσουν μικρή, γιατί δουλεύεις, γιατί δε δουλεύεις, γιατί με ωάρια δότριας, γιατί διάλεξες αυτόν τον πατέρα, γιατί δε με ρώτησες, γιατί είναι έτσι η κοινωνία κλπ

Για όλα θα μας κατηγορήσουν. Ίσως. Αλλά όλα είναι εν δυνάμει θέματα για μάχη. Όσο πιο σίγουρες είμαστε, όσο πιο πολύ τα έχουμε συζητήσει από μικρή ηλικία, τόσο πιο εύκολο θα είναι να απαντήσουμε και να περιμένουμε να περάσει η ρημάδα η εφηβεία. Οι έφηβοι τα βάζουν με όλους και με όλα για να βρουν τον εαυτό τους. Είτε γνωρίζει είτε όχι θα πρέπει να γίνει μια μάχη εσωτερική και εξωτερικη μέχρι να αποκτήσει την ταυτότητά του. Με κάθε αιτία κι αφορμή.

Πέρα από τη διαφάνεια κι την ειλικρίνεια που για μένα εννοούνται, πιο πολύ θα με τρόμαζε το να ανακαλύψει κάποια στιγμή ότι της έλεγα ψέματα για το πως ήρθε στον κόσμο παρά το να με απορρίψει μέχρι να βρει τον εαυτό της. Γιατί πιστεύω ότι κανένα παιδί δε θα απορρίψει το γονιό του γι αυτό το λόγο αν το έχει μεγαλώσει με αγάπη.

Μακάρι να είναι όπως τα λες αλλά δεν ξερω έχω δει κ ακούσει πολλα. Και δεν μιλάμε μόνο για εφηβεία μιλάμε από τα 8 και μετά που μιλάνε άσχημα κ μπορεί να πούνε δεν εισαι μάνα μου. 10 χρόνια απόρριψης είναι πολλα. Ύστερα δεν το θεωρώ ψέμα γιατί εγω θα ειμαι η βιολογική του μαμά. Δεν είναι όπως υιοθεσία. Απλώς δεν θα ξέρει ότι χρησιμοποιήθηκε ένα ξένο κύτταρο για να το φέρει στη ζωη .

  • Μου αρέσει 1

Lilypie - (IVvA)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

Ουτε κ εγω εχω καταληξει -εφ οσον καταφερω να κανω παιδια- αν θα το πω... Ομως συμφωνω με την Καντι : τον δωρητη νεφρου,καρδιας κλπ κλπ θα θελατε να τον ξερετε; Απο την αλλη αποτελει κ ενα βασιμο επιχειρημα στο εφηβο παιδι μας,οτι οπως καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιουν ενα οργανο απο δωρητη προκειμενου να ζησουν, ετσι εγω πηρα ενα κυτταρο προκειμενου να σε εχω!! Επισης ειμαι της αποψης να το μαθει οταν θα εχει περασει την εφηβεια. Δυσκολο μεν,αλλα αν εχει προηγηθει "ανοιχτομυαλη" δουλεια στο χτισιμο της προσωπικοτητας του, σιγουρα θα το δει πιο ωριμα κ θα μπορει να μπει στην θεση μας. Ακομα ειμαι της αποψης να μην το πω, γενικα μονο ο αντρας μου το ξερει. Ομως μετα απο μερικα χρονια πιστευω πως δεν θα θεωρειται ταμπου! Σε καθε περιπτωση ομως ειμαι της αποψης να μην το γνωριζει ο περιγυρος γτ οπως κ να το κανουμε ειναι μια ευαισθητη κ προσωπικη πληροφορια του παιδιου που θα γεννηθει- κ μετα δικη μου. Οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να το γνωριζει ο οποιοσδηποτε αλλος.

Σε οτι κ αν αποφασισουμε,μας ευχομαι καλα μυαλα... Κ να κανω κ ενα update, εχω 6 βλαστοκυστες!!! Αλλα η υστεροσκοπηση μου δεν ηταν καλη,οποτε η ετ θα περιμενει.... :oops: ελπιζω βεβαια καποια στιγμη να γινει.... Ατιμη ενδομητριτιδα!!!!

Έλα ρε συ..ξαναεχεις κάνει  υστετοσκοπηση η πρώτη φορά?Κ τι γίνεται τώρα?θεραπεία?Γτ θα κάνω κ εγώ σε λίγες μέρες..

 

Just now, natassaki2006 είπε:

Έλα ρε συ..ξαναεχεις κάνει  υστετοσκοπηση η πρώτη φορά?Κ τι γίνεται τώρα?θεραπεία?Γτ θα κάνω κ εγώ σε λίγες μέρες..

 

Οι βλαστοκυστουλες σου όμως σε περιμένουν...Γίνε γρήγορα καλά.. 

Just now, Clue είπε:

@Tsini κι εγώ ενδομητρίτιδα είχα. Πήρα 3 αντιβιώσεις και στον επόμενο κύκλο έμεινα έγκυος!

Αυτό εντοπίζεται μόνο νε την υστεροσκοπηση?αν δεν κάνεις δεν καταλαβαίνεις τίποτα?κανενα συμπτωμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, DIMITRAS είπε:

Ο Αντρας της το είπε αστην να το πει κ να το μαθω απλα το λιονταρι θα χυμιξει..

Οι άντρες πολύ μπουνταλαδες σε πολλά.. .ασε, κολάζομαι, σε καταλαβαίνω ομως

  • Χαχα 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

@Mary H ο γιατρος ειναι ο αγαπημενος μου σφακιανουδης!! @natassaki2006 ειναι η 3η υστερο που κανω,περσυ τετοιο καιρο ειχα κανει την 1η,παλι φλεγμονη,2μηνη θεραπεια με αντιβιωσεις,επαναληπτικη υστερο κ ετ. Τωρα ηταν διαγνωστικη, γενικα ο σφακ ποτε δε κανει ετ χωρις πριν να προηγηθει υστερο. Η φλεγμονη φουντωσε λογω του ζαχαρου που εχω, κ δεν πηγαινα καλα τελευταια... Τωρα μου αλλαξε τη μια αντιβιωση,θα παρω αλλες 2,θα κανω εγχυσεις κ ελπιζω το μαρτη να κανω ετ!!! @Καντι μου εκαναν ιστολογικη αλλα δεν εχει βγει ακομα. Το σπερμα τελικα καλο ειναι,μονο κινητικοτητα χαμηλη (but who cares???)

Τολμησα κ τον ρωτησα αν θα τα καταφερω ποτε,μου ειπε πως ειναι σιγουρος αλλα με θεωρει απαισιοδοξη... Κ ειμαι.... Εσεις λοιπον που πετυχατε, τι συναισθηματα ειχατε πριν την ετ;; Οταν η μια ατυχια ερχοταν πισω απο την αλλη;;; Ησασταν σε ροζ συννεφακια οτι τωρα θα μεινω εγκυος;; Μονο εγω φοβαμαι;;;; Ουτε καν να φανταστω οτι ειμαι εγκυος δε μπορω!!!

  • Μου αρέσει 1
  • Λυπημένη/-ος 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

Ουτε κ εγω εχω καταληξει -εφ οσον καταφερω να κανω παιδια- αν θα το πω... Ομως συμφωνω με την Καντι : τον δωρητη νεφρου,καρδιας κλπ κλπ θα θελατε να τον ξερετε; Απο την αλλη αποτελει κ ενα βασιμο επιχειρημα στο εφηβο παιδι μας,οτι οπως καποιοι ανθρωποι χρησιμοποιουν ενα οργανο απο δωρητη προκειμενου να ζησουν, ετσι εγω πηρα ενα κυτταρο προκειμενου να σε εχω!! Επισης ειμαι της αποψης να το μαθει οταν θα εχει περασει την εφηβεια. Δυσκολο μεν,αλλα αν εχει προηγηθει "ανοιχτομυαλη" δουλεια στο χτισιμο της προσωπικοτητας του, σιγουρα θα το δει πιο ωριμα κ θα μπορει να μπει στην θεση μας. Ακομα ειμαι της αποψης να μην το πω, γενικα μονο ο αντρας μου το ξερει. Ομως μετα απο μερικα χρονια πιστευω πως δεν θα θεωρειται ταμπου! Σε καθε περιπτωση ομως ειμαι της αποψης να μην το γνωριζει ο περιγυρος γτ οπως κ να το κανουμε ειναι μια ευαισθητη κ προσωπικη πληροφορια του παιδιου που θα γεννηθει- κ μετα δικη μου. Οποτε δεν υπαρχει κανενας λογος να το γνωριζει ο οποιοσδηποτε αλλος.

Σε οτι κ αν αποφασισουμε,μας ευχομαι καλα μυαλα... Κ να κανω κ ενα update, εχω 6 βλαστοκυστες!!! Αλλα η υστεροσκοπηση μου δεν ηταν καλη,οποτε η ετ θα περιμενει.... :oops: ελπιζω βεβαια καποια στιγμη να γινει.... Ατιμη ενδομητριτιδα!!!!

Tsini μου συγχαρητήρια για τις Βλαστοκυστες σου κορίτσι μου. Όσο για το άλλο μη σκας, ο γιατρός μας σου έκανε τη διαδικασία η συνεργάτης? Για την Υστεροσκοπηση λεω

  • Μου αρέσει 1

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Tsini μου συγχαρητήρια για τις Βλαστοκυστες σου κορίτσι μου. Όσο για το άλλο μη σκας, ο γιατρός μας σου έκανε τη διαδικασία η συνεργάτης? Για την Υστεροσκοπηση λεω

Ευχαριστω :x 

Ο Σφακ μου τις κανει!!! Παντα αυτος ειναι, δεν εμπιστευομαι κανεναν αλλον!!! Κ τις ωολ, παντα αυτος ηταν!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

@Mary H ο γιατρος ειναι ο αγαπημενος μου σφακιανουδης!! @natassaki2006 ειναι η 3η υστερο που κανω,περσυ τετοιο καιρο ειχα κανει την 1η,παλι φλεγμονη,2μηνη θεραπεια με αντιβιωσεις,επαναληπτικη υστερο κ ετ. Τωρα ηταν διαγνωστικη, γενικα ο σφακ ποτε δε κανει ετ χωρις πριν να προηγηθει υστερο. Η φλεγμονη φουντωσε λογω του ζαχαρου που εχω, κ δεν πηγαινα καλα τελευταια... Τωρα μου αλλαξε τη μια αντιβιωση,θα παρω αλλες 2,θα κανω εγχυσεις κ ελπιζω το μαρτη να κανω ετ!!! @Καντι μου εκαναν ιστολογικη αλλα δεν εχει βγει ακομα. Το σπερμα τελικα καλο ειναι,μονο κινητικοτητα χαμηλη (but who cares???)

Τολμησα κ τον ρωτησα αν θα τα καταφερω ποτε,μου ειπε πως ειναι σιγουρος αλλα με θεωρει απαισιοδοξη... Κ ειμαι.... Εσεις λοιπον που πετυχατε, τι συναισθηματα ειχατε πριν την ετ;; Οταν η μια ατυχια ερχοταν πισω απο την αλλη;;; Ησασταν σε ροζ συννεφακια οτι τωρα θα μεινω εγκυος;; Μονο εγω φοβαμαι;;;; Ουτε καν να φανταστω οτι ειμαι εγκυος δε μπορω!!!

Αχ δίκιο έχεις κοριτσάκι μου..πολύ δίκιο.. Αλλά δεν πρέπει μα καταθέτουμε τα όπλα.το λέμε κ το ξαναλέμε αλλά έτσι είναι.. κανε κουράγιο.. έχε πίστη...Κ λίγη αισιοδοξία...όλες το ίδιο κάνουμε.χθες μου λέει ο άντρας μου ότι δε σε βλέπω πια με πολύ όρεξη.. Να πηγαίνεις για δουλειά να γελάς να ζεις..κ του λέω αλήθεια έχω κουραστεί πολύ με όλα.. αλήθεια.. τις αποτυχίες τους γιατρούς τις εξετάσεις.. Κ στο τέλος θα τα καταφέρουμε?κάνεις δεν ξέρει.. όμως θα σηκώσω το κεφάλι κ θα το πάω ως το τέρμα.. Γτ αυτό θέλουμε.. το τέρμα να είναι το μωράκι μας..

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχεις δίκιο natassaki κι εγώ δεν έχω όρεξη για τπτ... Το μόνο κορίτσια μου θέλω να βλέπω μωρά, πολλά μωρά, να νιώθω για λίγο τη μητρότητα, να μυρίζω μωρουδιλα. Ο άντρας μου το ακριβώς αντίθετο, το έχει πάρει στραβά, τι του μίλησα μια, τι δυο, τίποτα, τώρα τον αφήνω, δε τον πιέζω. 

Εγώ όμως πάω και βλέπω μωράκια!!! Ανηψακια,παιδακια φίλων... Τα αγκαλιάζω, τα χαϊδεύω, τα μυρίζω να νιώσω έστω και λίγο στα κλεφτά μανουλα

  • Μου αρέσει 2

ffpWp3.pngo85Jp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν κορίτσια!!! Εγώ θέλω να σας πω ότι τον επόμενο κύκλο ξεκινάμε...θα κάνουμε 2 δοκιμαστικούς κύκλους και μετά εμβρυομεταφορα ( αν όλα είναι καλά!!) Όσο για αυτό που συζητάτε...αν ένα παιδί στην εφηβεία του θέλει να πληγώσει τους γονείς του εύκολα μπορεί!!! Δεν χρειάζεται αυτήν την πληροφορία για να το κάνει!!

  • Μου αρέσει 6

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Thia1985 είπε:

Έχεις δίκιο natassaki κι εγώ δεν έχω όρεξη για τπτ... Το μόνο κορίτσια μου θέλω να βλέπω μωρά, πολλά μωρά, να νιώθω για λίγο τη μητρότητα, να μυρίζω μωρουδιλα. Ο άντρας μου το ακριβώς αντίθετο, το έχει πάρει στραβά, τι του μίλησα μια, τι δυο, τίποτα, τώρα τον αφήνω, δε τον πιέζω. 

Εγώ όμως πάω και βλέπω μωράκια!!! Ανηψακια,παιδακια φίλων... Τα αγκαλιάζω, τα χαϊδεύω, τα μυρίζω να νιώσω έστω και λίγο στα κλεφτά μανουλα

Θα γίνεις αγάπη μου..Κ θα γίνεις η καλύτερη μανούλα!!!Θα το δεις!!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Tsini είπε:

@natassaki2006 ετσι ακριβως νοιωθω... @Sofoulis τι εννοεις δοκιμαστικους κυκλους;κ

Θα κάνουμε δύο δοκιμαστικούς κύκλους να δούμε τη λειτουργία του ενδομητρίου...αν μεγαλώνει σωστά..δύο συνεχόμενους μήνες!!

  • Μου αρέσει 2

bCX6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...