Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

1 minute ago, decemberlove said:

Επισης εχει κανει καποια κοπελα βιοψια ενδομητριου; Οχι νικα . Για νικα εκκρεμούν δικαστήρια Ελπιζω να το γνωρίζετε . 

Αν γνωρίζεις- η κοπέλα γιατί πήγε στο νοσοκομείο; Ήταν αλλεργική στο φάρμακο της έγχυσης  ή έγινε τραυματισμός κατα τη διαδικασία; Προσπαθώ να καταλάβω γιατί καποιος μπορεί να φτάσει στο νοσοκομειο

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

3 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Εγω ξέρω κοπέλα που δεν της βρήκε τίποτα ο Νικας. Και ο Σφακ ενώ κατεβήκαμε από Θεσινκη, τα 3 εμβρυα που είχα με ενημέρωσαν την προηγούμενη δεν προχώρησαν και είχα  και μια βλαστοκύστη και εγώ θέλησα να τη βάλω, ξεπαγωσε αλλά την ημέρα της εμβρυομεταφορας η βλαστοκύστη άρχισε να "χαλάει" μου είπε δε θα τη βάλουμε γιατί τσάμπα θα περιμένεις τόσες μέρες.. Άλλοι θα σου την έβαζαν. Εγώ το θεωρώ πιο έντιμο να μην προχωρήσουμε.. Κουρελι εγώ, έξοδα κλπ.. Αλλά το εκτίμησα. Όσο για πατέντα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για να το κατοχυρωσεις. Δεν είναι κάτι "πρωτότυπο" οι τοπικές αντιβιωσεις.. Δεν είχε τίποτα να κατοχυρώσει..Δεν είναι έτσι οι ευρεσιτεχνειες κλπ..Και δεν έχω καμμία διάθεση να τον υποστηρίξω γιατι εγώ έκανα και Νικα και endometriome.

 

 

 Οι απλές ιστολογικες, όπως αυτές που κάνουν στο embryolab, είναι ο γιατρός μου εκεί, δεν δείχνουν πάντα τη φλεγμονή. 

Oσες γνωστες μου εκαναν τις εδειξε. Τωρα τι να σου πω δεν ξερω...

3 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Εγω κοπελα μ καταθέτω την εμπειρια μου οπως ολες εδω μεσα . Εμενα μ εβαλε εμβρυο π αμα στο στειλω σε φωτογραφία και τ δείξεις σε εμβρυολογο θα γελάτε. Μιλησα με παρα πολλους εμβρυολογους πριν καταθεσω την αποψη μου. Και μετα τα εριξε στη μητρα μ π ελεγε σκίζω τ πτυχία μ δεν εχεις φλεγμονη τωρα μ ειπε κανε νικα κ οχι αυτο το endometriume δεν τ εχω εμπιστοσυνη . Λογια τ ακριβως. Αν μπορει αυτη η κοπελα μ βρηκε καθαρη ο νικάς να γραψει γτ δεν μπορω να τ πιστεψω. Αυτο π εχει βρει ο νικάς ειναι πατέντα ρωτησε γιατρο κ αν ηταν ολα σωστα επρεπε να κατοχυρωθεί αλλα δεν. 

Εν γνωση του ο Σφακ εβαλε κατεστραμμενη βλαστοκυστη?

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, MaryH είπε:

Oσες γνωστες μου εκαναν τις εδειξε. Τωρα τι να σου πω δεν ξερω...

Και εγώ δεν το έκανα για να ξέρω. Απλά το συζήτησα. Δεν μου έφταναν οι τόσες βιοψίες Νικα, το endometriome, είπα να κάνω και μια τέτοια.. Είχα μάθει που το έστελναν κλπ αλλά τελικά δεν την εκανα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Αυτό ακριβώς. Διαγνωστική είναι η δουλειά του. 

Σαφέστατα. Μπορεί ένας γιατρός να δώσει μόνο από το στόμα αντιβιωση. 

Μολις μίλησα μαζί της. Είναι η Μαγιοπουλας. Και συμφωνώ ότι βρίσκει σε πολλές κοπέλες πρόβλημα. 

Η μαγιοπουλας έγραφε στο parents οτι ειχε φλεγμονη στο νικα την πρωτη φορα π της εκανε. Αλλαξε κατι στα παλια λογια της;

Just now, MaryH είπε:

Oσες γνωστες μου εκαναν τις εδειξε. Τωρα τι να σου πω δεν ξερω...

Εν γνωση του ο Σφακ εβαλε κατεστραμμενη βλαστοκυστη?

Φυσικα εμβρυο σε σύσπαση π δεν ειχε συνέλθει κ τ εβαλε 

Just now, Roda είπε:

Αν γνωρίζεις- η κοπέλα γιατί πήγε στο νοσοκομείο; Ήταν αλλεργική στο φάρμακο της έγχυσης  ή έγινε τραυματισμός κατα τη διαδικασία; Προσπαθώ να καταλάβω γιατί καποιος μπορεί να φτάσει στο νοσοκομειο

Η κοπελα ειναι στο νοσοκομειο γτ κατι επαθε απο τις εγχυσεις στη μητρα της 

Just now, Καντι είπε:

Κι εγω εκεί επιφυλάσσομαι , τον Νικα γιατι να τον  πανε στα δικαστήρια?, ουτε καν βλέπει τις κοπέλες. Κανει μια διάγνωση. Οπως θα μπορούσε κανει οποιοσδήποτε που εξετάζει βιοψίες.

Εγω εμαθα οτι τον πανε στα δικαστήρια γτ αυτο π κανει δεν ειναι ιατρικώς αποδεδειγμένο απο κανενα. Και σας εξήγησα οτι οταν ανακαλύπτεις κατι το καταθέτεις να τ κανουν κ αλλοι ρωτήστε γιατρους γιαυτο π λεω, αν ειναι Ελα σε μενα να σ κανω κ εγω μια διάγνωση και να σ πω πηγαινε να κανεις εγχυσεις. Εδω μεσα μπορουμε νομιζω να λενε τις απόψεις μας τι μαθαίνουμε και τι κακο γνωρίζουμε απο γιατρους αν οχι κ υπαρχει καποιος γιατρος π δεν θελετε να λεμε αμα μας κανει κατι κακο η μαθαίνουμε κατι κακο π εκανε σε καποια αλλη να τ ξερω να μην μιλαω 

Just now, anoulious είπε:

Εγω ξέρω κοπέλα που δεν της βρήκε τίποτα ο Νικας. Και ο Σφακ ενώ κατεβήκαμε από Θεσινκη, τα 3 εμβρυα που είχα με ενημέρωσαν την προηγούμενη δεν προχώρησαν και είχα  και μια βλαστοκύστη και εγώ θέλησα να τη βάλω, ξεπαγωσε αλλά την ημέρα της εμβρυομεταφορας η βλαστοκύστη άρχισε να "χαλάει" μου είπε δε θα τη βάλουμε γιατί τσάμπα θα περιμένεις τόσες μέρες.. Άλλοι θα σου την έβαζαν. Εγώ το θεωρώ πιο έντιμο να μην προχωρήσουμε.. Κουρελι εγώ, έξοδα κλπ.. Αλλά το εκτίμησα. Όσο για πατέντα δεν είναι κάτι ιδιαίτερο για να το κατοχυρωσεις. Δεν είναι κάτι "πρωτότυπο" οι τοπικές αντιβιωσεις.. Δεν είχε τίποτα να κατοχυρώσει..Δεν είναι έτσι οι ευρεσιτεχνειες κλπ..Και δεν έχω καμμία διάθεση να τον υποστηρίξω γιατι εγώ έκανα και Νικα και endometriome.

 

 

 Οι απλές ιστολογικες, όπως αυτές που κάνουν στο embryolab, είναι ο γιατρός μου εκεί, δεν δείχνουν πάντα τη φλεγμονή. 

Αυτο π κανει ο νικάς ειναι κατι π δεν το κανει κανενας αλλος. Διαβασε τι ελέγχει δεν το κανει κανενας αλλος. Θελετε να κανετε νικα κανετε εγω λεω τι εμαθα . Εδω μεσα θα ακούγονται ολες οι απόψεις  γιαυτο ειναι τα φορουμ νομιζω 

Link to comment
Share on other sites

Just now, decemberlove said:

Η μαγιοπουλας έγραφε στο parents οτι ειχε φλεγμονη στο νικα την πρωτη φορα π της εκανε. Αλλαξε κατι στα παλια λογια της;

Φυσικα εμβρυο σε σύσπαση π δεν ειχε συνέλθει κ τ εβαλε 

Η κοπελα ειναι στο νοσοκομειο γτ κατι επαθε απο τις εγχυσεις στη μητρα της 

Εγω εμαθα οτι τον πανε στα δικαστήρια γτ αυτο π κανει δεν ειναι ιατρικώς αποδεδειγμένο απο κανενα. Και σας εξήγησα οτι οταν ανακαλύπτεις κατι το καταθέτεις να τ κανουν κ αλλοι ρωτήστε γιατρους γιαυτο π λεω, αν ειναι Ελα σε μενα να σ κανω κ εγω μια διάγνωση και να σ πω πηγαινε να κανεις εγχυσεις. Εδω μεσα μπορουμε νομιζω να λενε τις απόψεις μας τι μαθαίνουμε και τι κακο γνωρίζουμε απο γιατρους αν οχι κ υπαρχει καποιος γιατρος π δεν θελετε να λεμε αμα μας κανει κατι κακο η μαθαίνουμε κατι κακο π εκανε σε καποια αλλη να τ ξερω να μην μιλαω 

Μα γιατι αμύνεσαι ενώ καμμια δε σου επιτιθεται? Κανεις δεν αμφισβητει αυτα που λες,  εγώ ρωταω γιατι αυτό που προσωπικά καταλαβα απ αυτη την εξεταση χονδρικά ειναι οτι στη διαδικασία απεικονιστηκε το ενδομήτριο σε ιδιαιτερα μεγαλη αναλυση. Δεν είναι καποια ευρεσιτεχνία το μικροσκόπιο μεγαλης ακριβείας φαντάζομαι για να κατοχυρωθεί. Η θεραπεία μετα, οντως εξαρταται απ το γιατρό.Καποιοι πιστεύουν οτι «κοιμάται»  η φλεγμονη  για να επιτευχθεί εγκυμοσυνη και καποιοι όχι. Λυπάμαι για τη φιλη σου ελπιλζω συντομα να ειλναι καλά και ευχομαι καλή επιτυχία και σε σενα

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Roda είπε:

Μα γιατι αμύνεσαι ενώ καμμια δε σου επιτιθεται? Κανεις δεν αμφισβητει αυτα που λες,  εγώ ρωταω γιατι αυτό που προσωπικά καταλαβα απ αυτη την εξεταση χονδρικά ειναι οτι στη διαδικασία απεικονιστηκε το ενδομήτριο σε ιδιαιτερα μεγαλη αναλυση. Δεν είναι καποια ευρεσιτεχνία το μικροσκόπιο μεγαλης ακριβείας φαντάζομαι για να κατοχυρωθεί. Η θεραπεία μετα, οντως εξαρταται απ το γιατρό.Καποιοι πιστεύουν οτι «κοιμάται»  η φλεγμονη  για να επιτευχθεί εγκυμοσυνη και καποιοι όχι. Λυπάμαι για τη φιλη σου ελπιλζω συντομα να ειλναι καλά και ευχομαι καλή επιτυχία και σε σενα

Διαβασε κοριτσι μ τ κανει ακριβως κ θα δεις . Αντιδρώ γτ ενω διαβαζω τ φορουμ και ενω δεν γράφω συχνα υπαρχουν κοπελες ταγμένες με ενα γιατρο και τ νικα και δεν μπορεις να πεις τι κανανε σε σενα η τη γνωμη σ θα πέσουν να σε φάνε. δεν μιλάνε αλλες ομως π μ τ στελνουν πμ π τς εκανε διπλη διεγερση κ τς ειπε δν πεθάνεις τπτ κ εβγαλε όγκο στη μασχάλη κ μετα εκανε το κινέζο. 

Εγω νομιζα οτι ανταλλάσουμε εμπειριες σε αυτο το φορουμ. Οπως γράφετε κατι κακο για μια εμπειρια σας σε ενα γιατρο ετσι εγραψα κ εγω οτι ο σφακ μ εβαλε εμβρυο σε σύσπαση 3ββ π μ τ χαρακτήρισαν ως άριστο, ειναι άριστο το 3ββ;;; ! Οι γιατροι δεν ειναι θεοί κ κανουν λαθη οποια πετυχαίνει καπου τον εχει θεο της λογικο ομως εδω μεσα ειμαστε για να ακούγονται ολα. Επρεπε να ενημερωθώ πριν μπει τ εμβρυο πραγμα π δεν εγινε! Οσο για τ νικα ετσι εχω μαθει και το γράφω να το ξέρουν κ αλλες κοπελες. Εδω μεσα απο αυτα π γράφουνε επηρεάζονται πολλες κοπελες οπως εγω απο εσας και πηγα εκει γτ δεν ηξερα καποια αλλη μονο απο εσας επηρεάστηκα οποτε θελω οι επόμενες κοπελες να ξέρουν και τις 2 όψεις του νομίσματος. Κοπελα απο τ φορουμ της ειπε μετα απο 4 αποτυχίες οτι φταινε τα ωαρια της πηγε σε αλλο πολυ γνωστο κεντρο και εβγαλε 7 βλαστόκυστες με προεμφυτευτικο άριστες .!αυτα πρεπει να λέγονται οχι μονο εχει τ χέρι τ θεού και ολα αυτα π διαβαζω τοσα χρονια. Και οποια κοπελα πει κατι αρνητικο για τ γιατρο σας γτ πλεον δεν ειναι δικός μ γιατρος μετα απο την κοροιδεια π εφαγα πρεπει να την ακούμε οχι να παμε να την φαμε. Αυτα ειχα να πω. 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, decemberlove είπε:

Η μαγιοπουλας έγραφε στο parents οτι ειχε φλεγμονη στο νικα την πρωτη φορα π της εκανε. Αλλαξε κατι στα παλια λογια της;

Φυσικα εμβρυο σε σύσπαση π δεν ειχε συνέλθει κ τ εβαλε 

Η κοπελα ειναι στο νοσοκομειο γτ κατι επαθε απο τις εγχυσεις στη μητρα της 

Εγω εμαθα οτι τον πανε στα δικαστήρια γτ αυτο π κανει δεν ειναι ιατρικώς αποδεδειγμένο απο κανενα. Και σας εξήγησα οτι οταν ανακαλύπτεις κατι το καταθέτεις να τ κανουν κ αλλοι ρωτήστε γιατρους γιαυτο π λεω, αν ειναι Ελα σε μενα να σ κανω κ εγω μια διάγνωση και να σ πω πηγαινε να κανεις εγχυσεις. Εδω μεσα μπορουμε νομιζω να λενε τις απόψεις μας τι μαθαίνουμε και τι κακο γνωρίζουμε απο γιατρους αν οχι κ υπαρχει καποιος γιατρος π δεν θελετε να λεμε αμα μας κανει κατι κακο η μαθαίνουμε κατι κακο π εκανε σε καποια αλλη να τ ξερω να μην μιλαω 

Αυτο π κανει ο νικάς ειναι κατι π δεν το κανει κανενας αλλος. Διαβασε τι ελέγχει δεν το κανει κανενας αλλος. Θελετε να κανετε νικα κανετε εγω λεω τι εμαθα . Εδω μεσα θα ακούγονται ολες οι απόψεις  γιαυτο ειναι τα φορουμ νομιζω 

Το ξερω κ εγω αυτο οτι τον Νικα δεν τον κανει κανεις αλλος κ οτι το τεστ του δεν το αποδεχονται ολοι οι γιατροι, ειναι γνωστο νομιζω. Τωρα γιατι Ο Σφακ σου εβαλε κατεστραμενο εμβρυο, δεν μπορω να το καταλαβω. Του το ειπες? Τι σου ειπε?

Και φυσικα καλα κανεις κ καταθετεις την προσωπικη σου εμπειρια, καλη ή κακη. Πρεπει να γνωριζουμε τι γινεται, θετικα ή αρνητικα ετσι ωστε κ οι γιατροι να προσεχουν

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, decemberlove said:

Διαβασε κοριτσι μ τ κανει ακριβως κ θα δεις . Αντιδρώ γτ ενω διαβαζω τ φορουμ και ενω δεν γράφω συχνα υπαρχουν κοπελες ταγμένες με ενα γιατρο και τ νικα και δεν μπορεις να πεις τι κανανε σε σενα η τη γνωμη σ θα πέσουν να σε φάνε. δεν μιλάνε αλλες ομως π μ τ στελνουν πμ π τς εκανε διπλη διεγερση κ τς ειπε δν πεθάνεις τπτ κ εβγαλε όγκο στη μασχάλη κ μετα εκανε το κινέζο. 

Να σημειώσω ότι δεν μου αρέσει αυτό που κανείς. Το ότι μιλήσαμε με μηνύματα εκτός φόρουμ δεν σου δίνει το δικαίωμα να αναφέρεις την ιστορία μου χωρίς με με ρωτήσεις και χωρίς να τη μεταφέρεις σωστά για να δημιουργήσεις κλίμα. Δεν μου αρέσει επίσης η επίθεση σου και δεν τη καταλαβαίνω βασικά. Αν θα γράφω στο φόρουμ ή όχι το κρίνω ΜΟΝΟ εγώ!

Δεν ξέρω αν ο λόγος που έχεις ξεκινήσει εκστρατεία εναντίον του Σφακιανουδη είναι ο πόνος σου επειδή δεν πέτυχες αυτή τη φορά ή (με κανείς να πιστέψω με την συμπεριφορά σου) υπάρχει και άλλος λόγος γιατί ούτε τον Στιρι. παραδέχεσαι μόνο ο Παπαθανάκος είναι καλός κι ας μην έχεις πάει!

Εσύ ξέρεις, εγώ δεν θέλω να μάθω.

Ο όγκος που αναφέρθηκε κορίτσια -όπως καταλάβατε εγώ είμαι αυτή που δε μιλά- είναι καλοήθης και δεν είναι καν όγκος αλλά η λεμφαδένα μου που πρήστηκε από τα φάρμακα (ναι, συμβαίνει κι αυτο) 

Ποτε δεν πίστεψα ότι τα φάρμακα είναι αθώα. Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο. Και δεν με υποχρέωσε κανείς να κάνω εξωσωματική ή διπλή διέγερση. Μου προτάθηκε και ως ενήλικας με λογική (ελπίζω!) δέχτηκα. Δεν μου έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό. Όπως δεν μπαίνει σε καμία μας.

Ναι, έστειλα στον Σφακ το θέμα που προέκυψε αλλά αφού είχα ήδη αποτανθεί σε άλλους γιατρούς για την αντιμετώπιση του. Είναι θέμα δεοντολογίας να μην εμπλέκεται αφού ειχα πάει σε άλλους γιατρούς και ακολουθούσα ήδη τις εντολές τους. Με πείραξε ναι στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα.

ΔΕΝ ξέρω αν θα συνεχίσω με τον Σφακ. κι ας προσπάθησες απελπισμένα να με στείλεις σήμερα αν είναι δυνατό στον Παπαθανακο.

ΔΕΝ ξέρω κι αν θα πάω στον Παπαθανακο (μπορεί και να πάω) ή στον Τσιριγώτη ή στον οποιοδήποτε άλλο εξωσωματικό.

Αυτο θα μου επιτρέψεις να το αποφασίσω με τον άντρα μου και μόνο και να μη δώσω λογαριασμό σε κανένα. Θα αναλάβω δε τις συνέπειες των επιλογών μου ως ενήλικας, μην ανησυχείς.

Αυτα και λυπάμαι που με ανάγκασες να γράψω ενώ δεν είχα σκοπό και μάλιστα σε αυτόν τον τόνο αλλά  δεν μου άφησες πολλές επιλογές. Ηθικές και νομικές.

Δεν θα απαντήσω σε κανένα άλλο σχόλιο σου γιατί δεν μου αρέσει το κλίμα που δημιουργείται (ιδρώσαμε να μπει το φόρουμ στο σωστό νόημα ξανά, μη γυρίσουμε πίσω!) θα παρακολουθώ σιωπηλά, όπως μου αρέσει να κάνω, αν μου επιτρέπεις φυσικά!

καλη συνέχεια σε όλα τα κορίτσια!

Προσθετω για αποφυγή κάθε παρεξήγησης και για να μην έχω νομικές συνέπειες ότι όταν τον ρώτησα αν ενέχει κίνδυνο η διπλή διέγερση μου είπε ότι τα φάρμακα αυτά δεν προκαλούν καρκίνο ή οποιαδήποτε άλλη πάθηση αλλά μπορεί αν είναι κάτι να εκδηλωθεί σε πχ 6 χρόνια μπορεί να εκδηλωθεί νωρίτερα. Μεταφέρω επι λέξη τα λόγια του χωρίς να γνωρίζω αν είναι σωστό αυτό που λέει η όχι και σταματάω εδω.

  • Μου αρέσει 14

LZ71p3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, anoulious είπε:

Και εγώ δεν το έκανα για να ξέρω. Απλά το συζήτησα. Δεν μου έφταναν οι τόσες βιοψίες Νικα, το endometriome, είπα να κάνω και μια τέτοια.. Είχα μάθει που το έστελναν κλπ αλλά τελικά δεν την εκανα. 

Και σου ειπαν οτι δε δειχνει παντα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, AndMosch είπε:

Να σημειώσω ότι δεν μου αρέσει αυτό που κανείς. Το ότι μιλήσαμε με μηνύματα εκτός φόρουμ δεν σου δίνει το δικαίωμα να αναφέρεις την ιστορία μου χωρίς με με ρωτήσεις και χωρίς να τη μεταφέρεις σωστά για να δημιουργήσεις κλίμα. Δεν μου αρέσει επίσης η επίθεση σου και δεν τη καταλαβαίνω βασικά. Αν θα γράφω στο φόρουμ ή όχι το κρίνω ΜΟΝΟ εγώ!

Δεν ξέρω αν ο λόγος που έχεις ξεκινήσει εκστρατεία εναντίον του Σφακιανουδη είναι ο πόνος σου επειδή δεν πέτυχες αυτή τη φορά ή (με κανείς να πιστέψω με την συμπεριφορά σου) υπάρχει και άλλος λόγος γιατί ούτε τον Στιρι. παραδέχεσαι μόνο ο Παπαθανάκος είναι καλός κι ας μην έχεις πάει!

Εσύ ξέρεις, εγώ δεν θέλω να μάθω.

Ο όγκος που αναφέρθηκε κορίτσια -όπως καταλάβατε εγώ είμαι αυτή που δε μιλά- είναι καλοήθης και δεν είναι καν όγκος αλλά η λεμφαδένα μου που πρήστηκε από τα φάρμακα (ναι, συμβαίνει κι αυτο) 

Ποτε δεν πίστεψα ότι τα φάρμακα είναι αθώα. Κανένα φάρμακο δεν είναι αθώο. Και δεν με υποχρέωσε κανείς να κάνω εξωσωματική ή διπλή διέγερση. Μου προτάθηκε και ως ενήλικας με λογική (ελπίζω!) δέχτηκα. Δεν μου έβαλε κανείς το μαχαίρι στο λαιμό. Όπως δεν μπαίνει σε καμία μας.

Ναι, έστειλα στον Σφακ το θέμα που προέκυψε αλλά αφού είχα ήδη αποτανθεί σε άλλους γιατρούς για την αντιμετώπιση του. Είναι θέμα δεοντολογίας να μην εμπλέκεται αφού ειχα πάει σε άλλους γιατρούς και ακολουθούσα ήδη τις εντολές τους. Με πείραξε ναι στην αρχή αλλά μετά κατάλαβα.

ΔΕΝ ξέρω αν θα συνεχίσω με τον Σφακ. κι ας προσπάθησες απελπισμένα να με στείλεις σήμερα αν είναι δυνατό στον Παπαθανακο.

ΔΕΝ ξέρω κι αν θα πάω στον Παπαθανακο (μπορεί και να πάω) ή στον Τσιριγώτη ή στον οποιοδήποτε άλλο εξωσωματικό.

Αυτο θα μου επιτρέψεις να το αποφασίσω με τον άντρα μου και μόνο και να μη δώσω λογαριασμό σε κανένα. Θα αναλάβω δε τις συνέπειες των επιλογών μου ως ενήλικας, μην ανησυχείς.

Αυτα και λυπάμαι που με ανάγκασες να γράψω ενώ δεν είχα σκοπό και μάλιστα σε αυτόν τον τόνο αλλά  δεν μου άφησες πολλές επιλογές. Ηθικές και νομικές.

Δεν θα απαντήσω σε κανένα άλλο σχόλιο σου γιατί δεν μου αρέσει το κλίμα που δημιουργείται (ιδρώσαμε να μπει το φόρουμ στο σωστό νόημα ξανά, μη γυρίσουμε πίσω!) θα παρακολουθώ σιωπηλά, όπως μου αρέσει να κάνω, αν μου επιτρέπεις φυσικά!

καλη συνέχεια σε όλα τα κορίτσια!

Δεν ανέφερα το ονομα σου κοριτσι μου και δεν ξεκινησα εξτρατεια εναντίον του. Θελω να πω την αποψη μου οπως λενε ολες εδω μεσα. Δεν ποναω που απέτυχα ποναω π με κορόιδεψαν και μ έβαλαν εμβρυο με θεμα χωρις να το ξερω. Αλλα εδω μεσα μαλλον δεν μπορω να πω κατι αρνητικο για το ονομα του οπως μ ειπε μια κοπελα να μην το κανω δικαιώθηκε.

Just now, MaryH είπε:

Το ξερω κ εγω αυτο οτι τον Νικα δεν τον κανει κανεις αλλος κ οτι το τεστ του δεν το αποδεχονται ολοι οι γιατροι, ειναι γνωστο νομιζω. Τωρα γιατι Ο Σφακ σου εβαλε κατεστραμενο εμβρυο, δεν μπορω να το καταλαβω. Του το ειπες? Τι σου ειπε?

Και φυσικα καλα κανεις κ καταθετεις την προσωπικη σου εμπειρια, καλη ή κακη. Πρεπει να γνωριζουμε τι γινεται, θετικα ή αρνητικα ετσι ωστε κ οι γιατροι να προσεχουν

Οτι ηταν να πω το ειπα. Δεν θα κατσω να τσακωθώ με τις ταγμένες του γιατρου. Εγω νομιζα οτι εχουμε δημοκρατία εκανα λαθος. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, decemberlove είπε:

Η μαγιοπουλας έγραφε στο parents οτι ειχε φλεγμονη στο νικα την πρωτη φορα π της εκανε. Αλλαξε κατι στα παλια λογια της;

Φυσικα εμβρυο σε σύσπαση π δεν ειχε συνέλθει κ τ εβαλε 

Η κοπελα ειναι στο νοσοκομειο γτ κατι επαθε απο τις εγχυσεις στη μητρα της 

Εγω εμαθα οτι τον πανε στα δικαστήρια γτ αυτο π κανει δεν ειναι ιατρικώς αποδεδειγμένο απο κανενα. Και σας εξήγησα οτι οταν ανακαλύπτεις κατι το καταθέτεις να τ κανουν κ αλλοι ρωτήστε γιατρους γιαυτο π λεω, αν ειναι Ελα σε μενα να σ κανω κ εγω μια διάγνωση και να σ πω πηγαινε να κανεις εγχυσεις. Εδω μεσα μπορουμε νομιζω να λενε τις απόψεις μας τι μαθαίνουμε και τι κακο γνωρίζουμε απο γιατρους αν οχι κ υπαρχει καποιος γιατρος π δεν θελετε να λεμε αμα μας κανει κατι κακο η μαθαίνουμε κατι κακο π εκανε σε καποια αλλη να τ ξερω να μην μιλαω 

Αυτο π κανει ο νικάς ειναι κατι π δεν το κανει κανενας αλλος. Διαβασε τι ελέγχει δεν το κανει κανενας αλλος. Θελετε να κανετε νικα κανετε εγω λεω τι εμαθα . Εδω μεσα θα ακούγονται ολες οι απόψεις  γιαυτο ειναι τα φορουμ νομιζω 

Δεν κανει τιποτα προτοτυπο.Η διαγνωση που κανει δεν ειναι καποια δικη του πατεντα.Και προφανως   ξερω τι κανει.5 φορες   το εχω κανει και το εχω συζητησει και απο κοντα με τον ιδιο.Οι δε εγχυσεις  δεν εφαρμοζονται απο αυτον.Εγω ειμαι η πρωτη που εκανε τοσες   εγχυσεις. .Θεωρηθηκα πετυχημενο παραδειγμα!Δεν μου τις   προτεινε ,ουτε φυσικα μου τις   εφαρμοσε αυτος  .Αλλα επειδη τον ξερω και προσωπικα και να ειχε μια πατεντα δε θα πηγαινε ποτε να τρεξει οποιαδηποτε διαδικασια.."Ειναι στον κοσμο του.".Εχει δηλαδή εντελώς δικό του τρόπο που λειτουργεί. Να μην παρεξηγηθεί. Με ο,τι καλο και κακο και συνεπαγεται αυτο.Οσο για την Μαγιοπουλας   ο Νικας   δεν της   βρηκε φλεγμονη.Ειχε κανει πολλες   εξετασεις ενδομητριου.Και σε καποιον Χατζημπουγια(καπως   ετσι).Που της βρηκε και το προβλημα.Και μαλιστα σημερα μου υπενθυμισε οτι 2 φορες   τη βρηκε καθαρη.Αυτα.Δεν εχω κανενα λογο να υπερσπιζομαι τον Νικα γιατι κρυφα απο το Σφακ εκανα και endimetriome.Και οταν μου απαξιωσε στη συνεχεια την εξεταση ,εγω ειχα δικη μου γνωμη.Απλα αυτα που γραφω τα ξερω απο μεσα.Επειδη ομως   τα εχω γραψει πολλες   φορες   ,δεν υπαρχει λογος   να τα ξαναγραψω.Εγινα κουραστικη.

 

 

 

 

 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, anoulious είπε:

Δεν κανει τιποτα προτοτυπο.Η διαγνωση που κανει δεν ειναι καποια δικη του πατεντα.Και προφανως   ξερω τι κανει.5 φορες   το εχω κανει και το εχω συζητησει και απο κοντα με υον ιδιο.Οι δε εγχυσεις  δεν εφαρμοζονται απο αυτον.Εγω ειμαι η πρωτη που εκανε τοσες   εγχυσεις. .Θεωρηθηκα πετυχημενο παραδειγμα!Δεν μου τις   προτεινε ,ουτε φυσικα μου τις   εφαρμοσε αυτος  .Αλλα επειδη τον ξερω και προσωπικα και να ειχε μια πατεντα δε θα πηγαινε ποτε να τρεξει οποιαδηποτε διαδικασια..Ειναι στον κοσμο του.Με ο,τι καλο και κακο και συνεπαγεται αυτο.Οσο για την Μαγιοπουλας   ο Νικας   δεν της   βρηκε φλεγμονη.Ειχε κανει πολλες   εξετασεις ενδομητριου.Και σε καποιον Χατζημπουγια(καπως   ετσι).Που της βρηκε και το προβλημα.Και μαλιστα σημερα μου υπενθυμισε οτι 2 φορες   τη βρηκε καθαρη.Αυτα.Δεν εχω κανενα λογο να υπερσπιζομαι τον Νικα γιατι κρυφα απο το Σφακ εκανα και endimetriome.Και οταν μου απαξιωσε στη συνεχεια την εξεταση ,εγω ειχα δικη μου γνωμη.Απλα αυτα που γραφω τα ξερω απο μεσα.Επειδη ομως   τα εχω γραψει πολλες   φορες   ,δεν υπαρχει λογος   να τα ξαναγραψω.Εγινα κουραστικη.

 

 

 

 

 

Εγω ειπα οτι εμαθα και οτι μου ειπαν και οτι εγινε σε μενα.  Τις γνωμες μας και γνώσεις μας ανταλασουμε έδω μεσα . Αλλα εγω ειναι η τελευταια φορα π θα γραψω γτ δεν ειναι δημοκρατικά τ πραγματα εδω μεσα και δεν μου αρεσει. Καθε επιτυχια στη νεα σου προσπαθεια . 

Link to comment
Share on other sites

Just now, decemberlove είπε:

Εγω ειπα οτι εμαθα και οτι μου ειπαν και οτι εγινε σε μενα.  Τις γνωμες μας και γνώσεις μας ανταλασουμε έδω μεσα . Αλλα εγω ειναι η τελευταια φορα π θα γραψω γτ δεν ειναι δημοκρατικά τ πραγματα εδω μεσα και δεν μου αρεσει. Καθε επιτυχια στη νεα σου προσπαθεια . 

Γιατί αμυνεσαι; Δε σου επιτίθεται καμμία. Εγώ είμαι από τις λίγες που έχω κάνει διάφορες εξετάσεις ενδομητρίου και έχω γράψει για όλες τα θετικά και αρνητικά.. Και προφανώς μπορείς να γράφεις ο, τι νομίζεις. Εννοείται!! 

  • Μου αρέσει 2
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το σημείο θα πεταχτώ, να παραθέσω κι εγώ την γνώμη και την εμπειρία μου... Εκανα 2 ωοληψιες και σύνολο 4 ετ στο γιατρό που λετε.. Στην πρώτη που πηγα χαλια και εκανα μονο 3 αυγά.. έμεινα έγκυος και παλλινδρομισε το εμβρυακι μου.. Αμεσως μετά καναμε ξανα διέγερση και ετ που πηρα 0 χοριακη.. Μετα, ξεκίνησε ο Γολγοθάς της βιοψίας αυτής.. και οι αμέτρητες εγχυσεις και αρκετά σχήματα αντιβίωσης.. Και ξανά και ξανα επανέλεγχος γιατι όπως ολες είχα κι εγώ χρόνια φλεγμονή, στον 4ο και τελευταίο έλεγχο βρηκε την εικόνα πολυ καλη και εδωσε το πράσινο φως για ετ. Κάνω την πρώτη αμέσως μετα που είχα καθαρίσει απο τη φλεγμονή, παίρνω 0.. Κάνω τη 2η αμέσως μετά για να μην ξανα φουντώσει η φλεγμονή , παλι 0.. Και εκει, έρχεται το τελειωτικό χτύπημα που το εδωσε ο γιατρός λέγοντας μου πως τα έμβρυα μου(2 κ 3ων ημερων που βαζαμε ενώ ηθελα από την αρχή βλαστοκυστες ) ειναι οπτικα τέλεια αλλα πιθανόν να είναι άρρωστα, που όμως δεν μπορούμε να εξετάσουμε γιατί ειναι μονο 3ων ημερών.. Είπα ας κάνουμε καινούργια διέγερση και να κάνουμε βλαστοκυστες για να δουμε δυναμική.... Ηταν κατηγορηματικος πως ακομα κι αν εκανα καινούργια διέγερση, παλι 2 η 3ων ημερών θα βαζαμε γιατί έμεινα έγκυος με αυτά ... Πηρα την απόφαση να φύγω.. Οχι μονο γιατί ενιωθα ανασφαλής, αλλα γιατί έδωσα αρκετές ευκαιρίες σε αυτον τον άνθρωπο.. Πραγματικά μου ηταν πολυ δύσκολο να διαχειριστώ στα 26 μου ολο αυτο, και επίσης δύσκολο να εμπιστευτώ ξανα γιατρό όπως εμπιστεύτηκα εκείνον.. Θα τον αγαπώ σαν άνθρωπο, όμως εμενα δεν είχε το αποτέλεσμα που θα έπρεπε .. Αργότερα, αλλαξα κέντρο και μου πρότειναν βλαστοκυστες.. Φοβισμένη προχώρησα.. Εκανα και προεμφυτευτικο επηρεασμενη από τα λόγια του προηγούμενου γιατρού.. Το αποτέλεσμα 10 αυγά απο καινούρια διέγερση, 6 βλαστοκυστες, 6 υγιή έμβρυα απο προεμφυτευτικο..

 

Ίσως ήμουν άτυχη τότε , ίσως φταίω εγω, ίσως κάποιοι λάθος χειρισμοί.. Δεν γνωρίζω.. Δεν ρίχνω ευθύνη σε κανένα γιατί όλα έγιναν με τη σύμφωνη γνώμη μου.. Ομως δυστυχώς υπάρχουν αυτα που λεει η decemberlove.. Εχω ακούσει κι εγώ διαφορα περιστατικά που δεν θα ήθελα να αναφέρω . 

Εν κατακλείδι θα πω και θα κλείσω, πως μεγάλες κοπέλες είμαστε και κάνουμε αυτό που θεωρούμε σωστό ακολουθώντας η καθε μια το γιατρό της.. Ομως καλό είναι να ακούγεται και η άλλη αποψη, και πάντα σεβομενες τις επιλογές της καθε κοπελας.. 

Οτι κι αν κανουμε στη συνέχεια η καθε μια μας, οτι κι αν αποφασίσουμε, εύχομαι να ειναι για ολες το καλύτερο!!! Καλό σας απόγευμα!!! 

Καλη επιτυχια σε όλες μας κορίτσια!! 

  • Μου αρέσει 12
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...