Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Eflenew είπε:

      Τότε μπράβο σας με το μωράκι σας που φτάσατε 30η εβδομάδα. Με το καλό να το δεχτείς! 🥰

      μακάρι να κάτσει εκεί που είναι για βδομαδες ακόμα! είναι βιαστικός !  και συ με το καλό, μια τεραααστια χοριακη και μια καλή εγκυμοσυνη εύχομαι! 🙏

Cafe Ivf με δωρεά ωαρίων


Recommended Posts

8 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Πολλές βροχερές, χειμωνιάτικες καλησπέρες σε όλες τις όμορφες!

Παλμοίρα, σιδερένιος ο άντρας σου και μόνο καλά από δω και πέρα. Να είστε καλά να δεχτείτε το μωρό σας!

Κορίτσια μένω άναυδη από την εξής στατιστική: είναι πολλές, πάρα πολλές οι κάργιες! Προσέξτε, από όσες μας είπαν την εμπειρία τους μόνο η Γεωργία είχε καλά να πει! Τι να πω, νόμιζα ότι είχε βελτιωθεί κάπως η  κατάσταση αλλά ..... Έχουν καταστρέψει κόσμο και οικογένειες αυτές (έχω και εγώ παραδείγματα) αλλά πίστευα ότι κάπως εκπολιτιστήκαμε. Θα μου πείτε, αλλάζει ο κακός ο άνθρωπος ... Καλά αυτή η αγία ελληνική οικογένεια μπορεί να μας έχει στηρίξει όλους, να βόηθησε την ελληνική κοινωνία να κρατηθεί κάπως στην κρίση αλλά έχει καταστρέψει και κόσμο .... πέφτει πάνω (κυρίως η μάνα) και τρώει τα παιδιά της. Τα ευνουχίζει (έτσι να δείτε τι τυχερές είστε που οι άντρες σας μπόρεσαν και αυτονομήθηκαν!) τα κάνει ανώριμα και προβληματικά. Ο θεός να μας φυλάει μην γίνουμε τέτοιες μάνες (όπως βλέπετε το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνω μάνα). Τι είναι αυτές τις φοβήθηκε το μάτι μου.

Και εδώ θέλω να δηλώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα καμία σας μικρόψυχη ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο και συναφές. Για πολλούς λόγους. Πρώτον, από και ως που να σας κρίνω; Εσείς δέχεστε αυτές τις άσχημες και ψυχοφθόρες συμπεριφορές και έχετε όλο το δικαίωνα να αναπτύξετε τα όποια αρνητικά συναισθήματα. Δεύτερον, είναι απολύτως ανθρώπινα αυτά τα συναισθήματα. Με συγχωρείτε αλλά εγώ είμαι άνθρωπος και δεν επιθυμώ να αποκτήσω φωτοστέφανο> Μπορεί πεθερά να μην έχω αλλά κατά καιρούς έχω αιστανθεί τέτοια συναισθήματα για άλλους. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τους αγαπάμε όλους! και καλά να είναι κανένας άσχετος απομακρύνεσαι. Αν είναι η πεθερά σου όμως; .....πάλι απομακρύνεσαι! Έλεος με τα πρέπει και τα καθώς πρέπει. Εκτιμώ πάντως την ειλικρίνεια σας. Και στην τελική, ας τα πούμε εδώ με όλα τα πλεονεκτήματα που δίνει το φόρουμ, σαν ένα είδος ομαδικής ψυχανάλυσης. Μόνο καλό θα μας κάνει (τι λέει ο ειδικός;). Κορίτσια, έχω υποφέρει πολύ στη ζωή μου γιατί οι άλλοι δεν είχαν την ευθιξία να μπαίνουν στη θέση μου ώστε να με σέβονται και να μην μ' ενοχλούν (το πιο επιεικές που μπορώ να πω για να μην πω να μ' εκμεταλλεύονται) και έπρεπε να φτάσω σε μεγάλη ηλικία για να καταλάβω ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα μας σκεφτούν, σεβαστούν, ... εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και την οικογένεια μας. Οι άλλοι ότι έχουν να κάνουν θα το κάνουν. Και έχω και κάτι άλλο να δηλώσω (δεν είναι δικό μου, είναι μιας φίλης μου αλλά κάθε μέρα που περνάει το ασπάζομαι), έχω ζήσει το μισό της ζωής μου και ενδεχομένως μετράω και ανάποδα, ε, είμαι πολύ μεγάλη πια για ηλίθιους συμβιβασμούς, καθωσπρεπισμούς και έχω κερδίσει το δικαίωμα να κάνω κυρίως πράγματα που μου αρέσουν, να συναναστρέφομαι με πρόσωπα που μου αρέσουν, .... Δεν ξέρω εσείς τι λέτε; Έτσι, ένα πράγμα που μου αρέσει είναι να μοιράζομαι διάφορα μαζί σας. είμαι χαρούμενη γι' αυτό, πιστεύω όλες βοηθήκαμε από αυτή τη συναναστροφή και κερδίσαμε. Ε, μόνο ικανοποίηση αισθάνομαι (για να μην πω ευγνωμοσύνη γιατί είναι βαριά λέξη) και δεν θ' αρχίσω να το ... δεν μου 'ρχεται η κατάλληλη λέξη ... το χαλάω όλο αυτό κρίνοντας σας, ειδικά όταν δεν σας γνωρίζω κιόλας! Επίσης, να σας θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από τον προβληματισμό της Νίνας σχετικά με το πως να χειριστούμε τη μελλοντική σχέση των παιδιών μας με τέτοια άτομα. Ένα έχω να σας πω. Είστε, είμαστε όλες έξυπνες, μορφωμένες, με ένα επίπεδο (το όμορφες το παραλείπω διότι εννοείται!) πάνω του μέσου όρου θα έλεγα, χαρακτηριστικά που θα σας/μας (τι σκατ... τα βιβλία αυτοβελτίωσης πρέπει να βάζω και τον εαυτό μου μέσα) κάνουν όλες υπέροχες μανούλες! Τις καλύτερες του κόσμου!

Αγαπημένη μου Κοκκινομάλλα, ξέρεις πόσες φορές μας έχεις πει ότι υπήρξες εγωίστρια; Ε, έχω να σου πω: φτάνει το αυτομαστίγωμα. Αρκετά! Υπήρξες όπως λες και εσύ. Παρελθόντας χρόνος. Πάει αυτό σου τελείωσε. Μεγάλωσες, ωρίμασες, σου έδωσε η ζωή αυτά τα μαθήματα που μας δίνει σε όλους και μας προσγειώνει. Εξελίχθηκες, κάνεις την αυτοκριτική σου, γνωρίζεις τον εαυτό σου και κρατάμε αυτό. Να λυπάσαι αυτούς που δεν αλλάζουν και δεν μεγαλώνουν, δεν βελτιώνονται. Σκέψου πως όλα αυτά θα σε κάνουν ακόμη καλύτερη μανούλα. κοίτα εμπειρίες που έχεις και από πόσα θα προσπαθήσεις να προφυλάξεις το παιδί σου; sorry Νίνα δεν θα σου "πάρω" τη δουλειά αλλά βλέπεις είναι ίδιον της φυλής (εκτός από τις πεθερές), διάβασα και γω 2-3 βιβλία αυτοβελτίωσης, τη σειρά του Μπουκάι και έναν Γιάλομ και ψωνίστηκα την είδα ψυχολόγος ..... Τέλος, φυσικά οι δικές μας οικογένειες δεν είναι αγίες ... αλλά βρε αδερφέ στη μάνα μας ρίχνουμε και ένα διάολο και σταματάει!

.. είναι αργά και δεν μου έρχεται και κάτι καλό για να σας καληνυχτήσω εκτός του ότι είστε/είμαστε όλες όμορφες και υπέροχες και να μην το ξεχνάτε ποτέ αυτό!

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα, να με σκέφτεστε τη βδομάδα που θα έρθει και να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια, τις ευχές σας και λίγη τύχη. Σας φιλώ και να προσέχετε

 

καλημέρα κορίτσια

φυσικά και θα τα καταφέρεις angel , και έχεις όλη τη θετική μου σκέψη , για να πάνε τα πράγματα τέλεια !!

 

Μάλλον υστερώ λίγο στο γραπτό λόγο , γιατί δεν δίνω να καταλάβετε αυτό που θέλω να πω....ναι είμαι εγωίστρια , και δεν με ενοχλεί , ούτε αυτομαστιγωνομαι...παρτάκιας θέλω να πιστεύω ότι έπαψα να είμαι , και  αφουγκράζομαι τα θέλω των 

δικών μου ανθρώπων....δεν με ενοχλεί , αν με θεωρούν , σνομπ , ξιπασμένη , εγωίστρια.....γιατί αυτή είμαι , και δεν με ενδιαφέρει να αποδείξω , ούτε εδώ , ούτε στον περίγυρο μου το αντίθετο....και πάντα πίστευα ότι ο εγωισμός ,κρύβει ένα βαθμό

αυτοεκτίμησης και αξιοπρέπειας ...

 Αυτό που ζώ μάλλον τώρα , με τον ερχομό της μικρής μου σε λίγες μέρες , είναι ότι έχει αλλάξει η κοσμοθεωρία μου , οι προτεραιότητες μου ,  και πιστεύω ότι ο κόσμος μου θα περιστρέφεται γύρω από αυτό το παιδί....

και να σας πω....μου αρέσει....και μου αρέσει πολύ.....

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 27,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Mary H

    1458

  • MaryH

    1014

  • anoulious

    1006

  • Chrussa1982

    946

10 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Πολλές βροχερές, χειμωνιάτικες καλησπέρες σε όλες τις όμορφες!

Παλμοίρα, σιδερένιος ο άντρας σου και μόνο καλά από δω και πέρα. Να είστε καλά να δεχτείτε το μωρό σας!

Κορίτσια μένω άναυδη από την εξής στατιστική: είναι πολλές, πάρα πολλές οι κάργιες! Προσέξτε, από όσες μας είπαν την εμπειρία τους μόνο η Γεωργία είχε καλά να πει! Τι να πω, νόμιζα ότι είχε βελτιωθεί κάπως η  κατάσταση αλλά ..... Έχουν καταστρέψει κόσμο και οικογένειες αυτές (έχω και εγώ παραδείγματα) αλλά πίστευα ότι κάπως εκπολιτιστήκαμε. Θα μου πείτε, αλλάζει ο κακός ο άνθρωπος ... Καλά αυτή η αγία ελληνική οικογένεια μπορεί να μας έχει στηρίξει όλους, να βόηθησε την ελληνική κοινωνία να κρατηθεί κάπως στην κρίση αλλά έχει καταστρέψει και κόσμο .... πέφτει πάνω (κυρίως η μάνα) και τρώει τα παιδιά της. Τα ευνουχίζει (έτσι να δείτε τι τυχερές είστε που οι άντρες σας μπόρεσαν και αυτονομήθηκαν!) τα κάνει ανώριμα και προβληματικά. Ο θεός να μας φυλάει μην γίνουμε τέτοιες μάνες (όπως βλέπετε το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνω μάνα). Τι είναι αυτές τις φοβήθηκε το μάτι μου.

Και εδώ θέλω να δηλώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα καμία σας μικρόψυχη ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο και συναφές. Για πολλούς λόγους. Πρώτον, από και ως που να σας κρίνω; Εσείς δέχεστε αυτές τις άσχημες και ψυχοφθόρες συμπεριφορές και έχετε όλο το δικαίωνα να αναπτύξετε τα όποια αρνητικά συναισθήματα. Δεύτερον, είναι απολύτως ανθρώπινα αυτά τα συναισθήματα. Με συγχωρείτε αλλά εγώ είμαι άνθρωπος και δεν επιθυμώ να αποκτήσω φωτοστέφανο> Μπορεί πεθερά να μην έχω αλλά κατά καιρούς έχω αιστανθεί τέτοια συναισθήματα για άλλους. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τους αγαπάμε όλους! και καλά να είναι κανένας άσχετος απομακρύνεσαι. Αν είναι η πεθερά σου όμως; .....πάλι απομακρύνεσαι! Έλεος με τα πρέπει και τα καθώς πρέπει. Εκτιμώ πάντως την ειλικρίνεια σας. Και στην τελική, ας τα πούμε εδώ με όλα τα πλεονεκτήματα που δίνει το φόρουμ, σαν ένα είδος ομαδικής ψυχανάλυσης. Μόνο καλό θα μας κάνει (τι λέει ο ειδικός;). Κορίτσια, έχω υποφέρει πολύ στη ζωή μου γιατί οι άλλοι δεν είχαν την ευθιξία να μπαίνουν στη θέση μου ώστε να με σέβονται και να μην μ' ενοχλούν (το πιο επιεικές που μπορώ να πω για να μην πω να μ' εκμεταλλεύονται) και έπρεπε να φτάσω σε μεγάλη ηλικία για να καταλάβω ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα μας σκεφτούν, σεβαστούν, ... εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και την οικογένεια μας. Οι άλλοι ότι έχουν να κάνουν θα το κάνουν. Και έχω και κάτι άλλο να δηλώσω (δεν είναι δικό μου, είναι μιας φίλης μου αλλά κάθε μέρα που περνάει το ασπάζομαι), έχω ζήσει το μισό της ζωής μου και ενδεχομένως μετράω και ανάποδα, ε, είμαι πολύ μεγάλη πια για ηλίθιους συμβιβασμούς, καθωσπρεπισμούς και έχω κερδίσει το δικαίωμα να κάνω κυρίως πράγματα που μου αρέσουν, να συναναστρέφομαι με πρόσωπα που μου αρέσουν, .... Δεν ξέρω εσείς τι λέτε; Έτσι, ένα πράγμα που μου αρέσει είναι να μοιράζομαι διάφορα μαζί σας. είμαι χαρούμενη γι' αυτό, πιστεύω όλες βοηθήκαμε από αυτή τη συναναστροφή και κερδίσαμε. Ε, μόνο ικανοποίηση αισθάνομαι (για να μην πω ευγνωμοσύνη γιατί είναι βαριά λέξη) και δεν θ' αρχίσω να το ... δεν μου 'ρχεται η κατάλληλη λέξη ... το χαλάω όλο αυτό κρίνοντας σας, ειδικά όταν δεν σας γνωρίζω κιόλας! Επίσης, να σας θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από τον προβληματισμό της Νίνας σχετικά με το πως να χειριστούμε τη μελλοντική σχέση των παιδιών μας με τέτοια άτομα. Ένα έχω να σας πω. Είστε, είμαστε όλες έξυπνες, μορφωμένες, με ένα επίπεδο (το όμορφες το παραλείπω διότι εννοείται!) πάνω του μέσου όρου θα έλεγα, χαρακτηριστικά που θα σας/μας (τι σκατ... τα βιβλία αυτοβελτίωσης πρέπει να βάζω και τον εαυτό μου μέσα) κάνουν όλες υπέροχες μανούλες! Τις καλύτερες του κόσμου!

Αγαπημένη μου Κοκκινομάλλα, ξέρεις πόσες φορές μας έχεις πει ότι υπήρξες εγωίστρια; Ε, έχω να σου πω: φτάνει το αυτομαστίγωμα. Αρκετά! Υπήρξες όπως λες και εσύ. Παρελθόντας χρόνος. Πάει αυτό σου τελείωσε. Μεγάλωσες, ωρίμασες, σου έδωσε η ζωή αυτά τα μαθήματα που μας δίνει σε όλους και μας προσγειώνει. Εξελίχθηκες, κάνεις την αυτοκριτική σου, γνωρίζεις τον εαυτό σου και κρατάμε αυτό. Να λυπάσαι αυτούς που δεν αλλάζουν και δεν μεγαλώνουν, δεν βελτιώνονται. Σκέψου πως όλα αυτά θα σε κάνουν ακόμη καλύτερη μανούλα. κοίτα εμπειρίες που έχεις και από πόσα θα προσπαθήσεις να προφυλάξεις το παιδί σου; sorry Νίνα δεν θα σου "πάρω" τη δουλειά αλλά βλέπεις είναι ίδιον της φυλής (εκτός από τις πεθερές), διάβασα και γω 2-3 βιβλία αυτοβελτίωσης, τη σειρά του Μπουκάι και έναν Γιάλομ και ψωνίστηκα την είδα ψυχολόγος ..... Τέλος, φυσικά οι δικές μας οικογένειες δεν είναι αγίες ... αλλά βρε αδερφέ στη μάνα μας ρίχνουμε και ένα διάολο και σταματάει!

.. είναι αργά και δεν μου έρχεται και κάτι καλό για να σας καληνυχτήσω εκτός του ότι είστε/είμαστε όλες όμορφες και υπέροχες και να μην το ξεχνάτε ποτέ αυτό!

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα, να με σκέφτεστε τη βδομάδα που θα έρθει και να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια, τις ευχές σας και λίγη τύχη. Σας φιλώ και να προσέχετε

 

 Angel,με κάλυψες πλήρως!Τα είπες πολύ ωραία και πέτυχες και κανά δυο άλλα στοιχεία.Είπες η ΑΓΙΑ ελληνική οικογένεια-να διευκρινίσω ότι είμαι ένας πολύ πιστός άνθρωπος και δεν θα ντραπώ να πω ότι έκανα και εγώ τα τάματα μου για τα παιδια μου.Πολλές λοιπόν απο αυτές τις πεθερές ειναι και θεούσες(η δική μου στον υπέρτατο βαθμό).Τον λόγο του θεού λοιπόν τον διαβάζουν όπως τους συμφέρει,λενε οτι λενε και μετά ζητούν άφεση αμαρτιών.Απο ποιον όμως?Απο τον παπά της ενορίας.Δεν είδα ποτέ μου καμία απο αυτες να ζητήσει συγχώρεση απο το άτομο που πλήγωσε.Ιδου και μία απο τις παρανοήσεις των θεουσων και πόσο λάθος μπορεί κανείς να διαβάσει τον λόγο του Κυρίου ή και τον οποιονδήποτε άλλο λογο.Μιλώντας,γράφοντας είναι πολλές οι παρανοήσεις.Μιας και το ξεκίνησα λοιπόν αυτο με τις πεθερές να πω οτι ίσως τελικά και να με πληγώνει που δεν θα μπορούν τα παιδιά μου να έχουν σχέσεις με τους γονείς του συζύγου μου,ίσως να φανταζόμουν πάντα ότι θα ήταν κάποιοι καλοσυνάτοι,αλλά αυτή είναι η πραγματικοτητα!Ας αφήσω λοιπόν το παιδί που κατοικεί μέσα μου.

Εγ'ω πρώτη να πω οτι ειμαι και κακός ανθρωπος,δηλαδη διέπομαι και απο αρνητικά συναισθήματα και αφήνομαι και σε αυτά,και μπορεί να μην το απολαμβάνω κιόλας,αλλά καλό κάνει.Και όσο για εμάς ως μελλοντικές μητέρες,να ευχηθώ να είμαστε 'επαρκώς καλές μητέρες'',όπως λέει και ο Γουίνικοτ,άρα να είμαστε μη όλες προς τα παιδιά μας,για να μην γίνουμε αυτά που κοροιδεύουμε.Αρα να παραμείνουμε και γυναίκες.Και επειδή όλο και θα υπάρχει και κάποιος άντρας που δεν θα εχει αυτονομηθει και θα κάνει την γυναικούλα του να υποφέρει,να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν πολλές Μήδειες μεταμφιεσμένες σε μητερούλες που επαγρυπνούν ζηλότυπα πάνω απο τον αλυσσοδεμένο Ιασωνα.χαχαχα.Αντρες δεν αρκει να ικανοποιήσετε την επιθυμία μιας γυναίκας για παιδιά και μετά αντε γεια.

Λοιπον για τον Γιάλομ λεω ναι!Τον άλλον ας κάνω πως δεν τον άκουσα.χαχαχα.Και προτείνω ενα πολύ ωραίο βιβλίο του Μασιμο Ρεκαλκάτι"Τα χέρια της μητέρας''.Angel μου εύχομαι ολόψυχα να πάνε όλα κατ'ευχήν.Σε φιλώ γλυκά!

Κορίτσια καλημέρα σε όλες και καλη Κυριακή! 

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

On 12/14/2018 at 6:26 PM, NINA78 said:

Γλυκειά Λενιώ μου,είμαι σιγουρη οτι καποια στιγμή θα καταλάβουν,αλλά εως τότε θεωρώ ότι πρέπει να τα προστατεύσω!Και να πω το εξής απλό,δεν είναι δυνατόν,ένας ανθρωπος που δεν χαίρεται τωρα με την ύπαρξη τους,να χαρεί όταν τα δει.Η μαμά μου περίμενε πως και πως τον υπερηχο και της τον βάλαμε και τον είδε και έλεγε διάφορα τωρα ειναι σαν να μας χαιρετά,κοίτα η τσαπερδόνα πιανει την μύτη της,κ.α πολλά!Αλλά και προτού τα δει,είχε τόση χαρά και έχει κάνει και σχέδια για το ότι θα έρχετε όλη την  μέρα και το βράδυ θα πάει σπίτι της κ.α.Φιλάκια πολλά!  

Αχ, η στρουμπουλίτσα ετοιμάζεται να βγει!Θα είναι το πιο τυχερό μωρό του νέου έτους.Αχ,κοκκινομάλλα μου σε νοιώθω,έχουν πολλά κοινά στοιχεία οι πεθερές μας.Δεν αγαπούν τα παιδιά τους και κατ'επέκταση ούτε τις νύφες τους,οποιες και αν ηταν.Αγαπούν οποιον μπορούν να ελέγχουν και να απαξιώνουν(οπως είναι η πεθερά σου με τον άλλο γιο,ειναι και η μητέρα του συζύγου μου,με την κόρη και το εγγόνι της,και δεν της έχει επιτρέψει να εξελιχτεί.Ο αντρας μου φεύγωντας απο 18 χρονων για σπουδες και φτανοντας και εκεινος μέχρι διδάκτωρ-και όλα αυτά μόνος του,δουλεύοντας παράλληλα στο εξωτερικό,πήρε τις αποστάσεις που χρειαζόταν.Αυτό που τον κάνει τόσο συνειδητοποιημένο ειναι ότι λόγω της ψυχοπαθολογίας των γονιών του,μου λεει ότι απο πολύ μικρός είπε ότι η μητέρα μου είναι κακός άνθρωπος-εγω δεν θέλω να είμαι ετσι και ο πατέρας μου είναι απαθής και υπεύθυνος και εκείνος.Ειναι γονείς μου,αλλά τους απορρίπτω.Τον θαυμάζω που έχει ξεπεράσει με κόπο βέβαια,όλα αυτά,αλλά και λυπάμαι όταν βλέπω πόση ανάγκη είχε κάποτε απο μια μητέρα τρυφερή  και απο εναν πατέρα δυνατό.

Α,σιγουρα απο καπου θα το βρει η πεθερά σου και αν οχι,δυστυχισμένοι ανθρωποι-να ξέραν τι χάνουν... 

Ναι ναι συμφωνώ Νίνα μου, αυτό που είπα είναι έξτρα. 

Πολλά φιλιά σ'εσενα και σε όλες τις κοπέλες από τα βόρεια.

Διαβάζω σχεδόν καθημερινά αλλά δε γράφω και πολύ, θα επανέλθω. Προς το παρόν ναυτία κ κούραση. Σας έχω στο νου μου και στην καρδιά μου :)

  • Μου αρέσει 7
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, angel23 είπε:

Πολλές βροχερές, χειμωνιάτικες καλησπέρες σε όλες τις όμορφες!

Παλμοίρα, σιδερένιος ο άντρας σου και μόνο καλά από δω και πέρα. Να είστε καλά να δεχτείτε το μωρό σας!

Κορίτσια μένω άναυδη από την εξής στατιστική: είναι πολλές, πάρα πολλές οι κάργιες! Προσέξτε, από όσες μας είπαν την εμπειρία τους μόνο η Γεωργία είχε καλά να πει! Τι να πω, νόμιζα ότι είχε βελτιωθεί κάπως η  κατάσταση αλλά ..... Έχουν καταστρέψει κόσμο και οικογένειες αυτές (έχω και εγώ παραδείγματα) αλλά πίστευα ότι κάπως εκπολιτιστήκαμε. Θα μου πείτε, αλλάζει ο κακός ο άνθρωπος ... Καλά αυτή η αγία ελληνική οικογένεια μπορεί να μας έχει στηρίξει όλους, να βόηθησε την ελληνική κοινωνία να κρατηθεί κάπως στην κρίση αλλά έχει καταστρέψει και κόσμο .... πέφτει πάνω (κυρίως η μάνα) και τρώει τα παιδιά της. Τα ευνουχίζει (έτσι να δείτε τι τυχερές είστε που οι άντρες σας μπόρεσαν και αυτονομήθηκαν!) τα κάνει ανώριμα και προβληματικά. Ο θεός να μας φυλάει μην γίνουμε τέτοιες μάνες (όπως βλέπετε το θεωρώ δεδομένο ότι θα γίνω μάνα). Τι είναι αυτές τις φοβήθηκε το μάτι μου.

Και εδώ θέλω να δηλώσω ότι σε καμία περίπτωση δεν θα χαρακτήριζα καμία σας μικρόψυχη ή οτιδήποτε άλλο παρόμοιο και συναφές. Για πολλούς λόγους. Πρώτον, από και ως που να σας κρίνω; Εσείς δέχεστε αυτές τις άσχημες και ψυχοφθόρες συμπεριφορές και έχετε όλο το δικαίωνα να αναπτύξετε τα όποια αρνητικά συναισθήματα. Δεύτερον, είναι απολύτως ανθρώπινα αυτά τα συναισθήματα. Με συγχωρείτε αλλά εγώ είμαι άνθρωπος και δεν επιθυμώ να αποκτήσω φωτοστέφανο> Μπορεί πεθερά να μην έχω αλλά κατά καιρούς έχω αιστανθεί τέτοια συναισθήματα για άλλους. Τι να κάνουμε δεν μπορούμε να τους αγαπάμε όλους! και καλά να είναι κανένας άσχετος απομακρύνεσαι. Αν είναι η πεθερά σου όμως; .....πάλι απομακρύνεσαι! Έλεος με τα πρέπει και τα καθώς πρέπει. Εκτιμώ πάντως την ειλικρίνεια σας. Και στην τελική, ας τα πούμε εδώ με όλα τα πλεονεκτήματα που δίνει το φόρουμ, σαν ένα είδος ομαδικής ψυχανάλυσης. Μόνο καλό θα μας κάνει (τι λέει ο ειδικός;). Κορίτσια, έχω υποφέρει πολύ στη ζωή μου γιατί οι άλλοι δεν είχαν την ευθιξία να μπαίνουν στη θέση μου ώστε να με σέβονται και να μην μ' ενοχλούν (το πιο επιεικές που μπορώ να πω για να μην πω να μ' εκμεταλλεύονται) και έπρεπε να φτάσω σε μεγάλη ηλικία για να καταλάβω ότι ελάχιστοι είναι αυτοί που θα μας σκεφτούν, σεβαστούν, ... εμείς οφείλουμε να προστατεύσουμε τον εαυτό μας και την οικογένεια μας. Οι άλλοι ότι έχουν να κάνουν θα το κάνουν. Και έχω και κάτι άλλο να δηλώσω (δεν είναι δικό μου, είναι μιας φίλης μου αλλά κάθε μέρα που περνάει το ασπάζομαι), έχω ζήσει το μισό της ζωής μου και ενδεχομένως μετράω και ανάποδα, ε, είμαι πολύ μεγάλη πια για ηλίθιους συμβιβασμούς, καθωσπρεπισμούς και έχω κερδίσει το δικαίωμα να κάνω κυρίως πράγματα που μου αρέσουν, να συναναστρέφομαι με πρόσωπα που μου αρέσουν, .... Δεν ξέρω εσείς τι λέτε; Έτσι, ένα πράγμα που μου αρέσει είναι να μοιράζομαι διάφορα μαζί σας. είμαι χαρούμενη γι' αυτό, πιστεύω όλες βοηθήκαμε από αυτή τη συναναστροφή και κερδίσαμε. Ε, μόνο ικανοποίηση αισθάνομαι (για να μην πω ευγνωμοσύνη γιατί είναι βαριά λέξη) και δεν θ' αρχίσω να το ... δεν μου 'ρχεται η κατάλληλη λέξη ... το χαλάω όλο αυτό κρίνοντας σας, ειδικά όταν δεν σας γνωρίζω κιόλας! Επίσης, να σας θυμίσω ότι η συζήτηση ξεκίνησε από τον προβληματισμό της Νίνας σχετικά με το πως να χειριστούμε τη μελλοντική σχέση των παιδιών μας με τέτοια άτομα. Ένα έχω να σας πω. Είστε, είμαστε όλες έξυπνες, μορφωμένες, με ένα επίπεδο (το όμορφες το παραλείπω διότι εννοείται!) πάνω του μέσου όρου θα έλεγα, χαρακτηριστικά που θα σας/μας (τι σκατ... τα βιβλία αυτοβελτίωσης πρέπει να βάζω και τον εαυτό μου μέσα) κάνουν όλες υπέροχες μανούλες! Τις καλύτερες του κόσμου!

Αγαπημένη μου Κοκκινομάλλα, ξέρεις πόσες φορές μας έχεις πει ότι υπήρξες εγωίστρια; Ε, έχω να σου πω: φτάνει το αυτομαστίγωμα. Αρκετά! Υπήρξες όπως λες και εσύ. Παρελθόντας χρόνος. Πάει αυτό σου τελείωσε. Μεγάλωσες, ωρίμασες, σου έδωσε η ζωή αυτά τα μαθήματα που μας δίνει σε όλους και μας προσγειώνει. Εξελίχθηκες, κάνεις την αυτοκριτική σου, γνωρίζεις τον εαυτό σου και κρατάμε αυτό. Να λυπάσαι αυτούς που δεν αλλάζουν και δεν μεγαλώνουν, δεν βελτιώνονται. Σκέψου πως όλα αυτά θα σε κάνουν ακόμη καλύτερη μανούλα. κοίτα εμπειρίες που έχεις και από πόσα θα προσπαθήσεις να προφυλάξεις το παιδί σου; sorry Νίνα δεν θα σου "πάρω" τη δουλειά αλλά βλέπεις είναι ίδιον της φυλής (εκτός από τις πεθερές), διάβασα και γω 2-3 βιβλία αυτοβελτίωσης, τη σειρά του Μπουκάι και έναν Γιάλομ και ψωνίστηκα την είδα ψυχολόγος ..... Τέλος, φυσικά οι δικές μας οικογένειες δεν είναι αγίες ... αλλά βρε αδερφέ στη μάνα μας ρίχνουμε και ένα διάολο και σταματάει!

.. είναι αργά και δεν μου έρχεται και κάτι καλό για να σας καληνυχτήσω εκτός του ότι είστε/είμαστε όλες όμορφες και υπέροχες και να μην το ξεχνάτε ποτέ αυτό!

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα, να με σκέφτεστε τη βδομάδα που θα έρθει και να μου στείλετε τη θετική σας ενέργεια, τις ευχές σας και λίγη τύχη. Σας φιλώ και να προσέχετε

 

Καλή επιτυχία κορίτσι μου !!Αυτή την φορά θα πάνε όλα καλά, θετικές σκέψεις και ηρεμία!

Τα φιλιά μου σ όλα τα κορίτσια , σας σκέφτομαι καθημερινά!

Όσο για τις πεθερές, μάλλον δεν έχω να πω κάτι, είμαι τυχερή , δεν έχουμε θέματα και ας έχω παντρευτεί τον μοναχογιο της!!!!:-D

Αλλά πραγματικά από φίλες όλα αυτά που λέτε, τα ακούω και εγώ και θα συμφωνήσω ότι εφόσον υπάρχει κοινή γραμμή με τον σύζυγό και αγάπη μεταξύ σας, τίποτα δεν μπορεί να σας επηρεάσει....όμως Ναι είναι στενάχωρο γενικώς!

 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλημέρα! Ετοιμάζεστε για γιορτές και έχετε χαθεί όλες? @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ τι κάνεις? Βαλίτσα έχεις φτιάξει? Απ ότι θυμάμαι πρέπει να μπήκες στο μήνα σου! 

  • Μου αρέσει 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, palmoira είπε:

Κοριτσια μου καλημέρα! Ετοιμάζεστε για γιορτές και έχετε χαθεί όλες? @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ τι κάνεις? Βαλίτσα έχεις φτιάξει? Απ ότι θυμάμαι πρέπει να μπήκες στο μήνα σου! 

καλησπέρα κορίτσια 

@palmoira (τώρα το ανακάλυψα και αυτό ) σαν την πάπια πάω.....τώρα ήρθαμε από το γιατρό , 3480 η μπέμπα....και μπαίνω για καισαρική 2/1/2019 !!! και χαίρομαι και φοβάμαι.....μου πε να κάτσω φρόνιμα , να μην πολύ περπατάω και όλα καλά θα πάνε.... βαλίτσα έφτιαξα....μόνο τα σουτιέν θηλασμού μένει να πάρω ακόμη.....(πόσο αγελάδα να γίνω ακόμη;;;;;)

σας φιλώ 

  • Μου αρέσει 8
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα κορίτσια 

@palmoira (τώρα το ανακάλυψα και αυτό ) σαν την πάπια πάω.....τώρα ήρθαμε από το γιατρό , 3480 η μπέμπα....και μπαίνω για καισαρική 2/1/2019 !!! και χαίρομαι και φοβάμαι.....μου πε να κάτσω φρόνιμα , να μην πολύ περπατάω και όλα καλά θα πάνε.... βαλίτσα έφτιαξα....μόνο τα σουτιέν θηλασμού μένει να πάρω ακόμη.....(πόσο αγελάδα να γίνω ακόμη;;;;;)

σας φιλώ 

Να κάτσεις φρόνιμα λοιπόν! Άστο και εμένα το στηθος τούμπανο! Ο άντρας μου ενθουσιασμένος, θέλει να κρατήσουμε τα βυζια και μετά τον τοκετο! Τι να του πεις....ο πεινασμένος καρβέλια ονειρεύεται!!Χαχαχαχα

  • Χαχα 2

preg.png

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ said:

καλησπέρα κορίτσια 

@palmoira (τώρα το ανακάλυψα και αυτό ) σαν την πάπια πάω.....τώρα ήρθαμε από το γιατρό , 3480 η μπέμπα....και μπαίνω για καισαρική 2/1/2019 !!! και χαίρομαι και φοβάμαι.....μου πε να κάτσω φρόνιμα , να μην πολύ περπατάω και όλα καλά θα πάνε.... βαλίτσα έφτιαξα....μόνο τα σουτιέν θηλασμού μένει να πάρω ακόμη.....(πόσο αγελάδα να γίνω ακόμη;;;;;)

σας φιλώ 

Αχ τι όμορφα που θα μπει ο νέος χρόνος!!! Αντε με το καλό!! Μη φοβάσαι τίποτα έχεις κάνει τόσα θαρραλέα σιγά μη φοβηθείς τώρα! Όλα θα είναι υπέροχα!

Κορίτσια εγώ πήγα για εξέταση δυστυχώς έχω μία κύστη που αν δε φύγει δεν μπορώ να ξεκινήσω νέα προσπάθεια οπότε μου την έδωσε κι έκλεισα εισητήρια για τον πρώτο προορισμό που βρήκα διαθέσιμο μήπως αλλάξει λίγο η διάθεση με ένα ταξίδι..

Εύχομαι ολόψυχα σε όλες χαρούμενα Χριστούγεννα! Να είστε πάντα καλά και να χαίρεστε τους αγαπημένους σας!

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα κορίτσια 

@palmoira (τώρα το ανακάλυψα και αυτό ) σαν την πάπια πάω.....τώρα ήρθαμε από το γιατρό , 3480 η μπέμπα....και μπαίνω για καισαρική 2/1/2019 !!! και χαίρομαι και φοβάμαι.....μου πε να κάτσω φρόνιμα , να μην πολύ περπατάω και όλα καλά θα πάνε.... βαλίτσα έφτιαξα....μόνο τα σουτιέν θηλασμού μένει να πάρω ακόμη.....(πόσο αγελάδα να γίνω ακόμη;;;;;)

σας φιλώ 

Καλησπέρα Παλμοίρα και στα υπόλοιπα κορίτσια. Εγώ έχω χαθεί γιατί τα μποφόρ (και οι συνέπειες τους) είναι πολλά. Ελπίζω σύντομα να σταθεροποιηθεί το έδαφος και να μην είναι τρικυμιώδες. Εκτός αυτού, 28/12 πάω για αυχενική. 

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ κορίτσι μου με το καλό. Έφτασε η μεγάλη στιγμή! Τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία εύχομαι -η τεράστια ευτυχία είναι δεδομένη. 

@Mishka Έκανες την καλύτερη δουλειά! Απολαύστε το ταξίδι σας και θα φύγει και η κύστη, δεν είναι τίποτα. 

Όμορφες, καλές γιορτές να έχουμε και μέσα στο 2019 να επιτύχουν όλες οι προσπάθειες και να έχουμε πολλά πολλά γενητούρια -μας κάνει ποδαρικό η Κοκκινομάλλα.

 

  • Μου αρέσει 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alina80 είπε:

Καλησπέρα Παλμοίρα και στα υπόλοιπα κορίτσια. Εγώ έχω χαθεί γιατί τα μποφόρ (και οι συνέπειες τους) είναι πολλά. Ελπίζω σύντομα να σταθεροποιηθεί το έδαφος και να μην είναι τρικυμιώδες. Εκτός αυτού, 28/12 πάω για αυχενική. 

@ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ κορίτσι μου με το καλό. Έφτασε η μεγάλη στιγμή! Τη μικρότερη δυνατή ταλαιπωρία εύχομαι -η τεράστια ευτυχία είναι δεδομένη. 

@Mishka Έκανες την καλύτερη δουλειά! Απολαύστε το ταξίδι σας και θα φύγει και η κύστη, δεν είναι τίποτα. 

Όμορφες, καλές γιορτές να έχουμε και μέσα στο 2019 να επιτύχουν όλες οι προσπάθειες και να έχουμε πολλά πολλά γενητούρια -μας κάνει ποδαρικό η Κοκκινομάλλα.

 

Ελπιζω να κάνω ποδαρικό γούρικο για όλες μας... ο άντρας μου τώρα στήνει το καρότσι στο σαλόνι  ( εγώ από τον  καναπέ διατάζω ) κ δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμη.... 

  • Μου αρέσει 5
  • Χαχα 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


19 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Ελπιζω να κάνω ποδαρικό γούρικο για όλες μας... ο άντρας μου τώρα στήνει το καρότσι στο σαλόνι  ( εγώ από τον  καναπέ διατάζω ) κ δεν μπορώ να το πιστέψω ακόμη.... 

Το καλύτερο και πιο τυχερό ποδαρικό θα κάνεις! 

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια,

Κοκκινομάλλα, συγχαρητήρια!!!! Με το καλό. Δεν νομίζω ότι έχεις πάρει πιο τέλειο δώρο; Ούτε στον Αι Βασίλη να είχες γράψει γράμμα και να το

είχες ζητήσει! Τέλειο είναι.

Και φυσικά έχουμε έχουμε ανάγκη να κάνεις το πιο τυχερό ποδαρικό!

Αλίνα με το καλό η αυχενική και έδωσες την καλύτερη ευχή. Το 2019 να είναι γεμάτο γεννητούρια!

Κορίτσια, σήμερα γύρισα σπίτι μου. Ελπίζω και εύχομαι αυτή τη φορά να πάει καλύτερα. Πήγαν όλα ομαλά δηλ.

δεν έκανα πυρετό εκτός αυτά τα δέκατα γύρω στο 37 από τις ορμόνες. Δεν εμφάνισα προβλήματα γαστρεντερολογικά

όπως τη άλλη φορά. Ήταν όλα ρυθμισμένα. Δεν εμφάνισα ένα αηδιαστικό σύμπτωμα το οποίο είχα ερμηνεύσει ως "την

απώλεια των εμβρύων". Αυτά όλα με κάνουν να ελπίζω. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι παρόλα αυτά. φοβάμαι μην η εσχάτη πλα΄τη

είναι χείρων της πρώτης. Όμως η σύγκριση με την άλλη φορά με κάνει και να ελπίζω. Φυσικά ψάχνω για συμπτώματα ... αλλά

δεν έχω.

Χάρηκα, που σας βρήκα. Να περάσετε καλές, όμορφες και ξεκούραστες γιορτές με ανθρώπους που αγαπάτε και φυσικά το 2019

να είναι για όλες μία από τις σημαντικότερες χρονιές της ζωής μας!

πολλά φιλιά

  • Μου αρέσει 6
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , angel23 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια,

Κοκκινομάλλα, συγχαρητήρια!!!! Με το καλό. Δεν νομίζω ότι έχεις πάρει πιο τέλειο δώρο; Ούτε στον Αι Βασίλη να είχες γράψει γράμμα και να το

είχες ζητήσει! Τέλειο είναι.

Και φυσικά έχουμε έχουμε ανάγκη να κάνεις το πιο τυχερό ποδαρικό!

Αλίνα με το καλό η αυχενική και έδωσες την καλύτερη ευχή. Το 2019 να είναι γεμάτο γεννητούρια!

Κορίτσια, σήμερα γύρισα σπίτι μου. Ελπίζω και εύχομαι αυτή τη φορά να πάει καλύτερα. Πήγαν όλα ομαλά δηλ.

δεν έκανα πυρετό εκτός αυτά τα δέκατα γύρω στο 37 από τις ορμόνες. Δεν εμφάνισα προβλήματα γαστρεντερολογικά

όπως τη άλλη φορά. Ήταν όλα ρυθμισμένα. Δεν εμφάνισα ένα αηδιαστικό σύμπτωμα το οποίο είχα ερμηνεύσει ως "την

απώλεια των εμβρύων". Αυτά όλα με κάνουν να ελπίζω. δεν σας κρύβω ότι φοβάμαι παρόλα αυτά. φοβάμαι μην η εσχάτη πλα΄τη

είναι χείρων της πρώτης. Όμως η σύγκριση με την άλλη φορά με κάνει και να ελπίζω. Φυσικά ψάχνω για συμπτώματα ... αλλά

δεν έχω.

Χάρηκα, που σας βρήκα. Να περάσετε καλές, όμορφες και ξεκούραστες γιορτές με ανθρώπους που αγαπάτε και φυσικά το 2019

να είναι για όλες μία από τις σημαντικότερες χρονιές της ζωής μας!

πολλά φιλιά

Όλα θα πάνε μια χαρά. Κάτσε χαλαρά και απόλαυσε αυτές τις ημέρες και στο τέλος των γιορτών να δεις που θα σου το φέρει και εσένα το δώρο σου ο Άη Βασίλης! 

 

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Ευχάριστα νέα βλέπω! Κοκκινομάλλα μου με το καλό! Κι εγώ καισαρική έκανα. Μη φοβάσαι τίποτα. Θα σου κάνουν επισκληριδιο και δεν θα καταλάβεις τίποτα. Θα δεις και τη μπεμπούλα σου εκείνη τη στιγμή! Εμένα στην αίθουσα έπαιζε και disco μουσική. Χάχαχαχα!

Mishka μου με το καλό να τελειώσεις και με την κύστη. Πιστευω πως είναι κάτι απλό και θα αντιμετωπισθει εύκολα. Να περάσεις τέλεια στο ταξίδι και να γυρίσεις ανανεωμένη. 

Alina μου καλά αποτέλεσματα σου εύχομαι, πράγμα που πιστεύω πως είναι δεδομένο! Θα δεις το μωράκι σου να κουνιέται. Σχηματισμενο πια παιδάκι! 

Angel με το καλό να μας πεις ευχάριστα νέα! Χαλάρωσε και σκέψου θετικά. Μην ψάχνεις για συμπτώματα. Η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική στην κάθε μία μας. Ακόμη και στην ίδια τη γυναίκα. 

Καλές γιορτες σε όλα τα κορίτσια και εύχομαι κι εγώ με τη σειρά μου να έχουμε πολλά γεννητούρια το '19!!!

  • Μου αρέσει 8

4OQ2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...