Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 37 λεπτά , Vxatz είπε:

      @Kiddoμεσα στο μυαλό μου είσαι. Προς το παρόν περιμένω τις απαντήσεις από τον έλεγχο του εμβρύου και σε δεύτερο χρόνο θα μιλήσω και με άλλον γιατρό. Μου έχουν πει πολυ καλα λόγια για τον κ. Τσιλιβακο (στην Αθήνα) δεν είναι γυναικολόγος, είναι ερευνητής σε καθεξιν αποβολές και τον έχουν παινέψει. Τον έχεις ακουστά; Στο διαδίκτυο που έψαξα έχει καλό βιογραφικό. 
      Η γνωστή αιματολόγος είναι της Θεσσαλονίκης γιατί είμαι από βόρεια Ελλάδα και δεν έχω την πολυτέλεια δυστυχως να κατεβαίνω Αθήνα. 

      Ναι οκ ξέρω την αιματολόγο.. θα έπαιρνα και άλλη γνώμη σίγουρα! Αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω με γιατρούς στη βόρεια Ελλάδα..

      Στο συγκεκριμένο "ερευνητή" δεν είχα την "τύχη" να πάω και ούτε θα πήγαινα προσωπικά!! Παρόλα αυτά τον ξέρω από φίλες μου εδώ μέσα.. Κάνε την έρευνα σου πολύ καλά πριν απευθυνθείς στον όποιο γιατρό.. ακόμα και στα φόρουμ μπορείς να ψάξεις με το όνομα του εκάστοτε γιατρού για τυχόν αναφορές στα ονόματα τους.. όλο και κάτι θα βρεις..!

      • Μου αρέσει 1

Ηχητικές ψευδαισθήσεις


Recommended Posts

Παρακαλώ βοηθείστε με. Το παιδί μου είναι 4 ετών και έχει ηχητικές παραισθήσεις. Ακούει ψιθύρους ή και κανονικής έντασης φωνές, τη δική μου ή άγνωστη. Είναι 10 μέρες τώρα και το έχουμε αντιληφθεί 5 φορές. Μας το είπε ο ο ίδιος, μας απάντησε χωρίς να έχουμε ρωτήσεις ή πει κάτι και έγινε συζήτηση. Είναι και αναστατωμένος. Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν και δεν το εχω ξανακουσει, μήπως το εχει τρομαξει κατι ή προσπαθει για καποιο λογο να σας τραβηξει την προσοχη?? Θα μπορουσες να μας δωσεις λεπτομέρειες??? 

Θα σου προτεινα να μιλησεις με τον παιδιατρο σου και προσωπικά θα απευθυνομουν και σε καποιον παιδοψυχολογο για να μου δωσει συμβουλες ως προς την αντιμετώπιση... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Mamafa είπε:

Παρακαλώ βοηθείστε με. Το παιδί μου είναι 4 ετών και έχει ηχητικές παραισθήσεις. Ακούει ψιθύρους ή και κανονικής έντασης φωνές, τη δική μου ή άγνωστη. Είναι 10 μέρες τώρα και το έχουμε αντιληφθεί 5 φορές. Μας το είπε ο ο ίδιος, μας απάντησε χωρίς να έχουμε ρωτήσεις ή πει κάτι και έγινε συζήτηση. Είναι και αναστατωμένος. Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία;

μηπως ειναι απλως η φαντασια του? ειναι μικρο παιδακι μην το ξεχνας ολοι σαν παιδακια κ βλεπαμε κ ακουγαμε πραγματα που δεν υπαρχουν. αν δεν το κανει συνεχεια δεν ξερω κατα ποσο ειναι ανησυχητικο. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ξέρω πως θα ακουστεί επιπόλαιο αυτό που σου λέω, αλλά είναι άδικο να αξιολογούμε τη ζωντανή φαντασία ενός παιδιού σε αυτή την ηλικία με το πρίσμα ενός ενήλικα..

Το πιο συχνό φαινόμενο είναι ένα παιδάκι σε αυτή την ηλικία να περιγράφει ως φωνές τις ίδιες του τις σκέψεις, να τις δημιουργεί από ανάγκη συναισθηματικής κάλυψης/προσέλκυσης (πολύ συχνό σε αυτές τις ηλικίες) να είναι παράγωγο μιας καθυστερημένης ανάπτυξης των ανώτερων φλοιικών οδών της ακοής και μια σωρεία μη παθολογικών καταστάσεων στην πλειοψηφία τους.

Πιο πιθανό είναι να αναστατώθηκε από την αυθόρμητη αντίδρασή σας, παρά από κάτι άλλο γλυκιά μου.

Ηρέμησε και μίλησε με τον/την παιδίατρό σου. Θα σε καθοδηγήσει σωστά.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα ο γιος μου σε ηλικία 3 ετών συνομιλούσε με τον Δημητράκη ο οποίος φυσικά δεν υπήρχε... Του έκανε ερωτήσεις, τον ρωτούσε αν θέλει κρουασάν για πρωινό για παράδειγμα και μου έλεγε δεν θέλει, δεν του αρέσει το κρουασαν... Στην αρχή ανησύχησα λίγο γιατί το έκανε σαν να είναι όντως κάποιος εκεί αλλά μολις έμεινα από δουλειά και έκατσα σπίτι ο Δημητρακης εξαφανίστηκε από τη μια μέρα στην άλλη...

  • Μου αρέσει 1

Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μιας φίλης μου 3 χρόνων έχει το Θανάση.μιλάει με το Θανάση παίζει με το Θανάση και όταν γίνετε ζημια μαντέψτε ποιος φταίει,Ναι Ναι ο Θανάσης.Αφού υποσχέθηκα την επόμενη φορά που θα πάω σπίτιτους να πάω παγωτό στο Θανάση καθώς ο Θοδωρής δεν επιτρέπετε να φάει πάνω από ένα την εβδομάδα...πέρα από το αστείο του θέματος ο Θανάσης εμφανίστηκε όταν γέννησε η μαμά του μετακόμισαν και ο μπαμπάς έφυγε σε άλλη πόλη για δουλεια πολλέςαλλαγέςγια το παιδι μαζεμένες .

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , izambella είπε:

Ο γιος μιας φίλης μου 3 χρόνων έχει το Θανάση.μιλάει με το Θανάση παίζει με το Θανάση και όταν γίνετε ζημια μαντέψτε ποιος φταίει,Ναι Ναι ο Θανάσης.Αφού υποσχέθηκα την επόμενη φορά που θα πάω σπίτιτους να πάω παγωτό στο Θανάση καθώς ο Θοδωρής δεν επιτρέπετε να φάει πάνω από ένα την εβδομάδα...πέρα από το αστείο του θέματος ο Θανάσης εμφανίστηκε όταν γέννησε η μαμά του μετακόμισαν και ο μπαμπάς έφυγε σε άλλη πόλη για δουλεια πολλέςαλλαγέςγια το παιδι μαζεμένες .

Και εμένα ο Δημητρακης τις εκανε οοοοολες τις ζημιές και φυσικά το βράδυ αυτός του μιλουσε και δεν τον αφήνει να κοιμηθεί! Το γέλιο ήταν όταν του ελεγα να μαζέψει το δωμάτιο του και μου έλεγε ο Δημητρακης το λέρωσε! Και του ελεγα δεν με νοιάζει, μαζί θα τα μαζέψετε!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Και εμένα ο Δημητρακης τις εκανε οοοοολες τις ζημιές και φυσικά το βράδυ αυτός του μιλουσε και δεν τον αφήνει να κοιμηθεί! Το γέλιο ήταν όταν του ελεγα να μαζέψει το δωμάτιο του και μου έλεγε ο Δημητρακης το λέρωσε! Και του ελεγα δεν με νοιάζει, μαζί θα τα μαζέψετε!

περιμενω να δω τι θα μου εμφανίσει ο γιος μου μεγαλώνοντας,,, κανενα δεινόσαυρο η κανενα τρανσφορμερ... αστείρευτη η φαντασια τους!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , izambella είπε:

περιμενω να δω τι θα μου εμφανίσει ο γιος μου μεγαλώνοντας,,, κανενα δεινόσαυρο η κανενα τρανσφορμερ... αστείρευτη η φαντασια τους!!

Πραγματικά δεν υπάρχει η φαντασία τους!!! Εμένα με έχει χαζεψει το νινι μου και είναι 5! Να δω πως θα είναι και το νέο μου μπεμπακι....


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 1 λεπτό , ΦαιηΚατς είπε:

 Πραγματικά δεν υπάρχει η φαντασία τους!!! Εμένα με έχει χαζεψει το νινι μου και είναι 5! Να δω πως θα είναι και το νέο μου μπεμπακι....

βλεπω το γιο μου 2 χρονών πως μπορει να ασχοληθεί με ενα μανταλάκι και να το κανει αυτοκινητο ,τρενο , να παιζει ωρα μαζι του αλλαζοντας ρολους σε ενα τοσο απλο πραγματακι και παθαίνω πλακα !

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , izambella είπε:

βλεπω το γιο μου 2 χρονών πως μπορει να ασχοληθεί με ενα μανταλάκι και να το κανει αυτοκινητο ,τρενο , να παιζει ωρα μαζι του αλλαζοντας ρολους σε ενα τοσο απλο πραγματακι και παθαίνω πλακα !

 

Και είναι ακόμα 2! Φαντάσου τι θα κάνει από δω και πέρα! Να το χαίρεσαι το αγγελούδι σου και να το καμαρώνεις!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...