Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 25 λεπτά , Kiddo είπε:

      Μπράβο κοριτσάκι μου! Είσαι και επίσημα έγκυος!! Χορταστικους διπλασιασμους εύχομαι!!

      Μη συγκρίνεις, κάθε κύημα είναι διαφορετικό ακόμα και στην ίδια γυναίκα!! Πολλοί μπορεί να είναι οι παράγοντες, για αυτό άλλωστε δίνουν τόσο μεγάλο εύρος φυσιολογικών τιμών στην εξέταση της χοριακής! Για την ώρα είναι πολύ καλή η τιμή της και να θυμάσαι ότι θέλουμε αύξηση τουλάχιστον 60% σε 72 ώρες..!

      Να σου πάνε όλα κατ'ευχήν γλυκιά μου!!🙏🙏🙏

      Σ' ευχαριστώ πολύ ❤️ Μακάρι να βγεις αληθινή ❤️

      • Ευχή 1

Υπέρθυροειδισμος - Χασιμοτο


Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια 

 

Θέλω λιγο θετική ενέργεια γιατι κάπως μου φαίνονται όλα μαύρα.  

Ας ξεκινησω απο την αρχή.  Απο Πέρσυ τον Απρίλιο ξεκινήσαμε με τον σύζυγο να κανουμε προσπάθειες μέχρι στιγμής δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.  Πήγαμε στην γυναικολόγος μου κάναμε σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό πήγαμε το δειξαμε και σε εναν ανδρολογο μας είπε να παρουμε ο σύζυγος δηλαδή κάτι βιταμίνες μιας που δεν εχουμε μείνει ακομα έγκυος.  

Κάνω και εγώ κάτι εξετάσεις αίματος και βγαίνουν τα αποτελεσματα η TSH στο πατο 0.25 και τωρα πήγε στο 0.09 με όριο 0.34-4 νομιζω.  

Τελος πάντων πάω σε ενδοκρινολόγο μου λέει Υπέρθυροειδισμος νόσος Χασιμότο. επίσης μου λέει πως μπορεί να φτάει και αυτό που δνε μένω έγκυος (μου το που το είπε σαν να μην άκουγαν άλλο ήμουν στο κοσμο μου κάπως)  και απο εκείνη την στιγμη και μετα νομιζω πως δεν θα μπορέσω να κάνω ενα παιδάκι.  Ειμαι τόσο απελπισμένη έχω και μια φιλη μου που ειναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της και την βλέπω κάθε μέρα μου λέει ποσο ωραία ειναι να εισαι έγκυος και ακομα πιο χαλιά εγώ. 

Μπορεί κάποια απο εσάς που πάσχει απο Υπέρθυροειδισμος -Χασιμότο να μου πει την γνωμη/εμπειρία της ; 


 B8mAp3.pngjo4pp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 10 λεπτά , Giosotpk είπε:

Γεια σας κορίτσια 

 

Θέλω λιγο θετική ενέργεια γιατι κάπως μου φαίνονται όλα μαύρα.  

Ας ξεκινησω απο την αρχή.  Απο Πέρσυ τον Απρίλιο ξεκινήσαμε με τον σύζυγο να κανουμε προσπάθειες μέχρι στιγμής δυστυχώς χωρίς αποτέλεσμα.  Πήγαμε στην γυναικολόγος μου κάναμε σπερμοδιαγραμμα βγήκε καλό πήγαμε το δειξαμε και σε εναν ανδρολογο μας είπε να παρουμε ο σύζυγος δηλαδή κάτι βιταμίνες μιας που δεν εχουμε μείνει ακομα έγκυος.  

Κάνω και εγώ κάτι εξετάσεις αίματος και βγαίνουν τα αποτελεσματα η TSH στο πατο 0.25 και τωρα πήγε στο 0.09 με όριο 0.34-4 νομιζω.  

Τελος πάντων πάω σε ενδοκρινολόγο μου λέει Υπέρθυροειδισμος νόσος Χασιμότο. επίσης μου λέει πως μπορεί να φτάει και αυτό που δνε μένω έγκυος (μου το που το είπε σαν να μην άκουγαν άλλο ήμουν στο κοσμο μου κάπως)  και απο εκείνη την στιγμη και μετα νομιζω πως δεν θα μπορέσω να κάνω ενα παιδάκι.  Ειμαι τόσο απελπισμένη έχω και μια φιλη μου που ειναι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι της και την βλέπω κάθε μέρα μου λέει ποσο ωραία ειναι να εισαι έγκυος και ακομα πιο χαλιά εγώ. 

Μπορεί κάποια απο εσάς που πάσχει απο Υπέρθυροειδισμος -Χασιμότο να μου πει την γνωμη/εμπειρία της ; 

Τα προβληματα θυροειδη να ξερεις μολις ρυθμιστουν με φαρμακα δεν αποτελουν προβλημα πλεον. εγω εχω χασιμοτο αλλα υποθυροειδισμο δηλαδη η tsh μου ηταν ψηλα. 

μολις πηρα χαπι εμεινα εγκυος. 

Link to comment
Share on other sites

κ εγω εχω υποθυροειδισμο χασιμοτο

γενικα οι τιμες μου δ ηταν χαλια,κυριως τα αντισωματα τα δικα μου,οποτε καποια στιγμη σταματησα να το παρακολουθω(ολα αυτα αρκετα μικρη,δ σκεφτομουν καν για παιδι)

μου ειχε πει τοτε ο γιατρος οτι θα δυσκολευτω να μεινω εγκυος

η πραγματικοτητα δ ηταν ετσι.μεσα 3 κ 4μηνες εμεινα στα παιδια μου,κ απλα το παρακολουθουσα στις εγκυμοσυνες

βρηκατε ενα προβληματακι κ ευχομαι να ειναι κ το μοναδικο,γτ θα παρεις ενα χαπακι κ μεσα σε κανενα τριμηνο το πολυ που θα ανεβει η τιμη θα εχει λυθει

ευχομαι συντομα εγκυουλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσι μου! !  Δεν είναι τόσο τρομερό αυτό που έχεις.  Απλά θέλει ρύθμισηγια να δουλεύουν σωστά όλα σχετίζονται με τις ορμόνες.  Εγώ το έχω τη μισή μου ζωή και το ρυθμίζω με χάπι.  Δεν δυσκολεύτηκα να μείνει έγκυος και πιστεύω πως όταν το ρυθμισεις κι εσύ το μωράκι θα έρθει πολύ γρήγορα.  Επίσης η ψυχολογία παίζει μεγάλο ρόλο γι αυτό καλό θα ήταν μαζί με το θυρεοειδή να φροντίσεις και την θετική σου ενέργεια!  


DBTcp3.png7Kksp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα εγώ έχω υποθυροειδισμο με χασιμοτο στον 1Ο γιο μου έμεινα σχετικά εύκολα έγκυος ,στον 2ο έκανα 1.5 χρόνο χωρίς ιδιαίτερο πρόβλημα αλλά βασικά ήταν ο θυρεοειδής που μου ανέβαινε η τιμή συνέχεια.γενικά την θέλουμε στο 1 με 1.5 το ιδανικό για να μείνεις έγκυος κ επίσης να ελέγξεις κ την βιταμίνη ντε,παίζει σημαντικό ρόλο στην σύλληψη,εγώ είχα χαμηλή κ μόλις τα έφτιαξα όλα έμεινα κ έγκυος τότε....Επίσης τότε έδιωξα κ το άγχος που είχα...το έχω 10 χρόνια το αυτοανοσο οπότε μην ανησυχείς,καλή ρυθμίσει κ θα μείνεις έγκυος.

σε υπερθυροειδισμο μου το γύρισε μετά την 2η γέννα κ περίπου στον χρόνο ρυθμιστηκε...γιατί ήταν αρκετούς μήνες χαμηλή...δεν ανέβαινε η τιμή κ μετά από 10 μήνες ανέβηκε στο 11...κ τώρα είναι στο 1.70 14.5 μήνες μετά...


url%5Dz3q1p3.png 8,5 ο μεγάλος και 4,5 ο μικρός 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγω είμαι σε αυτές που έκανα εξωσωματική λόγω χασίμοτο και αντιφωσφολιπιδικου...βασικά ήμουν ανεξήγητα υπογονιμη κ είχα αυτά τα δύο αυτοάνοσα η τιμη της tsh σου είναι μια χαρά...για τα αντισώματα πήρα κορτιζόνη αλλά είχα 2 αυτοάνοσα..πάντως παιδί έκανα..προσωπικά δεν πιστεύω ότι ήταν από αυτό απλά κάπου έπρεπε να αποδίδουν οι γιατροί την υπογονιμότητα όταν ο σύζυγος είναι οκ σε όλα κ εγώ..μια ζ;τα θα μείνεις απλά έχε κατά νου πως εμένα μου λέγαν ότι ένα αυτοάνοσο συνήθως δεν είναι μόνο του..κάνε κ για αυτοάνοσα μήπως είναι κάτι άλλο που θέλει αντιμετώπιση...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...