Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

fsh και γονιμοτητα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

Ειμαι καινουρια εδω...ειμαι 42 ετων...ανακαλυψα συντομα οτι εχω αυξημένη τιμη fsh (40.1)..παρουσιαζω διαταραχες στον κυκλο και η γυναικολογος μου συνεστησε την ληψη primolut καθως και βαμμα λυγαριας..

υπερηχογραφικα δεν μοιαζω με γυναικα που εχει 40.1 fsh  είπε η γιατρος αλλα ανησυχώ για το πόσο θα διατηρηθει η γονιμότητα μου..

εχετε αναλογες εμπειρίες?

Είμαι λίγο απελπιαμένη και φοβισμένη θα έλεγα...

Καλη επιτυχία σε ολες σας που προσπαθειτε για μωρακι....

σας νιώθω..

 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, eleni17 είπε:

Καλησπέρα σας!

Ειμαι καινουρια εδω...ειμαι 42 ετων...ανακαλυψα συντομα οτι εχω αυξημένη τιμη fsh (40.1)..παρουσιαζω διαταραχες στον κυκλο και η γυναικολογος μου συνεστησε την ληψη primolut καθως και βαμμα λυγαριας..

υπερηχογραφικα δεν μοιαζω με γυναικα που εχει 40.1 fsh  είπε η γιατρος αλλα ανησυχώ για το πόσο θα διατηρηθει η γονιμότητα μου..

εχετε αναλογες εμπειρίες?

Είμαι λίγο απελπιαμένη και φοβισμένη θα έλεγα...

Καλη επιτυχία σε ολες σας που προσπαθειτε για μωρακι....

σας νιώθω..

 

Καλημερα Ελενη ...μια απο τα ιδια και εγω και αρκετα χειροτερα θα ελεγα! Ηλικια 42,5, πανυψηλη fsh, ανυπαρκτη amh  και υπερηχογραφικα ωοθηκες συρρικωμενες...οπως βλεπεις εχει και χειροτερα!!!! Καλως ηρθες αν και ευχομαι να μην χρειαζοταν να εισαι εδω....

Link to comment
Share on other sites

On 6/12/2018 at 11:10 AM, bella_dona said:

Καλημερα Ελενη ...μια απο τα ιδια και εγω και αρκετα χειροτερα θα ελεγα! Ηλικια 42,5, πανυψηλη fsh, ανυπαρκτη amh  και υπερηχογραφικα ωοθηκες συρρικωμενες...οπως βλεπεις εχει και χειροτερα!!!! Καλως ηρθες αν και ευχομαι να μην χρειαζοταν να εισαι εδω....

σε ευχαριστω για την απάντηση σου...το γνωριζεις καιρο? εγω προσφατα το εμαθα και ακομα παλευω να το συνειδητοποιησω..ολα τα υπολοιπα θεματα στην ζωη μου..επισης στο χαος...

τι σου προτεινει ο γυναικολογος?

μπορω να καταλαβω πως νιωθεις...

και για σενα ευχομαι να μην ησουν εδω...


 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω κοριτσι μου...το εμαθα λιγο πριν τα Χριστουγεννα...ηταν το...δωρο μου για φετος.... :cry:....απο τοτε ψαχνομαι ,και εγω δυσκολευομαι να το συνειδητοποιησω, δεν ειναι ευκολο.... Οι γυναικολογοι δεν μου δινουν ελπιδες δυστυχως για δικα μου ωαρια, αλλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε μην απογοητευεσαι απο τη δικη μου κατασταση...εγω εχω και ανωμαλιες στον κυκλο, κανει και 2 μηνες να μου ερθει περιοδος και δεν ξερω και αν θα μου ξαναρθει ετσι οπως ειναι η κατασταση...επισης υπερβολικα χαμηλη αμη, σχεδον ανυπαρκτη...εσυ τι εξετασεις εχεις κανει? και σε τι γιατρους απευθυνθηκες? ..οσο για το χαος...ασε καλη μου...απο τη στιγμη που το εμαθα εχουν ερθει τα πανω κατω στη ζωη μου...το ψαχνω και ενδοκρινολογικα τωρα, σαν μια τελευταια προσπαθεια μηπως και δω φως καπου....ευχομαι η δικη σου περιπτωση να ειναι πιο αισιοδοξη...προσπαθω κι εγω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω πριν αποφασισω να προχωρησω με δανεικα, θελω να ξερω οτι το προσπαθησα οσο μπορουσα....οτι θελεις και μπορω να σε βοηθησω με μεγαλη μου χαρα....ελπιζω τα υπολοιπα κοριτσια να εχουν να μας πουν κατι αισιοδοξο!

Link to comment
Share on other sites

On 6/14/2018 at 11:09 PM, bella_dona said:

Σε ευχαριστω κοριτσι μου...το εμαθα λιγο πριν τα Χριστουγεννα...ηταν το...δωρο μου για φετος.... :cry:....απο τοτε ψαχνομαι ,και εγω δυσκολευομαι να το συνειδητοποιησω, δεν ειναι ευκολο.... Οι γυναικολογοι δεν μου δινουν ελπιδες δυστυχως για δικα μου ωαρια, αλλα η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε μην απογοητευεσαι απο τη δικη μου κατασταση...εγω εχω και ανωμαλιες στον κυκλο, κανει και 2 μηνες να μου ερθει περιοδος και δεν ξερω και αν θα μου ξαναρθει ετσι οπως ειναι η κατασταση...επισης υπερβολικα χαμηλη αμη, σχεδον ανυπαρκτη...εσυ τι εξετασεις εχεις κανει? και σε τι γιατρους απευθυνθηκες? ..οσο για το χαος...ασε καλη μου...απο τη στιγμη που το εμαθα εχουν ερθει τα πανω κατω στη ζωη μου...το ψαχνω και ενδοκρινολογικα τωρα, σαν μια τελευταια προσπαθεια μηπως και δω φως καπου....ευχομαι η δικη σου περιπτωση να ειναι πιο αισιοδοξη...προσπαθω κι εγω να μαθω οσα περισσοτερα μπορω πριν αποφασισω να προχωρησω με δανεικα, θελω να ξερω οτι το προσπαθησα οσο μπορουσα....οτι θελεις και μπορω να σε βοηθησω με μεγαλη μου χαρα....ελπιζω τα υπολοιπα κοριτσια να εχουν να μας πουν κατι αισιοδοξο!

καλημερα !!!!

το τελευταιο 1 μιση ετος..εχω ανωμαλιες στην περιοδο...εκανα εξετασεις μου ελεγαν οτι ειναι απο το αγχος..επαιρνα primolut , ερχοταν η περιοδος και μετα απο λιγους μηνες παλι τα ιδια...τον προηγουμενο μηνα ξανασυνεβη το ιδιο...εκανα ορμονικες και πηρα μια fsh 40.1...

η γιατρος συνεστησε να πινω βαμμα λυγαριας 20 σταγ την ημερα, με παρακολουθει υπερηχογραφικα καθε 3 μερες ( σε αυτόν τον κύκλο )και μεχρι στιγμης εκανα δυο ωαρια οχι καλου μεγεθους τα οποια δεν εσπασαν....παιρνω primolut  και συνεχιζω την παρακολουθηση...η  γυναικολογος ελπιζει οτι με το βαμμα λυγαριας θα τονωθει η λειτουργια των ωοθηκων....δεν ξερω πως σου ακουγεται αυτο....

στις 4 Ιουλιου θα παω κ σε αλλο γιατρο ....

ενδοκρινολογικα τι ψαχνεις? εννοω κατι διαφορετικο απο τις ορμονες του θυρεοειδη?

σε ευχαριστω πολυ που μου απαντας!!!!

σε ειχα στο μυαλο μου να σου απαντησω κ εγω αλλα δεν προλαβαινα!!!!

σου στελνω μια αγκαλιτσα!!!!!!:x:)

φιλακια!!!!!!

 


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 18/6/2018 at 10:39 ΠΜ, eleni17 είπε:

καλημερα !!!!

το τελευταιο 1 μιση ετος..εχω ανωμαλιες στην περιοδο...εκανα εξετασεις μου ελεγαν οτι ειναι απο το αγχος..επαιρνα primolut , ερχοταν η περιοδος και μετα απο λιγους μηνες παλι τα ιδια...τον προηγουμενο μηνα ξανασυνεβη το ιδιο...εκανα ορμονικες και πηρα μια fsh 40.1...

η γιατρος συνεστησε να πινω βαμμα λυγαριας 20 σταγ την ημερα, με παρακολουθει υπερηχογραφικα καθε 3 μερες ( σε αυτόν τον κύκλο )και μεχρι στιγμης εκανα δυο ωαρια οχι καλου μεγεθους τα οποια δεν εσπασαν....παιρνω primolut  και συνεχιζω την παρακολουθηση...η  γυναικολογος ελπιζει οτι με το βαμμα λυγαριας θα τονωθει η λειτουργια των ωοθηκων....δεν ξερω πως σου ακουγεται αυτο....

στις 4 Ιουλιου θα παω κ σε αλλο γιατρο ....

ενδοκρινολογικα τι ψαχνεις? εννοω κατι διαφορετικο απο τις ορμονες του θυρεοειδη?

σε ευχαριστω πολυ που μου απαντας!!!!

σε ειχα στο μυαλο μου να σου απαντησω κ εγω αλλα δεν προλαβαινα!!!!

σου στελνω μια αγκαλιτσα!!!!!!:x:)

φιλακια!!!!!!

 

Καλημερα κοριτσακι!!! Αυτο με τη λυγαρια το εχω διαβασει αλλα κανεις μεχρι τωρα δεν μου το προτεινε...η γυναικολογος σου ασχολειται και με εξωσωματικες και σου το εδωσε μεσα στα πλαισια προετοιμασιας? Οσον αφορα τον ενδοκρινολογο, ειναι ενδοκρινολογος αναπαραγωγης που ασχολειται με εξωσωματικες...βασικα δεν ξερω αν αυτο εχει καμια ουσιαστικη διαφορα απο τους υπολοιπους ενδοκρινολογους, αλλα θεωρησα καλυτερο να απευθυνθω σε καποιον που εχει καποια ειδικευση...για να μην κανω σεντονι εδω και κουραζουμε τα κοριτσια θα σου στειλω μηνυμα :)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσια περα απο τις οδηγιες των γιατρων σας βεβαια γνωριζω οτι το βαμμα λυγαριας κανει πολυ καλο στις γυναικες που προσπαθουν για μωρακι...

Αρκει να μην ειστε σε φαση διεγερσης η λαμβανεται αντισυλληπτικα

Δεν χανεται κατι εγω δεν εχω θεμα με τον κυκλο μου αλλα βλπεπω βοηθαει επιπροσθετα δεν ποναω δεν πρηζομαι και ανεβαζει και λιμπιτιο αυτα...

 

Καλη δυναμη σε ολες

Link to comment
Share on other sites

On Monday, June 11, 2018 at 8:12 ΜΜ, eleni17 είπε:

Καλησπέρα σας!

Ειμαι καινουρια εδω...ειμαι 42 ετων...ανακαλυψα συντομα οτι εχω αυξημένη τιμη fsh (40.1)..παρουσιαζω διαταραχες στον κυκλο και η γυναικολογος μου συνεστησε την ληψη primolut καθως και βαμμα λυγαριας..

υπερηχογραφικα δεν μοιαζω με γυναικα που εχει 40.1 fsh  είπε η γιατρος αλλα ανησυχώ για το πόσο θα διατηρηθει η γονιμότητα μου..

εχετε αναλογες εμπειρίες?

Είμαι λίγο απελπιαμένη και φοβισμένη θα έλεγα...

Καλη επιτυχία σε ολες σας που προσπαθειτε για μωρακι....

σας νιώθω..

 

 

Καλημερα κοριτσι.Παντωσ για να καταθεσω και εγω την εμπειρια μου απο τη λυγαρια,εμενα μου ειχε προκαλεσει μεγαλη αναστατωση στον κυκλο μου.Στισ 19 ημερεσ περιοδο με κυκλο σταθερο 29ημερων...Μου τα ειχε προτεινει γυναικολογοσ..Τα σταματησα και επανηλθε φυσιολογικα ο κυκλοσ μου..Δεν σημαινει οτι θα συμβει το ιδιο και σε εσενα..Απλα καταθετω τη δικη μου εμπειρια..

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...