Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 5 λεπτά , Marlina είπε:

      Το έχω κ εγώ αυτό το βάρος εδώ και πολύ καιρό.. και εγώ αυτό νιώθω ότι θα φύγουν 😄 Εχω την εντύπωση πως επιδεινώνεται με το πολύ ξαπλα. Επίσης και εγω το νιώθω πολύ πιο έντονα όταν θέλω τουαλέτα. Προσπαθώ να πηγαίνω αρκετά συχνά τουαλέτα γιατί πέρα από το βάρος μου δημιουργούν και συσπάσεις!

      Επίσης με το μπάνιο και εγώ το ίδιο προτιμώ το πρωί που είμαι καλύτερα!!! 

      ωραία περναμε όλες !αχαχαχχαχα 🤣 μωρέ ας πάνε όλα καλα και θα κάνω 5 φορε σ μπάνιο μετά !

Μανουλες Μαρτιου 2019!!


oneira_glyka

Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες..Όχι δε γεννησαμε ακόμα..Εκτός Π Δεν προλαβαίνω Ν γραψω.. Δεν είμαι Κ πολύ καλά ψυχολογικα..τραβαω μεγάλο ζόρι Κ Μ πιάνει το παράπονο.. Δε σας κρύβω πως έχω κλαψει αρκετές φορές Κ από νευρα Κ από απελπισία..Δεν μπορώ Ν κουνηθω ώρες ώρες Κ Είμαι μόνη πολλές ώρες Αφού το ωράριο του συζύγου είναι παράξενο. Τα παιδιά ζωηροτατα..κάνουν σκανταλιες απλά για ν Μ τραβήξουν τη προσοχή Αφού βλέπουν ότι δεν μπορώ πλέον Ν ασχολούμαι μαζί τους Όσο Πριν. Κ Αυτό με κουράζει αφάνταστα. Αλλά είναι μικρά ακόμα..Δε καταλαβαίνουν. Φανταστείτε Μέχρι Κ σκυμμένη κυκλοφορω ώστε Ν κάνω κάτι μέσα στο σπίτι ή Ν τους προλάβω μη πάθουν κάτι από τις παλαβομαρες Κ πολλές φορές ταυτόχρονα ή κοιλιά Μ είναι πετρωμενη Κ παω κουτσα κουτσα..το θέαμα είναι το λιγότερο γελοίο..Αλλά δεν έχω επιλογές. Δευτέρα έχω γιατρό..κανονικά έπρεπε μέσα στη βδομάδα Αλλά το ξέχασα τελείως..Όμως δεν περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας με τπτ..Θ τη πω Τρίτη το πολύ Τετάρτη Ν κάνω εισαγωγή.αφ ου μΕ πάει Π με πάει καισαρική..Κ είμαι ήδη 39η.. Δεν έχει νόημα. Επίσης μόλις με χειρουργισει αλλάζω Κ γιατρό..Δυστυχώς αργά το σκέφτηκα Αλλά είδα κάποια πράγματα Π Δεν Μ άρεσαν ή τουλάχιστον Δεν με αναπαυουν πια σε εκείνη. Την επανεξέταση Θ την κάνω σε άλλη γιατρό. Αυτά τ νέα Μ.. περιμένω Ν Τον πάρω Τον μικρό φαταουλα που δεν βγαίνει Κ βάζει κιλά αγκαλίτσα..ελπίζω Ν μην είμαι γριπωμςνη ως τότε γτ ενα βαρύ κεφάλι Κ λίγο Ο λαιμός με ενοχλεί σμρ.. εχω Κ αλλεργία Κ δεν μπορώ Ν παρω τπτ..Κ το καλυτερο?εχω βήχα Π σημαίνει μετα τη καισαρική...Θ καλοπερασω από το πονο.. Γτ τομή Κ βηχας....Αφήστε... συγγνώμη αν σας κούρασα ή σας σκοτείνιασα Αλλά ήθελα ν τα πω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 9 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Καλησπέρα μανούλες..Όχι δε γεννησαμε ακόμα..Εκτός Π Δεν προλαβαίνω Ν γραψω.. Δεν είμαι Κ πολύ καλά ψυχολογικα..τραβαω μεγάλο ζόρι Κ Μ πιάνει το παράπονο.. Δε σας κρύβω πως έχω κλαψει αρκετές φορές Κ από νευρα Κ από απελπισία..Δεν μπορώ Ν κουνηθω ώρες ώρες Κ Είμαι μόνη πολλές ώρες Αφού το ωράριο του συζύγου είναι παράξενο. Τα παιδιά ζωηροτατα..κάνουν σκανταλιες απλά για ν Μ τραβήξουν τη προσοχή Αφού βλέπουν ότι δεν μπορώ πλέον Ν ασχολούμαι μαζί τους Όσο Πριν. Κ Αυτό με κουράζει αφάνταστα. Αλλά είναι μικρά ακόμα..Δε καταλαβαίνουν. Φανταστείτε Μέχρι Κ σκυμμένη κυκλοφορω ώστε Ν κάνω κάτι μέσα στο σπίτι ή Ν τους προλάβω μη πάθουν κάτι από τις παλαβομαρες Κ πολλές φορές ταυτόχρονα ή κοιλιά Μ είναι πετρωμενη Κ παω κουτσα κουτσα..το θέαμα είναι το λιγότερο γελοίο..Αλλά δεν έχω επιλογές. Δευτέρα έχω γιατρό..κανονικά έπρεπε μέσα στη βδομάδα Αλλά το ξέχασα τελείως..Όμως δεν περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας με τπτ..Θ τη πω Τρίτη το πολύ Τετάρτη Ν κάνω εισαγωγή.αφ ου μΕ πάει Π με πάει καισαρική..Κ είμαι ήδη 39η.. Δεν έχει νόημα. Επίσης μόλις με χειρουργισει αλλάζω Κ γιατρό..Δυστυχώς αργά το σκέφτηκα Αλλά είδα κάποια πράγματα Π Δεν Μ άρεσαν ή τουλάχιστον Δεν με αναπαυουν πια σε εκείνη. Την επανεξέταση Θ την κάνω σε άλλη γιατρό. Αυτά τ νέα Μ.. περιμένω Ν Τον πάρω Τον μικρό φαταουλα που δεν βγαίνει Κ βάζει κιλά αγκαλίτσα..ελπίζω Ν μην είμαι γριπωμςνη ως τότε γτ ενα βαρύ κεφάλι Κ λίγο Ο λαιμός με ενοχλεί σμρ.. εχω Κ αλλεργία Κ δεν μπορώ Ν παρω τπτ..Κ το καλυτερο?εχω βήχα Π σημαίνει μετα τη καισαρική...Θ καλοπερασω από το πονο.. Γτ τομή Κ βηχας....Αφήστε... συγγνώμη αν σας κούρασα ή σας σκοτείνιασα Αλλά ήθελα ν τα πω..

Υπομονη κοριτσι μου λιγο υπομονη ακομα το ξερω ειναι δυσκολα με τα παιδια δεν εχεις καθολου βοηθεια τωρα? Μετα τουλαχιστον θα σε βοηθαει κανεις ηρωιδα εισαι πραγματικα καλη δυναμη σου ευχομαι κ ολα να πανε καλα!!


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , oneira_glyka είπε:

Καλησπέρα μανούλες..Όχι δε γεννησαμε ακόμα..Εκτός Π Δεν προλαβαίνω Ν γραψω.. Δεν είμαι Κ πολύ καλά ψυχολογικα..τραβαω μεγάλο ζόρι Κ Μ πιάνει το παράπονο.. Δε σας κρύβω πως έχω κλαψει αρκετές φορές Κ από νευρα Κ από απελπισία..Δεν μπορώ Ν κουνηθω ώρες ώρες Κ Είμαι μόνη πολλές ώρες Αφού το ωράριο του συζύγου είναι παράξενο. Τα παιδιά ζωηροτατα..κάνουν σκανταλιες απλά για ν Μ τραβήξουν τη προσοχή Αφού βλέπουν ότι δεν μπορώ πλέον Ν ασχολούμαι μαζί τους Όσο Πριν. Κ Αυτό με κουράζει αφάνταστα. Αλλά είναι μικρά ακόμα..Δε καταλαβαίνουν. Φανταστείτε Μέχρι Κ σκυμμένη κυκλοφορω ώστε Ν κάνω κάτι μέσα στο σπίτι ή Ν τους προλάβω μη πάθουν κάτι από τις παλαβομαρες Κ πολλές φορές ταυτόχρονα ή κοιλιά Μ είναι πετρωμενη Κ παω κουτσα κουτσα..το θέαμα είναι το λιγότερο γελοίο..Αλλά δεν έχω επιλογές. Δευτέρα έχω γιατρό..κανονικά έπρεπε μέσα στη βδομάδα Αλλά το ξέχασα τελείως..Όμως δεν περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας με τπτ..Θ τη πω Τρίτη το πολύ Τετάρτη Ν κάνω εισαγωγή.αφ ου μΕ πάει Π με πάει καισαρική..Κ είμαι ήδη 39η.. Δεν έχει νόημα. Επίσης μόλις με χειρουργισει αλλάζω Κ γιατρό..Δυστυχώς αργά το σκέφτηκα Αλλά είδα κάποια πράγματα Π Δεν Μ άρεσαν ή τουλάχιστον Δεν με αναπαυουν πια σε εκείνη. Την επανεξέταση Θ την κάνω σε άλλη γιατρό. Αυτά τ νέα Μ.. περιμένω Ν Τον πάρω Τον μικρό φαταουλα που δεν βγαίνει Κ βάζει κιλά αγκαλίτσα..ελπίζω Ν μην είμαι γριπωμςνη ως τότε γτ ενα βαρύ κεφάλι Κ λίγο Ο λαιμός με ενοχλεί σμρ.. εχω Κ αλλεργία Κ δεν μπορώ Ν παρω τπτ..Κ το καλυτερο?εχω βήχα Π σημαίνει μετα τη καισαρική...Θ καλοπερασω από το πονο.. Γτ τομή Κ βηχας....Αφήστε... συγγνώμη αν σας κούρασα ή σας σκοτείνιασα Αλλά ήθελα ν τα πω..

Αχ βρε @oneira_glyka πολύ λυπάμαι που υποφερεις,ειναι σιγουρα τοσο δυσκολο να εχεις 2 μικρα παιδιά να εισαι εγκυος στο μηνα σου να πονας και να μη τελειωνουν οι υποχρεωσεις. Ειναι απολυτα λογικο να σε παιρνει απο κατω κάποιες φορες. Σκεψου μονο οτι λιγες μερες μεινανε και θα ναι μεν θα κανεις καισαρική και ισως πονας στην αρχη αλλα μερα με τη μερα θα γίνεσαι καλυτερα και συντομα θα νιωθεις πολυ καλα. Στη φαση που εισαι ζητα απο οποιον μπορει να σε βοηθησει,στην αναγκη παρε μια γυναικα να σου κανει καποιες δουλειές. Να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις και αν υπαρχει η δυνατότητα να σου κρατήσει κάποιος λιγο τα παιδιά για να χαλαρώσεις. Κουραγιο και υπομονη οποτε.μπορεις να γραφείς οτι σε απασχολεί ❤


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, oneira_glyka είπε:

Καλησπέρα μανούλες..Όχι δε γεννησαμε ακόμα..Εκτός Π Δεν προλαβαίνω Ν γραψω.. Δεν είμαι Κ πολύ καλά ψυχολογικα..τραβαω μεγάλο ζόρι Κ Μ πιάνει το παράπονο.. Δε σας κρύβω πως έχω κλαψει αρκετές φορές Κ από νευρα Κ από απελπισία..Δεν μπορώ Ν κουνηθω ώρες ώρες Κ Είμαι μόνη πολλές ώρες Αφού το ωράριο του συζύγου είναι παράξενο. Τα παιδιά ζωηροτατα..κάνουν σκανταλιες απλά για ν Μ τραβήξουν τη προσοχή Αφού βλέπουν ότι δεν μπορώ πλέον Ν ασχολούμαι μαζί τους Όσο Πριν. Κ Αυτό με κουράζει αφάνταστα. Αλλά είναι μικρά ακόμα..Δε καταλαβαίνουν. Φανταστείτε Μέχρι Κ σκυμμένη κυκλοφορω ώστε Ν κάνω κάτι μέσα στο σπίτι ή Ν τους προλάβω μη πάθουν κάτι από τις παλαβομαρες Κ πολλές φορές ταυτόχρονα ή κοιλιά Μ είναι πετρωμενη Κ παω κουτσα κουτσα..το θέαμα είναι το λιγότερο γελοίο..Αλλά δεν έχω επιλογές. Δευτέρα έχω γιατρό..κανονικά έπρεπε μέσα στη βδομάδα Αλλά το ξέχασα τελείως..Όμως δεν περιμένω μέχρι τέλος της βδομάδας με τπτ..Θ τη πω Τρίτη το πολύ Τετάρτη Ν κάνω εισαγωγή.αφ ου μΕ πάει Π με πάει καισαρική..Κ είμαι ήδη 39η.. Δεν έχει νόημα. Επίσης μόλις με χειρουργισει αλλάζω Κ γιατρό..Δυστυχώς αργά το σκέφτηκα Αλλά είδα κάποια πράγματα Π Δεν Μ άρεσαν ή τουλάχιστον Δεν με αναπαυουν πια σε εκείνη. Την επανεξέταση Θ την κάνω σε άλλη γιατρό. Αυτά τ νέα Μ.. περιμένω Ν Τον πάρω Τον μικρό φαταουλα που δεν βγαίνει Κ βάζει κιλά αγκαλίτσα..ελπίζω Ν μην είμαι γριπωμςνη ως τότε γτ ενα βαρύ κεφάλι Κ λίγο Ο λαιμός με ενοχλεί σμρ.. εχω Κ αλλεργία Κ δεν μπορώ Ν παρω τπτ..Κ το καλυτερο?εχω βήχα Π σημαίνει μετα τη καισαρική...Θ καλοπερασω από το πονο.. Γτ τομή Κ βηχας....Αφήστε... συγγνώμη αν σας κούρασα ή σας σκοτείνιασα Αλλά ήθελα ν τα πω..

Κουράγιο..το μόνο που μπορώ να πω... αυτό για τον βήχα αστα να πάνε... μου είπε μια γνωστή ότι ήταν επώδυνο να θέλει να βηξει κ να πονάει... αλλά Μ είπε ότι έβαζε μπροστά στο στήθος ένα μαξιλάρι κ της ήταν λιγότερο επώδυνο.. άντε να τελειώσει και το δύσκολο κομμάτι με την γέννα και να έρθει λίγο ανακούφιση... πάντως μην κάνεις τπτ στο σπίτι που δεν είναι απαραίτητο.. είσαι κ 39 βδ....μην πάθετε τπτ

Link to comment
Share on other sites

@oneira_glyka τραβας μεγαλο ζορι... Μακαρι να γεννησεις συντομα κ ολα να πανε καλα. Εδω ενα εχω στην κοιλια κ δεν εχω κ ολες τις ευθυνες που εχεις εσυ κ ζοριζομαι. Κουραγιο!

Με εχει πιασει μια υπνηλια αλλο πραμα. Ολη την εγκυμοσυνη την εβγαλα με το ματι γαριδα κ τωρα στο τελος με θυμηθηκε. Κατα τα αλλα πως τα πατε; Καλο ΣΚ να εχουμε!


8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 ώρα πρίν, evio είπε:

@oneira_glyka τραβας μεγαλο ζορι... Μακαρι να γεννησεις συντομα κ ολα να πανε καλα. Εδω ενα εχω στην κοιλια κ δεν εχω κ ολες τις ευθυνες που εχεις εσυ κ ζοριζομαι. Κουραγιο!

Με εχει πιασει μια υπνηλια αλλο πραμα. Ολη την εγκυμοσυνη την εβγαλα με το ματι γαριδα κ τωρα στο τελος με θυμηθηκε. Κατα τα αλλα πως τα πατε; Καλο ΣΚ να εχουμε!

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια! Πάντως ηθελα να πω στην @oneira_glyka εμενα για τα πετρωματα που εχω πολυ συχνα (και πλεον μου φερνουν μεγαλη δυσφορια),με εχει σωσει το ζεστο ντουζ. Ανακουφιζει απιστευτα και το προτεινουν και στο βιβλίο εγκυμοσυνης. Το ζεστο νερο μεχρι και στον τοκετο βοηθαει στην ανακουφιση απο τους πονους. Οποτε μπορεις να κανεις πολυ ζεστα ντουζακια και θα νιωθεις καλυτερα. Στη φαση που είμαστε επιτρεπεται πλεον.

Κατα τα αλλα εγω μονο στο φαγητο και στον υπνο δυσκολεύομαι. Ειδικα το βραδυ ξυπνάω συνεχεια για τουαλετα. Οι υπόλοιπες πως τα πατε κοριτσια?


DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicol_ είπε:

Καλησπέρα σε ολα τα κοριτσια! Πάντως ηθελα να πω στην @oneira_glyka εμενα για τα πετρωματα που εχω πολυ συχνα (και πλεον μου φερνουν μεγαλη δυσφορια),με εχει σωσει το ζεστο ντουζ. Ανακουφιζει απιστευτα και το προτεινουν και στο βιβλίο εγκυμοσυνης. Το ζεστο νερο μεχρι και στον τοκετο βοηθαει στην ανακουφιση απο τους πονους. Οποτε μπορεις να κανεις πολυ ζεστα ντουζακια και θα νιωθεις καλυτερα. Στη φαση που είμαστε επιτρεπεται πλεον.

Κατα τα αλλα εγω μονο στο φαγητο και στον υπνο δυσκολεύομαι. Ειδικα το βραδυ ξυπνάω συνεχεια για τουαλετα. Οι υπόλοιπες πως τα πατε κοριτσια?

Πω πω αυτό με το πέτρωμα της μήτρας τι πράγμα είναι αυτό.... δυσφορία τρελή... νιώθεις λες και όλο το σώμα πετρώνει....έχω και εγώ πολύ συχνά πλέον.. επίσης δεν μπορώ να πάρω μια βαθιά ανάσα και υποφέρω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια! Επιτέλους σήμερα εξανθρωπίστηκα! Μετά από παρα πολύ καιρό πηγα κομμωτήριο και έφτιαξα τα μαλλιά, νύχια, φρύδια! Άλλος άνθρωπος! Το ευχαριστήθηκα πολύ. Ένιωθα ότι το είχα πολύ ανάγκη να κάνω κάτι για τον εαυτό μου και λίγο πριν γεννήσω. Με κοιτάζω στον καθρέφτη και δεν με αναγνωρίζω! Από όταν γύρισα βέβαια είμαι ξάπλα στο κρεββάτι γιατί κουράστηκα λιγάκι. Από συμπτώματα έχω τα πάντα...συσπάσεις και πετρώματα, φούσκωμα, καούρες, συχνοουρία και μικρή ακράτεια ούρων, πόνους και τραβήγματα χαμηλά μέσα στη μήτρα. Όλα φυσιολογικά μου έχει πει ο γιατρός. Ανησυχούμε μόνο εάν σπάσουν τα νερά, εάν νιώσω πόνους γέννας ή εάν δω πολύ πηχτό σε μεγάλη ποσότητα λευκό έκκριμα ή αίμα. Αύριο πάω ΙΑΣΩ για καρδιοτοκογραφημα και τις ενέσεις κορτιζόνης και Τρίτη εκτός απροόπτου απόγευμα ο τοκετός. 

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα  κορίτσια.  Πως τα πάτε; εγώ περιμένω με αγωνία την Παρασκευή  να δω την μπεμπα μου στο ραντεβού με τον γιατρό.  Η μεγαλύτερη μου σκέψη πια είναι ότι σε λίγες μέρες θα κρατάμε αγκαλιά τα μωράκια μας, και τα συναισθήματα μου είναι τόσο αναμεικτα...  Η στιγμή πλησιάζει για όλες μας και ονειρεύομαι συνέχεια  αυτή τη στιγμή... Προσπαθώ να φανταστώ  πως θα είναι και να προετοιμαστω όσο το δυνατόν περισσότερο... Προβληματιζομαι λιγάκι με το θέμα του ύπνου.  Τα βράδια κοιμάμαι στο πλάι, προτιμώ την αριστερή πλευρά  πιο πολύ αλλά γυρίζω και από δεξιά κάποιες φορές κατά την διάρκεια  της νύχτας  γιατί πιάνεται η πλάτη μου. Αυτό που με φοβίζει είναι μήπως πατάω την κοιλιά μου στον ύπνο μου,  χωρίς να το καταλαβαίνω και πιέζεται το μωρό.  Κάποιες φορές νιώθω στον ύπνο μου τις κλωτσιές της μπεμπας και αλλάζω θέση, γιατί φοβάμαι ότι ενοχλειται...  Αλλά ανησυχώ μήπως κάποιες φορές που κοιμάμαι πιο βαριά την πιέζω στο πλαι και δεν το καταλαβαίνω... 

  • Μου αρέσει 1

 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα κοριτσια!! Τι κάνετε? ?

Εμεις σήμερα τελειωσαμε το δωματιο, στρωσαμε και το χαλι και ειναι πανέτοιμο να υποδεχτεί το μπεμπακι μας. Ολες οι λεπτομέρειες τακτοποιήθηκαν, βαλιτσα ετοιμη,χαρτια μαιευτηρίου ετοιμα, τώρα αναμονη να δουμε ποτε θα θελήσει να μας ερθει ο μπεμπακος. Εσεις πως τα πατε? 

@Alex1989 μην άγχωνεσαι αν ξαπλώσεις εντελως πάνω στην κοιλια σου θα ξυπνήσεις,θα νιώσεις κ εσυ η ιδια δυσφορια απο το βαρος,ασε που δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κατι το μωρακι.Ηδη ειναι συμπιεσμένα εκει μεσα έχουν συνηθίσει :-P Και οπως ξαναείπα που να δεις ποσο θα συμπιεστούν οταν θα βγαίνουν.  Βαλε ενα μαξιλάρι αναμεσα στα πόδια ετσι οπως κοιμασαι στο πλαι και θα βολευτεις ακομα καλυτερα χωρις να εχεις το φοβο οτι θα γυρίσεις μπρουμυτα.Εγω σε ολη την εγκυμοσυνη με ενα μαξιλαρι κοιμαμα ετσι.Περισσότερο δεξια με βολεύει γιατι αριστερα νιωθω να πιεζεται η καρδια μου και.μου φέρνει δυσφορια. Ασε που και το νινακι εχει μαζευτει προς την αριστερη πλευρα και αν μεινω πολυ εκει πιέζεται και κλωτσαει να αλλαξω :-P

 

 

  • Μου αρέσει 4

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Nicol_ είπε:

Καλησπέρα κοριτσια!! Τι κάνετε? ?

Εμεις σήμερα τελειωσαμε το δωματιο, στρωσαμε και το χαλι και ειναι πανέτοιμο να υποδεχτεί το μπεμπακι μας. Ολες οι λεπτομέρειες τακτοποιήθηκαν, βαλιτσα ετοιμη,χαρτια μαιευτηρίου ετοιμα, τώρα αναμονη να δουμε ποτε θα θελήσει να μας ερθει ο μπεμπακος. Εσεις πως τα πατε? 

@Alex1989 μην άγχωνεσαι αν ξαπλώσεις εντελως πάνω στην κοιλια σου θα ξυπνήσεις,θα νιώσεις κ εσυ η ιδια δυσφορια απο το βαρος,ασε που δεν υπάρχει περίπτωση να πάθει κατι το μωρακι.Ηδη ειναι συμπιεσμένα εκει μεσα έχουν συνηθίσει :-P Και οπως ξαναείπα που να δεις ποσο θα συμπιεστούν οταν θα βγαίνουν.  Βαλε ενα μαξιλάρι αναμεσα στα πόδια ετσι οπως κοιμασαι στο πλαι και θα βολευτεις ακομα καλυτερα χωρις να εχεις το φοβο οτι θα γυρίσεις μπρουμυτα.Εγω σε ολη την εγκυμοσυνη με ενα μαξιλαρι κοιμαμα ετσι.Περισσότερο δεξια με βολεύει γιατι αριστερα νιωθω να πιεζεται η καρδια μου και.μου φέρνει δυσφορια. Ασε που και το νινακι εχει μαζευτει προς την αριστερη πλευρα και αν μεινω πολυ εκει πιέζεται και κλωτσαει να αλλαξω :-P

 

 

Τέλεια  λοιπόν, είσαι έτοιμη...  Κάπως έτσι  με τα μαξιλαρια προσπαθώ να την παλεψω...   Ουφ νομίζω πάντως πως εμένα οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης σε αυτγν των φάση,  στο τελευταίο στάδιο  της εγκυμοσύνης με επειρεαζουν  περισσότερο από τους υπόλοιπους 8 μήνες.  Η ψυχολογία  μου είναι πολύ ευμεταβλητη και νιώθω τόσα πολλά πράγματα μαζί... Δεν ξέρω αν μόνο εγώ το περνάω τόσο έντονα,  κάποιες φορές είμαι χαλαρή και μόνο απολαμβάνω την στιγμή μας και σκέφτομαι  το μωράκι μου.  Άλλες φορές πάλι με πιάνει άγχος,  νεύρα αγωνία και η τέλειομανία μου σε συνδυασμό  με το ότι δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα  τώρα μόνη μου λόγω κοιλιάς, και ακόμα δεν έχω πολύ βοήθεια,  με τσακίζει... 


 

ydztp2.png
To get the code: 
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εγω κοιμαμαι κ απο τα δυο πλευρα απλα στο δεξι λιγο παραπανω γιατι το αριστερο ισχυο δεν αντεχει πολυ. Κ συνηθως το πρωι νυσταζω κ αλλο αλλα ξυπναω απο τους πονους. Κ φυσικα ειναι κ οι επισκεψεις στην τουαλετα 2-3 φορες καθε νυχτα. Απο αγχος δεν θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερο, απλα μια ανυπομονησια να σηκωθω απο τον καναπε κ να βγω μια βολτα εξω.

Απο χαρτια για το μαιευτηριο εχω φωτοτυπιες ταυτοτητων, βιβλιαρια, ληξιαρχικη πραξη γαμου κ πιστοποιητικο οικ καταστασης. Χρειαζεται κατι αλλο;

  • Μου αρέσει 2

8sqJp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Alex1989 είπε:

Τέλεια  λοιπόν, είσαι έτοιμη...  Κάπως έτσι  με τα μαξιλαρια προσπαθώ να την παλεψω...   Ουφ νομίζω πάντως πως εμένα οι ορμόνες τις εγκυμοσύνης σε αυτγν των φάση,  στο τελευταίο στάδιο  της εγκυμοσύνης με επειρεαζουν  περισσότερο από τους υπόλοιπους 8 μήνες.  Η ψυχολογία  μου είναι πολύ ευμεταβλητη και νιώθω τόσα πολλά πράγματα μαζί... Δεν ξέρω αν μόνο εγώ το περνάω τόσο έντονα,  κάποιες φορές είμαι χαλαρή και μόνο απολαμβάνω την στιγμή μας και σκέφτομαι  το μωράκι μου.  Άλλες φορές πάλι με πιάνει άγχος,  νεύρα αγωνία και η τέλειομανία μου σε συνδυασμό  με το ότι δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα  τώρα μόνη μου λόγω κοιλιάς, και ακόμα δεν έχω πολύ βοήθεια,  με τσακίζει... 

Πιστεψε με δεν εισαι η μονη. Αυτο το μηνα ειμαι και εγω αρκετα αγχωμενη αλλα και πιο ευερεθιστη. Επισης συγκινουμαι πανευκολα,κλαιω πιο ευκολα,μελαγχολω,θυμωνω,γενικα εχω σκαμπανεβάσματα. Καποιες φορες πεταω απο χαρα και αλλες αγχωνομαι πως θα ανταπεξελθω σε ολα οσα έρχονται.

Ολα αυτα ειναι πολυ φυσιολογικα γιατι φτανει αυτη η μεγαλη στιγμη που θα αλλαξει η ζωη μας. Είναι μεγαλη αλλαγη και λιγικο τα συναισθήματα να ειναι ανάμεικτα.  Χαρα,αγωνία, φοβος ολα μαζι. Σκεψου πως ολες μας τα περνάμε, να συζητας οτι σε απασχολει,εμενα με βοηθάει πολυ οταν με πιάνουν τα δικα μου να συζηταω με τον αντρα μου ο οποιος ειναι η προσωποποιηση της αισιοδοξιας :-P

Α και να σου πω επισης πως δεν εχουμε βοηθεια ουτε θα έχουμε οποτε δεν εισαι η μονη μη στεναχωριέσαι ❤

πρίν από 2 λεπτά , evio είπε:

Καλησπερα! Εγω κοιμαμαι κ απο τα δυο πλευρα απλα στο δεξι λιγο παραπανω γιατι το αριστερο ισχυο δεν αντεχει πολυ. Κ συνηθως το πρωι νυσταζω κ αλλο αλλα ξυπναω απο τους πονους. Κ φυσικα ειναι κ οι επισκεψεις στην τουαλετα 2-3 φορες καθε νυχτα. Απο αγχος δεν θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερο, απλα μια ανυπομονησια να σηκωθω απο τον καναπε κ να βγω μια βολτα εξω.

Απο χαρτια για το μαιευτηριο εχω φωτοτυπιες ταυτοτητων, βιβλ2ιαρια, ληξιαρχικη πραξη γαμου κ πιστοποιητικο οικ καταστασης. Χρειαζεται κατι αλλο;

Αυτα που είπες evio συν ΑΜΚΑ και ΑΦΜ που θέλουν σε εμας

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ 1

DanXp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου καλησπέρα! Εμένα για τον ύπνο μου είπε ο γιατρός να κοιμάμαι όπως με βολεύει και ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Όταν η μαμα νιώθει άνετα νιώθει και το μωρό. Σκεφτείτε δε ότι εμένα είναι ήδη τσίτα στριμωγμένη η μικρή στο μισό χώρο μήτρας από ένα φυσιολογικό μωρακι. Εγώ πόνο στα ισχια δεν έχω, νιώθω όμως πόνο στις αρθρώσεις του καρπού. Όσο για το άγχος διαπιστώνω ότι ασυναίσθητα μου βγαίνει τις τελευταίες μέρες σε τρελή αϋπνία το βράδυ. Τώρα που θέλω να ξεκουραστώ πραγματικά και να είμαι έτοιμη για το μωρό δεν μπορώ να κοιμηθώ και μετά όλη τη μέρα είμαι σαν ζόμπι! Σήμερα κάναμε το τελευταίο NST και τις ενέσεις κορτιζόνης για τους πνεύμονες. Είμαστε πανέτοιμοι! Βαλίτσα θα φτιάξω αύριο....χαχαχαχα! Δεν ξέρω αλλά ήμουν πολύ σίγουρη ότι όλα θα πήγαιναν καλά και θα γενουσαμε τη μέρα που πρέπει και όχι νωρίτερα. Το πιο ενοχλητικό είναι ότι έχω συνεχώς διαρροές ούρων...μικρές μεν αλλά πολύ ενοχλητικές! Από χαρτιά είμαστε και εμεις έτοιμοι, τα έχω βάλει όλα σε μια θήκη και τα βιβλιάρια υγείας μας. Το πρωί που ετοιμαζόμασταν για το νοσοκομείο μου λέει ο άντρας μου ενώ τρώγαμε πρωινό....σςςςςς ακούς κάτι? Όχι του λέω! Ε αυτό μου λέει σε δυο μέρες θα αλλάξει! Ξέχασα να σας πω ότι έχουμε αρχίσει και βγάζουμε φωτογραφίες με αντίστροφη μέτρηση καθημερινά! Ξεκινήσαμε με το 10 και σήμερα θα βγάλουμε με το 2! Ε και την Τρίτη το μηδέν θα είναι στην πόρτα του μαιευτηριου! Νιώθω τόση απέραντη ευτυχία που ανυπομονώ να δω πως θα νιώθω όταν πλέον θα έρθει και το μωρό. Φαντάζομαι τη στιγμή που θα γεννηθεί και θα την ακουμπήσουν πάνω μου! 

  • Μου αρέσει 3

preg.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...