Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Fay_ είπε:

      Να σε ρωτησω μιας και αναφέρεις τη φυσική σύλληψη. Ποτε ξεκίνησε τις ενέσεις η αδερφή σου; Ρωτάω γιατί εγω είμαι στην 7η βδομάδα και τώρα το ανακάλυψα και φοβάμαι μην είναι αργά.. 

      Είχε κάνει τις εξετάσεις με το που έμαθε για το δικό μου γονιδιο πριν μείνει έγκυος οπότε τις ενέσεις τις ξεκίνησε με την πρωτη χοριακη μετά την καθυστερηση . Απ ότι ειδα εχεις μετάλλαξη σε ένα συγκεκριμένο γονίδιο. Αυτο δείχνει μια προδιάθεση που μπορεί με την εγκυμοσύνη να αυξηθεί ο κίνδυνος για επιπλοκές, δε σημαίνει ότι θα πάθεις κάτι σίγουρα ή αμέσως,  ιδίως αν οι υπόλοιπες εξετάσεις σου είναι οκ. Αν είναι και ετεροζυγη η μετάλλαξη λιγοστεύουν κι άλλο οι πιθανότητες. Οπότε εφόσον η εγκυμοσύνη σου είναι οκ μέχρι τώρα και πάρεις άμεσα αγωγή αν απαιτείται σύμφωνα με το γιατρούς σου, δε θα έχεις θέμα, οι αντιπηκτικες δρουν απευθείας. Εξάλλου όντως οι περισσότερες κοπέλες που θα μείνουν φυσιολογικα έγκυες και κάνουν μετά τις εξετάσεις στην ίδια εβδομάδα με σενα το μαθαίνουν μέχρι να βγει το αποτέλεσμα της γονιδιακής εξέτασης.

Εμβρυομεταφορα και καφε υγρα


Ntoritaki

Recommended Posts

Γεια σας.. θα ηθελα την βοήθεια σας..

Εκανα εξωσωματική γονιμοποίηση την Τρίτη 11 Σεπτεμβρίου και απο εκεινη την μερα ειχα καφε ροζ υγρα μεχρι την 3η ημερα,απο την 4η μερα και μετα εχω καφε στο σκούπισμα οταν παω τουαλέτα και την 6η ημερα ειχα σε σημειο που λερωσα το εσώρουχο μου. Τα καφε υγρα συνεχιζουν ακομα,σημερα που σας γραφω ειναι 7η ημερα με την διαφορα οτι εγιναν καφε σκουρο εως μαυρο χρωμα θα ελεγα.Θα παω για χοριακη την Παρασκευή 21/11. Περνω προγεστερόνη των 10mg τρεις φορες την ημερα,ολοι λενε ειναι λιγο αλλα ο γιατρος επιμενει οτι ολα ειναι καλα και συνεχιζω ετσι.. ειναι φυσιολογοκα λεει τα υγρα. Πειτε μου γνωμες κοριτσια γιατι θα σαλταρω... μονο που βλεπω το καφε πανικοβαλλομαι.πρωτη προσπαθεια να πω και εχω πολυ άγχους. Κοριτσια βοηθεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λογικά σε τραυμάτισε ο καθετήρας της έμβρυομεταφορας. Αυτο δεν σημαίνει οτι δεν μπορείς να μείνεις εγκυος. Έκτη με ένατη μερα απο την έμβρυομεταφορά γινεται η εμφυτευση, επομενως το λιγο αιμα ή τα καφε υγρά δεν ειναι απαραιτήτως κακό.

 Τι είδους προγεστερονη παίρνεις;συνήθως δίνουν utrogestan ή /και Prolutex. Εφ οσον ο γιατρός σου έκανε εξέταση για την προγεστερονη την ημέρα της έμβρυομεταφορας , δεν υπάρχει λόγος να ακούς τι ποσότητες παίρνουν οι άλλες κοπέλες.

 Χαλάρωσε και ολα θα πάνε καλα, ευχομαι μια τελεια χοριακη!!!


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καντι ευχαριστώ που απαντησες.. μου εδωσε duphaston 10mg.. μενω Γερμανία και εδω ειναι αλλιως τα πραγματα. Δεν μου εκανε καμια εξεταση αιματος για να δει την προγεστερονη την ημερα της εμβρυομεταφορας. Δυστυχως δεν ειναι τοσο κατατοπιστική οι γιατροι εδω και εχω σκασει..λενε λιγα πραγματα... αλλα απο οτι φαινεται δυστυχως δεν θα εχω καλο αποτελεσμα... το απογευμα ειχα σκουρο καφε αιμα και τωρα το ειδα ανοιχτοχρωμο... μαλλον το παει για περιοδο... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Ntoritaki είπε:

Καντι ευχαριστώ που απαντησες.. μου εδωσε duphaston 10mg.. μενω Γερμανία και εδω ειναι αλλιως τα πραγματα. Δεν μου εκανε καμια εξεταση αιματος για να δει την προγεστερονη την ημερα της εμβρυομεταφορας. Δυστυχως δεν ειναι τοσο κατατοπιστική οι γιατροι εδω και εχω σκασει..λενε λιγα πραγματα... αλλα απο οτι φαινεται δυστυχως δεν θα εχω καλο αποτελεσμα... το απογευμα ειχα σκουρο καφε αιμα και τωρα το ειδα ανοιχτοχρωμο... μαλλον το παει για περιοδο... 

Το duphaston δεν το εχω πάρει ποτε, επομενως δεν εχω άποψη. Μην προτρέχεις, ειναι νωρίς ακόμα για περιοδο, λίγες μερες ακόμα υπομονη.


wRSzp2.pngUIzHp2.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Καντι είπε:

Το duphaston δεν το εχω πάρει ποτε, επομενως δεν εχω άποψη. Μην προτρέχεις, ειναι νωρίς ακόμα για περιοδο, λίγες μερες ακόμα υπομονη.

Καντι μου, απο οτι εχω μαθει στην ελλαδα δεν το χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο σε εξωσωματικη. Ναι μεν ειναι προγεστερόνη αλλα δεν το χρησιμοποιουν ως αγωγη για μετα απο εμβρυομεταφορα... Οσο για το θεμα περιοδο, μακαρι να εχεις δικιο...τι να πω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα στην ομαδα

Θελω τη γνωμη σας

Με τη γυναικα μου καναμε προσπαθεια εξωσωματικη

Με απλα λογια κ λιγα καναμε εμβρυομεταφορα 4 εμβρυα κ μας ειπε ο γιατρος οτι την 11η μερα να κανει β χοριακη

Την εκανε κ βγηκε η τιμη 1

Επειδη δ το βαζω κατω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια εδω που ν της εχει τυχη αυτη η περιπτωση γτ λεμε να ξανακανουμε β χοριακη μετα 48 ωρες μηπως κ ανεβουμε λιγο ψυχολογικα

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Leontsi30 είπε:

Καλησπερα στην ομαδα

Θελω τη γνωμη σας

Με τη γυναικα μου καναμε προσπαθεια εξωσωματικη

Με απλα λογια κ λιγα καναμε εμβρυομεταφορα 4 εμβρυα κ μας ειπε ο γιατρος οτι την 11η μερα να κανει β χοριακη

Την εκανε κ βγηκε η τιμη 1

Επειδη δ το βαζω κατω θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια εδω που ν της εχει τυχη αυτη η περιπτωση γτ λεμε να ξανακανουμε β χοριακη μετα 48 ωρες μηπως κ ανεβουμε λιγο ψυχολογικα

Καλησπέρα.Λυπάμαι πολύ για το αποτέλεσμα,αλλά απ όσο γνωρίζω και από την εμπειρία μου με τις εξωσωματικες το 1 είναι αρνητικό.Ο γιατρός σας δε σας εξήγησε;

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...