Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 43 λεπτά , Angot είπε:

      @Blue Velvet τελικά είναι σάκχαρο αυτό που μ πιάνει! το νιώθω πάλι τώρα και μέτρησα πίεση και εχω 10,1 με 6,3 ! φυσιολογική για τα δεδομένα μ

      Και τι σου είπε ο γιατρός? Πρέπει να αλλάξεις κάτι στη διατροφή σου? Φάε κάτι αλμυρό τώρα πάντως για να σου ανέβει λίγο η πίεση

Επίδομα απο ΟΑΕΔ


Papaki6

Recommended Posts

On 11/25/2022 at 9:07 AM, Nastaziaa said:

 

Γγωη

Κορίτσια καλημέρα!

Εγώ έμαθα για την εγκυμοσύνη μου πριν 4 ημέρες !! Η χαρά μας είναι απερίγραπτη με τον σύντροφό μου !!! Τώρα είμαι 5 εβδομάδων. Αυτό που με αγχωνει πάρα πολύ όμως είναι το κομμάτι της εργασίας καθώς και το τι δικαιούμαι ακριβώς να πάρω μετά από άδειες και επιδόματα. Ήμουν σε μία δουλειά για ενάμιση χρόνο και παραιτήθηκα λίγες μέρες πριν μάθω ότι είμαι έγκυος, γιατί είχα φτάσει στο όριο μου... Τώρα έχω μπει στη διαδικασία να ψάχνω φουλ δουλειά για να υπογράψω σύμβαση για να μη χάσω αυτά που δικαιούμαι. Πήγα σε μια συνέντευξη και μου είπαν ότι ενδιαφέρονται να μου κάνουν πρόσληψη μέσω ενός προγράμματος του ΟΑΕΔ (με κάρτα ανεργίας). Αφορά σε 6μηνη σύμβαση. Δε ξέρω όμως αν κάτι τέτοιο με καλύπτει. Μήπως πρέπει να έχω σύμβαση αορίστου και όχι μέσω ΟΑΕΔ; Γενικότερα δε ξέρω πώς να κινηθώ σε αυτή τη φάση; Βρίσκεται κάποια κοπέλα στη θέση μου η γνωρίζει που θα μπορούσε να με βοηθήσει; Γιατί έχω αγχωθει πολύ....

Είμαστε στν ιδια φαση welcome to the club 

εγω του ειχα πει 2 μηνες πριν οτι θα φυγω και το εμαθα πριν δυο εβδομαδες οτι ειμαι εγκυος

αυτη τη στιγμη ψαχνω και εγω κατι τηλεργασια βασικα εστω να ειμαι εκει για βα παρω αυτα που δικαιουμαι οταν με το καλο φτασει εκεινη η ωρα! 
επειδη ειναι νωρις ακομα δλδ 12 του μηνα μπαινω στο δεύτερο εγώ! 
δε πιστεύω να εδω θέμα επειδη φαινεται στο εφκα γ ανναρωτικη μου μου εγραψε η γυβαιξοκόγος! Αυτη τελειωνει 30 του μήνα

Αν μας κανουν αορίστου σύμβαση νομίζω δεν εχουμε θέμα για τα επιδόματα κλπ ουτε βα μας διώξουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλησπέρα ! Ξέρετε εαν παω καπου να δουλέψω με δίμηνη σύμβαση εργασίας καιδεν ανανεώσω μετά αν μπορώ να μπω οαεδ; Ταμείο δηλαδή

απλα να σας θυμήσω οτι εχω ανναρωτικη λογω αιμορίας απο την γυναικολόγο μεσω εφκα και ληγει 30 του μηνα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , souz13 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! Ξέρετε εαν παω καπου να δουλέψω με δίμηνη σύμβαση εργασίας καιδεν ανανεώσω μετά αν μπορώ να μπω οαεδ; Ταμείο δηλαδή

απλα να σας θυμήσω οτι εχω ανναρωτικη λογω αιμορίας απο την γυναικολόγο μεσω εφκα και ληγει 30 του μηνα

Όχι δεν μπορείς για 2 μήνες δουλειάς. 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, souz13 είπε:

Ούτε αμα εχω τα ένσημα;

Ουτε θελει 125 μερες δουλειάς τον χρόνο.    

Κ απόλυση βεβαια οχι απλα τέλος σύμβασης. Αμα ηταν ετσι εύκολα θα δούλευαν ολοι για 1 μηνα κ τον υπόλοιπο θα μπαιναν ταμειο 

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/26/2022 at 11:19 AM, souz13 said:

Είμαστε στν ιδια φαση welcome to the club 

εγω του ειχα πει 2 μηνες πριν οτι θα φυγω και το εμαθα πριν δυο εβδομαδες οτι ειμαι εγκυος

αυτη τη στιγμη ψαχνω και εγω κατι τηλεργασια βασικα εστω να ειμαι εκει για βα παρω αυτα που δικαιουμαι οταν με το καλο φτασει εκεινη η ωρα! 
επειδη ειναι νωρις ακομα δλδ 12 του μηνα μπαινω στο δεύτερο εγώ! 
δε πιστεύω να εδω θέμα επειδη φαινεται στο εφκα γ ανναρωτικη μου μου εγραψε η γυβαιξοκόγος! Αυτη τελειωνει 30 του μήνα

Αν μας κανουν αορίστου σύμβαση νομίζω δεν εχουμε θέμα για τα επιδόματα κλπ ουτε βα μας διώξουν

 

On 11/28/2022 at 4:09 PM, souz13 said:

Κορίτσια καλησπέρα ! Ξέρετε εαν παω καπου να δουλέψω με δίμηνη σύμβαση εργασίας καιδεν ανανεώσω μετά αν μπορώ να μπω οαεδ; Ταμείο δηλαδή

απλα να σας θυμήσω οτι εχω ανναρωτικη λογω αιμορίας απο την γυναικολόγο μεσω εφκα και ληγει 30 του μηνα

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι για να μπεις ταμείο χρειάζεται απόλυση..την αναρρωτική γιατί την πήρες; Βασικά και πώς; Αφού έχεις ήδη σταματήσει;;!

On 11/25/2022 at 11:47 PM, WomensPower said:

Καλησπέρα κορίτσι μου!! Εγω απολύθηκα λίγο πριν μείνω έγκυος οπότε είμαστε στην ίδια μοίρα...νόμιζα ότι δικαιούμαι μόνο το ταμείο τότε ..αλλά τελικά από εδώ διάβασα από άλλες κοπέλες ότι ακόμα και αν  δεν έχω σύμβαση εργασίας κ είμαι άνεργη δικαιούμαι επίδομα από το ΙΚΑ..αυτά που παίρνεις δύο μήνες πριν γεννήσεις και δύο μήνες μετά..με την προϋπόθεση ότι έχω συμπληρωμένα τα ένσημα... Μου εκανε η λογίστρια την αιτήση στο ΙΚΑ μέσω του τάξιςνετ νομίζω...κ με πήραν τηλ από το ΙΚΑ μετά από λίγες μέρες..με ρώτησαν ΠΗΤ κλπ...υπολογισαν τα ένσημα μου και μου είπαν ότι δικαιούμαι...τώρα πρέπει να κάνω κάποια αίτηση δύο μήνες πριν γεννήσω με χαρτί από τον γιατρό που να λέει την ΠΗΤ επίσημα....ακόμα δεν το έψαξα... 

Κορίτσι μου καλησπέρα! Αυτό ναι το γνωρίζω τις 119 μέρες λες. Με προϋπόθεση να έχεις 200 ένσημα τα τελευταία δύο χρόνια πριν την ΠΗΤ. Κι εγώ το δικαιούμαι αυτό.. Απλά με προϋπόθεση ότι έχουμε ενεργή εργασιακή σχέση παίρνουμε και το 6μημο απο ΟΑΕΔ. Δηλαδή σύνολο τους 4 μήνες εφκα συν 6 ΟΑΕΔ συν 2000. Απλά πρέπει για τον ΟΑΕΔ να βρούμε άμεσα δουλειά και να υπογράψουμε σύμβαση αορίστου...

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...