Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 1 hour ago, LeneL είπε:

      Φυσικά και μπορεί να ρωτήσει για την καταγωγή. Εμένα μου είχε πει από μόνος του ο γιατρός μου, ότι στις Ελληνίδες δίνουν Ελληνίδες δοτριες και για λόγους χαρακτηριστικών. Αυτό ήταν η πολιτική του κέντρου που ήμουν, αλλά εννοείται ότι μπορεί να το ρωτήσει αν ισχύει και στα άλλα κέντρα. Ας κάνει μια ερώτηση, γιατί άκουσα κάτι περίεργα πρόσφατα, αν υπάρχει περίπτωση να την αντιστοιχισουν με συγκεκριμένη δότρια και δεν ανταποκριθεί στη διέγερση η δότρια, να μην πάρουν κανένα ωάριο, τι γίνεται τότε; Επίσης να ρωτήσει τι ισχύει με το μητρώο δοτριων και πόσα παιδιά μπορεί να δώσει η κάθε μία. Μόλις της το αναλύσουν θα της έρθει σίγουρα να της διευκρινίσουν διάφορα πράγματα!

      Σε ευχαριστώ παρα πολύ!! Ασε έχει πελαγώσει…

Ασταματητες ναυτιες


Eleni2512

Recommended Posts

Κοριτσια μου βοηθεια. Αυριο μπαινω στην 8η εβδομαδα και οι ναυτιες πλεον δεν αντεχονται. Καταληγω να τρωω κουλουρια θεσσαλονικης και κρακερακια. Για νερο βεβαια ουτε για αστειο. Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. Για πειτε εσεις τι κανατε? 

  • Μου αρέσει 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 2 λεπτά , Eleni2512 είπε:

Κοριτσια μου βοηθεια. Αυριο μπαινω στην 8η εβδομαδα και οι ναυτιες πλεον δεν αντεχονται. Καταληγω να τρωω κουλουρια θεσσαλονικης και κρακερακια. Για νερο βεβαια ουτε για αστειο. Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. Για πειτε εσεις τι κανατε? 

με το καλο λοιπον το μωρακι!! κ εγω με τυτοπιτακια βραστη πατατα κ φριγανιες αντε κ κανενα μακαρονι σκετο την εβγαζα. υπομονη προσπαθησε να ξεκουραζεσε βοηθαει τον οργανισμο να συνιθισει την νεα κατασταση κ περνανε πιο ευκολα οι ναυτιες. μην ανχωνεσε σε δυο εβδομαδες το πιο πιθανο ειναι να μειωθουν αισθητα κ απο την 13 εξαφανιζονται στις περισσοτερες. αν οχι ζητα απο το γιατρο να σου δωσει κανενα φαρμακακι για να μην παθεις αφηδατωση

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό το μωρό σου! Κι εγώ στα ίδια χάλια. Ανακατωσουρες πολλές και σπασμούς στο στομάχι μέχρι και 16η βδομάδα.  Υπήρχαν μέρες που μου έφερνε ο άντρας μου σκέτη πίτα (από σουβλακι) και έτρωγα το 1/4 της πίτας. Αυτό και τπτ άλλο όλη μέρα. Όσο για το νερό κι εγώ δεν μπορούσα να πιω. Με βοηθούσε όμως αρκετά το ξινο νερό. Θα περάσει... υπομονή!


yplDp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Eleni2512 είπε:

Κοριτσια μου βοηθεια. Αυριο μπαινω στην 8η εβδομαδα και οι ναυτιες πλεον δεν αντεχονται. Καταληγω να τρωω κουλουρια θεσσαλονικης και κρακερακια. Για νερο βεβαια ουτε για αστειο. Το ειπα στον γιατρο και μου ειπε οτι ειναι φυσιολογικο. Για πειτε εσεις τι κανατε? 

Γεια σου κοριτσακι μου.Με το καλο το μωρακι σου.Σε καταλαβαινω απολυτα.Στην 1εγκυμοσυνη που δεν προχωρησε ναυτια απο την 6 εως την 9 βδομαδα που παλινδρομησε.Ελαχιστο φαι και νερο.Στην 2 που εκανα το γιο μου ναυτια 2 μερες πριν την καθυστερηση(ετσι το καταλαβα).Στην 6 βδομαδα αρχισαν οι εμμετοι.Κρατησαν 10 βδομαδες!!!Πολυ δυσκολο.Ηταν και καλοκαιρι.Νερο με το ζορι,φρυγανιες,πολυ βραστη πατατα.Βραχιολακι για την ναυτια δεν εκανε τιποτα ουτε τα υποθετα vomex.Αποτελεσμα αναιμια κυησης,δεν κρατουσα το σιδηρο,ζαλαδες ,εξαντληση.Απο τον πεμπτο μηνα αναγουλες το πρωι μεχρι να γεννησω.Πηρα συνολικα 5 κιλα και φανηκα λιγο εγκυος απο τον 7ο και μετα.Σε αυτη 8,5 βδομαδων ναυτια πριν την καθυστερηση.Εμμετοι απο την 6η βδομ.Κανω υπομονη και τελος καποια στιγμη θα περασει.Εχω το μικρο και ξεχνιεμαι λιγο.


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή κορίτσι μου... Γουλιτσα γουλιτσα το νεράκι, αρκεί να πίνεις. Εγώ είχα πάθει μια αφυδατωσουλα κ έκανα κ εμετό με αίμα κάποιες στιγμες. Από το λαιμό ήταν, μη φοβηθείς, από τους πολλούς εμετούς είχε γδαρθεί. Μακάρονια, ρύζι, πατάτες, κτλ... και πολύ πολύ πολύ υπομονή! Να σκέφτεσαι ότι έρχεται το μεγαλύτερο δώρο της ζωής σου! Με το καλό κοπέλα μου....:-D


l6GMp3.png%22%20 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας και τις συμβουλες σας. Σημερα εκανα εξετασεις και καμπυλη και ολα ηταν μια χαρα, περα απο τον αιματοκριτη που ηταν ελαχιστα χαμηλος. Με τη διατροφη προσπαθω να το παλεψω, δυστυχως βραστη πατατα δοκιμασα αλλα δεν... ευτυχως τα ζυμαρικα τα ψιλοανεχομαι. 

  • Χαχα 1

cPKSp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Eleni2512 είπε:

Κοριτσια μου ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας και τις συμβουλες σας. Σημερα εκανα εξετασεις και καμπυλη και ολα ηταν μια χαρα, περα απο τον αιματοκριτη που ηταν ελαχιστα χαμηλος. Με τη διατροφη προσπαθω να το παλεψω, δυστυχως βραστη πατατα δοκιμασα αλλα δεν... ευτυχως τα ζυμαρικα τα ψιλοανεχομαι. 

Παντως παρα τη μεγαλη ταλαιπωρια της προηγουμενης εγκυμοσυνης μολις γεννησα τα ξεχασα ολα και ηθελα πολυ κι αλλο παιδακι κι ας περνουσα το ιδιο.Κι τωρα κανω υπομονη και ξερω οτι θα περασει,θα χω αλλο ενα μπεμπακι αγκαλιτσα κι ας ταλαπωρηθω

  • Μου αρέσει 3

ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσι μου... Υπομονη, υπομονη και υπομονή... Μετα τη 13η εβδομάδα υπάρχουν φάρμακα που μπορείς να πάρεις αν και εύχομαι να σταματησουν ως τοτε... Να σκέφτεσαι πως είναι για καλο σκοπο... Δοκίμασε να τρως στεγνα φαγητα, πιες τζιντζερ, δοκίμασε μεντα, τηλιο και τα βραχιολακια ναυτιας κ να πίνεις παγωμένο νερό με πολύ πολύ πολύ μικρες γουλιτσες... Εμενα μονο το παγωμένο νερό με βοηθουσε... Βεβαια εγω ημουν και σπανια περίπτωση... Δεν κραταγα τίποτα στο στομάχι μου μέχρι την 33η εβδομάδα και εχασα 15 κιλα!!! Οι περισσότερες όμως κοπέλες μετά τη 12η εβδομάδα είναι καλύτερα!!! 

Με το καλο το μωράκι σου!!!! :) 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συνεχώς σε βάρκα από την 5η εβδομάδα έως τη 13η. Μόνο υδατάνθρακες έτρωγα και αυτούς με το σταγονόμετρο.

Με βοηθούσε παραδόξως η δουλειά! Αναγκαζόμουν να μπω σε δράση και το ξέχναγα για λίγο! Τα σουκου ήταν πιο μαρτυρικά! 


IfsYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...