Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 2 λεπτά , Sabrina_ είπε:

      @Angot το είχα και εγώ αυτό το σύμπτωμα στο τέλος της 28ης και ανησυχούσα για τον τράχηλο.τελικά στον προγραμματισμένο υπέρηχο που έκανα μετά απο 3 μερες η γιατρός τον είδε πολύ καλό και μου είπε οτι είναι φυσιολογικό να το νιώθω καθώς τα παιδιά εχουν πάρει βάρος. Τωρα είμαι καμια βδομάδα μετά και μου έχει περάσει αυτή η ενόχληση. Το έχω ξανανιώσει και σε προηγούμενη βδομαδα πάντως αυτό και ετρεχα για υπέρηχο τοτε και όλα τα έβρισκαν καλα.

      οχι δεν τρέχω , δεν είναι ότι ε χω πόνους κλπ! εχω βάρος απλώς ίσως η ξάπλα το κάνει χειρότερο ! επισης με πιάνει ξυρίσω βραδάκι… για να μην πω αν θέλω ακι λίγο τσίσα και αργήσω, εκεί είναι ασήκωτη !

Εισαγωγη μωρού σε στερεη τροφη...


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα!!Ειμαι μπερδεμένη κ χρειαζομαι την δικη σας εμπειρια...

Σήμερα ο παιδίατρος μας ειπε για την εισαγωγή σε στερεες τροφες  του μπέμπη που είναι 5 μηνων κ 8 ημερών..

Μου είπε να ξεκινήσει με φαριν λακτε κ έπειτα απο μερες αφου καταφερει να φαει ολοκληρο γεύμα χωρίς να ζητησει γάλα να περάσουμε σε κρεατοσουπα κ αφου καταφέρει κ αυτο το γεύμα κ δεν ζητησει γάλα μετα να περάσουμε το απόγευμα σε φρούτα..

Μήπως είναι γρήγορο ολο αυτο??

Στον μεγάλο μου ειχαμε αλλον παιδίατρο κ μας ειχε παει παρα πολυ σιγα μετα τον 6 αρχισε να δοκιμαζει βανιλια...

Προφανώς είναι θεμα γιατρού απ οσο καταλαβαίνω!!Αλλά θα ήθελα κ τις δικές σας γνωμες...

Ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 1 λεπτό , Stefeirini είπε:

Κορίτσια καλησπέρα!!Ειμαι μπερδεμένη κ χρειαζομαι την δικη σας εμπειρια...

Σήμερα ο παιδίατρος μας ειπε για την εισαγωγή σε στερεες τροφες  του μπέμπη που είναι 5 μηνων κ 8 ημερών..

Μου είπε να ξεκινήσει με φαριν λακτε κ έπειτα απο μερες αφου καταφερει να φαει ολοκληρο γεύμα χωρίς να ζητησει γάλα να περάσουμε σε κρεατοσουπα κ αφου καταφέρει κ αυτο το γεύμα κ δεν ζητησει γάλα μετα να περάσουμε το απόγευμα σε φρούτα..

Μήπως είναι γρήγορο ολο αυτο??

Στον μεγάλο μου ειχαμε αλλον παιδίατρο κ μας ειχε παει παρα πολυ σιγα μετα τον 6 αρχισε να δοκιμαζει βανιλια...

Προφανώς είναι θεμα γιατρού απ οσο καταλαβαίνω!!Αλλά θα ήθελα κ τις δικές σας γνωμες...

Ευχαριστώ!!!!

γεια κ εμεις 5 μηνων κ 13 ημερων ειμαστε κ.μας ειπε για κρεμα βανιλια. κ σε δυο.εβδομαδες περιπου φρουτα το πρωι  ειναι τελειως θεμα γιατρου κ τι θες εσυ να κανεις. μπορεις να.το.κανεις οπως θες αρκει να τα εισαγεις σιγα σιγα. 

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!!

Όπως αναφερεις εσύ τα είχα κανει με τον πρώτο μου απ οσο θυμάμαι!!τεσσερα χρόνια περασαν κ τα εχω ξεχάσει σχεδον όλα!!μάλλον γτ ηταν κακοφαγο μωρο..

Θα ακολουθησω αυτά που είπε ο παιδίατρος αλλά θα τα πάω με πιο αργο ρυθμο απ οσο λεει γτ ενα άγχος το εχω..

Link to comment
Share on other sites

οσον αφορα την διατροφη ο παιδιατρος θα προτεινει καποια πραγματα αλλα ειναι επιλογη της καθε μαμας τι θα επιλεξει

παρολα αυτα απορω που εχουν τοσο διαφορετικες αποψεις οι παιδιατροι

απο οσο ξερω στα βιβλιαρια υγειας των μωρων εχει καποιες κατευθυντηριες οδηγιες

προσωπικα μου αρεσει πολυ το πλανο.διατροφης του παπαβεντση.εχει αρθρα στη σελιδα του αλλα εχει κ βιβλια

καλο θα ειναι πριν ξεκινησουμε τις εισαγωγες να δουμε καποια σημαδια ετοιμοτητας απο το παιδι

μετα τους 6μηνες τα μωρα εχουν αναγκη τον σιδηρο οποτε κρεας κ βιταμινες κυριως.λαχανικα κ φρουτα.φυσικα θα υπαρξει κ εισαγωγη σε υδατανθρακες αλλα θα ειναι μικροτερη ποσοτητα

προσωπικα δ εδωσα ετοιμες κρεμες κ δ βρισκω τον λογο

ακολουθεις κ τον ρυθμο του μωρου.πχ ενα γευμα στους 6μ,μετα απο 10-15μερες το δευτερο.αν θηλαζεις το τριτο μπορει να καθυστερησει κανενα διμηνο

https://parents.org.gr/forum/topic/89563-systaseis-gia-tin-eisagogi-stereon-trofon-ston-1o-chrono-tis-zois-ypoyrgeio-ygeias-2018/?page=1

το πρωτο μνμ ειναι πολυ κατατοπιστικο

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά για μεσημεριανό, λίγα κουταλάκια την πρώτη φορά και κάθε μέρα να αυξάνουμε... Έτσι έχουμε ξεκινήσει τρεις μέρες τώρα,λίγα κουταλάκια και μετά θηλασμό.

Το θέμα μου είναι ότι η μικρούλα μου ήθελε τόσο πολύ απ´οτι φαίνεται να φάει που μου ζητάει επίμονα κι άλλο... Και επειδή φοβάμαι μη βαρυστομαχιάσει δεν της δίνω και κλαίει...

Τι να την κάνω...? Στεναχωριέμαι πολύ που της το παίρνω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 42 λεπτά , Val! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά για μεσημεριανό, λίγα κουταλάκια την πρώτη φορά και κάθε μέρα να αυξάνουμε... Έτσι έχουμε ξεκινήσει τρεις μέρες τώρα,λίγα κουταλάκια και μετά θηλασμό.

Το θέμα μου είναι ότι η μικρούλα μου ήθελε τόσο πολύ απ´οτι φαίνεται να φάει που μου ζητάει επίμονα κι άλλο... Και επειδή φοβάμαι μη βαρυστομαχιάσει δεν της δίνω και κλαίει...

Τι να την κάνω...? Στεναχωριέμαι πολύ που της το παίρνω....

τυχερη ειναι καλοφαγο.το.μικρο. μην στεναχωριεσαι δεν πειραζει ας κλαιει ειναι για το.καλο της δεν κανει να.της δωσεις αποτομα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , linaa είπε:

τυχερη ειναι καλοφαγο.το.μικρο. μην στεναχωριεσαι δεν πειραζει ας κλαιει ειναι για το.καλο της δεν κανει να.της δωσεις αποτομα.

Το ξέρω ότι είναι για το καλό της απλά δε μου αρέσει που κάνει έτσι, έχω τύψεις ότι της στερώ το φαγητό...

Εσεις ξεκινήσατε?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Val! είπε:

Το ξέρω ότι είναι για το καλό της απλά δε μου αρέσει που κάνει έτσι, έχω τύψεις ότι της στερώ το φαγητό...

Εσεις ξεκινήσατε?

την δευτερα θα του ξεκινησω ριζαλευρο κ βλεπουμε. οχι μωρε δεν.ειναι κ.πεινασμενα αφου τρωνε γαλατακι.τιποτα δεν της στερεις εξαλλου σε μια δυο εβδομαδες θα τρωνε κανονικα. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, linaa είπε:

την δευτερα θα του ξεκινησω ριζαλευρο κ βλεπουμε. οχι μωρε δεν.ειναι κ.πεινασμενα αφου τρωνε γαλατακι.τιποτα δεν της στερεις εξαλλου σε μια δυο εβδομαδες θα τρωνε κανονικα. 

Μια χαρά! Περιμένουμε αντιδράσεις!

Link to comment
Share on other sites

Θα μπω να δω οσον αφορά κ τον παπαβεντση..να δω τι προτεινει..

Όταν ρωτησα τον παιδίατρο μας τόσο νωρίς το κρεας ειδικά μου λεει έχουν ανάγκη απο σιδηρο σ αυτες τις ηλικίες.

Ειμαι στο ψαξιμο..ακόμη δεν δινω τπτ..

Βρήκα κ μια κρεμα φαριν λακτε με βιολογικο αλευρι γνωστής εταιρείας η οποία δεν ειναι πολυ γλυκιά ετσι ώστε να μπορέσουν να φανε κ φρούτα μετεπειτα κ να μην εθιστουν στα γλυκά κ μονο..

 Vikib εσύ τι εδωσες για αρχή?

Ούτε κ εγω Θέλω να δωσω ετοιμη κρέμα..εκανα πολλά λαθη στον πρωτο μου με αποτέλεσμα να γινει ενα παιδι πολυ επιλεκτικο σ αυτα που τρωει ακόμη κ τώρα..

Ολες οι κρεμες του εμπορίου..ακομη κ οι βιολογικες του φαρμακειου εχουν αρκετη ζαχαρη..εχω προβληματιστεί αρκετά κ το αν είναι έτοιμο βέβαια το παιδί..κάθεται με στήριξη,κραταει το κεφάλι του ορθιο αλλά δεν εχω τσεκαρει αντιδραση στο κουταλι..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η παιδίατρος μας, μας είπε πως αντί για κρέμες έτοιμες ή ρυζαλευρο μπορείς να δώσεις βρώμη τριμμένη είτε με γάλα του μωρού είτε με φρούτο λιωμένο. Ρωτά τον αν θες να του δώσεις τέτοια κρέμα που είναι πιο φυσική...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Val! είπε:

Η παιδίατρος μας, μας είπε πως αντί για κρέμες έτοιμες ή ρυζαλευρο μπορείς να δώσεις βρώμη τριμμένη είτε με γάλα του μωρού είτε με φρούτο λιωμένο. Ρωτά τον αν θες να του δώσεις τέτοια κρέμα που είναι πιο φυσική...

Καλησπερα.Εμεις απο τον 6ο μηνα ξεκινησαμε πρωτα φρουτα,μετα κρεατοχορτοσουπα και για απογευματινο κρεμα με βρωμη και γαλα.(παιρνω μια κρεμα της holle με βρωμη και την τρωει πολυ απο την αρχη).


ROnbp3.pngPFbVp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Val! είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Και εμάς η παιδίατρος μας είπε να ξεκινήσουμε με λαχανικά για μεσημεριανό, λίγα κουταλάκια την πρώτη φορά και κάθε μέρα να αυξάνουμε... Έτσι έχουμε ξεκινήσει τρεις μέρες τώρα,λίγα κουταλάκια και μετά θηλασμό.

Το θέμα μου είναι ότι η μικρούλα μου ήθελε τόσο πολύ απ´οτι φαίνεται να φάει που μου ζητάει επίμονα κι άλλο... Και επειδή φοβάμαι μη βαρυστομαχιάσει δεν της δίνω και κλαίει...

Τι να την κάνω...? Στεναχωριέμαι πολύ που της το παίρνω....

Εφόσον έχετε ξεκινήσει Ίδη κάποιες μέρες κ αποτι φαίνεται το μωρό τις δεχετε τις τροφές μια χαρά εφόσον ζητάει κ άλλο . Εάν τις δώσεις δύο τρεις κουταλιές ακόμα δε θα βαρυστομαχιασει κάποιες φορές τα μωράκια μας ξέρουν καλύτερα τις ανάγκες τους  από εμάς ..απλά εσύ κρατάς τις εισαγωγές όπως σου έχει πει ο παιδίατρος σου ..!!!


em82p2.png QGcTp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stefeirini είπε:

Θα μπω να δω οσον αφορά κ τον παπαβεντση..να δω τι προτεινει..

Όταν ρωτησα τον παιδίατρο μας τόσο νωρίς το κρεας ειδικά μου λεει έχουν ανάγκη απο σιδηρο σ αυτες τις ηλικίες.

Ειμαι στο ψαξιμο..ακόμη δεν δινω τπτ..

Βρήκα κ μια κρεμα φαριν λακτε με βιολογικο αλευρι γνωστής εταιρείας η οποία δεν ειναι πολυ γλυκιά ετσι ώστε να μπορέσουν να φανε κ φρούτα μετεπειτα κ να μην εθιστουν στα γλυκά κ μονο..

 Vikib εσύ τι εδωσες για αρχή?

Ούτε κ εγω Θέλω να δωσω ετοιμη κρέμα..εκανα πολλά λαθη στον πρωτο μου με αποτέλεσμα να γινει ενα παιδι πολυ επιλεκτικο σ αυτα που τρωει ακόμη κ τώρα..

Ολες οι κρεμες του εμπορίου..ακομη κ οι βιολογικες του φαρμακειου εχουν αρκετη ζαχαρη..εχω προβληματιστεί αρκετά κ το αν είναι έτοιμο βέβαια το παιδί..κάθεται με στήριξη,κραταει το κεφάλι του ορθιο αλλά δεν εχω τσεκαρει αντιδραση στο κουταλι..

στην κορη μου εδωσα φρουτα,στον γιο λαχανικα.υδατανθρακες εισαγαμε μετα τον 7ο

αν ξεκινουσα τωρα θα ξεκινουσα με ζωμο κρεατος

αλλα κλειστους 6μ

ουτε εμεις τα πηγαμε καλα.με τις στερεες.η μεγαλη εκανε καλη αρχη.μεχρι τον 8ο που σφραγισε το στομα.10μ ξεκινησα με κομματια κ μετα τον χρονο εξελιχθηκε σε καλοφαγο παιδακι

ο μικρος για εναν μηνα ετρωγε αλεσμενα,απο τον 7οκομματια αλλα πολυ μικρη ποσοτητα.μετα τα 1,5 τρωει ικανοποιητικα.κ τα δυο παραλληλα θηλαζανε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...