Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • πρίν από 3 λεπτά , Lila ki είπε:

      Δεν έχω ιδέα θεωρώ είναι από τα φάρμακα πως και οι συναισθηματικές μεταπτώσεις ίσως είναι από αυτό … εσυ έκανες άλλο τεστ ;

      Όλα να πάνε καλα !!!! Να είστε έτοιμοι για την εξωσωματική !

      Ευχαριστούμε!!! 

      Με μια μεγάλη χοριακή σου ευχομαι!!και εγω στην πρώτη εξωσωματική με θετικη χοριακή δεν είχα κανένα σύμπτωμα!

Συμμετοχή Ταμείου


Catman

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Πρώτη φορά γράφω, οπότε θα σας ενημερώσω για εμάς... Μόλις γεννήθηκε το πρώτο μας παιδάκι! Μία πολύ όμορφη κοριτσάρα!!!

Έτσι, όπως φαντάζομαι και όλοι μας, ψάχνω τα χαρτιά που χρειάζονται για να μπορέσουμε να πάρουμε το επίδομα για τη γέννα.

Γνωρίζει κάποιος κάτι, γιατί όπως όλα στην Ελλάδα, φοβάμαι ότι θα πάω στον ΕΟΠΥΥ και θα τρέχω με το δημόσιο κάνα μήνα και δεν υπάρχει ελεύθερος χρόνος!

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα.το επίδομα κυοφορίας το παίρνεις 56 μέρες πριν γεννήσεις κ μετά από την γέννα παίρνεις το επίδομα λοχείας.οποτε πρώτα κάνεις τα χαρτιά.....τώρα αφού εσύ γεννήσεις κ να σου Ζήση το μικρακι σου δεν ξέρω πως πάει 

Στο λέω γιατί εγώ που γεννάω τον Απρίλη θα καταθέσω τα χαρτιά για το επίδομα τον Φλεβάρη κ μετά τη γέννα το επίδομα λοχείας.επειδη έχω πάει στο ΙΚΑ.ξερεις τι χαρτιά χρειάζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα αν δεν εχεις καποια ενσημα δε παιρνεις τπτ απο αυτά τα δυο.Δουλευεις? Αν οχι δε παιρνεις καποιο επιδομα αν εννοεις το επιδομα που εδιναν σε ολους μετα τη γεννα αυτο εχει σταματησει 


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!!

Λοιπόν, εργαζόμαστε και οι δύο.

Φεύγοντας από το ΙΑΣΩ μασ έδωσαν ένα τετραπλότυπο για τον ΕΟΠΥΥ.

Επίσης στην απόδειξη του ΙΑΣΩ γράφει και συμμετοχή ταμείου, αλλά εμείς πληρώσαμε όλο το ποσό που αναγραφότανε στην απόδειξη.

Δεν ξέρω τι χαρτιά χρείαζομαι να έχω μαζί μου και όπως πολύ καλά γνωρίζετε με το κράτος που έχουμε όσο και να ψάξω στο νετ δεν βρίσκω τίποτα, οπότε θα με βοηθούσατε πολύ να βγάλω αν μου λέγατε έστω και ότι θυμάστε...

Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , Catman είπε:

Καλημέρα σας!!

Λοιπόν, εργαζόμαστε και οι δύο.

Φεύγοντας από το ΙΑΣΩ μασ έδωσαν ένα τετραπλότυπο για τον ΕΟΠΥΥ.

Επίσης στην απόδειξη του ΙΑΣΩ γράφει και συμμετοχή ταμείου, αλλά εμείς πληρώσαμε όλο το ποσό που αναγραφότανε στην απόδειξη.

Δεν ξέρω τι χαρτιά χρείαζομαι να έχω μαζί μου και όπως πολύ καλά γνωρίζετε με το κράτος που έχουμε όσο και να ψάξω στο νετ δεν βρίσκω τίποτα, οπότε θα με βοηθούσατε πολύ να βγάλω αν μου λέγατε έστω και ότι θυμάστε...

Ευχαριστώ!!!

Αααα με ενδιαφέρει και μένα κορίτσια αυτό που λέτε.. Αν και ευτυχώς έχουμε λογιστή στη δουλειά που κάτι μπορεί να ξέρει για αυτά.. Εγώ θα γεννήσω τον Μάιο οπότε ποτέ πρέπει να καταθέσω χαρτιά για άδεια εγκυμοσύνης; 

Just now, Dimitr@17 είπε:

Αααα με ενδιαφέρει και μένα κορίτσια αυτό που λέτε.. Αν και ευτυχώς έχουμε λογιστή στη δουλειά που κάτι μπορεί να ξέρει για αυτά.. Εγώ θα γεννήσω τον Μάιο οπότε ποτέ πρέπει να καταθέσω χαρτιά για άδεια εγκυμοσύνης; 

Ααα τώρα θυμήθηκα ότι μου είπε ο λογιστής ότι θα πρέπει να μου γράψει ο γιατρός ενα χαρτί για να το καταθέσω για άδεια στο ΙΚΑ 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Catman είπε:

Καλημέρα σας!!

Λοιπόν, εργαζόμαστε και οι δύο.

Φεύγοντας από το ΙΑΣΩ μασ έδωσαν ένα τετραπλότυπο για τον ΕΟΠΥΥ.

Επίσης στην απόδειξη του ΙΑΣΩ γράφει και συμμετοχή ταμείου, αλλά εμείς πληρώσαμε όλο το ποσό που αναγραφότανε στην απόδειξη.

Δεν ξέρω τι χαρτιά χρείαζομαι να έχω μαζί μου και όπως πολύ καλά γνωρίζετε με το κράτος που έχουμε όσο και να ψάξω στο νετ δεν βρίσκω τίποτα, οπότε θα με βοηθούσατε πολύ να βγάλω αν μου λέγατε έστω και ότι θυμάστε...

Ευχαριστώ!!!

http://odigosgianeesmanoules.gr/διαδικασια-ικα-οαεδ/ μπες εδω κ σου λεει τα παντα αναλυτικα θα σε βοηθησει πολυ


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Catman είπε:

Καλημέρα σας!!

Λοιπόν, εργαζόμαστε και οι δύο.

Φεύγοντας από το ΙΑΣΩ μασ έδωσαν ένα τετραπλότυπο για τον ΕΟΠΥΥ.

Επίσης στην απόδειξη του ΙΑΣΩ γράφει και συμμετοχή ταμείου, αλλά εμείς πληρώσαμε όλο το ποσό που αναγραφότανε στην απόδειξη.

Δεν ξέρω τι χαρτιά χρείαζομαι να έχω μαζί μου και όπως πολύ καλά γνωρίζετε με το κράτος που έχουμε όσο και να ψάξω στο νετ δεν βρίσκω τίποτα, οπότε θα με βοηθούσατε πολύ να βγάλω αν μου λέγατε έστω και ότι θυμάστε...

Ευχαριστώ!!!

Το ποσο που πληρωσατε ειναι μαζι με τη συμμετοχη ταμειου απο αυτο δε παιρνετε κατι αλλο πισω τωρα για το επιδωμα λοχειας κ το συμπληρωματκιο του οαεδ εχω ανεβασει ενα λινκ odigosgianeesmanoules.gr λεγεται οταν εγκριθει μπες να δεις λεει τα παντα! Κ για το εξαμηνο αν το παρει


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
On 27/1/2019 at 5:32 ΠΜ, Μαράκι μαρακι είπε:

Καλημέρα.το επίδομα κυοφορίας το παίρνεις 56 μέρες πριν γεννήσεις κ μετά από την γέννα παίρνεις το επίδομα λοχείας.οποτε πρώτα κάνεις τα χαρτιά.....τώρα αφού εσύ γεννήσεις κ να σου Ζήση το μικρακι σου δεν ξέρω πως πάει 

Στο λέω γιατί εγώ που γεννάω τον Απρίλη θα καταθέσω τα χαρτιά για το επίδομα τον Φλεβάρη κ μετά τη γέννα το επίδομα λοχείας.επειδη έχω πάει στο ΙΚΑ.ξερεις τι χαρτιά χρειάζεσαι;

Καλημέρα. εγώ θα γεννήσω το Μάιο, κατέθεσες τα χαρτιά σου ;; είναι εύκολο να με βοηθήσεις με τη διαδικασία και τα χαρτιά;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :):) :)

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα αναλυτικά το λινκ με τις πληροφορίες και λέει σε ένα σημείο ότι η 6μηνη άδεια θα πρέπει να είναι όλη σε ένα ημερολογιακό έτος. Εγώ με ΠΗΤ 10/7 αν υπολογίζω σωστά πρέπει να ξεκινήσω το 6μηνο γύρω στις 10/10. Υπολογίζοντας και την άδεια μου. Εάν ισχύει αυτό τι γίνετε για το διάστημα 10/10-31/12; πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά; 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.θελει το βιβλιάριο σου έναν λογαριασμό τραπέζης χαρτί γιατρού με την πιθανή ημερομηνία τοκετού κ χαρτί από την δουλειά σου ποτέ σταμάτησες.κ όλα αυτά φωτοτυπία.κ αυτοί από το ΙΚΑ απλά θα δούνε τα ένσημα σου για να δουν αν πλήρης της προϋποθέσεις,γιατί θέλει 200 ημέρες εργασίας πριν....

Κ φωτοτυπία ταυτότητας

  • Ευχαριστώ 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 13/2/2019 at 1:32 ΜΜ, Anna17 είπε:

Να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα αναλυτικά το λινκ με τις πληροφορίες και λέει σε ένα σημείο ότι η 6μηνη άδεια θα πρέπει να είναι όλη σε ένα ημερολογιακό έτος. Εγώ με ΠΗΤ 10/7 αν υπολογίζω σωστά πρέπει να ξεκινήσω το 6μηνο γύρω στις 10/10. Υπολογίζοντας και την άδεια μου. Εάν ισχύει αυτό τι γίνετε για το διάστημα 10/10-31/12; πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά; 

Δεν ειμαι σιγουρη τι εννοει γιατι εμενα ξεκινησε ιανουαριο αλλα δε νομιζω να πρεπει να επιστρεψεις αν θες παρε ενα τηλ στον οαεδ να σου πουν αναλυτικα τι εννοουν.


0EKFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγα σήμερα να καταθέσω τα χαρτιά κ έφαγα μια κρυάδα.ναι μεν τα κατέθεσα αλλά μου είπε η κοπέλα εκεί ότι έχει παγώσει το θέμα του επιδόματος κυοφορίας για κάποιους λόγους κ να πάιρνω τηλ από βδομάδα μέχρι να μου πούνε αν θα το πάρουμε τελικά η όχι....άκουσον άκουσον.δλδ αν κάποια δεν έχει. θα πάει σε δημόσιο κ απλά δεν θα έχει καμία βοήθεια έστω κ την ελάχιστη..

Link to comment
Share on other sites

On 13/2/2019 at 1:32 ΜΜ, Anna17 είπε:

Να κάνω μια ερώτηση. Διάβασα αναλυτικά το λινκ με τις πληροφορίες και λέει σε ένα σημείο ότι η 6μηνη άδεια θα πρέπει να είναι όλη σε ένα ημερολογιακό έτος. Εγώ με ΠΗΤ 10/7 αν υπολογίζω σωστά πρέπει να ξεκινήσω το 6μηνο γύρω στις 10/10. Υπολογίζοντας και την άδεια μου. Εάν ισχύει αυτό τι γίνετε για το διάστημα 10/10-31/12; πρέπει να επιστρέψω στη δουλειά; 

Που το διαβάσεις αυτό κοριτσακι μου; εμένα το 6μηνο ξεκίνησε τον Δεκεμβριο και θα τελειώσει τον Ιούνιο! Μήπως αναφέρει την άδεια απο την δουλεια οτι πρέπει να λαμβάνεται πριν το 6μηνο όταν όταν το 6μηνο αλλάζει ημερολογιακό έτος;


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

On 15/2/2019 at 2:20 ΜΜ, ΦαιηΚατς είπε:

Που το διαβάσεις αυτό κοριτσακι μου; εμένα το 6μηνο ξεκίνησε τον Δεκεμβριο και θα τελειώσει τον Ιούνιο! Μήπως αναφέρει την άδεια απο την δουλεια οτι πρέπει να λαμβάνεται πριν το 6μηνο όταν όταν το 6μηνο αλλάζει ημερολογιακό έτος;

Αυτό για την άδεια το ξέρω. Το διάβασα στο λινκ που μας έδωσε μια κοπέλα πιο πάνω. Ίσως βέβαια να μην κατάλαβα καλά γιατί πραγματικά η διαδικασία είναι τεράστια απ ότι είδα. 

@Μαράκι μαρακι σοβαρά; για πες μας τι θα γίνει τελικά. 


zrz3p3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Anna17 είπε:

Αυτό για την άδεια το ξέρω. Το διάβασα στο λινκ που μας έδωσε μια κοπέλα πιο πάνω. Ίσως βέβαια να μην κατάλαβα καλά γιατί πραγματικά η διαδικασία είναι τεράστια απ ότι είδα. 

@Μαράκι μαρακι σοβαρά; για πες μας τι θα γίνει τελικά. 

Ναι, το είδα αυτό που αναφέρει το λινκ αλλά προφανώς εννοεί την άδεια απο τον εργοδότη πριν την προστασία μητρότητας η οποία όντως χάνεται αν δεν την πάρεις μέσα στο ημερολογιακό έτος... Η προστασία μητρότητας είναι για 6 μηνες άσχετα με το ποτε ξεκιναει. Απλα αν ξεκινάει τέλη της χρονιας είσαι υποχρεωμένη να πάρεις όλη την κανονική σου άδεια πριν ξεκινήσει για να μην την χάσεις. Αν η προστασία ξεκινάει για παράδειγμα τον Φλεβάρη μπορεις να την πάρεις και μετα. 


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...