Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 3 ώρες πρίν, Bluee19 είπε:

      Καλής ποιότητας θεωρούνται τα έμβρυα ΑΑ μόνο ; 

      Δε θυμαμαι αν αναφέρει το άρθρο τι έλαβαν υπόψη τους στις ποιοτητες. Μη ξεχναμε οτι τα ποσοστα δεν ειναι ποτε κατι σταθερο γιατι ο καθε κυκλος εξωσωματικης ειναι διαφορετικος. Αρα τα ποσοστα τα λαμβανουμε υποψη με 5% πιο πανω ή πιο κατω. Σας παραθετω το αρθρο οποια κοπελα θελει να δει πιο πολλα. Λεει για τον προεμφυτευτικο ελεγχο:

      P-253 Clinical efficacy of PGT-A according to maternal age and embryo quality in blastocyst stage

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα! Είμαι 15w2d με ΠΗΤ 20/08 και περιμένουμε μπεμπούλα! Από τη Δευτέρα είμαι σε κατ'οικον περιορισμό γιατί είχα λίγο αιματάκι και μετά από ενδοκολπικο υπέρηχο μου είπανε ότι έχω επιπωματικο πλακούντα χαμηλής πρόσφυσης και ότι μάλλον από εκεί προέρχεται το αίμα. Τρομοκρατηθηκα λίγο αλλά τώρα είμαι καλύτερα και απολαμβάνω την ξεκούρασή μου! Με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας! 

  • Μου αρέσει 1

WcDtp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

31 minutes ago, MariannakiM said:

Καλησπέρα κι από μένα και καλώς σας βρήκα! Είμαι 15w2d με ΠΗΤ 20/08 και περιμένουμε μπεμπούλα! Από τη Δευτέρα είμαι σε κατ'οικον περιορισμό γιατί είχα λίγο αιματάκι και μετά από ενδοκολπικο υπέρηχο μου είπανε ότι έχω επιπωματικο πλακούντα χαμηλής πρόσφυσης και ότι μάλλον από εκεί προέρχεται το αίμα. Τρομοκρατηθηκα λίγο αλλά τώρα είμαι καλύτερα και απολαμβάνω την ξεκούρασή μου! Με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας! 

Καλώς την. Να και ένα κορίτσι. Ε εσύ πια θα μας την κρατησεις για νύφη. Οι περισσότερες αγόρια έχουμε θα γίνει χαμός. Χεχεχεχε. Κοπέλα μου καλα κάνεις ξεκούραση θέλει. Πιστεύω δεν θα σου κρστήσει πολυ. Μήπως χρειάζεσαι συμπλήρωμα προγεστερονης; 

 

3 hours ago, Katerina 88 said:

Καλημέρα κορίτσια μου!!!Τι κάνετε??Πως είστε??Πως θα τσικνίσετε σήμερα??

Καλήσπερα Κατερινακι. Εμείς σπίτι δεν έχουμε κανονίσει κάτι. Φοβαμαι κιόλας τους χώρους με πολύ συνωστισμό ανθρώπων γιατί φοβάμαι τις ιώσεις και άσε που καπνίζουν στα περισσότερα μαγαζιά. Εσείς πως θα περάσετε σήμερα; 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα και παλι.. με πηρε τηλεφωνο ο γενετιστης και μου ειπε οτι η βιοψια τροφοβλαστη που καναμε δεν δινει σαφη αποτελεσματα.. καποια κυτταρα εχουν συνδρομο 18 και καποια αλλα ειναι φυσιολογικα. αυτο ονομαζεται μωσαικισμος και οι πιθανοτητες ειναι 2. η πρωτη ειναι να εχει παθολογικα κυτταρα μονο ο πλακουντας και το μωρο να ειναι καλα, και η δευτερη περιπτωση να ειναι παθολογικα τα κυτταρα και του πλακουντα και του μωρου. η μονη λυση για να ξερουμε με σιγουρια ειναι να κανω αμνιοαρακεντηση στην 16η εβδομαδα (τωρα ειμαι 13η) και να περιμενω αλλες 2 για τα αποτελεσματα.. παντως η εικονα που εχουμε ειναι απαισιοδοξη. εχω μπερδευτει εντελως. δεν ξερω τι να κανω. δεν θα τελειωσει ποτε αυτο το μαρτυριο με το συνδρομο?!?! τωρα πρεπει να επιλεξω αν θα προχωρησω σε διακοπη, η αν θα περιμενω να κανω την εξεταση..


miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, froso91 said:

κοριτσια καλησπερα και παλι.. με πηρε τηλεφωνο ο γενετιστης και μου ειπε οτι η βιοψια τροφοβλαστη που καναμε δεν δινει σαφη αποτελεσματα.. καποια κυτταρα εχουν συνδρομο 18 και καποια αλλα ειναι φυσιολογικα. αυτο ονομαζεται μωσαικισμος και οι πιθανοτητες ειναι 2. η πρωτη ειναι να εχει μπαθολογικα κυτταρα μονο ο πλακουντας και το μωρο να ειναι καλα, και η δευτερη περιπτωση να ειναι παθολογικα τα κυτταρα και του πλακουντα και του μωρου. η μονη λυση για να ξερουμε με σιγουρια ειναι να κανω αμνιοαρακεντηση στην 16η εβδομαδα (τωρα ειμαι 13η) και να περιμενω αλλες 2 για τα αποτελεσματα.. παντως η εικονα που εχουμε ειναι απαισιοδοξη. εχω μπερδευτει εντελως. δεν ξερω τι να κανω. δεν θα τελειωσει ποτε αυτο το μαρτυριο με το συνδρομο?!?! τωρα πρεπει να επιλεξω αν θα προχωρησω σε διακοπη, η αν θα περιμενω να κανω την εξεταση..

Φροσω μου εγώ προσωπικά θα περίμενα. Άλλωστε αν είμαι να γίνει διακοπη κύησης είτε το κάνεις τώρα είτε μετά από κάποιες εβδομάδες το ίδιο αποτέλεσμα θα έχει. Κι αν το μωράκι σου είναι καλα; Κρίμα δεν ειναι; Αλλά πραγματικά είναι ξεκάθαρα δική σου επιλογή. Αν είναι να υποφερεις συναισθηματικα, πρώτα θα σκεφτείς την δική σου υγεία. Εσύ πρέπει να είσαι καλά πάνω από όλα. Ο άντρας σου τι λέει; 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 48 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Καλώς την. Να και ένα κορίτσι. Ε εσύ πια θα μας την κρατησεις για νύφη. Οι περισσότερες αγόρια έχουμε θα γίνει χαμός. Χεχεχεχε. Κοπέλα μου καλα κάνεις ξεκούραση θέλει. Πιστεύω δεν θα σου κρστήσει πολυ. Μήπως χρειάζεσαι συμπλήρωμα προγεστερονης; 

 

Καλήσπερα Κατερινακι. Εμείς σπίτι δεν έχουμε κανονίσει κάτι. Φοβαμαι κιόλας τους χώρους με πολύ συνωστισμό ανθρώπων γιατί φοβάμαι τις ιώσεις και άσε που καπνίζουν στα περισσότερα μαγαζιά. Εσείς πως θα περάσετε σήμερα; 

Κορίτσι μου κι εγώ φοβάμαι, οπότε απλά θα παραγγείλουμε στο σπίτι!

πρίν από 48 λεπτά , froso91 είπε:

κοριτσια καλησπερα και παλι.. με πηρε τηλεφωνο ο γενετιστης και μου ειπε οτι η βιοψια τροφοβλαστη που καναμε δεν δινει σαφη αποτελεσματα.. καποια κυτταρα εχουν συνδρομο 18 και καποια αλλα ειναι φυσιολογικα. αυτο ονομαζεται μωσαικισμος και οι πιθανοτητες ειναι 2. η πρωτη ειναι να εχει παθολογικα κυτταρα μονο ο πλακουντας και το μωρο να ειναι καλα, και η δευτερη περιπτωση να ειναι παθολογικα τα κυτταρα και του πλακουντα και του μωρου. η μονη λυση για να ξερουμε με σιγουρια ειναι να κανω αμνιοαρακεντηση στην 16η εβδομαδα (τωρα ειμαι 13η) και να περιμενω αλλες 2 για τα αποτελεσματα.. παντως η εικονα που εχουμε ειναι απαισιοδοξη. εχω μπερδευτει εντελως. δεν ξερω τι να κανω. δεν θα τελειωσει ποτε αυτο το μαρτυριο με το συνδρομο?!?! τωρα πρεπει να επιλεξω αν θα προχωρησω σε διακοπη, η αν θα περιμενω να κανω την εξεταση..

Κορίτσι μου σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου ότι καλύτερο, ξέρω είναι ψυχοφθόρο αυτό που περνάς αλλά καλύτερα θα ήταν να είσαι σίγουρη για το μωρό πριν προχωρήσεις σε οποιαδήποτε ενέργεια.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Rinaki88 μιλησα με τον γιατρο μου, ειπε να παρω και μια δευτερη γνωμη εστω για την αυχενικη (γιατι δειχνει προβληματικη και η υπερηχογραφικη μας εικονα).. λεω κ εγω να περιμενω..νομιζω δεν θελω να το ρισκαρω.

ο αντρας μου...... δεν μιλησαμε και πολυ γιατι εχει κ εκεινος τα θεματα του. περσυ ειχαμε παει εκδρομη στα γιαννενα και επαθε εμφραγμα και ανακοπη. ευτυχως το προλαβαμε και του εβαλαν μπαλονακι.. χθες πηγε για εξετασεις και του αντικατεστησαν το παλιο γιατι απο λαθος του ειχαν βαλει μικρο, και ευτυχως που το προλαβαμε γιατι θα ξαναπαθαινε εμφραγμα. τωρα αναρρωνει, οποτε δεν του εξηγησα και πολλα για να μην αγχωθει.. ασε τι τραβαμε στον τελευταιο καιρο.. μας εχει φτυσει καποιος και δεν μπορουμε να σηκωσουμε κεφαλι απο τις αναποδιες. 

η δικη σου εγκυμοσυνη πως παει κοπελα μου? 


miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Καλώς την. Να και ένα κορίτσι. Ε εσύ πια θα μας την κρατησεις για νύφη. Οι περισσότερες αγόρια έχουμε θα γίνει χαμός. Χεχεχεχε. Κοπέλα μου καλα κάνεις ξεκούραση θέλει. Πιστεύω δεν θα σου κρστήσει πολυ. Μήπως χρειάζεσαι συμπλήρωμα προγεστερονης; 

Προβλέπω κονταροχτυπήματα για την μπουμπού! :-D

Ναι παίρνω προγεστερόνη κολπικά από την 12η εβδομάδα γιατί έχω κάνει εκτομη τραχήλου στο παρελθόν και ξεκίνησα νωρίς για να διατηρήσουμε όσο μπορούμε περισσότερο το μήκος του τραχήλου. Και από την Δευτέρα μου ξεκίνησε και μαγνήσιο γιατί είχα και πονακια στην κοιλιά. Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! :)

@froso91

Κι εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακεντηση για να είμαι σίγουρη. Νομίζω αντιλαμβανομαστε όλες πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς... Κουράγιο, ψυχραιμία κι εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν! 

 


WcDtp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, froso91 said:

@Rinaki88 μιλησα με τον γιατρο μου, ειπε να παρω και μια δευτερη γνωμη εστω για την αυχενικη (γιατι δειχνει προβληματικη και η υπερηχογραφικη μας εικονα).. λεω κ εγω να περιμενω..νομιζω δεν θελω να το ρισκαρω.

ο αντρας μου...... δεν μιλησαμε και πολυ γιατι εχει κ εκεινος τα θεματα του. περσυ ειχαμε παει εκδρομη στα γιαννενα και επαθε εμφραγμα και ανακοπη. ευτυχως το προλαβαμε και του εβαλαν μπαλονακι.. χθες πηγε για εξετασεις και του αντικατεστησαν το παλιο γιατι απο λαθος του ειχαν βαλει μικρο, και ευτυχως που το προλαβαμε γιατι θα ξαναπαθαινε εμφραγμα. τωρα αναρρωνει, οποτε δεν του εξηγησα και πολλα για να μην αγχωθει.. ασε τι τραβαμε στον τελευταιο καιρο.. μας εχει φτυσει καποιος και δεν μπορουμε να σηκωσουμε κεφαλι απο τις αναποδιες. 

η δικη σου εγκυμοσυνη πως παει κοπελα μου? 

Αγάπη μου σας βρήκανε πολλά βρε παιδί μου. Κοιτάξτε πάνω από όλα να είστε καλά εσείς. Όλα θα στρώσουν. Κάνε ότι είναι καλύτερο για εσένα και για τον άντρα σου και για να είστε εσείς καλά ψυχικά. Καλά κάνεις μην τον ζοριζεις τον άντρα σου. Τα περάσαμε κι εμείς με τον μπαμπά μου οπότε σε καταλαβαίνω. Αλλά μην ανησυχείς και για αυτό δυστυχώς τα εμφράγματα είναι πολύ συχνά. Αφού το προλάβατε θα αναρρώσει και θα είναι καλά. Εύχομαι να σας πανε ολα καλα στο εξής. 

Εμείς καλά είμαστε προχωρούμε. Επόμενο υπέρηχο έχω στις 18 Μαρτιου.

56 minutes ago, MariannakiM said:

Προβλέπω κονταροχτυπήματα για την μπουμπού! :-D

Ναι παίρνω προγεστερόνη κολπικά από την 12η εβδομάδα γιατί έχω κάνει εκτομη τραχήλου στο παρελθόν και ξεκίνησα νωρίς για να διατηρήσουμε όσο μπορούμε περισσότερο το μήκος του τραχήλου. Και από την Δευτέρα μου ξεκίνησε και μαγνήσιο γιατί είχα και πονακια στην κοιλιά. Θέλω να πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! :)

@froso91

Κι εγώ πάντως στη θέση σου θα περίμενα μέχρι να κάνω την αμνιοπαρακεντηση για να είμαι σίγουρη. Νομίζω αντιλαμβανομαστε όλες πόσο δύσκολο είναι αυτό που περνάς... Κουράγιο, ψυχραιμία κι εύχομαι όλα να πάνε κατ'ευχήν! 

 

Όλα καλά θα πάνε γλυκιά μου. Γιατι να μην πανε; Άλλωστε αίμα έχουν πολλές κοπέλες στην εγκυμοσύνη αλίμονο αν κάθε φορά συνέβαινε κάτι κακό. Εσύ να σκέφτεσαι θετικά και να χαϊδεύεις την κοιλιτσα σου να μείνει η μπουμπού σου εκεί που είναι ήσυχη και όλα καλά. 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , Rinaki88 είπε:

Όλα καλά θα πάνε γλυκιά μου. Γιατι να μην πανε; Άλλωστε αίμα έχουν πολλές κοπέλες στην εγκυμοσύνη αλίμονο αν κάθε φορά συνέβαινε κάτι κακό. Εσύ να σκέφτεσαι θετικά και να χαϊδεύεις την κοιλιτσα σου να μείνει η μπουμπού σου εκεί που είναι ήσυχη και όλα καλά. 

Διαβάζω για τον επιπωματικό πλακούντα διαφορά και έχω αγχωθεί λιγάκι. Χαϊδεύω όμως την κοιλίτσα και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! 

Η δική σου εγκυμοσύνη πως είναι; :)


WcDtp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για το κουράγιο που μου δίνετε! Προς το παρόν αποφασίσαμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη για την Αυχενική την Δευτέρα και βλέπουμε. Μας έπεσαν πολλά και προσπαθούμε να σκεφτούμε ψύχραιμα..  

 

 


miENp2.png dmzcp2.png5NUQp2.png
 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Just now, froso91 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια για το κουράγιο που μου δίνετε! Προς το παρόν αποφασίσαμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη για την Αυχενική την Δευτέρα και βλέπουμε. Μας έπεσαν πολλά και προσπαθούμε να σκεφτούμε ψύχραιμα..  

 

 

Κορίτσι ότι καλύτερο, εύχομαι να έχετε καλή εικόνα στη νέα αυχενική!!!

  • Μου αρέσει 1

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, froso91 said:

Ευχαριστώ κορίτσια για το κουράγιο που μου δίνετε! Προς το παρόν αποφασίσαμε να πάρουμε μια δεύτερη γνώμη για την Αυχενική την Δευτέρα και βλέπουμε. Μας έπεσαν πολλά και προσπαθούμε να σκεφτούμε ψύχραιμα..  

 

 

Κουράγιο κορίτσι μου. Καλά θα κάνετε. Πάρτε άλλη μια γνώμη και βλέπετε. Ψυχραιμια και όλα θα γίνουν. Κι αν δεν είναι αυτή η φορά η επόμενη μπορεί να είναι η τυχερη. Αν μένεις και εύκολα έγκυος δεν έχεις να σκεφτεσαι κάτι. Νέα είσαι. Όλα θα πάνε καλά. 

6 hours ago, MariannakiM said:

Διαβάζω για τον επιπωματικό πλακούντα διαφορά και έχω αγχωθεί λιγάκι. Χαϊδεύω όμως την κοιλίτσα και πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά! 

Η δική σου εγκυμοσύνη πως είναι; :)

Έτσι μπράβο. Θετική σκέψη. Αν έχεις εμπιστοσύνη στον γιατρο σου ότι και να είναι θα το αντιμετωπισετε. Να ειναι γερο το μωράκι σου και όλα τα άλλα γίνονται. 

Εμένα δόξα το Θεό καλά πάει. Δεν έχω σπουδαία συμπτώματα. Περισσότερο συχνοουρια, μέχρι και τα βράδια στον ύπνο μου σηκωνομαι και πάω τουαλέτα. Κατά τα άλλα έχω αρχίσει και φουσκωνω στην κοιλια. Εσύ έχεις φουσκώσει ή όχι ακόμη; 


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!! τι κάνετε;; να σας ρωτήσω κάτι.. προς το βράδυ νιώθετε ένα βάρος στην κοιλιά ρε κορίτσια κ μικρά ποναλάκια;;; ή μόνο εγώ..λέω αν πω σε κανέναν ότι η κοιλιά μου βαραίνει μόνο το βράδυ θα με πει τρελή!!χαχαχα...

Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Newmum19 said:

Καλημέρα κορίτσια!! τι κάνετε;; να σας ρωτήσω κάτι.. προς το βράδυ νιώθετε ένα βάρος στην κοιλιά ρε κορίτσια κ μικρά ποναλάκια;;; ή μόνο εγώ..λέω αν πω σε κανέναν ότι η κοιλιά μου βαραίνει μόνο το βράδυ θα με πει τρελή!!χαχαχα...

Καλώς την. Εγώ στο στομαχι έχω βάρος. Από το απόγευμα και μετά νιωθω την κοιλιά μου πιο φουσκωμένη αν εννοείς αυτό. Γενικά το βράδυ επιδεινωνονται όλα να ξέρεις. Σε ποια εβδομάδα εισαι;


Lilypie Pregnancy tickers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Newmum19 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!! τι κάνετε;; να σας ρωτήσω κάτι.. προς το βράδυ νιώθετε ένα βάρος στην κοιλιά ρε κορίτσια κ μικρά ποναλάκια;;; ή μόνο εγώ..λέω αν πω σε κανέναν ότι η κοιλιά μου βαραίνει μόνο το βράδυ θα με πει τρελή!!χαχαχα...

Καλημέρα και καλό μήνα!!Εγώ νιώθω βαριά τη κοιλιά το βράδυ κ μερικές φορές νιώθω ψιλοπονακια δεξιά κ αριστερά από τη μήτρα!Τα νιώθετε κι εσείς?? 13 και 4 σήμερα, με έχει πιάσει κ ένα νεύρο στη μέση κ πονάω.


 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...