Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

7 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Πώς πάτε;;;

Ήθελα να ρωτήσω..στα μωράκια σας αρέσει να κοιμούνται προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση;; Εμένα συνήθως ενώ είναι ανάσκελα γέρνει το κεφάλι προς τα αριστερά, αλλά στον ύπνο του γυρνά.και προς τα δεξιά. Εσείς τα κοιμιζετε ανάσκελα ή τα βάζετε και στο πλάι;;

Επίσης μπρούμυτα τους βάζετε;

Γεια σου κοριτσι μου!καλα ειμαστε.

Εμενα κοιμαται οπως και το δικο σου μωρακι αλλα του αρεσει και στο πλαι.Μπρουμυτα δε του πολυαρεσει.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

9 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Κορίτσια τι κάνετε;;; Πώς πάτε;;;

Ήθελα να ρωτήσω..στα μωράκια σας αρέσει να κοιμούνται προς μία συγκεκριμένη κατεύθυνση;; Εμένα συνήθως ενώ είναι ανάσκελα γέρνει το κεφάλι προς τα αριστερά, αλλά στον ύπνο του γυρνά.και προς τα δεξιά. Εσείς τα κοιμιζετε ανάσκελα ή τα βάζετε και στο πλάι;;

Επίσης μπρούμυτα τους βάζετε;

Καλησπέρα!!

Εγώ τη μπέμπα (54 ημερών) ανάσκελα τη βάζω, με το κεφάλι προς τα αριστερά ή δεξιά, αλλά το γυρίζει στον ύπνο της, δεν μένει έτσι όπως την αφήνω εγώ πλέον. Στο πλάι και μπρούμυτα για ύπνο δεν την βάζω, ούτε και αυτή μπορεί να γυρίσει ακόμη.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μέρες να μπω στο forum αλλά τρέχαμε για εξετάσεις της μπεμπούλας και στον γιατρό όλες αυτές τις μέρες. Λοιπόν, η μπέμπα έχει ΓΟΠ αρκετά σοβαρή, ευτυχώς δεν έχει ουρολοίμωξη, οπότε δικαιολογείται και η ελλιπής πρόσληψη βάρους. Ο παιδίατρος μας έδωσε οδηγίες, συνεχίζω τον θηλασμό κανονικά -με αποχή από γαλακτοκομικά-, μας έδωσε ένα ειδικό γάλα σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορώ να θηλάσω και δεν έχω αντλήσει να πιει από αυτό και μας παρακολουθεί σε εβδομαδιαία βάση. Κατόπιν αυτών, την Τετάρτη που μας είδε, η μπέμπα είχε πάρει βάρος, ύψος κλπ. κανονικά και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι.

@Evi89 μπράβο στην μεγάλη σου που τα πάει καλά και που πάτε σε δραστηριότητα! Η δική μου πάει στο νήπιο και φέτος ξεκίνησε ρυθμική. Είναι ενθουσιασμένη και γεμάτη ενέργεια. Ιδιαίτερη αντίδραση ευτυχώς δεν έβγαλε με το μωρό. Τις πρώτες μέρες είχε λίγο περίεργο τρόπο, αλλά τώρα πια είναι όλα καλά!

@Mampa για το πνίξιμο και το μπιμπερό... αυτό το πάθαινε η μεγάλη μου και τελικά δοκιμάσαμε άλλο μπιμπερό που είχε διαφορετική θηλή και δεν ήταν με απευθείας ροή. Για τον βραδινό ύπνο, νομίζω ότι κάπου στο τρίμηνο- αν θυμάμαι καλά- στρώνει.

@Mar.da ο παιδίατρος είπε σίγουρα να κάνει το αντιγριπικό η μεγάλη μου κόρη. Ο σύζυγος το κάνει λόγω δουλειάς. Εμένα δεν μου είπε να το κάνω.

@Lia91 καλωσήρθες και να χαίρεσαι την μπέμπα σου! Αυτό με το χέρι το κάνει και η δική μας. Νομίζω ότι είναι στο πλαίσιο που ανακαλύπτουν τα πάντα. Να σου πω την αλήθεια, όταν βλέπω να το κάνει διακριτικά της το απομακρύνω. Συνήθως αρχίζει να το κάνει όταν πεινάει οπότε ξεκινάω να την θηλάζω και δεν το ξανακάνει. Όσο θα μεγαλώνει, αν δω ότι συνεχίζει και βάζει είτε το χέρι την μπουνίτσα είτε μόνο το δάχτυλο για να πιπιλήσει, ε τότε θα μπει σε εφαρμογή η πιπίλα!

  • Μου αρέσει 2

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Just now, Smurfita είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μέρες να μπω στο forum αλλά τρέχαμε για εξετάσεις της μπεμπούλας και στον γιατρό όλες αυτές τις μέρες. Λοιπόν, η μπέμπα έχει ΓΟΠ αρκετά σοβαρή, ευτυχώς δεν έχει ουρολοίμωξη, οπότε δικαιολογείται και η ελλιπής πρόσληψη βάρους. Ο παιδίατρος μας έδωσε οδηγίες, συνεχίζω τον θηλασμό κανονικά -με αποχή από γαλακτοκομικά-, μας έδωσε ένα ειδικό γάλα σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορώ να θηλάσω και δεν έχω αντλήσει να πιει από αυτό και μας παρακολουθεί σε εβδομαδιαία βάση. Κατόπιν αυτών, την Τετάρτη που μας είδε, η μπέμπα είχε πάρει βάρος, ύψος κλπ. κανονικά και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι.

@Evi89 μπράβο στην μεγάλη σου που τα πάει καλά και που πάτε σε δραστηριότητα! Η δική μου πάει στο νήπιο και φέτος ξεκίνησε ρυθμική. Είναι ενθουσιασμένη και γεμάτη ενέργεια. Ιδιαίτερη αντίδραση ευτυχώς δεν έβγαλε με το μωρό. Τις πρώτες μέρες είχε λίγο περίεργο τρόπο, αλλά τώρα πια είναι όλα καλά!

@Mampa για το πνίξιμο και το μπιμπερό... αυτό το πάθαινε η μεγάλη μου και τελικά δοκιμάσαμε άλλο μπιμπερό που είχε διαφορετική θηλή και δεν ήταν με απευθείας ροή. Για τον βραδινό ύπνο, νομίζω ότι κάπου στο τρίμηνο- αν θυμάμαι καλά- στρώνει.

@Mar.da ο παιδίατρος είπε σίγουρα να κάνει το αντιγριπικό η μεγάλη μου κόρη. Ο σύζυγος το κάνει λόγω δουλειάς. Εμένα δεν μου είπε να το κάνω.

@Lia91 καλωσήρθες και να χαίρεσαι την μπέμπα σου! Αυτό με το χέρι το κάνει και η δική μας. Νομίζω ότι είναι στο πλαίσιο που ανακαλύπτουν τα πάντα. Να σου πω την αλήθεια, όταν βλέπω να το κάνει διακριτικά της το απομακρύνω. Συνήθως αρχίζει να το κάνει όταν πεινάει οπότε ξεκινάω να την θηλάζω και δεν το ξανακάνει. Όσο θα μεγαλώνει, αν δω ότι συνεχίζει και βάζει είτε το χέρι την μπουνίτσα είτε μόνο το δάχτυλο για να πιπιλήσει, ε τότε θα μπει σε εφαρμογή η πιπίλα!

Περαστικα κοριτσακι μου στο μωρακι σου.Τι γινεται βρε παιδια?Πολλα μωρακια με Γοπ.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , Smurfita είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Έχω μέρες να μπω στο forum αλλά τρέχαμε για εξετάσεις της μπεμπούλας και στον γιατρό όλες αυτές τις μέρες. Λοιπόν, η μπέμπα έχει ΓΟΠ αρκετά σοβαρή, ευτυχώς δεν έχει ουρολοίμωξη, οπότε δικαιολογείται και η ελλιπής πρόσληψη βάρους. Ο παιδίατρος μας έδωσε οδηγίες, συνεχίζω τον θηλασμό κανονικά -με αποχή από γαλακτοκομικά-, μας έδωσε ένα ειδικό γάλα σε περίπτωση που για οποιοδήποτε λόγο δεν μπορώ να θηλάσω και δεν έχω αντλήσει να πιει από αυτό και μας παρακολουθεί σε εβδομαδιαία βάση. Κατόπιν αυτών, την Τετάρτη που μας είδε, η μπέμπα είχε πάρει βάρος, ύψος κλπ. κανονικά και ελπίζουμε να συνεχίσει έτσι.

@Evi89 μπράβο στην μεγάλη σου που τα πάει καλά και που πάτε σε δραστηριότητα! Η δική μου πάει στο νήπιο και φέτος ξεκίνησε ρυθμική. Είναι ενθουσιασμένη και γεμάτη ενέργεια. Ιδιαίτερη αντίδραση ευτυχώς δεν έβγαλε με το μωρό. Τις πρώτες μέρες είχε λίγο περίεργο τρόπο, αλλά τώρα πια είναι όλα καλά!

@Mampa για το πνίξιμο και το μπιμπερό... αυτό το πάθαινε η μεγάλη μου και τελικά δοκιμάσαμε άλλο μπιμπερό που είχε διαφορετική θηλή και δεν ήταν με απευθείας ροή. Για τον βραδινό ύπνο, νομίζω ότι κάπου στο τρίμηνο- αν θυμάμαι καλά- στρώνει.

@Mar.da ο παιδίατρος είπε σίγουρα να κάνει το αντιγριπικό η μεγάλη μου κόρη. Ο σύζυγος το κάνει λόγω δουλειάς. Εμένα δεν μου είπε να το κάνω.

@Lia91 καλωσήρθες και να χαίρεσαι την μπέμπα σου! Αυτό με το χέρι το κάνει και η δική μας. Νομίζω ότι είναι στο πλαίσιο που ανακαλύπτουν τα πάντα. Να σου πω την αλήθεια, όταν βλέπω να το κάνει διακριτικά της το απομακρύνω. Συνήθως αρχίζει να το κάνει όταν πεινάει οπότε ξεκινάω να την θηλάζω και δεν το ξανακάνει. Όσο θα μεγαλώνει, αν δω ότι συνεχίζει και βάζει είτε το χέρι την μπουνίτσα είτε μόνο το δάχτυλο για να πιπιλήσει, ε τότε θα μπει σε εφαρμογή η πιπίλα!

Ευχαριστώ πολύ! Και συ να χαίρεσαι τη μπεμπουλα σου! Εύχομαι να είναι τα γαλακτοκομικά που την πείραζαν και να συνεχίσει έτσι καλά!

Τελικά, το παρατήρησα και γω αυτό που λες, αυτό με το χέρι το κάνει τις πιο πολλές φορές όταν πεινάει και έτσι τη θηλάζω. Οταν ανακαλύψει το δάχτυλο της και αν πηγαίνει να το καθιερώσει, τότε και γω θα της δώσω! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mar.da είπε:

Περαστικα κοριτσακι μου στο μωρακι σου.Τι γινεται βρε παιδια?Πολλα μωρακια με Γοπ.

Σ'ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Ισχύει αυτό που λες. Στην παρέα μας σχεδόν όλα τα μωράκια είχαν ΓΟΠ και αρκετά από αυτά με κρυφή που ήταν χειρότερο. Τουλάχιστον εμείς το εντοπίσαμε νωρίς οπότε παρακολουθούμε και λαμβάνουμε τα μέτρα μας.

Just now, Lia91 είπε:

Ευχαριστώ πολύ! Και συ να χαίρεσαι τη μπεμπουλα σου! Εύχομαι να είναι τα γαλακτοκομικά που την πείραζαν και να συνεχίσει έτσι καλά!

Τελικά, το παρατήρησα και γω αυτό που λες, αυτό με το χέρι το κάνει τις πιο πολλές φορές όταν πεινάει και έτσι τη θηλάζω. Οταν ανακαλύψει το δάχτυλο της και αν πηγαίνει να το καθιερώσει, τότε και γω θα της δώσω! 

Σ'ευχαριστώ πολύ, να είσαι καλά! Η αλήθεια είναι πως έχω 15 μέρες που έκοψα τα γαλακτοκομικά (φανερά, κρυφά, ίχνη) και σε συνδυασμό με την πιο όρθια θέση της μπεμπούλας όταν την κρατάω και την ανάκληση του στρώματος για τον ύπνο, είδαμε βελτίωση.

Καλά θα κάνεις για το δάχτυλο. Μπορεί μεν να είναι αναπτυξιακό στάδιο, αλλά όπως λέει και ο γιατρός μας "η πιπίλα κόβεται, το δάχτυλο όχι". Και αυτό το έχω δει από την βαφτιστήρα μου, που είναι 2 χρόνων και έχει ακόμα το δάχτυλο!

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Mampa είπε:

@Smurfita ευτυχώς το εντοπίσατε νωρίς, τώρα όλα θα πάνε καλύτερα

Να σε ρωτήσω..τι ενδείξεις είχε και το κατάλαβες;;

Ευτυχώς δε λες τίποτα...

Εμείς στο σπίτι βλέπαμε ότι από ένα σημείο και μετά έβγαζε συνέχεια γουλιές ακόμα και κατά τη διάρκεια του θηλασμού και ανά 2 περίπου ημέρες πετούσε ρουκέτες. Όταν το είπαμε στον παιδίατρο σε συνδυασμό με την ελλιπή πρόσληψη βάρους μας είπε να κάνουμε έναν υπέρηχο οισοφάγου για ΓΟΠ.

Στην παρέα μας, το ένα κοριτσάκι που είχε κρυφή ΓΟΠ, το μόνο που παρουσίασε ήταν ότι πνιγόταν, ρουθούνιζε συνέχεια και δυσανασχετούσε είτε θήλαζε είτε όχι.

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

@Smurfita και αυτό το κοριτσάκι της παρέας σας δεν έπαιρνε βάρος; Σε ρωτάω γιατί και ο δικός μου ρουθουνιαζει όταν ξυπνάει.

Και αν δεν το βρεις εγκαίρως τι θέμα προκύπτει;

Σε ευχαριστώ πολύ

@Smurfitaτι εννοείς όταν λες ρουκέτες;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα πώς είστε;;

Ήθελα να σας ρωτήσω..ο γιος μου είναι 65 ημερών και έχει αρχίσει τα σαλακια.. έχουν και τα μωράκια σας;; Κάπου διάβασα ότι είναι προετοιμασία για τα δοντακια..

Επίσης βάζει βγάζει την γλωσσιτσα σαν φιδάκι κυρίως όταν είναι να φάει,το κάνουν αυτό τα παιδάκια σας;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Smurfita και αυτό το κοριτσάκι της παρέας σας δεν έπαιρνε βάρος; Σε ρωτάω γιατί και ο δικός μου ρουθουνιαζει όταν ξυπνάει.

Και αν δεν το βρεις εγκαίρως τι θέμα προκύπτει;

Σε ευχαριστώ πολύ

@Smurfitaτι εννοείς όταν λες ρουκέτες;

Το κοριτσάκι εκείνο έπαιρνε βάρος κανονικά. Δεν ξέρω τι γίνεται αν δεν το βρεις εγκαίρως. Καλού κακού ρώτα τον παιδίατρο όταν θα ξαναπάς.

Όταν λέμε ρουκέτες εννούμε τον εμετό που πετάγεται μακριά.

  • Μου αρέσει 1

GP3ap2.png
dEK1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας , κοπέλες μ σπάνια γράφω αλλά σας παρακολουθώ . Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας . Έχω μια ανυσιχια κ παιδίατρο έχουμε την άλλη εβδομάδα για να ρωτήσω . Έχετε παρατήρηση τα μωράκια σας ν Τρέμη η γλωσσίτσα τους ; Τρέμει στην μικρή μου κάποιες φορές για 3-4 Δευτέρολαπτα όταν θυλαζουμε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό . Αν γνωρίζει καποια να μ πει .ευχαριστώ φιλάκια 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Mampa είπε:

Κορίτσια καλησπέρα πώς είστε;;

Ήθελα να σας ρωτήσω..ο γιος μου είναι 65 ημερών και έχει αρχίσει τα σαλακια.. έχουν και τα μωράκια σας;; Κάπου διάβασα ότι είναι προετοιμασία για τα δοντακια..

Επίσης βάζει βγάζει την γλωσσιτσα σαν φιδάκι κυρίως όταν είναι να φάει,το κάνουν αυτό τα παιδάκια σας;

Καλησπερα!Εχουμε σαλακια αρκετα,η προετοιμασια αυτη μπορει να κρατησει και μηνες ως να βγουν.Την κινηση με τη γλωσιτσα ολα τα μωρακια την κανουν.Εγω κοριτσια για να τον θηλασω τον βαζω σε μαξιλαρι,ε μολις τον ακουμπαω ανοιγει το στομα του και ψαχνει,εχει συνδιασει μαξιλαρι=φαι:mrgreen:.

Just now, Ste99 είπε:

Καλησπέρα σας , κοπέλες μ σπάνια γράφω αλλά σας παρακολουθώ . Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας . Έχω μια ανυσιχια κ παιδίατρο έχουμε την άλλη εβδομάδα για να ρωτήσω . Έχετε παρατήρηση τα μωράκια σας ν Τρέμη η γλωσσίτσα τους ; Τρέμει στην μικρή μου κάποιες φορές για 3-4 Δευτέρολαπτα όταν θυλαζουμε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό . Αν γνωρίζει καποια να μ πει .ευχαριστώ φιλάκια 

Γεια κοριτσι μου!Να χαιρεσαι το κοριτσακι σου!!Φυσιολογικο ειναι μην ανυσηχεις,κανουν πραματακια που μας φαινονται περιεργα και ειδικα αν ειναι το πρωτο παιδακι.Εγω παντως στο πρωτο μου παιδι ειχα τρελανει την παιδιατρο,οτι εβλεπα να κανει το μωρο με ανυσηχουσε.Ευτυχως ειχε υπομονη η γυναικα και μου εξηγουσε τα παντα.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το λέτε έχω δει και εγώ την γλωσσιτσα κάνα δυο φορές να τρέμει.

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω.. δίνετε στα παιδάκια σας βιταμίνη d;; Μια γνωστή μου μου είπε ότι δίνει και είπα να σας ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Τώρα που το λέτε έχω δει και εγώ την γλωσσιτσα κάνα δυο φορές να τρέμει.

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω.. δίνετε στα παιδάκια σας βιταμίνη d;; Μια γνωστή μου μου είπε ότι δίνει και είπα να σας ρωτήσω.

Καλημερα!Βιταμινη d μας ειχαν πει να δωσουμε για ενα μηνα απο το μαιευτηριο.Διναμε δυο σταγονιτσες τη μερα.

  • Μου αρέσει 1

EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...