Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μανούλες Αυγούστου 2019


Rinaki88

Recommended Posts

20 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Τώρα που το λέτε έχω δει και εγώ την γλωσσιτσα κάνα δυο φορές να τρέμει.

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω.. δίνετε στα παιδάκια σας βιταμίνη d;; Μια γνωστή μου μου είπε ότι δίνει και είπα να σας ρωτήσω.

Εγω της δίνω 2 σταγόνες κάθε μέρα.  Μας ειπε η παιδίατρος για 6μηνες να παίρνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 3,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

21 ώρες πρίν, Ste99 είπε:

Καλησπέρα σας , κοπέλες μ σπάνια γράφω αλλά σας παρακολουθώ . Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας . Έχω μια ανυσιχια κ παιδίατρο έχουμε την άλλη εβδομάδα για να ρωτήσω . Έχετε παρατήρηση τα μωράκια σας ν Τρέμη η γλωσσίτσα τους ; Τρέμει στην μικρή μου κάποιες φορές για 3-4 Δευτέρολαπτα όταν θυλαζουμε. Και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό . Αν γνωρίζει καποια να μ πει .ευχαριστώ φιλάκια 

Γειά σου κοπέλα μου!! Αυτό με τη γλωσσιτσα το κάνουν τα μωράκια κατά το θηλασμό. .. ερεθίζουν τη θηλή με αυτό τον τρόπο για να παράγει γάλα.:)

21 ώρες πρίν, Mampa είπε:

Τώρα που το λέτε έχω δει και εγώ την γλωσσιτσα κάνα δυο φορές να τρέμει.

Επίσης ήθελα να σας ρωτήσω.. δίνετε στα παιδάκια σας βιταμίνη d;; Μια γνωστή μου μου είπε ότι δίνει και είπα να σας ρωτήσω.

Κ εμείς παίρνουμε από τη γέννηση κ μάλλον μέχρι τον 6ο,!

Κορίτσια όσες θηλάζετε αποκλειστικά ,κάθε πόσες ώρες τρώνε τα μωρακια σας;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

Όσες από εσάς δίνετε, θηλάζετε αποκλειστικά;

Εγώ ναι, θηλάζω αποκλειστικά. Όσες δεν θηλάζουν , δεν χρειάζεται η επιπλέον βιταμίνη D στο μωρό, απ' όσο ξέρω, γτ έχει εμπλουτιστεί το γάλα με βιταμίνη. Εσύ θηλάζεις ή όχι? Αν όχι, γι αυτό ο παιδίατρος δεν σου είπε να δώσεις D3.

Απ' την άλλη, δεν δίνουν D3 στο μωρό όλες όσες θηλάζουν, ανάλογα τι θα πει ο παιδίατρος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Evi89

Εμείς μέσα στη μέρα τρώμε συνήθως κάθε 2-2,5ωρες. Κάποιες φορές μπορεί να φτάσει και τις 3 και πολύ σπάνια τις 4 (αν κοιμάται ίσως). Το απόγευμα προς βράδυ, κανένα 3ωρο πριν κοιμηθούμε, θέλει να τρώει κάθε 50'-1ωρα. Και το βράδυ ξυπνάμε στην αρχή στις 4-7 ώρες (συνήθως στις 5-6ωρες υπνου) και μετά ξανά στις 3-4 ώρες. Στο περίπου έτσι είναι το πρόγραμμα.. 


Εσενα κάθε πόσες ώρες τρώει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@Lia91 καλημερα, όχι δεν θηλάζω και επειδή και εγώ αυτό ξέρω, ότι συνιστάται σε.οσες θηλάζουν, γι'αυτό ρώτησα.

Επίσης κορίτσια,για.οσες δίνουν ξένο γάλα, κάθε πότε ενεργείται το μωρό;

Δίνει καμία γάλα για δυσκοιλιότητα;

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Lia91 καλημερα, όχι δεν θηλάζω και επειδή και εγώ αυτό ξέρω, ότι συνιστάται σε.οσες θηλάζουν, γι'αυτό ρώτησα.

Επίσης κορίτσια,για.οσες δίνουν ξένο γάλα, κάθε πότε ενεργείται το μωρό;

Δίνει καμία γάλα για δυσκοιλιότητα;

@Mampa ούτε εγώ θηλάζω. Έχω θέμα με δυσκοιλιότητα αλλά κ αναγωγες. Πήραμε aptamil ar γ τις γουλιες αλλά χειροτέρεψε η δυσκοιλιότητα. Κάνει μέρα παρά μέρα αλλά με πολύ πόνο κ σφιξιμο. Εσενα;; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mampa είπε:

@Sophiavη γιατρός μου είπε να πάρω φρισολακ. Σήμερα θα το δοκιμάσω.

Έχει να κάνει κακά από προχθές. Έχει αρκετά αέρια. Εσένα πόσες μέρες κάνει να κάνει κακά;

Μέρα παρα μερα το παει συνήθως. Απλά με το αντιαναγωγικο πονούσε πολύ κ σφιγγοταν. Μακάρι να δεις διαφορά. Είναι άγχος κ αυτο. Πόσα ml δίνεις; 

 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Lia91 είπε:

@Evi89

Εμείς μέσα στη μέρα τρώμε συνήθως κάθε 2-2,5ωρες. Κάποιες φορές μπορεί να φτάσει και τις 3 και πολύ σπάνια τις 4 (αν κοιμάται ίσως). Το απόγευμα προς βράδυ, κανένα 3ωρο πριν κοιμηθούμε, θέλει να τρώει κάθε 50'-1ωρα. Και το βράδυ ξυπνάμε στην αρχή στις 4-7 ώρες (συνήθως στις 5-6ωρες υπνου) και μετά ξανά στις 3-4 ώρες. Στο περίπου έτσι είναι το πρόγραμμα.. 


Εσενα κάθε πόσες ώρες τρώει?

Κ εμείς τη μέρα κάθε 3 μπορεί κ 4 ώρες.κ το βράδυ κοιμάται ένα 4-5ωρο κ μετά πάλι κάθε 3 ώρες.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


@Sophiav δοκίμασα το γάλα που σου είπα και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Το γάλα είναι πάρα πολύ πηχτό.

Μίλησα με την γιατρό και μου είπε αντί να ρίχνω τη σκόνη μέσα σε νερό να την ρίχνω σε χαμομηλονερο,με χαμομήλι που πίνουμε και εμείς βιολογικό.

Θα το δοκιμάσω

Τι χρώμα έχουν τα κακά του μωρού;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε από πότε αρχίζουν τα βρέφη να βλέπουν;; Να βλέπουν χρώματα και χαρακτηριστικά προσώπου;

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Mampa είπε:

@Sophiav δοκίμασα το γάλα που σου είπα και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη. Το γάλα είναι πάρα πολύ πηχτό.

Μίλησα με την γιατρό και μου είπε αντί να ρίχνω τη σκόνη μέσα σε νερό να την ρίχνω σε χαμομηλονερο,με χαμομήλι που πίνουμε και εμείς βιολογικό.

Θα το δοκιμάσω

Τι χρώμα έχουν τα κακά του μωρού;

Επίσης ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε από πότε αρχίζουν τα βρέφη να βλέπουν;; Να βλέπουν χρώματα και χαρακτηριστικά προσώπου;

@Mampa το γνωστό μουσταρδι.!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

@Mar.da καλημέρα!! Ήθελα να σε ρωτήσω εάν εσύ τρως όσπρια κ λαδερα τώρα; Εμένα μου είπε η παιδίατρος να αρχίσω να δοκιμάζω να τα εντασω σιγά σιγά αλλά φοβάμαι.

Κ τα υπόλοιπα κορίτσια που θηλάζετε εσείς τρώτε;

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Evi89 είπε:

@Mar.da καλημέρα!! Ήθελα να σε ρωτήσω εάν εσύ τρως όσπρια κ λαδερα τώρα; Εμένα μου είπε η παιδίατρος να αρχίσω να δοκιμάζω να τα εντασω σιγά σιγά αλλά φοβάμαι.

Κ τα υπόλοιπα κορίτσια που θηλάζετε εσείς τρώτε;

Καλημερα!Ο παιδιατρος μας δε μου χει πει να κοψω κατι απο τη διατροφη μου,εχτες ας πουμε εφαγα ρεβυθια,δεν ειδα να χει καποιο θεμα ο μπεμπης και γαλακτοκομικα τρωω,αυτο που βλεπω ειναι οτι οσο περναει ο καιρος οι κοιλιτσα ειναι πολυ καλυτερα,εχει λιγα αερια και δεν κοκκινιζει πλεον οταν σφιγγεται,οποτε μαλλον δεν δυσανασχετει.Πιστευω οτι ο μπεμπης τους κολικους δε τους περασε πολυ δυσκολα σε σχεση με αυτα που ακουω.

Εν τω μεταξυ καθε παιδιατρος εχει τη γραμμη του,αλλοι λενε να κοβεις πραγματα στο θηλασμο αλλοι οχι.Εμενα μου χει πει κοβουμε τροφες οταν υπαρχει θεμα αλλεργιας.


EUW2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mar.da είπε:

Καλημερα!Ο παιδιατρος μας δε μου χει πει να κοψω κατι απο τη διατροφη μου,εχτες ας πουμε εφαγα ρεβυθια,δεν ειδα να χει καποιο θεμα ο μπεμπης και γαλακτοκομικα τρωω,αυτο που βλεπω ειναι οτι οσο περναει ο καιρος οι κοιλιτσα ειναι πολυ καλυτερα,εχει λιγα αερια και δεν κοκκινιζει πλεον οταν σφιγγεται,οποτε μαλλον δεν δυσανασχετει.Πιστευω οτι ο μπεμπης τους κολικους δε τους περασε πολυ δυσκολα σε σχεση με αυτα που ακουω.

Εν τω μεταξυ καθε παιδιατρος εχει τη γραμμη του,αλλοι λενε να κοβεις πραγματα στο θηλασμο αλλοι οχι.Εμενα μου χει πει κοβουμε τροφες οταν υπαρχει θεμα αλλεργιας.

Α! Τέλεια! Κ εγώ σήμερα θα φάω φακές πχ μακάρι να μην έχει θέμα γιατί μου έλειψαν τα όσπρια κ τα λαδερα! Γίναμε 2 μηνων σήμερα κ είμαι πολύ χαρούμενη!! Επίσης όσο μεγαλώνουν το εντερακι τους στρώνει οπότε όλα καλά! εμένα μόνο αυτά μου είχε πει να μην τρώω στην αρχή κ ότι εκεί στο δίμηνο θα τα βάζαμε κ αυτά..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...