Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr
  • Από την διαχείριση / Admin news

    • 4 ώρες πρίν, Soho24 είπε:

      Καλημέρα. Θα έλεγα να προσπαθήσεις να ηρεμήσεις, δεν θα συμβεί τίποτα κακό θα δεις 😊 Αυτό που περιγράφεις μοιάζει πολύ με τη δική μου τελευταία διέγερση, έπαιρνα συνολικά 225 μονάδες ημερισίως και κάπου στον 2ο υπέρηχο δεν ενθουσιάστηκα με τις μετρήσεις και πρότεινα μόνη μου να ανεβάσουμε λίγο τη δόση. Είχα κάνει άλλες 2 διεγέρσεις και τα χιλιοστά των ωοθυλακίων όπως και η οιστραδιόλη δεν ήταν στα ίδια επίπεδα και είχα ανησυχήσει. Ο γιατρός μου συμφώνησε. Τελικά πήγαν όλα καλά, πήραμε 12 ωάρια, ανάμεσά τους βρέθηκαν τα πιο πολλά ώριμα σε σχέση με τις προηγούμενες διεγέρσεις, και δεν έπαθα υπερδιέγερση. Όλα θα πάνε καλά 🤗

      Και να προσθέσω ότι το σύνηθες είναι οι 300 μονάδες ημερισίως, τουλάχιστον από αυτά που ακούω και διαβάζω τα τελευταία χρόνια. Μην ανησυχείς με την αύξηση της δόσης, θα δώσετε μια ώθηση στα ωοθυλάκια μέχρι την ωοληψία. Εύχομαι πολύ καλή επιτυχία.

      Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και την ευχή!!!

      Να φανταστείς στον πρωτο υπερηχο έβλεπε μονο 6-7.. και είχα στεναχωρηθεί.. μόλις μου ειπε 10 και οτι θα αυξήσουμε τις μονάδες για να ωριμάσουν ενώ χάρηκα, αγχωθηκα κιόλας! Ενω δεν εχω σημάδια, ουτε ιστορικό.. απλώς ψαχνω να βρω τη στραβή.. είναι και η πρωτη μου διέγερση και καταλαβαίνεις! Θα χαλαρώσω! 

      Εσύ σε τι στάδιο βρίσκεσαι τώρα;;;  Εκανες εμβρυομεταφορά;;

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα μωράκι 3 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά μέχρι τώρα! Όμως μετά τις σαράντα ημέρες άρχισε να κλαίει πάνω στο στήθος και γενικά να είναι ανήσυχη..το είπα στο παιδίατρο και μου είπε ότι ίσως να μην έχω αρκετό γάλα και να της δίνω συμπλήρωμα! Όμως δεν θέλει καθόλου μπουκάλι.κ έτσι συνεχίζουμε το ίδιο μέχρι τώρα! Ειδικά το βράδυ τρώει πολύ λίγο και κοιμάται έτσι..και δεν ξέρω τι να κάνω! Να την πιέσω για μπουκάλι? Η να συνεχίσω έτσι κι ας είναι κουραστικό και για τους δύο.. Έχω ακούσει ότι όσο γάλα χρειάζεται το μωρό κατεβαίνει! Όμως υπάρχει περίπτωση να μην έχω τόσο? Επίσης αδιαθετησα πρόσφατα..Μήπως φταίει κ αυτό κ έχει μειωθεί η παραγωγή μου?υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 31 λεπτά , Ελένη93 είπε:

Καλησπέρα! Έχω ένα μωράκι 3 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά μέχρι τώρα! Όμως μετά τις σαράντα ημέρες άρχισε να κλαίει πάνω στο στήθος και γενικά να είναι ανήσυχη..το είπα στο παιδίατρο και μου είπε ότι ίσως να μην έχω αρκετό γάλα και να της δίνω συμπλήρωμα! Όμως δεν θέλει καθόλου μπουκάλι.κ έτσι συνεχίζουμε το ίδιο μέχρι τώρα! Ειδικά το βράδυ τρώει πολύ λίγο και κοιμάται έτσι..και δεν ξέρω τι να κάνω! Να την πιέσω για μπουκάλι? Η να συνεχίσω έτσι κι ας είναι κουραστικό και για τους δύο.. Έχω ακούσει ότι όσο γάλα χρειάζεται το μωρό κατεβαίνει! Όμως υπάρχει περίπτωση να μην έχω τόσο? Επίσης αδιαθετησα πρόσφατα..Μήπως φταίει κ αυτό κ έχει μειωθεί η παραγωγή μου?υπάρχει κάποια κοπέλα με παρόμοια εμπειρία?

καλησπέρα κορίτσι μου, να σου ζήσει το μπεμπακι σου!! όσο βάζεις το μωρο στο στήθος έχεις γάλα! μήπως έχεις έντονη ροή κ κλαίει; ο δικός μου, 3μιση μηνών,  κλαίει στο στήθος, μετά το ψάχνει, μετά ξανά κλάμα.  πάτησα με το χέρι κ έφυγε το γάλα σαν πίδακας,! προφανώς τον ενοχλεί! δοκίμασε διαφορετικές στάσεις θηλασμού,  θηλάζε σε δωμάτιο με ησυχία, μίλα απαλά,  δερμα με δέρμα βοηθάει πολύ ή να κάνετε μαζί μπάνιο! Η περίοδος ίσως επηρεάζει τη ροή για λίγες μέρες,  όχι όμως την παραγωγή σου! από πάνες πως τα πάτε; πόσες βρέχετε ένα 24ωρο;

  • Μου αρέσει 1

Yhozp2.pngKUDQ.png

Link to comment
Share on other sites

Ολα σωστα οσα ειπε η μπελα

Αν υπαρχει η δυνατοτητα να σας δει ενας συμβουλος απο κοντα

Δινεις πιπιλα; ποσες φορες θηλαζεις; ποσες πανες βρεχει; 

Εκτος απο το να πει ο παιδιατρος οτι δ φτανει το γαλα σου, βοηθησε με τπτ αλλο; να δει πως θηλαζετε; αν πιανει το μωρο σωστα την θηλαια αλω, αν εχει χαλινο, συζητησατε το ενδεχομενο γοπ; 

Γενικα ειναι ηρεμο το μωρακι σου; κοιμαται καλα; εχει κολικους; 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, bella32 είπε:

καλησπέρα κορίτσι μου, να σου ζήσει το μπεμπακι σου!! όσο βάζεις το μωρο στο στήθος έχεις γάλα! μήπως έχεις έντονη ροή κ κλαίει; ο δικός μου, 3μιση μηνών,  κλαίει στο στήθος, μετά το ψάχνει, μετά ξανά κλάμα.  πάτησα με το χέρι κ έφυγε το γάλα σαν πίδακας,! προφανώς τον ενοχλεί! δοκίμασε διαφορετικές στάσεις θηλασμού,  θηλάζε σε δωμάτιο με ησυχία, μίλα απαλά,  δερμα με δέρμα βοηθάει πολύ ή να κάνετε μαζί μπάνιο! Η περίοδος ίσως επηρεάζει τη ροή για λίγες μέρες,  όχι όμως την παραγωγή σου! από πάνες πως τα πάτε; πόσες βρέχετε ένα 24ωρο;

Ευχαριστώ!! Επίσης να σου ζήσει! ακριβώς το ίδιο κάνει κ εμένα απλά δεν έχω τόσο έντονη ροή..μόνο μερικές φορές και γενικά το στήθος μου δεν είναι τόσο πρησμένο όσο στην αρχή..κ υπέθεσα ότι ίσως να μην έχω αρκετό γάλα..όμως κάποιες φορές εκεί που τρωει ήσυχα πνίγεται κ αρχίζει πάλι το ίδιο! Αλλάζουμε 6 με 7 πανες κ βάρος παίρνεις κανονικά γι'αυτό δεν την έχω πιέσει για συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , Ελένη93 είπε:

Ευχαριστώ!! Επίσης να σου ζήσει! ακριβώς το ίδιο κάνει κ εμένα απλά δεν έχω τόσο έντονη ροή..μόνο μερικές φορές και γενικά το στήθος μου δεν είναι τόσο πρησμένο όσο στην αρχή..κ υπέθεσα ότι ίσως να μην έχω αρκετό γάλα..όμως κάποιες φορές εκεί που τρωει ήσυχα πνίγεται κ αρχίζει πάλι το ίδιο! Αλλάζουμε 6 με 7 πανες κ βάρος παίρνεις κανονικά γι'αυτό δεν την έχω πιέσει για συμπλήρωμα.

Οσα σου  ειπαν είναι πολύ σωστά. Αν παίρνει βαρος ,έχεις γαλΑ.κ έμενα Έτσι έκανε το βράδυ Αλλά βάρος έπαιρνε κανονικά. Εγώ το βράδυ επειδή τον έβλεπα να ταλαιπωρείται πολύ κ να κλαει κ εγώ ανήσυχουσα μήπως κοιμηθεί νηστικός,του είδα κάποια βράδυ συμπλήρωμα κ το συνεχίζω κ Ακόμα αν δω ότι είναι ανήσυχος μετά τον θηλασμο. 60-150 μλ ανάλογα πόσο θέλει  αλλά μετά βγάζω με το θήλαστρο κ του το δίνω την επόμενη μέρα.Είναι 4 μηνών ο δικός μου κ αυτό που περιγράφεις μου το έκανε πολύ  πιο μικρός.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έκανε το ίδιο 2-3 μέρες πριν αδιαθετησω και για όσο ήμουν αδιαθετη πιθανώς επειδή μειώνεται η ροή και δεν έχει μαθει να ζοριζεται για να βρει γάλα... Το οτι μαλάκωσε το στήθος σου μην σε ανησυχεί, έχει εδραιωθεί ο θηλασμος. Δοκίμασε να θηλαζεις πιο πολλές φορές όσο είσαι αδιαθετη για να μην εχεις άγχος οτι δεν τρώει. Και επίσης δες και αυτά που σου είπε η Βικη για γοπ κλπ. Μην το βάλεις κάτω, όλα καλά θα πάνε!


Opjnp2.pngnWWEp2.png

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Ελένη93 είπε:

Ευχαριστώ!! Επίσης να σου ζήσει! ακριβώς το ίδιο κάνει κ εμένα απλά δεν έχω τόσο έντονη ροή..μόνο μερικές φορές και γενικά το στήθος μου δεν είναι τόσο πρησμένο όσο στην αρχή..κ υπέθεσα ότι ίσως να μην έχω αρκετό γάλα..όμως κάποιες φορές εκεί που τρωει ήσυχα πνίγεται κ αρχίζει πάλι το ίδιο! Αλλάζουμε 6 με 7 πανες κ βάρος παίρνεις κανονικά γι'αυτό δεν την έχω πιέσει για συμπλήρωμα.

Εχει εδραιωθει ο θηλασμος γι αυτο το στηθος δ ειναι πρησμενο

Δ φαινεται να εχετε αναγκη το συμπληρωμα, αν θες γραψε κ τις ζυγισεις σας

Η σκεψου το λογο της ανησυχιας. Γοπ, εντονη ροη

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vikib είπε:

Εχει εδραιωθει ο θηλασμος γι αυτο το στηθος δ ειναι πρησμενο

Δ φαινεται να εχετε αναγκη το συμπληρωμα, αν θες γραψε κ τις ζυγισεις σας

Η σκεψου το λογο της ανησυχιας. Γοπ, εντονη ροη

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι γοπ..την τελευταία φορα από 4200 είχε πάει 4900 και αυτό το έκανε ένα μήνα σχεδόν.. μπορεί να το έκανε έτσι κ να έτρωγε λίγο αλλά μάλλον ήταν αρκετό.. τώρα δεν πήγαμε ακόμα για τον έλεγχο του 3ου μήνα..απλά δεν ξέρω γιατι είναι τόσο ανήσυχη.

4 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Οσα σου  ειπαν είναι πολύ σωστά. Αν παίρνει βαρος ,έχεις γαλΑ.κ έμενα Έτσι έκανε το βράδυ Αλλά βάρος έπαιρνε κανονικά. Εγώ το βράδυ επειδή τον έβλεπα να ταλαιπωρείται πολύ κ να κλαει κ εγώ ανήσυχουσα μήπως κοιμηθεί νηστικός,του είδα κάποια βράδυ συμπλήρωμα κ το συνεχίζω κ Ακόμα αν δω ότι είναι ανήσυχος μετά τον θηλασμο. 60-150 μλ ανάλογα πόσο θέλει  αλλά μετά βγάζω με το θήλαστρο κ του το δίνω την επόμενη μέρα.Είναι 4 μηνών ο δικός μου κ αυτό που περιγράφεις μου το έκανε πολύ  πιο μικρός.

Ευτυχώς βάρος παίρνει κανονικά..απλά ανησυχώ κ εγώ για τον ίδιο λογο..κ εμένα το βράδυ κυρίως κλαίει περισσότερο αλλά δεν θέλει το μπουκάλι για να το δοκιμάσω..την ημέρα όταν το κάνει έτσι την ηρεμώ κ μετά από λίγο ξαναπροσπαθω κ την θηλάζω..όμως το βράδυ είναι δυσκολο..ελπίζω να ηρεμήσει μεγαλώνοντας λίγο ακόμα

 

3 ώρες πρίν, ΦαιηΚατς είπε:

Μου έκανε το ίδιο 2-3 μέρες πριν αδιαθετησω και για όσο ήμουν αδιαθετη πιθανώς επειδή μειώνεται η ροή και δεν έχει μαθει να ζοριζεται για να βρει γάλα... Το οτι μαλάκωσε το στήθος σου μην σε ανησυχεί, έχει εδραιωθεί ο θηλασμος. Δοκίμασε να θηλαζεις πιο πολλές φορές όσο είσαι αδιαθετη για να μην εχεις άγχος οτι δεν τρώει. Και επίσης δες και αυτά που σου είπε η Βικη για γοπ κλπ. Μην το βάλεις κάτω, όλα καλά θα πάνε!

Ναι αυτό έκανα..κ η ίδια πεινούσε πιο γρήγορα και την έβαζα στο στήθος συνέχεια και όταν την έβλεπα πιο ήρεμη.. αυτήν την ανησυχία την έχει τώρα κ δύο μήνες περίπου..και δεν λέει να σταματήσει!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Ελένη93 είπε:

Αυτό ήθελα να σε ρωτήσω τι είναι γοπ..την τελευταία φορα από 4200 είχε πάει 4900 και αυτό το έκανε ένα μήνα σχεδόν.. μπορεί να το έκανε έτσι κ να έτρωγε λίγο αλλά μάλλον ήταν αρκετό.. τώρα δεν πήγαμε ακόμα για τον έλεγχο του 3ου μήνα..απλά δεν ξέρω γιατι είναι τόσο ανήσυχη.

Ευτυχώς βάρος παίρνει κανονικά..απλά ανησυχώ κ εγώ για τον ίδιο λογο..κ εμένα το βράδυ κυρίως κλαίει περισσότερο αλλά δεν θέλει το μπουκάλι για να το δοκιμάσω..την ημέρα όταν το κάνει έτσι την ηρεμώ κ μετά από λίγο ξαναπροσπαθω κ την θηλάζω..όμως το βράδυ είναι δυσκολο..ελπίζω να ηρεμήσει μεγαλώνοντας λίγο ακόμα

 

Ναι αυτό έκανα..κ η ίδια πεινούσε πιο γρήγορα και την έβαζα στο στήθος συνέχεια και όταν την έβλεπα πιο ήρεμη.. αυτήν την ανησυχία την έχει τώρα κ δύο μήνες περίπου..και δεν λέει να σταματήσει!

Αν παίρνει βαρος κανονικά ,έχεις γάλα. Δες για γοπ όπως σου είπαν. Επίσης να Την κρατας να ρευεται. Κ αυτό βοηθαει πολυ. Κ υπομονη.εμένα πλέον έχει ηρεμήσει  αρκετά κ έχει κάνει προγραμμα μόνος του στον υπνο


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γοπ ειναι η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση, δλδ ανεβαινει το γαλα κ ενοχλειται

Δ μιλαμε για απλα γουλιες που βγαζουν σχεδον ολα τα μωρακια, αλλα εμετο-ρουκετα. Η κ κρυφη γοπ, οπου ανεβαινει το γαλα, αλλα δ βγαζουν

Συνηθως οταν θηλαζουν κ πονανε απο γοπ κανουν το σωμα τους τοξο

Οταν γκρινιαζει στο στηθος, πιεσε λιγο να δεις ροη

Τα 700γρ ειναι καλη προσληψη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 23 λεπτά , vikib είπε:

Γοπ ειναι η γαστροοισοφαγικη παλινδρομηση, δλδ ανεβαινει το γαλα κ ενοχλειται

Δ μιλαμε για απλα γουλιες που βγαζουν σχεδον ολα τα μωρακια, αλλα εμετο-ρουκετα. Η κ κρυφη γοπ, οπου ανεβαινει το γαλα, αλλα δ βγαζουν

Συνηθως οταν θηλαζουν κ πονανε απο γοπ κανουν το σωμα τους τοξο

Οταν γκρινιαζει στο στηθος, πιεσε λιγο να δεις ροη

Τα 700γρ ειναι καλη προσληψη

Τώρα που το λέτε το κάνει αυτό!! Εκεί που τρώει βγαίνει το γάλα σαν ρουκέτα! Το έχει κάνει αρκετές φορές και μετά το φαγητό.αλλα εγώ σκέφτηκα ότι είναι αυτό που κάνουν όλα τα μωράκια! Το είχα πει στο γιατρό και μου είχε πει να την κρατάω αρκετή ώρα να ρευεται.

10 ώρες πρίν, ada32 είπε:

Αν παίρνει βαρος κανονικά ,έχεις γάλα. Δες για γοπ όπως σου είπαν. Επίσης να Την κρατας να ρευεται. Κ αυτό βοηθαει πολυ. Κ υπομονη.εμένα πλέον έχει ηρεμήσει  αρκετά κ έχει κάνει προγραμμα μόνος του στον υπνο

Ναι αυτό θα κάνω να δω μήπως την βοηθήσει και ηρεμήσει λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να ξανασυζητησετε το ενδεχομενο γοπ με τον γιατρο

Μικρα κ συχνα γευματα, αν θες δοκιμασε πιο ορθιες στασεις θηλασμου, να το κρατας να ρευτει αρκετα. Συνηθως βοηθαει αν η μαμα δ καταναλωνει γαλακτοκομικα, κ αν βγαζει κ στον υπνο μικρη κλιση στο στρωμα

Αν εχει γοπ με απλο γαλα στο συμπληρωμα μπορει να γινει χειροτερα

Επεξεργάστηκαν by vikib
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 32 λεπτά , vikib είπε:

Καλυτερα να ξανασυζητησετε το ενδεχομενο γοπ με τον γιατρο

Μικρα κ συχνα γευματα, αν θες δοκιμασε πιο ορθιες στασεις θηλασμου, να το κρατας να ρευτει αρκετα. Συνηθως βοηθαει αν η μαμα δ καταναλωνει γαλακτοκομικα, κ αν βγαζει κ στον υπνο μικρη κλιση στο στρωμα

Αν εχει γοπ με απλο γαλα στο συμπληρωμα μπορει να γινει χειροτερα

Ναι όντως! Πρέπει να το συζητήσω..θα δοκιμάσω και αυτά που μου λέτε! Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντήσεις σας!! 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα! Έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών τώρα και είναι 6 κιλά ακριβώς. Τους δύο πρώτους μήνες έβαλε από ένα κιλό όλα καλά! Το τελευταίο τρίτο μήνα έβαλε 500γρ. και η γιατρός στο ικα που το παρακολουθεί είπε να δώσω συμπλήρωμα για να μην έχω πρόβλημα. Της είπα να περιμένουμε και τον επόμενη μήνα να δούμε πόσο θα βάλει αλλά επιμένει. Δε θέλω να δώσω συμπλήρωμα αν δε δω και πόσο θα βάλει τον επόμενο μήνα, άλλωστε για αποκλειστικό θηλασμό δεν είναι καλά το βάρος της? Τρώει περίπου ανά 3ωρο αν και εγώ δε περιμένω τόσο αλλά τη ταίζω νωρίτερα δηλαδή στο 2ωρο και το βράδυ κοιμάται συνήθως 11 με 6 το πρωί! Μετά ξυπνάει θέλει να φάει και ξανακοιμάται! Έχει πολύ καλή διάθεση!

Επίσης στη καμπύλη είναι ακριβώς στη μέση πράσινη γραμμή και την ακολουθεί ομαλά. Λέω να της δώσω συμπλήρωμα μόνο όταν δω ότι πάει να πέσει από τη καμπύλη αν και δε ξέρω αν θα πάρει μπουκάλι γιατί ούτε πιπίλα παίρνει δε της αρέσει και τη φτύνει συνέχεια αναγουλιάζει! Η γιατρός τα παιξε που δε παίρνει ούτε πιπίλα και με είπε μπορεί να έχω πρόβλημα δε θα θέλει καθόλου μπουκάλι μετά αν εγώ δεν έχω καθόλου γάλα αργότερα! Ε ας μη θέλει αφού έχω γάλα τώρα και τη δίνω τι να κάνω δηλαδή με το ζόρι να πάρει μπουκάλι και πιπίλα?

Πάντως έχω παρατηρήσει ότι όταν τη ξυπνάω για να φάει τρώει πολύ καλύτερα είναι πιο ήρεμη και πίνει μεγαλύτερη ποσότητα από ότι όταν είναι ξύπνια και τη βάζω στο στήθος που καμιά φορά λόγω υπερέντασης μπορεί να γκρινιάξει. 

Έπεσαν και εσάς τα γραμμάρια μετά το 3ο μήνα?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ συνηθισμενο αν μετα το πρωτο διμηνο που παιρνουν ενα κιλο να υπαρξει μια στασιμοτητα στο βαρος. Θα επρεπε να το ξερει αυτο η γιατρος

Οπως κ οτι απο δω κ περα δ θα παιρνει ενα κιλο τον μηνα

Εφοσονδ πεφτετε κατω απο 8θηλασμους,βρεχει 5-6πανες κ ακολουθει την καμπυλη τα πατε σουπερ

Συνηθως εξετασεις κανουν αν πεσει δυο καμπυλες

Τι θα παθει δλδ αν δ πιασει πιπιλα; :confused:εγω δ εδωσα, ουτε μπιμπερο. Μετα τους 6μ ετσικ αλλιως υπαρχουνκ τα εκπαιδευτικα ποτηρακια

Τα μωρα που θηλαζουν διπλασιαζουν το βαρος γεννησης στο εξαμηνο, κ στον χρονο το τριπλασιαζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...