Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Εγκυμοσύνη-Τέλος σύμβασης ορισμένου χρόνου-ΟΑΕΔ


Newmum19

Recommended Posts

Γεια σας! θα ήθελα βοήθεια σε κάτι που με ανησυχεί τις τελευταίες μέρες! Όπως καταλάβατε είμαι εγκυμονούσα κ λήγει η σύμβασή μου. Θέλω να μάθω αν μπορώ να γραφτώ στον ΟΑΕΔ σαν άνεργη και να έχω την κάρτα ανεργίας και να πληρώνομαι και από εκεί. Ρωτάω γιατί μου είπαν ότι ίσως επειδή οι τελευταίοι δύο μήνες στη δουλειά μου ήταν με αναρρωτική λόγω εγκυμοσύνης, δεν θα μπορώ να γραφτώ στον ΟΑΕΔ και θα μπορώ να γραφτώ μόνο αφού γεννήσω! Όμως εγώ χρειάζομαι αυτούς τους μήνες ανεργίας μέχρι να γεννήσω και είναι κρίμα να τους χάσω! Όποιος ξέρει σας παρακαλώ ας με βοηθήσει, αλλιώς αν δεν γίνεται έτσι, τι μπορώ να κάνω, ποια είναι τα δικαιώματα μου!!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα.λογικα το δικαιουσαι.δλδ μπορείς να μπεις ταμείο.ασχετα με την άδεια ανάρρωσης.αυτο ήταν καθαρά θέμα εγκυμοσύνης κ δεν νομίζω να μην το πάρεις.αρκει να πλήρεις της προϋποθέσεις κ να μην έχεις πάρει πρόσφατα.

Κάνε έναν κόπο κ πάρε να ρωτήσεις η πηγαίνε από κοντά καλυτερα.εγω π.χ.πηρα το επίδομα τοκετού που θεώρησα επειδή σταμάτησα από την δουλειά πριν μείνω έγκυος ότι δεν το δικαιούμαι.αλλα έχει σχέση το αν τηρείς της προϋποθέσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τυπικά νομίζω για να γραφτείς στον ΟΑΕΔ πρέπει να υπογράψεις υπ. Δήλωση ότι είσαι διαθέσιμη στην Αγορά εργασίας ( να μην είσαι στο στρατό η στο εξωτερικό, να μην είσαι εγκυος). Επι του πρακτέου νομίζω ότι μπορείς να γραφτείς. Το να πληρώνεσαι από εκεί εννοείς ταμείο ανεργίας αν κατάλαβα καλά. Θα πρέπει να δεις αν έχεις αρκετά ένσημα για ταμείο, αν έχεις ξαναπάρει ταμείο τα τελευταία χρόνια... μια βόλτα στο τοπικό υποκατάστημα ΟΑΕΔ θα σε κατατοπίσει περισσότερο. 

Αναφορικα με τα επιδόματα τοκετού κτλ νομίζω δικαιούσαι ανεξάρτητα απ το αν δουλεύεις η όχι εάν έχεις συμπληρώσει 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη από την πητ. Για αυτό θα ρωτήσεις στον ασφαλιστικό σου φορέα... 

καλο υπόλοιπο εγκυμοσύνης κ ένα γερό μωράκι! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Μαράκι μαρακι είπε:

Καλησπέρα.λογικα το δικαιουσαι.δλδ μπορείς να μπεις ταμείο.ασχετα με την άδεια ανάρρωσης.αυτο ήταν καθαρά θέμα εγκυμοσύνης κ δεν νομίζω να μην το πάρεις.αρκει να πλήρεις της προϋποθέσεις κ να μην έχεις πάρει πρόσφατα.

Κάνε έναν κόπο κ πάρε να ρωτήσεις η πηγαίνε από κοντά καλυτερα.εγω π.χ.πηρα το επίδομα τοκετού που θεώρησα επειδή σταμάτησα από την δουλειά πριν μείνω έγκυος ότι δεν το δικαιούμαι.αλλα έχει σχέση το αν τηρείς της προϋποθέσεις.

σ ευχαριστώ πάρα πολύ..μακάρι να είναι όπως τα λες..υποθέτω ότι τα πληρώ γιατί δεν έχω ξαναμπεί ταμείο ανεργίας ποτέ και δούλευα πέντε χρόνια τώρα!!

πρίν από 10 λεπτά , noni90 είπε:

Καλημέρα! Τυπικά νομίζω για να γραφτείς στον ΟΑΕΔ πρέπει να υπογράψεις υπ. Δήλωση ότι είσαι διαθέσιμη στην Αγορά εργασίας ( να μην είσαι στο στρατό η στο εξωτερικό, να μην είσαι εγκυος). Επι του πρακτέου νομίζω ότι μπορείς να γραφτείς. Το να πληρώνεσαι από εκεί εννοείς ταμείο ανεργίας αν κατάλαβα καλά. Θα πρέπει να δεις αν έχεις αρκετά ένσημα για ταμείο, αν έχεις ξαναπάρει ταμείο τα τελευταία χρόνια... μια βόλτα στο τοπικό υποκατάστημα ΟΑΕΔ θα σε κατατοπίσει περισσότερο. 

Αναφορικα με τα επιδόματα τοκετού κτλ νομίζω δικαιούσαι ανεξάρτητα απ το αν δουλεύεις η όχι εάν έχεις συμπληρώσει 200 ένσημα τα τελευταία 2 έτη από την πητ. Για αυτό θα ρωτήσεις στον ασφαλιστικό σου φορέα... 

καλο υπόλοιπο εγκυμοσύνης κ ένα γερό μωράκι! 

σ ευχαριστώ πάρα πολύ!! όχι δεν έχω ξαναγραφτεί και δούλευα πέντε χρόνια τώρα!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Newmum19 είπε:

σ ευχαριστώ πάρα πολύ..μακάρι να είναι όπως τα λες..υποθέτω ότι τα πληρώ γιατί δεν έχω ξαναμπεί ταμείο ανεργίας ποτέ και δούλευα πέντε χρόνια τώρα!!

σ ευχαριστώ πάρα πολύ!! όχι δεν έχω ξαναγραφτεί και δούλευα πέντε χρόνια τώρα!! 

Αρα δικαιούσαι σίγουρα επιδόματα μητρότητας, τα οποία είναι γενικα ένα αξιοπρεπές ποσό ανάλογα κ με τη σύμβαση εργασίας που είχες κ το μισθό σου.... κ αν καταφέρεις να γραφτείς ΟΑΕΔ κ ταμείο... αλλιώς μπορείς να γραφτείς μόλις γεννήσεις και να το πάρεις τότε. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , noni90 είπε:

Αρα δικαιούσαι σίγουρα επιδόματα μητρότητας, τα οποία είναι γενικα ένα αξιοπρεπές ποσό ανάλογα κ με τη σύμβαση εργασίας που είχες κ το μισθό σου.... κ αν καταφέρεις να γραφτείς ΟΑΕΔ κ ταμείο... αλλιώς μπορείς να γραφτείς μόλις γεννήσεις και να το πάρεις τότε. 

αυτό είναι που θέλω να ξεκαθαρίσω..αν μπορώ να γραφτώ από τώρα..γιατί μετά που θα γεννήσω θα χρειάζομαι αυτούς τους μήνες ανεργίας!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...