Quantcast
Jump to content
Προσοχή σε SCAM μηνύματα! Μας ενημέρωσαν ότι εστάλει μήνυμα στα Αγγλικά, για αλλαγή κωδικού πρόσβασης. Δεν έχουμε στείλει κάτι τέτοιο. Τα μηνύματά μας, πάντα είναι μεταφρασμένα στα Ελληνικά & περιέχουν το λογότυπό μας. ×
➔ Parents.org.gr

Μωράκια από 3 μηνών


Recommended Posts

πρίν από 10 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

ενώ κοροϊδευα γενικά τα περί επιλόχειος κατάθλιψη . Έλεγα εντάξει αφορά τα νέα κορίτσια , που θα πρέπει να κλειστούν στο σπίτι παραπάνω , παραπάνω ευθύνες , εγώ 43 ξέρω τι θέλω κτλ κτλ.....το βρήκα μπροστά μου....Δεν κατάφερα να θηλάσω , ίσως ήταν η αφορμή αυτό , και έκλαιγα ολη μέρα ,έδινα το μωρό να το ταΐσει ο άντρας μου μόνο , δεν ήθελα να δω κανέναν ,.και γενικά δεν χαιρόμουν αυτό το μωρό , Αυτό το μωρό για το οποίο πάλεψα τα τελευταία 3 χρόνια....και ένα βράδυ στο μαιευτήριο , κόντεψα να φύγω από το μπαλκόνι , (δίνοντας και έναυσμα στην πεθερά μου.....πολλή κακή σχέση μεταξύ μας)

τώρα είμαι καλύτερα , γεμάτη όμως τύψεις και ενοχές....και πολύ άγχος για τη μικρή μου...που δεν μπορώ να βρω ξανά τους ρυθμούς της στο τάισμα. Δοκιμάζω μπουκάλια , θηλές και γενικά το παλεύω ...

ρε κορίτσια , μέχρι πότε έχουν κλειστά έτσι τις παλάμες τους; 

ποιες θηλες χρησιμοποιεις? γιατι κ.εμεις ολα τα ειχαμε δοκιμασει. δεν τραβαει? η πνιγετε? ολες πανω κατω φρικαραμε στην αρχη μην το σκεφτεσε ετσι ειναι μετα τα ξεχνας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Απαντήσεις 578
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 39 λεπτά , linaa είπε:

ποιες θηλες χρησιμοποιεις? γιατι κ.εμεις ολα τα ειχαμε δοκιμασει. δεν τραβαει? η πνιγετε? ολες πανω κατω φρικαραμε στην αρχη μην το σκεφτεσε ετσι ειναι μετα τα ξεχνας

Ενώ το πρώτο 20ημερο η μπουμπού μας έτρωγε πολύ καλά .χρησιμοποιουσαμε μπουκάλια chicco k avent μας παρουσιάστηκαν κωλικοί κ πήραμε τα μπουκάλια της dr.bronw .Επειδη η φιλοσοφία του είναι μικρές γουλιές κ να μην περνάει αέρας , πιστεύω την αποσυντόνισε .Καμια βδομάδα τώρα , τις τα άλλαξα , πήραμε μόνο τα avent , κ έχουμε βάλει θηλές Γρηγόρης ροής 3+ μηνών .

σαφως κ καλύτερα τρώει , μπορεί όχι σε ποσότητες , αλλά σε χρόνο. Είχαμε φτάσει να διαρκεί το γεύμα της κ 45 λεπτά...κ μέχρι να τη ρεψω έπρεπε να ξαναφάει...τώρα τρώμε γύρω στα 100 ml το γεύμα , αλλά σε 15 λεπτά περίπου. Μαζεύουμε με πολύ κόπο 650 ml ημερησίως .Ακουω αυτό, ότι τα μωρά της ίδιας ηλικίας τρώνε , 170-200ml σε γεύμα κ στεναχωριέμαι ...

πρίν από 44 λεπτά , ΦαιηΚατς είπε:

Απο τον τρίτο μήνα αρχίζουν να ανοιγοκλείνουν τις παλάμες!

Όταν είναι χαλαρή είναι ανοικτές οι παλάμες...όταν κοιμάται βαθιά.... στο μπανιο σφικτά κλειστές , κ στην αρχή που ξεκινάει το φαγητό....τέλος του τρίτου παραμένουν ανοικτές; 

Εμενα κλαίει στον ύπνο της , πολλές φορές....τόσο που δεν ξερω αν έχει ξυπνήσει...κ λέω στον άντρα μου , ότι η Μπέμπα δεν περνάει καλά μαζί μας :-(

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Ενώ το πρώτο 20ημερο η μπουμπού μας έτρωγε πολύ καλά .χρησιμοποιουσαμε μπουκάλια chicco k avent μας παρουσιάστηκαν κωλικοί κ πήραμε τα μπουκάλια της dr.bronw .Επειδη η φιλοσοφία του είναι μικρές γουλιές κ να μην περνάει αέρας , πιστεύω την αποσυντόνισε .Καμια βδομάδα τώρα , τις τα άλλαξα , πήραμε μόνο τα avent , κ έχουμε βάλει θηλές Γρηγόρης ροής 3+ μηνών .

σαφως κ καλύτερα τρώει , μπορεί όχι σε ποσότητες , αλλά σε χρόνο. Είχαμε φτάσει να διαρκεί το γεύμα της κ 45 λεπτά...κ μέχρι να τη ρεψω έπρεπε να ξαναφάει...τώρα τρώμε γύρω στα 100 ml το γεύμα , αλλά σε 15 λεπτά περίπου. Μαζεύουμε με πολύ κόπο 650 ml ημερησίως .Ακουω αυτό, ότι τα μωρά της ίδιας ηλικίας τρώνε , 170-200ml σε γεύμα κ στεναχωριέμαι ...

Όταν είναι χαλαρή είναι ανοικτές οι παλάμες...όταν κοιμάται βαθιά.... στο μπανιο σφικτά κλειστές , κ στην αρχή που ξεκινάει το φαγητό....τέλος του τρίτου παραμένουν ανοικτές; 

Εμενα κλαίει στον ύπνο της , πολλές φορές....τόσο που δεν ξερω αν έχει ξυπνήσει...κ λέω στον άντρα μου , ότι η Μπέμπα δεν περνάει καλά μαζί μας :-(

εχεις ζυγαρια αν περνει κανονικα το.βαρος που πρεπει δεν υπαρχει προβλημα. αν ειναι γρηγορη η ροη καμια φορα τρωνε κ παραπανω απο οσο πρεπει οποτε μην σκεφτεσε τι τρωνε τα αλλα μωρακια.

γενικα σηνιθιζουν με.τις θηλες οποτε πιστευω θα στρωσει . κολικους καποιοες φορες δεν μπορεις να τους αποφυγεις δεν.φταινε μονο οι θηλες φταιει κ.τι τρως εσυ φταιει η ηλικια του μωρου. αν μπορεις να την ζυγισεις. εννοω μην περιμενεις ενα μηνα μεχρι να πας παιδιατρο να την.ζυγιζες για να εισαι κ.εσυ σιγουρη κ να μην ανχωνεσε. 

γενικα την.σιλικονη εμενα δεν την καταφερε ποτε. το καοτσουκ μονο μπορει. κ εγω τα δοκιμασα τα dc brown ειναι πολυ δυσκολα στην.ροη δεν την.παλεψε ο δικος μου

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, linaa είπε:

εχεις ζυγαρια αν περνει κανονικα το.βαρος που πρεπει δεν υπαρχει προβλημα. αν ειναι γρηγορη η ροη καμια φορα τρωνε κ παραπανω απο οσο πρεπει οποτε μην σκεφτεσε τι τρωνε τα αλλα μωρακια.

γενικα σηνιθιζουν με.τις θηλες οποτε πιστευω θα στρωσει . κολικους καποιοες φορες δεν μπορεις να τους αποφυγεις δεν.φταινε μονο οι θηλες φταιει κ.τι τρως εσυ φταιει η ηλικια του μωρου. αν μπορεις να την ζυγισεις. εννοω μην περιμενεις ενα μηνα μεχρι να πας παιδιατρο να την.ζυγιζες για να εισαι κ.εσυ σιγουρη κ να μην ανχωνεσε. 

γενικα την.σιλικονη εμενα δεν την καταφερε ποτε. το καοτσουκ μονο μπορει. κ εγω τα δοκιμασα τα dc brown ειναι πολυ δυσκολα στην.ροη δεν την.παλεψε ο δικος μου

Δεν έχω δοκιμάσει τις θηλές από καουτσούκ , δεν έχει πάρει ποτέ της. Μου έχουν πει ότι είναι πιο εύκολες...θα τις δοκιμάσω κ αυτές από Τρίτη...κάποια πιο εύκολη ; Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεια η κάτι συγκεκριμένο ;

παιδιατρο πάμε ανα 15 μέρες. Μετά που σαραντισαμε , παίρνουμε βάρος αλλά όχι τόσο όσο έπρεπε να πάρει παιδί που τρέφεται μόνο με γάλα φόρμουλας .400 γρ περίπου το 15νθημερο βάζει...

το μπουκάλι , το έχω κ εγώ ένα Τσακ χαλαρό....πιο πολύ τρέχει το γάλα απ εξω....

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει τις θηλές από καουτσούκ , δεν έχει πάρει ποτέ της. Μου έχουν πει ότι είναι πιο εύκολες...θα τις δοκιμάσω κ αυτές από Τρίτη...κάποια πιο εύκολη ; Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεια η κάτι συγκεκριμένο ;

παιδιατρο πάμε ανα 15 μέρες. Μετά που σαραντισαμε , παίρνουμε βάρος αλλά όχι τόσο όσο έπρεπε να πάρει παιδί που τρέφεται μόνο με γάλα φόρμουλας .400 γρ περίπου το 15νθημερο βάζει...

το μπουκάλι , το έχω κ εγώ ένα Τσακ χαλαρό....πιο πολύ τρέχει το γάλα απ εξω....

τιποτα μονο τα chicco καταφερε εμενα. κ τωρα ακομα που ειναι 7 μηνων κοντα τα αλλα δεν τα προσπαθει καθολου τα δαγκωνει. μονο με chicco τρωει κ καοτσουκ μονο που ειναι πιο μαλακο υλικο. κ δοκιμασαμε κ εμεις κ avent κ dr brown κ mam . σε ολα κολλαγε κουραζοταν κ.δεν.ετρωγε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 59 λεπτά , linaa είπε:

τιποτα μονο τα chicco καταφερε εμενα. κ τωρα ακομα που ειναι 7 μηνων κοντα τα αλλα δεν τα προσπαθει καθολου τα δαγκωνει. μονο με chicco τρωει κ καοτσουκ μονο που ειναι πιο μαλακο υλικο. κ δοκιμασαμε κ εμεις κ avent κ dr brown κ mam . σε ολα κολλαγε κουραζοταν κ.δεν.ετρωγε.

στην αρχή έτρωγε στα chicco τώρα πνίγεται....θα δοκιμάσω και τις θηλές καουτσούκ....αύριο κιόλας

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

στην αρχή έτρωγε στα chicco τώρα πνίγεται....θα δοκιμάσω και τις θηλές καουτσούκ....αύριο κιόλας

καταλαβαινω τι ζεις με τις αποστειρωσεις τις αλλαγες κ τα πλυσιματα υπομονη. θα μεγαλωσει

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

στην αρχή έτρωγε στα chicco τώρα πνίγεται....θα δοκιμάσω και τις θηλές καουτσούκ....αύριο κιόλας

Γεια σου κοριτσι μου! 

Η μικρη σου γενικα ακολουθει την καμπυλη αναπτυξης της?? Εχει πεσει καμπυλη? Αν την ακολουθει τοτε δεν πρεπει να σε αγχωνει. Απλα δοκιμασε οπως ειπαν τα κοριτσια διαφορετικες θηλες μπιμπερο. Εμενα με εχει βολεψει της avent με θηλη σιλικονης, ειχα και μαμ και νουκ αλλα ολα σταζανε και ετρεχε γαλα, μονο της avent με βολευει και η ροη του ειναι σουπερ πιστευω. Οποτε του δινω με μπιμπερο αλλες φορες τρωει 100ml αλλες φορες τρωει 120. Κατα μεσο ορο θα ελεγα 120 ml, αλλα εμενα τρωει πολυ συχνα. Πχ θα πιει 120 ml αντλημενο μητρικο και σε 2 ωρες το πολυ θα ξαναφαει. Οποτε τα γευματα του καποιες φορες ειναι μεν μικρα, αλλα ειναι πολυ συχνα. 

 


0qR2p2.png3Ow1p2.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

ενώ κοροϊδευα γενικά τα περί επιλόχειος κατάθλιψη . Έλεγα εντάξει αφορά τα νέα κορίτσια , που θα πρέπει να κλειστούν στο σπίτι παραπάνω , παραπάνω ευθύνες , εγώ 43 ξέρω τι θέλω κτλ κτλ.....το βρήκα μπροστά μου....Δεν κατάφερα να θηλάσω , ίσως ήταν η αφορμή αυτό , και έκλαιγα ολη μέρα ,έδινα το μωρό να το ταΐσει ο άντρας μου μόνο , δεν ήθελα να δω κανέναν ,.και γενικά δεν χαιρόμουν αυτό το μωρό , Αυτό το μωρό για το οποίο πάλεψα τα τελευταία 3 χρόνια....και ένα βράδυ στο μαιευτήριο , κόντεψα να φύγω από το μπαλκόνι , (δίνοντας και έναυσμα στην πεθερά μου.....πολλή κακή σχέση μεταξύ μας)

τώρα είμαι καλύτερα , γεμάτη όμως τύψεις και ενοχές....και πολύ άγχος για τη μικρή μου...που δεν μπορώ να βρω ξανά τους ρυθμούς της στο τάισμα. Δοκιμάζω μπουκάλια , θηλές και γενικά το παλεύω ...

ρε κορίτσια , μέχρι πότε έχουν κλειστά έτσι τις παλάμες τους; 

Καταρχας να σ ζησει η μπεμπα σ!!! Σε παρακολουθώ απο το καφε της ivf και χαρηκα πααααρα πολύ κι ας μην έχουμε μιλήσει ποτε!!!! 

Κατα δευτερον, μην αγχώνεσαι για το βαρος!!! Η δικια μ ειναι 4μιση μηνων και πριν 10 μερες ηταν 5940 με μεικτη διατροφή, οποτε καταλαβαινεις πως ειστε τελεια!!!! Το γαλα που λες οτι σ πινει εμενα το επινε μεχρι και πριν κανα μηνα (τα μλ εννοω!!!)!!! 

Μπουνιτσες κρατάει και η δικια μ κλειστε ακομα και τωρα, παροτι πιανει πράγματα, κανει κωλοτουμπες, προσπαθει να μπουσουλησει κλπ... Πιστεύω ειναι κατι σαν χουι που θα το κοψει πιο μετα!!! 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

Είναι μέσα στα όρια της , αλλά είναι ένα μωρό που γεννήθηκε μεγάλη και έπαιρνε σούπερ κατά το πρώτο 20ημερο,....αλλά στο 2μηνο , είχε πάρει.....

βαρος  από 3700 βγήκαμε 3550 κ στο 2μηνο 5300

υψος 51.........59 στο 2μηνο

περιμετρος κεφαλης 36 .......39,2

την ταΐζουμε κάθε 3 -3.5 ώρες αλλά εμείς πάντα , αυτή δεν θα ζητήσει φαγητό....το βράδυ πχ θα φάει όσο φάει , κατά τις 22,30 και εγώ θα την ξυπνήσω κατά τις 3.30 με έχει πάρει ο ύπνος και δεν ξύπνησα και δεν ζήτησε φαγητό μέχρι τις 6,00.

δεν ξέρω που κάνω το λάθος....δεν γίνεται να έτρωγε αρχικά και με΄τα στοπ......δοκιμάζω με θηλές , μπιμπερό...ότι νομίζω θα βοηθήσει.....

πρίν από 2 λεπτά , anemoni1989 είπε:

Καταρχας να σ ζησει η μπεμπα σ!!! Σε παρακολουθώ απο το καφε της ivf και χαρηκα πααααρα πολύ κι ας μην έχουμε μιλήσει ποτε!!!! 

Κατα δευτερον, μην αγχώνεσαι για το βαρος!!! Η δικια μ ειναι 4μιση μηνων και πριν 10 μερες ηταν 5940 με μεικτη διατροφή, οποτε καταλαβαινεις πως ειστε τελεια!!!! Το γαλα που λες οτι σ πινει εμενα το επινε μεχρι και πριν κανα μηνα (τα μλ εννοω!!!)!!! 

Μπουνιτσες κρατάει και η δικια μ κλειστε ακομα και τωρα, παροτι πιανει πράγματα, κανει κωλοτουμπες, προσπαθει να μπουσουλησει κλπ... Πιστεύω ειναι κατι σαν χουι που θα το κοψει πιο μετα!!! 

ευχαριστω που μου έγραψες...άρα ξέρεις τι έχω τραβήξει για αυτο το παιδί....για αυτο κ φοβάμαι τόσο πολύ....

και κακά της κάνει , ξαφνικά 3 μέρες...μπορεί κ 4...ενώ έκανε μέρα παρά μέρα....

πότε κάνουν τουμπίτσες; βασικά το λέω γιατί είμαστε σε φάση που στην αλλαξιέρα την ψιλοαφήνω 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


πρίν από 38 λεπτά , ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα

Είναι μέσα στα όρια της , αλλά είναι ένα μωρό που γεννήθηκε μεγάλη και έπαιρνε σούπερ κατά το πρώτο 20ημερο,....αλλά στο 2μηνο , είχε πάρει.....

βαρος  από 3700 βγήκαμε 3550 κ στο 2μηνο 5300

υψος 51.........59 στο 2μηνο

περιμετρος κεφαλης 36 .......39,2

την ταΐζουμε κάθε 3 -3.5 ώρες αλλά εμείς πάντα , αυτή δεν θα ζητήσει φαγητό....το βράδυ πχ θα φάει όσο φάει , κατά τις 22,30 και εγώ θα την ξυπνήσω κατά τις 3.30 με έχει πάρει ο ύπνος και δεν ξύπνησα και δεν ζήτησε φαγητό μέχρι τις 6,00.

δεν ξέρω που κάνω το λάθος....δεν γίνεται να έτρωγε αρχικά και με΄τα στοπ......δοκιμάζω με θηλές , μπιμπερό...ότι νομίζω θα βοηθήσει.....

ευχαριστω που μου έγραψες...άρα ξέρεις τι έχω τραβήξει για αυτο το παιδί....για αυτο κ φοβάμαι τόσο πολύ....

και κακά της κάνει , ξαφνικά 3 μέρες...μπορεί κ 4...ενώ έκανε μέρα παρά μέρα....

πότε κάνουν τουμπίτσες; βασικά το λέω γιατί είμαστε σε φάση που στην αλλαξιέρα την ψιλοαφήνω 

Εμενα μετα τις 40 μερες, εκει που εκανε 1-2 φορες τη μερα, ξαφνικά εγινε δυσκοιλια και εκανε μια φορά τη βδομάδα και φαντασου θηλαζα, οποτε δεν ηταν θεμα γάλακτος!!! Η παιδιατρος μ ειπε συμβαίνει και πως στρωνουν μολις ξεκινησουν στερεες τροφες και απλα μέχρι τοτε θελει υπομονη... 

Εμενα η παιδιατρος μετα τς 40 μερες μ απαγόρευσε να την ξυπναω για να φαει... Η αλήθεια ειναι πως αν πεινανε χαλανε κοσμο, εκτος αν συντρεχουν αλλοι λογοι (πχ ουρολοιμωξη) αλλα αυτο φαίνεται σ καμπυλες... Απο τη στιγμή που ειναι κομπλε στην καμπύλη της δεν υπάρχει λόγος να ανησυχεις!!!! :)

Οσον αφορά την αλαξιερα, τα ματια σου 54 και οχι απλα 14!!! Προσωπικά, δεν πηρα καν αλλαξιερα σ σπιτι διότι λογω επαγγελματος (νοσ/τρια σε παιδιατρικο νοσοκομείο)  εχω δει απειρες πτωσεις απο αλλαξιερες και τις τρεμω... Εμενα ξεκινησε να προσπαθει να γυρισει λίγο πριν κλεισει τς 3 μηνες και τα καταφερε λίγο μετα τς 3... Πλεον δεν την αφηνω πουθενα εκτος απο το παρκο μονη της ουτε για 1 δευτερόλεπτο γτ τρεμω τις πτωσεις ακομα και απο χαμηλό υψος... 


cO4Yp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα

Είναι μέσα στα όρια της , αλλά είναι ένα μωρό που γεννήθηκε μεγάλη και έπαιρνε σούπερ κατά το πρώτο 20ημερο,....αλλά στο 2μηνο , είχε πάρει.....

βαρος  από 3700 βγήκαμε 3550 κ στο 2μηνο 5300

υψος 51.........59 στο 2μηνο

περιμετρος κεφαλης 36 .......39,2

την ταΐζουμε κάθε 3 -3.5 ώρες αλλά εμείς πάντα , αυτή δεν θα ζητήσει φαγητό....το βράδυ πχ θα φάει όσο φάει , κατά τις 22,30 και εγώ θα την ξυπνήσω κατά τις 3.30 με έχει πάρει ο ύπνος και δεν ξύπνησα και δεν ζήτησε φαγητό μέχρι τις 6,00.

δεν ξέρω που κάνω το λάθος....δεν γίνεται να έτρωγε αρχικά και με΄τα στοπ......δοκιμάζω με θηλές , μπιμπερό...ότι νομίζω θα βοηθήσει.....

ευχαριστω που μου έγραψες...άρα ξέρεις τι έχω τραβήξει για αυτο το παιδί....για αυτο κ φοβάμαι τόσο πολύ....

και κακά της κάνει , ξαφνικά 3 μέρες...μπορεί κ 4...ενώ έκανε μέρα παρά μέρα....

πότε κάνουν τουμπίτσες; βασικά το λέω γιατί είμαστε σε φάση που στην αλλαξιέρα την ψιλοαφήνω 

να ξερεις οτι κοντα στους τρεις μηνες αρχιζουν κ κοιμουνται το βραδυ κ κοβουν ενα γευμα. εμενα ετρωγε στο 5αρο τριων μηνων απο 180 ml_200. δεν τρωνε καθε τρεις ωρες πλεον. κ δεν περνουν πια τα ιδια γραμμαρια. εμενα μετα τους τρεις μηνες πια περνει γυρω στα 600 γραμμαρια. μηπως γιαυτο δεν τρωει βρε ποσοτητες επειδη την ταιζεις συνεχεια?

αν δινεις φορμουλα το.γραφει κ πανω στο κουτι ειναι περιπου 5 γευματα απο 180ml.

επισης θα συμφωνησω με ανεμωνη επειδη.δουλευε η μαμα μου στο.παιδων η πτωση απο αλαξιερα κ κρεβατι σε μωρα 2_3 μηνων ηταν παρα πολυ συχνο περιστατικο. το μωρο κ τα ματια σου. μονο του μονο σε παρκο ουτε σε καροτσι ουτε σε ριλαξ χωρις να το εχεις απο κοντα 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 2:08 ΜΜ, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

καλησπέρα κορίτσια και από μένα

Σαν ψέμματα μου φαίνεται ότι γράφω στο καφέ αυτό , χρόνια προσπαθειών , φαύλος κύκλος εξωσωματικών, και δόξα το θεό αποκτήσαμε μια κόρη φέτος.

θα είμαστε 2,5 μηνών  την Παρασκευή 15/3. Ενώ γεννηθήκαμε τσουπωτά κορίτσια , έχω την εντύπωση ότι δεν παίρνουμε το βάρος που θα έπρεπε. Δεν καταφέραμε να θηλάσουμε , γιατί εγώ πέρασα μια μορφή επιλόχειος κατάθλιψης,

Γεννηθήκαμε 3700 και 51 πόντοι , και στους δυο μήνες ακριβώς είμαστε 5300 κ 59 πόντοι.

Η παιδίατρος που είχαμε αρχικά , μου έλεγε ότι παίρνει λίγο βάρος για μωρό που τρέφεται μόνο με γάλα φόρμουλας , φυσικά και με άγχωσε και με στεναχώρησε πολύ .Και αρχίσαμε ένα κύκλο δοκιμής γαλάτων.Για να καταλήξουμε στο αρχικό μας ,αυτό που πήραμε απο την κλινική .το γνωστό   αλμ..ον . Παιδίατρο αλλάξαμε γιατί μου άφηνε κάποια κενά στις απορίες μου. Η νέα μας παιδίατρος , βετεράνος στο είδος της , μου είπε ότι το παιδί είναι μέσα στα όρια και να μην ανησυχώ. θα φάει όσο αυτό θέλει , να μην την πιέζω , γιατί μπορεί να έχω και αντίθετα αποτελέσματα. Ρε κορίτσια τα συνολικά ml που πίνουμε είναι γύρω στα 650 ημερησίως. Η μικρή ξεκινάει να τρώει , τρώει αρκετά λαίμαργα και κοιμάται...καταφέρνουμε στο 20λεπτο να φάμε γύρω στα 100-120ml. Την νύχτα αν δεν την ξυπνήσω θα το πάει σερί μέχρι το πρωί....φοβάμαι αρκετά....δεν ξέρω τι μπορεί να κάνω λάθος....

Τώρα διάβασα που λέτε ότι όταν μπουν οι στερεές τροφές στρώνουν και ως προς το βάρος και ώς προς τον ύπνο. Μακάρι να κάνουμε νωρίς εισαγωγή στερεών τροφών.... Εμένα έχει ακόμα τις γροθιές της κλειστές , όχι όλη τη μέρα , αλλά ακόμη...

γεια σου @ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ καλωσήλθες!!! το βάρος της είναι μια χαρά ναι μεν έπρεπε να ήταν λίγο παραπάνω αφού πίνει μπουκάλι αλλά αυτό δεν δηλώνει πρόβλημα. Ίσως θα έπρεπε να προσθέσεις ένα δύο γεύματα παραπάνω μέσα στην ημέρα εφόσον πίνει λιγότερο για να συμπληρώνει έτσι και το βράδυ να μην έχεις το άγχος να τη ξυπνήσεις για να φάει. 

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 1:30 ΜΜ, ΦαιηΚατς είπε:

Μπερδευτικα νομίζω... Στον 5ο ηταν 7500 και τώρα στον 6 8900. Μπισκοτοκρεμα δική μου, φτιαχτή, όχι έτοιμη. Οτι θέλεις ξέρεις εσύ, εδώ ειμαι!

Την Μπισκοτοκρεμα πως την κανεις; να κανω μια χαζη ερωτηση; οταν δινουμε φρουτα Όπως μηλο ,αχλαδι τα βραζουμε πρώτα ;

On 10/3/2019 at 5:32 ΜΜ, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

ευχαριστώ πολύ και εσύ να χαίρεσαι την οικογένειά σου

γενικά το μπουμπούκι μου ήταν ένα φαγανό έμβρυο , και το πρώτο εικοσαήμερο επίσης, Κάπου εκεί μια έπιασαν οι κωλικοί και αρχίσαμε να χρησιμοποιούμε τα μπουκάλια dr.br... που τώρα πια κατάλαβα ότι την κούραζαν πολύ, Ερχόταν η ώρα του φαγητού , έκανε λες και είχε να φάει ένα μήνα , έτρωγε τα πρώτα 40ml σαν να μην υπάρχει αύριο και ξαφνικά.........κοιμόταν.....και έφτανε σε σημείο να διαρκεί το γεύμα της ως και 45΄λεπτά και όλα αυτά για 90-100ml......μέχρι να ρεφτεί έπρεπε να ξανα ταΐσω.....και βέβαια όσες φορές την πίεσα τα έβγαζε......ακούω αυτά που τα παιδιά τρώνε αβίαστα 150ml σε 15 λεπτά και στεναχωριέμαι. Εδώ και καμιά εβδομάδα , αλλάξαμε μπουκάλια , πήγαμε avent και νομίζω τρώει καλύτερα , όχι ιδιαίτερες ποσότητες , αλλά τα 100ml σε 10-15 λεπτά.

θέμα βράδυ ....τεράστιο....ο άντρας μου , όταν είναι η σειρά του για ξενύχτι , δεν την ξυπνάει , εγώ την ξυπνάω γιατί αγχώνομαι ότι δεν θα φάει και θα της κοπεί η όρεξη.....με ότι δυσάρεστο αυτό συνεπάγεται.....Αυτό έχω πάθει σαν εμμονή κάτι....ότι δεν θα φάει και θα έχει δυσάρεστες συνέπειες......

Με αγχώνουν πολλά με το μωρό μου , κυρίως το φαγητό ,...ενώ κοιμάται αρκετά το βράδυ , τη μέρα προτιμάει να ξεκλεβει υπνάκους στο ριλάξ. Στον ύπνο της το βράδυ , κάνει ανήσυχο ύπνο και πολλές φορές κλαίει....τόσο που δεν ξέρω αν είναι ξύπνια....μόνο το βράδυ αυτό ...πολλές φορές ΄σκεφτόμουν αν το κάνει επειδή πεινάει....που βέβαια δεν πειναει...την έχω τσεκάρει....η παιδιάτρος (η καινούρια μας πια) μου είπε ότι το παιδί αναπτύσεται μια χαρά....ψηλώνει....και βάζει βάρος....λιγότερο αλλά στα όρια μέσα...

μπορεί εμείς να μην τρώμε....αλλά όλη μέρα να γυρίζουμε με το καρότσι η καλύτερη μας.......πιπίλα παίρνουμε λίγο μετά που σαραντίσαμε και την προτιμάμε 100 φορές από ένα μπουκάλι γάλα :sad:

καλησπέρα

και εμένα της μαμ με τίποτα....της avent αλλά δεν ξέρω αν οφείλεται ότι ήταν η πρώτη που δοκίμασε...προσπάθησα με την καουτσουκ της μαμ αλλά με τίποτα....

Να σας ζήσει το μωράκι σας!! Εγώ νομίζω ότι μια χαρά ειναι το βαρος σας κ το ύψος σας. Βρε το δικό μου που είναι 5 Μηνων τώρα κ πίνει 150 μλ συνήθως σε ένα γεύμα το βράδυ. Αυτό με νύχτα το είχα κ εγώ ανησυχία γτ κ εμένα το μωρό  κοιμόταν κατι 6-7 ώρες σερι  άπο 40μερών κ ανησυχουσα. Η παιδίατρος μου είπε να τον ξυπναω στις 5 ώρες αλλά εγώ τον λυπομουν κ  Δεν το έκανα. Κ όμως  μια χαρά βαρος παίρνει. Μη το πιεζεις το μωρό ,άσε να πιει όσο θέλει. όσο για τα χεράκια κ ο δικός Στον 3ο τα άνοιξε!!! 

Ποσα γευματα πινει;

On 10/3/2019 at 6:13 ΜΜ, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

να το δω και να μην το πιστέψω , ότι θα τρώει έτσι. Οι κωλικοί σχεδον εχουν εξαφανιστεί.

Πέρασα δυσκολη φάση , και μαζι με μένα και εκείνος και το παιδί.....φοβήθηκε πολύ....για αυτο κάνει μέρα παρά μέρα βάρδια

Κακα ο Δικος μου έκανε 1 φορα την μέρα η καθε 2η μερα κ νερουλα ..


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, ΚΟΚΚΙΝΟΜΑΛΛΑ είπε:

Δεν έχω δοκιμάσει τις θηλές από καουτσούκ , δεν έχει πάρει ποτέ της. Μου έχουν πει ότι είναι πιο εύκολες...θα τις δοκιμάσω κ αυτές από Τρίτη...κάποια πιο εύκολη ; Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεια η κάτι συγκεκριμένο ;

παιδιατρο πάμε ανα 15 μέρες. Μετά που σαραντισαμε , παίρνουμε βάρος αλλά όχι τόσο όσο έπρεπε να πάρει παιδί που τρέφεται μόνο με γάλα φόρμουλας .400 γρ περίπου το 15νθημερο βάζει...

το μπουκάλι , το έχω κ εγώ ένα Τσακ χαλαρό....πιο πολύ τρέχει το γάλα απ εξω....

Πρώτον ,μην στενοχωριέσαι που δεν θηλασες, σημασια εχει το μωρό σου να τρώει. 

Δεύτερον σκέψου τι θησειες κ φάρμακα πηρες για να κάνεις το μωράκι σου ,Όποτε έχεις κάνει ήδη πάρα πολλά .

Όσο για τα μπιμπερο εγώ δεν ξέρω αν μπορώ να σε βοηθήσω. Εμένα τον δικό μου στο νοσοκομείο τον ταιζαν με nuk first choice κ εγώ Στο σπίτι σύνεχισα με αυτό κ θηλη καουτσούκ γτ σιλικόνης που του έβαλα για δοκιμή δεν την θελει. Κ έχω κ μπιμπερό της mam ,διαφημιστικό, Ένα πλαστικό με θήλη σιλικόνης που κ Αυτό το θέλει πολύ !!βέβαια ο δικός μου πίνει φόρμουλα μια φορά την μέρα γτ θηλάζει κ δεν έπαθε ουτε συγχηση θήλων. Είναι στο μωρό πιστεύω Τελικά με τις θήλες.


hBuvp3.png    n8xOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...